Wekelijksch overzicbt Baitenland Rechtszaken lngezonflenStnikea. Spr. deelde mede <iat de vereeniging juiat 12J4 jaar bestond waarom spr. een, teragfblik wenschte te werpen, Voor 1919 ontstond in den boezem van Hollands Noorderkwartier de drang een commissie in te stellen voor proeven. welke schapen voor ons polderland de geschiktste waren. Die drang ging voor een groot deel uit van den- tegenwoordigen landbouwconsulent den heer C. Nobel. Spoe- dig bleek de commissie dat uit de hopelooze massa bastaarden het beste materiaal niet te vindoi was. Tocb is uit dat onderzoek veel coeds voortgekomen. Op aandrang van den heer C. Nobel werd de schapenfokvereeniging 20 Augustus 1009 opgericht. Men kwam tot de conclusie, dat naast de zuivere foktypen Lincoln en Wensleydale en Texdsche er een hopelooze massa bastaarden bestonden j 15 foksysteemen bleken mogelijk, om daaruit een i^pe geschikt voor N.-H. te fokken bleek niet mogelijk. Het bleek ge- wenscht tot fokken in de 3 volbloed rassen en in 1911 werden de 15 foksysteemen terugge- bracht tot 7. Het gemertgde ras bleef den werkelijlken fok- kers een doom in het oog. Met de 7 systemen ging de vereeniging in ledental weinig ach- teruit. Voor de 8 afgescnafte was plaats in de gekruiste. Een fokreglement werd door den toenmali- ge inspecteur, deni heer E. Dz. Oovers, opge- rnaakt en een keuringsreglement, overgeno- men van het Friesche Rundvee Stamboek. Tusschen 1911 en 1917 ging de vereeni ging in ledental en fokkers sterk: vooruit doch na 1910 Werd de belangstelling voor de ver eeniging te Texel zeer slecht. De vereeniging bad editor toen voor Texel en voor de weten- •chap een gelukkig moment n.l. het vastleg- geri van de ranunen >54 en 105. Dit is niet alleen van belang voor de scha- penfokkerij maar ook voor de wetenschap. In 1916 trad de vereeniging een nieuwen tijd in en wel met de verschijning van Dr. Bakker aks veeteeltconsulent die ons opvoed- de om van de wetenschap gebruik te maken in de practijk In dien tijd verdween de interesse voor de gekruiste scnapen en zag men in dat wanneer het ooit gekruiste moeten zijn, het een bewus- te kruising moet wezen van rassen vastge- legd als fokzuiver. Bakker verteldc ons, dat wij ons moes- ten houden aan de 3 rassen, Zijn ideaal was ben ras, maar aangezien de Lincoln en Wens leydale fokker ons steeds gesteund haddeni en geen eigen stamboek konden houden, stel- den wij het Texelsche niet op den> voorgrond doch bleven wij neutraal en behieldra de 3 stamboeken naast elkander. In 1919 en 1920 kregen wij een) kaart- Ssteem waarvan de voordeeleni thans door len erkend worden. Verder werd te Texel het Rammenfoksta- tion opgericht, dat op het oogenblik nog in een ontwikkelingstadium verkeert. Dit werkt met elite-rammen en ooien en daardoor wor den de rammen, vastgelegd die voor de toe- komst van groot belang zullen zijn. Ten slotte kwam er een wijziging in het keuringssiysteem. De vereeniging heeft dat te dauken aan Dr. Bakker. Oebroken werd met het puntenatelsel. Niet de onderdeelem zullen meer beslissen over de opname van de dieren in het stamboek. De keurmeesters van het Rundveestainboek vcrklaarden, dat het optelsommetje de we- reld uit moet. Spr. herinnertle voorts aan de organisatie van den wolhandel, waarbij geheel Neder- land N. H. volgde. Spr. bracht dank'aan de afd. Alkmaar van de noli. Maatschappiji van Landbouw die in hua programma's vraagt ingeschreveni die ren,. (Applaus.) ■De tentoonstelling te Schagen was een froot succes. De wolexploitatie trok de aan- acht van geheel Nederland, waardoor de attentie geve6tigd werd op de goed verzorgde afdeeling schapen. Texel, in het* begin niet op de ingeschreven schapen gesteld, is bekiend en toonde de laat ste 2 jaar een buiteogewoon prettige samen- werking. 'Een weide-proel is gen omen met het onder- zoeken van bastaarden tegenover de vol bloed schapen, welke proef goed verliep. De groote proef is in voorbereidlng. Een> neugelijk feit is dat onze schapen' in an'dere provincien bijzonder gezocht worden. In Friesland, Oroningeni en Limburg zijn stamboeken voor ons Hollandsch Texel- schaap opgericht. De uitbreidin'g van het Rammenlsitation tot het vasteland is in voorbereiding. Het initia- tief de kraclit van de vereeniging ging uit van de ledra, maar wanneer geen goede lei- ding was gevonden, dan was er niets van te- recht gekomen. Als onmisbare 'personen noemde spr in de lste plaats den heer C. Nobel, in de 2e plaats zi] die den-moed haddeni hem bij te staan en in het biizonder den heer E. Dz. Govers, wien spr. had leerem kennen als een workman zooals hij er zelden 6en ontmoette, als een schapcnkenner als g6£n in N. H. en als een eerlijk mcnsch. Spr. hoopte hem in de schapenfokfcerij nog lang te ontmoeten. )ank bracht spr. aan Dr. Bakker die we- tenschappelijk voor de vereeniging deed wat de heer Govers in de practijk verrichtte. (Ap- plaus.) Ook bracht spr. dank aan den tegenwoor- digen secretaris-inspecteur, den heer J. Sijp Jr., die evenveel belooft voor de toekomst als de heer Govers. (Applaus.) De secretaris las ae notulen, die onveran- derd werden goedgekeurd (WorcM v«rvolgdJ) HOE MEN BOEDDHA WORDT. GEMEENiTEL'IJKE ARiBEIDSBEURS. Doelenstraat. Tel. 645. Geopeiud op alle werkdagen van des voorm. 9—>11 uur; oovemdien des Maandagsavonds van 78 uur. Aangeboden: 1 afbramer, 1 baggerman, 4 bakkers, 1 behanger en stoifeerder, 2 boek- houders, 1 boerenarbeider, 1 bouwk. opz. tee- kenaar, 1 electroinonteur, 1 emballeur, 10 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 ketelmia- kers, 2 kistenmakers, 1 kliniker, 2 koetsiers, 1 kruideniersbediende, 1 kuiper, 1 landbouwer, 2 loopknechts, 3 machinaal-houtbewerkers, 3 machinisten-stoker, 8 magazijnbedienden, 5 metselaars, 6 meubelmakers, 5 opperlieden, 2 pakliuisknechts, 1 plaatbankwerker, 2 reizi- gers, 1 rijwielhersteller, 15 sdiilders, 2 schip- pers, 3 schoenimakera, waarbij halfwas, 2 smeden, 2 steenbikkers, 1 straatmaker, 1 aan- komend stucadoor, 2 si'garenkistenplakkers, 3 sigarensorteerders, 27 sigarenimakers, 1 ta- baksbewerker, l'l timmerlieden (waaronder 2 halfwas), 1 tuinman, 1 voorslaander, 1 waker, 1 ijzergieter, 7 zandvormers en 61 los- se arbeiders. Geplaatst; 2 schilders, 2 sigarenimakers, 4 timmerlieden en 27 losse arbeiders. Gevraagd: Agenten tot het plaatsen van spaar-pandbrieven. Alkmaar, 25 Februari 1922. DE DIRECTEUR. LAiNDRU. De presideii't der Fran sche repubiiek ver- wierp net verzoek om gratie van Landtu. De veroordeelde zal heden worden terechtgesteld'. Het onderzoek naar de tegenwoordige Ver- blijfplaa'ts vatx- een der „slachtoffers" die in 1916 zes maandten lang in een pension te Montreal (Canada) zou hebben vertoefd, be gin,td an wel wat laai. DE BRUIDSTAATRTEN VAN PRINSES MARY. iDe Engelsche prases Maty, die biinnen- kort gaat trouwen krijgt niet minder dan acht groote bruidsftaaifen. De officiede taart zal twee M. hoog zijn. Het geschenk der Londensdie bakkers natuurlijk een ge- bak reikt editor nog hooger: dit zal 2.25 M. zijn. Het is een grootsch monument, of liever een complex van monumenten. Beneden staan er vier Grieksche tempels, te midden waarvan Diana roont. Prinses Mary is itn- mens een> groote liefhebster van de jacht? Boven den empeil heeft men versoheddene ur- nen aangebracht. Heel bovenaan staat er dan nog een Flora, met bloemengarve. HET ALOGHOLGEBRUIK IN DU rTSCHlL AND. Het Nted. Tijdschxift v. Geneeskunde meldt, dat de striid tegen het alcoholmisbruik in Duitschland in den oorlog een kr xhtigen bondgenoot heeft gehad. Door gebrek aan materiaal kromp de alcoholbereiding steeds meer in. V66r cfen oorlog werd jaairlijks van de iniandsche gerst 1.000.000 ton, d.i 43 van den tota'len oogst tot bier gebrouwen, meer dan 2.500.000 ton aardappelen, di. 10 van het otale verbruik en 371.000 ton graan voor jenever verwefkt. Reeds ini 1915 werd voor de bierbereid'ing slechts 60% van het vredesverbruik van gerst toegestaan; in 1919 was die geslonken tot 5%. Ook voor brandewijn was weldfa het materiaal niet meer aanwezig, en de hoeveelhed'en, die nog gestookt werden, waren bestemd voor het leger. Van Februari 1916 af#kon de bur- gerbevolking geen brandewijn meer krijgen. Het wijnverbruik nam in den loop van den oorlog iets toe. Behalve het apverbod hebben ook die hoo- ge prijzen voor de slechter geworden alcoh >- lisohe dranken het verbruik sterk doen ver- minderen. De gevolgen hiervain bleven niet uit: zoowel in psychiatrische klinieken, zie- kenhnizen en inrichtingm voor dfaakzuditi- g«n varmiaidarcb h«t aantil patiimten stark. Vogens Perettl is het aantal alcoholzieke mannen met 85.9 vennmderd', dat dier vrou- wtn 7 In streken, waar vnl. jenever werd gedrouken, zooals in SileziS, komt deli rium tremens nog slechts zelden voor. In Breslau werden1 in 1913/14 102 gevallen waargenomen, n 19171919 jaariijiks edn. Sinds het einde van den oorlog is de toe- stand weer ongunstiger geworden: voor dte brouwerijen bestaan nauweijks meer eenige beperkingen en van het bezette Rijngebied uit wordt het geheele land overstroomd met bui- tenlands<±e aleoholische dranben, vnl. likeu- ren. Een zorgwekkende toeneming der al- coholziekten is dan ook niet uitgebleven. DE KWESTIE DER VLAAMSCHE HOOGESCHOOL. Dondcrdagmiddag hebben alel afdeelingen der Belgische Kamer vergaderd ten einde zich uit te spreken over de kwestie der Vlaamsche Hoogeschool. Er waren twee voorstellen ingediend, n.l. dat van Cauwelaert, dat de verandering vraagt van de Hoogeschool te Gent in een Vlaamsche Universiteit en dat van Meche- lynck, waarin de noodzakelijkheid wordt er kend van de stichting van een Vlaamsche hoogeschool, volkomen onafhankelijk van de Gentsche hoogeschool. Het voorstei-Van Cauwelaert is verworpen met 74 tegen 64 stemmen en 19 onthouain- gen, terwijl ook het voorstel-Mechelynck werd verworpen, n.l. met 91 tegen 41 stem- men en 25 onthoudingen. Het is dus zeker dt de beide voorstellen ook in de Kamer zullen worden verworpen. Er zal dan zeer waarschijnlijk een compro- mis-voorstel komen, dat een verdubbeling der cureussen aan de Gentsche Universiteit be- oogt, waar dan dus cursussen in die Vlaam sche en in de Fransche taak zullen worden gehouden. DEiNVER VERLICHT MET MOERASOAS. De „New York Consolidated' Gas Compa ny" heeft een plan uitgewerkt, om dte steden Denver, Fort Collins en amdere plaatsen in het noordelijk gedteelte van den staat Colo rado icht e verschaffen door middel van moe- rasgas. De maatschappij zal reeds spoedig begin- nen met den aanleg van dte noodige pijplei- dingen, welke genoemde steden zal verbin- den met de gasbronnen. De totale lengte de- zer leidingen zal ongeveer 240<nijl bedragen en de kosten worden op ten naaste bij acht millioen dollar geraamd. WOLVEN IN HET ZWARTE WOUD. .Naar uit Karlsruhe wordt gemeld, heeft er In de laatste dagen in t Zwarte Woud1 een hevige sneeuwval plaats gehad. De sneeuw ligt overal van 1H tot 2 meter dik. Met groote sneeuwploegen wardten dageliilks de groote wegen, welke dte dorpen met elkandter verbinden, voor he verkeer gesdhikt gemaakt. Ook zijn hier en daar wolven verschenen. In sommige dorpen in de Vogezen heeft men in de laatste weken de aanwezigheid deber dieren kunnen opmerken, terwijl door een aanal jagers een tweetal wolven op de jacht zijn geschoten. Men vermoedt, dat deze dieren uit Zwitserland afkomstig zijn. STRIJD TEGEN DEN DRANK. De Amerikaansche ambtenaren, belast met de uitvoering der wet op het drankverbod, hebben thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van met machinegeweren bewapende vliegmachines, om era einde te maken aan den clandestiraen invoer van aleoholische dranken met behulp van schepen. Zij> zijn er in geslaagd, den Britschen schoener „Anaa- belle" op ongeveer 18 mijlra afstand van de haven Miami in beslag te nemenAan boord van het schip vonden zij 11.500 vatra whis key. De bemanning werd in haar geheel ge- arresteerd. 'KGRTE BERICHTEN. De conferentie van de Dnritsche onafhan- kelijke sociaakltemocraten heeft! besloten de oommiunisifcischite Arbeitsgemeinschaft" to hum partij1 op te nemen. EEN MOEDER. De 44-jarige werkvrouw T. de K. te Rotter dam heeft gisteren terechtgestaan wegens mishandeling van een harer kinderen. Zi) zou haar 8-jarig doclitertje Geertruida zo6 to een der aamen geknepen hebben, dat er een blauwe plek op dien arm kwam; het vervol- gras met het hoofdi tegen een piano hebben geduwd of geworpen, tengevolge waarvan het meiaje twee tanden verloor, en het kind ten slotte nog in het gelaat goslagen hebben, waardoor het pijnlijk getooften was. Bij het vooronderzoek in deze zaak is gc- bleken, dat de vrouw haar dochtertje al ge- ruimra tiid op ergerlijke wijze zou hebben behandela. Het kind kreeg nooit era goed woord, werd altijd uitgescholden en moest onder de tafel zitten, als de andere kinderen van bekl. aan tafel zaten te eten. Dan werden het de korteten brood toegeworpen, die de broertjes en zusjes lieten staan. '8 Morgens om 5 uur werd het meisje vaak uit Fed gehaald om bi) den bakker brood te gaan haien en het kreeg slaag als het terugkwam met de boodschap, dat de bakker nog niet open was. Aan buurvrouwen zou bekl. meermalen ezegd' hebben, dat zij de paan het kind ad. De oorzaak van dien haat zou daarin schuilen, dat het kind eras aan den man van bekl. had verraden, dat de moeder zich met andere mannen toliet. In de Kerstvacantie 1920 was het kind bij een ouderloos echtpaar to huis gekomen. Over het algemeen schijnt het meisje het daar wel naar haar zin te hebben gehad, want het was er graag en was er ook gebleven, toen de Kerstvacantie om was. Nochtans heeft ook dit echtpaar er bliikbaar geen be- grip van gehad, wat wenschelijk was voor het kind, want ter terechtzitttog bleek, dat het meisje to dra tijd, dat het bij deze men schen inwoonde, meermalen nog 's avonds om 10 uur op den Schiedamschen dijk Kwat- ta liep te venten. Het echtpaar, dat het kind had opgenomen, verontschuldigae dit met de verklaring, d'at het kind wat verdienen moest, omdat de moe der het zonder kleeren liet. Daar kwam bekl. weer tegen op; zij zou het meisje wel degelijk van kleeren hebben voorzira. En zij somde op, wat zij volgras haar bewering had; aan- geschaft. Dp een dag in April was dte moeder eras tan huiza van d» pleegoudnr* van haar doch tertje gekomen. Met metsje had even tevoren met een schaar zitten spelen en stukken van faeur haar weggelmipt. Dit had de moeder zoo woedend gemaakt, dat zij het kind op de bovenomschreven wijze zou hebben mishan- deld. Toen het echtpaar er ten slotte genoeg van had gekregra, had de man, volgens zijn eigen verklaring, het meisje naar haar moeder ge- zonden. Ofschoon het kind gezegd had, dat het rich nog liever voor een automobiel wierp d'an naar nuis te gaan, had hij het wegge- stuurd. Thans is het aan het z.g. oudterlijk gezag onttrokken, de Voogdijraad heeft er zich over ontfermd en binnrakort zal de moe der wel uit die ouderiijke rnacht worden ont- zet. Het OM, waargenomen door mr. Wijn- veldt, achtte niet bewezen, dat de vrouw net kind tegen de piano geduwd of geworpen had; uit de venclaringen van de getuige was dit niet stellig bebleken; het kan ook wel zijn dat het meisje er tengevolge van een klap tegen aan gevallen was. Wel, meende de offr- cier, was het bewijs geleverd van dte twee andere punten, het knijpen en het slaan. Ter zake van mishaddeling eischte het O.M. een maand gevangenisstraf. De vrouw, die alles ontkendte, zeide, dat ze daar wel in zou moeten berusten, als het niet anders kon, want tegen laster kon zij toch niet op. AF'LOOP VAN VE'RKOGPINGEN. Bij de op Woensdag 22 Februari 1922 ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alkmaar gehouden eindtoewijzing van de heerenlboerderij bij; de Friesche brag te Alk maar em van de boerenplaats te Akersloot aan de Ziridervaart zijn to koop toegewezen: de heerenboerderij met boomgaard, erf, schuur en weiland te Qudorp, ter grootte van 7 hectaren, 68 aren, 30 centiaren aan den heer L. C. Oudt, makelaar te Alkmaar, voor de som van 57140. Weiland aldaar, ter grootte van 1 hectare, 92 aren, 40 centiaren, aan den heer C. Pranger te Noord-Scharwoude, voor die som van 7696. Weiland aldaar ter grootte van 77 aren, 30 centiaren, aan deni heer Joh. Bleeker, land man te Oudorp, voor de som van 2420. iHet huis. schuur, erf, bouwland en wei land aani de Zuidervaart te Akersloot ter grootte van 10 hectaren, 65 aren, 10 centi aren aan de heeren C. de Geus, landman te Akersloot c.s. voor de som van 23135. Huizeni en bouwland aldaar, ter grootte van 3 hectaren, 91 aren, 70 centiaren aan de heeren G. F. Res, bakker te Castricum c.s., voor de som van 7700. Bouwland aldaar, ter grootte van 6 hecta ren, 62 aren, 40 centiaren, aan den heer C. Stnit Cz. te Heiloo, voor de som van 12580. Bij de op Donderdag 23 Februari 1922' ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alkmaar gehouden veikooping van een huia- manswoning met bouwland aan dra Honden- weg te Heer-Hugowaard, zijn in koop totege- wezen: de huismansiwoning met erf en weiland, 6root ongeveer 33 aren, aan den heer Dirk rsem, landman te Heer-Hugowaard, voor de som van 3896. Weiland, aldaar, groot ongeveer 21.68 aren, aan den heer K. Snoek 'bouwer al daar, voor de som van 361.60. Weiland aldaar^ groot ongeveer 18.10 aren, aan den heer J. Groenveld, winkelier aldaar, voor de som van 472.75'. Weiland aldaar, groot ongeveer 56.44 aren, aan den heer C. W. Ofiringa, metse- laar aldaar, voor de som van 1624. Bouwland aldaar, ter grootte van 1.50.30 H A. aan deni heer C. Komien, koopiman al daar, voor de somi van 2206. Bouwland aldaar, ter grootte van onge veer 1.46.98 H.A. aan den heer G. Stoop, landbouwer aldaar, voor de som van 2407. Uitslag der verkooping op 23 Februari to „de Beurs" te ScShagen, ten overstaan' van notaris Vrijburg. gehouden, van landerijen, behoorende tot de nalatenschap van wijlen mei. de wed. H. Waiboer te Wieringerwaard. Perceelra 1, 2 en 3, groot 2.89 H A, gele- gen in de Nes Kaag, gem. Schagen, to combi- natie gekocht door dra heer C. Roodjes te Wieringerwaard voor 5317,80. Perceelra 4, 5 en 6, gelegen in polder E, gemeente Zijpe, samra groot 2.73.40 H.A. Perceel 4, groot 1.23.80 H.A., kooper de heer K. Engel c.s. te Kolhorn voor 2464. Perceel 5, groot 73.30 A., koopers de hee ren A. van Twuijver te Schagen en E. Rente- naar te Schagerbrag, voor 1392,20. Perceel 6, groot 76.90 A., koopers dezelf- den voor 1461,10. (Biaten verantwoordelijkfuid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geena- zins dat de Redactie er mede instemi.) Dordrecht, 21 Februari 1922. Oeachte Redactie. Griep-weefin en andere omstandighedten verhinderden mij tot nu toe, een antwoord te geven op het togezonden stuk van pater van dter Sanden aan mijn adres, getiteld: „Een r.k. oordeel over de Protestant", in uw nummer van1 8 Febr. j.l. Vergun mij. met era kort wederwoord deze po'letniek te oesluiten. Het antwoord van pater v. d. S. is, zooals ik wel verwachtte, het beste bewijs voor zijn ongelijk. Lmmera, to plaats van, kort en klaar, aan te geven, m welke artikelen „d'e haat tegen Rome op fust ligt", en waarin „een toon wordt gevoerd, waar een in-de-wol-ge- verfde Tribunelezer bij blozen zou", (de woorden die ik hem verzocht waar te maken), begint de heer v. d. S. met een' paar schimp- scheuten op twee medewerkers, Dr. J. v. d. Brink en C. v. d. Pol, (van wier scbrijven en schrijftrant hij blijkbaar nog heel wat kan leeren), daarna volgt iets j^eestigs*' over Protestantsdie adlres-advertenhes, en etodelijk era zakelijke bestrijding van' of ander artikel, met aanwijring, waarom „de to de wol gevenae Tribimelezer zou moeten blo zen"? Neen, de schrijver plukt een paar „kleine berichten" uiteen, note brae ontleend aan r.k. kranten, waarvan zelfs een enkele met name genoemd, om ten slotte eenige uit hun verband gerakte citaten te geven, waar- uit zou moeten blijken, datenz., na voor- af gezegd te hebben, deze „wetenswaaiidig- bedea" niet te willen „weersprekra noch weerleggen". Zeer verstendig gezegd', pater, zoowat het eenige veretandige, dat in uw artikel voorkomt. Maar van iemand als U, die toch O. P. is, bad ik iets beters, iets za- kelijlkers verwacht: een scliimpscheut, een ,^eestigheid" zonder „geesF' en daarna wat onbenulligiheden, dat is tod? 'heusch geen antwoord voor iemand, van wien men ont- wikkeling, beschaving en logisch d'enken en schrijven zou mogen verwachtra. Zulke men schen zijn er to uw orde; de Dominicainer- orde is er 6ene, die genoemd mag worden. Helaas, ook onder hen zijto blijkbaar uit- zonderimgen Uw wrevel en medelijden1 htoderen mij dan ook niet. En biji het lezen van uw betoog dat geen betoog was, slaakten wij alleen de verzuchting: Ann Roamsch volk, dat zulke leiders heeft 1 D. KLERK. Geachte Redactie! Alkmaar, 23 Februari 1922. Zoudt u mij eenige plaatsruknte willen toestaan voor het volgende? Ik wensch era woord van hulde te brengen aan den samensteller van het Alkmaarsche adresboek 1922, want het is up to date achteruit zouden de jongens zeggen. Nu het verleden jaar aangekondigde boek verschenen is. is het wel aardig dit eens door te bladeren, doch al spoedig stelt men rich de vraag: wie zou dat boek samragesteid heb ben naar men zegt een gemeente-ambte- naar en we Ik vorig boek heeft men als uit- ganrapunt gebruikt? Flet schijnt, dat men een adresboek uit den oertijd en niet dat van 1919 als leiddraad ge bruikt heeft, want hoe zou men anders zoo- veel fouten kunnen maken? Om slechts enkele te noemra Een Directeur van era bank wordt in het nieuwe adresboek aangeduid als secretaris van die bank, terwijl secretarissen en procu re tiehouders als kantoorbedienden worden gerangschikt, terwijl alien to het vorige adresboek goed vermeld waren. iHlet is wel1 opmerkeldjk; dait bij bovrastaan- de personen een degradatie in dra titel heeft plaaisgevondfen, terwijl bij personen aani an dere banken weririzaam, de titels wel juist vermield rijn. iBlijvoegingen achter namen, die toch die- men om verwarritag te voonkomen, worden bij den niaam van den betrokkene niet vermeld. terwijl' zij wel sit aan, waar rij niet fhuis be- hooren. B.v. ik wondl onder die gemeente^amhtena- ren vermeld1 als marktmeester van de graan- marfci, terwijll ik nooit to' gemeentedirasit ben geweest, tenirij dan als bdastingbetaler. Ik zou nog wel tientallen fouten kunnen aaniwijzem, want zij liggen voor het grijpen, maar ik eindlig.... nogmaals hulde 1 Met dank voor die verteende plaatsraimte teeken ik Hoogachtend, Uwdm, AL van KLEEF Jr. van ter Amsterdamsche Beorze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbonwcrediet. 18 Feb. 20 Feb. 21 Feb. 22 Feb. 23 Fob. 24 Feb. Woensdag hicld voor de Blavatskyloge der theosofische Vereeniging alhier de heer J. L. M. Lauweriks uit Amsterdam een le- zing over het onderwerp: „Hoe men Boed- dha wordt." Spreker vermoedde dat z'n le- zing wel wat lastig zal zijn te volgen voor enkelen, omdat de Boeddhistische denk- beelden en denkwijzen hier in 't Westen weinig bekend zijn. och is meer dan een derde van de bevolking der aarde Boed- dhist. Bebalve de geleerden, die de vergelij- kende godsdienststudie beoefenen, heeft o.a. ook Sir Edwin Arnold geschreven over het leven van den Boeddha, die 80 jaren op aarde rondwandelde en 40 jaren predik- te, ongevcer 6 eeuwen v66r onze jaartel- ling. Het book van Sir Edwin, „The Light of Asia" gebeeten, is wellicht nog het meeat bekend. -let beachrijft echter alleen het laatste leven van den Boeddha. De echtc Boeddhistische werken geven verhalen van alle bewustzijnstoestanden die Gautama Boeddha heeft doorloopen in vele, vele le- vens achtereen, vanaf het moment, dat hij het besluit nam Boeddha te worden tot aan het moment, dat Hij ook werkelijk dien trap bereikte. Spreker zeide, dat 545 van zulks verhalen bekend zijn. In elk daarvan wordt beschre- ven hoe een bepaalde deugd moet verwor- ven. Onberekenbare tijd verloopt er tus schen het nemen van dat besluit en het be- reiken van het Boeddhaschap. Spreker geeft dan enkele van die verhalen weer en begint met dat, wa&rin het besluit genomen wordt. Het luidt in 't kort als volgt; „Ontelbaar jaren geleden, leefde er op aarde een edel man, genaamd Soemedha. In die dagen be- woog zich onder de menschen een wonder- vol wezen, een Leeraar. Deze Leeraar kwam de stad van Soemedha bezoeken en de bewoners hadden daarom de straten versierd en de paden geeffend. Ook Soeme dha moest een deel van den weg gelijk ma ken, doch was nog niet daarmee gereed toen de Leeraar kwam; midden op den weg lag nog een groote plas. Soemedha kon niet gedoogen, dat de Leeraar daar doorheen zou moeten en besloot zich voorover te werpen, opdat de Leeraar op zijn lichaam zou kun- nen treden. Toen hij zoo ging liggen, zeide hij tot zich zelf: „Moge ik eenmaal ook een Boeddha zijn, zooals deze Leeraar een Boeddha is; moge ook ik eenmaal de we- reld redden". Dan volgden de verhalen, waarin verteld wordt hoe de verschillende volmaakte deugden worden bereikt. Om b.v. volmaak te offervaardigheid te leeren, wordt deze Soemedha later geboren als prins en koning en moet zijn koninkrijk offeren. Of wel hij moet het volmaakte geduld be oefenen en wordt daartoe gemarteld; maar hij doorstaat de marteling en gevraagd zijn- de of hij niet toornig is, antwoordt hij: „die mij gelijkcn zijn niet toornig". Zoo wist hij ook de volmaakte liefde te verwerven, want toen hij klaar was om het Nirwana binnen te gaan, de plaats waar geen noodzakelijkheid bestaat tot wederge- boorte en dus alle beperking, dus alle smart is buitengesloten, gaf hij Nirwana op om onder de menschen te verblijven en dezen te redden en den weg te wijzen tot de Verlich- ting. Nadat de voorzitter der Blavatskyloge den spreker had bedankt voor z'n interes- sante lezing en de aanwezigen voor hun be langstelling, sloot hij de vergadering. FONDSEN. 5 obi. N. W. S. 1000 5 idem 1000 4 y,%„ idem 1000 4H idem 1000 4 idem 1000 6 O.Ind. 1000 5 idem 1000 5 idem 1000 5 idem 1000 (Colonial* Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatfj. Insulinde Oli* Philip* Gloeilamp Comm. Studebaker Comm. Steel Compania M. Arg. Cult Mij. VoratenL Handelsver. A'dam Javasoh* Cult. Dordtache Petr. gew. Gecona. Holl. Oli* Koninklijke 1000 -i Mosara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lfjn Ned. Scheepv. Uni* Deli Batavia Tab. Deli Maatjj. Senembah 7 obi. Holl. Spoor 7 obi. Staat**poor South. Pacific Union Pacific Prolongati* '18 '19 '16 '17 '16 '19 '15 •16 17 86>/i, 91'Via 841/, 78V, 751/, 95 92 85 85 1251/, 1001/, 137 Va 7V, 1751/a 1001/, 96 58 1511/* 356 305V* 380V, 145V* 4001/4 94*/4 217V, 101 107 246 367 104».'4 103V4 90V, 86V, 914/s 84V, 79 76 95 92 85V, 851/, 1261/, 1014/, 1394/, 7 186 99 05 57 1531/, 3601/, 311 3811/, 1433/8 4014/, 311 951/4 217 V, 1561/4 101 1064/, 303 246 1044/4 1034/, 864/, 914/4 84®/ia 79 76Mb 951/8 91V, 85 85 123 99 139V4 4V4 1911/, 1004/8 95 54 15H/4 356Vs 311 380 14H/8 4004/4 320 V, 934/4 215 154 100 106 303 246 370 1044/8 1031/1 867/j* 914/4 84»A« 7814/u 7M/4 95Vi8 904/, 851/4 851/4 1234/, 987/8 138 37/g 1874/, 103 97Vi8 501/4 1501/, 356 309 382 142 4011/, 95l/» 211 151 99 1044/, 304 249 104 V* 10311/u 138Vi 4Vi 867/], 91'A. 8414/], 787/, 76V, 957A, 9°i/, 85V, 85 V, 1234/, 974/, 138 4 187 103 9728/a 55 151 355 308 3874/, 1461/, 4121/, 32U/, 9U/4 211 152% 98 104'Vi. 307 255 370% 1041/4 1834/, 86Vi« 91»/i. 84»/i. 787/a 761/s 951/8 901/4 851/, 851/, 123% 98 137% j44,8 10314/,, 978/, 57% 1508/, 354 390 146% 410 320 92% 212 156 1064/, 310% 258 376 104 10314/], 140%

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 10