DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SPIEGEL S, Uitden Alkmaarschen Raad, SPAARBOEKJES N.Y. KERREBIJN'S 6LASHANDEL, Mo. 48 Honderd Tier en twintig'ste Jaargang 1922 UU nommer Dest&al alt i blaaen 4b«nnement8prijB blj rooniltbetnUng per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlinte Itrieven franco N.V. Boek- on Handelsdr. v.li. TIerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Rcdactie No. 33. ZATERDAG Directeur j 0. II. I£HAK. Uoofdredaeteur: TJ. N. ADEMA. 25FEBRUARI De Raad heeft het vorig jaar bij meerder- heid van stemmen besloten, dat de Krebbe steeg verbreed en de Kooltuin gedempt moest worden. Maar omdat Burg, en Weth. de Kooltuin een bijzonder pittoresk stadsgrachtje vinden en de Krebbesteeg liever niet willen ver- breeden wijl die scheur tusschen twee bouwblokken al op de oudste kaarten van Alkmaar te vinden is en het te bejammeren zou zijn als een historisch pakhuisgangetje aan onze moderne begrippen ten offer zou moeten vallen, daarom is er tot dusverre van eenige daadwerkelijke uitvoering van het ten vorigen jare genomen raadsbesluit nog steeds niets gekomen. Ja, zelfs hopen Burg, en Weth. nog op een politieken of aesthetischen tegenwind, die het oude besluit zal wegblazen en den Raad eendrachtelijk zal doen constateeren dat Kooltuin en Krebbfesteeg, ter wille van het vreemdelingenverkeer, ten eeuwigen dage denzelfden voor-historischen aanblik moeten blijven bieden als waarvan wij, door de pieteit van ons voorgeslacht, thans nog dagelijks kunnen genieten. Omdat een dergelijke politieke tegen wind nog maar steeds niet kwam opzetten, hebben Burg, en Weth. waarschijnlijk be sloten een beetje mee in de goede richting te blazen en inplaats van de uitvoering der raadsbesluiten kwam het zoo nu en dan in het mondeling raadsdebat reeds tot uiting, dat Burg, en Weth. bezwaren van allerlei aard tegen deze besluiten hadden en ver- trouwden, dat de Raad zich nog wel eens zou willen bedenken. In dien geest laten Burg, en Weth. zich dan ook uit in hun toelichting tot de be- grooting voor 1922, waarin wordt meege- 'deeld, dat de demping van de Kooltuin nog wel eens onder de oogen mag worden ge- zien, daar dit vraagstuk een nadere overwe- ging alleszins waard is. Wij hebben er bij de bespreking van de gemeente-begrooting reeds op gewezen dat het niet is omdat wij zelf voorstandcrs van het behoud van dit pittoreske stadshoekje zijn, dat deze uitlating van Burg, en Weth. ons groote bewondering afdwingt. Het is, zoo schreven wij, een bewonde ring als voor den handelsreiziger, die drie- maal van de trap gegooid is en desniette- genstaande voor de vierde maal naar boven klimt om zijn koopwaar te presenteeren. Het is de bewondering voor een college van Burg, en Weth. dat, na het onafwend- bare raadsbesluit tot demping en na de tal- rijke schampere opmerkingen dat er nog steeds niet gedempt wordt en de vragen waarom er nog altijd niet gedempt wordt, met het onschuldigste gezicht van de we- reld een jaar na het dempingsbesluit aan- kondigt, dat er toevallig gelegenheid zal komen de kwestie der demping van den Kooltuin eens onder de oogen te zien, wel- ke kwestie een nadere overweging alles zins waard genoemd wordt. En wij hebben ons met verwondering af- gevraagd: wie zal de onverschrokkene zijn, die vrijwillig of gedwongen, na alles wat er reeds besproken en besloten is, den Raad doodkalm nog eens het nut van een onge- dempte Kooltuin en een onverbreede Kreb besteeg zal voorpraten? Die onverschrokkene was de directeur van gemeentewerken. Wij weten niet of de heer Margadant een bijbelvast man is. Is hij dit wel, dan zal hij bij het betreden van de raadszaal ongetwijfeld wel eens aan Daniel 6 17 en 18 gedacht hebben. Toen beval de Koning en zij brach- ten Daniel voor en wierpen hem in den kuil der leeuweni en de Koning ant- woordde en zeide tot Daniel: Uw God dien gij geduriglijk eert, die verlosse U. En <laar werd een steen gebracht en op den mond des kuils gelegd; en de Koning verzegelde denzelven met zij- nen ring en met den ring zijncr gewel- digen, opdat de wil aangaande Daniel niet zoude veranderd worden. Laten wij aannemen dat de directeur van gemeentewerken geheel vrijwillig een voor- dracht hield, dat hij absoluut on-belnvloed was en zijn eigen volkomen objectieve mee- ning verkondigde. De heer Margadant heeft dit laten uitko- men en wij gelooven hem gaarne. Maar dan bleef toch het feit dat die di- recteur sprak in het bijzijn van den burge- meester, den chef aller ambtenaren en den wethouder van publieke werken, s heeren Margadants onmiddellijken chef en dat hij wist hoe beide heeren over het vraagstuk denken en welk resultaat zij van zijn voor dracht verwachten. En anderzijds bepleitte hij de waarde van een onveranderden Kooltuin en Krebbe- gadant nimmer als een quantity nfegligeable beschouwen. Zij benoemden hrm, zij regelen zijn inko- men, zij beschikken over zijn toekomst. Daniel was in den leeuwenkuil getreden. Zij hadden hem in de Raadszaal gebracht en de Daniel der gemeentewerken zag den kring der Edelachtbare leeuwen rond en dacht bij zich zelf: wie verlost mij? En daar werd een bode geroepen die de deur sloot en de voorzitter zeide, dat het een comitd-vergadering was, zoodat die deur gesloten moest blijven. En de directeur der gemeentewerken zeide, dat hij daar geheel vrijwillig stond, maar men begreep wel, dat hij daar niet zou staan als hij over het vraagstuk een andere meening dan Burg, en Weth. zou verkondi- gen. En hij was ambtenaar en daardoor de speelbal van den Raad, waarvan een lid zich beleedigende uitdrukkingen te zijnen opzichte veroorloofde zonder dat hij die geen wethouder of raadslid was vrijheid had op die plaats dat raadslid op zijn num- mer te zetten. Omdat hij wist, dat een enkel scherp woord van zijn kant door sommigen als een beleediging van den Raad zou opgevat wor den. Wat het ergste is waaraan een ambte naar zelfs een hoofdambtenaar zich schuldig kan maken. Daniel stond in den kuil der leeuwen en hij wist dat de deur dicht was. Hij stond in den kring van alien die zijn ambtelijk leven verscheuren konden, hij zag rondom zich niets dan ontbloote slag- tanden, hij hoorde het onheilspellend ge- grom, hij zag de dreiging in tal van op hem gerichte vurige oogen. En Daniel hield zijn voordracht zoo goed als hij kon en hij bleef kalm. Hij liet zich besnauwen en bedreigen en hij sloeg van zich af zoo veel en zoo krach- tig als dat in een leeuwenkuil raadzaam ge- oordeeld kan worden. En hij dankte waarschijnlijk den hemel toen hij weer veilig en wel op den terug- weg naar huis was en zich de vraag voor- legde of een directeur van gemeentewer ken de aangewezen man is om dergelijke karweitjes op te knappen. Als onmiddellijk resultaat bleken er voor het behoud van den Kooltuin twee zieltjes gewonnen te zijn. De heeren Van den Bosch en Govers zijn van hun dempingsplannen teruggekomen en de laatste is thans uit financieele overwe- gingen zelfs bereid de Krebbesteeg in zijn oorspronkelijken toestand te laten. Overigens bleek de Raad van meening, dat er geen nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht waren en er dus voor de le den ook geen aanleiding bestond op het eenmaal genomen besluit terug te komen Ook wij hebben in de debatten geen nieuwe argumenten gehoord die onze ziens wijze veranderd hebben. Wij blijven een eventueele demping van de Kooltuin betreuren, omdat deze geen verbetering van beteekenis zal brengen en Alkmaar daardoor slechts een zijner meest pittoreske grachtjes zal verliezen, dat in de herinnering der vreemdelingen steeds een der aantrekkelijkheden van het stadsbeeld moet geweest zijn. En wat het Krebbesteeg-vraagstuk be treft blijven wij van opinie, dat het aantal zijstraten aan de tegenover het stadhuis ge- legen zijde van de Langestraat te gering is en dat tusschen Hoogstraat en Achterstraat voor hen die naar de Nieuwesloot willen, een doorgang dient te zijn, willen zij niet gedwongen worden een grooten omweg te maken. De zeer velen, die thans van de Krebbe steeg gebruik maken, zullen dit blijven doen, ook als er een nieuwe straat naast het tegenwoordige bureau van den gemeen- te-ontvanger gelegd wordt. Bovendien zal het aesthetisch gevoel van weinigen bij het verdwijnen van de Krebbe steeg in hare tegenwoordige gedhante diep geschokt worden. Wij blijven bij onze opinie dat dit open- baar urinoir in het hartje der stad, waarin men elkaar slechts bij 66n tegelijk passee- ren kan, zoo spoedig mogelijk tot een beeld uit Alkmaar's verleden moet gaan behoo- gekozen worden, op de meest duidelijke wijze te laten voelen, dat een weeshuis geen toevluchtsoord voor op regentenbaan- tjes beluste roode raadsleden is. Wij kunnen ons dat moeilijk voorstellen. De sociaal-democraten hebben door hun kiezerstal in deze gemeente ongetwijfeld recht in dergelijke college's eenige plaatsen te bezetten. Wij begrijpen, dat het een regenten-colle- ge pijnlijk moet treffen wanneer een der verdienstelijke leden om politieke redenen zijn of haar plaats aan een ander moet af- staan en wij betreuren het, dat de sociaal- democraten in een dcrgelijk geval dien zetel toch in bezit wenschen te nemen. Maar waar Burg, en Weth. telkenmale toezeggen, dat met een goede politieke ver- tegenwoordiging in diverse colleges zal worden rekening gehouden en de Raad ge- toond heeft de soc. dem. in het regenten- college van het Burgerweeshuis vertegen- woordigd te willen zien, begrijpen wij niet dat men bij een vacature zoowel van de zij de van het Burgerweeshuis als van die van B. en W. toch steeds weer met een aanbe- veling komt waarin een soc. dem. candidaat opzettelijk schijnt te zijn weggelaten. Dat moet tot verzet prikkelen en wan neer er daarbij over een zeer onwelwillen- de houding van regenten tegenover het tweetal tot dusver gekozen soc. dem. ge- klaagd wordt, vraagt men zich onwillekeu- rig af of het niet tijd wordt dat de Raad eens onomwonden uitspreekt dat critiek op zijn beslissingen in dergelijken onsympa- thieken vorm ongewenscht en ontoelaat- baar moet genoemd worden. ren. Mag men den heer en mevrouw Wester- hof alsmede den heer Oskam gelooven, dan is er nog een tweede leeuwenkuil in onze gemeente waarin men het in t bijzonder op het onvervalschte roode bloed der dames en heeren sociaal-democraten voorzienzou hebben. Dat is het college van regenten van het Burgerweeshuis dat den heer Oskam na hem op de pijnbank gelegd te hebben over- boord geworpen heeft en waarvan thans een onveranaeraen nuuuum r stceg voor een kring van raadsleden die al mevrouw Westerhof-Koopal de^eeiheeft dat voor en tegen al een jaar geleden uit- als secretaresse te fungeeren, om van het voerig besproken hadden, die na riin be- raad tot demping hadden besloten en met begeerige oogen een slachtoffer zochten op wien zij hun l&ng injlehouden verontwaar- diging over het niet uitvoeren van 's Raads bssluiten eens zouden kunnen koelen. Be eek die reedeleden ken de heer Mar- genoegen maar niet eens te spreken Dat genoegen schijnt dan ook niet zoo heel groot te zijn en wanneer men de soc. dem. fractie mag gelooven, schijnt het be- wuste college er slag van te hebben de da mes of heeren regenten, die buiten zijn veeedsnekt en buiten zijn wfl deer den read De heeren Westerhof c.s. hebben een heel eigenaardig standpunt ingenomen ten opzichte van het voorstel van Burg, en Weth. om een bedrag van 13000 toe te zeggen in het garantie-fonds voor een de- zen zomer hier ter stede te houden ten- stelling vein de afd. Alkmaar van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. De tentoonstelling in Schagen heeft be- wezen, dat de voordeelen van een dergelij ke gebeurtenis even verbluffend zijn als het aantal bezoekers van het tentoonstellings- terrein. Bij slagen der tentoonstelling heeft de ge meente kans, door" verhuring van het Sportterrein en door de plaatselijke belas- ting op de entree-gelden, een belangrijk bedrag in haar schatkist te zien vloeien. En zelfs al zou zij een financieel offer moeten brengen, dan blijft het een feit, dat een dergelijke tentoonstelling dit offer al leszins waard is. Alkmaar is een centrum van landbouw en Alkmaar dient zich in den kring van naar de gupst der landbouwende bevolking din- gende gemeenten in haar eigen belang als de meest gewenschte plaats van samen- komst te handhaven. Een groote tentoonstelling brengt het volk in de stad en een oud spreekwoord zegt, dat waar het volk is, ook de nering is De middenstand zal in de allereerste plaats van het drukke vreemdelingen-be zoek profiteeren. En ook de arbeidersstand zal dat. Indirect omdat wanneer het den midden stand goed gaat, dit via de belastingpapie- ren en ook in ander opzicht zijn gunstigen terugslag op den arbeidersstand zal doen gevoelen, maar ook omdat een groote ten toonstelling aan heel wat werkzoekenden productieven arbeid zal verschaffen. De heeren soc. dem. spraken echter van een ,,kapitalistische tentoonstelling," waar- voor zij evenwel nog een bedrag van 5000 wilden garandeeren. Het overige moest de heer Govers maar betalen. Maar die vertikte het om zich later tot de Diaconie om onderstand te moeten wen- den. Dat was geen voorzichtige uitlating van een bestuurslid der Landbouw-afdeeling en het wees eenigszins op een te verwachten „strop". Maar de heer Govers houdt wel eens van een grapje, en wij zijn er van overtuigd, dat deze pleiter voor het verzoek der afdee ling van het succes der onderneming over tuigd is. Ware dit anders, hij zou niet zoo met hart en ziel voor het welslagen der groote komende tentoonstelling aan het hoofd van zijn energieke medebestuurderen aan den arbeid getogen zijn. In de keuze tusschen een slechte zwem- school die er is, een verbeterdc die er da- delijk kan komen en een goede die er mis- schien later kan komen, kozen de soc.-dem. de laatste. Mevrouw Aukes, als „practische huis- vrouw" koos de tweede. Zij is er van overtuigd, dat wanneer de gemeente-financien zoo toenemen, dat wij in het geld zwemmen kunnen, ook de laat ste er nog wel zal komen. Er was nog eenig debat over do kwaliteit van het zwemwater, dat door sommigen slecht, -door anderen niet gevaarlijk en door optimisten zelfs goed genoemd werd, en de voorzitter verdedigde daarbij de uit scheikundig- en pharmaceutisch oogpunt gevaarlijke stelling dat ,,niet gevaarlijk wa ter" gelijk is aan „goed water." Wij gelooven dat de waterleiding-coatro- lsurs dis tegeeweerdig ep de deep** dee inhoud van diverse regenbakken onderzoe- ken, er nog een andere opinie op nahouden. De heer Van den Bosch betoogde, dat het nut van het zwemmen eigenlijk alleen in de beweging der ledematen zit en hij scheen juist het nut van een zwemschool zonder water en de voordeelen van het z.g.n. „droog"zwemmen te willen demonstreeren, toen de voorzitter tot stemming overging. Met 12 tegen 6 stemmen werd toen tot de voorgestelde verbetering tot een bedrag van 13000 besloten. De heer Cloeck heeft een lang artikel voorgelezen waarin de tegemoetkoming van B. en W. ten opzichte van talrijke ge- meentewerklieden geconstateerd wordt. De heeren Westerhof c.s. wachten het afdrukken van dit betoog in de diverse bla- den af en zullen er dan ongetwijfeld wel hun op- en aanmerkingen over ten beste geven. De voornaamste agenda-punten, de schoolgeldheffing en het loonvraagstuk bij werkverschaffing werden tot een volgende vergadering uitgesteld. Het ziet er wel naar uit of het dan tot een duel op leven en dood tusschen links en rechts zal komen, waarbij de heeren Thom- sen en Cloeck de degens zullen kruisen en voor de belangstellende blikken van alle op de tribune verzamelde ouders van schoolkinderen, een bloedigen strijd zullen uitvechten tot een van beiden van den lioo- gen maar wankelen wethouderszetel voor goed op den vasten grond van het gewone alledaagsche raadslidmaatschap zal neer- duikelen. N©<HLBftOJuLANDSCH LARDBOUWGBEDIBT. Rente 4 Buitcnland welke verweerd]of besehadlfffl zfln, knnnen Inonze lnrichting opnienw worden VERZILVERD. Luttik-Oudorp 63, Tel. 4f8. ELEGTRISCHE GLASSLIJPERIJ. MOSKOU EN GENUA. Een telegram van het Poolsche Telegraaf Agentschap uit Moskou meldt, dat Lenin den Oppersten Militairen Raad heeft opgedragen, zoo spoedig mogelijk een detnobi 1 isatie-plan van het roode leger op te stellen. Dit plan zal bij de regeering moeten zijn ingediend, voordat de Russische delegatie naar Genua vertrekt. Hetzelfde Telegrfaaf-Agentschap meldt nog, dat een speciale commissie, onder voor- zitterschap van Krassin, zal worden mge- steld voor het onderzoek der vraagstukken, welke te Genua zouden kunnen worden be- handeld. Anderzijds bericht de „Ost-Express", dat Trotzki op een bijeenkomst van vertegen- woordigers van het gamizoen van Moskou zou hebben verklaard, dat als „de zaken van Genua gied liepen", men nog in den loop van dit jaar zal kunnen overgaan tot de de- mobilisatie van het roode leger. Dit klinkt heel anders dan het bericht van een der laatste dagen, dat 16 millioen goud- roebel was toegestaan door het al-Russische congres, om de bewapening van het bolsje- wistische leger uit te breiden. DE OONFEREMTIE VAN GENUA. Naar het Hbld. verneeint, kan worden ver- wacht, dat aan de conferentie te Genua Duit- sohe vakvereenigingsvertegenwoordgers als deskund'igen zullen deelnemen, daar de Duiifc- sche vakvereenigingsbond een diesbetreffend voorstel aan de rijksregeering heeft gedaam en deze een aantal vakvereenigingsleiders heeft verzocht, de rijksregeering nauwkeurig in te lichten omfcrent hun houding ten op zichte van1 de eoonomische cenferentie. REGEERINGSVERBREED1NG IN SAKSEN. Naar thans bekend wordt, zijn er reeds se- dert geruimen tijd onderhandelingen aan den gang tusschen de socialistische partijen in Saksen en de communisten nopens het toetre- den dezer laatsten tot de Saksische regee ring. De onderhandelingen zijn reeds zoover gevorderd, dat de communisten zich bereid verklaard hebben een minister aan te wijzen. De moeilijkheid is nog welke van de sotialis- tische partijen een ministerszetel zal afstaan. DE ONTTRU'IMING VAN OPPER- SILEZIe. Naar uit Praag bericht wordt), zdjn er voorbereidlmgen aan den gang, om in den' loop van iMiaart die intergeallieerde troepen in 32 spoortreinen uit Opper-Silezte te trams- poiteeren. Opper-Silezie zal op 1 April aan zijlne regeering overgegeven en' door de in- teilgeallieerde tro-pen anitruimd zijn. DE REVDLUTIE EN PORTUGAL. De revolutionnaire beweging in Portugal schijlnt toch' niet zoo kalkn te verloopen als venschillende berichten wel hebben willen doen 'gelooven'. De regeering zou in Ljssa- bon terug zdjln, heette het, en' er zou in hiet heele land rust heerschen. Maar nu loopen er ook geruchten. dat de regeering van plan zou> zijn, met het oog op de herhaalde revolu tionnaire woelingen te Lissabon, haar zetel Coimbra, een universiteitsstad1 op 175 K.M afstand van Lissabon gelegen, over te bren gen, en dan wordt d'an 'aan toegevoegd, dlat de president, de premier en de ministers zich nog in1 de citadel van Cartas beyinden. In verband1 met) het verloop van vorige revolu- ties zou1 men d'aw laatste lering het best kun nen gelooMen. DE CONlPE'RJDNiriE TE GENUA OFFI- CIEEL UITGESTELD. Officieel wordt uit Rlorne mediegedfield, dat, aangezien de mimdsterieele crisis aan- houdt, het voor de Italiaamsche regeering niet mogelijk is, vast lie houden aan de datum van 8' Maart voor die conferentie van Genua. De regeering heeft dlerhalVe besloten, de conferentie voor kontea tijkl uit te stellen. Zij heeft dit aan de uitgenoodigde mogemdheden telegrafisch medegedteeld). Tevens heeft zij zidi met dte geallieerden in verbinding, ge- steld, om in gemeenschappel'ijk overleg een anderen diatumi vast te stellen. MONARCHISTISOH ONDERWIJS IN DUTTSCHLAND. Een „Studienrat" schrijft aan het Berl Tagebl., dat in weerwil van het nog altijd1 geldend verbod het „monarchistisch, by- zantijnsch fen chauvinisisch" geschiedenlis- boek van Neubauer op de Berlijnsche middel- bare scholen druk gebruikt wordt Een Ame- rikaansch onderwijsautoriteit, die in Fnge- land, Frankrijk en Duitschland een Btudie- reis maakt, toonde den schrijver een nieuwen druk van '21 en verklaardfe bij1 den boekhan- dfel de groote navraag naar dit verbodfen werk geconstateerd te hebben. „So sieht die deutsche Republi'k in Theorie und! Praxis aus", voegt de onderwijsman aan zijn klacht toe. DE SERVISCHE VERLIEZEN IN DEN OORLOG. De verliezen aan dooden en gewonden be- droegen voor ServiS 365.000 man, of tien pro- cent der bevoking van 1914. De helft hiervan sneuvelde tijdens het Oostenrijksch-Bul- gaarsch offensief van December 1914. Boven dien bedroegen in de Dobroedsja en in Mon tenegro de verliezen 'nog 13.325 man. DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. De sociaal-democratische parlementsdienat schrijft naar aanleiding van de kwestie van de moordenaars van Erzberger, dat de Flon- gaarsche regeering, ondanks haar, bewering, aiet bekend te zijn geweest met het verblijf van de beide moordenaars te Boedapest, ge- meend heeft deze toch te moeten amesteeren en hun de wapenen af te nemen. Toen korten tijd daarna het verzoek om uiSevering van de Duitsche regeering werd ontvangen, wer den de beide moordenaars niet alleen weer op vrije voeten gesteld, doch zij kregen tevens de wapenen terug, die men hun eerst had af- genomen. Het verzoek van de Duitsche regee ring werd afgewezen op grond van het feit, dat dit niet meer in aanmerking kon komen, terwijl daarbij tevens werd aangevoerd, dat ook de Duitsche regeering een verzoek van de Hongaarsche regeering om uiflevering van een zich te Hamburg bevindenden mis- dadiger had afgewezen. Aan de Duitsche po litic-beambten, die te Boedapest het spoor van de moordenaars volgden, werd te ken- nen gegeven, dat hun taak in Boedapest was geeindigd en dat zij weer naar Duitschland konden vertrekken. Een eigenaardige houding! Heel anders dan die aer Duitsche regeering tegenover de moordenaars van den, Spaanschen minister Dato. EEN G EZANTSCHAPSG ElBOUW CADEAU. De Amerikaansche millicnnair Rodman Wanamaker is voomemens, aan de regeering der Ver. Staten een gezantechapsgfebouw te Parijs cadteau te doen. De Amerikaansche gezant te Parijs, My ron1 Herrick weet van WanamakeFs plan af, doch het is nog niet officieel ter kennis van de Amerikaansche regeering gebracht. Dit zal eerst worden gedaan, wanneer die koop tot stand zal zijn gekomen Aangezien de regeering indertijd ook het Morgan's house te Londen als arnibas- ngenomen, verwacht iff van Wanamaker J- P- sadegebouw heeft aang men, dat zij ook de gif dankbaar zal aanvaarden Nifet alleen heeft de millionnair aan zijn gemachtigden opdracht gegeven. het meest geschikte gebouw te koopen, doch tevens om minstens een millioen francs te besteden, om het te herstellen en te modern iseenen. Boven dien is hij voornemens, een gedeelte van zijn beroemde collectie oude Fransche meubelen, tapijten en schilderijen af te staan, ten bedra- ge van zeven millioen francs, om het gezant- sdiapsgebouw er mee in te richten Van dat soort royale rijkaardis moest elk land er eigenlijk eenige hebben. Dan was men gauw uit allerlei financieele moeilijk- heden. GRUPEN ONTVLUCHT. Peter Grupen, die na het geruchtmakend proces wegens moord op twee meisjes ter dod is veroordeeld en, daar het Hof te Leip zig een verzoek om revisie heeft afgewezen, in afwachting van zijn straf in de gevangenis te Hischberg zat, is ontvlucht. Deze vlucht is slechts met behulp van derden mogelijk ge-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1