DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 49 Honderd Tier en twintigste Jaarganj 1992 Dlt aummor oeata&t alt 2 bladen 4 hnimonientsprljs btj rooniilbotnling por 8 maniKlcn t 2.-, fr. per post f 8.50. Itewijsn. 6 ct. Advertenttcpr. 25 et. p. regel. grooterc letters naar plaatsmlmte Brlovou franco N.V. Book- on Hnndoledr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C«J, Tel. Administr. No. 3. Kodactie No. 33. M iAND AG Dlrecieur: 0. II. UlUIi. IloofdrcdaciourTj. N. ADKMA. 27 FEBKUAEI Buitenland DE TOESTAND IN IERLAND. Vrijdagavond is te Belfast een protestant in zijn huis door indringers gedood, terwijl een katholiek op straat werd doodgeschoten. In de gevangenis van Belfast dreigt een hongerstaking van twee en zestig Sinu-Fein- sche gevangenen wegens de behandeling van drie Sinn reiners, die bij de gewone misda- digers in de gevangenis zijn geplaatsit in piaats van bij de politieke gevangenen. Zaterdag zijn de besprekingen begonnen tussehen de Engelsche ministers en vertegen- woordigers der Iersche voorloopige regee- ring, cnder wie zich ook Griffith bevindt. Het doei van deze besprekingen is opheldering te brengen in den toestand, die, ten gevolge van een besluit om de verkiezingen in Zuid-Ier- land uit te stellen, eenigszins duister is ge- worden. Deze besprekingen zullen de Engel sche ministers in staat stellen te besHssen in hoeverre de wapenstilstand tussehen de el- kaar bestrijdende partijen in Sinn Fein eeni- ge betrekking heeft op het wetsontwerp, dat thans aan het Rijksparlement is voorgelegd. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN. In verband met het Deensch arbeidsconflict is het te Odensee tot ernstige botsingen tus sehen) de politie en de uitgeslotenen gekomen. Talrijke personen zijn gearresteerd. Het reeds 10 dagen durende arbeidscon flict laat zich ongunstig aanzien. Noch de werkgevers, noch de uitgesloten arbeiders zijn op het oogenblik tot onderhandelen be- reid. ONTWIAPENING TE LAND. iNlaar uit Paiijbi gemield1 wordit, heeft die z.g. cmtwapeningsoommissie van den Vol'ken- bondl besloten tegen 15 Jul opnieuw bijeen te komen, ten einde een voorst el te outwerpen war een belangrijjke vermindtering der be- w-apening te land. Dit voonstel zal worden voorgeltegd aan de vergadering van den Vol- kenbonid1, die 'in belt najaar zal worden ge houden. EEIN AAN19LAG OP EX-TSAAR FERDI- 'NIAND. Het .Journal/*' venneemt uit Miainiz, dat de Biuilgaarsche student Tsjemakof twee re- volverschoten heeft' gelost op ex-tsaar Ferdi- nandl van Builgarije, toen dezie uit die opera te Miunchen kiwam. De tsaar werd echter niet getroffen. (De .aanvaller verkllaarde, dlat de gewezen monarch' vollgens zdjn meening een der groot- site oor logsmisdadigera was, wiena bestraf- fing daarvoor at Ite liang uitbleef. DE MOORD OP ERZBERGER. De nasporingen naar de moordenaars van Erzberger, welke thans te Miinchen worden gedaan, toonen aan, hoe juist de vorige be- nchten waren over reactionnaire sainenzwe- ringen in de Beiersche hoofdstad. ■De politie heeft eindelijk besloten bij den vroegeren ahnachtigen president van pohtie Pohner en huiszoeking te doen. Gemeld wordt, dat deze geen resultaat opleverde Meer succes had de politie, toen zij in een vil la in de Mohl-strasse een itival deed. 'Zij ver- rastte daar twaalf personen, welke bijeen wa ren ondef leiding van den Sanitatsraad Pit- tinger. Aan de bijeenkomst nam ook. een Hongaar deel als vertegenwoordiger der ver eeniging van „ontwakende Hongaren". Ver- der vond de poiltie er den regeeringsraad, graaf Soden, voormalig president van politie te Bamberg, die wegens zijn opvallenid reac- tionnair optreden met een jaar verlof is ge- stuurd Ook Pohner behoorde tot de gasten. De aanwezigen waren volkomen verrast. Zij trachtten zich te verbergen, maar werden door de politie uit hun schuilhoeken te voor- schijn gehaald. DE TERECHTSTELLING VAN LANDRU. Betreffende hetgeen aan de terechtstelling t/an Laindiru vooraf girngi, wordit gemeld, diat, toen de president het verzoek om gratie ge- weigerd had, er dadelijk toebereidselen voor de terechtstelling zijn gemaakt. Vrdjdagnacht om twee uur werd te Versailles de Place des Tribunaux afgezet. Slechts enkele omwo- neuden begrepen was er gaaiide was. Er was een groote politiemacht en circa vierhonderc i soldaten aanwezig. Om 4 uur arriveerden de rechter van instructie Bonin en later Phili- pon, de substituut van den procureur van de republiek en andere rechterlijke autoriteiten, terwijl iteyliat, de procureur van de repjubliek reeds aanwezig was, ailsmede abbe Lodsel. Het rijtuig met den beul Deibler had om 1 uur Parijs verlaten en kwam om 4 uur te Ver sailles aan, waarna Deibler met zijn helpers dadelijk het schavot begon op te richten. Landru schijnt sinds het bezoek van zijtie kinderen aan de gevangenis nerveus te zijn geweest, doch hij bleef uiterlijk zijn kaltate bewaren en zeiidte Zaterdagmorgen nog tegen den kapper: knip mij vooral naar de laatste mode; ik wcnsch tot het laatst toe de dames te behagen. Den verderen dag bleef hiji echter roerloos voor zich zitten uitstaren. Des nachts was ook nog de advocaat de Moro Giafferi met zijn secretaris aangeko- men Kwart voor zes probeerde Deibler de guillotine. Op hetzelfae oogenblik traden de autoriteiten Landru's eel binnen. Landru was om 4 uur gewekt en had sindsdien niet meer geslapen Hij stond op, toen de autoriteiten zijn eel binnentraden, en begrijpende, dat zijn verzoek om gratie verwoipen was, druk- te hij rijn verdedigm de hanaen m wide: Ik ben tot uwe beschikking, heeren. Moed houden, voegde mr. De Moro Giaf- ferri hem toe. Dat zai ik, was het antwoord van Landru. Het spijt mij alleen, dat ik u een zaak heb moeten toevertrouwen, welke zoo ongelukkig eindigt. Landru verscheurde daarop nog eenige beschreven stukken papier, en over- hainmgkle een lijvig dossier aan zijn advoca- ten. De substituut van den procureur der repu bliek vroeg daarna: Heeft u nog belangrijke dingen te zeggea? Met wien heb ik de eer te spreken, luidde het antwoord. Zoo, met u; dan begrijp ik niet, dat het stellen van een dergelijke belee- digende vraag aan een onschuldige biji de wet is toegelaten. Abb6 Loisel, die eveneens tegenwoordig was, vroeg daarop of Landru de mis wilde hooren. Kalm antwoordde de veroordeelde: Niet noodig. Ik will den Heer niet laten wach- ten. Landru sloeg verder de gebruikelijke siga- ret en het glas cognac af, en verwonderde zich er over, dat men hem wilde burden. Pre- cies zes uur trad daarop de sombere gxoep naar buiten in het grauwe ochtendlicht. Het publiek ontblootte het hoofd. Landru keek rond en/ vestigde daarop zijn oogen vast op het schavot en het mes. Hij; droeg zijn baard kort gepunt en was niet geschoren. Mr. De Moro Giafferri fluistert hem in: Moed, Landru! Deze keerde zijn hoofd naar den verdedi- ger om en zegit: Dank u, maitre! Hij loopt vervolgens met kleine vlugge passen naar de guillotine, grauwbleek, doch met volkomen zelfbeheersching. Bij het scha vot gekomen, wordt hi} door de beulsknech- ten gegrepen, en op de guillotineplank ge- legd. Fluitend valt het mes, 6en korte slag, en Landru heeft dit Ieven verlaten. Vier minuten na zes rijdt de lijkkoets naar het kerkhof Gonard, daar de familie het lijk heeft opgeeischt. De menigte verspreidt zich. AbW Loisel verklaarde bij het verlaten van de gevange nis: Welk een buitengewoon mensch, welk een bewonderenswaardige moed. De verdediger, mr. De Moro Giafferri was zeer aangedaan en zeide: ..Een oiuherstelbaar vonnis wijst op een onfeilbare uitspraak". KORTE BERICHTEN. Volgens het Berliner Tageblatt" heb- ben de politie-autoriteiten te Kohnar en F6r- bach (Elzas) 13 personen gearresteerd we gens anti-Fransche propaganda. De districtsrechter van Suffolk, Pelletier geheeten, is, naar de „Chicago Trifmne" ver- telt, uit zijn arnbt ontzet. Deze rechter bleek in een complot te zijn, om rijke personen geld af te persen door hen te dieigen dat hij lien anders van een of andere misdaad zou besdiuldigen. - Aan het Noorsche Storting is thans het wetsontwerp voorgelegd, waarin wordt ver- klaard, dat Noorwegen bereid is de betalling van de schuld van Oostenxijk aan Noorwe- gen, ten1 bedrage van ongeveer 1% milioem, uit te stellen. De Poolsche gezant te Praag heeft te- gengesproken dat er een geheune overeen- komst tussehen Polen en Hongarije is geslo- ten. Drie New-Yorksche millionnairs hebben in 1919 te zamen 18 millioen dollar belasting betaald. Hun inkomsten bedroegen 28 milli oen dollar. Deze heeren hebben dus meer dan 60 pet. van hun inkomen aan belasting betaald. Uit bezuinigingsoverwegingen zal de vrouwelijke politie in Engeland worden op geheven. Polen is tot de Kleine Entente toegetre- den, en de daardoor ontstane bond van vier staten zal .,Het Viervoudig Verbond" ge- noemd worden. De Finsche regeering heeft bij Sovjet- Rusland geprotesteerd tegen overschrijding der Finsche grens door bolsjewistische troe- pen. De Spaansche ministeiraad heeft beslo ten om alle „overbodige" functies bij de mi- nisteries op te heffen. De begrooting voor de Engelsche ma rine is met 22 millioen pond verminderd. Aan de „Times" wordt uit Patiala (in Poenrsjab, Britsch-Indie) gemeld, datopver- scheidene leden van het gezelschap van den prins van Wales, die per auto van Delh naar Patriala reden, geschoten werd. Er werd niemand getroffen. Te Fiume heerscht groote ongerust- Heid wegens de agressieve houding der fascis- ten. De Zweedsche Rijksdag zal een hal millioen' 'Kronen beschikbaar stellen' voor de vertegenlwoordigers in dem Volkenhond. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus naar aanleiding van een duel, dat tussehen d-pn herto? van Torlonia en graaf Lovatelli Sprf+ rdants ?ehad, een streng verbod tot du ^'leerpn voor de Rcmeinsche ar'stocratie heeft nitrrevaardied 6erlandi vastgesteld of aanstaande te zijm In Franikrijk zijn, voor zoo ver bekiend go- worden is, sedert den oorlog geon tarieven verlaagt en ligt verlagiing, voorhands ook niet in de bedoeling. In Engeland zijn sinds eeniigen tijd enkele speciale tarieven voor het vervoer van reizi- gers ingevoerd'; de daaruit voorMoeiende verlagingen dragen- in het algcmeen een lo- caal karakter. De gTederentarieven zijn in bedoeld vrij vervoer is begrepen. De juiste uitgaven over 1919 en 1920 kunnen ten gevolge van het zeer groot aantal te raadplegen vervoerbewijzen, niet dian ten kosr te van zeer veel arbeid/ en tijd; worden be- rekend. In verband hiermede en voorts uit over- weging, dat de destdjds bestaande regeting inzake vriji vervoer afweek van de thans gel- diende en ook de legersterkte verschillend was, het algemeen ook niet verlaagdvoor enkele I is zoodanigo berekening artikelen, ais erts en steenkolen met bepaalde wege gelaten. n-iug vooralsnog adhtar- verre bestemming, is die verhooging van 100 op 75 pet. teruggebracht. Hierbij dient bedadd te worden, dat de En gelsche rnaatschappij en door den staat in verband met dfe vorderhg in betrekkelijk gun- stigen toes'tand zijn gebracht. Ondanks toe- neinende tekorten op het bedrijf in zijn gehed (in 1920 ruim 45 millioen pond sterling, in 921 tot Augustus ongeveer evenveel), is over den vorderingstijd (.4 Augustus 191415 Augustus 1921) het dividend van 1913 go- waarborgd, werden daarenboven zekere ex tra vergoedingen gegeven, en bij' wijze van eindafrekening 60 millioeD, pond uitgekeerd. Naar raining is in 1919 en 1920, voor ge hed en gedeeltelijk vrij vervoer respectieveljjk scheidswoord. gen, in de gewone jaarlijksche vergadering daartoe een voordracht te doen en intusschen ttot waannemendi direcbeur aan te wijizen diem dieert D. EMessen, thans ond'er-directeur. In pllaats van dm iheer Ch. Boissevain, die wegens hoogen leeftijd als commiissaris heeft bedamkt, werd gekozen die heer Gh. E. 'H. Boissevain, te B'laricuni, terwijl boven- dien als comimissaris gekozen werd) de heer ir. A. Heldringi te Hiwersum. De voorzitter, de hear G. S. de Qercq sprak naar laanleking van het aftreden van den heer Ch. Boissevain een hartelijk af- de K"^gd*^e.iger&ar^enr die op ^nStS^^'s jaS SS en «u- Zwitsersche spoorwegen 1 Mei a.s. zal worden °P ^60 000^ ^aare,^zoodat, j on^elukkie-e v piaats hebben, komt hierop neer, dat de pni- z/en voor afstanden van ten minste 300 K.M. met 20 pet. zuiLlm veiiaagd worden, terwiil de algemeene abonnementm met 10 pet. zul len worden verminderd. Ook daarna blijven deze echter meer dan 214 niaal zoo hoog in prijs als v66r den oorlog. Van algemeene Binoonland SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Op vragen van den heer van Braambeek betreffende de inedewerking der regeering tot verlaging der spoorwegtarieveno.a. door de wederinvoering der kilometerkaarten heeft de minister van watersitaat geantwoorc Algemeene tariefsvedaging schijnt, zoo min in Frsnkrqli, als in Engdand' ot Zwit- 650.000 en 550.000 uitgegeven. De noodzakelijk geachte beperking der kos- sten en de sedert gewijzigde omstandigheden onder meer de verkorte eerste-oefentijd aeden er toe besluiten eene belangrijke ver- mindering in dezen aan te brengen, zoodra de nieuwe Dienstpl'ichtwet zal zijn ingevoerd DE GEMiEE'NJTE WORMERVEER FAIL- LI ET? iHelt gemeentebestuur van- Wonnerveer is tegen a.s. Dinsdag gediagvaard voor de rechtbank te Haarlem inzake de hangende aanvrage van het bureau Modderman Kuihn Attnsterdlam, namens crediteureni ge- De wijziging van een en ander is sedert j-aan, om faillietverklaiing van de gesmeente. geruimen tijd in bewerking en is thans in een nieuwe regaling vastgelegd, welke bij leger- order is bekendgemaakt. De kosten, die als gevofg van de nieuwe OVIERREDIEN DOOR EEN TREI.N. Te Uitgeest is Zaterdagmorgen biji den overweg De Kleis, die 22-jarige, ongehuwde spoarwegarbeider iD. dbor een van Amster- niettegenstaande het feiit, dat de lichting '22 zooveel sterker dan die van 1921 zal zijn, toch een aanmerkelijke bezuiniging zal wor den verkregen. Gemengd Nieuws mlidldellijk gedood. De ongelukkige woonde te Bovenkarspei UIT HIET MIJNiBEDRI JF. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft zich op de conferentie met ver tegenlwoordigers van de inijtnwerkersorgani- saties pertinent verklaard tegen heffing van invoerrecht op buitenlandsche kolen. die Si5 dto Amsterdam zijn eerste jaarlijksche ver- staatsmijnbedrijf door vermindering met het enkeie u^d^g^ieyen,^ gadering gehouden. onproductieve gedeelte van de uitgaven niet Aan het hoofdbestuur is opgedragen, een 1 - - - - - commissie te benoemen, welke zich speciaail zal belasten met het bevorderen van net on- derwijs aan schipperskinderen. De Bond zal er naar streven, voor de bin- oorlo'g opgeheven zijn, opnieuw in werking treden, doch nu met evenredige verhooging als voor het gewone tarief. Zooals reeds werd te kennen gegeven, in het antwoord op vragen van den heer Her mans, (biz. 167 van bet Aanhangsel 'tot bet aparte uniformregeling in- verslag van de Handelingen der 1 weeae ^fce den aainslag en de heffing van belastiiing mer) staat het reeds^nu voorj^^mg^aii d^- 6 rectie vast, diat a1 thans voor Bet zomervei> voer van reizigers het invoeren van eenige far cilibeiit aaobevelrig zal verdienen, zoodra de omstandigheden dit slechts eenigszins toela- ten. Over de vraag waarin die faciliteit dan zal besitaan is nog geen besEssiug genomen. Afgezien hiervan wordt de invoering van verlagingen van algemeene strekking voorals nog niet geraden geacht. Motieveu hiervan werden, wat wederinvoering van kilometer- kaairtenkaarten betreft, reeds modegedecki in boven'bedoeld antwoord aan den heer Her mans In- het algemeen zal eerst omitrenf de werking van het nieuwe tarief eenige ervaring verkregen moeten zijn. De verhooging, welke laatsltelijk is toegepast om tot verdubbeling van de vroegere tardefsgrondsllagen te. ko men, is te gering om inimiddels een belemme- renden invloed op het veikeer te oerfenen. Wer den reeds nu verlagingen ingevoerd, dan schijnt de vrees niet dmkbeeldlig, dat deze verband met den algemeenen eanomi- Na een inleilding van den heer Worms over het ontwerp-Binnenvaartwet, is aan het hoofdL bestuur opdracht gegeven, alle pogingen in het werk te stellen oni het ontwerp in voor de particuliere binnenschdpperij gunstiger zio gewijzigd te krijgen. DE VERKOOP VAN KLEERBN AAN PO'LEN. De Tel. meldt, dat het Poolsdi-Hollandsch Handelssyndiicaat het rijk een proces heeft aangedaan-. Het beweert, de Poolsche regee ring als koopster van een- groote parti} fclee- ren te hebben aangebracht en eischt een com- missieloon van een half millioen gulden, welk conunissieloon de heer Hersberger zich zou hebben toegekend. OP RUI MING VAN MUIZEN. H^t blijkt, dat de strenge vorst, die onge veer 40 c.M. in den grand drang, finale op- ruiming gehouden heeft onder de veHdimuizen in de Fnesche weilanden. Was de tnuizen- plaag v66r den winter gnooter dan ooit te schen toestand niet zouden leiden tot loene- miing van het verkeer, maar enkel tot dialing voren door den dragen zomer en herfst van den opbrengst, welk laatste verschijusel j nu jg jjgj. jpgd gdleden trouwens ook onder gunstiger omstandig heden althans aanvankelijk wel niet uitblij- ven zou. De belamgen der schatkist laten dus vooreerst niet -toe verlaging van de reizigers AUTOBUS TE WATER. Zaterdagmorgen te 9 uur is de autobus van den dienst AppingedamGroningen biji Oos- terhoogebrug te water geraakt, toen de chauf- tartoyen te ovewegen. R;i1 betrer I feur tussehen een paar wagens door moest Op vragen van den Ju A ZWenken. Er waren 12 personen in, die alien fende herziening der rege'ing van het vrij vervoer van militairen heeft de minister van oorlog en marine a.i. geanitwoord Ten gevolge van de tegenwoordig gelden- de regel'ing betreffende het verleenen van' vrij vervoer aan dienstplichtigen worden wel groo te bedraigen ten laste van de schatkist ge bracht, doch op verre na niet zoo groot als de in vraag 4 genoemde som, hetgeen hieraa zal blijken. Aan dienstplichtigen kan, vo'gens de thans geldende regel'ing, eetnnaal per maand1 vrij vervoer naar hun woouplaais worden ver- leend. I-n de overiige weken. der maana kan een dienstplichtiige eenmaafl per week vervoer te gen verminderd' tarief genieten naar een door den belanghebbende gewenschte pl-aats Bij' het vervoer tegen verminderd tarief kio- men. 25 pet. der reiskostm ten laste van het Rijk. Aan tot het beroepspersoneel behoorende militairen wordt alleen vrij vervoer verleend, wanneer zij, gehuwd zijnde, door woningnood in hun standplaats of door detacheering bui ten hun standplaats van langer dan 4 weken gescheiden van hun gezin moeten leven. Dit vrije vervoer werd oorspron'kelijk voor de eerstgenoemden sedert April 1919, voor de laatstgenoemden sedert December 1919 slechts 2 miaal per miaandl verleend, doch is sedert; 1 Maart 1920 -tot Senmaal per week uitgebredd. Vooris kan Let beroepspersoneel beneden den rang van sergeant elke week vervoer le- te water geraakten. Gelukkig bleef de achter- deur, de eenige toegang tot den wagen, aan den bovenkant, zoodat de achterin gezeten personen er spoedig uit waren en de over el- kaar heen liggende drankelin'gen konden oot- zetten. De geredden werden biji de oanwonen- den onder dak gebracht. Twee dames, mevr. W. S. H. uit Tjamsweer en haar 30-jarige dlochfer van- Farmsum. moesten te bed wor den gdbracht wegens net vele water, dat zij hadden ingekregen. Haar toestand is niet ge- vaarlijk. De twee dames, die het ergst getroffen werden bij de ramp met de autobus der Dam- ster auto-maatsdiappij zijn gisteren naar hut academisch ziekenhuis te G'roniingen overge- bracht. Een harer, mevr. H. van Tjamsweer, 57 jaar. is daar vanmorgen overleden. De toestand van de andere, haar 30-jarige dochter, mevr. E. D. van Farmsum, is thans zeer emstig. ACHTERSTAND SCHOOLBOUWPLAN- -NE'N. De Vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten heeft in- een uitvoerig adres aan- die Tweede Kamer verzocht: le. in de lijn van de erkenning van den minister van onderwijs omtrent den onrust- barenden achterstand van de schoolbouw- plannen en omtrent de zeer onvofldoende mid- delen, om daaraan tegemoet te komen, te besluiten, het voor buitengewoon subsidie uit- getrokken bedrag aanmerkeldjk te verhoogen. 2e. zoodanige maatregelen te nemen, waar- hielp voor den toestand op het ogenblik. De minister antwoordde verder, dat hij reen' be- sliste toezegging kon doen, maar hij beloofde ernstige overweging van ae geuite wenschen. Op de gister gehouden conferentie met den minister van landbouw hebben' de mijnwer- kers-organisaties voorgesteld handhaving van de tegenwoordige looneni voor den duur van een jaar op de staatmijnen; ontlasting van het staatsmijnbedrijf van overbodige kos ten en afschrijVing daarvan op een crisis- fonds. Bedoeld zijn de buitengewone kosten, die de uitbreiding van het staatsmijnbedrij'f gedurende de oorlogsjaren met zich bracht en de kosten van woningbouw. Voorts is be- fdeit verlaging van de vrachttarieven en hef- ing.van een recht op buitenlandsche kolen, evenredig aan het van de Limburgsche kolen geheven mijnrecht ten bedrage van 25 cent per ton. Op de Donderdag gehouden conferentie met den minister van- landbouw, hebben de af- gevaardigden van de 4 mijnwerkersbonden hun voorstellen uitvoerig toegelicht. Omfcrenf de financieele gesitie van het staatsbedrijf gaf de minister te kennen, dat deze thans minder goed kon worden afgedaandit was beter te regelen bij een ontwerp van wet, dat thans goeddeels gereed was. De aangelegenheid der vracl tarieven wenschte de minister be- handeld te zien door de mijndiredies en de directie der Ned. Spoorwegen. Inzake de voorstellen tot handhaving van de tegenwoor dige loonieni kon de mdnislter niets toezeggen. Daaromtrent zou nader overleg worden ge- pleegd, waarvan mededeeling aan de orga- nisaties zou worden gedaan. De minister vroeg verder, hoe de orga- nisaties dachten over de invoering van een 8- uren dienst op Zalterdag. De vertegenwoordi- gers der bonden wenschten met het oog op de Zondagsvieiing niet mede te werken' tot het wederom instellen van den Zatendiagschen 8-urendienst. Bovendien omtkenden zij, dat de nrodkictie dloor den1 thlans bestaanden 6-urendienst op Zaterdlag ook maar eenigs zins was achteruitgegaan. UIT HET HAVENBEDRIJF. De Nederlandsche zeeliedenvereeniging Eendracht heeft een motie aangenomen, naar aanleiding van de voorstellen door den Cen- tralen Bond van TransnortaTbeiders inzalke de wijzigingen der loon- en arbeidsvoorwaar- den voor de Nederlandsche zeelieden aan de Scheepvaait-Vereendgilngen Noord en Zuid gedaan. De Eendracht laat deze voorstellen geheel voor rekening van den Centralen Bond van Transportarbciders en houdt zich aan het gestelde iq de motie, die ter open- bare vergadering op 14 dezer met algemeene stemmen is aangenomen. NED. CENTRALE VER. TOT BESTRIJ- DIN1G 'DER TUBERCULOSE Te Utrecht is Dinsdagmiddag de eerste al gemeene vergadering gehouden' van de Ne derlandsche centrale vereeniging tot bestrij- ding der tuberculose, na de verandering ba rer inrichting, onder voorzitterschap van jhr. mr. W. Roell. Deze wees er bij de opening op dat de regeering veel meer zelf de bestriiding der tuberculose ter hand wil nemen, doch dat er voor het particulier initiatief nog veel te doen' overblijft. De N. C. V. moet een band rren verminderd tarief genieten, waarbij even- door de werkingsduur van ait 2012e lid vormen uit het geheele volk De raad van rons 25 pet. per reliskosten ten laste van het der L.O.-wet 1920^niet beperkt blijft tot 1921, bestuur heeft niet in alle opzichten aan de Rijk komen. Het is niet juist. dat de hierbedoelde uit gaven over 1921 area 2 millioen hebben be- loopen. Over dat jaar zal als kosten van geheel doch met een redelijken tenmijn worde ver- lengd. ALGGME'EN HAlNDE'LSBLAD. In de Zaterdlag gehouden buitengewone vergadering van aandieelhouders in' de N. en gedeeltelijk vrij vervoer en voor dienst- V. Algemeen Handelsblad die werd geopend reizen van alleen-reizende militairen geza- miet een woord' van hulde .aan de nagedachte- menilijk welke 'kosten ma'anddijks in dezelf- nis van dten anlangs omtsl'apen dlrecteur- de declaratie worden uitgetrokken ver- hoofdrediacteur A. O. Boissevaiini, werd be- schiildigd zijn een som van 618 000, waar- sloten, voorloopig nog geen opvolger te be- on der volgens berelfemngen J S60.000 voor 1 noemsn, maar commissarissim op te diea- verwachtingen beantwoord, terwijl de ledeni- vergadering niets presteerde. Daar am wor den er nu weer de provinciate vereenigingen in betrokkeny die naar het bestuur der N. V. een lid zullen afvaardigen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevering van 20 Februari treffen wij o.a. aan: Een bespreking over het onderwerp Ne derlandsche fabrikaat, fabrikant of fabrica- ge, overgenomen uit de Nieuwe Courast in

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1