DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E lo. 50 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1932 A bonnementsprljs bij voorni totaling 3 maanden t 2.-, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regol, grootere letters naar plaatsmlmte Erieven franco N.Y. Bock- en Handclsdr. v.li. Uerms. Coster Zoon, Voordain C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33, DINSDAG DlrecteurG. n. KRAR. llocMecdacteur s TJ. N. ADEMA. 28 FERR L A III Buitenland DE CONFERENTIE TE GENUA. Op 6 Maart zal te Londen een conferentie bijeenkomen van deskundigen van Groot- Brittannie, Frankrijk, Italic, Belgie en Japan, ter voorbereidtog van de agenda van de con ferentie te Genua, volgens de begiuselen, waarover reeds tusschen Lloyd George en Poincare Zaterdag overeerastemimtog is be- beikt. Reuter verneemt, dat Tittoni ItaliS) de voorbereidende besprekingen voor de confe rentie te Genua zal leiden. Rusland heeft thans uitstel van de bijeen- komst gevraagd, omdat het niet met de voor bereidende werkzaamheden klaar kan komen. De Ltaliaansche. ambassad'eur te Londen vertrekt mobgen naar Frankrijk, waar hij den nieuwen Italiaansdhen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Schanzer, zal ontmoeten. De „Times" verneemt uit Rome, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken daar Donderdag wordt verwacht. Tegen dien tijd zal de ltaliaansche regeering het ver- zoek om de conferentie van Genua tot 10 April uit te stellen, ontvangen hebben. Het regeerings-orgaan, de „Tribuna" ver wacht, dat het uitstel zal worden toegestaan. DE ONTMOETING VAN POINCARe EN LLOYD GEORGE. Zaterdag te 2.45 is Lloyd George te Bou logne aangekomen. Het onderhoud met mi nister Poincare, die reedls te 11.40 was aangekomen, nam onmiddeMijk een aanvang. Na de aankomst is een communique uitge- geven, waarin gezegd wordt, dat de twee premiers op de meest vriendschappelijke wij- ze verschillende vraagstukken hebben, behan- deld, welke op het oogenblik de Entente be- zig houden. Voornamelijk de a.s. conferen tie te Genua is besproken. Men heeft ook op- gemerkt, dat het noodzakelijk is om alle in- breuken op de bevoegdheden van den VolL kenbond te vermijden. Evenmin mag inbreuk gemaakt worden op zekere verdfagen welke sedert het sluiten van den vrede te Parijs zijn tot stand gekomen. Binnen zeer korten tijd zullen deskundi gen te Londen bijeenkomen ten einde de eco- nomische en technische kwestie te onderzoe- ken, terwijl aan de ltaliaansche regeering zal worden verzocht, de conferentie te Genua op 10 April bijeen te roepen. Lloyd George en Poincard zijn tot overeen- stemming gekomen omtrent alle pun ten, die zij besprpoken hebben, en zij hebben beiden na hun onderhoud de zekerheid verkregen, dat men met vertrouwen kan verwachten, dat de Entente tusschen Frankrijk en Groot-Britan- nie in alle intemationale kwesties de meest vruchtbare resultaten zal afwerpen Zij ge- voelen zich inzonderheid overtuigd1, dat geen moeilijkheid van politiekeni aard de twee na- tien zal beletten, om in volkomen weder- zijdsch vertrouwen samen te werken tot het economische herstel van Europa en de conso- lidatie van den vrede. De bladen geven hunne voldoening te ken- nen over het resultaat van het onderhoud en betreuren het alleen, dat de conferentie zoo lang is uitgesteld. ONTPLOFFING TE CHICAGO. Nabij Chicago heeft zich een hevige ont- ploffing voorgedaan, tengevolge van het ex- plod eeren van tien ton dynamiet in een ijs- fabriek. De geheele sftad schudde. De schade wordt geschat op vier a vijf millioen dollar. 'De schok werd op 30 mijlen in den omtrek gevoeld en op twaalf mijlen afstands werden de ruiten door den luchtdruk verbrijzeld. DE OORLOGSBESCHULDIGDEN. De procureur-generaal heeft in antwoord op eene vraag verklaard, dat de commissi^ van rechtsgeleerden, door den Oppersten Raad aangewezen om het verslag van het prooes der Duitsche ooriogsbeschuldigden te Leipzig na te gaan, thans had bericht, dat eenige beschuldigden waren vrijgesproken, did veroordeeld hadden moeten worden Er waren vertoogen ingediend bij de Duitsche regeering, die bevolen hadden, de genoemde beschuldigden opnieuw te arresteeren," maar "tot nog toe was er geen bericht ingekomen, dat zij indierdaad gearresteerd waren. DE MOORD OP ERZBERGER. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Miinchen verneemt, is tegen den leider van de Beier- sdhe burgerwacht, Sanitatsrat dr. Piitinger een proces aanhangig gemaakt op grond van feitenmateriaal, dat door den redaeteur Abel aan de Miincbener justitie is overge- legd. HET IHIUWELIJ'K VAN PRINSES MARY. (Filet West-end van Londen bood gister, den dag v6or hlef huwelijk van Prinses Mary, een feesilelijlken aanblik. IHet middelpunt dler belangstelling was het Buckingham Palace, waar den: geheelen diag eene ontzaglijike menigte was verzameld. Al- daar had bm 12 uiur een opmerfcelijk tooneel plaats, torn Prinses Mary en Lord Lasoelles net paleis in1 eeni auto verl'ieten. Een- juichen- de menigte omringdle de auiio, terwijl de manlneni met hunne hoed'en en de vrouwen met ihiunne moffen wuifden en gedunende eemigen1 tijd1 kon dfe Prinses onmogelijk door- nijdleni, ondankls de pogiingen' der politic. Bruiid en bruidegom schenen zeer. ingenomeni over deze geestdriftige begroeting. iSinds jaren heeft Londien niet zullk een toe- vloed1 van bezoekers gezien voor eene sociale gebeurtenlis. De hotels in het West-end zijn geheel vol. Bezoekers aijto niet allesa van de prwincien gekomen, maar ook in grooten getale uit het buitenland. Ofschoon schitte- rende illuminatien en verschillende andere zalkeni, die in die dagen v66r den oorlog bij; dergelijlke gelegenheaen vooricwamen, in d'e- ze dagen van spaarzaaimheid zullen ontbre- ken. zullen de groote winkels van het West- end' de gebeurtenis vieren door hunne ven- sters tot middlernacht verlicht te houd'en en dd strateni zullen aldus hel verlicht zijn. ,De meest moderne regelingen zijn ge maakt, om het) volk in- de groote steden der provincien spoeddg een: mauwikeurig beeld van de huwdijkspl'echtighleid te geven. Vliegtui- gen zullen morgen middag dnematographi- sche fillms dter plechtijgheid' naar die steden brengen, waar de filmen denzelfden avond1 zullien worden tentoongesteld. Bij sonunige tuisschengelegen steden wordten regelingen gemaakt, om de films met een parachute te laten vaillleo, om oponthoud1 der machines te vermijdten. Ook zullen er iin den namiddag vliegtuigen' uit Croydon vertrekken met films naar Parijs en' andere steden op het vaste land. DE TOESTAND IN IERLAND. Gistcnracht heeft een zeer sterke afdeeling van het „Iersche republikeinsche leger" in Zuid-Tipperary een aanval gedaan op een poliiiekazeme, die nog niet door de Britsdie troepen ontruimd was. Een groot aantal geweren en een hoeveelbeid amunitie werden door de raiders bemachtigd. iDE IERSCHE KWESTIE. In het Lagerhuis decide Churchill mede, dat de besprekingen met de vertegeewoordi- s der voorloopige Iersche regeering de :e uitzichten opende. De Iersche ministers waren in seen opzicht van het vero weken of waren verzwakt in hun besluit, het door te voeren. A1 hetgeen noodig was, zou zijn eene wijziging in het wetsontwerp betref- fende de overeenkomst met den Vrijstaat, dat de verkiezingen in Zuid-Ierland in plaats van zoo spedig mooelijk, binnen- vier maanden zouden geschieden. LEVERING EN IN NATURA. •De ouderhanddingen, die de laatste twee weken tusschen de Duiltsche regeering en de commissae van herstel gehouden ziin over de leveringen in natura, Zijn heden tot een' voor- loopig einde gekomen. Er werd een overeen komst opgemaakt, die aan de Duitsche re geering en de commissie van herstel ter goedi- keuring zal worden voorgdegd. KORTE BERICHTEM De Amerikaan Ford wil te Hamburg een groote autofabriek oprichten. Bremen hedft het bouwen binnen Zijn grenzen gewei- gerdi wegens het daaruit voor die Duitsche in- dustrie ontstaande gevaar. In verschillende Duitsche stiedien zou Ford1 nog industrietex- rein wiltenl koopen. In 'Hamburg is een; keurig gekleed jonk- man (ongeveer 24 jiaar oud) vennoord ge- vond'eni. Mien denkt aan roofmoord. Waar- schijinlijk is de vermoord'e een NedlerLander, die sedfert drie dagen uit een hotel te Ham burg is vendwemen met lachterlating van) een waardleviolle bagage. Htet roode feger vierde te Moslkou zijn vierden verjaardag. Tusschen1 Centrum, Democraten en' Meeridlerheidts-sodallsten' (regeeringspartijen i in iDui'tschliamd1 is een principieele overeen- stemmiing berefkt in zafce het vraagstuk der gedlwongen leen'ing.. Volgens een Rleuter-bericht uit Was hington heeft het hoofcfbestuur van de Ame- rikaansche federatie van dfan arbeid1 een op- roep gedaan aan alle Amerikaamsche bur gers, om zich bij baar aan> te sluiten in de campagne "oor opheffing van het drankver- bod. wat betreft den verkoop van bier en wij neni. In het Elnigelsdie Lagerhuis werd mede- gedteeld, d!at, tengevolge van vertoogen der commissie van herstel, die iDuitsche regeering haar een voltedlg versllag had overgeLegd be- treffende dte belasting in Duitschland en den betrekfcelljken belasiingdruk in E)uitsdhland,, Engeliamd an; Fran'knijk naar verhoudirag van het betialilngsvermogen. 'Het bestuur van het Internationale Ar- beidisbureau zal dlen 5dlen April te Rome bij eenkomen. Naar uit Gleiwitz wordt gemelld1, is we gens het doorbreken van een' dam een gedeel- te van de siiad Klodinitz onder water geloo- pera. Volgens de „Lokat A-nz" breidt de sta king dler metaalarbeiders te Berlijn zich' uit. Er staiken: tharas over de 8000 arbeiders. iDte staat van befeg in Gleiwitz, welke wegens de iracidentem te Peterdorf was afge- koradfigd, zal morgen wordem opgeheven. In den laatsten' tijd zijn kont na elkaar in' de mijtoem te Gleiwitz twee branden uitge- broken. Men vermoedt met Poolsche aansla- gen te doen te hebben:. Een aantal Duitsche beambtera-bonden die tegera staking zijn hebben zich aaneenge- sloltlen'. In het nieuwe ltaliaansche minister: hebben zes democratische aifgevaardigdera ziitting,, 6en rechtsjl'iberaal, d&i agrarier, drie „Populari" en twee democratische senato- ren. Facta, de fornateur, zal premier zijn en minister van BiinraeniTandfeche Zaken. De conferentie van' ministers vara Fi nancial' van Frankrijk, Engdiamd, Mali® en Belgie zal op 9 iMaart bijeenkomen. Deze conferentie zal zich bezig houd'en met de ver deelirag der door Duitschland gestorte bedra gen «n de loosten der bezettingstroepen. PENSIOENREGELINIG VOOR DE AMBTENAREN EN HUN WEDUWEN EN WEEZEN. Verschenen is het aangekondigde nieuwe wetsontwerp: Pensioenregeling voor de amb- tenaren en hun weduwen en weezen. De me- morie van toelichting, geteekend door, de mi nisters van financien, van binnenlandsche za- ten, van onderwijs, kunsten en wetenachap- pen en van justitie, luidt als volgt: De Eerste Kamer heeft verzocht, het op 24 December j.l. door de Tweede Kamer aange- nomen wetsontwerp, houdende pensioenrege ling voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen, in nadere overweging te nemen. Die overweging heeft er toe gelieid, het on twerp opnieuw bij de Tweede Kamer aan hangig te maken, onder aanvulling van arti- kel 36 met een vierde lid, waarvan de strek- kin-g is, de vraag, of een premievrij pensioen door de rijksambtenaren: zal worden gcno- ten, door een koninklijk besluit te doen blij- ven beheerschen, gelijk op dit oogenblik de feitelijke toestand is. Het komt gewenscht voor, daarbij een wet- telijk maximum vast te stellen voor het even- tueel verhaal, en aan dit maximum dan te- vens te binden het verhaal, dat in het ver- vallen on twerp onbeperkt vrij s-taat aan provincien, gemeenten, waterschavpen, veen- schappen en veenpolders. In overeenstemming met de bestaande Pen- sioenwetten voor de gemente-ambtenaren is als bedoeld maximum aangenomen, naast de voile premie voor het weduwenpensioen3 t. voor het eigen pensioen. Mocht tot ver- rrgegaan dan zal ira den alge- meenen maatregel van bestuur uiteraard re- Binnenland cening zijn te houden met de voor eigen pen sioen reeds betaalde premies ira den' vorm van afloopende bijdragen. De tekst van het vervallen ontwerp is ove- rigens geheel ongewijzigd overgenomen, be- houdens een verruiming der redactie van een der overgangsbepalingen, artikel 143, in ver- band met de door verschillende omstandig- heden vertraagde inwerkingtreding der wet. OVERHEIDSPERSONEEL EN BURGER- LIJ'KE PENSIOENWET. In Den Haag is gistermiddag een buitara- gewoon comgres vanwege het comite van Neu- traal Overheidspersoneel gehouden. De eerste spreker, de heer Perdok, voorzit- ter van de Gentrale van Rij'kspereoneel, zeide, dat de pensioenwetgeving voor de buxgerlij- ke ambtenaren en het onderwijzend personeel in de laatste jaren niemand meer voldeed. Op de rede volgde een luid en langdurig applaus. De heer A. van Geelen, voorzitter van het Nat. Verbond' van Gemeerate-ambtenaren in Nederland, zeide, dat na jaren en jaren strijd einddijk nog eens een college de Eerste Kamer kwam met het verzoek, het ont werp nog eens in nadere overweging te ne men. Spr. zeide verder, dat de gemeenten, provincie- en andere groepen van aimbtenar ren, die niet tot de rijksambtenaren behooren, ook de dupe zijn geworden van de verwer- ping van die pensioenwet. Premievrij pensioen voor de rijksambtenaren bracht toch de con- sequentie mee, dat ook al die andere ambte naren hun pensioen premievrij zouden zian gemaakt. Pradisch komt het er thans op neer, nu de mogelijkhdd tot het heffen van. premie voor pensioen is geopend bij Kon. besluit, dat het premievrije pensioen van de baan is. Als het Kon. besluit echter koninklijk zou zijn, dan moet het premievrij; pensioen geven. iDe verwerping door de Eerste Kamer van de pensioenwet is een grove beleeddging voor de ambtenaren. Er wordt tegenwoordig maar raak gescholden op de ambtenaren', maar als men ons wil treffen, aldus spreker, dan zeg- gen wij Sla maar op, maar sla dan op ons zelf en blijif van onze gczinoen af. (Starm- aditig applaus). De anibtenaren echter laten zich hoonen, schoppen en trappen, voordat zij toonen, dat zij kerels zijn. (Wederom langdirig ap plaus). Spr. eindigde met de verklaring, dat de gemeente-ambtenaren zich een zu'den voelen met de rijksambtenaren, en in vol'edige soli- dariteit zullen zij gezamenllijk als manraen vcxor hun recht opkomen, evenwel vrij van iedere poiltieke organisatie. (Langdurige toe juichingen.) De volgende spreker, de heer H. van Gies- sel, secretaris van den Centralen Bond van P.T.T.-personeel, besprak voornamelijk de behandeldng van de pensioenwet, daarbij Verschillende uitlatingen van Kamerleden. welke hij dteerde, critiseerende. Hij noemde Nederland gelukktg, omdat er nog een Eerste Kamer is. Hadden wij die niet, dan hadden ons laatste oortje versraoept. Meer dan unoig was het, zeide spr., wat de heer De Gijselaar heeft gezegd. De heer J. E)ekker, voorzitter van het Al gemeen Nederl. Vakveribondi, wilde jhr. De Gijselaar den worger van de pensioenwetten noemen. Hierna heeft de vergadering met luid ap plaus de vpilgende motie aangenomen: „Het coogres van het Comity van Neutraal Overheidspersoneel, vertegenwoordigende ruim 37.000 overheidsd'ienaren gehoord' de besprekingen over de tot zijn ontsteitenis verworpen pensioenwet voor bur- gerlijke ambtenaren door de Eerste Kamer lettende op het feit, dat de door de salaris- commissie in 1919 voorgestelde premie-vrije salarissen, welke te rekenen van 1 Januari 1920 af aan de ambtenaren waren toegekend, gebaseerd waren op een duurte-stijging van 80 pCt; is van oordeel, (tot de bestrijding van deze wet door sommige corporaties en de door en- kele Eerste-Kamer-leden aangevoerde be- zwaren, op onjuiste motieven berusten; betreurt het dat de minister van financien heeft nagdlaten bedoelda onjuiste critiek te ontzenuwen constateert dat de aanneming van de pen sioenwet niet beteekent een salarisverhooging van 7.000.000, doch hoofdzakelijk inhoudt de toekenning van de aan de weduwen en weezen, door het traineeren met de behande- '.ing van de wet, onthouden pensioenpennin- gen; is van meening, dat de verwerping blijk- ijaar uitsluitend gegrond was op zuinigheids- motieven en practisdh neerkomt op een poging tot herstel van het evenwicht der Staats- financien ten koste van het overheidsperso neel en zijn weduwen en weezen protesteert met klem tegen het laakbare op- treden van de kleinst mogelijke meerderheid der Eerste Kamer, welke gemeend heeft het landsbelang te dienen door de pensioenwet te verwerpen en dientengevolge de weduwen en weezen in kommervolle omstandigheden te laten; neemt acte van de toezegging van den mi nister van financien, dat de pensioenwet on- middellijk weer zal worden ingediend met een gewijzigd art. 36, waardoor de mogelijk- iieid wordt geschapen een deel der premifen op de ambtmaren te verhalen; a. dedt mede, dat het overheidspersoneel zich zal blijven verzetten tegen de intrekking van de door de regeering als juist erkende regeling van premievrij-pensioen dat een aoor den mmister van financier n uiltzidht gestdde vermindering in wd- ken vorm ook van de in vergd irking met de loonen in het particuliere bearijf nog steeds te lage salarissen op emstig verzet zal stuiten; verwacht^ dat de Tweede Kamer consequent zal handden door de ingediende gewijzigde wet to' haar oorspronkelijken vonn te herstel- len en andermaal ter goedkeurtog te doen doorzenden naar de Eerste Kamer; vertrouwt dat de Eerste Kamer alsdan, mede to verband met de aanneming van de militaiire pensioenwetten, tot de overtuigtog zal zijn gekomen. d'at de overgroote meerder heid van het Neaerlandsche Volk de armoede van de nagelaten betrekkingen van het over heidspersoneel niet wenscht te bestendigen; roept alle bdanghebbenden op, door krach- tige aaneensluittog en doelbewuste organisa tie stdltog te nemen tegen dken aanslag op het levenspdl van den overheids-dienaar besluit deze motie te zenden aan de regee ring, de Staten-Generaa! en te doen publi- ceeren to de pers". Het congres, dat onder leidtog stond van den heer Van der Jagt, is vervolgens uiteen- gegaan, nadat de voorzitter de aanwezigen opgewekt had, ook te denken aan de honger- lijdenden to Rusland en de armen to de venen van Drente. Hij beval een collecte, die bij den uitgang van de zaal werd gehouden; ten zeerste aan. Naar medegedeeld werd1, werd het congres door ruim 800 personen bezocht, meerendeels vertegenwoordigers van afdeeltogen van- ver schillende bonden uit alle deelen des lands. INDDERLAND9GHE JOURNALISTEN- KRING. IDe Nederlandsche Joumalistm Krtog heeft Zondag j.li. te Roiterdam, ondfer voorzitter- schap van den heer D. Hans, zijn algemeene vergadering voortgezet, nadat den avond) te vorera het omdlerwerp „Justitie, Pol'itie en Pera" was besproken, warvan1 de behande- iing binnenlkort to een' nieuwe veigiadiertog zal' wordlera vervolgid1. Niamens de commissie tot het nazien der rekening over 1921 bracht de heer Mir. P C. Swart rapport uit, concludeerend tot goedr keuring d'er verslagen vara den' pienratogmees- ter. AWus geschiodde, nadlat de financieele toestandi der vereenigtag was besproken. IDe uiigiavon bedroegen 7461.de to- komsteni 6413,zoodat er een tekort is van f 1048; waartegenover staat dat nog een bedrag aan inkomsten van ongeveer 1700.over 1921 te vorderen is. De stanc dter bezittingen vara de Weerstandskas wijst nomimaal) een' bedrag aan vara ongeveer f 24.000.—. Beslotem werd over 1922 to de weerstands kas 10 pCt. van de inkomsten van den Kring te stortem. Tot bestuursledem werden herkozen, de hee- rera C. A. Cray6 Jr. (Amsterdam) en G. Po- lak Daniels ('snGravenhage). IDfe heer P. A. IHaaxmiam Jlr. te 's-Graven hage werd1 tot eere-lid benoemd. Aiangezien' op de algemeene vergadering to December j.l. stemmera hadden- ge- staakt over de vraag, of de Krtog moest toe- treden tot de eventucel raiieuw op te richten Internationale Pere-Unie, en zoo ja, onder welke voorwaanden, moest daarover thans wordera herstemd. 'De vergadering besliste met groote meerderheid, dat de Nbderlanc - sche J'oumallisten Kring alleen dam1 zal toe- irod^rt,wander alle landen zonder eertig on- derscheid worden toegelaten. iBij het j'aarverslag van den secretaris, den heer W. Nl. van der Hout, had een uit voerige discuesie plaati over de mogelijkheid van meer regelmatig contact met het Depar- temiemt van Buitenlandsche Zaken, waarbdj. vooral de heerem A. J. Luikinga en Dr. M. van ©lankensteyn op dat coratlact aan dron- gen'. Resultaat vara het debat was de toe zegging van d'en voorzitter, dat hij; als presi dent der Publiciteitscommissie de kwestie bij en minister van BuitenlaradSche Zaken aan- angig zou maken en daarover to de volgen- ate veigiadiertog; inadlere madedeelingem zou doen. 'Het jaarverslag wendl goedgekeurd. lAangenomera werden, na bestrijdtog uit de vergadering, eenige door het bestuur voorge stelde wdjzigingen van het huishoudelijk reg- lemient, tei doel hebberade de bepalingen- to- zake redactiie van het orgaan, eenigszins te hiexzim. De redlacteur, kreeguitdrukbelijk het recht een artikel te weigerera, wanneer pliaatsing in strijd zou komen met het belang van ddn Krtog. Irazake geweigerde stukken zal beroep openstaan op net Bestuur. Voor 192H werd een crediet van 1750 voor het orgaan toegestaan. De oalamgs afgetoed'en redaeteur van het orgaan, de heer W. N. v. d. Hout, werd her- oenoemd, doch verklaardte zijn benoemtog niet te aanvaarden. Daarop werd tot redae teur benoemd de heer C. A. Cray£ Jlr. te Am sterdam era tot dims plaatsvervanger de heer G. Polak Daniels te 's-Graverahage. In den loop van deze algemeene vergade ring heeft de voorzittei- erop gewezen, dat de werfczaairihedien van den 'Kring steed® toe- nemen era dat het led en-aantal bujfiii gxoeien. Terwijl' die Kring 5 jaar geleden nog geen 300 gewone ileden telde, mag thans worden verwacht dat zeer btoraCnkort het djfer .500 zal worden bereikt. PROF. DR. MAG. J. V. DE GROOT O. P.f Te Amsterdam, to de pastorie van de Kerk van St. Thomas van Aquino aan het Singel, is overleden Prof. dr. mag. J. V. de Groot, pater in de Qrde van den H. Domtoicus. H. J. W. BEOHT f Zondag is te Amsterdam, 59 jaar oud, overleden de bekende uitgever, de heer H. J. W. Becbt. 'De heer Becbt ontving zijn opleidimg in den boekhandel bij den ouden heer Holkema, later bij de Uitgevers-'Maatschappij „Elsevier". Op 29-jarigen leeftijd, to 1892, vestigde hij zich als uitgever to de hoofdstad. Een bo- kende en bemtode figuur to uitgeverskringen is hij altijd geweest. Hoiewel hij nooit eenige offiaeele functie heeft willen aanvaarden, was hij toch iemand, die door zijn pereoonlij- ke hoedanigheden op den voorgrond trad. (Hij heeft oja. de werken van Heycrmians en een reeks vertahngen van Noorsche romans uiltgegeven. Proyinciaal Nieuws UIT HEILOO. Vrijdagavond vergaderde de afdi Heiloo van de Hollandsche Maatschappij van Land- bouw to het cafe „De Rustende JageF'. De uitstekend bezochte vergadering werd door den heer M. Mulder, voorzitter, met een toepasselijk woord geopend. Hij releveerde wat het afgeloopen jaar gaf en wenschte, de eerste vergadering to 1922 den leden een goed jaar. Spr. legde er den nadruk op, dat van uit Den Haag over ons en zonder ons geregeerd wordt en wekte op om wars van elke politick en richting, belanghebbenden bij land- en tutobouw to de Tweede Kamer: te brengen. Spr. heette vooral'welkom Jhr. N. van Forcest, onze burgemeester, die geheel hersteld to ons midden teruggekeerd was, welk welkomstwoord een daverendl applaus oogstte. Ingekomen- stukken: Dankbetuiging van de L E. T T. voor on- dervonden steun, bericht van't hoofdbestuur, dat het van die afdeeltoigein v66r 1 Mei to zake- lijk rapport inwacht omtrent de resultaten van gicren, tractors to het bedrijf, automati- sche ploeg, electriciteit to het bedrijf, tuber- culose bij het vee en bestrijdtog. De Rijkslandbouwconculent, de heer No bel, had gemeld, dat hij gaame zag, dat de afdeeling een belangrijk onderwerp behandel- de, een voordracht, welke hij gaarne zal bij- wonen. De'rekentog en veranhvoording van- den penningmeester werd uitgesteld tot een vol gende vergadering. Benoeming leden der commissie tot nazien der rekening. Het bestuur stelde voor de hee- ren Joh Bakker, C. Zeeman en C. de Boer, welke laatste niet in aanmerking wenschte te komen. Gekozen werden de heeren Johi Bak ker, C. Zeman en J. Mulder. De heer Nobel kwam ter vergadering en werd door den voorzitter bartelijfc verwel- komd. Pun ten van den beschrijvingsbrief der llOe (buitengewone) algemeene vergadering, wel ke 15 Maart to het „Americato Hotel" te Am sterdam gehouden wordt. In behandeling.kwam een bestuursvoorstel om, evenalS voor Den Haag, nu voor de 4-daagsche ten-toon sidling, welke te Alkmaar gehouden wordt, voor 40 aan het garantie- fonds deel te nemen De voorzitter stelde voor. dat de afgevaar- digde voor de te Alkmaar te houden tentoon- stelling zal stemmen. Goedgekeurd. Nog werd medegededd, dat het Hoofdbe stuur zich niet meer met de technische. kwesties der vakvereenigingen inlaat zoo deze daadwerkelijk er in werkzaam zijn; vrouwen en dochters van leden kunnen voor-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1