Uaidelsdrukkerfi nitgevoerdi Coster&Zoon Herms eonoorreereade Book Bergen, dftt gereed to, te laten Mggm MM de plannen OastricumHelder zijm totge- werlct, maar meendie dat bet mogelijlk is ottn het onderdeel Castricum1—Bergen zoo spoe- dig'mogdijk uit to voeren. In het uitvoerend ooaiite, dat steeds in ver- binding zal blijven met de overige gemeen- tebesturen, werden gekozen de heeren: P. H. L. J. Lommen, Burgemeester van Gasricum, voorzitter, A. G. A. Verstegem, Wethouder van Helder en A. J. Peeck, Burgemeester van Sdioorl, leden. Algemeen werd verlangd, dat het bestuur spoedig stappen zal doen tot verwezenlijiking van het plan en men meende, dat hes op den weg der provincial ligt de w egverhetering tot stand to brengen met subaidle van gemeen- ten en polderbesitunen. UIT HEERHUGOWAARD. In het lokaal „De Landbouw" van den heer J. Zijp vergaderde de afdeeling van de Hoi- landsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering was alecht bezocht, wat de voorzitter, de heer Met, betreurde. Tot zijn spijt moest hij meedeelen, dat de secretaris- penningmeester door ziekte niet tor vergade ring kon zijn. Hij stelde daarom voor, de no- tulen aan to houden tot de volgende vergade ring, waarmede de aanwezigen zich veree- nigden. De ingekomen stukken behelsden voor een goed deel aanbevelingen van. landbouwwerk- tuigen en zaaizaden en verzekering. De vragenlijst van het Hoofdbestuur lokte slechto weinig bespreking uit. Uit de rekening over 1921 bleek, dat de to- tale ontvangsten hadden bediagen 335,53 de uitgaven 322,72V2, zoodat de rekening slocrt met een batig saldo groot 12,81. De heeren Jac. Blom en J. Zijp, die deze rekening hebben nagezien, verkiaaxden ales in orde te hebben bevonden, waarna de ver gadering haar goedkeurde. Bij de behandeling van den' beschrijvings- brief voor de a s. algemeene vergadering der Maatschappij, verklaarde de vergadering zich vo6r het houden der algemeene vergadering bij het 75-jarig bestaan der Maatschappij te Alkmaar. Met het oog hierop achtte men het organiseeren eener tentoonstelling in Heer- hugowaard zelf voor dit jaar niet gewencht. Over de voorgestelde wetswijziging werd slechts kort van gedachten gewisseld. Het in- gediende amendment der afd. Alkmaar vond geen onverdeelden biival. De vrees werd gekoesterd, dat het aanleiding zou kunnen ge- ven tot het u'iteenvalien der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Niettemin werd besloten den afgevaardigde vrij: mandaat te verleenen. Met het oog op de financial werd besloten ditmiaal din afgevaardigde te zenden. Gekozen daarvoor werd de heer Met, plaatsvervanger de heer Blom. Na gedachtenwisseling over nog enkele onderwerpcn, werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor de medewerking gesloten. UIT ENKHUIZEN. Twee Rijnaken en twee klipperedhepen, die voor de stad voor anker lagen, zijn vam- ochtend door een ijsveld medegevoerd. De sleepboot Margin® heeft bij1 het varen door het ijs de schroef verloten. Twee andere sleep- booten zuillen de weggedreven schepen as- sistentie verleenen. UIT WIJDENES. Mej. A. Singer alhier slaagde te Amster dam voor het examen nuttige handwerken. UIT BERGEN. Naar wij veraemen zal de Berger School- vereeniging den Raad een nieuw verzoek doen, n.l. het aankoopen van het welbekende aan de Breelaan staande perceel „de Haem- stede" te einde dit voor schoolgebouw ge- schikt to maken en daaina tor beschikki van genoemde Schoolveieeniging voor M L.O. School te stel'len. De kosten worden ge- raamd op 87.500. Het gebouw zal, na' ver- bouwing, bevatten 9 klasselokalen, een gym- nastieklokaal en een spreekkamer. In verge- Ingezonden Stukken. Bulten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins; dat de Redactie er mede instemt). PROTESTANTSCH VERWEE'R. Beteekenis van Mattheus 16 18 en 19. „Oij zijt Petrus en op deze Petra zal ik mijn gemeente bouwen, en de pooten der hel zullen haar niet overweldigen. En ik zal U geven de sleutelen van't Koninkrijk der he- melen; en zoo wat gij zult binden op de aar de, zal in de hemelen gebonden zijn en zoo wat gif onlbinden zult op de aarde zal in de hemelen ontbonden zijn." Volgens de Roomsche Schriftverklaring moet daarin gelezen worden, dat de gansche Kerk op Petrus rust. Hiji is de oorzaak barer onwrikbaarheid. Hij' is benoemd tot Christus? stedehouder op aarde. Het fundament der Kerk; hij bezit de sleutelen van't hemielrijk en hij heeft macht te binden en te ontbinden. Afgezien nu nog daarvan, dat diezelde macht om te binden of te ontbinden ook wordt toegekenid aan de overige apostelen. (Zie Mattheus 18 18 en Johannes 20 22), mee- nen wij, dat die opvatting geheel averechtsch is. I miners, a Is in Mattheus 16 gelezen moest worden de aanstelling van Petrus tot eersten Paus, dan komt daarmee niet overeen de „rangstrijd" onder de discipelen, 66k nog daarna. (Mt. 18 1). En we zagen, dat *t niet aanging, zich zoo maar van die lastige getuigen te ontdoen. Ze mogen niet worden gediskwalificeerd. Op 't „apostel-convent" (Hand. 15) treedt Petrus in't geheel niet op als een „mian van gezag" en dat toch terwijl er een leergeschil aanhangig was. Jacobus is daar veeleer de- gene, die de leiding heeft. In Oalaten 1 doet de apostel Paulua duide- lijk en opzettelijk uitkomen, dat hij geen. men- schelijk of kerkelijke autoriteit heeft erkend, dus ook niet van Petrus, wat todh noodzake- lijk had moeten gebeuren, als deze werkelijk Paus geweest was. In Oalaten 2 treedt Paulus zelfs z66 tegen rake wezen kan van lijking met de eerste aaiavrage der Berger School vereeniging zal door dit voorstel eene besparing worden verkregen van 138XW0 87.500 50.500. In de tooneelzaal van „de Rustonde Jageri' werd Zaterdagavond een soirde van de dansclub Terpsichore" gehouden. Ben vrij talrijk publiek meest ouders volgde met belangstelling de uitvoering der verschil- lende dansnummere, die warden afgewissedd door voordrachten, tombola enz. Ook homge- rend Rusland werd niet vergeten. De voorzitter der club, de heer Dingemans, bracht een woord van dahk aan den dams- leeraar, den heer Kuiinarua, bijgestaan door den pianist, den heer Kroon, alhier, voor de aangename en beschaafde wijze, waarop de lessen en de uitvoering werden gdeid. Het was een aardige avond. Maandag- en 'Dinsdagavondi j.l. is in het gebouw „St. Jan" door „Bergens RjK. Mannenkoor", Directeur die heer G. B. Druiven alhier, met medewerking van de hee ren Schreurs en Kietoert (Viool en Piano) een tweetal uitvoeringen gegeven. Voor den Maandagavond moest het pro- gramma eenigszins gewijzigd' worden, ten- gevolge van verschillende, niet-voorziene om- standigheden. Niettemin heeft het publiek, dat in vrij grooten getale was opgekomen, veel genoten. 't Was een avond vol afwisse- ling. Verschillende nummers voor koor wer den onder leiding van den heer Duriven, die bij lk heeft gegeven een uitsteloend dirigent te zijn, op zeer te roemen wijze uitgevoerd. De solonummera, gezongen door de heeren Sluij- ter Jr. en 'Druiven mochten gehoord worden. De heer Klooster, die over een mooi, krachtig geluid beschikt, en die aanvankelijk ook een solonumtoer zou zingen, was wegens heesch- heid niet wel bij stem, doch declameerde een drietal stukjes, waarmede bijzonder veel bij val geoogst werd. gekeurd terug ontvangen het kothier van den H. O. Een verzoek van K. de Geua Jnz. oin afschrijving hondenibelasting, omdat hij slechts zes weken een hond heeft gehad, wordt gegrond gevonden en een half jaar af schrijving verleend. Een dito van1 G. Hart- land, visscher, om geheele afschrijving van den H.O. wegens ziekte in zijn huisgezin. Zal in comite behande1d worden, evenals een ver zoek van N. Hartland, zoon van vorenge noemde, om afschrijving H.O., wegens voort- durende oogesteldheid. Van enkele inwoners van het gedeelte bij St. Pancras is een ver zoek inggit-MTien om het losloopen van honden en kippen te verbieden, als zijnde zeer schade- lijk voor de tuinbouwgewaasen op de z.g. Geest. B. en W. stellen voor, omdat dit eerst 's morgans is ingekomen, de behandeling uit te stellen. Verschillende leden vinden editor, diat er haast bij is. De heer v. d. Woude als inwoner van dat gedeelte, diingt op behan deling aan, terwijl de heer Hart vraagt of er direct maatregelen zijn te treffen, daar volgens den voorzitter die veiordening wel reeds voorziet in het vasthouden van pluilm- vee, doch niet van honden. De heeren Beets en Mulder en Hart vinden, dat het voor het gedeelte Langs den Dijk geen zin heeft, om- aat er geen tuinderij is, maar wenschen toch nu reette voor het andere gedeelte maatrege len te treffen. Op vooretel van den voorzitter wordt goedgevonden, dat art. 17 der politie- verordening zoodanig aangevuld zal worden, dat honden, die schade kunnen veroorzaken, vastgehouden moeten worden van 1 Maart tot Juli. P. en W. stellen voor om op een adires van de afd. Koedijk van' den Bond van Arb. in het L.- T.- en Z.-bedrijf, waarin steun verzocht wordt voor uitgetrokkenen der werldoozenkas, niet in te gaan, omdat de Bond in zijn geheel en ook de afdeeling niet op de lijst voorkomen als noodlijdende. Bo- vendien is hier reeds veel voor de werkeloo- zen gedaan. De heer Hart beaamt dit laatste, slootwerk waren en wijst er nog op, dat, waar zigeuners zooveel turf kunnen wegma- ken, onze arbeidere dit ook kunnen doen. De heer Beets is over het venten door aitoeidera niet tevreden, als voorz. der veencommissie heeft hij vedl vernomen, dat niet in den haak i& Met 6 tegen 1 stem wordt het adres ter- zijde gelegd. De heer Oud heeft twee vragen ingezonden: I. Is het waar, dat Oudorp met voorstellen is gekomen tot electrificatie van Huiswaard, waarop weth. Visser, voorzitter der lichtoommissie antwoordt, dat hem daar niets van bekend is. II. Waaiom zijn er geen werkeloozen uit het Zuideinde te werk ge- steld bij het slootwerk, welke vraag de heer Hart beantwoordt met te zeggen, dat er eeist onVplp deskundigen gebruikt konden worden, doch toen er meer noodig waren, zijn ook van dat gedeelte arbeiders aangenomen. Aan de heeren v. d. Woude en Oud was geklaagd door een der belanghehfoendien, dat de com- missie tot hun midiaen bij het werk niets te zeggen had. De heer Hart zegt, dat de be- langhebbenden juist alles regelen en dat hij totvoerder is, wat door de wethouders wordt bevestigd. Het tijdstip waarop land- of tton- bouwverlof kan wo Voorgedragen werd door den heer Jorna (jocj1 getooigt, dat de uitgetrokkenen tfaans .Hannes op t Zangersfeesf, door den heer mnder inkomen zijn, omdat de toeslag van Petrus op, dat er „Pauselijke waaru Petrus zelf weet blijkbaar ook met af van die waardigneidj waartoe de Roomsche Kerk zegt, dat hij verneveni was (1 Petri 6). Want handelend over de verhouding van de kerkelijke overheid tot de gemeente, spreekt hij met geen woord over Paustlijle gezag Vrasdonk J. Slikker ze voordrachten gevoerde Artisten Revue" gaven tot mtbun- dige vroolijfcheid aanleiding. De heeren Schreurs, violist en Kiebert, pianist, kweten zich zeer goed van hun taak. De heer Schreurs gaf eenige mooie nummers ten beste. „Bergens R.K. Mannenkoori kan met biji zondere voldoening op deze eerste uitvoerin gen terugblikken. De tailrijke bezoekera zijn beide avonden in Wlijde en danikbare stem -ming huiswaarbs geloeerd. urr KDEDIJK. Voltallige raadsvergadering op Dmsdag- middag drie uur. Opening. Notulen. In een schrijVen berich- ten de benoemden tot lid der Gommissie tot Wering van SchoOlverzuim, dat zij die be- noeming aannemen. Van Ged. Staten goedh Hij noemt zich' niet )?stedehouder van Chris- tus", maar „mede-opziener der gemeente en waarschuwt zelfs tegen't heerschappij voe ren over't „erfdeel des Heeren." En ten slotte is de door Jezus gewilde ver houding onder de discipelen geheel in strijd met een z.g. „verheffing" van Petrus. De Roomscne kerk hecht dus aan de be- roemde plaats tot Mattheus 16 een beteeke nis, die door heel't overige van den bijbel go- logenstraft wordt. Niet alleen dat nergens in den bijbel van een' Paus of Stedehouder van Christus wordt gesproken, maar op de dtodelijkste wijze wordt't bestaan van zulk een „macht" in de eerste christeliike gemeente weersproken. A1 kon de Roomsche Kerk dan ook een gansche rij van namen noemen der meest ach- tenswaardige menschen, die't met haar op vatting eens waren, dat alles doet niets af aan't feit dat zij den Bijbel zelf tegen zuh heeft. Als men daarom aandragen komt met 't getuigenis van prof. Pfleiderer, die de Roomsche opvatting beaamt, dan zegt dat niet zoo heel veel, ook al wordt er nadruk op gelegd dat hij Protestant is. Vooral niet als Pater van der Sanden zelf zegt, dat „hij geen Christen meer is." Die „geen christen meer zijn", zullen toch ook wel niet de beste totleggers van den bdjbet wezen, dunkt mij Maar als mijn tegenstander dan voortgaat en zegt van prof. Pfleiderer: „Rooxnsch wor den zou de natuurlijjke gevolgtrekking zijn tot zijn beweringen, indien hij aen bijbel nog als Gods1 Woord oeschouwde," dan wil ik Pater van der Sanden ook eens iets in't oor fluisteren: „Protestant worden zou. voor iederen Room sche de natuurUjke gevolgtrekking zijn uit een richtjge opvatting van den inhoud van den bijbel, indien men tenminste den bijbel nog als Oods Woord beschouwt." Jammerlijk genoeg is dit eveniwel den Roomschen leek als zoodanig onmogeliik. om dat hij! nooit iets anders van den bijbel hoort dan wat de kerk er hem van vertelt. En dat is niet veel en bovenal: het is niet op de draagtefcracht der gemeente, de heer Beets opmerkt. Laatstgenoemde ver- wijst de werkeloozen naar het turfventen en als laatste middel naar het Burg. Anmbe- stuur. Het turfventen viadt de heer Hart goed, rrnaar steun van Armenzorg, zegt hi], komt tot dezelfde bron als gemeentezorg. De heer Beets zegt, dat in het adires ook omge- huwden zijn bedoeld en vindt steun voor do zen niet goed en zou liever zien, dat er voor lager loon werd1 gewerkt, dan diat men naar het Armbestuur gaat. De heer Hart vraagt thans enkel steun voor hen, die totaal zonder inkomen zijn. De heer Mulder vraagt of de arbeiders zich niet wat bang maken, als het weer goed' blijft, dan zijn er aanstonds han- den te kort. meent hij' omdat men met het werk ten achter is. De heer Verduin is er ver- wonderd over, dat die adires is ingekomei omdat er zoo wedmig werkeloozen bij hi gegeven, wordt voor onze gemeente vastgesiteld van 4 tot 30 Juni. Dit is echter alleen voor kinderen, die niet voor loon gaan werken. De heer v d. Woude denkt, dat cDit veriof enkel voor koolplanten- aangeven genomen zal worden en acht voor het Zuideinde van half April tot half Mei beter. De voorzitter zegt, diat de kinderen tot diat gedeelte te St. Pancras en Oudorp schoolgaan en dat die gemeenten daar wel rekening mede zullen houden. Het kohier hondenbeflasting 1922, groot 442.50 en suppl. koh. 1922, gr. /720.53H zullen in comite behanideld woirden. Met dank voor de medewerking, sitot de voorz. de openbare vergadering. ■UIT OrRJRHQRIN. Mej. iMl. W. J. Madder, voorheen ondter- wijtzeres b. hi. O. iL. O. te Opperdloes, Diiks- horn en LangewRltogB-Weide. is thians als zoodianiig benoemd te Groningen en Voor- schoten bij! Leiden. UIT BERGEN. In ons bericht over het optreden van den heer en mevrouw Clinge Doorenbos op Donderdagavond, te organiseeren door „Nut en Genoegen, schreven wij, dat de bijeen- komst in „de Rustende Jager" gehouden zal worden. Dit moet zijn in het „Oranje-Hotel' In den bouw van de 16 woningen door den heer Kloots is een leelijke stagnatie geko men. Zooals men weet keurden B. en W. de bouwaanvrage af, omaat zij gesloten1 txiuw met bovenwoningen aan de Berkelaan onge- wenscht oordeelden. De aanvrager wendde zich tot den Raad' en deze keurde in het belang van de volkshuis- vesting en in het belang van de werkvoorzie- ning de bouwaanvrage goefti Op aandrang van den aanvrager, die be- vreesd was voor een nieuwe wijziging in de sub&idievoorwaarden (de rij'kspremie bedroeg nog 16 per vierk. Meter bouwoppervlakte) teekenden B. en W. Vrijdag 17 dezer nog de stukken. die Zaterdag 18 Februari, des mid- dags 6en uur, door den gemeentesecretaria persoonlijk aan het postkantor in de brueven- bus werden geworpen. Dienststukkm blijven des Zaterdags tot Maandagochtend liggen, om dan met de tram van 8 uur verzonden te worden. Maandag 20 Februari kwam het ministeri- eel besluit af, dat voor aanvragen op 20 Fe bruari niet in zijn bezit, geen hoogere rijks- premie dan 13 per vierk. Meter zou worden gegeven. Waar de stukken M aandagmorgen verzon den moeten zijn, zouden ze toch nog Maan- dagmiddag in het bezit van het departemient moeten zijn gekomen, doch de aanvrager ver- nam van den Woningraad, dat dit tot op he- den nog niet het geval was. De dienststukken worden als gewone cor- respondentie verzonden en ten postkantore wist men zich niet meer te herinneren, dat een dergelijk stuk verzonden was. Dit was moeilijk na te gaan, daar er bijna dagelijkB een 30 dienststukken van tot Bergen worden verzonden en de met de verzending belaste ambtenaren slechts den tijd hebben can naar het adres te fajken. Het stuk moet intusschen ergens zijn. De mogelijkheid is niet btotengesloten, dat het alsaog op het bureau van den Woningraad cmder de vele aldaar ontvangen stukken te voorschijn kan komen. Het gaat echter niet aan, dat die belang- hebbende, die door wettelijke voorechriften persoonlijk niet voor de verzending kan zcng- dragen, (dan toch zou hij een dergelijk ge- wichtig stuk zeker aangeteekend verzenden), de dupe wordt van onnauwkeurigheid van anderen. Voor den aanvrager toch is het ver- schil in de te ontvangen premie niet minder dan 4800. Voorwaar geen Ideinigheid. NOORDSCHARWOUDE, 28 Febr. Blauwe aardappeleni 14.20; Bravo's 11.70; Grove uiem 35—f 36.90; Drielin- fn J 22.70; Nep 12--/ 15.50; Peen 20.10f 20.70; Roode kool 12.50—/ 26; Gele kool 8.60—/ 14.90: Deensche witte 6.60/8.60 per 100 KjO. BROEK OP LANGENDIJK (Langedii- ker Groentenveiling), 28 Febr. 1922 In de haden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool le soort 17.2024.10; 2e soort 7.60f 16; Gele kool le soort 8.70—f 14.20, 2e soort 4.30-/ 7.60; Witte kool le soort 6.30—/ 8.30, 2e soort 25; Uiem Drielingen 29.60; Uien le soort 36.20—/ 37.10; 2e soort 10— 11.10; Losse wortelen 19.90—/ 22.40; idem soort 8.30—/ 9.10 per 100 K.G. Aanvoer: 31300 K G. roode kool, 69400 K G. witte kool, 62400 K.G. gele kool, 3100 K.G. losse wortelen, 3150 K.G. toen. juist. Of is b.v. de Roomsche opvatting van Mat theus 16 niet in strijd met Mattheus 18, Han- delingen 15, Oalaten 1 en 2, 1 Petri 5, Mat theus 23 5—1'5? Maar er is meer. In 1 Ceorinthen 310 m 11 6* apostel Paulus: ,.Naar de genade Gods, die mij ge- Cn is, heb ik als een wijs bouwmeester het ameut gdegd; en een ander bouwt daar- op. Maar een iegelijk zie toe, hoe hij daarop bouwe: Want niemand kan een ander fundament leggen, dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus." Hier wordt dus met dtodelijke woorden ge- leerd, dat het fundament der Kerk is Jezus Christus en met Petrus. Dat is het fundament, waarop ook volgens Efeze 2 20 „apostelen en profeten" de kerk gebouwd hebben z66 dat ,Jiet geheele gebouw, bekwamelijk samengevoegd zijnde, opwast tot eenien heiligen tempefl in den Heere. En van alle geloovigen wordt daar ook ge- zegd (Ef. 2 22)„Op welken ook gij mede wouwd wordt tot een woonstede Gods in [en Geest." Men behoeft er dus waarlijk niet om te lachen als wij, Protestanten, tegenover de Roomsche bewering als zou Petrus het fun dament der kerk zijn, zeggen: neen, maar dat is Christus zelf en op ae belijdenis, dat Hij is de Zoon des levenden Gods, is de kerk ge grond. Met grapjes over de scherpe stem van Ja- laqtoer of die Germaansche bas van Chris- toph Wolf komt men hier dan ook niet Haar. Maar aangezien mijn tegenstander wat al te goedlachsch is, wil ik nem wel eens doen verstaan, hoe ernstig't geval wordt, als ik hem andere stemmen laat hooren. Ik vermoed dat hij dan niet meer lacht. Want de getuigen, die ik nu oproepen ga zijn niet maar efleander tegensprekende Pro testanten, maar onverdacht goed-Roomscheni, en wel mannen van't grootste gezag. En met hun eigen woorden zal ik hen la- ten spreken om aan te tocrnen, dat zij in den strijd, die wijl nu voeren, aan mijn zijde staan en dus positie kiezen voor't Protestan- tisme! Hoor, pater van der Sanden, Uw eigen kericvaders en pausen gaan tegen u getuigen. Hieronymus b.v. zegt: „Aan Simon, die m de rots Christus geloofde, heeft Hij (d. i. Je zus) den naam Petrus gegeven. Overdrachte- lijk echter naar de Petra wordt tot hem te- recht gezegd: op u zal ik mijn kerk bouwen." Augustinus verklaart, dat de Heere Jezus de woorden ,;gij zijt Petrus en op deze petra zal ik mijni gemeente bouwen" gebezigd neeft fften einae men zoude verstaan: op de rots, die Petrus m*t ds woorden: gij zijt Chrtstus enz. beleden heeft; zoodat Petrus, naar deze Petra genoemd, beeldsprakig voor de Kerk kwam te staanDe Petra toch was Chris tus, duen Simon beleden heeft Gregorius van Nyssa verklaart de woor den ^op deze petrol', ook aldus: ^op de belij denis nameliik van Christus." iBisschop Acasius van Metilene zeide op een kerkvergadering van Efese (432)j.tit is ons geloofop dezen grondslag is de kerk ge bouwd." Theodoretus noemt ook de belijdenis van Petrus den grondslag der kerk, als hij zegt: „laat ons hooren; hoe Christus deze belijdenis bevestigt: op deze petra, zegt hij, zal ik mijn kerk bouwenr. Felix III spreekt ook van: jop die belijde nis zal ik mijn Kerk bouwen. 'Gregorius I schrijft: „Volhardt in het ware geloof, en bevestigt uw leven op de petra der kerk, dat is op de belijdenis van den heiligen Petrus." Isidores van Sevilla heeft gezegd: „Op de ze petra, die gij beleden hebt, zal ik mijn kerk bouwen. De Petra nameliik was Christus, op welken grondslag ook Petrus zelf is ge bouwd." Hadrianus I heeft van ,£e petra des apos tolischen geloof si' gewaagd. En hij' zeide van Petrus, dat deze de verdienste heeft gehad, het geloof te belijden, waarop de kerk van Christus wordt gegrond. Hinkmar van Reims legt tot: ,/>p deze pe tra, dat is op deze vaste en hechte geloof sbe- lijdenis, dien gij beleden hebt, zal ik mijn kerk bouwen." Johannes VI'II: ,fip de stevige Petra der belijdenis heeft de Heer zijn kerk gebouwd." Maar als nu z66 de „beroemde" plaats uit den bijbel moet worden opgevat, waarop de Roomsche kerk't pausdom steunen laat, als nu blijkt, dat Christus niet als't fun dament der kerk heef t aangewezen de per- soon van den apostel Petrus, maar de belij denis dat Hij (Christus) is de Zoon des le venden Oods, als dan verder blijkt. dat ook de overige apostelen Hem als zoodanig hebben oeleden. (Johannes 6 :69), wat blijft er dan nog over van heel de Roomsche bewering omtrent Petrus als 't fundament der kerk en Christus' stedehouder op aarde? Niets. Trouwens Cyprianus van Carthago heeft al gaaegd: „Voorztier waren ook de overige apostelen wat Petrus is geweestzij waren begaafd met een gelijk aandeel van eer en macht." En Tertullianus bezigde de woorden „pon- tifex maximus" (opperpriester) en „benedic- tus papa" (gezegende vader) enz. reeds bij wijze van schamperen spot over den aamna- tigenden toon, waarop de bisschop van Rome al meer en meer begon te spreken. Men was daar toen nog niet van gediend. Denlk maar eens aan de Afrikaansche kerk vergadering van tweehonderd bisschoppen, in 418 te Carthago gehouden, waar men vast- stelde, dat wie on rechtspraak aan ~Ane zijde der zee, dat is op den' bisschop van Rome, een beroep deed, door niemand binnen Africa meer in de kerkelijke gemeenschap mocht worden toegelaten. En Hieronymus uitte rich even duidelijk, toen hij zeide: „Wanneer en waar er naar ge zag gevraagd wordt, de Wereld is grooter dan ae 'Stad (Rome). Wddr ook een bisschop is te vinden,heeft deze dezelfde verdien- ste, hetzelfde priesterschap." Ziet, zoo stond men toen nog tegenover de aanniatiging van het Pausdom. Men vond toen al even weinig grond voor pauselijke pretention in de Heilige Schrift als wbnu. En't is dan ook zoo klaar als de dag, dat, als men nu toch't Pausdom zoekt te recht- vaarddgen uit de Heilige Schrift, ook al moet haar daartoe geweld worden aangedaan, 't alleen hierom begonnen is, dat mien.' een rechtstitel aanwijzen kan voor dat pauselijk gezag, bang als men is dat't eigen volk an- ders aan aamnatiging zal denken. Welnu dit beroep op de Heilige Schrift voor de rechten van't Pausdom moet worden verworpen. 't Vindt er niet alleen geen steun in, maar wordt er in veroordteld, zooals we zagen. 't Protestantisme, dat den bijbel als eeni- gen regel voor geloof en leven aanvaardt, verwerpt dus wdbewust 't Pausdom als bijbelsdie aanmatiging en 't doet dit uit hoorzaamheid aan Gods Woord. (Wordt vervolgd). Ds. H. P. DE FREE. De zetter heeft een vergissing begaan. Dit artikeltje moet eigenlijik v66r dat van Maandagavond geplaatst worden. Waar elk artikeltje feitelijk 6en geheel is werkt de om- wisding niet storend. Red. Alkm. Crt. on- v— 1 ..WJI II rv. >1

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 7