Ma&gpgn, krampen, brakingea, slechte •pjjavertering, versiopping era:, moetec epoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prjja 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. zwaar een petroleum-lamp nemen, wanneer gas en electriciteit te duur wordt. Dit is ook in de praktijk het geval. De arbciders en niet arbeiders in de verschillende klassen der Maatschappij bedienen zich alleen van gas, wanneer zij dat in hun belang achten. Zoo- lang dus de prijzen van electriciteit, in ver- houding tot elders en tot andere brandstof en verliohtingsartikelen, niet te Ihoog worden, is een winst op de bedrijven alleszins ge- rechtvaardigd. Nog werd te dezen aaczien opgemerkt, dat hoewel in principe niet tegen winstuitkeering nit de bedrijven, velen meenden in den tegen- woordigen tijd hier tegen te moeten opko- men. Anderen meenden nog dat het nemen van winst uit de lichtbedrijven als een nood- maatregel moet worden beschouwd, teneinde den hoofdelijken omslag niet nog meer te doen stiigen. Ook is het volkomen onjuist, dat in vertiouding tot anderei^ de arbeidere- klasse het meest zou betalen; anderen beta len veel meer, met name oak de winkelstand. De prijzen, hier berekend, acht men geens- zins onbillijk of te hoog. Oms College meent te dezen aanzien te kunnen volstaan met zidh aan te sluiten met nevenstaande verdediging van ons voorstel. Volgnummer 80. Oevraagd werd of B. en W. een grena kun nen aangeven tot welk bedrag zij denken ge- bruik te maken van het toegestaan blanoo arediet ter bestrijding der werklooaheid? Het is ons niet wel mogelijk de gevraagde grens aan te geven, daar nog niet is te zeg- gen welk verloop de thans heerschende werk- loosheid wacht. Volgnummer 80a. M. v. T. Wij stellen alsnog voor in de begrooting op te nemen dit nieuwe volgnummer onder art. 11a met de omschrijving „RestHutie van aan bedrijven en instellingen verstrekte kas- voorsdiotten" 300.000. Zie hiervoor de toe- lichting bij volgnr. 257a. Volgnummer 83. Oevraagd werd hoever B. en W. gevorderd zijn met een voorstel tot het verlecnen van pensioen aan de wethouders. Jaarwedde van de wethouders. Een voorstel tot regeling der pensioenen van de wethouders is in bewerking en za>l den Raad spoedig bereiken. Volgnummer 87. Jaarwedden en toelagen voor amihtenaren 1 en bedienden ter Secretarie. Men meende dat op dezen poet vid te be- zuinigen en d'at er overvloed van pensonee is op de Secretarie. Deze mecning werd door anderen bestreden. Het werk ter Secretarie is hand over hand toegenomen en zander een goed geoutilleerde Secretarie is het behoorlijfk Sestuur van de gemeente niet denkbaar. Gevraagd werd of B. en W. bereid zijln mede te deelen a. Hoeveel ambtenaren er in 1917 en 1918 werkzaam waren op de Secretarie met vermdding van hun rang en ibevoegd- heid. b. Welke werkzaamheden door het verdwij- nen der distributie vervallen zijn en c. Welke werkzaamheden sinds 1917 door wetten. en provindale verordeningen zijn vermeerderd. Zooals uit de toelichtiug tot dit volgnum mer blijkt zijn wij reeds op bezuiniging be- dacht, omdat wij de door de toenoeming tot directeur van de arbeidsbeurs opengevallen betrkking van adjunct-commies niet zullen vervullen. Verdere vermindering van perso- neel is op dit oogenbli-k nog niet mogelijk. Wij meenen overigens te kunnen volstaan met te verwijzen naar de inlichtingen door den Gem. Secretaris verstrclct op gelijke vragen van den heer Veen, welke inlichtingen aan elk lid ter kennismaking zijn toegezonden. Volgummer 96. De schadevergoeding van 500 voor dien concierge voor het schoonhouden van het Stadhuis en omgeving en de zorg voor de centrale verwaiming acht men te laag. Men wenschte dit bedrag bepaald te zien op 800; de salariscommissie zou tot deze verhooging reeds besloten hebben. Anderzijds werd opgemerkt, dat de salads- sen door den Raad werden -bepaald overeen- komstig het advies der salariscommissie en die zaak pas geregeld is. Men -kan daarop incidenteel bij de begrooting niet terugkomien. De salarissen van de gemeente-ambtenaren- zijn pas geregeld. Gelegenheid tot het in- dienen van bezwaren- is er voor hen, die mochten meenen niet naar behooren beloond te zijn, in voldbende mate geweest. Nu van die gelegenheid geen gebruik gemaakt is, komt het ons voor dat de nieuwe regeling be- vrediging heeft geschonken. Wij vinden der- halve geen reden om voor den concierge van het stadhuis een voorstel tot herziening te doen. Volgnummer 121. Bij dezen post werd bezwaar gemaakt te gen de gestie van den adviseur der Schoon- Eeidscommissie. Deze staat ook zelfs in kleir nigheden te veel op zijn stuk. Zooals wij- reeds het vorig jaar mededeel- den is elk voorstel der schoonneidscommissie een kwestie van wikken en wegen. Dat hare adviezen well eens afwijken van ingediende houw- of verbouwingsplannen spreekt van- zelf. Maar wij weten, dat de schoonheidsoom- missie met de beuwaanvragers omtrent de voor elk plap in het bijzonder te stellen. schoonheidseischen overleg pleegt en dat bij verschil steeds op bevredigende wijze overeen- stemming werd hereikt. Volgnummer 123. Aangedrongen werd dat bij de aanbren- ging van verbeteringen aan het sluisfhuis bij de Zes Wielen, dit huis een-igszins zal wor den verkleind, opdat de langs dat huis loo- pende snialle weg eenigszins verbreed kan worden. Wij hebben v6dr het stellen der vraag de mogelijkheid van dit denkbeeld retds onder de oogen gezjen. De ruiinte voor de wegver- breeduig noodig kan da pachter der kluia mlwen, rootfal wij Sn de gewenacirte rtdtfltog werkzaam zullen zijn. Wij nemen daarbij aaa dat de Raad tegen de aan de uitvoering van het plan eventueel verbonden hoogere uitga- ven geene bedecking heeft. Volgnummer 125. Kosten van noodwoningen. Memorie. Ge- VTaagd werd deze post geheel uit de begroo ting te doen verdwijnen daar er geen nood woningen meer behooren te worden gebouwc Het voorstel om dozen post te schrappen ondervindt bij ons geen bezwaar. Volgnummer 127. Gevraagd werd waarom het Ruitersteegje niet is verstraat, ondanks dat zulks reeds in 1921 door B. en W. is toegezegd? Eene verstrating van het Ruitersteegje is door ons college met toegezegd en daartoe is door den Raad niet besloten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Woensdagavond had ten Stadhuize een ver- gadering plaats van de Kamer van Koophan del en rabrieken. Afwezig was de heer Henneman (wegens uitstedigheid). (Vacature- Potgieser). Op een vraag der Kamer naar den da/turn van ae najaarsraarkt te Hoorn, Purmerend en Schagen, welke vraag gedaan werd naar aan- leiding van een in de vorige vergadering in- gekomen verzoek van katholieke zijde om de groote veemarkt te Alkmaar niet op den eer- sten Dinsdag in November te doen houden zoo die dag op 1 November (AMerheiligen) valt, was van de dagelijksche besturen dier gemeenten antwoord ingekamen-. Te Hoorn wordt de groote veemarkt gehouden op den tweeden Maancbag in November, te Purmer end valt zij dit jaar op 18 October en te Scha gen op 26 October. De heer v. d. Kleij meende, dat men voor het geval dat de eerste Dinsdag in November op den eersten valt, de markt wel kon stellen op de twee volgende dagen. De heer Messelaar vreesde, dat men dhn m-et de gewcme Schager markt, d-ie op Don- derdag valt, in conflict zou komen, omdat dat dan juist de drukste dag der Alkmaarsche groote markt zou zijn. Spr. zou dus liever een week vervroegen. Pe voorzitter zou de markt in het aange- geven geval een week later wenschen te hou den. dus op 8 en 9 November. Hoorn is dan op den 14den (den tweeden Maandag) en heeft dan dus geen hinder van Alkmaar. De heer Messelaar vreesde dat men van de zijde der veehouders tegenkanting zal- onder- vinden, omdat de datum- vroeger is vasige- steld dicht bij de Schager markt, om dan het vee gemakkelijker naar Alkmaar te krijgen. De heer v. d. Kleij was het met den voor zitter eens. Men mag aannemen dat de markt in Schagen steeds op den 4den Donderdag in October is en als wij een week vervroegen, zou het kunnen gcbeuren, dat de markt al- daar met die te Alkmaar samen viel. De heer Messelaar wilde de markten liefst zou gauw mogelijk op elkaar laten volgen, omdat de veehouders dan minder last hebben met het stallen der koeien. De heer Verdam merkte op, dat men bij het vervroegen der markt v66r Schagen komt en stelt men haar een week later, dan valt ze na die te Schagen. Algemeen waren de heeren van meening, dat het beter is, dat de Alkmaarsche groote veemarkt valt nk Schagen, reden waarom be sloten werd aan B. en W. te adviseeren om die markt in het gegeven geval (dat zich- ver- leden jaar voordeed en nu dus pas weer over een zestal jaren terugkeert) een wek later te doen houden. Verder was ingekomena, Een adres van de Binnenscheepvaart Unie met afschrift van een aan de Tweede Kamer gericht zeer uit- voeng adres. Zal aan de heeren Bosman en Messelaar, als zijnde in dezen de meest be- Langhebbenden, worden gezonden- om advies. b. Brief uit Broek op Langendijk met de vraag of het de Kamer wenschelijk voorkomt de urcn van openstelling van het post- en te- legraafkantoor aldaar te beperken en, zoo ja, gedurende welke maanden beperking moge lijk geacht wordt. De Kamer was van oordeel-, dat het stuk eigenlijk thuis behoorde bij de nieuwe Kamer van Koophandel en daar geen opgave werd gedaan van de tegenwoordige regeling van de openstelling van het postkantoor, 'zullen den heer Wagenaar, die lid wordt van die nieuwe Kamer, nadere inlichtingen worden gevraagd. c. Brief van de Vereeniging Comite van Actie tegen duur reizen en duur vervoer, met afschrift van haar adres aan de Tweede Ka mer, met verzoek om adhaesie. Het Comite dringt in dat adres aan op verlaging met 10 tot 20 pet. van de tegenwoordige spoorweg- tarieven. omdat die leiden tot minder reizen en minder verzending en tot .vermeerdering van werkloosheid, waardoor zij zijn in strijri met het belang van staat en maatschappij. De heer Messelaar merkte op, dat de minis ter al gezegd heeft, dat aan verlaging niet ge- dacht kan worden, gezien de groote teko-rten bij de spoorwegen. Spr. geloofde, dat die te- korten ontstaan door de hooge loonen en de heer Bosman voegde er aan toe, dat zij ook mee veroorzaakt worden door al-lerlei dwaze regelingen bij de spoorwegen, waarvan spr een staaltje gaf. Desondanks meende ML dat toch wel adhaesie kon worden hetuigd, al zal het niet veel geven. De heer Messelaar was er tegen, omdat het toch niet gaat te eischen dat de tarieven ver- laagd worden, terwijl men weet, dat de maafschappijen steeds meer moeten betalen. De heer Bosman geloofde, dat het geen kwaad kan, als diuidelijk wordt gemaakt, dat verlaging der tarieven algemeen gewenscht wordt. De Staat moet dan maar betalen en dan komt het op aller kos-ten. Besloten werd, met den heer Messelaar te gen, tot het verleenen van de gevraagde ad- haesiebetuigin-g. d. Een brief van den commissaris van po litic, waarin op verzoek van den- procureur- generaal de aandacht geves+igd wordt op het 'eit. dat het verkoopen en het aangeven van prijzen van artikelen per el overtreding der wet is, al dient te worden aangenomen, dat deze wijze van verkoopen meer een gewoonte is dan een opzefteliike wetsovertreding. Daar- om wil de politie niet al he spoedig proces- sen-verba al opmaken. Gevraagd werd nu om medewerking der Kamer bii de pogingen om da al als ma&t te Ds heer Cloes?\ die juist ter vergadering kwam, zeide dat de tout ligt bij de Hollhnd- sche M' iy ti en groesiers, die steeds per el verkoop' Cv. Aui die per meter verkochtcn, zou de detailhandel vanzelve volgen. Spr. zou den verkoop per meter toejuichen. De voorzitter wilde van den brief mededee- ling doen in de Alkmaarsche bladen. De heeren vreesden, dat het publiek dit voor kennisgeving zou aannemen. De heer Cloeck geloofde, dat de menschen de artikelen duur zou den noemen, als men begon met de prijzen per meter te noteeren, maar toch was hij- er v66r om mee te pogen den meter als algemeen geldende maat te ne men. Spr. was overtuigd, dat er wel- kleine kleermakers zijn, die den meter niet kennen. Hij geloofde, dat het beste zou zijn, den' com missaris van politie te berich-ten, dat men de actie moet beginnen bii de Hollandsche fa- brieken en grossiers. Tevens kan dan nog wel in de bladen verzocht worden aan de win- keliers, om h-unne goederen per meter te prij zen Alzoo werd besloten. e. Brief van de Ned. Vereeniging van ka- toenspinners en -spinners-wevers met verzoek om adhaesie te betuigen aan haar adres aan de Tweede Kamer, waarin zij zich uitspreekt tegen prOtectie. Zal worden ropdgezonden. f Idem van de Ned. Ver een. voor Doeu- mentatie. Zal eveneens worden rondgezon- den. g Brief van B. en W. van Alkmaar in antwoord op een schrijven der Kamer, waarin aangedrongen werd op het plaatsen van schuiven aan de Kanaallcade. B. en W. meen den. dat die niet noodig zijn, omdat de N.V. Brandstoffenhandel schuiven heeft, die ook voor andere belanghebbenden besehikbaar zijn. Mocht later blijkfin, dat ze onvoldoan- de zijn, dan willen B. en W. gaarne daar nog op terug komen. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Kleij de v66r-vergadering van de jongste raadszit ting in herinnering, waarin de directeur van gemeentewerken de demping van de Kooltuin besprak Volgens het vers lag in het N.-Holl. Dagblad had de heer Margadant daarbij ge zegd, dat men zich niet moest storen aan en- kele menschen, die in een adres aan den Raad op de demping hadden aangedrongen. Tegen deze uitlating nu wenschte spr. te protesfee- ren Het adres was niet maar geteekend door .enkele menschen", maar door de Kamer van (oophandel, alsinede door twee handelarcn in coloniale waren, den directeur van een cacao- abriek, een borstelmakerspatroon met 30 knechts en andere industrieelen. Spr., die zelf voorstander van de demping is, maar't adres niet teekende. achtte het mogelijk, dat de Raad terugkomt op het besluit tot demping, maar dat moet niet gaan na een uitlating als de gewraakte tegen de Industrie, die tot he- den hier ter stede zoo wein-ig gewaardeerd wordt. Terloops herinnerde de heer v. d Kleij er nog aan, dat de bewoners van de Kooltuin indertijd 2000 toezegden als bij- drage tot de demping. De voorzitter geloofde niet, dat het ihans de goede tijd is om er op aan te dringen de Kooltuin wH te dempen. De heer Cloeck geloofde, dat de heer Mar gadant, toen hij eenige maanden geleden in de vergadering der Kamer van Koophandel over de schuiven aan de Kanaal-kade sprak, een goeden indruk op de leden heeft gemaakt. fet was spr. niet bekend, dat de bedoelde uit lating in de raadsvergadering was gebezigd, hij althans had geen- uitdrukking gehoord, die een groep burgers of ook maar 66n bur ger kon compromitteeren. Als zij gebezigd was, zou spr., meende hij,, het gehoord heb ben. De heer v. d. Kleij hiteld vol, dat de uit drukking wel gezegd was hij had de be- vestiging van het krantenvers-lag van een raadslid en meende dat zij- niet veel goeds inhoudt voor de toekomst van Alkmaaris han- del. De heer Cloeck stelde voor, het stenogra- fisch raadsverslag at te wachten. Op gewone I -toezicht. Pleiter verzocht een krantenverslagen kan men zich z. i. niet be- voorwaardelijke straf op te t roepen, omdat de verslaggevers persklaar en dus zeer vlug moeten werken, om denzelfden dag nog zooveel mogelijk geplaatst te krij gen. Daardoor vond spr. het onmogelijk, dat de reporters het gesprokene goed in- zich op- nemen Zij zullen zelf wel willen erkennen, meende spr., dat men zich op hun verslag. dat w£l een ind-ruk geeft van het geheel, niet kan bero^nen. Dat is alleen mogelijk op het stenografisch verslag. Spr., die toch al meer- malen met den heer Margadant had verga- derd, had van dezen nog- nooit een- gering- schattende uitdrukking over een groep bur gers of 6£n burger gehoord. De heer Bosnian had de door den heer v. d. Kleij bedoelde uitdrukking niet gelezen. De heer Messelaar achtte het mfet den heer Cloeck beter om het stenografisch verslag at te wachten. Dit vooratel werd daarop zonder hoofdelij- ke stemming aangenomen. waarna de open- bare vergadering werd gesloten. Rechtszaken doen verdwijnen ARRONDISEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 28 Februaii. BEDELARIJ. De 31-jarige zwervende, te Haarlemmer- meer geboren werkman Corn. v. d. S. stond terecht ter zake dat hij te Alkmaar op 3 Ja- n-uari heeft gebedeld. Beklaagde bekende zulks. Hij kon geen werk meer krijgen. Eerst had hij werk, maar werd cngesteld,zoodat hij dit werk verloor. Eerst heeft hij een beetje gehandeld, maar ten slotte daalde hij- af tot bedelten. Bekl. is reeds herhaaldelijk opgezon- den. In Mei kan- hij in de Haarlemmenneer wel weer. werk krijgen. Het O. M. vorderde 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichtiiig voor den tijd van 3 jaar. Beklaagde herhaalde, dat hij in Mei te Haarlemmenneer in dienst kan komen- bij een veehouder. De president zeide, dat hij dan maar on- middeflijk naar dien boer moet schrijven. „Het is maar voor 4 weken", zeide beldaag- i de toen minder nositief. BELEMMERING AMBTSHANiDE- LING. H. v. T. te Helder heeft in den avond van 20 November aldaar aan de Dijkstraat geen gevolg gegeven aan het bevel van den politie- agent Horst, die hem sommeerde van zijn rij- wiel af te stappeo, aangezien beklaagde ziak aan het rijdw reader Ucht sehuldig mulcts BeMaagde was niet versetnw». Het O. M. vorderde 25 boete sube. 25 dagen hechtenis. APPfcL VONN1S KANTONGERECHT. De 23-jarige boterhandelaar Hendr. K. te Schoorl is door den kantonrechter te Alk maar veroordeeld tot 2 X 8 boete sub*. 2 X 8 dagen hecht. en uitlevering van het geweer, subs. J 15 boete, ter zake overtreding der Jachtwet, gepleegd in den avond van 20 Jun: U. Beklaagde is van dit vonnis in appel ge- komen. Beklaagde bekende in het jachtvelc te zijn geweest, maar op ratten gejaagd te hebben. Het was zijn bedoeling niet om ha zen of konijnen te schieten. Hij zeide dat hi; als bekwaam schutter alleen in staat is ratten te schieten. De eigenaar van den boomgaard, waarin appellant jaagde, is de 51-jarige koopman- tuinder H. Kelder. Hij is de a.s. schoonvader van beklaagde en werd gehoord als getuige k decharge. Deze heeft beklaagde permissie ge geven om op ratten, die de jonge kuikens verscheuren en waarvan getuige veel schade heeft, te schieten. Schrinelijke veigunning heeft getuige niet gegeven. Dat achtte hij niet noodig met betrekking tot zijn a.s. schoon zoon, die in alles met hem samenwerkte. Het O. M. vorderde na lange motiveering, bevestiging van het gewezen vonnis. Beklaagde bleef bii zijn verdediging en ver zocht verhoor van den veldwachter die hem heeft geverbaliseerd. NIET VOLDOEN AAN EEN HERHAALDE VORDERING. Wijbrand K. te Hoorn, niet verschenen, heeft zich op 4 Januari met op de herhaalde vordering willen verwijderen uit de zitting van het Burgerlijk Annbestuur. Deze zitting werd gehouden in aaa der lo- kaliteiten van het stadhuis. Wethouder de Jonge werd als getuige ge hoord en wenschte niet den eed af te leggen. Hij behoort niet tot een godsdienst die het eedzweren verbiedt, maar had onoverkomdij ke bezwaren op grond van de opvatting die hij heeft omtrent den godsdienst. Hij teekende na voorlezing het bekende fonnulier voor eedsweigeraars. Getuige is voorzitter van die Commissie voor het Armwezen. De beklaagde gedroeg zich niet behoorlijk en weigerde heen te gaan, ondan-ks de vorde ring van den voorzitter-wethouder. Hij wenschte op hoogen toon tekst en uitleg van het feit, dat aan zijn vrouw ondersteuning werd geweigerd. Beklaagde heeft aan de politie verklaard, dat de voorzitter hem heeft getart. Getuige zeide niet irriteerend te zijn opgetreden. Eisch25 boete subs. 25 dagen hecht. KINDERZAAK. Volgde een zaak tegen den 17-jarigen Nic. F. met gesloten deuren. Daarop werd een zaak, waarin deze min- derjarige beklaagde eveneens moest verschij- nen, in het openbaar behandeld, omdat daar- in een 2e beklaagde, de 18-jarige R_, eveneens moest terecht staan. Deze jongens zijn op 13 Deoember bij afwezigheid van den rechtheb- bende Groot te Opmeer in diens woning ge- drongen. Het scheen hen om de dienstbode te doen te zijn geweest. Zij hadden slechte bedoel-ingen. De jongste beklaagde heeft het meisje op onbehoorlijke manier aangegrepen. De knecht Ruiter heeft de jor - bu'renge- laten. De president zeide tegen de jongens: „JuI- Iie zijh amper droog achter je ooren en nu ga je al dergelijke dingen doen! Jullie moest je wat schamen." Het O. M. vorderde tegen F. 3 maanden tuchtschool en tegen R 50 boete subs. 1 maand hechtenis. Mr. Kusters zeide, dat deze zaak hem aller- minst sympathiek is. Hij heeft dit den jon- gen zelf heel wat krasser gezegd. Pleiter wees op de fatsoenlijke ouders van den 2en be klaagde. Zij hebben veel verdriet over de zaak gehad en_de jongen staat nu onder streng zeer strenge VEROORZAKEN VAfo" lT(?HAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Ter zake dit feit staat terecht de 18-jarige Leendert G. uit Egmond aan Zee, thans leer- ling van de tuchtschool te Ginneken. Bekl. bevond zich in gezelschap van eeni ge andere jongens en heeft toen tie 13-jarige A-agje Groen aan het been verwond met een pisfoolschot. Het meisje had een gaatje in de tot en -heeft 14 dagen het -bed moeten houden. Het was een gewoon -kermispistooltje, waar bekl. een -kurk had opgemaaikt en het op deze wijze tot een tame1 ij-k gevaarlijk wapen had gemetamorphiseerd. Hij versohoot er patroon- tje3 mee en raaikte per ongeluk Aagje Groen. Het feit is gepleegd op 5 December. Aagje Groen is door Dr. Scheppens medisch behan deld. Bekl. heeft ook nog op zijn vriend Blok willen aanleggen. Het pistool bestaat niet meer. Oom Engel heeft het stukgeslagen. Dr. Scheppers heeft het gewonde meisje pl.m. 3 weken bed-rust voorgeschreven, Het ;0. M. vorderde l maand gev GEVAAR VOOR DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER OP SPOORWEGEN. De niet verschenen bekl. Gerrit Math. K. te Alkmaar moet zich verantwoorden ter zake dat hij op 27 Dec. als rangeerder der H. I J. S. M. een sein op veilig heeft gezet terwijl zich op het spoor nog bevond een losse locomotief. Drie getuigen werden in deze zaak gehoord. De machinist van den sneltrein 8.30 is tegen de locomotief hier- boven gemeld aangereden. Bekl. heeft n.l. het sein op yeilig gezet, terwijl deze loco motief nog niet van het spoor verwijderd was. Er was een gebrek aan een der wis- sels, zoodat de machines niet in de remise konden worden gebracht. Een der buffers is van de locomotief die stilstond, als wel van de locomotief der sneltrein afgevlogen. De stationschef, de heer van den Berg, als tweede getuige gehoord, verklaart, dat bekl. geen beletsel van dienst heeft om de ze zaak bij te wonen. Get. heeft op 27 Dec. 2 locomotieven tegen elkaar aan zien staan. Versplinterde balken eneen der machines miste een buifer. De koppeling van den sneltrein uit Haarlem was verbroken. Het ongeval is overigens goed afgeloopen. Het was dien morgen (27 Dec.) buiteugewoon druk. De president vroeg of de verantwoor- delijkheid van beklaagde met zoo'n dxukte niet al te groot was. Getuige zegt dat bekl. dienst deed een riekea aetnwachtcr, Bekl. deed reeds jaren- laag dienat. Hij heeft onvoorzichtig gehandela, door zich niet voldoende te overtuigen of het spoor, waarlangs de snel trein moest gaan, geheel vrij was. De machinist van de stilstaande locomo tief en zijn ieerling zijn beiden vlug van de locomotief afgesprongen, toen zij bemerk- ten dat de sneltrein recht op hen inreed. De locomotief stond gelukkig niet geremd. Het 0. M. acht het telaste gelegde bewe- zen. Men moet hier echter rekening hou den met de omstandighedeh. Niettemin is hier wil schuld aanwezig. De locomotief was groot genoeg om door hem te worden gezien. Het was geen kruiwagen of ander klein voorwerp dat op de rails was. Het 0. M. vorderde 30.boete subs. 30 dagen hechtenis. Boekaankonfllging „Hou Zee", tiidschrift voor de jeugd (uitg. van de Uitg. Mij. E. J. Boscfa Jbz. te Baam) geen in zijn Februari-nummer, beha-lve -het vervolg van eenige verhalen, weer -heel wat lezenswaardigs voor onze jeugd-. Bij een viertal platen vertelt K. verschillende bijzon- derheden over beren. P. v. R. schrijft over de kruistochten (met drie mooie kiekjes) en noemt die een wereldbeweging, wiier invloeden nog vele eeuwen nawerkten. In „De Bijen- houder" wordt door J. D. K. allerlei mede- gedeeld over het leven van de bijen. Marktberichten. AMISTERDAM, 2 Maart 1922. De aard- appelenprijzen waren heden: Zeeuwsche blauwen 11.50—/ 12; Zeeuwsche bravo'a f 10—/ 10.75; Zeeuwsche bonten, 11.26— 12; Zeeuwsche red star 8.60—/ 9.70. Aanvoer 3 ladingen. HOOR-N, 2 Maart. Op de hed-eni gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 5 stapels kleine fabriekskaas ft 61, wegende 4781 kilo. Han del goed. SCHAGEN, 2 Maart. Op de heden- ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 20 paarden 210—/ 650; 18 gel- dekoeien (mag.) 160—/ 330, 30 idem vette 325565; 57 kalfkoeien 300—f 525; 356 nuchtere kalveren 10—/ 20; 420 over- houders 25—/ 45; 40 varkens (mag.) 24 tot 38; 136 idem (vette) p. K.u. f 0.66— 0.72; 149 biggen 16—/ 24; 16 -konij-nen 0.40—/ 4; 84 kippen 1.50—/ 4.50; 104 K.G. boter 1.95—/ 2.05; 14529 Iripeieren 6>f 7.50: 718 eendeieren 9. iWARMENOUIZEN, 1 Maart 1922. Roode kool 13.40—/ 21.10; Gele kool 8.109.70; Witte kool 5.20-/ 7.20; Aardappelen 11.50—15.70; 2e soort roo de kool 5.2013: uitschot gele kool 0.90; uitschot witte kool 2—/ 4.10, alles >er 100 K.G. Aanvoer: 9220 KG. roode cool, 1475 K.G. gele kool, 9740 K.G. witte cool, 1640 K.G. aardappelen. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- cer Groen'tenveiling)1 Maart 1922. In de ieden gehouden veilingen werd betaald voor: Rooae kool le soort 18.8025.30 2e soort 8.4017.80; Gele kool le soort 9—/ 13.30; 2e soort 3.60—/ 8.70; Wit te kool le soort 5.60—/ 7.20; 2e soort 3.60—/ 5; Bravo aardappelen 13.40: Uien Drielingen 30; Uien le soort 35.50 tot 36.30; 2e soort 8.40—/ 6.90 per 100 K.G. Aanvoer: 36800 K.G. roode kool, 57000 K.G. witte kool, 72000 K.G. gele kool, 2950 CG. uien, 800 K.G. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 1 Maart. Blauwe aardappelen 14.30—/ 14.70; Graafjes 10.70; Grove uieni 34.80—/ 36; Drielingen 24; Peera 13.50—/ 19.10; Roode kool 12.40—/ 17.80; Gele kool 8.10f 12.50; Deensche witte 5.90 7.60; Kroten 4.30 per 100 K.'O. ZeetQ dingen STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mi]. Nederland. Oranje (thuisr.) vertr. 27 Febr. v. Port Said. Rembrandt (uitr.) vertr. 1 Mrt. v. Genua. Rondo arr. 28 Febr. v. A'dam te Batavia. Saparoea arr. 28 Febr. v. Macassar te Arnoy. Kon. Ned. Sib. Mi). Bacchus vertr.' 1 Mrt. v. A'dam n. R'dam. Hebe vertr. 28 Febr. v. Carthagena n. Ali cante. 'fero vertr. 28 Febr. v. Newcastle n. Gstende. Uranus arr. 1 Mrt. v. Hamburg te A'dam. Vulcanus vertr. 28 Febr. v. Carthagena n. Barcelona. iuterpe arr. 1 Mrt. v. Bordeaux te A'dam. "iermes arr. 1 Mrt. v. Antweroen te A'dam. Danae arr. 28 Febr. v. Passages te Bilbao. Pollux vertr. 28 Febr. v. Hamburg n. A'dam-. Stra-bo arr. 28 Febr. v. Blyth n. Portsmouth. Theseus arr. 28 Febr. v. Faro te Lissabon. Titan vertr. 28 Febr. v. Kopenh. n. Gothen burg. Kon. Wesl.-lnd. Maild. Oranje Nassau (thuisr.) vertr. 28 Febr. v. Plymouth. Kon. HtAl. Lloyd. Zeelandia (uitr.) vertr. 28 Febr v. Lissabon. Maasland (uitr.) vertr. 28 Febr. v. Bahia. Holland-Amerika Lijn. Nieuw-Amsterdam arr. 1 Mrt. v. New York te R'dam. Holland—West-Afrika Lijn. Stella (thuisrarr. voor 26 Febr. tie Conakry. Texelstroom (uitr.) air. 27 Febr. te Accra. Triton (thuisr) vertr. 23 Febr. v. Dakar. IJsselstroom (thuisr.) arr. voor 26 Febr te Winnebah. Holland—Zuld-Afrika Li]n. Bloemfontein (uitr.)anr. 27 Febr te Kaap- stad. Springfontein (thuisr.) vertr. 28 Febr. v. Kaapstad. Holi. Brltsch-lndil Ufn. Niikerk vertr. 1 Mrt. v. A'dam n. Hamburg. Schiedijk (thuisr.l arr. 28 Febr. ,te Madlras. Holland—Australil Lijn. Tjikandi (uitr.) arr. 28 Febr. te Port Pirie. Holland—O.-AziH Lijn. Oldekeric (thuisr.) vertr. 28 Febr. v Port Said. ~Rotierd. Ztdd-Amerika Lijn. Zuiderdijk vertr. 1 Mrt. v. R'dam n Mon tevideo. Rotterd. Lloyd. Wilis (uitr.) vertr. 28 Febr. 1 u. 30 am v Southampton. Slv. Mij. Oceaan. Myrmidon v. Japan n. Amsterdam, arr. 26 Febr. te Suez. Polypbemu* vortr. 1 Mrt. v. A'dmin a. Lorn- dhoL

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6