AIKmaarsche Courant HET TRAGISGH LOT Konderd Drle sn Twlntlgste Jaargang. Denderdag 9 Maart. Provinciaal Nieuws Do drlnbwatervoorzlenlng ten plattenlande. Feuilleton. Ho. 68. 1923- (Vervolg.) Het verwerpen bij runderen, een niet ge- ringe schadepost, wordt vaak door het drrn- ken van te koud water veroorzaakt. Om water van 10° op 40° te brengen vordert veel ca- lorieen, waarom het vaak wordt nagelaten. Voor het wateronderzoek is ten eerste een goede monsterneming noodig. Het ideaal zou zijh, dat alleen de menschen, die het water onderzoeken, de monsters nemen, maar dit is in de praktijk niet te doen. Mecstal wordt dan ook aan de Rijks-seruminrichting een flesch met water toegezouden, maar her- haaldeliik komt het voor, dat er bij de mon sterneming tauten worden1 gemaakt, waardoor het onderzoek mislukt en, dit herhaald moet worden. Bij een nieuwe Norton bevat het wa ter den eersten tijd vaak nadeelige bestand- deelen, omdat de buizen te lang op een! ter- rein hebben gelegen en door het terreip ver- vuild zijn geworden. Men wil het water vaak onderzoeken, v66r men de pijp van de Nor ton vastlegt, nfaar men moet ae pijp minstens ettelijke dagen doorpompen, alvorens men een monster neemt. Dit geldt ook voor een nieuwe waterleiding. Alvorens men een! be- trouwbaar monster kan krijgen, moet men' ook dan het water minstens een geruimen tijd door laten l,oopen. Wil men daarentegen op lood onderzoeken, dan moet men het water nemen, dat zoo lang mogelijk in de"pijp gestaan heeft Men' kan jiet monster niet voorzidhtig nemen, om het chemisch onderzoek zoo zuiver mogelijk te doen' zijn en men moe,t dan ook nooit den hah van de flesch beet pakken. In het Oostem van het land, waar men d^ open' putteni heeft, doct men het best, v6or de monsterneming de flesch 10 c.M. onder het wateroppervlak te houden. Voor het wateronderzoek is het onderzoek ter plaatse van veel beteekenis. Irf Drente onderzocht spr. de putten. Hij hoorde bij een boer een straaltie mest in de wel toopen, maakte den boer daarop attent, doch deze zeide, dat dit niets beteekende. Van zulk water kan men te voren al zeggen, dat het slecht is. Na het chemische onderzoek worden' daarna vaak de stoffen, die in het water ziten, in m.G. per Liter opgegeven. In de diergaarde te Rotterdam stierven laatst de visschen' in het aquarium. Het bleek, dat men voor de watervoorziening tengevol- ge van het dempen van den Goolsingel, waar- uit het aquarium van water werd voorzien, een toevoerbuis had moeten verleggen, waar door het aquarium van ander water werd voorzien en' dan is het vaak noodig, 10 of 20 L. van dat water te verdampen, omdat men naar stoffen zoekt, die op verontreiniging wijt- zen Ammoniak ontstaat door rotting van eiwitstoffen. Door het houden van ganzen ontstaan rot- tingshaarden in de buurt van wateryoorzie- ningen. Hierdoor ontstaat ammoniak in het water en wordt het water verontreinigd, al beboeft alle ammoniak niet direct te vtj.ont- reiniging te leiden. Men moet het water uit de streek kennen, om het te kunnen afkeuren. Vaak heeft spr. geconstateerd, dat water op 20 k 30 M. diepte netriet bevate, zonder dat het schadelijk was. Soms ontvangt spr. ten onderzoek monsters water van een kwaliteit, dat, als men' de kurk van de flesch afneemt, het geheele Taborato- rium er naar riekt. Dit water kunnen de die- ren haast niet drink-en. Ammoniak, dat ont staat door de ontbinding van eiwitstoffen, komt vaak voort uit de rotting van oude hu- muslagen en dan is het niet schadelijk. In gipshoudende lagen vormt zich vaak zwavel- stof, waardoor het water bijna niet te drin- ken' is, hoewel het onschadelijk is. E>e hardheid van het water wordt ook nog al eens opgegeven, maar dieren kunnen als drinkwater tamelijk hard water gebruiken. Phosphaten komeni ook vaak in het water voor. Vastgesteld is, dat het kan gebeurem, dat dit uit oude grondlagen komt, die niet direct schadelijk zijn. De scheikundige stof fen komen nooit in zoo'n groote mate in het water voor, dat het daardoor schadelijk zou zijn. Dn gwawriijlotB vwtmtreiniftfng g*wdhi«ft door bacterieen uit bronnen, dicht bij denput Aan het nucroscopisch en bacteriologisoh onderzoek hecht spr. weinig in de praktijk. Wanneer de verontreiniging z66 sterk is, dat er protocellen in het water voorkomen, dan ziet men het wel. Vroeger had men de aardig- leid hitgevonden, de bacterieen in twee groote jroepen te verdeelen' en wel, die de eiwitten i an fasten en die dat niet kunnen. En zij, die let wel kunnen-, zijn de gevaarlijke. Achteraf is gebieken, dat dit niet waar is. -daar toch vinat men vaak bij bacteriologisoh wateronderzoek opgegeven. of er vervloeiin- gen in zitten1 of met, terwijl die z.g. eiwitaan- tasters doodonschuldig zijn. 'Spr. sprak nog al eens menschen, die dach- ten, dat de in het water voorkomende bacte rieen geteld worden.. Het vaststellen van het aantal bacterieen gaat echter heel eenvoudlg. Vroeger zei men, dat nooit meer dan 100 bac terieen in een' c.M\ water mochten voorkomen, maar dit gaat niet meer op. Men moet voor elk gevai ae zaak apart beoordeelen. Er zijn gevalleh, waar er geen gevaar bestaat om water goed te keuren dat 300 bacterieen per c.M*. bevat, terwijl leidingwater niet meer wordt toegelaten, wanneer het 100 b&eterieten per c.M*. bevat. Het bacteriolbgisch onderzoek is mogelijk geworden, nadat men de bacterieen heeft laten groeien in vaste voedingsbodems. In den' tijd van 1 dag kan men 16 millioen bacterieen1 krij gen uit een bacterie. De vaste voedingsbodem s de gelatine, die op 40° smelt, vermengd met 1 druppel water, wedke druppel water in let laagje gelatine werd vastgeiegd. De ko- lonien bacterieen worden' door de gelatine vastgeiegd. Men telt de kolonien en weet dan, .loeveel bacterieen er in het water zijn. Men ran ook het water verdunnea. Lang niet alle jacterieen zijn schadelijk. Dit geldt in het algemeen voor de water- bacterieen. Over't algemeen is het water pas ^evaarlijk, wanneer rechtsreeks de mest, of leerputbacillen in de waterputten kunnen doordringen. De coli- of mestbacil is wel ge- vaarlij'k en die laat zich gemakkelijk aantoo- nen, als men achter het kunstje is. Men heeft uitgevonden, dat de meeste bacterieCn't liefst jroeien bij 20°. Alleen de bacterieen, die aan let lichaam gewoon zijn, kunnen bij een' hoo- ere temperatuur groeien en er zijn er zelfs, ie in het ijs kunnen1 groeien; en andere, die met 70° groeien. Zij storen zich niet het minst aan de theorie van de eiwisseling. De bacterien trekken zich van de temperatuur niets aan. Zij hebben' ook een lang leven. Men leeft van oude plantenwortels bacterieen weer laten' groeien, die 100 jaar geslapen, hadden. Wat tijd en temperatuur betreft, zijn er voor de bacterieen zulke grenzen, dat wij daarvan geen idee hebben. Er zijn bacterieCn, die bij lichaamsteniperatuur groeien. Dit is het ge vai met de coli-bacil; maar die groeit ook met 46° Celcius. Wanneer wij nu het water wil lea onderzoeken ten opzichte van de eolibacil len en wij willen geen1 last hebben van de andere, clan onderzoeken' wij het water van 46° Gelcius. Wij hebben dan de andere bac terieCn uitgeschakeld. Wij brengen die coli- baciil dan in een- vloeistof, waarin suiker zit. Zij zullen dan gassen vormen, waardoor het zuur gevormd wordt, dat de melk doet stol- len. Een1 andere eigenschap is, dat zij een- inooie roode kleurstof vormen. Deze proef laat zich binnen 24 uur uitvoeren en wijst er op, dat het water met de mest-bacil besmet is. Wanneer in het water colibacillen worden aangetroffen, dan wordt het water ook afge- keurd. Goed water mag geen coli-bacillen be- vatten. 'Spr. toonde medegebracht buisjes met op voedingsbodems tot ontwikkeling" gebrachte bacillen' en decide mede dat de typhusbacil die oppervlakkig op de coli-bacil gelijkt, in een bepaalden voedingsbodem wit wordt en de coli-bacil rood waardoor men' ze gemakkelijk kan onderscheiden. Dat bacterieCn in't zuivelbedrijf tot eigen- aardiglieden aanleiding kunnen- geven, toon de spreker mede aan. Men heeft in het bacteriologisoh onderzoek naast het chemische onderzoek een prachtig middel de bacillen in het water aan te toonen. Komende tot de waterverzorging wees spr. er op, dat men ten plattenlande de individu- eele verzorging heeft. Iedere boer zorgt voor zijn eigen water, terwijl men in de steden de gemeenschapsverzorging heeft en dit is verre- weg het beste. IJzerhoudend water was als drinkwater niet hinderlijk maar voor de kaas- bereiding een leelijk bezwaar. Ontijzering nu van het water kan door de gemeenschap vee beter geschieden dan individueel. In den laatsten tijd is het streven sterk naar voren gekomen' om het platteland van VAN NICOLAAS II EN ZIJN GEZIN. (Dertien jar-en aan het Russische hof) naar net Fransich van Pierre Gi-lli-ard door Mar guerite de Rouvi-Me. (Geautoriseerde verta- lim'g.) Nladruk vertwden. 16) Om elf uur verschijinit de Keizer boven aan de Hoodie Trap en de menigte op het plein juicht hemi stormachtiig -toe. Hij gaat de trap langzaam op met de Keizerin aan zdjin arm-, schrijdt, gevolgd door zijn langen hofstoet over de brug, die het paleis met de Kaithe- draal van MiariaJHemdvaart verbind't, en betreedt die kerk -te midden van de geestdrif- tige huildebetu'igingen der menschemmassa. De metroipolieten van Kief, Petersburg, en Mtoskou, beneveins de h o-o gw aardigheiasbe- kleeder van de -Grdeksche Kerk zijn alien' aan- wezi.g. Tegeni het einde van den dSensit tre- den dte leden der Keizerlijke familie een voor een voor de heiidge reliquien, die zij eerbie- dig Ikussen', en knielen diaarna neder v66r de graftomben dler Paitriarchen'. Vervolgiens be- geven zij. zich naar het fclooster der Wonder- d-oeninig, om op het igraf van den 'heiligen Alexis te bidden-. Lang nadat hunne Majesteiten in het pa leis waren teruggekeerd, is de menigte op net plein blijven siaan, dn de hoop hen -nog eens te zien terugkomen. En toen wij eendge uren Later uitgingen, waren etr nog hondterden Ixierai op de espl an ade. iDonderdag 20 Augustus. De geestdrit stijgt met den dag. Het is alsof het volk van Moslkou, tnoisch, dat het den Tsaar her- bergt, en' in de hoop hem zoo I-ang mogelijk vast te houden; hem op alle mogdhjke wjjizsn zijin gehechithsild1 tradhit te A wwtsrtaidtagwt ta -rooretan. Waw op dn duur al dat water vandaan moet komen, weet spr. niet, maar wel ziet hij in dat men beter gemeenschappelijk dan individueel voor de watervoorziening kan zorgen. 'Het grondwater verkrijgt men door wellen of putten. Hoe dieper hoe beter. In Limburg leeft men wellen van 80 M. diep en- zeker is het voor een boer geen werk om dit water voor aide koeien naar boven te halen. Tusschen een zakput en een welput is een gxoot onderscheid. Vaak denlkt men' met een welput te doen te hebben en heeft men niets d-an een zaakput, waarvan het water niet )es t is. Is de put minstens 10 M. diep en zijn de wandem goed waterdicht, dan heeft men- van verontreiniging geen last, mits de put boven den grond uitsteekt. Men moet de pomp niet boven den put zetten. Men kan ook nortonbuizen in den grond doen'. Vroeger gebruikte men- ijzeren, nu hou- ten buizen, die veel 1 anger duren. Voor regenwater is het gewenscht dat men' het filtreert voor bet in den bak komt, vooral bij rieten daken. Bij open kolken is het een groot nadeel, dat deze door dieren verontreinigd kunnen' wor den. Men moet dus door netwerken beletten dat de dieren er in kunnen loopen. Ook moet men voorkomen dat het water uit een norton in den put verontreinigd kan worden. Spr. bezat verschillende gegevens over wa ter uit de Wieringerwaard. Hij' vond daar water, dat maar 80 m.gram cbloor per liter bevatte, maar ook water met 5000 m.gram per liter. Ditzelfde geldt van de putten. In Z.-H. is het anders, daar heeft men- ver- bazend veel gasbronnen, waarvan het water als drinkwater gebruikt wordt. Wat de ont ijzering van het water betreft dit gaat zeer eenvoudig. Hoofdzaak is veel lucht en zuur- stof er in toelaten en daarna filtreeren. Winters loopt men hiermede echter vast. De hoeveelheid water die men aan de die ren moet geven, hangt van de dieren zelf af. Vroeger dacht men dat het kwaad kon de dieren vrij te laten. Men- meende, dat meer water meer eiwitomzetting tengevolge had. Dit is onjuist. Sinds op verschillende boerde- rijen een centrale watervoorziening is inge- voerd en de dieren' zooveel kunnen drinken als zij willen, is geconstateerd, dat zij juist meer melk gaan geven. Men behoeft niet bang te zijn dat de die ren, wanneer ze zooveel water drinken als ze lusten, er schade van ondervinden. Dit is ook niet het gevai met paarden, die warm zijn van het werken. -Bij den' aanleg van centrale waterieidingen in de boerderijen moet men' er opletten, dat de buizen niet in de cement worden gelegd, aan- gezien men er dan later om ze na te zien' niet meer bij kan. In verband met de toestanden in N. H wenschte spr. nog een en ander te zeggen over den- strijd van de visschers tegen' het nortonwater. In Opperdoes waren de visschers tegen- het nortonwater te hoop geloopen. De visschers zeiden dat de visschen daardoor dood gin- gen, terwijl de boeren zeideh, dat dit niet het gevai was. Dit maakte den toestand verba- zend moeielijk en de Heidemaatscbappij werd te hulp geroepen. Spr. stelde in de „Vier Noorcler Koggen" een onderzoek in. De rot ting van het water moest ergens anders \in liggen, maar men heeft hier net eigenaardige systeem dat men van buiten' aan een gebouw niets ziet, al blijkt het van binnen een stiekum klein kaasfabriekje. In Abbekerk was een groote sloot werkel'ijk zoo vervuild dat er geen visch in kon ieven. Goed vischwater moet bevatten, voldoende zuurstof, geen schadelijke stoffen en' voldoend voedsel. waar 6en of meer dezer factoren nadeelig beinvloed worden lijdt de vischstand schade. Met de visschers ging spreker na hoever de verontreiniging ging. De visschers zeiden dat de gasbronnen de oorzaak van de veront reiniging waren, doch spr. vertrouwde het niet en spoedig bleek de verontreiniging een gevolg van een verborgen- kaasfabriekje. De visscher, geen- bedrieger, zeide, dat er geen kaasfabriek in de buurt was, doch deze stondvlak voor zijn neus aan den anderen leapt van den dam. De visscher beweerde toen dat de dam dicht was, doch 'n smid toonde de pijp waardoor het water besmet werd. Spr. noemde dit als een bewijs hoe moeie lijk het is in sommige gevallen een uitspraak te doen. Het gasbronwater dat veel ijzer bevat is zuurstof arm en zal in de slooten veel zuurstof opnemen, hierdoor daalt het zuurstofgehalt^ vnn het BTowtwatw. D!t tmwaw 1» op zelf niet van veel belang, daar zuurstofloosr water betrekkelij'k snel zuurstof opneemt. Van zeer groot belang is echter de chemische bin ding der zuurstof door de ijzerzouten in het gasbronwater. Het water in de buurten van gasbronnen1 wordt er niet beter op en krljgt men daarbij de rotting van eiwitproducten dan worden de slooten voor de visschen te stikstofarm. Het brongas noch het brongaswater bevat ten vergiffen voor de visschen, hoewel het geen voedsel voor de visschen bevat, zoodat door vermenging van het brongaswater met slootwater de voedselrijkdom der slooten ver- mindert. De combinatie van het ijzerhouden- de, zuurstofarme, gasbronwater met het afvalwater van een zuivelfabriek was in het gevai in de „Vier Noorder Koggeni" voor de visch nood'lottig geworden-. De sterke verontreiniging met organische stoffen is voor de vischteelt al-tijd zeer ge- vaarlijk. De omzetting der organische stoffen' geschiedt door bacteriewerking, waarbij zeer veel zuurstof wordt verbruikt. Daar de bacterien zich bij warm weer snel vermenigvuldigen en dan veel zuurstof ver- >ruiken, kan het gebouren, dat in de vCront- reinigde slooten het zurstofgehalte plotseling daalt en de visschen- alle tegelijk sterven. In Noord--Holand wordt de toestand be- .angrijk verergerd, door het verontreinigen der slooten met afvalwater der kaasfabrieken. Ten slote is het echter de vraag wat bren gen de visschers voor de polders aan pacht op en wat geeft het gas voor voordeel aan de >oereD. Dit voordeel is wel zoo groot dat de »eren gemakkelijk de paar duizend gulden meer kunnen opbrengen. Wil men den achteruitgang van de visch stand in de polders voorkomen, dan zal men' let gasbronwater zooveel mogelijk van zuur stof moeten voorzien en de ijzerverbindingen er uit moeten halen. Voorts zal de verontreini ging met afvalwater Yan zuivellabrieken moe ten worden- tegen gegaan. Het aanleggen bij gasbronnen van goed- 'coope oxydatiebedden en filtreerinrichtingen s met het oog op de geringe stijghoogte van .let bronwater ten opzichte van net peil in de slooten niet gemakkelijk. De verontreiniging door het afval yan de kaasfabrieken kan, evenals te Midwoud, angs biologischen weg worden. tegenigegaan. Spr. vernam dat in N. H. het streven be staat om de kleine fabrieken door groote te vervangen en- dan zal het mogelijk zijn in dergelijfce meer kapitaalkrachtige bedrijven, de biologische reiniging beter toe te passen Voor alle gasbronnen geldt dus, dat ze zijn van nadeeligen invloed op de vischrijk- dom der slooten door mechanische verontrei niging met ijzeroxide, gering zuurstofge- h'alte, afwezigheid van voedsel. Aan den anderen kant staat echter het groote voordeel, dat het brongas een totale ommekeer heeft gegeven in de verlichting en. verwarming van de boerderij en van groot hygienisch belang is in de drinkwatervoorzie- ning van het vee. Men- heeft daardoor ten alle tijde overvloedig water van een- const ante temperatuur, dat door het vee gaarae gedron- ken wordt. Ook is het water als koelwater voor de zui- velboerderij' van groot belang. Voor elke streek is het een afzonderlijk pro- bleem wat voor water men op de boerderij zal nemen-. 'In de Wieringerwaard heeft men kunnen zien, dat het water van een norton op een boerderij veel zout bevat en van een1 naastge- legen bron niet. In die gevallen is spr. er voor het water te laten onderzoeken aan de Soefstations em aan de rijksseruminrichting. lit kan dan voor 3 geschieden. Spr. hoopte, dat het hem gelukt was zijn f ehoor iets van de drinkwatervoorziening te ebben geleerd. (Applaus.) De heer Smeding vroeg hoe hoog het zout- gehalte in m.gram per liter mag zijn. Dr. te Hermepe had wel water onderzocht, dat 1000 m.gram' per liter bevatte. De bees- ten gewennen er aan. In Waterland kregen de bees ten, die in de weide kwamen. diarrhee, maar dit liep in een paar dagen1 at. Men heeft dan niets dan el- lendig zout water. De heer Smding decide mede dat het in den Anna-Paulownapolder was voorgekomen, da-; de dieren' zich dood' dronken. Dr. te Hermepe beaamde de mogelijkheic daarvan. Het is moeilijk aan te geven. Er be- staan -gevallen, dat 1000 m.gram reeds scha delijk is. De heer Kooij kende gevallen waar de die ren water met 6000 m.g. zoutgehalte nog met -De betoogingen worden voortdurend spon- taner, luidru-chtiger, tnadrukkel'ijker. Wiij, Alexis 'NScolaievitch en -ik, rijden iede- ren morgen in een auito uit. Gewoonlijk gaan wij! tot aan- den' Musschienberg, vanwaar men een prachtig vergezicht heeft over het dal van de Moskowa en op den Tsarenstad. Van- af d'i-t punt zag Napoleon Moskou liggen, al vorens er binnen' te gaan, dlen Hen Septem ber 1812. Het «is een grootsch sdiouwspel op den voorgronid, aan den voet van den neu- vel, het klooster van iNovo-Dievitsky met zijin verstrekte riingmuren en zijn zestfen, van schietgaten, voorziene torens; dan iets meer naar achteren de Heilige Staid met haar vierhonderd- vijftig, ikerken-, haar paleizen en pariken, haar kloosters door gekartelde mu- ren omgeven, haar goudten koepel en de klei- nere, vreemtdgevonnde, felgekleurde leoepel- da-kea1. Vanmorgen, toen wij huiswaar.ts keerden na omz-on dagelijkschen rit, was de chauf feur in een- van ae vrij smalle straten van de Jakimanskaia-buurt genoodzaakt te stoppen, zoo groot was de todoop. van menschen. Het waren alien- menschen uit het vol'k en boeren uit die omgeving, d'ie in de sitad waren geko men om hun zaken te behartigen en in de hoop de Tsaar te ziien. Eensklap® weenkJonk de kreet: ,;De knoonprins!... De kroonprins -De menigte dringt naar voren, onmngt de auto, van zoo dicfit bij, dat wiji ingesloten en' als t ware de gevangemen zijn dezer mou- jiks, arbeidera, kooplieden, die elkandler ver- driinigen, schreeuwen, gebaren maken, en als bezeteneni te keer gaan- om den tsarevitch beter ite kunnen zien. Vrouwen en kindleren vaitten meer en meer moed, klimmen op de treepd-aniken van' het rij'tuig, steken hun ar- men naar binnen' door de ramen van het portier en wanneer't hun geluikf het kind aan1 raJoen, roepen zij zegevierand„Ik heh hem san0ar«jiU! Jk Hub dee, lawmpnm juogo- raakt Alexis 'NScolaievitch., verschrikt door de heftigheid dezer betooging, heeft zich ach- terover geworpeni diep in het rijiuig. Hij is bleek en ontroerdi door het onverwachte dezer voliksm-anifestatie, die zich zoo uitbundig nit: op een wijize, die hem vreemd is. Hij is ech ter igerustgesteld, als hij- den goedigen glim- lach van- deze hrave lieden ziet, maar hi blijlft verlegen etn1 als beschaamd onder de al gemeene aandlacht, waarvan hij het voorwerp is, en weet niet good, wat te doen of te zeg gen. Ik voor mij' vraag mij, niet zonder zorg, af, hoe d'it alles zal .afloopen, want ik weet, dat er geen maaitregelen van orde zijn geno- men voor het uitrijden van den grootvorst- troonopvolger, omdat daaromitrent noch de tijd noch de te vblgen route van te voren be- paald kunnen1 worden. Be begin te vreezen, d'at er een ongeluk zal gebemen te midden van dSt geweldiig gedirang. Ifltusschen komen- twee dikke gonodovy (poliitieagenten) buiten adem aanrennen, a' schreeuwend' en- tierend. De menigte met de Hijdeldjke en gelaten volgzaamhedd van den mo-ujik, wdjkt en gaat langzaam- achteruit 'Dan geef ik den.' opper-bootsman, die in een tweede auto achter rijdt, het bevel ons voor te gaan en zoo gelukt het om1 snel weg te ko men,. Vrijdag 21 Augustus. Hkimne Majesteiten waren er op gesteld, alvorens naar Tsarkoie- 'Selb terug te keeren, een bezoek te brengen aan- het klooster van- Troitsa. het rneest be- roemde heil-igdom in Rusland na de oude hermitage dte „laure", van Kief. De trein brengt one tot aan het ldeine station van Serghievo, vanwiaar wij per rijtuig naar het klooster gaan. Zooals het da ax op een heu- vel 1'igt, zou men het van verre voor een ge- weldig versteiikte burcht houden, inriSen de hel-kleurige klokketarens en de vergulde koe- pals d'«r dartiea k«rkon nut dte wan graagte dnmken. Dr. te Hermepe vond in de Schagerwaard gevallen met 3460 m.g., een te Harenkarspel van 5000. Veel zal er van afhangen of er magnesium sulvaten bij zitten. De heer Smedin.fr vroeg of het bruine re- renwater op sommige boerderijen met cokes- )edden goed- te krijgen is. Dr. te Hennepe zeide, dat over het alge meen de humestof fen in het water niet sch'a- elijk zijn. Het wordt vaak indirect schade- ijjc omdat de bacterien er in kunnen groeien. a de veenstreken is de bruine kleur van het water onschadelijk. Het is echter noodig het iruine water te filtrecren omdat als er te veel organische stoffen inzitten de bacterien er in kunnen groeien. De heer Rant vroeg of door verplaatsing de diarrhee bij de dieren nog kan'overgaan. Dr. te Hennepe zeide. dat de chrouische diarrhee een besmettelijlce ziekte is die niet te genezen is. Spr. werd onlang® nog door de Alkmaar- sche Rechtbank gehoord over diarrhee als een verkoop vernietigend gebrek. Het is een darmontsteking en gelijkt wel op tuberculose maar is dit niet. Het is absoluut ongeneeslijk en de boeren doen dan ook het beste om de beesten die het krijgen onmiddellijk weg te doen. Er komen' wel eens een 3 wekeni dat de dieren het niet meer hebben-, doch zij krijgen i let steeds terug. Van de veearts uit Schagen ontvangt spr. in verband hiermede zeer veel mestmonsters. Door tuberouieering kan men de ziekte onderhouden en men. doet goed ze direct te slachten. De voorziiter zegde hierna Dr. te Hennepe dank voor zijn zeer onderhoudende rede. Spr. hoopte dat ook anderen zullen- inzien, dat het voor een centrale watervoorziening moeilijk is om aan het water te komen. Met den wensch de cursisten het volgend jaar terug te zien sloot spr. de cursussen in dit seizoen. (Applaus.) UIT SCHOORL. Maandagavond vergaderde de Vereeniging voor Vreemdelingenvcrkeer ten huize van den leer J. Beeldman. De opkomst was tamelijk bevredigend. De voorzitter, de heer Fl. Schermer, riep alle aanwezigen een welkom toe en bracht nog weer eens in herinnexing de mooie feest- avond ter gelegenheid van het 1254-jarig be- staan der Vereeniging. Spreker dankte nog- maals, ook namens zijne vrouw, voor de stof- felijke blijken van waardeering, hun op den feestvand geschonken. Eenige ingekomen stukken werden voorge- lezen en mededeeling werd gedaan van het werk der commissie voor het uitbreidings- plan, alsook van het initiatief hetwelk het be-, stuur nam inzake de plannen tot verbetering van den verkeersweg CastricumSchoorl den Helder. E>e melewerking van alle betrok- ken gemeentebesturen was verleend, in wel- ker dagelijksch bestuur de burgemeester van Schoorl ook zitting heeft, en welke commis sie zal zorgen vor uitgewerkte plannen en zal oderhandelen met provincie, rijk enz. voor de gewenschte subsidies. Van het werk dezer commissie wordt voor deze dringende wegenkwestie veel verwacht De penningmeester, de heer Zuurbier, deed verslag van den stand van zaken en de heer P. A. Langeveld adviseerde namens de com missie tot goedkeuring der rekening, daar alles in orde was. De vergadering besloot hiertoe, terwijl de penningmeester een woord van dank ontving voor zijn gehouden beheer. De secrctaris ontving even eens dank voor een door hem voorgelezen uitvoerig jaarver- slag, waaruit we aanstippen dat de vereeni ging 112 leden telt, dat 2 algemeene en 11 be- stuursvergaderingen zijn gehouden; dat nog 800 gidsen in voorraad zijn, genoeg nog voor dit iaar; dat aan het informatiebureau 320 schriftelijke en 410 mondelinge aanvragen binnenkwamendat 270 brieven en 750 gid sen en drukWerken zijn verzonden. Dit ver slag werd onder applaus ontvangen. Bij de bespreking der te maken reclame voor den komenden zomer werd besloten om, evenals in 1921, in de hotelrubrieken van en- kele dagbladen te annonceeren, lid te worden, weder voor een jaar, van het Internationaal Verkeersbureau, en werd nog een bedrag in handen gesteld van het bestuur otn- bovendien nog naar beste bevinding, zoo noodig, aan re clame te besteden. Van het bestuur van de Schoorlsche Cou rant was de mededeeling ingekomen dat zij voorstelt om in samenwerking met Berger vereenigingen een naamlooze vennootschap op te richten en het blad nadien te doen ver- schijnen voor het* Schoorlsche en Bergensche miing verrieden. As bolwerk der Grieksche kerk hadi het in den loop der eeuwen hevdge aainvaLlen te ddorstaan, waarvan. wel het meesit bekendi is het doorgestane beleg van zestien miaanden in het begin van de 17e eeuw dloor een legennacht van d-ertig dlui- zend1 Pol en Met Moskou en dte steden der Boven-Wolga is het zeker wel dte pl-aats, waar ■het veriedten het stericst herleeft: het Rus land der boyarden, der grootvorsten, der eerste Tsaren, en waar men het best de his- torische vonmimg van het Russische volk be- igrijpt. •De kefzerilijlke familie woont er een- Te Dteum bij en, knielt ceer voor die reliquien van den heiligen Sergius, den stichter van het klooster. De aartsbissdhop overhandigt den- keizer daarop een' heiiigenbeeldi, geschil dend op een brolkstuk van de iijkldst van den heilige, d'e een der meest vereerde in gefaee Rusland is. Vroeger vergezelde dit beeldi die tsaren steeds op hum vetdtochten. Op bevei van den keizer zal het naar het hoofdlkwar- tier word'em gehracht en in dte veldlkapel van den opperbevel'hiebber wordten geplaatst. iDe keizer, de keizerin en hun kinderen be- geven- zich daarna naar de Meine kerk van Simt.Mcom, en vertoeven vervolgens eenige oogemblikken iin de voonmalige vertrekken der Patriardhen. Maar de tijd dringt en wi m-oeten' het bezoek aan dte hermitage van Gethstemiante opgeven-, die op eenigen afstamc van het klooster .gelegen is, en waar volgens een1 nog in Rusland bestaand gebruik, som- md-ge hennieten' zich in ondleraardsche cdlen- laten opsluiten-. Daar leven zij', in vasten en bidden, soins tat het einde hunner dagen, volkomem van de wereld' afgescheiden en' krijgen' hun voedsel door een' schuifraampje, hetwtelk het eenige middtel van gemeenschap is, dat zij noig met hun medtemenschen heb ben. tDfl ksizerlijlke familie neamt afscheid vu dm «iirtihi««flhl*r m vanlaat het Umm- ter, tot aan den' ringmuur uitgelcide gedaan door een menigte van monniken, die zich om dte rijtuigen verdringem. HIOOFDSTU'K X. De eerste zesm aanden van den oorlog. 'Wij keendtem den 22 en Augustus te Tsars- fcaie-Selo terug, waar de keizer eenigen tijd moest bl'ijiven alvorens zich naar het alge meen hoofdkwartier te kumnen begeven. Eeni ge hoogst belangriikc beslissingen vereisch- bem za'jh tegenwoordigheid in de onmiddellij- ike nabijheid' der hoofdstad. Nliettegenstaandte de ontzettenlde verant- woordtelijkheid die op hem ruste, had de kei zer nog nooit zooveel vastheid van wil, zoo veel vastbenadlenlheid1 en zooveek goestkracht getoond ails gedurende dit tijdperk van "den- oorlog. Nliimmer te voren- was hij aldus als gezaghebbende opgetredten. Men- fcreeg den indruk, dat hij' zich met hart en ziel had <toe- gelegd' op dte geweld-ige taak om Rusland tot de overwinning te voeren. Mien voelde als't ware in hem de uitstraling eener innerlijke kracht en tevens dlen vasten wil te zegevie- ren, die zich mededecldte ,aan alien, die met hem ita- aanrakilng kwamen,. De keizer was van aard-besdheiaen en schroomvallig; hij behoordte tot de soort menschen die steeds aarzelen uit overmaat van plichtbesef, en- die door overgroote gevoelighcid en kieseh- heid' mioeiffijk er toe kunnen overgaan hum wil door te dlrijlven. 'Hij- miste alle zelfver- trouwen en was overtuigd' dat de dingem hern steeds mislukten. Zijin leven sdheen' hel-aas wel het bewijs te Teveren, dat hij niet geheel on-gelijk had. Vandaar zijn onzekerheid en zijn twijfel. Maar ddtinaal leek het alsof iets in hem verandierd was. CWmdd

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5