DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 59 Honderd Tier eo twinfigste Jaargang 1933 VRIJDAG Gemeenteraad. Oil nDmmer beat**! nil i blaten A honnemontsprijs bij roornithetftltng per 3 mnnndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Ilcwijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte Uneven franco N.V. Book- on Ilandolsdr. v.li. norms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactie No. 33. DofifdredacteurT). N. ADEHA. 10 MAART DirecteurG. II. URAL Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. In Ballast is in verband met de aldaar voorgekomeni relletjes de staat van beleg af- gekondigd. Te Belfast hebbeni afdeelingeni van Sinn Fein een vergadering gehouden onder voor- zitterschap van De Valera. Er werd besloten, aan de Dail Eireann te vragen, am in ver band met de buitensporigheden, die zijn be- gaan, weer over Belfast de boyoot af te kon- digen. Het hoofdkwartier van het republikeinsche leger te Limerick heeft medegedeeld, dat Mulcahy, minister van verdediging, Dail Eireann den waarborg bad gegeven, dat het republikeinsche leger intact zou blijven han- gemde de verkiezingen; doch dat hij geen woord heeft gehoudeni, daar hij aan de Lime rick-brigade de vergunning heeft geweigerd om de leegstaande kazernes in de stad te be- zetten,, wegens de weigering dezier brigade om de voorloopige regeering te steunen. Voorts wordt verklaard, dat hij eveneens Vrijstaat-troepen- in de republikeinsche disr tricten Limerick en Kirkentny heeft toegelaten. Om deze redenj zijn er republikeinsche eenhe- den naar Limerick geconcentreerd. De stad blijft rustig, doch er zijn verster- kingstroepen aangekomen zonder officieele opdracht. De „Times" verneemt uit Dublin: De troe- peni van de republ-i-keinen eni van den Ierschen Vrijstaat zijn in de stad Limerick beide ver- sterkt, de eersten tot vierhondend' man, de laatsten tot meer dan duizend man, alien goed gewapend en ruim voorziem van muni- tie. De aangekomen troepen van den) Vrij staat waren tevens voorzien van een pantser- auto. Beide partijen hebben posten in de straten uitgezet, welbe echter niet vijandig tegen elkaar optreden, zoodat de ingezetenen zich'niet ongerust maken. Volgens de Evening News trach tde Engel- sche regeering een oonferemtie tot stand te brengen tusschen Michael Collinsi, den pre mier van den Ierschen Vrijstaat en Sir Ja mes Craig, den premier van Ulster, met net oog om een gemeenschappelijk plan van actie vast te stellen tusschen de noordelijke en zui- deUjke regeeringen om het gewapende geweld en alle ongeregeld'heden in geheel Ierland te onderdru-kken, Men boopt, voegt de Evening News er bij, dat deze oijeenkomst binnen eenige dagen zal plaats hebben. Indien de beide Iersche leiders een grondslag vinden voor eene gemeenschappelijke politick ter bandhaving der orde, is de Britsche regeering bereid hen met ail hare macht bij1 te staan. DE STORM IN HET BUITEN'LAND. He Gent (Belgie) werd een boer gedood door het instorim van een kerkhofmuur. In de Brusselsche voorstad Mo-lenbeeke werden zes arbeiders bedolven onder het puin van een fabriekssdhoorsteen. Een hunner werd onmiddellijk gedoadi, de anderen levensge- vaariijik gewond. Te Overijsche nabij Brussel is het lijk ont- dekt van een jongen man, die door een va'- ■lenden boom was verpletterd1. Over gehed Frankrijk werd groote schade aangericht, vooral in de kusfatreken. Er wordt melding gemaalct van vensdheidene schip- breuken, met name te Boulogne, waar een zeilschip zonk, bij welke ramp vijftien per- sonen o-mkwamen. De storm, die ook boven Zuid-Engeland en het Karoaal woedde, was de bevigste, die ooit aldaar was waargenomen. De Kanaaldienst tusschen Engeland en Frankrijk en Belgie moest gesitaakt worden. Zoowd te land als ter zee is groote schade veroorzaakt. De tde- graaf- en telefoonveribondingen met het vas- teland1 van Europa werd verstoord. Uit ven sdheidene deelen van Engeland zijn berichten overstroomingen. Van een fabriek bij Erkrath (Rijnland) viel een mnur om. Dertig .werklieden werden ondd* het quin begraven, acht dooden werden er reeds onder uit gehaald). Bij Krefeld viel een zware boom op een vol tramrijtuiig. Twee dooden, 6en ernstig gewond. Van een fabriek te Krefeld woei een schoorsteen om. Twee dooden, twee gewon- den. Twee arbeiders werden door een windhoos gegrepen en tegen een muur geslingerd. Zij kregen zulke hevige wonden, dat er aan ge- nezing getwijfeld wordt. De brandweer te Dusseldorf werd in twee uur dertigmaal gealarmeerd. KORTE BERICHTEN. De ^Chicago Tribune)" verneemt uit Riga, dat volgens mededeeling van de Sov- jet-legatie aldaar het aamtal uitgehongerde menschen in Saratof 1 Yt millioen bedraagt. Slechts 45 percent van de bevolking heeft hulp gekregen. De grootste meerderhrid van de partijen in den Duitschen Rijlksdag zijn tot defini- tieve overeenstemming geraakt inzake het vraagstuk der belastingen. Volgens „Sociall-demokraten" is de toe- stand in de Zweedsche ijzenindustrie zeer ernstig. De onderhandel in gen tusschen werkgevers en de vakvereeniging in deze in- dustrie dreigen te mislukken. Naar de „Ghicago Tribune" verneemt, heeft te Augusta in Georgk een cycloon ge- woed, waarbij zes personen werden gedood1, terwifl verscheidene anderen werden gewond. Ook werd ved materieele schade aangericht. Te Lissabon wordt een bakkerij ge- houod. die tiijplijks awt imm ploesjsn, werk lieden, dua gedurende een 16-urigen axbeids- tijd 300.<XK) K.G. brood en gedurende een 10-urigen arbeidstijid 16.000 K.O. kan pro- duceeren. In een militair kruitmagazijn te Se- villa heeft een ontploffing plaats gehad. Een gedeelte van het gebouw is ingestort. 7r zijn 25 gewonden, waarvian 2 ernstig. Lloyd George en de minister van Ar- beid hebben in verband' met de dreigende udt- aluiting besprekmgm gehouden met vertet- genwoordigers van arfedera en werkgevers in de Britsche madhinebouw-industrie. De prins van Wales zal een maand in Japan doorbrengen. Hij Zal op 12 April te Tokio aankomen. - De Belgisdhe Senaat heeft een wet aanl genomen, waarbij1 vrouwen tot de uitoefening van de advocatenpractijk worden toegelaten. Het Engeladne lagehhuis heeft net En- gdsch-Iersche verdrag met 295 tegen 52 stemmen in derde lezing aangenomen. De Magyar Lloyd" meldt, dat Hugo Stinnes, voor een bespneking met leidende persoonlij'kbeden uit de Hongaarache ijzer- industrie, een dezer dagen naar Boedapest zal gaan. Naar vrluidt zou zich te Zara een nieuw incident hebben voorgedaan. Een groep fascisten zou nl het Joego-Slavisdx oonsu- laat aldaar hebben aangevallen en er em- stige schade hebben aangericht. Volgens een bericht uit Waxschau heb ben de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italte Dinsd'ag bij de Poolsche regeering geprotesteerd tegen' de annexatie van Wilna door Pden. De Oostenrijksche christ.-soc. partijlei- der Seipl deelt mee, dat de Staatsbedrijven volkomen van de ministeries worden losge- maakt. De bedoeling hiervan is, dat de bedriji- ven' niet beinvloed zullen1 worden door de po- litieke wisselingen en met koopmansbeleid zullen worden geleid. Het schijnt dat Hongarije weer pogin- Cdoet om een deel van het Burgenland te achtigen, ongeveer 10 K.M. westelijk van de bij het vredesverdrag bepaalde grams. Het bereidt al een volksstemming voor en ver- spreidde terroristisehe vlugschriften tegen1 de joden. Aan den Raud (Zuid-Afrika) hebben zich vrij emstige stakingsonlusten voorge- daai^. Gevechtm met de politic. Statev-Ofneraal TWBEDE KAMER In1 de zitting van gisteren werd voortge- gaan met de oruterwijsbegrooting. lEeni amend)ement<)tto gerichit tegen ver- andering van' het lectoraat in de experimen- teele psychologie aan tie Utrecbtsche Univer- siteit in een professoraat v/erd met 45 tegen 17 stemmeni verworpen. De heer Ketelaar blaagde over te lage sa- larieering van het onderwijzend pereoneel bij het nijverheidsonderwijs. De heer Gerhard sloot zich daarbij- aan en klaagde over anarchic bdj het kunstnijver- heidis-onderwij®, waarbij iedere samenhang on'tbreekt met het ambachtsonderwijs. De heer Van Beresteyn betoogde dat meer aandacht moet worden geschoniken aan het kunstnijverheidsonderwijs. Mievr. Westerman meende dat het 'Nlijver- heidsonderwijs voor medsjes niet tot zijn recht komt. De heer Van Wijnbergen' kwam op tegen het stopzetten) van de uitbreiding van net nij'verheidsonderwdjs. Mevr. Groeneweg vroeg belangsteliling voor het huishoudonderwijs. •De heer Snoeck Henkemans wilde niet alle onbevoegd'e onderwijskrachlen terugbrengen n aar de l aagste ikl assen. De heer Van der Molen sloot zich1 aan bij1 het betoog van- den heer Van Wijnbergen, evenals de heer Otto, d!ie klaagde over onvoldoende salarieering aan de middelbare technische scholen. De minister herinnerde dat de uitgaven voor het huishoudonderwijs tijdens zijn mi- nisterschap zeer steric zijn gtstegem. Salia- risveibeteringen zijn thans onmogelijk. Aan de middelbare technische scholen- zal het kunstond'erwijs meer tot zijn recht moet en- ko- men. Overwogen zal worden of voor uitbrei- ding van het ndjvedieidisionderwija althans iets zal kunnen, worden- gedaam. Mevr. Westerman betoogde, dat vrouwen ook -in de hoogere klassen van lagere scho len onderwijs moeten geven, ook in het be long van het practische onderwijs. De heer Otto wees op de onvoldloendle sa larieering van de onderwij'zeres.en in de handwenken. Spr. diendte een motie in, waar- in- gevraagd wordt om opheffing van de on- billij'kheden- in de salarisregeling van die on- derwiilzers ten aanziea van onderwijs buiten de saiooliuren. Uit een' interrupitie van den- minister tij dens de rede van den heer Otto bleek, dat de technische herziening van die L. O.-wet zeer spoedlig is te waditem IDe heer Builten wenschte toelating ook van niet ged.iplomeerden tot het geven van handiwerkonderwijs bij het vervol-gonderwdjs. Hij vroeg hooger sal'aris voor gehuwde on- derwijzers zonder hoofd'akte, voorzoover zij gehuwd1 waren bdj het ingaam van de nieuwe salarisregeling. T>e heer Wiinterimans behandeldle verschil- lende admindstratieve puinten- in verband met de uitvoering van de onderwijswet. De heer iSmocdc Henkemans vroeg wij-zi- jjiag van- «*t. 9 vaai de lasspliefaiwet, waar- van het gevolg is, dat vele kinderen 1 jaar langer op school moeten blijven na het door- loopen van alle klassen. Ook dient wedler on derwijs in vreemde -talen- v6<5r het zevende leerjaar te worden. toegelaten. De heer Van der Molen- bestreed de mo- tie-Otto -als onudtvoerbaar zonder een wdjzi- ging van het bezoldiigingsbesluit. Hij wiMe ddn- minister meer bevoegdheden geven tot het plaa-tsen van cmderwijzers die op wacht- geldj zijn gesteld. De nieuwe onderwijzers- opleidiing meat door een weiawijziging meer soepel gemaalct te worden. IDe heer Van Veen kwam er tegen- op dat de schoolopzieners thans tegeliifcertij-d wachtgeld en pensioen kunnen genieten. Mevronw Groeneweg bepleitte een mildera subsidieregeling ten behoeve van het hand- weiikonderwdjs ten pl-attelande. IDe heer van' Wijnbergen droog aan op overieg met de organen op onderwijsgebied om treat het voorontwerp der technische her ziening van die -lager onderwijswet. 'De minister decide mede, dat een wijri- gimg van de lager onderwijswet venmoedelijk zeer kont na Pascheu de Kamer zal berei- ken. Die heer Van Veen dient de door hem besproken kwestie bij de begrooting van Fi- nandem ter sprake te brengea. Wat de motie- Otto aangaat, trof spreker geen schuld wan- neer de betrokken ooderwijzsrs over 1919 geen vergoeding voor overuren hebben ont- vangen. Slechts door een gelegenheidswet kan aan de gemeemtm gelegenheid gegeven worde nalsnog aan de betrokkenen vergoe ding voor overuren uit te 'keeren. Dat kinde ren een1 jaar langer op school moeten blij ven is in vele gevallen een worded. De wetswajziging door den heer Snoeck Htenke- rnans verlamgd koh spreker niet toezeggen. Met het gesprokene door den heer Van der Molen inzake wacbfgeld w:as de minister het wlkomea- eens. Heden 1 uur voortzetting. Gemen|?d Ni«nws DE RAMiP BIJ GElNIEMUIDENl Over den ramp worden de wlgeade bij- zonderiieden gemeld; iHlet electrisch licht ter sterlkte van 300 fcaarsen, dat op den1 oever van het Zwarte- water, bij- de halte Ntoorde der stoomtram ZwolleBlokzijl, waar die passagiers voor Genemuiden uitslappen, heeft woensd-ag- avondi door onbekende oorzaak niet willen brandem, zegt het HbL, aan welks besdiriji- ving van' de ramp we vender ontleenen-, dat men een half uur noodig had om de point loa van dlen- wal te krijgen. Alle manmen trokken voor op de pomt aan den1 kabel. Toen deze een1 20 meter van den oever was, konden zij de pont ni-et meer vooruit krijgen, hoe zai ook zwoegden. Nla korteni tijldl zagen zij. 't nope- looze van bun poging in. Op dit oogenblik ruimde de wind en liep iets meer naar het Westen, waard'oor de wile kracht van den stonn en het naar binnen vliegende zeewater op de pont kwam te liggen'. Men had ge- poogd; den kabel uit de achterste katrol te lichten om de pont daandoor zoogenaamd te la'ten gierent waardoor zij vanzelf aan den overicant zou zijn gekomen. De drtik op den kabel was echter zo6 groot, dat men- hem niet uit de katrol kon lichten en de pont werd steeds meer in het veriengde van de rivier geperst. Men besloof naar de andere ziijde van le rivier terug te keeren, ma ax ook in- deze richting was geen beweging in- de pont te krijgen. IHet dluurde maar kort of het zwa re buiswater ging voqr over de pont, en ook van achteren begon zij water te 6cheppen. lAliltes liep nu op het roeibootje toe, behalve postbode Timmerm'an, die begreep, dat het bootje overladen- zou worden. Hij bleef staan tot ihdj voelde, dat het water hem begon te lich'ten. Hlij) gooide zijn tasch en cape -af en zwom- naar den kant, van waar de pont ge komen' was. Elif menschen waren' op dat oogenblik in het bootje, dat door het vreese- ilijfe zuigen van het naar binnen stnoomende zeewater recht naar beneden zond. De eeni ge, die heeft kunmert navertellen, de organist Jan Visser, te Genemuiden, hoordie een- stem O Godd O God! en een' andere stem: O va- der! O vader!... Toen was het plotseling stil. Mets hoorde hijl meer, dlan het gieren van den stonn. K- Hellentha-l, die ook in het bootje was gegaau, sprong, toen het bootje zonk, er -uit Jan Visser spoelde van de pont af. HHj, zag een balk driivem, die nog aan den pont vast- zat en wist daarop te klimmen. Op dat oogen blik staken alleen de vier uiterste punten van de pont nog boven water uit. FKj wist op de pont te komem, staande tot aa» zijn hajs in net water. Even- later zag hijl ,T. Vcldhuis op den balk zi-bten, de veerman en 'H. iHellen- thal. Aan de voetcn van H. hing zijn schoon- zuster, de vtouw van den gemeente-opzich- ter. Mien wist dlen balk over de point te krij gen, waaraan V. en H. zidi vastkienufm-. VeTthuis bleef op den balk ziitten. Even voor- dat HeUentha-l op de pont kwam, moest zijn schoouzuster zich loslatem, zij kon niet meer. Op dit moment moet do kabel over de ver- sdiansing gegleden zijn, ten minste in snel- -le vaart dreef de pont in de richting van Zwartsl'uis. Voor de pont uit direef J. Velt- huis. de zoon van den veerman. lEindelijk kwamen de lidhtenn van de schip- pens die bij Zwartsluis lagen, in het zicht. De drie mianneni schreeuwdfen- uit alle mach+, maar in dien' oikaan werd het niet-gehoord, ze dlreven verder in den vliegenden storm. Telikens Metste een felle regenbui op hen near. 'Hat water uit da pont liep wa£ weg. Vieser, die een arm door den ring van de pont had, liet zich wat zakken, zijn beenen waren verstijM. Hellenthal lag op de pont Thijs Velthuis schreeuwde: Jan, leef je nog? 'Er wlgde geen amtwoord. Toen liet hij zijn handen van dien balk los, zijn bovenlij-f viel achterover. 'De pont dreef dwars van- Zwartsluis. De rivier maakt hier cen groote bocht. In het geheel is de pont circa 7 a 8 K.M. afgedre- ven en raakte eindelijk op het land bij de Velde vast. Het was halfdric geworden. Van kwart na zes tot half drie warstddlen deze menschen met den dood1. IHet zal' ongeveer drie uur ge- weast zijn toen Visser het licht van zoeklich- ten zag, vallend' over het water en over den dajk. 'Er zdfn zoeklichten en wij; zijn het dael nabij" riep hij tegen Hellenm-al maar die kon net meer praten, uitgeput door het staan in het water. Visser schreeuwde nog eea genbtik en de drie manneni met de fiiets- licnten waren bij hen. 'Even tevoren hadden zij het lijk gevonden van mevrouw Groote BalderhaarTen Velde, dat tegen den dijk aangespoeld lag. Ze hoorden de hoom van een sleepboot, die uit Zwartsluis vertrokken, was om te zoe- ken. -De geredden werden aan board gebracht. IDe postbode Dirk Timmerman kwam doodsbleek en uitgepuit bdj- de Noorde aan en vertelde het vreeseldjke angeluk. Hij meende dat hij1 de eenige geredde was. Dadelijk ging die Nloorderboer met zijn twee zoons kijken, maar nieta was er meer te zien. Het drama heeft zich dus in enkele minuten af- gespeeld. Iln den itijd, dat de postbode de 20 meter zwom en naar De Noorde liep was elk spoor van het ongeltik verdwenen. IHet was juist in Ov-erijsel biddag voor het gewas. Het is een biddag geweest voor Gene muiden, die onvergete'.ijik is. iDe anafzienbare watervlakte het Zwarte- water staat van dijk tot dijk. Gisterochtend zegt de 'N. 'R. Crt., heeft men in de gezomken veerboot de fiets en den postzak met brieven van' den -postbode Tim- merman, die zich zwemmende uit het Zwarte Water gered heeft, gevonden. Een en ander is naar het postk-antoor te Zwartsluia ge bracht. IHlet lijk van den gemeente-opzichter Hen- driik Hellenthal is bij- Zwartsluis gevonden. Visschere zijn er met netten op mtgefrokken om de lijken te zoeken. In den loop van den dag is ook het lijk van mej. wed Eenkhoorn aangebracht. SLEEPBOOT GEZONKEN. Zooals wij reeds in een deel van oos vorig nummer meldden, is Woensdagrriddag door den hevigen storm de Dorditsche sleep- boot Edison, lapitein M. dien Breejen, op weg van Dordrecht naar Vliesingen gezon- ken. De sleepboot was gistermiddag met de met steen geladen Rijnaak Binnenvaart 19 oahter zich in het Volkerak. Op de Rijnaak toevond zich de sdhipper Nlome met nog 3 andere schepelingen. Deze Rijnaak is vol- geloopen en gezonken. Het vermoeden be- sjaat dat de sleepboot zich heeft losgemaa'kt en getradht, de drenkelingen te redden, om met hen in de vluchthaven de Dintel een schuilplaats te zoeken. Voor de vluchthaven is de sleepboot gezonken. Vanmorgen heeft men- met 'n stoomboot 'n onderzoek ter plaatse ingesteld. De Rijnaak vond men op een zandbanik gededtelijk boven water. Er was niemand aan board: de bond van den schipper lag dood in de kajuit; de roei-boot hing vol water achter het schip. De sleepboot, metende 22 ton, werd ge zonken voor de vludhthaven- gevonden. Men vermoedt, dat zoowel de bemianning van- de sleepboot, die bestond uit den eigenaar-ma- diinist P. J. de Geus, dfen matroos J. Ro mijn en den kapitein aen Breejen, alle drie uit Dordrecht, als die van de Rijnaak ver- dronken is. Men heeft van hen geen spoor meer gevonden. De 'kapitein en de machmist waren gehuwd de eerste had vier kinderen van twee tot veertien jaar. De matroos was ongehuwd. DE STORM. De stortm heeft ook te Rotterdam wederom eene vrij aanzienlij-ke schade aangericht. Op de Maas en' in de Waalhaven- sloegen meer dan 20 groote zeeschepen van de boeien los, waarbij verscheidene groote averij- bekwamen. Alles liep echter af zonder emstige ongeluk- ken. In de stad hadden verschillende ongeval- len' plaats. Een met paard bespannen- brood- wagen werd door den' wind omgerukt; de voerman, van W., kw-am onder den wagen terecht en moest met gebroken ledematen en eenige kneuzingen naar het ziekemhuis wor den gebracht. Onder Chariois werd een brievenbesteller met zijn fiets door een1 rukwind van den1 dijk geworpen. Op de Scheepmakerhaven woei een glazenwasscher van den ladder. De brandweer en den geneeskundigen dienst moesten vele malcn hulp verleenen. Te Vlissingen heerschte zwaar stormwe- der. Schoorsteenen en daken hebben het moe ten ontgelden. Overal is stoomis ontstaan. Tot heaen hebben geene ongelukken plaats gehad. Ook te Maastricht heeft de storm danig huisgehouden. Te Lexmond stortte tijdens den storm het nieuw gebouwde achterhuis van de boerde- rij, bewoond door B. te Vianen in-, zoodat het vee onder het puin vandaian gehaald moest worden. Toen Woacsdaaajvoed te Kampan door den h-evigen storm hier een boom werd omgerukt, werden daardOor twee jongens getroffeo, waarvan een zijn ruggegraat brak. Tijdens den hevigen storm, die woedde, is een groote schuur te Waalwijlc, behoorende aan den stalhouder van Baal in de Groote Straat alhier ingestort. Een viertal rijtuigen, welke o.a. ook in deze schuur waren opge- borgen, zijn grootendeels vemield. storm van Woensdlag heeft allerwege in den omtrek van Groenlo groote schade aan gericht. Schoorsteenen zijn omgewaaidi, groo te gatea in de daken der huizen geslagen, te- lejhoon- en telegraafdraden overal verbro- km. Zelfe boomen zijn tegen den grond ge worpen. D Ctramwa-gens van de Geldersch- Westpbaalscfae tram zijn ztilfs biji het ran- geeren omgewoipen- doer een hevigen ruk wind. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De orkaa heeft te Maastricht veel sdhade aangericht. Vele gabouwen en ook de schoor steenen van het oude Stadhuis moesten het ontgelden. Het d-ak van de speelp-laats van de Herbenusschool werd evenals dat van eene noodwoning in het witte Vrouwenve'd afgerukt. Van een electriscihe kick, die door een rukwindi werd meegenomen, is ook niet veel meer over. Een twintigtal boomen op ver schillende plaatsen is omgewaaid en een vier tal spiegelruiten ingedrukt, terwijl van de in aanbouw zijnde huizen niet veel hunne da ken meer hebben. Het aatal schoorsteenen en daken, die beschadigd of gehed vemield zijn, is -legio. Gelukkig kwamen er geen persoon lijke ongdukken voor. WIJNAOCIJNS. Naar de N. R. Ot verneemt, overweegt de Regeering een wetsontwerp in te dienea tot verhooging van den wijnaccijns. DE G RONDWETSHERZ IE-NINO Het Hbl. vemeemlt dat het voorloopig ver- slag van de Eerste Kamer over de voorstd- len van wet tot herziening van verschillende hoofdstukken van de Grondwet misschien nog in het dnde van deze week zal vcrschij- nen. Anders in het begin van de volgende week. Verrolg Avondvorgadering. De heer v. d. B osch besprak nog de por- tefeuillekwestie en- betoogde dat men niet zoo vlug daarmede moest zijn. Men moest dc kwestie niet zoo echerp stellen om zoo'n votum. De heer W e s t e r h o f Dat is de red dingsplank. De heer v. d. B o s c h zdde dat het alge- meen oordeel was, dat het motief er geen) was voor de portefeuillekwestie. Spr. gaf voorts te kennen, dat men zich z.i. voor de woningivoorziening offers mag en moet getroosten. Het zou een belangrijke stap tot den vrede zijn indien gekomen kon worden tot normaliseermg van de l'oonem. In de bouw- vakken zijn de loonen over het algemeen te hoog. De heer Westerhof gaf dit de vorige rnaal toe. De heer Westerhof: In het geheel niet, i-k betoogde, dat men bet hen niet kwa- lijk kon nemen omdat zij bij malaise ook de lagere loonen1 moesten accepteeren. Men moest maar eens bij de kopprijzen van de boumaterialen, beginnen. De heer v. d. Bosch las hetgeen „Het Volk" in deze schreef. De heer Westerhof Maar lees dan ook wat over de leveranciera van de bouw- materialen is geschreven. 'De heer v. 4 Bosch zou dit doenl en be toogde dat het verlies op het huis van De Lange ook kwam bij- den' weg Koorstraat L-angestraat. Onder de 30.000 voor de Krebbesteeg is ook het verlies op de huizen begrepen. Spr. wit nog wel eennacht er over slapen maar denkt met dat hij van het voorstel van B. en W. zal steunen. Mevr. A u k e s betoogde nog dat inzake de subsidie's nieuwe msteM-ingeni de dupe niet mochten worden van een1 nieuwe regeling omdat het volk niet spoedig genoeg het nut inziet. Met de antwoorden van den heer Thomsen was spr. tevreden. Spr. zou het plezier doen als de heer Wes- terhof niet zoo schimpte op de zwemschool. Ook de heer Westerhof is een profeet die brood eet. Nu komt er voor meerderen gele genheid te zwemmen en zal de behoefte naar een nieuwe zwemschool naar voren komen. Devoorzitter sloot hierop om 11 uur de vergadering. Uiddagvargaderiug van heden. De raad vcrgaderde hed'enmiddag ten 2 ure ter voortzetting van de behandeling der raadszaal bood een bijzonderen aan- blik, omdat voor de tafel van B. en W. een paar leuningstoelen waren geplaatst dii moesten dienen om den scheidenden bode, den heer Corino, te huldigen. Het gehede secretarie-personeel was boven- dien mede aanwezig, waarvan vooral di da mes in vreugdevolle stemming verkeerden. Afwerig waren Mr. W. C. Bosnian en heeren Oskam en Bak. In afwachting van het komende gewichtige oogenblik werd' de tijd gebruikt voor onder- linge besprekingen. De voorzitter sitelde aan de orde een pas- send afscheid aan den bode, waarover men het gisteravond eens was geworden. De heer Corino, die met zijn echtgenoota par rijtiiig

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1