aan getegenheden steWe spr. tazaw eta we* schelijkheid van georganiseerd over leg de volgende mo tie: „De Raad, de wenschelijkheid van georga- niseerd overleg inziende, verzoekt B. en W. zoo spoedig mogelijk een voorstel tot het invoeren van georgani seerd overleg in te dienen en ter bespoediging in de volgende maand een voorbespreking met de commissie van bijstand voor ambtenaars- en arbeidsaangelegenheden en de hoofdbe- sturen der vakorganisaties te doen plaats vinden." Spr. hoopte dat B. en W. een handje wilde helpen en een1 vergadering uitscbrijven van de hoofdbesturen van de organisaties en het college zelf. Georganiseerd overleg zal vele moeielijk- heden ondervangen. Het budgetrecht van den raad blijft er altijd. Beoogt wordt alleen dat voorstellen van georganiseerd overleg worden aangenomen of verworpen. Wat de ipkomsten uit den H. O. betreft ver- wachtte spr. dat die voor idt jaar nog al mee zullen vallen, in tegenstelling met het ge- schreeuw over misfere. Van groote waarde wil spr. het achteni als meer rekening wordt gehouden met de pro- gjessie-mogelyikheid en dit om de arbeiders te ontlasten. De wethouder van financien vraagt spr. daarmede rekening te houden. Inzake de uitgaven van de politie stelde spr. de volgde motie: „De Raad, gehoord de discussies over de uitgaven voor recherche en poiltie, van oordeel zijnde dat een uitgave van meer dan honderdduizend gulden hiervoor in een stad als Alkmaar abnormaal hoog en be- zuiniging hierop zeer urgent moet worden geacht. nooaigt den burgemeester uit bij evemtueele vacatures met deze meening des raads em stig rekening te .willen hou'aen." Ook wij achten in den staat, die wij gaame zien, politie noodig, maar 100.000 voor een stadje als Alkmaar vindt spr. buitengewoon veel. In de oorlogsjaren werd de recherche ingesteld. 't Was een crisismaatregel. Naast den inspecteur werd een andere aangesteld en spr. vraagt zich af, wat doen wij in Alk maar met een recherche. In plaatsen gelijk als Alkmaar heeft men geen recherche noodig Men gaf den inspecteur den titel van hoofo inspecteur, om zich vast te houden aan den 2en inspecteur. Verder een schrijver van 2000. Wij hebben hier een nachtveiligheids- dienst, die hier haar taak goed vervudt en daarom kan op de politie bezuinigd worden Spr. is voor gepaste zuinigheid en de eenige redelijke bezuiniging is in deze: geen vacatu res meer te vervullen. Als er revolutionnaire woelingen komen heeft men de Burgerwacht met Bosman als hopman en spr. verwacht dns dat de raac op de politie bezuinigen wil. Met een commissaris en eat inspecteur. ntets ul (geven ronftnr de focntmuifij^ vno Ged. Stat*n «d het aactal unbtoarca ie toegenomen. Voor de verbreeding van het Scharloo lean spr. op dit oogenblik niet stemmen. Waar moet men met de menschen been. In dit geval is het zuinigheid om uit te stellen. De ver- breeding van het Scharloo kan worden uitge- steld. Spr. is dit met B. en W. eens. De Voorzitter: Dit is voor ons een aangenaam oogenblik. (Gelach.) Eta heer WesterhofHet aangename is wederkeerig. Inzake de stadsgehoorzaal betoogde spr., dat er geen perspectief wordt geopend voor de totstandkoming en dit terwij'l Mr. Lees- berg het vorig jaar Mr. Bosman afwees, die het in particuliere handen wilde nemen. Spr. meent, dat er weinig is wat vreemdelingen trekt en komt er kunst, dan is het in een zaal feschikt voor een boerenbruiloft. Spr. meent at een stadsgehoorzaal stadszaak is. Om de menschen naar Alkmaar te trekken en ook voor de inwoners zal een stadsgehoorzaal .een uitkomst zijn. Spr. diende in deze de vol gende mode in „De Raad, zich door dezen uitsprekende voor de zoo spoedig mogeliike totstandko ming van een stadsgehoorzaal, van oordeel dat B. en W. voor de voorbe- reiding daarvan geen tijd weten te vinden, noodigen B. en W. uit in erstvolgende stelling en benoeming van eene commissie raadsvergadering een voorstel te doen tot in- uit den Raad, welke met toekenning van een bLanco crediet, tot taak zal hebben nog dit jaar geheel uitgewerkte plannen voor den bouw en de exploitafie van een stadsgehoor zaal gereed te maken. Spr. is overtuigd, dat Alkmaar een aaatrek- zonder recherche, zal het even goed gaan en zal geen enkel belang geschaad worden. Hierop werd om kwart voor 6 tot half acht gepauzeerd. AVONDVERG ADERING In de avondvergadering waren afwezig Mr. W. C. Bossman, Mr. Sluis en de heer Os- kam. De heer Westerhof wilde allereerst iets zeggen over de vragen inzake de kennis. Spr. vroeg waar spr. de interpretatie kon vinden, dat tenten en kramen geen lokaliteiten zijn. Spr. is van meening, dat dit wd het ge val is en de fractie diende daarom in deze de volgende motie in: „De Raad, van meening, dat er in de talrij- ke vergunnings- en verloflocaliteiten' gelegen- heid te over is voor't gebruik van alcoholhou- dende dranken, noodigt B. en W. uit ter gele genheid der kennis geen tenteen of andere inrichtingen toe te laten waar alcoholhou- dende dranken worden verkocht of geschon- ken." Spr. zou over de drooglegging van de ker mis met deze samenstelling van den Raad niet spreken, doch verwachtte voor de motie al thans den steun van den Raad. Hij hoopte, dat het college met de motie zou medegaan. Voorts vroeg spr. of het system gaat wor den met h£t een het ander weg te praten, zonder dat ook het eene werd gedaan. Spr. stelde vast, dat het college erkent, dat meer- dere dingen lang zijn achtergehouden. Spr. was het met het college eens, dat inzake net toezicht op en door opzichters feiten moeten worden genoemd en de heer Govers had al leen feiten genoemd die op ondoelmatigheden wezen. Spd. was het dus in deze met het college eens. De fractie is voorts van meening, dat na het passeeren van den 65-jarigen leeftijd de arbeiders op pensioen moeten worden gestdd, doch vraagt voor' hen die nu eenmaal het voorrecht hadden de toezegging dat zij kun- nen blijven zoolang zij dit wenschen. Het is liehtelijke huismoederlijke bezorgd- heid van mevr. Aukes, dat door verhooging van de opcenten op de personeele belaying minder meubilair zal worden gekocht en de huiselijkheid zal1 worden geschaad. Voorstellen inzake de reorganisatie van het onderwijs worden met belangstelling door de fractie afgewacht. Spr. merkt op, dat het van belang zou zijn wanneer geweten wend! wanneer die voor stellen ter tafel kwamen en in verband daar mede werd de volgende motie ingediend: „De Raad, gehoord de discussies, noodigt den wethouder van onderwijs en sociale aan- gelegenheden uit, in eerstvolgende raadsver gadering zijn voorstellen tot reorganisatie van het Lager Onderwijs ter tafel te bren- gen." Ook van deze motie verwacht spr. aanne- ming door den Raad. Het is redelijk, dat het uitbreidingsplan spoedig naar voren komt. Spr. verwacht ook in deze spoed In den vervolge is een op tijd verschijnen van de begrooting noodig. In het excuus van B en W. ziet spr. geen element, wat ook niet in andere gemeenten naar voren komt. Spr. herinnerde aan twee jaar terug, toen er wel een redelijk excuus was, omdat de voorzitter pas zitting had genomen. Als het zoo door- gaat. komt men in Juni met het behandelen van de begrooting. Wij zijn de eenige ge- meente die dit nog moet doen. De heer Ringers Maastricht. De heer WesterhofDan is die mede schuldig. De heer Ringers is h«t daarmede eens. De heer Westerhof vond het in isdar geval mo dwaxeo toestand. FeiMfjfc mag m kelijkheid' kriigt die finandeel uit kan. W. was spr. het eens, dat het ter' Met B. en rein van de Zuiderhoutlaan nog wel kan blij ven zooals het is. Voor het sportterrein is d.e Nieuwpoortslaan een goeden toegangsweg. Het dempen van de Kooltuin en de verbree- ding van de Krebbesteeg is een zaak die wel in stemming kan komen zonder verdere be- spreking. De gedeeltelijke demping van de Zander- doot over 'n afstaind van 50 M. is wel moge- lijk, wat dte poldlerbelangen betreit. De stank wordt dan althans 50 M. verder verplaatst. Daarom deed de fractie het volgende voor stel: „Gndergeteelkende, lid van; uwen Raad, stelt u voor te besluiten nog dezen zomer tot dem ping over te gaan van een deel van de Zan ders loot waar deze tegen de Nieuwpoortslaan doodloopt en wei over een lengte van pl.m. vijlftig meter." AlTe daar wonenden Idagen over den toe- stand. Het hekwerk bij, de Tienenwal acht de frac tie van beteekenis en daarom wil spr. voor- ziening. Spr. sloot met de opmerldng, dat zoo mo- gelij'k alle moties genade kunnen vinden. Om kwart over 8 was het woord aan den heer v. d. B o s c hdie bij de begrooting ge- mist had den geest bij de vorige begrooting door den heer Cloeck uitgesproken, n 1. ook de goede kan ten van Alkmaar naar voren te brengen en niet te pessimistisch te zijn. De heer WesterhofToen was hij nog geen wethouder. Deheer Keij sper Toen was hij nog de oude Cloeck. De heer v. d. Bosch betoogde, dat ook Mr. W. C. Bosman het vorig jaar deed uitko- men, dat Alkmaar betrekkelijk rijk was. Men moet een moreele inzinking tegen gaan en spr. meent er op te mogen wijzen, dat er lichtpunten zijn die op betere tijden wijzen. Een nieuw tijdperk breekt aan en het vorige tijdperk heeft te veel gestaan in materialisti- sche wereldbeschouwingen, die hij als oor- zaak houdt voor de rampen. Het verlangen naar een nieuwe maatschappij, waarbij' meer rekening gehouden zal woraen met de etische belangen groeit steeds. Fritz Lapidoth be toogde, dat er te weinig onderwijs in den bijbel wordt gegeven. Ook Ida Heijermans klangde over ae lectuur op Gymnasia enz., dat aanleiding geeft boeken in de bibiiotheken te vragen, die niet gevraagd moesten wor den. Om „Vrouwenadel" en „Eer en Deugd" is gelachen, maar Brusse werkt nu ook in die richting en ook de soc.-dem. openbaren een verlangen naar religie. In Washington werd 't congres geopend met gebed en den zegen van God werd gevraagd. Spr. ziet hierin een tecken, dat een nieuw tijdperk nadert, dat naar den algemeenen vrede gaat. Mr. Sluis kwam ter vergadering De heer v. d. Bosch zou trachten met B. en W. tot stand te brengen wat in het alge- meen belang was. Spr. geloofde dat men voorzichtig moest zijn met een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Tot den wethouder van publieke werken ricth spr. den wensch wat meer de commissie van publieke werken bijeen te roepen. Juist in de commissievergaderingen wordt werk, dat de Raad doen moet, vorobereid. Oplosing van het woningvraagstuk is dan meer mo- gelij'k. Spr vraagt of het niet gewenscht is meer- dere plannen, reeds ingediend, nu ook aan- langig te maken, wat tot nog toe ons tacti- sche redenen werd nagelaten. Juist dan wordt de woningnood meer naar voren gebracht. Voor wat B. en W. inzake de subsidieen zeg gen valt veel te zeggen. Spr. betoogde dit na- der. Met hetgeen de heer Westerhof over den curcus voor volwassenen gezegd had was spr. het eens. Het bioscoopbezoek is nu ook vaak zoo groot omdat men niets beters heeft. Het rapport met betrekking op het uitbrei dingsplan verwacht spr. vol belangstelling. Wat prof. v. d. Steur nu een jaar geleden schreef .is buitengewoon teleurstellend. Er mag een excuus zijn, omdat hij ongesteld was. maar nu mag hij niet meer zieggen: ik can het niet meer doen Een woord van protest is noodig. Hij had eerder B. en W. gelegenheid moeten geven een ander aan te stellen. Spr. hoopt, cat B. en W. nu den grootsten spoed zullen betrach- ten. Wordt. een anderen adviseur noodig ge- oordeeld, dan hoopt spr. dat de meening van den Raad wordt gevraagd. Het rechtshouden in de gemeente bif ver- ceer is noodig. Spr. herinnerde aan de pu- olicatie van den commissaris van politie in de Alkmaarsche Courant van 30 Augustus HTet verdient ernstig overweging verbetering te brengen in veriMastoestamdin. Dia «p hat Ritsevoort aiaeht veoraening. Da hear H. E Boaman gaf dat de belastingdruk ook z. L in nwnaar niet hoger kan worden opgevoerd. Mat den heer Westerhof oordeelde »pr., dat de wethouder van financien in zijn ramingen te schriel i« geweest. Steeds is het medegevallen en voor spr. is het een vraag of de opbrengst wel 75 pet zal zijn van het vorig jaar. Spr. had ge- hoopt, dat de heer Westerhof daarop nader was ingegaan en vraagt of deze die niet op 85 pet durft te ramen. De arbeiderswoninghuren van nieuwbouw kunnen niet hooger belast worden. Met den heer Westerhof is spr. het eens, dat er te wei nig is gedaan voor de leniging van den wo ningnood. 1921 bracht geen verlichting. Met het gevolgde systeem inzake den woning- bouw is spr. het niet eens „Rochdale" wacht al 2 jaar en het gaat niet aan om an deren, die plannen voor een 20 woningen hebben, daarop te laten wachten. Het komt spr. vreemd voor, dat „Goed Wonen" reeds 2 jaar 70 pet. van den exploitatieprljs laat be- talen en dit waar de minister 50 pet toestaat. Ligt het niet aan het college, dan zal spr. op een andere plaats het bestuur van „Goed Wonen" ter verantwoording roepen. Een inspecteur en 66n senrijver bij- de poli tie oordeelde ook spr. voldoende. De grenswijziging moest bespoedigd wor den. De toestand ook voot de Heiloo-bewo- ners is onhoudbaar. De S. D. A .P. drong steeds aan op benoe ming van soc-dem. arbeiders in het college, maar heeft later toegegeven dat ook de chris- telijke arbeiders in de colleges behooren be- noemd te worden. Spreker diende een door 5 leden geteekende motie in, waarin de wensch wortd uitgesproken om ook arbeiders in de verschillende colleges te bsnoemea. De motie luidde als volgt De Raad, van ordeel, dat ook arbeiders zitting kriigen in verschillende bestuursfunc- ties, als: Burgerweeshuis, Burgerlijk Armbe- stuur, Ziekenhuis, enz., spreekt in verband hiermede als zijn zeer bepaalde meening uit, dat in den vervolge hiermede rekening zal worden gehouden. H. E. BOSMAN. G. v. VEEN. C. W. KEIJSPER. J. RINGERS. G. Th M. v. d. BOSCH. Spr. bepleitfe voorts bestrating van ver schillende wegen. De heer K e ij s p e r was niet zoo optimis- tisch gestemd over de ontvangsten van den H. 0. als de heeren Westerhof en Bosman. In het zakenleven is het niet rooskleurig. De belasting mag met hooger worden en met den wethouder meent spr. dat niet hooger dan 75 pet. geraamd mag worden. Spr. gaf in overweging er werk van te maken, de ter- reinen van de oude gasfabriek te verkoopen. Nog zijn er gegadigden. De heer Westerhof: Een goed ter- rein voor openluchtmeetings. Mr Leesberg: Voor de verkiezingen. (Gelach) Het woord was hierop om 9 uur aan B. en W., doch vooraf werd een oogenblik gepau zeerd. Het woord was hiema het eerst aan den Voorzitter, die constateerde, dat uit het zwijgen van velen en de rustige critiek van enkelen viel vast te stellen dat het college waardeering ondervindt. Ook spr. stelt de toename van de geestelijke waarae zeer op prijs. Met voldoening mag geconstateerd worden, dat de maatschappij de geestelijike waarde op prijs stelt. Critiek hoor& spr. al leen van den, heer Westerhof en van niemand kan spreker dit beter verdragen, omdat de taak van zijn fractie, die geen wethoudersze- tel heeft, is critiek te moeten uitoefenen. Spr. heeft met voldoening geconstateerd, dat zijn critiek binnen zekere grenzen is gebleven. Spr. ontmoette allereerst mevr. Aukes, die een opmerking maakte over het systeem van subsidieeren. Het college zal zich in deze gaame naar den Raad richten. De neiging om het niet te willen, omdat het college het niet wil, is niet noodig, omdat het college niet op een te volgen systeem staat. Het college wil het nieuwe systeem met laten gelden voor vereenigingen, die tot nog toe subsidie genoten. Het college wil allereerst het nut van de vereenigingen beoordeelen en is uitgegaan van het standpunt om het nut te laten aange- ven door het leven van de vereeniging onder het volk. Dan wordt het gemakkelijk om de vereeniging te beoordeelen. Is het billijk om een zaak te steunen, waarvoor de bevolking blijkbaar weinig voelt? De raad zette geen ander systeem tegenover dat van B. en W. Het oude was geen systeem. Men beschouw- de ieder geval op zichzelf. Ook wij willen ieder geval onder de oogen zien, maar het toetsen aan den regel. Spr. vindt dit ook nu nog zoo verkeerd niet. Wat de door mevr. Aukes gewenschte kin- derzaal in het ziekenhuis betreft, dat is een moeilijk geval en spr. wil daarop in verband met de motie van den heer Westerhof mor- gen antwoorden, om het college gelegenheid te geven zich daarover te beraden. Dit geldt voor alle moties. Wat de bezuiniging bij de politie betreft, de commissaris zal zijn ontslag vragen bij aanneming van de nieuwe pensioenwetten. Met den nieuwen titularis wil spr. dan over- leg plegen Binnen redelijke grenzen is spr. reeds bereid om ontstane vacatures niet te vervullen. Spr. wijst er uitdrukkelijk op, dat hij graag ziet, dat de raad erkent, dat hij in zake be zuiniging bij dezen tak van dienst doet wat mogelijk iys. Wij zouden niets meer zijn dan een zakenkabinet. Over dit punt moet men van spr. geen verdediging verwachten. De raad is verantwoordeiijk voor de samenstel ling van het college en kan dus zelf zorgen, dat het beter wordt. Spr. zeide reeds eerder, dat consequente doorvoering van evenredige vertegenwoordiging medebracht, dat de 3 grootste fracties een wethouder aanwezen. Dat de bestaande toestand tot moeielijk- heden aanleiding geeft, valt niet te ontken-' nen Het uiteenvallen van het college zou bij de door spr. gedachte samenstelling nog meer voorkomen, maar het uiteenvallen moet althans minder voorkomen bij elkander zeer na staande wethouders. De heer Westerhof: Zeer juist. De Voorzitter ziet in het stellen van de portefeuillekwestie niets verkeerds. Er is geen sprake van. dat 3 keer geen bedreiging is uitgevoerd. Dit geschiadde alleen mat 6e salaritVwMti# van I«t ^MMttMneMl. Wat de andere gersHen betreft: Mat ban no ffltat discussieeren over het geval waarbij nu da zaak nog hangende is bij den Kroon. De schoolgeldkwestie was iets vroeger dan de kwestie van de werkverschaffing. De cri tiek over spr.'s karakter zal spr. buiten be- schouwing laten. De heer Westerhof: Uisheter mis- schien mede eens. (Gelach). Den Voorzitter speet het, dat de heer Westerhof zijn opmerking heeft gemaakt over de melkcentrale. De hoffelijkheia brengt me de, als iemand schuld beleidt, over de zaak te zwiigen en dit deed het college. Overigens verheugde spr. zich dat het lijstje van grieven van den heer Westerhof was teruggebracht tot 2 zaken. De te late indiening van de begrooting be- treurt het college mede ten zeerste. Het zal trachten dit euvel zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen. De opmerking over de Drankwet zal spr. morgen beantwoorden. Dat 100.000 voor de politie voor deze gemeente abnormaal hoog is, wil spr. tegen- spreken. Hengelo, Assen, Zaandam, Gouda, Amersfoort, Hilversum, den Helder geven meer uit. Van 11 gemeenten, door spr. ge noemd, neemt Alkmaar de 3e plaats in. Hen gelo is onbegrijpelijk laag: 1.30 pet van de uitgaven. Heerlen is het andere uiterate: 8.60 pet. en daartusschen ligt Alkmaar met 3.20 pet., Assen 2.46 pet., Zaandam 3.30 pet. en den Helder 3.50 pet. Spr. wees er nog op, dat het subsidiesy- steem niet voor het eerst in den raad was be- handeld en las voor hetgeen reeds eerder ge zegd was. De heer Westerhof zeide 20 Janu- ari 1921 bij de subsidie aan de IJsclub, „dat gelet moest worden op eigen inkomsten" (Gelach). De heer Westerhof: O, de IJsclub, dat is een bevroren standpunt. Spr. herinner de aan Rom. vers 12. De heer Thomsen beantwoordde mevr. Aukes. Uit het door hem gelezen stuk uit „de Vrijz. Democraat" bleek, dat de stortings- dienst te Zwolle goed werkt. Spr. wil die wel bestudeeren. Het kwam hem echter voor, dat aan zoo'n dienst heel wat werk is. Dat in Zwolle daardoor meer personed noodig was, zou, meent spr., komen doordat er ten kanto- re van den gemeente-ontvanger daar te veel personeel was. Ook spd. had't stuk gelezen en reeds dadelijk een paar opmerkingea ge maakt. Blijkt het inderdaad een voordeel, dan wil spr. hier wel met voorstellen komen. Inzake de portefeuillekwestie verklaarde spreker niet te hebben kunnen weten hoe de rechtsche fractie inzake de schoolgelden zou reageeren. Wanneer het tot verhooging van den H. O. zou hebben geleid, zou hij indier- daad zijn afgetreden. Dat die fractie geen nieuwe brocinen ontdekte, het is de vraag wat men nieuwe bronnen noemt. Het waren inderdaad bestaande bronnen, maar juist is, dat nieuwe omstandigheden zich hebben vorgedaan, die een hogere ^.<s: werlit maaSS JOutec en ttat Is twr- steld. De kwestie van dsn volkswooingbouw belidhtte spr. nader. In Alkmaar wordt ail 80000 per jaar bijgdegd op gebouwde wo ningen. Een reis is gemaakt door den direo- teur van gemeente werken, die van het bouw- en woningtoezidht en spr. naar's Hertogen- bosch en Rotterdam, doch de woningen daar kosten belangrijk meer, dan de hier tot permar nente woningen omgebouwde semi-perma- nente woningen. Ook in1 andere plaatsen vond men niet wat men zodht, n.l. woningen die betaald kunnen worden en geen geldl meer kosten. In Amsterdam bouwde men wo ningen met een bedrag a fonds perdu en toeslag, die ruirn 8 huur doen. Men heeft andere plannen achter gehouden om den bouw van „Rochdale" meer kans te gen .Het is geen kunst om met 3 andere plan nen te komen, die reeds zijn ingediend. Wij hebben getradit verlof van het rijk voor de bestaande plannen te krijgen, maar noch een afwijzende noch een toewijzende besdhik- king is verkregen. Veriangt de raad, dat hij met nieuwe plannen komt, hij zal het doen. Eta plannen van de gemeente liggen fclaar, ook die van Volksfhuisvesting en die van Goed Wonen. Alkmaar is wel geacht gewor- den een plaats te zijn met woningnood, maar er is geen kans twee plannen van 100 wonin gen tegeliik goedgekeurd te krijgen. De heer v. d. Bosch bepleitte een' voorziening van het Ritsevoort met tegeltrottoirs. In principe is spr. dgar voor. Een algeheele verstrating is alsdan noodig en dit vordert zeker 10000 en voor zuilk werk kan men feitelijk niet lee- nen. B. en W. willen allereerst de betegeling van den Laat afmakan. In principe is spr. het echter met den heer v. d. Bosdi eena Eta heer Bosnian vroeg over „Goed Wonen". Eta aanvullingsvoorschotten zijn echter nog niet verleend en de defdnitdeve regeling is nog niet getroffen. Het plan voor de verta-eeding van het Sdiarloo hangt samee met de plan nen van de Stadsgehoorzaal. Eta directeur is te veel met werk belast en B. en W. wil len dan ook nog wachten. Dat het B. en W. geen emst is met den nieuwen weg Langestraat-Nieuwesloot, is niet jtust. De plannen zijn er reeds en spr. is in staat de begrootig van kosten reeds mede te deelen, n.I. 30 000. Het is hier een eiscfa van het hoofdverkeer en daaraaast staat een plan voor het klein-verkeer, dat ook 30.000 vordert en dan het werk van de Kooltuin. Laat men overwegen wat in de eerste plants noodig is, het hoofdverkeer, het kleinverkeer of het dempen van de Kooltuin. Spr. meent dat het hoofdverkeer het eerst bevorderd moet worden. Ten aanzien van de grenswij ziging was spr. het melt mevr. Aukes eens, dat men moest regelen voor de komende ver- bindingen. Of die zoo spoedig mogelijk is, acht spr. een zaak van Ged. Stateh. Hulde bracht spr. aan de direoteuren van zijn tak- ken van dienst. Eta heer Westerhof vroeg, wat db oor- vuigcuaau, uie on uogere opbrengst doen zaak is, dat een aangekondigd'weik is blii- verwachten. Eta opmerking, dat spr. tegen ven uitgaven is als het de arbeiders Feldt. is on- i a«. rvi r,. uitgaven is als het de arbeiders geldt, is on- juist. Spr. was alleen tegen als hij de voor stellen onjuist oordeelde. Moeilijkheden met de financieen zijn te verkiezen boven het ver- zaken van den plicht om steun te verieenen i waar die noodig is. Eta heer Westerhof: 48 cent per uur. Eta heer Thomsen Bij een tijdperk van laagconjuctuur moet men er op rekenen, dat het belastbaar inkomen lager is. Er zijn gemeenten die in moeilijkheckn verkeeren, omdat zij, toen het wel gedragen kon wor den, de belasting laag hebben gehouden. Als de ophaaldienst werkelijk goed werkt, zal hij niet worden opgeheven. Spr. wilde voor een goede politick zorgen als men hem goede financien verschaft. Ook bij woningbouw mag men de financien niet uit het oog verliezen. Spr. benep zich op den heer Wibaut in den Amsterdamschen Raad, die verklaarde, dat men niet gaame bezuinigt op wat men het liefst doet Wij hebben niet eens gesproken over bezuiniging op financieel terrein. De heer Westerhof: U doet het al reeds. De heer Thomsen: Wij hebben die slechts belicht. Spr. vindt de personeele be lasting geen prettige belasting en deed het zijne om verhooging van de opcenten daar van tegen te houden. Er wordt iets meer voor geraamd, maar in het algemeen vond spr. een verhooging van die belasting het minst sympathiek. Veel nieuwe aanslagen bij de arbeiders zijn gekomen door de loonsver- hooging. E>it gaf het vorige jaar een hoo- gere ontvangst dan geraamd was. Spr. vreest nu eerder een lagere ontvangst dan de ra ining. Amsterdam en Haarlem raamden ook een gelijke verhouding. Men doet onvoorzich- tig de riming hooger te stellen. Mr. Leesberg vond het gezond, dht die raad critiek uitoefent. Een vergaderimg in Alkmaar zonder critiek van den heer Wes terhof is niet denkbaar. en uit header bespre- king komt het goede naar voren. Men kan te yer gaan en spr. kan niet helpen, dat hij Leesberg heet en zou graag zien, dat de heer Westerhof Praaitgraag had1 geheeten. Dat spr. niets uitvoert, betwist hij. Spr. noemde het Sportpark en andere werken. Wanneer het een prmcipekwestie geldlt, dan zal sipr die niet oodergesdiikt maken aan het zitten in het college. De heer Westerhof vindt het niet zitting nemen beter voor zijn partij, maxr moet dan ook bedenkem, dat er critiek is om de critiek. - i De heer Westerhof: Dacht u, dat ik als een gevangene in het conege wild® zit ten, zoals de heer Cloeck, die daardoor machteloos op zijn stoel zit? Mr. Leesberg: U moet dit nooit doen- ten koste van uw principe. Van den heer Wes terhof hoorde spr. meermalen waardeering voor zijn vele werken. De heer Westerhof: U werkt wbl veel, maar voert niets uit. U zet geen nieuwe din gen op fouw. Mr. Leesberg betoogde, dat in1 een plaats als Alkmaar van een wetihooider veel gevergd wordt. Spr. wees op hetgeen de di recteur van gemeentewerfcen dit jaar heeft verricfat en noemde den keuringsdienst van' waren, de sluis van de Zes Widen, uitbred- ding van de ijsfahriek, enz. Spr. maakt als ledc geen plannen', maar bespreekt die met den directeur. Bedenk eens wat al het extra werk voor arbeid kostte. Eta heer W'esterhof: Van uw werk- program is toch niets terecht gekomen. Xtr Leesberg gaf tee, dst het dow - hOewra gwoends gubeurds. Maar Mr. Leesberg zal dit in 2en termijn be antwoorden. Eta heer Cloeck wist niet wat hij moest zeggen op het: „je bent minder dan niets". Spr. deed wat hem mogdijk was te berei- ken dat de heer Westerhof zat waar spr. zit Eta heer Westerhof Geen comedie- spel'en. Je hebt er om geworstdd. Den heer Cloeck was het tegen geval len, dat hij niet meer kon doen dan hij deed'. Toch was hij1 overladen; met werk. Spr. vraagt of hij zijn beginselen heeft ver- loochend. Eta heer Westerhof Inderdaad. De heer Cloeck Dan zal mijn partij mij er wel voor ter veranitwoording roepen. De heer WesterhofAls ze er alien uitgegooid worden, blijft er niemand over om dit te doen. Eta heer Cloeck had zijn geheele leven bewezen niet tegen' rood te zijn. Hij gevoelde vereering voor Wibaut en Polak. Spr. gaf aan hoe hij' denkt over georgani seerd overleg. 'Spr. vond dat hij hetzdfde standpunt in- nam als de heer Westerhof. Inzake de ouderen dan 65-jarigen in dienst van de gemeente, zeide spr., dat hij een over- gangstijdpert in het hoofd had voor men schen; die boveni de 55 jaar nog in dienst zijn. Eta heer v. D r u n e n 81 jaar. E>ie zijn er. De heer Cloeck zeide het met den wet houder van finanden eens te zijn, dat een ra ining van 75 pet. eerder te hoog is. De heer Westerhof zou 85 pet. ge- rust durven riskeeren. De heer Cloeck Maar u zit niet in zaken. Eta heer Westerhof M aar ik laat mij voorlichten. Eta heer Cloeck Dan wordt u onjuist voorgelicht. Spr. is klaar met de plannen voor reorga-* nisatie van het onderwijs, maar hij is het met het college niet eens. Eta heer W e s t e r fa o f Een buitenge woon homogeen college. De heer Cloeck Als ik u over Volks- huisvesting hoorde, dan moCbt men1 aanne- men; dat het er gauw zou komen. U moet het nu het er nog niet is met mij eens zijn, dat kakelen geen kunst is maar eieren leggen. (Gelach.) Eta heer Westerho f Je bent een Cloeck. (Gelach). Eta heer Cloeck zOu als punt 1 de reor ganisatie van het onderwijs stellen. Spr. was een' voorstander om de menschen te ontvangen inzake beroepskeuze. Ook denkt hij van den winter te komen met den cursus voor volwassenen en als punt 5 denkt hij1 te komen met de schoolbioscoop. Mr. Leesberg betoogde inzake het uit breidingsplan, dat het antwoord te vinden is in de memorie van antwoord. Het college deelt de teleurstelling van den heer v d Bosch. Eta nieuwe directeur heeft de plannen onder de knie, maar zou gaame naast zich geplaatst zien de heeren Springer en Weiss- man. Het dempen van de Zandersloot voor 50 Meter vindt spr. niets dan een verplaatsing. Wat men; gaat dempen wordt spoedig een publieke weg en spr. gevoelt niet voor die demping. De heer Westerhof vroeg of de heer Cloeck de medewerking van het college had. De heer Cloeck wist dit niet. De heer Westerhof betoogde dat hij daarom zoo machteloos zat Zie Twvslg In h* hoafdUad.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6