OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen RaaiL No. (51 1922 MAANDAG 13 MA ART Oil nammer Dostaat nit 2 blades Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feeatdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs b| voornitbetaling per 3 maanden root Alkmaar 2.franco door het geheele Rfk 2.30. AfzonderlJjke en bewi|snnmmers 3 eenta. Telefoonnummer 3. Prfls dec gewone AdverlenHln. Per regel 0.25, b| groote eontracien rabai. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieves franco tan de N.V. Boelc- en Handeltdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dtreotenr: O. H. KRAK. lelefoonnr. Reilactie 88. Hoofdredactenr i TJ. N. ADF.MA. L „Wij zitten hier niet om met bloememnan- den te komen aamdlragen", heeft de heer Cloeck het vorige jaar biji de behandeling der gemeente-begrooting het college van Burge- meester en Wethouders toegeroepen. Toen was hij nog vrijzinnig-democratisch raadslid en met een van verocitwaardiging trillende stem heeft hij de wethouders van Financien en van Publieke Werken op hun talrijke afdwalingen en onvergeefelijke tekort- komingen gewezen. Nu zat hij met diezelfde wethouders achter de groene tafel en bestond er in zijn oogen geen edeler, werkzamer en onfeilbaarder col lege dan het edelachtbaar gezelschap, dat bij de algemeene beschouwingen der gemeente- begtrooting zoo in1 alle opzichten miskend en misprezen is geworden. Hij sprak niet meer van bloemenmandea en was zelfe zoo boven alle aardschen lof ver- heven, dat hij ze voor zich zelf niet begeerde. Maar in stilte bekeek hij de pootan van zijn in elkaar zakkenden wethouderszetel en re- kende uit hoe lang dat wankele gestoelte der eere zijn edelachtbare gewichtigheid nog dra- gen kon en hij gluurde stilletjes eens naar zijn oude stevige fauteuil op dee began en grond in het vrijzinnig-democratische hoekje. Hij dacht er aan, hoe veilig en rustig hij daar altijd gezeten had, hoe hit van daar uit zijn democratische vrijzinnighieid! ten toon kon spreiden en zoo echt in den geest zijner partijgenooten zijn banbliksems naar het con- servatieve college van Burg, en Weth. kon slingeren En als Janus Tulp in Justus van Maurik's populairste blijspel moet hij terug verlangd hebben. naar den goeden ouden tijd v66r hij den grooten prijs uit die politieke loterij ban getrokken. Natuurlijk krijgen de andere wethouders ook geen bloemenmanden, natuurlijk hebben ook zij dezer dagen de hen met hautaine min- achting overgereikte bouquettem distels en dooms moeten accepteeren, maar in hun ora- itio pro dbmo iligt de krachit van een eerliijke politieke persoonlijjkhedd. Ik ben, zegt de wethouder van Publieke Werken, een man van rechitschen touize. Ik kan niet helpen, dat ik geboren ben, noch dat ik katholiek geboren ben, noch dat ik Leesberg heet, al geef ik toe, dat ik uit poli tieke overwegingen liever Werkgraag of Doe- veel zou heeten. Maar ik ben katholiek wethouder en ik ge- draag me als een katholiek wethouder al moet ik helaas constateeren, dat mijne tot dusverre trouwe volgelmgen mij bij een po- litieken wind uit den democratischen hoek wel eens in den steek laten. En ik, zegt de wethouder van financien, ben vrijzinnig tot in alle uithoekjes van mijn edelachtbare persoonlijkheid. Ik ben de waardige afstammeling van een lange reeks pur sang vrijzinnige voorvaders. Mijn blauwe bloed kruipt waar het niet gaan kan en ik zweer in het gezicht van mijn na- derende vrijwillige executie en ten aanhoore van mijn beide politieke geestverwanten waarvan er helaas een in de ure des politie- kenj gevaans naar Ltalie gedeserteerd is d!at ik met den grooten Luther het: „hier sta ik, ik kan niet anders" kan uitroepen. En dan staat de derde wethouder uit zijn krakenden zetel op. Hij buigt en glimlacht naar alle zijden, hij geeft een onbeantwoord oogknipje aan den heer Govers, hij steekt een ongedrukte hand naar den heer Westerhof uit en geeft in een gevoel van algemeene verlatenheid dep heer Van den Bosch een jovialen Hap op den breeden schouder. En de heer Van den Bosch glimlacht zoet- sappig, maar wrijft zich met een bedenkelijk gezicht den pijnlijken schouder als de spreker zich met iets vrijzinnig-democratisch in zijn blik weer tot den voorzitter van het college gewend heeft. Ik ben, zegt de wethouder van onderwijs, eigenlijk van huis uit vrijzinnig. Ik voel de mocratism en ik ben dus eigenlijk vrijzinnig- democratisch. Als mevrouw Aukes afwezig is, ben ik de baas in mijn fractie en omdat ik dan de baas ben, kan ik met algemeene stemmen de zon- derlingste politieke besluiten nemen. Ik kan mij oefenen in het trekken van gelegenheids- gezichten en als het in mijn politieke kraam te pas komt kan ik bewijzen dat blauw eigen lijk zwart is. Ik zou de zaak liever zoo blauw mogelijk laten maar ik weet dat ik in den politieken dwaaltuin dikwijls tevergeefs naar mij zelf gezocht heb, Ik heb op biz 13 van de brochure van mijn grooten partiigenoot of liever ex-partijge- noot Van Beresteijn gelezen, dat bij de verd«1ing van werkzaamheden in den Vriiz- Dem Bond i«der lid die onderwerpen wil be- spreken waaraan kiezers vastzitten. Ik weet hoe de groote voormannen mijner partij om een Kamerzetel gevochten hebben, maar omdat ik helaas maar een van de miin- dere goden bemi, heb ik mijf met een wethou- dersplaatsje tevreden willen stellcn. Ik zit hier bij de gratie van mij zelf en bij de koppigheid1 van mijin weigeradntigm rooden collega en1 biji gebrek aan partijgenooten zoek ik op deze plaats steun voor mijn voorstellen in de gedacnte dat alle menschen mijn politie ke broeders zijn. Mijn scheepje dobbert mommteel op 't zwarte water, maar ik stuur in elken koers waar de wind in mijn zeilen wil blazen. Bij de zekerheid van mijn isolement en de heerliijjkheid van mijtn1 hooger zetel noep ik met een kleine variatie op Luther uit: „hier sta ik, de Raad helpe mij, ik kan ook anders". De heer Westerhof, die veilig en wel in den kring zijner getrouwen op den beganen grond zit, is lid van de partij, die er volgens den voorzitter eigenlijk is voor de critiek. Hij is voorzichtig genoeg om de stevigheid van elken zetel te onderzoeken voor hij zich laat overhalm er in plaats te nemen en van uit het veilige roode hoekje kan hij met innig welgevaHm zijn trommelvuur op de zwakste plekken der vijiandelijke loopgraven doen neerkomen. Dit college, heeft hiji gezegd, is niets meer dan eeni zakencollege, het is eeni huis dat in zich zelf verdeeld is, het is een Hydra met drie koppem. En de voorzitter heeft geantwoord, dat als de heer Westerhof in het college zat er zeer zeker ook menigmaat een meerderheid en een minderheid zou zijn, maar dan toch den volke het treurig gezicht zou bespaard blijven1 van de tweedracnt dier broeders stoelemde op e6n en' denzelfden wortel der vrijzinnige gedachte. Als de drie grootste fracties eeni wethouder in 'het college hadlden, zou hij1 dat de meest consequente doorvoering der cvenredige ver- tegenwoordiging achten. Hdj erkende aat de bestaande toestand tot moedlijkheden aanlei- ding gaf, maar hiji roept den Raad' het „tu- il'as vmilu George Dadin" toe. De Raad heeft't gewild. Gi| erkent dus dat giji slechta een zaken- kabinet zijt? vroeg de heer Westerhof. Op dit moment worstelden in des voorzit- ters binnenste waarheidsliefde en diploma tic en als kruising van beiderlei geaachten wees hiji er op dat hij' slechts gezegd had, dat als hot college een zakenkabinet was, dit de schuld van den Raad zelve zou zijn. 'En de heer Westerhof wees er triomphee- rend op, dat de regeerkracht niet bestaat, want dat hiji den voorzitter wel zoo kende dat wanneer het college geen zakenkabinet modht zijn, de burgemeester niet nagelaten zou heb ben de bescnuldiging van den sociaal-demo- cratischen aiticus zoo kradhtig mogelijk te weerleggen. In een vermanend speechjc heeft de heer Westerhof op d<en earsten zelfmoord van den heer Thomsen gewezen. Het was, zeide hij:, nieta dan een operette- klucht. De heer Thomsen zou zich voor de angsti- ge oogen van duizenden toeschouwers uit den nok van het politieke circus hebben laten val- len, maar hiji wist veel te goed, dat de recht- sohe raadsleden broederlijik het net ophielden waarin hij veilig en ongedeerd zou opgevan- gen worden. Hiji had te kenmen gegeveni zijn wethouders- leven te zullen beeindigen als het minder- heidsvoorstel der schoolgeldregeling weitce- lijkheid mocht worden en daardoor de aan zijn zorgen toevertrouwde belastingbetalere nog dieper in' den buidel zouden moeten tasten. Maar hij luisteide heel geduldig en; bereid- willig toen de heer Van den Bosch diverse posten van de begrdoting aanwees die nog wel een extra voordeeltje zouden opleveren en waaruit de ontbrekende golden heel gemakke- lijk gevonden zouden kunnen worden. De motorraces, die eens helaas een slacht- offer het leven kostteni, hebben thans het poli tieke lfeven van den wethouder van financien gered. Vuurwerk noemt de hieer Westerhof deze politieke vertooning. Hij beschuldigt den heer Van deni Bosch er van de reddingsplank uit te steken en veT- wijit, den heer Thomsen dat hij de gemeemte het beetje lucht uit de longen wegneemt. Het is inderdaad niet te ontkennen, dat de te water gesprongen zelfmoordenaar zich door de toeschouwers wel wat gemaklkelijk van die begeerlijlkheid' van het leven heeft la ten overtuigen en te spoedig de reddingsplank van den heer Van den Bosch heeft gegrepen. Wij: gelooVen gaarne aan den ernst zijn'er bedoelingen toen hij van den wal is gespron gen, maar er zijn talrijke voorbeelden dat een vrlijlwilllige drenkeling in koud en diep wa ter plotseling tot een geheel ander levensin- zicht is gekomeni. 'De eenige, die den schoonen schijn heeft willen hoog keudoR, de senile, die met de hand op het hart in schijnbaar onveranderlijk goed humeur de wethoudersgrdep als een drie-eeniheid heeft willen voorstellen, is mr. Leesberg geweest. Hij is zich geen moeilijkheden bewust en als de heer Westerhof de verdeeldheid van het college teekewt, wijst hiji er als toppunt van homogeniteit op, dat irnmers alle wethou ders zich ten van zin gezamdijk voor executie beschikbaar gesteld hebben. Het doet deniken aan het verhaaltje van de altijd kibbelenlde echtgenooten die het tenslotte z66 eens waren, dat zij' zich levensmoede ge- zamemlijk onder den sneltrein hebben- gewor- pen. Rui tfii I an d DE FINAiNCIEELE OONFERENTIE TE PARIJS. De geallieeide ministers zijn 'het te Pairijs eens geworden over versdiillende finandeele regelingen in verband met de scbadeloosstel- ling. De vooraaamste bepalingen laten wij hier volgen Met betrekking tot de kosten der bezettin-gs- legers, nk 1 Mei 1922, werd; het door DuitschLand te betalen bedrag vastgcsteld, n.l. 102 millioen Belgische franken voor Belgi€ twee millioen pond sterling voor En- feland, 460 millioen rransche franken voor Tankrijk. De verdeeling van de leveringen in natura, ter uitvoering van het besluit der Gommissie van Herstel, zal geschieden op den volgenden grondslag: 65 pet voor Eranlcrijk, 35 pet. voor de andere mogend- heden. De onoerteekenende mogendheden stemmen toe in de toepassing van het accoond van Wiesbaden voor een periode van- drie jaren, met bepaalde beperkingen. De mogend heden buiten Frankrijk, die aan de schade- vergoeding deelnemen-, 'kunnen soortgelijke regelingen treffen. Ten opzichte der kalenlevering stemmen de gea'llieerde regeeringen er in toe <M Frank rijk voor het geheel wordt gedebi'teerd' voor den bineenlandschen prijs. Ziji verklaren zich bereid ItafiS te steunen in de aanspraken, welke dit zal doen gelden om van Duitsch- land- ten aanzien der kolenleveringen: diezelf de voordeelen als Frankrijk te erfangen. Het eerete milliard is aldus vendeeld: 500 millioen' goudmaik aan Bri'tannie, vervat in de ge- deeltelijke terugbetal-ing der bezettin-eskos- ten: 140 millioen goudmaik aan Frankrijk; het surplus aan Belgie, met uitzondering van 172 millioen lire, die aan Italic zijn toege- wezen. Met betrekking tot de Saarmdjnen is Frank rijk voor 300 millioen goudmaik in 1922 ge- debiiteerd. Bij de bestudeering van de midd'elen tot mobiliseering der Duitsche sdiuld en het controleeren van den financieelen toestand, hebben de geallieerde ministers van finan cien, die zich bezighielden met de middelen, om de daling van de Made te stuiten1, een proc6de besproken, hetwelk, in geval van machtiging der Gommissie van Herstel voor- ziet in het uitgeven van Duitsche leeningen in het ubitenland met een- heffing van b.v. 10 pot. op de Duitsche productm, om een fonds hi net leven ite roepen, om den Duiit- schen wisselkoets te stabiliseeren of te con- solideeren,- teneinde Duitschland den aankoop van buitenlandsdie wisesls ite vergemakkelij- fcen. DE IERSCHE KWESTIE. Vrijdagnacht is er te Belfast weer hevig geschoten en met bommen geworpen. Twee ■poliitieagenten en een officier van de „Sea- fort Hooglanders" werden gedood; een aan- tal personen wend gewondl. Griffith, het hoofd der voorloopige regee- ring, heeft verklaard, dat de ontevredenheid, die te Limerick tot uiting is gekomeni bij een gedeelte van de Iersche troepen, metter- daad het gevolg is van ophitsing door enke- le aanhanigers van iDe Valera, en dat hiji de- zen had uitgedaagd zijn houding over de ge heele aangelegenheid kenbaar te maken. De republikeinsche leider heeft deze uitdaging echter niet aanvaard. De voorloopige regeering wordt met den steun van de openbare meening den toestand snel baas. Naar wordt vemomen is er in de crisis te Limerick een bevredigende wending geko- men. Zoowel de Vrijstaat- als republikeinsche troepen zullen Limerick verlaten, dat door een klein gedeelte van het Limerick-detache- ment van het Iersche leger zal worden bezet. DE TG5STAND IN ALBANIA. Uit Durazzo wordt aan het agentschap Ste fan i gemeld: De troepen der opstandelingen hebben een deel van Tirana bezet. De regee ring heeft Tirana ontruimd en is naar Elbaz- zan vertrokken. De minister van binnenland- sche zaken organiseert de verdediging van de stad, waarvan hij de leiding op zich heeft ge- nomen De Engelsche gezant, wien verzodht was, zich naar Tirana te begeven, wist een kort uitstel van het begin aer vijandelijkhe- den te verkrijgen. Vrijdagnacht zijln gewapende boeren uit de dorpen random Durazzo de stad binnen- genilrt an hebben aeb wm da gobauven van' het stadsbestuur meester gemaakt. De re- geeringsautoriteiten scheepten zich- in. Da or- de in de stad is niet verstoord. BLOEDIGE STAKINGSONLUSTEN. De relletjes in1 Zuid-Afrika hebben de laat- ste dagen zeer emstige vormen aangenomen. Er hadden zelfs geheele gevechten plaats met de politie, van wie er te Johannesburg 19 werden gedood. Maar ook aan de andere zijde vielen vele dooden, naar de laatste schatting bedraagt het gezamenlijk aantal 80 en dat der gewonden circa 600. In de straten van Johannesburg was het eenige dagen zeer druk. Voortdurend worden er geweerschoten gehoord. Uit Benoni wordt gemeld, dat daar een vliegtuig van de politiotroepen naar beneden is geschoten. De bestuurder werd gedood. Brakpan en Benoni zijn voorloopig in handen van de stakers gekomen. Schennutse- lingen drnen voort te Fordsburg. Tweedui- zend stakers, waarvan verscheidene gewa- pend zijn, beletten de politie om Fordsburg met geweld te hememen. EEN POLITIEKE CRISIS IN GRIEKENLAND. Voor een dicht bezette zaal gaf Goenaris in de Kamer een uiteenzetting van' het be- zoek dat hij en Baltazzi aan de entente-lan- den hebben gebracht en sprak hij over den al- gemeenen wensch naar vrede, welke door de feidende staatslieden der geallieerden is ge- uit. Daarom hebben wij, vervolgde hij, na rij- pe overdenking gemeend, dat wij ons niet in transigent kunnen betoonen, waar bij de geal lieerden het eenstemmig verlangen naar vrede bestaat en wij hebben geantwoord, dat wij het voorstel van Engeland aanvaardden. Ons werk was buitengewoon moeilijk. Wij laten het aan de vergaaering over om te oordeelen, of wij waardig zijn', ons werk voort te zietten. Na een uiteenzetting van Goenaris betref- fende den binnenlandschen en buitenland- schen toestand heeft de Kamer met 162 tegen 55 stemmen een motie van vertrouwen in de retreering verworpen. DE OOSTE'NRIJKSCHE KROON- JUWEEILEN. Het „Joumar' vemeemt uiit Geneve, diait thans voor de burgerlijke kamer der necht- bank te Bern dient de zaak Perlesoo contra Karl von Habsburg, ex-kieizer van Oosten- rijk. Perlesoo is een ondememing, gesticht in 1919, wdkte ten doel heeft den m- en uit- voer van fijne parelsoorten. Ofschoon het aanvangskapitaal van die oudfemaming be- sdheiden was, n.l. 1 millioen francs, ging er heel wat in om. Een goeden tijd maakte de Perlesoo door, toen het op de neutrale Zwit- sersche markt aanbiedingen van juweelem, overblijfselen van de door de revolutie in Rusland en Homgarije vemietdgde vermogms regende. De ex-keizerlijke familie leefde destijds te Prangins op vorstdijke wijze. Begin 192.1 kreeg Karl met finandeele moeilijikheden te kampen. Toen broedde hij op zijn eerste te- rugkeersplan. Hij: faad; daarvoor natuurlijk zeer veel geld noodig. Tegen voonschot van 1.600.000 franca gai hij de maatschappij Perlesco zijn kroonjuweelien in pand. Toen Karl na zijn £chec in Zwitlseriand terug kwam, en reeds weer plannen baraam- de voor zijn tweede en niet minder ongduk- kiig afgeloopen expeditie, wilde hij die fond- sen, die hij bij Perlesco in pand had gegeven, opvorderen. Het schijnt, dat men hem bij een andere Zwitsersche 'instelling betere oon- dities bood1. De juweelm zouden nu kan de oonsiguatie van de Banque Populaire Suisse, waar ze ibewaaud werden, worden onttrokken- en overgebradit worden naar het filiaal te Geneve van de thans als geldschieter optre- dende instelling. De Perlesoo kreeg naar voorsdiot terug, maar wees er op, dat ze bij den overgang van de juweden naar de nieu- we instelling, krachtens een bepaling in het tusschen haar en Karl gesloten contract, aan- spraak had op 10 pet. eommiissieloon, dus op 160.000 francs, daar er bij dezen overgang slechits in sdhiju sprake was van een nieuwe inpandgeving, maar inderdaad van een ver- koop der juweelen. Die bepaling sloeg n.il. op net gevM, diat de juweelen dOor den pand- gever zouden worden verkocht. Kad be- weert nu voor de rechtbamk, waarvoor Perles co hem heeft gedaagd, dat de juweelen- niet zijn verkocht, doch slechts opnieuw in pand gegeven. Wint Pedesco's opvatting het, dan zal men tevens met bdangstelling een slip van' den mantel der historic zien oplichten, en te weten komen, waar Kad de benoodigde gelden voor zijn tweede avontuur vandaan heeft gehaald. RUSSISCHE EISCHEN. De „Tribuna" verneemt, dat de Sovjet-re- geering voornemens is, naar aanleiding van de conferentie te Genua van Tjecho-Slowakije schadeloosstellingen te eischen ten bedrage van vel millioenen in Japansch geld wegens de TjechoSlowakijsche legioenen, hoewel Tjecho-Slowakije het recht heeft van Rusland schadeloosstellingen te verlangen wegens ge- durende de burgeroorlogen veroorzaakte schade, toen er Tjecho-Slowaken in Rusland en de Oekraine gevestigd waren. KORTE BERICHTEN. Amierika heeft een eisch ingediend tot to- rugbetaling der bezettingskosten. De Fransche Kamercommissie voor fi nandeele aangdegenheden heeft Vrijdag een creldiet van 55 miilioen francs voor Oostenrijk goedgekeurd. De commissie van herstel en de waar- gorgoommissde hebben een j aarlijksch budget van 13 millioen gouden rnarken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de onderkoning van Britsch-Indie, lord Reading^ teruggeroepen zal worden. Bonar Law wordt als zijn opvolger genoemd. De Times" vemeemt uit Lissabon, dat de tramdienst gedeeltelijk is hervat. De wa- gen9 worden bestuurd door manschappen der militaire politie. Door de aanwezigheid vau troepen in de hoofdstad is een algemeene sta king voorkomen. Zavia, en belangrijk centrum der Itali- aansche bezetting in Tripolis, is door opstan- dige colonnes aangevallen. De plaats is door het gamizoen en de daar woonachtdge bur gers verlaten. Een uitbarsting van de Vesuvius dreigt. Bewoners van omliggende plaatsen zdjn al naar Napels gevlucht. Poien heeft zijn nieuw ministerie. Ten opzichte van de Wilna-kwestie wil dit van geen concessies weten. - Reuter meldt dat Grandhi, de onruststo- ker in Britsch-Indie, te Ahmedabad werd ge- arresteerd, beschulaigd van opruilng. De groote uitsluiting in het machinebe- drijf in Engeland is Zaterdag begonnen en omvat 650.000 arbeiders. Een draadloos N. T. A.-telegram uit Stockholm meldlt, diait Zwodien stappen deed om met Zwitserland en andere tijefens den oorlog neutrale landen in contact te komen, ten emde voorbereidende besprekingen voor Genua te houden. Volgens bolsjewistische bladen heerscht in de Krim ten gevolge van den hongersnood een volkomen anarchie. Te Odessa hebben ar- beidersonlu8t)cn plaats gevonden. In verschei dene steden is de staat van beleg afgekon- digd. BlnnenUnd CENITRALE VAN HOOGERE RIJKS AMIBTEN AR EN In de speciaal ter bespreking van de pen- sioeniwet belegde vergadering der Cenitrale van Hoogere Rijksambtenaren werd de vol- gende resolutie aangenomen: De Vereenigingsraad van de Centrale v. H. R., den lie Maart 1922 in vergadering bijeen, betreurt zeer dat de Pensioentwet Burgelij- ke Ambtenaren door de Eerste Kamer is ver worpen, stelt op prijs dat de Minister van Finan cial het ontwerp onmiddellijk opnieuw heeft ingediend, ziji het na toevoeging van eeni op zich zelf afkeurenswaardig vierde lid aan art. 36, handhaaft de vroeger uitgesprofcen mee ning dat het noodeloos omslachtig en> duur is, de pensioenpremies door de ambtenaren te doen1 storten, brenjgt in1 herinnering dat het duurtedjfer, waarin de zoo sterk gestagen' be- lastingen niet zijn verwerkt, over December 1921 nog f 190,50 bedroeg, terwijl volgens door de Regeering verstrekte gegevens de sa- larissen der Hoogere ambtenaren sedcri 1914 met gemiddeld slchts 59 pet. zijn gestagen, meent dat daarom het oogenbtik om die sala- rissen, onder welken vorm ook, te verlagen. nog geenszins gekomeni is, acht het evenwet voor alles gewenscht dat thans de Pensioen- wet het Staatsblad bereikt, en drlngt daarom bij beide Kamers der StaienrOeneraal op aarmeming van het gewifzigd wetsontwerp aan. Gemengd Nieuws 'DE RAMP IN HET VOLKERAK. Nlaar de DOrdr. Crt meldt, waren aan boord van de Rlotterd'amsche Rijaaak Binmen- vaart 19, dtie Woensdag met de sleepboot Ed'ison in het Volkerak gezonken is, vijf men schen, te weten de sdupper Nomen, diens ech'tgenoote, twee zoons van Nomen, resp. 19 en 21 jaar, en em dochiter van 22 jaar. Tot nu toe is alleen het Idjk van de vrouw van Nomen gevonden. Het totaal aantal omgekomenen bedraagt dds acht. KIND VERBIRAND. In een ombewoonbaar verklaarde krotwo- ning in een slopje, uitkomende in de Palm- straat te Amsterdam, is gistermdddag een 2- jarig kindl van de familie P. bij een binnen- brand1 om het leven gekomen. Dte vader en de moeder waren uiit, en een 4-jarig kind speelde met luci-fers, waardoor het brandje ontstond, dlat spoedig gehluscht werd. 'De 4-jarige wist te omtkomen, doch het 2-jarige kind kreeg brandwonden en is door dm rook gestikt. UIT DE TABAKSNIJVERHIEID. Het hoofdbeetuur van het Verbond van

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1