A "|winl^ Een nieuwe blouse in rail vooreenoude Heeft U spoedeischend Drukwerk WQ leveren vlng. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op gxond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad Na 22 ter kennis van de ingeztenen dat bij hem in- gekomen en aan den Ontvanger der Rijks Di- recte Belastingen binnen deze gemeente ter in- vordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONEELE BELASTING No. 19, voor het dienst- jaar 1921, uitvoerbaar verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 9en Maart 1922, dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun- nen worden ingediend. Alkmaar, 11 Maart 1922. De Burgemeester van Alkmaar, C. WENDELAAR. vereenigingen van sigarenfabrikamten dm Nle- derlamd drimgt er bij: de Leden op aan, het thams nog tot 16 dezer geldende collectief arbeidersoomtract tot 1 April as. 1m zijn gebed te handhaven daar het hoopt op dien datum eeni nieuwe oollectieve arbeidsovereen- komst geneed te hebben. Mocht zuiliks miet het geval zijn, dan ligt het in de bedoeling van net hoofdbestuur .te besluitem, dat na 1 April een loonsverlaging van 15 procent zal in- gaan. Eerstdlaags zullen die aangeslotem ver- eendgen vergaderen.. DIE MIOORD OP Mr. Wl. iDe commissaris van Poiitie MAN. lie afdee- ■ling, te 's-Gravenhage, verzoelkt Madame X. die hem 2 dlezer nit Amsterdam een brief zond, geadiresseerd„Chef Police, 9ection II, La HiayeHaag", zdch bdj hem te melden aan het bureau Nieuwe Havenof anders nadere inlichtingien te versdhaffen. Geheim- houding zal zoovoel mogelijik in acht worden genomen. Reistosten zulen vergoed worden. DE FEESTBN) IN DIEN BRIEL. Vandege het mdnisterie van' oorlog zal op de fundamenten van- de voormalige Noord- poort een eenvoudig gedenikteeken worden opgericht. Op een gemefseld voetstuk komit een gedenkplaat .te staan, waarop een im- schrift, vermioedelijk van den volgenden in- houd: ,;Hder ter plaatse rammelden de Watergeu- zeni de Brielsche Nbordlpoart op Dinsdag 1 April 1572 dies avonds omstreeks half 9- Gistennorgen is de eerste steem van het metselwerb geltegd. WIIJZIOING ARBErDSWET. Nlaar het Centr. vemeemt, is een van de hoofdpunten in het voorstel tot wijziging van de Arbeddswet, dat dezer dageo hij de Twee- de K'amer zalw oideni ingediend, de vervan- ging van den absoluten acht-uren-dag door den gemiddelden acht-uren-dag. Overigens is imi hoofdlzaak het vooront- werp, zooals dlat aan den Hoogen Raad van Arbeid was toegezondlen. ongewijzigd geble- ven. DE „ONGEPASTE GRAP". Ons bericht met het hoofdje „Een ongepas- te grap", voorkomende in ons nummer van Zaterdag, blijkt door onvolledige opgave van politie-zijde, onjuist te zijn. Het meisje, dat door een fietsrijder Vrij- dagavond circa half 5 in het Victoriepark werd medegenomen, was het 7-jarig dochter- tje van den heer P., wonende Dijk. Het kind is echter niet, zooals wij schreven, bij de Friesche brug weder neergezet, maar is daar- entegen medegenomen den Schemer in, waar- uit reeds dWdelijk bhijlct, dat we hier toch kwa- h'k meer van een grap kunnen spreken. Om kwart over zes kwam het meisje weer thuis. Het bleek toen, dat de onbekende fietsrijder h?ar op snoeperijen had getradeerd en steeds md haar had rondgereden. Toen het feit ten huize van den heer P. be- Vend werd, hebben de heer J. Wilken en de buren van den vader van het kind zich zeer verdienstelijk gemaakt; de eerste door direct de poiitie te waarschuwen zoodat reeds sooedif 4 gen ten per fiets de achtervolging van den fietsrijder begonnen, hetgeen zonder resu'faat bleef De onbekende had het meisje intuspehen weder afgezet aan den Omval BURGERLIJKE PEN5I0ENWET. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onder- wijzersgenootschap heeft zich tot de Tweede 'v mer gewend met het verzoek. in het ont- wcrp pensioenwet zulke wijzigingen aan te brengen, dat de lezing van het oorspronkelij- 'ce ontwerp wordt gehandhaafd. VERVAARDIGING VAN OORLOGS- TUIG. De Lamdelijke Federatie van Metaalbewer- kers deelde aan de Tel. mede, dat de direc- teur-generaal van den Arbeid het volgende heeft geant woord in verband met den brief der Federatie betreffende het overwerk bit de Koninklijke Maatschappij „De Schelde^ te Vlissingen„Aan de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" wordt voorloopig tot 10 September a.s. vergunning verleend om 400 mannen 10 uren per dag en 55'A uur per week te laten wericen. Deze vergunning wordt verleend, omdat de in aanbouw zijnde kruiser thans met eemigen spoed afgebouwd moet worden en de woningnood het aanne- men van meer arbeiders bemoeilijkt" Het bestuur der landelij'ke federatie vraagt zich naar aanleiding van dit antwoord af: „Dreigt er oorlog?" Zoo ja, waarom dan geen meerdere openbaarheidzoo niet, waar om dan die koortsachtige haast, dlat ooriogs- tuig af te bo uwen UITVOER VAN AARDAPPELE'N. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de Nederl. Uitvoer-Maatschap- pij gemachtigd, uitvoervergunningen te en- dosseeren voor den uitvoer van alle soorten aardappelen van zand- en veengronden. Voor sommige soorten witvleezige kleiaard- appelen, alsmede voor kleipootaardappelen, die aan een bepaald gewicht voldoen of waarvan een keuringsbewijs kan worden over- geiegd, afgegeven door een erkend1 keuriags- instituut, benevens voor kriel- en voederaard- appelen kunnen eveneens uitvoervergunninigen worden verleend. De uitvoer zal slechts plaats kunnen heb ben langs bepaalde uitvoerstations, en tot endosseering van de aangevraagde uitvoer vergunningen wordt slechts overgegaan, na- dat het bedrag van de verschuldigde hef- fing, zijnde 40 cent per 1000 K.G. of een fideelte daarvam, met een minimum van 2.50 per consent bij de N.U.M. is gestort. Op aanvrage wondm door de N.U.M. na dere gegevena verstrekt. VI9SGHERSHAVEN TE1 9CHEVENINGEN. Biji de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp betreffende verbetering van de visschershaven te Schevendngen. De kosten daarvan zijn geraamd op 3.400.000. Er wordt thans een eerste tennijm van J 500.000 aangevraagd. DE KJAM ERVERKI E'Z INOE'Nu Te Amsterdam is., naar het Hdbl. meldt, opgericht de Kiesvereeniiging Vrijdenlkera naar het Parlement. Zij) zal bij de a.s. verkie- zingen in alle kieskringeni 10 candidaten stel lar NlEDERLANDSCH FAB RIKA AT. In die aflevermg van 5 Maart treffen wij o.a. aan: Het vervolg van de reeks artikelen: De op- brengsten van onzen bodem, waarin op po- pulair bevattelijke wijze wordt welke wijzen de Nederlandsche bodem geexploiteerd. „De 'Scheveningsche Visscherij" houdt in het eerste gedeelte van het overzicht van het bedrijf van deze belangrijke visschershaven bevat talrijke historische bijzjonderheden. In de geregelde rutoriek: ,;De Nederland sche winkelier en het Nederlandsch Fahri- kaat", wordt ditmaal het marktvraagstuk behandeld', waarin de nadeelen van het tot groote ontwikkeling komende marktverkoop worden behandeld. „Eenige gegevena over vakonderwijsbe vat het eerste gedeelte van een overzicht op welke wijze het technisch onderwijs hier te lande is geregeld. Een belangrijk onderwerp voor hen, diev oor bun beroepskeuze komen te staan. „De Nederlandsche verlich'tings-mdustrie en onze woninginrichting' geeft een. zeer aan- trekfcelijk overzicht omtrent een bijzondere be- langrijken NederLand'schen tak van Industrie. Verschillaide afbeeldingen zijn bij dit arti kel opgenomen. „De Nijverheid te Helmond" bevat 'het slot van een overzicht omtrent deze Brabantsche industriestad. Behalve de twee vaste rubrieken „Van al- les wat" en ,yVan en voor de Vrouw*moeten wij tenslotte nog noemen „Een opmerking van groot belang", waarin melding gemaakt wordt van een opmerking van den heer Ir. L. H. N. Dufour, overgenomen uit het maand- bliad van de Nederlandsche Vereeniging van electrotechnische werkgevers, waarin deze er op wijst, dat op de onlangs gehouden elec- tricitei tstentoonstelling te Amsterdam, over het algemeen de Nederlandsche Industrie door afwezigheid schitterde, terwijl van Duit- sche zijde de dedneming belangrijk was, wat gevaarlijke geyolgen kan hebben. Tenslotte zij hier nog vermeld het artikel ,Ter waarschuwing", waarin wordt medege- deeld, wat in Duitschland onder Festpreises wordt verstaan. Als steeds een bijzonder afwisselende in- houd. KORTE BE RIGHTEN. Verschenien is het verslag van de Staats- commissie ter bevordering van de pereoneels- voorwaarden' Indischen dienst. 'Verschenien is het Voorl. Verslag (2e Kamer) over het wetsontwerp tot nadere re- ling van den zomertijd. Ingediend is een wetsontwerp tot vast- stelling van regelen t. a. v. den. aanmaak van buskruit en springstoffen. Gepubliceerd worden de conclusies der Arbeidscommissie in zake Arbeidsraden op Java. B. en W. van VGravenhage stellen den Raad voor een Fonds voor Woningbouw te stichten in verband met de onttrekking van woonruimte. Vrijdag is te Assen onder vooizitter- schap van den heer E. R. Tonckens de alge- meene vergadering gehouden van't Drenitsch Pa ardenstamboek. Kiea Uwe meed Vdeur ult de 10 tirvtenkoop volb de 6e' Oaf is all. las. De Lever's Zpep Maatsck* EEN DEMONSTRATIEF CONGRES VAN DEN NAT. EN ALG. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDENDEN In de groote Doelezaal te Rotterdam heeft de Nationale Bond van Handels- en Kantoor- bedienden ,,Mercurius" in samenwerking met den Algemeenen Bond van Handels- en Kan- toorbedienden gistermorgen, naar de ,,Crt." meldt, een demonstratief congres gehouden. De ochtendzitting werd gepresideerd door den heer H. C Snel te Amsterdam, vice-voor- zitter van ..Mercurius". Vertegenwoordigd waren 38 afdeelmgen van Mercurius" en 35 afdeelingen van den Algemeenen Bond. Voorts waren aanwezig de heeren R. Stenhuis van't N V. v en 1 Dekker en H van Ingen-Sche- be'den van het A. N. V In znii oneningswoord wees de voorzitter er on dat d't weer voor de eerste maal is dat de belde Kantoorbediendenvereenigingen, die in 1902 uit elka&r zijn gegaan, in een verga dering bijeen komen. Onder buitengewone omstandighaden heeft dit congres plaats, daar de vorige week de N. V. fusie-commissies uit het A. en N. V. V. klaar zijn gekomen met hun program, waarop een fusie tusschen die beide vakbonden geba- seerd zal worden. (Applaus). Spr. deed ten slotte mededeeling van verschillende sympa- thiebetuigingen uit alle deelen des lands. In den namiddagzitting voerden de heeren Jac. Bakker, bondsvoorzitter van „Mercuri- us" te Rotterdam, en G. J. A Smit Jr., bonds voorzitter van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Handels- en Kantoorbedien- den het woord. Deze laatste spr. besprak de algemeene positie van de bedienden en die der werkgevers. Ten slotte werden met algemeene atemmen de volgende moties aangenomen le. net Congres. Overwegende, dat de maatschappelijke po sitie der kantoorbedienden voortdurend ver- slechtert en minder vast wordt, dat de eenzijdige vaststelling de rarbeids- voorwaarden door de werkgevers, zonder be- hoorlijk overleg met de bedienden-organisa- ties, die onvastneid nog vergroot, dat daardoor de verwezenlijking van het beginsel der gemeenschappelijke oedrijfsuit- oefening voor het algemeen welzijn wordt vertraagd, is van oordeel, dat de oorzaak van dezen toestand in hoofazaak is toe te schrijven aan het feit, dat de groote massa der kantoorbe dienden nog buiten de organisatie staat, roept daarom de kantoorbedienden op, zich krachtig in genoemde bonden te vereenigen, opdat deze in staat zijn voor de belangen der bedienden op te komen, deze belangen in Staat en Maatschappij tot gelding te brengen en medezeggenschap en medebeslissingsrecht bij het vaststellen der arbeidsvoorwaarden en de regeling van be drijf en productie te erlangen. De tweede mode luidt: Het Congres constateert met leedwezen, dat de Regeering draalt met het treffen van wettelijke regelingen, ten behoeve der han dels- en kantoorbedienden, dat met name de wettelijke regeling van den arbeidstijd nog altijd niet van toepassing is op kantoren en voor winkels en magazij- nen, dringt er daarom bij de Regeering met klem op aan, thans ten spoedigste over te gaan tot invoering der betreffende werktijdenbeslui- ten, waartoe de Hooge Raad van Arbeid reeds maanden geleden heeft geadviseerd. Provinciaal Nieuws UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot een openbare vergadering ge houden, om te komen tot het oprichten van een Begrafenisvereeniging, onder leiding van den voorzitter van het Ziekenfons, den heer C. Beets. Na opening werd door den heer P. Hart, als lid der commissie van oprichtinig, een uit- eenzetting gegeven van de wijze van werken van bestaande Begrafenisvereenigingen. Ook gaf spreker een 10-jaarlijksch overzicht van de begrafenissen die er plaats hebben voor het gedeelte Kanaaldijk. Hieruit stelde spreker vast de te maken kosten, welke berekend wer den voor hen die vodr 25 Maart toetreden, op twee cent per lid per week, doch daama zal men rekening houden met de leeftijds- grens en zullen zij die boven de 50 jaar zijn, geen lid meer kunnen worden. Hiema gaf de heer K. de Jong een over zicht van het conoept-reglemen t, waama het artikelsgewijze behandeld werd. Na breedvoerige besprekingen van sommi ge artikelen kon de vergadering na enkele wijzigingen het reglement goedkeuren en ga ven alien aanwezigen zich op als lid, zijnde 79 personen, meerendeels hoofden van gezin- nen. Vervolgens werd overgegaan tot het verkie- zen: van. zeven bestuuraleden.. Gekozen werden de heeren P. Hart, K. de Jong, W. de Geus. C. Bregman, L. Vethaak, M Mulder en S. Klomp. Men namen de be- noeming aan. Nadat uit de vergadering nog enkele wen- ken gegeven waren omtrent het verdere werk. werd de afwerking opgedragen aan het be stuur en sloot de voorzitter te ruirn 12 uur de vergadering. In de hiema gehouden bestuursvergadering werd tot voorzitter gekozen de heer P. Hart, tot secretaris-penningmeester de heer K. de Jong en tot vice-voorzitter de heer W. de Geus. UIT LANiGENDIJK. De L. T. B. afd. Langendijk besloot op den beschrijvingsbrief voor de vergadering van den Noordermarktbond te plaatsem: le. het gen bij het opmakeni transportarbeiders met Koophandel om te voorkomen, dat de tuindere evemals 'het vorig jaar de dupe worden; 3e. om het nog grooter maken van de goot in overweging te geven. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren P. Duyves, D. Bruin, J. Zijp en D. van Kleef. Besloten werd in verband met het opemma- ken van het ijs met de belanghebbemden te Zuidscharwoude te vergaderen en pogingen aan te weraden, de enkele leden die hierin niet willen bijdragen te treffen met een boete op de veiling. UIT SINT PANCRAS. Zaterdag herdacht de tooneelvereeniging Kunst naar Kracht" haar 10-jarig bestaan en met haar de getrouwe bezoekers van hare uitvoeringen. En dat waren er velen. De zaal was tjokvol, zoodat verscheidene jongelui zich met een staanplaats moesten tevredai stellen. De zaal was heel aardig versierd met slin- gers langs het tooneel en aan het plafond, ter wijl hier en daar voor het tooneel eenige groene heesters waren geplaatst. Alles had een feestelijk aanzien. De voorzitter dezer feestvierende vereeni ging, de heer H. Gerirtsen, heete alien harte- lijk welkom, herdacht met genoegen den steun zoovele jaren ondervonden van het St. Pan- crasser publiek, dankte den heer Kuijt, as gri- meur, voor noolit geweigerde medewerkmg, bracth hude aan den burgemeester, die nim- mer vergunning voor een uitvoering had ge- weigerd en hoopte, dat ook na deze uitvoe ring den steun fler burgerij de vereeniging niet zou onthouden wordm. (Applaus) Hiema gaf hij het woord aan den heer T. Engel, die fen de vereeniging fen den voorzit ter complimenteerde met het heugelijke feit, dat de lste tien jaar mocht hebben bestaan, en de laatste mede 10 jaar lang het gezel- schap fen als voorzitter fen als leider had bij- gestaan, steds op znij post. Met een hartelijk applaus onderstreepte het publiek deze felici- tatie. De heer A. Blok, secretaris, dankte den heer Engel namens „Kunst naar Kracht" voor de gelukwenschen, resumeerende wat er zooal te doen was geweest in de afgeloopen 10 jaren, las een telegram van gelukwenschen voor van een oud-lid, waama de opvoering begon van het militaire blijspel n Wetedel- gestrenge". Versterkt met eenige oud-leden, werd dit stuk zeer verdienstelijk opgevoerd; vooral de eerste twee tooneelen sloegen in; 't publiek bleek medie te leven met het opge- voerde en na elk bedrijf weerldonk een luid applaus. Grimeering, aankleeding van het tooneel, de veel militaire costuums, alles was naar behooren verzorgd. Na afloop der opvoering trad mej. Konin naar voren, sprak eenige woorden van hu..._ aan den feestvierenden voorzitter en offreerde hem als hulde een mand met bloemeo, wdke attentie dankbaar werd aanvaard. Hiema sprak de heer J. v. Kampen woor den van dank aan de leden van „Kunst naar Kracht" voor medewerking bij bijeenkomsten van Staatspensioen enz., waama een gezellig bal dezen feestavond besloot. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Aan de laadplaats alhier werd de vori ge week de lOOste wagon buizeni en materia- len voor de waterieiding aangevoerd. Ze wor- den tot op dit oogenWiik alle per vaartuig naar de beatemde plaats vervoerd. Dat er ondonka het feit dat er weinig geteeld is, nog een flinke voorraad kool opge- stapeld ligt, blijkt wel hieruit, dat er j.l. Vrij dag circa 150 partijen aangevoerd werden. De prijzen zijn den laatsten tijd sterk terug- geloopen, doch de weersgesteldheid is oor zaak, dat de kwaliteit zoodanig verminderd, dat bij verschillende tuinders langer bewaren niet ver antwoord is. Bij de aanbesteding voor de levering van kunstmeststoffen aan Tuinbouwbelang is de levering gegund aan Het Landbouwkan- toor te Alkmaar. De Toekomst te Zuidscharwoude gunde de levering aan den laagsten inschrijver den heer D. Kansen alhier. In de laaitsite vergadering van de ttiin- bouwvereeniging „Tuinbouwbelang". welke sileohts matig bezocht was, werd mededeeling gedaand at aan het banbestuur een arfres is gezonden in verband met het snelle varen der motorvaartuigen. Ter tafel kwam de circu'laire van dfe Rijks- tuinbouwwinterBchool te Alkmaar in verband met het weinig of niet deelnemen van leer- uit deze streek. Er werd op gewezen, dat de cultuur van deze streek in die' school niet tot haiar recbt kwam en de cursussen, die aan den Langen dijk gegeven worden meer de aangewczen plaatsen zijn. Ook is hot een bijzonder be- zwaar om de joogens daarheen te zenden, omdat ze niet gemist kunnen worden. De heer D. Kansen zal tracbten depotlhou- der te worden van de Utrechitsche Asphaitfa- briek voor de levering van koolkragen tegen het omval'len van kool. De prijs daarvan is per 1000 stuks 5.25 en ze zijn gebleken een uitstekend middel te zijn. Op een adres van de R.K. arboideraorga- nisatie om voortaan de arbeiders in Maart te huren, werd geen besluiit genomen, omdat het geen patroonsorganisatie is en ieder het voor zichzdf moet weten. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De R. K. kiesvereeniiging alhier koos twee vrouiwelijike ledeni in het bestuur. Om de toe- name van leden te bevorderem werd besloten tot verl aging van de contributie. Inzake de stemming voor de candidaten der Tw. Kamer werd er ten sterkste op aangedrongen het po litick advies te volgen. In verband met de actie voor den heer Zon- neveld te Uitgeest werd door enkele leden de wenschelijkheid besproken van het hebben van een ernstige land- en tuinbouweandidaat in deze streek, waarbij: o.a. de aardappeluit- voer van 1920 ter sprake kwam. Door enkelen werd critiek uitgeoefend op het politick advies en zij deelden mede, dat ze in ieder geval bui ten het politick advies om, een land- en' tuin- bouwvertegenwoordiger zullen stemmen, ter wijl een van beiden vraagt of hij er minder kutholiek om is als hij! in Juli niet op de ka- tholiefce lijst stemt. Spreker zal op een land- bouwcandidaat stemmen, van welke partij dan ook, of anders stemmen dan het politiek advies. Ook kwam de waterieiding ter sprake em werd cretiek uitgeoefend op de drie katholie- ke raadsledem, cue voor de waterieiding stem- den, dat terwijl 80 pet. van de ingezetenen er tegen1 is. De voorzitter mericte op dat aan den Lan- ndiik 22 van de 28 raadsleden er voor stemden en' vroeg of dan juist die 6 tegen- stemmers het biji 'het rechte eind hebben. Als wij, aldus spreker, weer voor hetzelfde feit zouden komen, zoudem we weer hetzelfde doen-. Het besluit is na rijp beraad genomen. HEILOO. (Februari.) G e b o r e n Cornelia Johanna Maria, d. van C. A. Rotteveel en T. C. Kiebert. Adrianus, z. van J. van Veen en W. van der Velden. Johanna Maria, d. van J. v. d Peet en M. Twisk. Wilhelmus Jacobus, z. van N van Diepen en B. Swart. Overleden Willem Wissekerke, 85 j. Andries Kieft, 74 j. Johannus Ransijn, 4 j. Adrianus Ransijn 2 j. Trijntje Kooiman, 48 j., echtgen. van Comelis Vis- ser. Guurtie van den Bosch, 30 j., echtgen. van Gerbrand Ramp. Wilhelmina Johan nus Gerritsen, 65 j. Geertje Rus, 90 j., wed van Simon Duin. Johanna Henriette Hermina Momma, 71 j., wed, van Louis Ser- rurrier. Ondertrouwd Gerardus Wil'lebror- dus van Lieshout en Johanna Jonker. G e t r o u w d Bemardus de Haas en Riemada de Boorder. Dirk de Ruiter en Martha van de Berg. Lucas Wicher Wil- dervanck en jonkvr Johanna Elizabeth van Foreest Gerardus Willebrordus van Lies hout en Johanna Jonker. Jacob Kooij en Maria Hendrica Bulk. AKERSLOOT. (Februari). G e b o r e n Dirk, z. van Jacob Volger en Maartje Bus. Nicolaas Maarten, z. van Nicolaas Zwakman en Cornelia Frederika Groot. Elisabeth, d. van Petrus Schut en Ariaantje Boon. Getrouwd Johannes Jacobus Kuijs en Margaretha Alida de Lange. Overleden Johannes Petrus, z. van J. Duin en W. Kaptein, 2 jaar, wonende te Heemskerk. - Elisabeth Thomas, 57 j., wed. van P. Boon. Nicolaas, z. van Simon Ver- duin en K. Conjelisse, 12 w. Simon Nico laas z van C. A. Schoon en C. Groen, 10 w. N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telef. No. 3. Alkmaar. ALS VROUWE'N JURY-LID ZIJN. De „Times" vemeemt uit New York het volgende vermake'lijke incident, dat zich te St. Paul in Minnesota heeft voorgedaan. Een jury, waaronder zeven vrouwen en vijf mannen, kon eht niet eens worden over een zaak, en daarom werden, overeenkomstig de wet, de twaalf juryleden in dezeflde ka mer opgesloten, tot zij tot overeenstemming zouden zijn gekomen. Deze opsluiting duurde twee etmalen, natuurlijk mede omvattend twee nachten. Bij het krieken van den derdexi dag, werd op het gerechtsgebou w een aanval gedaan doore en menigte verontwaardigde burgers, aan wier hoofd de echtgenooten der zeven jury-dames. Een dezer heeren liet zich in zoo krachtige termen uit, dat hij vervO'gd zal worden wegens heleedSging van rechterlijke ambtenaren. Een der dames, rnrs. Brown, gaf een nauwgezet verslag van haar ervaringen gedurende die twee nachiten. ,,'Den eersten nadit zaten we rondom, ieder op den rand van zijn bed, te praten over de rechtzaak, tot we er haast bij neervielen. Toen stelde iemand voor, om maar te gaan slapen. Be weet zeker, dat het een man was. De mannen gingen met hun gezicht naar den rmuur zitten. Wij namen de lakens af en pro- beerden er kamerschotten van te maken. Toen d'oken we onder de dekens en dedlen of we slie- pen. Een der vrouwen lag echter den heelen naeht te praten. 's Morgens, lang voor het aanbreken van den diag, stonden we op, ter wijl de heeren luide snorkten, en kleedden we ons aan. De tweede nacht was een herhaling van den eersten." De storm vamp rotest, veroorzaakt door het verhaal van de beproeving, die de dames had- den doorstaan, is oorzaak geweest van een proclamatie van den gouvemeur van Minne sota, dat hij de vrouwen beslist zal verbieden lid van een jury te zijn, zoolang zulke din- gen mogelijk blijven. TMPfirraTiirnen van hod on EEN NIEUWE FINANCIEELE CONFER ENTIE? PARIJS, 13 Maart. Volgen® de (Jour nal des Debats" zullen' de geallieerde mi nisters van Financien binnen veertien dagen wederom een samenkomst houden ter bespreking van het vraagstuk eener In ternationale Jeeniing ten behoeve van het herstel. SPORWEGONGEVAL. BOCHUM, 13 Maart. Een personen- trein reed Zaterdagochtend eene groep ar- beiders aan. Er werden vijf gedood. DE ONLUSTEN AAN DEN RAND. LONDEN, 13 Maart. Volgens de laatst ingekomen berichiten schijnt het den auto- riteiten in Zuid-Afrika gel ukit te zijn, door tern sterke troepenmacht den toestand meester te worden. Bij de laatste ge- vechten werd het aantal dooden voomame- lij'k in Johannesburg op meer dan 100 ge- schat, zoodat het aantal dooden met de verliezen van Vrijdag tot circa 200 is ge- stegen. Generaal Louis van Deventer, die zich ook in den Transvaaloorlpg onder- scheidde, had het commando der regee- ringstro^ien. Nadat generaal Smuts den trein te Pot- chefstroom verlaten had en per auto de reiis voortzette naar den Rand, werd door revolutionnairen op de auto geschoten. Ge neraal Smuts bleef ongedeerd. EEN BOMAANS'LAG. PARIJS, 13 Maart. Een onbekende heeft Zondag een kleinen bom geworpen in den wintertuin van de legatie van de Vereenig- de Staten te Sofia. De on'tploffing veroor- zaakte sllechts onbeteekenende schade. De ministerraad heeeft onm'iddellijk zijn leed wezen jegens den Amerikaanschen gezant over dezen aanslag betuigd. LANDVERRADERS VOOR DE RECHT- BANK. MiiNCHEN, 13 Maart. Holz en Hen- bergen, die zich hadden schuldig gemaakt aan verraad ten behoeve van de Entente, zijn veroondeeld tot resp. 15 jaar tuchthuis- straf met 10 jaar eerverlies en 6 jaar ge- vangenisstraf met eveneens 10 jaar eer verlies. VAN PRODUCENT TOT CONSUMENT. Het Hoenderpark „Excelsior" heeft mij op- opgevragen de verkoop van al hare eieren tegen marktprijs. Vastgehouden kippen, het beste voer, daarom steeds versche en wat je noemt een fijn heerlijk smakend eitje. Prijs heden 6% cent. Tevens is mij de ver koop opgedragen van alle Snijboontjes der Heusdensche Conservenfabriek die uitmun- ten in kwaliteit, prijs 15 cent. H. SCHIP- PER, Oudegracht 12. Tel. 339. Zoolang nog voorraad gedroogde Appels 75; Prui- men 30; Abrikozen 65, enz. enz. StadsTiieTiws HET JULIANA-GOMITe. Vrijd'ag 10 Maart j.l. vergaderden ten stadhuize het Juliana-comfte. Besloten werd evenals verleden jaar, ook th'ans weer Ju liana's verjaardag feestelijk te vieren, door het houden van een kinderfeest. Daar het oo- mitfe refer onvoltallig was opgekomen, werden nog gem darfinititve besluiten genomen op

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2