DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oil den Aikmaarschen Raad, No. 62 Ronderd Tier en twiufagst© Jfraigang 1^22 DINSDAG U MAART u. Dit nnrnmer oest&at nit 2 bl&aen Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feeatdagen, nitgegeven. Abonnemcntsprijs btj voorhitbetaliag pei 3 maanden vooi Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.50. Afzonderlqke en bewtjsnummers 5 cents. Prfls der gewone Advertentiin. Per regel f 0.25, bfl groote contracted rabat. Oroote letters nasi plaatsrnlmte. Brieven franco san de N.V. Boek- en HandeUdrnkkerg Wis. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlrecteur0. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoom Kedactie 33. HoofdredacteorTJ. M. AD EM A. Bij de regeling van het schoolgeld-vraag- stuk is ten duidelijkste gebleken, dat de rech- terzijde van onzen Raad tot belangrijke con- cessies in staat is zoodra door bijzonderen steun aan de groote gezinnen een politiek winstje geboekt .zal kunnen worden. Men mag hoirb rdmaal zeggen, dat't hier uitstuitend een kwestie van financieelen- en niet van politieken aard gold, men mag be- toogen, dat elk principe hier vreemdi was, het blijft desniettegenstaande teekenend, dat het minderheidsvoorstel van Burg, en Weth.. uit- sluitend den steun van alle rechtsche raadsle den genoten heeft. Dat de heer Leesberg ditmaal met voile overtuiging, tegen de meerderheid van Burg en Weth. in, met den wethouder van onder- wijs meeging, geeft al te denken. Dat mevrouw Aukes, die zoo menigmaal op welsprekende wijze tegen het gezinsloon geageerd heeft, in de schoolgeldregeling plot- seling een belastingvraagstuk ontdekte en zich daardoor gerecntigd achtte onder de be- schermende vleugels van den heer Van den Bosch te kruipen, zullen we maar niet te em- stig opvatten. Ten slotte is zij' de eenige op wier stem de wethouder van Onderwijs als partijgenoot een beroep kan doen en wij kunnen het billijken, dat zij zich in angst over het verloren schaap. zelf op een zijwegje gewaagd heeft in de hoop het een ontijdig en noodlottig uit- einde te kunnen besparen. 0 Wij zouden wel eens willen weten of zij even enthousiast voor de groote gezinnen in de bres zou gesprongen zijn als de wethou der van Onderwijs met net meerderheids- voorstel den steun der linksche raadsleden zou hebben genoten. Wanneer men ons vraagt of wij niets voor groote gezinnen gevoelen, dan moeten wij eerlijk bekennen, dat wij het nut daarvan, vooral tegenwoordig, maar matigjes kunnen inzien Juist in deze malaise-jaren zien wij hoe de arbeidsmarkt overvoerd is, sterker dan ooit zien wij den strijd der talrijke overbodigen om zich een bestaantje te verzekeren, zien wij het werkloosheidsvraagstuk steeds erustiger vormen aannemen. En alle groote gezinnen helpen dit te veel aan arbeidskrachten vergrooten, werken er na korteren of langeren tijd toe mee den strijd om het bestaan voor de groote massa nog moeilijker te maken. Maar de groote gezinnen zijn er nu een- maal en het is te begrijpen, dat zij het in deze tiiden het zwaarst te verantwoorden zullen hebben Is het dan niet de plicht der gemeenschap zich ten bate van deze gezinnen bijzondere offers te getroosten? Wii kunnen het begrijpen, dat velen zich hiertoe gedrongen gevoelen, maar wij willen tcvens niet nalaten er op te wiizen, dat men groote gezinnen in de hand blijft werken juist door hen het leven door tal van financieele ui tzonderingsmaatregelcn blijvend te verlich- ten En omdat wij uit al die min of meer be- dekte kindertoeslagen, uit al die kweekerij van toekomstige kiezers ook geen politiek par- tiivoordeel willen zien groeien, voelen wij niets voor biizonderen financieelen steun ten behoeve der zoogenaamd groote gezinnen. Men denkt daar in de rechtsche politieke partijen en voornamelijk in de R.K. Staats- partij natuurlijk heel anders over en het verwondert ons niet, dat het voorstel-Cloeck- Leesberg den vollen steun der rechtsche raadsleden heeft genoten. Wij voor ons blijven van meening, dat de tegemoetkoming aan groote gezinnen reeds in de wet zelve voldoende tot uiting is gekomen, waar uitdrukkelijk bepaald is, dat voor meer- dere schoolgaande kinderen belangrijk min der schoolgeld verschuldigd is. Verder gaan, het schoolgdd als zuivere be- lasting beschouwen en in dit verband reke ning houden met groote en kleine kinderen die al van school 6f nog niet op school zijn, lijkt ons in geen enkel opzicht noodzakelijk. Trouwens de inzender die er dezer dagen in onze courant op wees, dat het kath. school bestuur in zijn adres aan den Raad verschil- lende vergissingen maakte en bovendien deed uifkomen, dat tot dusverre met de gezins- grootte op die scholen geen rekening werd gehouden, blijkt, ondanks de tegenspraak van den secretaris van het schoolbestuur, gelijk te hebben gehad. Men geeft toe, dat hij form eel gedijk had, maar juist daarop komt het aan. Dat er uitzonderingen gemaakt werden, dat men vooral bij de bijzondere scholen, waar iedere leerling welkom is, menigmaal een fi- nancieel zwak gezin in de schoolgeldrege ling tegemoet is gekomen, is te begrijpen. M*ar het bliikt juist, dat reglemeatair met de gerinagrootte gmar rekaning wsrt gahou den en wij herhalen nogmaals onze vraag waarom het noodig was, dit in het voorsteT- aoeck-Leesberg vast te leggen nu de ge meenschap en niet meer de scholen zelf den bijslag in het tekort zal moeten opbren- ben. De heer Thomsen heeft zich ten slotte la-1 ten overhalen de koorden van de gemeente- beurs nog iets losser te maken, door het voor- stel der sociaal-democraten te steunen om de schoolgeldheffing eerst biji een inkomen van 1200 een aanvang te doen nemen. Het had de finandeel zwakst staande arbel- dersgezinnen bij het ongetwijfeld hooge schoolgeld dat de nieuwe L. O. wet eischt, wat verlichting gebracht, al zou het een be- drag van 4000 minder in de gexneentelijke schatkist hebben doen Yloeien. Thans werd, dank zij de hulp van mevrouw Aukes en door de afwezigheic^ van de heeren W. C. Bosman en Oskam, die hun tijd blijk- baar beter kunnen gebruiken, een regeling aangenomen, die een mindere opbrengst van 9000 zal geven. Was het wonder, dat op dit historisch oogenblik de wethouder van FinanciSn zich uit den nok van het politieke circus te pletter had willen werpen? Maar de heer Van den Bosch had hem bij den aanvang der voorstelling al het etevige vangnet laten zien en de wethouder smaaktc de voldoening zichzelf intijds het politieke leven te kunnen redden. Wij zullen de heeren Van den Bosch en Westerhof maar niet volgen in hun woorden- strijd over den aard van het nieuwe dag- licht, dat in deze duistere tijden aan den ver* ren horizon zichtbaar begint te worden. De heer Westerhof zag er in ongeschokt vertrouwen op zijn politieke geestverwanten een rooden weerschijn in, hij voorspelde, dat de arbeiders van onderen op een nieuwe beschaving zouden brengen en was het mel den heer Van den Bosch volkomen eens, dat een vorig tijdperk te veel in het teeken van een materialistische wereldbeschouwing heeft gestaan. Er bestond slechts verschil van inzicht over de oorzaken daarvan en te dien opzkhte wezen beide heeren elkaar als de meest schuld'igen aan onze in moreel opzicht in het moeras gezakte samenleving aan. De stadsgehoorzaal is inderdaad een para- depaardje, dat het college van Burg, en Weth. telken jare bij de bespreldng der begrooting uit den stal haalt en in den poiltieken circus iaat rondrijden en bewonderen. Meestal heeft de Wethouder van Publieke Werken de teugels in handen gehouden, maar omdat het beestje steeds magerder werd en met zijn berijder een belachelijk figuur begon te maken, had de wethouder kort geleden zijn plaats in het zadel aan den Directeur van Ge- meentewerken afgestaan. Maar op zijn ouden dag is nu het beestje zoo koppig geworden, dat het ieder die een gemeentelijke uniform draagt uit het zadel werpt en het gevolg is geweest, dat het voor goed uit de gemeentelijke manege gehaald is en voor een zacht prijsje in particuliere han den is overgegaan. De Vereeniging V. V. V. krijgt tot taak het door een verstandige leiding het oude aan- zien te hergeven en de voorzitter van ^Ale- mar ia" heeft reeds de belofte afgelegd er nieuwe en ditmaal halsbrekende rijtoeren mee te zullen ondememen. Het is begrijpeliik dat in dezen' tijd van nog steeds nijpendenj woningnood aan af- breking van de eene zijde van het Scharloo nog niet gedacht kan worden. En het is wel toevallig dat de wethouder van publieke werkeni de nieuwe schouwburg juist daar wilde bouwen waar hij wist dat in de eerstvoljgende jaren geen plaatsruimte door afbraak verkregen zou kunnen worden. Wij behoeven niet meer te verzekeren, dat wij het met het streveni van hen, die hier ter stede een nieuw zielkenhuis willen bouwen in alle opzichten eens zijn. Op 8 October van het vorige iaar hebben wij reeds in een hoofdartikel op de noodzake- lijkheid van een dergelijke neutrale inrichting voor Alkmaar en1 omstreken gewezen. Wij hebben desiijids in het licht gesteld, dat er van'de verwezeniijking van Rij'kssteun voor ziekenverzorging, van de aanwijizdng van Alkmaar als centraal punt voor een zie- keninrichting, vooreerat wel niet veel zal fcomen. En toch heeft Alkmaar als centrum van een hier genezing zoekendeni bevolkingskring van meer dan honderdduizend inwoners en1 in verband met art. 99 der Invaliditeitswet dat de mogelijkheid opent verplicht-verzeker- den bij de Raden van Arbeid op kosten der Rijksverzekeringsbank genees- of heellom- dige behandeling en1 verpleging in een inrich ting te doen onaergaan oenoefte aan een! ziekenhuis, niet alleem door de stijgende vraag naaf vsrBorgingsmimte, maar 66k dew het vsidingan Msnhet derf d«r bevolking om verzorging te vinden in eene inrichting, die niet het sterk uitgesproken ka- rakter van een bep-ialde politieke partij of een bepaalden goasdienst draagt. De eenige moeilijkheid blijft het kosten- vraagstuk. Een nieuw ziekeimuis kost een millioeaii gulden voor bouw en inrichting en het is zeer onzeker of Rijk Provincie en omliiggende gemeenten voldoende financieelen steun zul len verleenen. Wij juichen het toe. dat Burg, en Weth. dit vraagstuk niet in handen1 eener commissie hebben gegeven, maar zelf bereid zijn bevon- den het mogelijke te probeeren om onze ge- meente nog deze nui tige en noodzakelij'ke ver- plegingsinrichting rijker te maken. Het aysteem dat Burg, en Weth. voortaan bij het toekenneni van subsidies aan particu liere instellingen willen volgen., heeft tot dus verre weinig instemming gevonden. Er zit natuurlijk in de door Burg, en Weth. aangegeven lijn een logische gecfachte. Zij meten het nut en de waardeering van elke subsidie-vragende vereeniging a! naar de grootte der offers die particulieren zich voor bereiking van het doel der vereeniging ge- troost hebben. iBlijkt b.v. de kmderbewaarplaats of een andere vereeniging als waardeering van haar werk op een steun \*an 1000 per jaar aan vrijwillige bijdr a gen te kunnen rekenen, dan willen Burg, en Weth. de instelling met een- zelfde bedrag subsidieerra. 'Reeds bestaande subsidies zullen. op het voile bedrag gehandhaafd blijven en met de mogelijkheid van uitzonderingen zal rekening gehouden worden. Wij! weten niet of er onder de subsidie-ont- vangenide vereenigingen reeds zijn, die meer aan contributies dan aan gemeentelijken steun ontvangen. In dat geval zou de conse- quente doorvoering van ae gedachten van B. en W. medebtenger:, dat hare subsidies ver- hoogd inoeten' worden. loch zijn ook wij geen bewonderaars van de nieuw voorgestelae regeling. De mogelijkheid om uitzonderingen te ma ken is veel ruimer wanneer geen vast systeem gevolgd wordt en met den heer Westerhof zijn wij het in deze volkomen eens, dat Mul- tatuli's bewering, dat systeemloosheid ook een systeem i®, hier de meest practische oploseing zal brengen. Er zijn inderdaad, voornamelijk op sociaal- medisch gebied, heel wat vereenigingen, wel- ker nut in volkskringen nog te weinig erkenid wordt en die machteloos weer ten onder zul len gaan als zij van gemeentewege in finan cieel opzicht denzelfaen onvoldoenden steuu ontvangen als door vrijwillige bijdragea bij elkaar gebracht kan worden. De heer Westerhof heeft de geschiedenis van 'het oude Stadsziefkenhuis vergeleken met de ware maar droevige historie van een paar oude schoenen. Hij droeg die schoenen in eeni tijd toen hij er onder vaderlijke tucbt zelf nog geen baas over was en toen1 de hakken versleten waren besliste de familie, dat ze door nieuwe vex- vangen zouden worden. Eenzelfde besluit werd genomen toen' wel- dra ook de zolen niet bruikbaar meer warea en toen kort daarop het bovenieer de onmis- kenbare teekenen. van slirtage ging vertoonen werden des jongelings Westerhof's laarzen van nieuwe bovenschoenen voorzien. Toen kon hij op zijta verjaardag aan zajn vriendies vertellen, dTat hij. nieuwe schoenen en toen ook weer geen nieuwe schoenen had gekregen en de oude heer Westerhof bereken- de intusschen, dat al die opknapperij aan een Eaar oude laarzeni hem heel wat meer gekost ad dan wanneer hij zijn zooptje maar direct met een paar nieuwe verblijd had. Die gebeurtenis uit zijn jeugd is den. heer Westerhof natuurlijk bijgebleven en hij heeft er een moraal in ontdekt, die hem in zijn ver der leven reeds meermalen van practische bruikbaarheid is gebleken'. Ze stond hem voor oogen toem hijl mevrouw Aukes op de gevaren van een oplapping der oude zwemschool wees en ze heeft hem er nu weer toe bewogen om zich ten krachtigste te gen elke verbetering van het in zijn oogen' af- tandsche Stadsziekemhuis te vericlaren. Wij spraken; hierboven reed® de hoop uit, dat B. en W. er in zullen slagen de gelden voor een paar fonkelnicuwe bottines bij elkaar te kriigen. Lukt dit niet dan vreezen wij. dat noodge- dwongen het bovenieer der oude gemeenite- schoenen met eene lapje op de meest versle ten plaatsen weer geschikt voor dagelij'ksch gebruik moet gemaakt worden. Bnitenland DE ONLUSTEN IN ZUID-AFRIKA. Het arbeidsconflict in Zuid-Afrika ontaardt meer en meer in een revolutionnaire bewe- ging. De communiques over den toestand spreken dan ook van gevechten met revoluti- onnairen. Voor stakingsrelletj es hebben de gevechten ook wel een wat ernstigeo omvang. ueregelde troepan met viiegtuigm nenmn etf aan deel De vliegtuigen hebben eenige sta ke rscommando's tweemaal met sucoes gebom- bardeerd, waarbij directe treffers werden ge maakt. De revolutionnairen begonnen te Be- nonit en Boksburg huizen in. brand te steicen als represaille tegen het bombardement. Ook tot andere ernstige feiten hebben de opstandigen zich laten verleiden. Tusschen Germiston en Pretoria hebben zij den spoor- weg met dynamiet in de lucht laten vliegen. Eenige autoriteiten van de Breakpan-mijnen werden na hun overgave met knodsen dood- geslagen. De revolutionnairen hebben in deze streek zeer ruw huis gehouden. Uit Bloemfontein is een regiment per spoor naar den Rand vertrokken. Bij het vertrek van den trein speelden zich aan het station toon eelen af, die .aan den oorlogstijd deden denken. Het resultaat Tan onder de leden van de bij de federatie aangesloten vakvereenigingen in den Oranje-Vrijstaat gehouden stemming Is, dat men daar tegen een sympathiestaking is. Niettemin heetf de onrust aan den Rand ook te Bloemfontein een zekere opwinding en on rust veroorzaakt. Op het marktplein werden vergaderingen gehouden en men besloot tot het instellen van z.g. commando's. Dit is ge- schied tegen het advies van den buriremeester in. Ook van andere ziiden werd zulks afgera- den. Deze commando's staan niet in relatie met de georganiseerde arbeiders en zijn ook ongewapend, maar men beschouwt ze niette min als gevaarlijk wegens mogelijke botsin- gen met de kaffers, nu de steaelijke politie voor het grootste gedeelte naar den Rand is gezonden. Volgens de berichten van den. Rand is daar de toestand hoogst emstig. Het personeel van de spoorwegen te Kaapstad en Durban is te gen een sympathiestaking, doch de arbeiders uit de spcorwegwerkplaatsen te Saltriver, op twee mijlen afstand van Kaapstad, zijn. van plan, naar Kaapstad te gaan om de regeering te verzoeken onmiddellijk stappen te onder nemen om te komen tot een minnelijke opios- sing van het geschlL Het meerendee! van de politie uit Kaapstad- is naar den Rand gezonden, terwijl het weer- baarheidscorps te Kaapstad slechts uit enkele negimenten ongeoefende recruten bestaat. Men verwacht dat ingeval er in de stad on- lusten mochten uitbreken, de matrozien van de Britsche oorlogsschepen, die op de reede van Simonstown liggen, aan land zullen gaan. Generaal Smuts, die, naar wij1 gisteren meldden, aan een aanslag heeft blootgestaan heeft bij zijn aankomst te Johannesburg on middellijk krachtige verdedigingsmaatregelen getroffen tegen de revolutionnaire bedreiging. In antweord op verzoeken om inlichting over de staking, heeft hij de volgende verkla- ring afgelegd: De tegenwoordige revoluti onnaire beweging is het werk van extremisti- sche agitators, die de staking gebruiken als een dekmantel tot het verspreiden der syndi- calistische denkbeelden. De regeering heeft den militairen toestand in de hand en met sa- menwerking der loyale burgers kan het niet lang duren voor de normale toestanden her- steld zijn De algemeene staking is afgekon- digd, dodh de meerderheid der arbeiders bui- ten witwatersrand heeft zich niet willen la ten meesleepen. Het gedrag der inlandsche bevolkine was voorbeeldig geduldig. Een Zondag te middemacht uitgegeven commiuniqud over den toesrtand zegt: „De door generaal Beves geleide operaties tegen hetf centum hebben succes. Twee politie- machten. die twee dagen belegerd waren, zijn bevrijd. Meer dan 2200 gevangenen Vielen in onze handen Van Deventer's troepem verja- gen de revolutionnairen uit hun stellingen in net gebied van Benoni. Een andere troepen- macht der regeering rukte uit Krugersdorp naar het oosten op." Johannesburg beleefde wel ninuner zulk een vreeselijken Zondag als eergister. Vlieg- machines wierpen onophoudelijk bommen, de revolutionnairen losten elk oogenblik mi- trailleur- en geweervuur, terwij'l te midden van dat alles de kerkklokken luidden. Riietfiooteini is door regeeriingstroepen be- zet. In het geheel zouden blijikens beridit ui Londen nu al meer dan 200 menschen bij de onlusten zijn omgekomea Naar de „Daily Telegraph" uit Johannes burg vemeemt, heeft een aantal Hollandsche boeren uit de districten Boksburg en Benoni, welke zich op ongeveer 25 K.M. ten Oosten van Johannesburg bevinden, zich bij de sta- kers aangesloten. Naar verluidt, zijn deze boe ren thans begonnen met het beleg van de star Benoni. Deze stad, die 25.000 inwoners telt, is een belangrijk centrum van de goud-in- dustrie. Alle inboorlingen, die in dienst zijn bij de staatsmijnen, zijn thans bewapend met asse- gaaien en knuppels en ingedeeld in comman do's ter bescherming van de mijnen. Wanneer een blanke thans een der mijnen nadert, wordt hij onmiddellijk omsingcld door een aantal gewapende bewakers, die hem aan de blanke poiltie oveiieveren. Nadat Donderdagnacht d« treinen naar Ckisbsn. Oalaafta-Ksai an de Kaapkabaaie trokken waren, heeft de spoorwegdirectie het verdere treinverkeer stopgezet. De stakingskwestie reive is thans eenigs- rins op den achtergrond geraakt door de Be dreiging van de orde van den staat. Tot dus- ver neeft men het wel eens willen doen voor- komen, alsof het gevaar hoofdzakelijk voort- sproot uit de actie van de laagste klassen der bevolking, doch dit wordt steeds minder waarschijnlijk. De correspondent van de ..Daily Tele graph" eindigt met de opmerking, dat de Zuid-Afrikaansche Industrial Federation met haar bestuur de beweging in handen had en voor de gevolgen verantwoordelijk moet wor den gesteld. De „Times" vemeemt d.d. Zondag uit Jo hannesburg, dat de regeeringstroepen ver- sterkingen hebben1 gekregen. Zij hebben ech- ter de stations nog niet bedwongen. De re volutionnairen vechten vastberaden tot het uiterste. Groote benden zijn in verschillende plaatsen van het Reef gelegerd. Binnen bun linies hebben eenige koelbioedige moorden plaats gehad. Zondagmorgen bombardeerden vier Tile- gens de heuvels van Niewland, waar een com mando gelegerd was. Een sterke legermacht zuiverde na heyige gevechten de heuvels bij Brixton en de weste- lijke voorsteden. Zij leed zware verliezen1. De artillerie is gereed om de Melville-kopjes te beschieten, waartegen de regeeringstroepen zijn geconcentreera. Het is blijkbaar de be- doeling om Fordsburg te omsingelen. Fords- burg is het centrum der revolutionnaire be weging en ligt ten westen van Johannesburg. De openbare meening is tegen de despera do's De regeering werft met veel succes vrij- willigers aan. Langzamerhand komt er voed- selgebrek DE IERSCHE KWESTIE. Uit Limerick in Ierland is het bevredigend bericht ontvangen, dat er een regeling is tot stand gekomen tusschen de Iersche rebellen, die zich een week geleden van de openbare gebouwen der stad hadden meester gemaakt en de troepen welke de voorloopige Iersche regeering daarna had gezonden om de orde te herstellen. Men vreesde al voor ernstige botsingen, maar nu is een overeenkomst be- reikt, waarbij alle troepen van beide partijen de stad zullen ontruimen. Door deze scliik- king is bloedvergieten voorkomien. Alle troepen van beide partijen zijn nu vertrokken, met uitzondering van die van dea vrijstaat, die er in garnizoen iageo. De kazemes, welke door de republikeinen bezet waren, staan thans onder de hoede van officieren, die het gezag der voorloopige re geering erkennen. 'Nla net vertrek van de troepen is de stad zonder politie en de politiedienst wordt waar- genomen door plaatselijke vrijwilligers en door een afdeeling van de door de voorloopi ge regeering gezonden burgerwacht. EEN KENTERING IN HET IDEE OVER DUITSCHLAND Op eene vraag aangaande den economi- schen wederopbouw der wereld heeft, vol gens een bericht uit Berlijn, de Fransche mi nister Loucheur geantwoord, dat de weder opbouw door enkele landen op eigen hand ge vaarlijk zou zijn. Evenmin als Engeland op den duur de werkeloosheid, zou Duitschland nog langer de daling der mark kunnen uit- houden. De bewering omtrent een. frauduleus bankroet van Duitschland was eene legende, evenzoo dat Duitschland een welvarend lana was, Zijn economische welstand was slechts schijnbaar. Wanneer de toestand van Duitsch land niet spoedig beter werd, zou het evenals Oostenrijk te gronde gaan, hetgeen voor Frankrijk geen geluk zou beduiden. EEN FRANSCHE BEAMBTE AANGEVALLEN. Een beambte, werkzaam aan het Fransche consulaat-generaal te Leipzig, is op weg. naar huis door drie, klaarblijkelijk dronken man- nen aangevallen. E6n sloeg hem een tand uit den mond. Hij werd daama op den grond ge- gooid, maar kon weer opstaan, doordat per- sonen. die de aanvallers bbgeleidden, dezen van verdere handtastelijkheden terugnielden. Er is tot nu toe geen reden on aan te ne men, dat deze Franschman aangevallen is, omdat hii tot het Fransche consulaat be- hoort De Fransche regeering heeft van de rijksregeering het aanbieden van veront- schu'digingen en het opleggen van 6traf ge- eischt. BOTSI'NG MET COM'MIUNISTEN. Ter gelegenheid van een bijeentomst van de „Jungdeutschen Qrden" in Thuringen kwam het Zondag tot wanordel ijkheden Jeugdige communisten: sloe^gen op de deelne- mers/aan een fakkeloptocht m en wierpen. met steeneni en' stukken1 ijzer. Er ontstond een vechtpartijt; aan beide lean ten werden zeer vele person en gekwetst; somm igen zwaar. De uiivoering van de )rHermannschlacht" in den schouwburg had onder politietoezicht plaats. DE OONFERENTIE VAN GENUA. Chamberlain d'eelde in het Engelsche La- gwrhuis made, dat h«t besluit der Ver. Staten om nist dssl te nemen aan d« eeofsrateia te

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1