DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uii den Alkmaarschen Raad. No. 63 Honderd vter en twittfigsto Jaargang 1922 WOENSDAG Olt nnmmor Dosl&al alt 2 blaflen AbonnementBprijs bij rooriiithetnling per 3 miHinden t 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advertentlapr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsrolmte Rrieven franco N.V. Book- en ITandelsdr. v.h. flerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. IlobfdrcdacteurTj. N. ADEMA. IB MA ART Directeur(1. II. KRAfi.. IIL Het is moeilijk er achter te komen wat de .heer Vaa der Vegt momenteel eigenlijk in ge- meentedienst is. 1 Het is langen tijd niet zeker geweest of hij al dan niet gemeente-ontvanger was, maar wij hebben nu zijn beeediging als zoodanig bijgewoond en wij hebben den burgemeester de hoop hooren uitspreken. dat de nieuwe ti- tularis in alle opzichten de voetsporen van zijn voorganger zou drukken. Toen bleek, dat de heer Van der Vegt door zijn onmisbaarheid eigenlijk nog hoofdcom- mies is en nadat de toegesproken nieuwe ont- vanger in een dankbaar speeehje moed,* be- leid en trouw in het beheer van onze kostbare gemeente-financien beloofd had, zetelde hij even later weer achter de groene tafel als waarnemend gemeente-secretaris. Hebben wij niet gezegd, dat de heer Van der Vegt een zeer veelzijdig man is? Nog andere woorden van waardeering, van welgemeenden dank voor vele jaren trouwe plichtsvervulling hebben dezer dagen in onze raadszaal weerklonken. Het was toen de oude, trouwe gemeentebo- de Corino met de bruid zijner jongelingsja- ren andermaal de trappen van het stadhuis had bestegen om weer met haar een oogen blik van diepgevoelde emotie te doorleven. Nu is hij oud en in den dienst onzer ge- meente vergrijsd, nu staat hij aan het eind van een lange reeks jaren van trouwe en nauw- lettcnde plichtsvervulling. Hij heeft burgemeesters en raadsleden zien komen en gaan, hij heeft den Raad van een eerzaam regentencollege tot een politieke de- batingclub zien groeien, hij heeft de demo- cratiseering van den mensch zich van jaar tot jaar in sneller tempo zien voltrekken. Maar hij bleef dezelfde. Hij bleef de altijd trouwe gedienstige, de man wien nooit iets te veel was, die zeldzaam geworden vertegenwoordiger van het ge- slacht der dienstbaren, die in onveranderde gehechtheid voor hun meesters door het vuur gaan. Hij heeft naast zijn bode-schap een buiten- gewonen aanleg voor het keilnersvak getoorxd Niemand, die de glaasjes water op raads- en perstafels zoo nauwkeurig op peil hield, niemand die zoo monter de thee presenteerde, die v66r de drooglegging van den Raad zoo joviaal een wijntje kon schenken als Co rino, onze gemeente-bode. En al is't niet te ontkennen, dat hij met den wijn altijd voorziehtiger was dan, met het water, dat hij eerst de flesch nog wel eens te- gen het licht hield eer hij er toe besluiten kon de leege of half gevulde glazen weer op 't normale peil te brengen, jui3t het feit, dat hij met het leidingwater steeds een onvergelij- kelijke royaliteit ten toon spreidde, bewijst dat hem de in het belang der gemeente gebo- den zuinigheid steeds als een heilige plicht voor oogen gestaan heeft. Corino is de man wien nooit iets te veel was de altijd bereidwillige en behulpzamc. De burgemeester heeft hem zoo juist getee- kend toen hij mededeelde, dat ook de heer Ripping steeds vol lof over zijn ouden die- naar heeft kunnen spreken en er op wees, dat ten slotte onze maatschappelijke waarde niet zit in wat wij doen, maar in hoe wij het doen. En dan is, zoo zeide hij, Corino voor alien die met hem in aanraking kwamen, een voor- beeld van plichtsbetrachting geweest. Het was een roerend oogenblik en in de Langestraat deed toevallig een orgel zijn me lancholische klanken hooren„Daa sind die Tage der Rosen Kaarsrecht zat de oude bode na door den hoofdeommies uit het rijtuig geholpen te zijn en door den gemeente-secretaris in ae met talrijke belangstellenden gevulde raadszaal ie zijn binnengeleid met zijn vrouw op de hoog gerugde rood-pluchen stoelen. Hij had er bij't bmnenkomen al naar geke- ken als naar meubelstukken die hij in deze zoo vertrouwde omgeving niet kende. En hij moet 't wel verwacht hebben, dat, na de mededeeling dat hij en zijn echtgenoote levenslang de gemeente tot huisbaas houden de burgemeester daaraan toevoegde, dat, dank zij de zorgen van twee edelachtbare huismoeders, de jubilaris en zijn vrouw op dat historisch oogenblik boven op hun ca- deaux waren gezeten. Bewogen heeft de heer Corino bedankt. Toen heeft hij zijn bruid naar huis ge- bracht en even later was hif weer teruig en schonk met verdubbelde royaliteit een krista! heldere vloeibare lafenis. Wij zullen hem missen als zijn decoratieve, met de raadszaal een geworden, figuur door een jeugdig opvolger vervangen zal zijn. En wij brengen hem hier nog gaanie on- zen dank en hulde voor de wijze waarop hij de belangen der Pers in- onze raadszaal steeds naar zijn beste krachten heeft helpen behartigen. Er zijn raadsleden geweest, die den wet- houder van Financien van een te pessimisti- schen blik in de toekomst beschuldigd heb ben toen hij de uit inkomen verhaalbare be- lasting op 75 pet. van die van het vorige jaar schatte De heeren H. E. Bosman en Westerhof durfden de opbrengst met een gerust geweten op $5 pet sehatten en wtj helpen, hen ho- dat spoedig zal blijken, dat da heer homsen zich vergist heeft. Maar zeker is het een eisch van goed fi- nancieel beleid, in dezen malaise-tijd met de raming der inkomsten zoo voorzieh tig moge- lijk te zijn. Bij de bespreking van ons politie-corps blijkt telken jare weer, dat sommige raadsle den de uitgaven voor onze veiligheid tot een zoo klein mogelijk bedrag terug willen bren gen. Volgens den heer Westerhof is politic in Alkmaar vrijwel overbodig. Alkmaar is een stadje van doodmakke renteniers de heele Kennemerstraatweg zit volgens den heer Westerhof vol en voor den enkelen keer dat er eens een dronken man over straat loopt of een kleedje na het vastgestelde uur uitge- klopt wordt, behoeven we er toch geen poli- tie-corps op na te houden dat ons op hon- derduizend gulden per jaar komt te staan. De burgemeester heeft eeni lijstje van ver- schillende gemeenten voorgelezem waarin de uitgaven voor de politic op het totaal d!er ge- meente-uitgaveni gedeeld was. Alkmaar bleefk, op twee andere steden van oogeveer gelijlk grootte na, het rninst aan haar politiecorps ten k'oste te leggen. Nu geveni wij' gaarne toe d!at dergelijke sta tist ische overzichteni ons niet gehed kunnen bevredigen. Of een gemeente veel of weinig politic noo- dig heeft hangt voor eeni groot deel van het B rnalte barer inwoners af en; welk per van het totaal der uitgaven de geidei harer inwoners af en; welk 1 centage 1^1 leni voor een poiltiecorps zullen zijn, houdt ten nauw- ste veTband met den schuldenlast en; deni al of niet rooskleurigen toestand' der gemeente. Wij voor ons zoudeni het betreuren als op ons politiecorps meer dan noodzakelijk be- giuiniigd zou worden;. Wij zijn geen voorstanders van afsdhaffing der afdeeling Recherche, al geven wij' gaarnt toe dat het in het bdlang van een gobde sa- menWerking op justitioneel gebied noodzake lijk is dat de Recherche niet meer een ge- meentelijlloe- maar een Rijksdienst zal zijn. Zool'ang deze noodzakelijke verandiaring nog niet tot stand gekomen is, blijven wiy ook voor onze gemeente den recherche-dienst als een noodzakelijk onderdeel van het polt- tie-toezicht beschouwen. iWie als wij gelegeniheid hebben, wel eens achter de schermen te kijken, weet dat, dank zij onze Recherche, hier menigmaal verheu- gende resnltaten in het belang van de bestrij- ding der misdaad1 bereikt zijn. De geschiedenis van mej. Lobach, de oude knechte van de stadisapotheek, wier wachtgeld thans niet meer uitgekeerd zal worden, is inderdaad een diep treurige. Als hulp barer moeder te lang buiten1 het dienstverband der gemeente gehouden', door opheffing van de stadsapotheek, werkeloos geworden en; op wachtgeld gesteld, ziet ziji zich na twee jaren (lit wachtgeld ontnomem. Zij moet nu leven van 12 pensioen per maand en van het weinigje wat zijl op 54- iarigen leeftijid met hare ongelukkig ver- brande voeten nog als werkster in het stads- ziekenhuis kan verdienen;. Het was geen wonder, dat mew. Wester hof het voor deze ongelukkige heeft opgeno- men en anderta'aal een geheele of gedeeltelijke uitkeering van het wachtgeld bepleit heeft op- dat deze vrouw den gang naar het Armbe-. stuur bespaard' zal kunnen) blijven. AnderzijdS is het te begrijpen dat de burge meester uit medelijden geen gevaailijk prece dent wil scheppen. In die partdculiere bedrijVenl li'ggen de voor- ibeelden1 van plotseling ontslag door het ont- ibrelken van elke rechtszekerheid der werkne- jmers voor het grijipen. Moet hier nu de gemeente ten harer koste het voorbeeld van een' overtreding van haar pigen reglem'enten geven? Wij; achten het nog steeds de beste oplos- (sing, dat het wachtgeld van mej. Lobach Ikomt te vervallen door haar een andere be- hoorlijlk bezoldigde betrekfcing aan te bieden. De burgemeester is er nog niet in geslaagd pets voor haar te vinden. Hij' zal er in slagen «ls hij! ernstig iets wil vinden. En al is het dan eigenlijk ook maar een jsohijnbetrekking waa-rvoor de gemeente deze (vrouw haar tot dusverre genoten bezoldijging zal geven, wij! hebben dan toch de zekerheid, dat, met in achtneming der voor het wachtgeld vastgestelde regelen, de gemeente nimmer ver- jweten zal kunnen worden, dat zij' een trouwe Igedienstige op haar ouden dag aan honger ien ontbering heeft prijs gegeven. i Onze plaatsruimte dwingt ons de rest der kort samen te Vatten. •ank ziji de opmerkingen van mew. Aukes, pn de insteming daarmede van den wethouder van Financien, zal de nieuwe ontvanger wel ppoedig een snoepreisje naar Zwalle maken om daar de zegeningen van een stortings- dienst te bestudeeren, welke dienst daar zoo igoed schijnt te woken, dat de menlschen (eigenlijk veel' meer belasting betalen dan iwaartoe zij1 veiplicht zijn. De thans reeds hier ter sted'e bestaande op- haaldienSt zal zoo mogelijk behouden blijVen pn van de opcenteni op de personeele Mas ting zal een zoo zuinig mogelijk gebruik ge- maakt worden1. De piachters van kramen; en' teniten op de kermis behouden ook dit jaar het verlofsr recht. al gelooven wij niet dat dit, naast de epenstalltng van talnjlaa eatfa mat vaCjpufi ning, van eendgen invloed op een toename der dronkenschap zal zijn. In dit verband willdl wiji er nog wel eens pven de aandacht op vestigen, dat de stationsr restauratie door haar biizonder karakter ook na sluitingstijd der cafers in onze gemeente geopend kan blijven. Zijn wiji goed' ingelicht d:an wordt door niet (naar huis verlangende stamgasten van deze pmstandigeheid na het stads-sluitingsuur jmeermalen profijt getrokken. Al's we aan Rochdale denken dan zien wij (in gedacbten een) rijtje reizigers in het in- schuifpaadje van een l'oket voor spoorweg- kaartjes. Ze hebbeni alien even1 groote haast maar imoeten wachten tot no. 6en geholpen is om igeleidelijk een beurt te kunnen krijgen. En als numrner een bijzonder lang werk ,heeft, stijgt de onrust en verontwaardiging van al due wachtenden en uit zich in luide fverzuchtinjgien over de tergenide langzaam- heid der bediemin g. Nu wacht de bouw Van vereenigings- en gemeentewoniflgen nog steeds op de goedkeu- f ing van de plannen van Rbchdale. En in de hoop op die goedkeuring, in den (angst om door te veel .te wagen alles te be- derven, zwijgt en wacht men, terwijl de wo- iningnood van dag tot dag niet net minst door de opdrijVing der hureni ernstiger afmetingen aanneemt. Dank zij' de malaria van de kinderen des •heeren Plever, zal de stank van de Zander- sloot door gedeeltelijke demp'ing van dit on- frissche water een vijftigtal meter buiteni de hewoonde wereld verplaatst worden. Aan het verkeerswaagstuk zal de noodige aandacht gewijd worden -en aan het plaatsen van palen voor etalages door de zgn. schoon- heidsoommissie zal zooveel mogelijk paal en ■perk gesteld worden1. De nieuwe veikeerSweg heeft nog steeds de Krebbesteeg-idealen niet op de vlucht kunnen drijVen en de bewoners van het Ritsevoort .zijb verblijd met de mededeeling dat zij; in principe tegeltrottoirs zullen krijgen. Hopelijk zullen die principieele tegels in een volgend begrootingsjaar een' meer tast- baren vorm hCbben aan genomen. j De concierge van het stadhuis heeft kans voortaan loon naar werken te zullen ontvan- (gen. i Het georganiseerd overleg zal spoedig In reen stadium van faooge volmaking komen1, de heer Westerhof heeft mevrouw Aukes Moofd nooit meer op de zwemschool te zullen schim- pen en den voorzitter toegezegd dat hij inzake den cursus voor volwassemen enl de melkcen- itrale met Jobsged'uld op de nog steeds niet tverschenen voorStellen zal wachten. i Het was een roerend moment te zien -hoe de heeren Westerhof en Covers het bij* uiitzonde- ring in alle opzichten samen eens waren bij de verkomdiging van het feit, dat 16 cent voor de melk veel te duur is als de boer zelf er maar 10 centen voor fcrijgt i Dank zij! de inotie van den heer H. E. Bos man worden de regentencol leges spoedig ge- democraciseerd en zullen er zooveel rooae en rood-zwarte kleurlingen ingestopt worden1 als maar eenigszins mogelijk is. Wij willen ons raadSoverzicht niet beeindi- gen dan na een woord van dank gebracht te hebben aan de vele raadsleden die getoond hebben het ingespannen werken onzer ver- slaggevers op de juiste waarde te kunnen sehatten:. i Zonderen wiji van de zes voorsteanmiers van een1 nieuwe avondvergadCring de beide wet- houders uit, dan kunnen wij wel constatee- ren, dat de anderen zich tijdens de zitting ge- woonlijk niet z66 vermoeien, dat zij de inge spannen taak der Pers op zullce dagen naar waarde kunnen apprecieeren. Buiteni and DE ONLUSTEN IN ZUIDAFRIKA. De regeeringstroepen rukken op bevredi- gende wijze op. Er zijn verkenners gezonden uit Johannesburg. Een duizendtal rebellen is gevangen genomen na de inneming van Be- ncmi. De regeering heeft Brakpan genomen. Aan het commando, dat zich te Fordsburg heeft verschanst, is vergunning gegeven tot Dinsdag 11 uur, om de stellinge nte ontrui- men, die anders zullen worden gebombar- deerd. Het gister te Pretoria uitgegeven communi que meldt, dat volgens door inboorlingen aangebrachte inlichtingen Zondag vele opstandelimgen zijn gedood, terwijl van de leiders er twee zwaar gewond werden. De op- standelingen stelden 86 gevangen genomen poiltie-mannen in vrijheid. De regeeringstroepen hebben de Eeast Rand Propriatory Mine bezet. Daar werden 158 re- volutionnairen in hechtenis genomen; maar de leiders ontkwamen. Aan het slot van het communique wordt n-6g medegedeeld, dat de omsingelingsbewe- tring door de regeeringstroepen thans voi- tooid is, De 'Oost-Rand. de West-Rand, en de gebieden Pretoria en Germiston zijn zoo goed als gezuiverd Gedeelten van het centrale ge bied moeten nog worden bedwongeni. Het recruteeren is niet alleen gestaakt, Hoch ook zijn er aanzienlijke reserves beschik- baar. BOTSINGEN TE ROME EN PARMA. Te Rome hebben demonatoanim biji de her- denking van den 50sten verjaardag van Maz- zini een carabinier aangevallen, die van zijn revolver gebruik maakte. E>e demonstranten vluchtten. Er zijn geen dooden. Te Parma zijn vijf personen gedood en een twtingtal gewond. DE MOORDENAARS VAN ERZBER- GER. De eenigen tijd te Munchen in verband met den moord op Erzberger gearresteerde advo- caat Muller heeft thans wegens deze arresta- tie een aanklacht bij het gerecht ingediend. In verband met de diplomatieke stappen, welke, met het oog op dezen moord en het verblijf van de mooraenaars te Boedapest de Hongaarsche regeering zijn gedaan, acht men het noodig, den advocaat nog eenigen tijd in verzekerde bewaring te houden. Der- halve is zijn aanklacht voor niet-ontvankelijk verklaard. Muller is thans in hooger beroep gegaan. AMERIKA EN DE BEZET- TINGSKOSTEN. De correspondent van de Associated Press" te Washington verneemt uit de beste bron, dat de Amerikaansche regeering niet van plan is de verdeeling der Duitsche schadeloosstel- ling goed te keuren zonder daarin een aam- deel te krijgen. POINCAR6 NIET NAAR GENUA. Volgens de „Chicago Tribune" heeft Poin- car£ besloten niet persoonlijk deel te nemen aan de conference te Genua. Hij zou n.l. van meening zijn, dat deze conference, nu Ameri- ka daaraan geen deelneemt, geenerlei belang- rijke resultaten zal kunnen afwerpen. TER NAGEDACHTENIS AAN' KAPI- TEIN FRY ATT. In het dok van Preston is op de brug van het stoomschip „Brussels" een bronzen denkplaat onthuld ter nagedachtenis aan pitein Frsatt, die, na zijn schip tegen een on- derzeeer te hebben verdedigd, door de Duit- schers gevangen genomen en gefusilleerd werd. EEN GEDENKTEEKEN VOOR LORD KITCHENER. De Londensche bladen publiceeren bijzon- derheden omtrent het gedenkteeken van Lord Kitchener, dat in St.-Paul's kathedraal zal worden opgericht. Het monument stelt Kit chener voor in een liggende houding als kruisvaarder. Het beeld wordt iets meer dan levensgroot. De maarschalk rust met het hoofd op een lauwerkrans, terwijl het lichaam wordt voorgesteld, rustend op de golven met een doflijn aan de voeten. FTUME. Tienduizend personen, te Belgradao op een meeting bijeen, hebben een motie aangeno- men, welke aan den minister-president is ge zonden en waarin het terugtrekken van de fascistische benden uit Fiume wordt geeischt, daar anders de Joego-Slavische nationalisten dezelfde actie zullen gaan voeren als de fas- cisten In den loop van een bijeenkomst tusschen de ministers Facta en Schanzer en den nieuw benoemden gouverneur van1 Fiume Giurati, uiteen', waanoan zij! er op moesten aandringen, zette eenstgenoemide laan Giuraiti de redenen- dat hij zijn benoeming tot hoofd der regee ring van Fiume niet zou aannemen. Daarop verklaarde Giurati, dat hij deze benoeming niet zou aanvaarden. De Italiaansche regeering zal wel inzien, dat de relletjes te Fiume niet zijn overeen te brengen met het verdrag van Rapallo. De fascisten zullen nu wel teleurgesteld zijn, maar te hopen is dat de regeering hen, van hun ongelijk kan overtuigen. Als d'Annunzio zich nu maar niet meer in de kwesCe gaat mengen. HET COMPLOT TE LISSABON De Portugeesche regeering heeft zeer scherpe maatregelen getroh'en togen de daden van geweld, gepleegd van de zijde der sta- kers. Honderd der voornaamste leiders en agitatoren zijn, volgens de ,,,Daily Mail", ge- arresteerd in verband met het vinden van' do cumenten, betrekking hebbend op het verwek- ken van een opstana. ZEEROOVERIJ „Morgenbladet" verneemt uit Trondjem, dat Russische wachtschepen den 3den Maart den treiler „Sainit Hubert" uit IHhill op 10 mijl van de Russische kust gekaapt hebben lie treiler had een halve lading visch. Het sehip werd naar Moermansk gebracht. De be manning is huiswaarts gezonden. Men vermoedt, dat nog een andere Engel- sche treiler in beslag is genomen.. DE AMERIKAANSCHE BEZET- TINGSTROEPEN. Terwijl volgens de „Herald" de legercom- missie zich in haar rapport uitspreekt voor het terugtrekken van alle Amerikaansche troepen uit het Rijnland, wijken andere dag- bladberichten in Sooverre daarvan af, dat nog 500 man zouden blijvea Het rapport ver- langt verder, dat ook de Amerikaansche troe pen in Tsientsin naar hun vaderland zullen femgkeeren. In 1923 valt Paschea dus«op 1 April. DE OPSTAND IN ALBANIe. De Zuit-Italiaansche bladen melden, dat Albanie in vollen opstand is. De leider hier- van is de populaire Barayn Zurri. De onte- vredenhedd richt zich hoofdzakelijk tegen den minister van binnenlandsche zaken Zagoli, daar deze een u'itgesproken pri-Servische po litick heet te voeren. De regeering-Ypi is vwllan. Allaan Zagoli biadt nog DE LEYANT-KWESTIE. De missie van Angora, aan welks hoofd Yoessoef Kemal bey, de minister voor buiten- tandsche zaken der Kjesmalistische regeering staat, is te Londen aangekomen, om met de Britsche regeering besprakingen te houden. KORTE BERICHTEN. Uit W1ashington wordt gemeld, diat de bankier Frank Vanderlfe, die zich op het oogenibliiiki op weg naar Europa bevindt, als offirieuB gedelegeerde van de Vereenigde Staten de conlfeffantie van: Genua aal bijwo- nen. Zondag en Maamdag woedde een' zwa- re storm in iNbortd-Spanje, gepaard met he- sigeni sneeuwval'. Des imiddags veraarzaak- teni zware regems overstroomingeo. Er heerscht een hevige koudie. 'Het officieele onderzoek naar den aan- slag op den, Fransdienl consulaatbeainbte te Leipzig heeft bewezen, diat dte aanslag niet is gepleegd1 op den consul oats-secret aris als zoodanig, dooi wegens een persoonlijke vee- te. Het schijinit, dat een vreemdeling uit het noorden deni aamislag gepleegd' heeft. De iSpaamsche troepen, te Dardrius ge- concentreend, hervatten de operaties in Ma- rokko, waaraan, ook door de oorlogsschepen wordt deelgenomen. -'De arbeidlers ini de Deenscha papierfa- hriekenl hebben het voorstel der regeerihgs- bemidicMaars verworpen, zooda de uitslui- fing gisteren is began men. Ongeveer 9000 arbeidiers worden hierdioor getroffen. De „Times" verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering aan den Amierikaan- schen gezant haar verontschuldigingen heeft aangeboden naar aamleiddng van den bop- aans'ag en ham verzekerd heeft alle moeite te zullen doen om den dader te arresteeren. Men gelooft met communisten te doen te heb ben. De Duitsche propaganda- stelt tegen- woordig nieuwe pogingen in het wer-k om de bevalking tegen het gebruik van de gekleundle Fransche troepen aan den Rijn op te zetten. Volgens de „Morgenpost" maken de Polee todbereidselen voor de overaemling van het gezag in Opper-SileziS, alsmede voorbe- reidingen voor de huisvesting van de noodige Poolsche staatsbeambten. Lord' Esher, de Engelsche vertegen woordiger in de ontwapemng&cotmnissie vaa den Volken'bond. heeft voorstellen bij die commissie ingediend' voor de verxnindering der 'bewapening te lande. De rransehe Senaat heeft het door de Kamer aan gen omen' wetsontwerp bekrach- Cgd bettreffende afschaffing van den zooier- tijd met ingang van 1923. B T. A. verneemt uit Boekarest, dat de Donau ver buiten zijn oevers is getreden in de streek van de Dobroedsja. V erscheidcne dorpen staan onder water. De schade be- draagt enkele millioenen. Er zijn geen slacht- offers. Wellicht zullen spoedig alle Amerikaan sche bezetCngstroepen worden teruggetrok- ken. Uit Tifles wordt gemeld, dat Enver Pa cha met een rood leger te Boekhara is bin- nen getrokken en aldaar een sovjet-regeering heeft gevestigd' die oomiddellijk met de re geering te Moskou contact heeft gezocht. De politic heeft den moordenaar van Kawafakis. den hoofdredacteur van de Elefte- rios Typos te Athene aangehouden. De man herft reeds bekend. Uit New-York wortd gemeld, dat Maan- dagavond een wervelstorm heeft gewoed in het Mt Alester-district in den staat Oklaho ma (Ver-Staten). Vele huizen werden ver- nield. Er zijn tiyentallen dooden, en gekwets- ten. Het geschil In het Engelsche scheps- bouwbedrijf zal waarschijnlijk worden bijge- legd. INa het mislbldoemi der onderhandelfngen over de regeling der loonen zijn 70.000 werk- lieden in de glas-industrie in Tsjecho-Slowa- kiie in staking gegaan. Het is in Griekenland toch niet gehikt een nieuw ministerie te vormen. Stratos, die opdracht ertoe had, heeft er van afgezien we- gpns nndervonden tegenwerking. Maandagavond is te Belfast een bom geworpen, waardoor 10 personen werden ge wond Bhmenland W1JZIGING ARBEIDSWET. Ingediend is het aangekondigde wetsont werp tot wijziging der Adbeidswet. Inplaats van den 8-urigen arbeidsdag en de 45-urige arbeidsweek komen in't algemeen resp. de 814-urigen en 48-urige met behoud van den vrijen 'Zaterdagmiddag. Verboden wordt in 't algemeen broodver- voer vo6r 9 uur en broodverkoop of -afleve- ring v66r 10 uur des ochtends. VEREENIGING VAN GEMEENTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot vereeni- ging van de 'gemeenten: Venhuizeni en! WSjde- nes. Bilijkens de Meroie van Toelichting sprak in den Raad en in de Commissie uit de inge- zetenieni te Venhuizen de meerderheid zich voor de samenvoeging uit. In den Raad1 van Wijdenes verklaarden de meeste ledeni zich tegen de vereeniging, omdat zij' minder goede verstandhduding vreesden tusschen de bewo ners der vier dorpen1, waaruit de nieuwe ge meente zal best a an, alsmed'e omdat het nut van de samenvoeging niet zou opwegen tegen het nadeel van niet zelf te regeereni, maar ge- r«ge«rd t« worden. De commissie Uit de in-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1