DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 65 17 M A ART Dtt trammer nestaat alt 2 bladen A bonnomontsprijs bij roornltbetftlins per 3 maandon t 2.—, fr. por post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsmimte Itrieven franco N.V. Book- en llandelsdr. v.h. Horma. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminietr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJD AG Direcieur (1. II. KRAIL HooMrodactourTJ. N. ADEMA. Buitenland DIE TROEiBELBN IN Z'UID-AFRIK'A. Aan) het mifitaiire aspect dat de roodie re- vol u, tie in: het Rainidgebied1 had', schijmt mi vrijwef een, einde te zajm gemaaiktt. De veroverihg van Fordsburg heeft ea rn iddellijlk dieini toest-amdl veel kailmer gemaakt. Nadiait de militairen het in staat van' verde- d-iging gebrachte arbeideregebouw haddea veroverd, votnden zij diaar verschillende do- cumenten, waaruft bfeek dat de roodien een heelte campagne op itouw hadden gezet voor de veroverimg v-aa Johannesburg en dat ze lijsteni hadddnl gemiaakt van personen1 die gedbod moesten warden. 'Die fijsten bevatten de nannem van nageneeg alle notabele Jo- haininesburgers. Te Fords burg zijn oak drie Duitsche machinegeweren in beslag geno- men, model 19'17 en. 1918. OFfieieel wordt gemeld1 dat de revoTuti- oninaire opstand' is oniderdiruikt, ndet medegere- fkonjdl op zichzelf staande gevallen van ver- zet. Bijna alle revoluticnnairen ten igetale van 6000 zijn gevangen genomen. Zij: die zich schuldiig hebben gemaakt aan moordi en plundeimg, zullen worden gestraft. Bij! den strijdi rondoni Fcrdsburg was ge- neraal Smiutts zielf aanwezig. Gedurende eeo kwarbier wend) die stad door de regeerings- iro'epen beschote®, waarna het vuur van de stadi Uiiit geopenld werd. Een krachtige op- miarsch der „belegeraars" stelde deze in staat de stad bimmeni te dringen en het den auto's mogelijk te miaken nieuwe troepen aan te voeren. Geliukkig bad'den de meeste non-oombat- tanten tooofdizalkelijk de vrouwen en kin- dteretn Fortlsburg verlaten, diaartoe aan- gesipoordl dtoor de waarschuwingen, welke door vffqgituigemi waren neergeworpen. )De straten dier stad bodien den aaniblik van een' slagveld. Overall- l'agen de gewon- deni verspreid, die steuniend' om water vroe- gen. iFEer en diaar bleek dat manfflen in vrou- wenkleerani schoten liadden gelost. OE OPSTAND IN ALBANIe GEelN- DIGD. Het Ailbaneesche persbureau meldt, dat de Ailbaneesche insurgeniten voltkomen zijn verslagen en ide loiders zich in handem der regeeringstroepen beviindien>. De algeineene ontwiapening aes lands wordt door de regee ringstroepen stelselmiatfig ten uitvoer gelegd. DE IERSCHE KWESTIE. Gemaskerde mannen drongen gister twee hospitalcn te Galway binnen en doodden drie politiemannen, die aan pleurig leden en brachtcn een vierden poltieman, die van hem vroeger toegebrachte wonden herstelde, nieu we wonden toe en lieten hem, met vier schot- wenden, voor dood liggen. De poiltieagenten waren ziek in de hospitalen achtergelaten, toen het oude politiecorps werd teruggetrok- ken. Bij een bomontploffing te Belfast werden 12 personen gewond en 1 gedood. In het Noord-lersche parlement werd me degedeeld, dat zeven gewapende Sinn Feiners, die in het bezit waren van een motorlorrie, binnen de grenzen van Noord-Ierland door de politie gevangen waren genomen en dat de politic ook een hoeveelheid wapens en muni- tie in beslag had genomen. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het wets- ontwerp inzake het Engelschrlersche verdrag in tweede lezing aangenomen. Lord Birken head zeide dat de ad'viseurs van de Britsche regeering in Ierland er op vertrouwden, dat wanneer de verkiezingen plaats hadden, zij die het verdrag hadden geteekend, doo r de meerderheid .van het kiezerscorps opnieuw zouden worden bekIced met de macht, waar- door zij gedurende langen tijd het lot van het land in handen zouden hebben. Carzon zeide, dat hij later zou trachteni het wetsontwerp te amendeeren, speciaal met be- trckking tot de grensbcpalingcn. Hij verklaar- de: Wij zullen niet toestaan dat ook maar 6en acre land, aan Ulster wordt afgenomen zon- der Ulster's toestemming. DE CONFERFNTIE TE GENUA. De Britsche gedelegeerden naar de oonfe- renitie te Genua zijn nog niet definitief aan- gewezen, doc'h zullen deni premier omvatten eni markies Curion. 10 April is thans beslist bepaald als de dlag van aanvang hdtwel'k is aangenomen door a. ue betrokken regeerin- gen. Volgens bet Britsche denkbeeld is de con- ferentie te Genua, inzonderheid wat hare financieele eni economische zijde betreft, er niets eene, op welke de rangischikking der staten in geallieerde, neutrale en ex-vijande- lijike fcan worden gehandhaafd. Verschillende bijzonderhederu van de vooratelleni der Brit sche des'kundigen zijn, volgens de Daily Telegraph, ter 'kenlnis gebraeht van andere dan de geallieerde mogendheden, die de con- ferentie hebbeni georganisieerd. Deze denkbeelden behandelen problemen als: afschaffin'g van alle bemoeiing met de wissel'koersenmobilisatie der activa in lan- den, die internationale credieten trachten te verkrijgenvereenvoudiging van de besitaan- de procedure inzake in- eni uitvoer; paspoort- wetgeving met inbegrip van afschaffing van alle visa^s bij het verlaten van eeni land, en hiet vaststellen van maxima of uniforme loos- ten voor visa bij' het binnenreizen of doortrek- ken1 van een land; internationaal eigemdom en copierecht. Het algemeene doel der Britsche deskundi- gen' is, zooveel mogelijk het sluiteni van tu- ropeencha ovareeakomstan aangaands alls of de meeste van deze punten te vergemakkeli]- ken. Qnder concrete ontwerpen, geformu- leerd door de specialisten der Britsche schat- kist, is er volgens het genoemde blad eeni ten behoeve van het herstel van den goudstan- daard in de Europeesche landen, hoewel de -ariteit niet noodzakelijke wijze in alle goudpa gevailen de pariteit van voor den oorlog zou moeteni zijn. Landen met hooge wisselkoersen, zooals Groot-Britannie, de Scandinavische staten, Holland, Zwitseriand en Spanje, zou den den volledigen standaard kunnen aan- nemen, terwijl in het geval van Frankrijk en Engeland de mate van mindere waarde zoo zou kunnen worden bepaald, dat de franc werd gestabiliseerd op 40 per pond en de lire op 70. Dit proces zou geleidelijk kunnen worden uitgestrekt, zoodat ook de lagere standaarden van cenitraal-Europa en de Do- nau staten werden gestabiliseerd. DE ONAFH ANIKEILI JK'H EID VAN EGYPTE. Volgens telegrammen uit Cairo werd het berieht van de proclamatie der oniafhankelijk- heid van Egypte door de Britsche regteering Woensdagavond laat aldaar ontvangen en onmiddellijk aan den sultan medegedeeld. De sultan zond eeni brief aan den premier, waar- in hij; van het feit kennis gaf en verklaarde, dat hij den titel had aangenomen van koning van Egypte. De sultan voegide er bij,„Wiij vragen God en de natie er getuige van te will en zijn, dat wij zullen trachten te werken voor het welzijn en het geluk van ons geliefd land." De koning zal waarschijnlijk Zaterdag re- ceptie houden, welke dag vennoedelij'k een openbare feestdag zal zijn. Mem is bezig de regeeringsgebouwen te versieren. Salvo's van 101 kanonnen te Cairo, Alexandrie en Port- Said en van 21 kanonnen in de hoofdsteden der prpvincien zullen de onafhankelijkheids- verkfaring te kenneni geven. Intussoien is het berieht met kalme voldoe- ning ontvangen door de geraatigde deelen van het volk. De extremisten hebben echter baldadighedenj gepleegd, door lantaarns te beschadigen en boomien te ontwortelen. Engeland heeft dus eindeldj'k gevolg gege- ven aan den sinds lang uitgeoefenden druk om E'gvpte onafhankehjk te verklaren. Maar het trekt zijn handen daarom nog niet heele- maal van het nieuwe koninkrijk af. Neen, het eindigen van het Britsche protestoraat omvat geene verandering in den status quo van an dere mogendheden in Egypte. De Engelsche regeering blijft van meendng, dat 'het welzijn en de integriteit van Egypte noodzakelijk zijn voor net Britsche Rijik, want het Suez- kanaal vormt een hoogst belangrijk deel der Rij'ksverbindingea Dientengevolge zal Bri- tannie altijd bijzondere betrekkingen met Egypte onderhouden. Er is derhalve uitdruk- kelijk vastgesteld, dat elke poging van eenige sche volk geweldige lasten op. Een nog hoo- ger belasting zou in verband met den huidi- gen toestana van 'het economische leven on- draaglijk zijn. Het is waanzinnig, te beweren, dat Duiitschland zijn valuta opzettelijk die- prerieert, om daardoor de leveranties in \er- banid met de schadevergbeding onmogelijk te maken. Een gevolg van de dating der mark is wel het duurder worden der noodzakelijke levensmiddelen en het gevaar voor den on- dergang der Duitsche industrie, wdke het steeds moedlijker valt grondstoffen in te koo- pen Een verbetering kan slechts komen van buiten at, door een. verstandiwe vaststelliing der voor Duitschland uit het vredesverdrag voortvloeiende leveranties. KORTE BERICHTEN. Met 50 stemen tegen 27 verwierp de Ame- rikaansche senaat der V. A. het amendement van Pitman inzake het viermogendheden verdrag, hetwelk bepaalde dat andere natien konden deelnemen aan de bespreking van internationale geschillen, die in den Pacific mochten ontstaan. Er is een nieuw Grieksch kabinet ge- vormd met Goenaris als minister-president. De voormalige minister van Justitie, Baltazzi, is minister van Buitelandsche Zaken. Theo- dokis blijft minister van Oorlog. (Draad- loos) De Europeesche conference ter bestrij- ding der peidemieen komt 20 Maart te War- schau bijeen. Rusland heeft oorlogsvliegtuigen in Engeland besteld en concentreert troepen aan de Poolsche grens. Moskou stelt Polen aansprakelijk voor de ongeregeldheden, die in den laatsten tijd in Rusland voorvielen. In Madras (Britsch Indie) en omge- ving heerschen de pokken op kwaadaardige wijze. Na sluiting van den dierentuin te Hamburg wegens gebrek aan geldmiddelen tot onderhoud, wordt thans ook het dieren- park te Munchen door de overheid aldaar gesloten. Wel een droevig gevolg van den nood der tijden! De onderhandelingen der Duitsche rifksregeering met de vakvereen igings-orga- nisaties omtrent de verhooging der arbeiders- loonen hebbai gisteren tot overeenstemming geleid. De Italiaansdie gezant Auriti te Wee- nen heeft offitieel aan den Oostenrijkschen bondskanselier medegedeeld, dat Italie tot een bedrag van 70 mi'llioen 'lire aan de ere- diet-actie deelneemt. Trotzky heeft in een bijeenkomst van den Moskouschen Sovjet een waarschuwingsrede gehouden over de binnen- en buitenlandsche „gevaren'", welke Sovjet. Rusland bedreigen. Staten-Generaal eene on vri endelijike da ad. 'DIE !HDNGE'RSNOOiD IN RUSLAND. Dezer dagen gaat er uiit Parijs can zen- ding van zes-en-tach ti'g-d uizend wollee de- kens naar Moskou. Ze ziijn bestemd voor de Rlussische hospitalen en zullen door het Atnerikaamische hulp-comiite worden uitge- deeld. Htet is een- gift van het Amerikaan&che Rioode Kiruis. BEiDIROGElN WERKLOOZEN. Een menigte van 6000 man, voor het miee- rendieel; uiit vreemdelingen bestaande, en elk van „werkbriefjes" voorzien, hebben1 dezer da- gem het arbeidsbureau van Fortd's hoogoven- weikien in Springwell bestormd. iDe werkbriefjes bleken vervalschit te zijn. Zij dxoegen de nagamaakte handtteekening van -Henry Ford', en waren door de mannen van een onbekend persoon voor vijlf tot vijftig dolll'air geiko'cht. Toen' de vervalschilng aan het lioht kwam, onltistonid er groot tumult onder de werktoo- zem, die hun geld van de Pord-onderneming tcrug-eischitenii DE INTERNATIONALE WONING- GONFERENTIE. Te Londen wordt een internationale wo- ningconferentie gehouden. Afgevaardigden van niet minder dan 36 landen wonen deze vergadering bij Nederland is o.a. vertegen- woordigdd oor den heer Van der Kao. DE TOESTA'ND IN BRITSCH-INDIe Te Deh'li is onder 'leiding van Sivaswaind Aiyer een nieuwe partij, de nationale partij, gesticht, die ten doel heeft een centruwgroep te vormien' tusschen de democraten en de re geering. Het program der partij streeft naar weg, van een volledig veramtwoordelijke re geering voor Indie, als een groot oniafgeschei- den gedeelte van het Britsche Rijik, de orga- nisatie van de legermacht op een nationale 'basis en het soheppen van een geest van har- monie en samenwerking 'tusschen Britten en Indiers. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. Bij de eerste 'beraadslaging over het wets ontwerp inzake dew ijzigingen op het gebied van financien verklaarde de rijksminister van financien, dr. Hermes in den Rijksdag, dat in geen enkel land de belasting zoo hoog was als in Duitschland. In weerwil daarvan wordt in Frankrijk nog steeds het tegendeel ibeweerd, op grand van absoluut tendencieuze voor Duitschland omgunstige methoden van vergelijfcing. Da ndauwa balastingwettan legfifan hat 'Duit- TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd na comity generaal ter behandeling van een brief der commissie voor huishoudeliike aangelegenhe- den gestemd over de motie-Van de Laar in zake verplichte openbare aanbesteding bij bouw van scholen. De stemmen staakten; de stemming zal heden worden herhaald. De heer Ossendorp lichtte een amen dement toe op het Bouwwetje om de terug- keerendekracht te laten vervallen doch de wet een jaar langer dus tot 1 Januari 1924 te laten gelden. De Minister had bezwaar tegen de ver- lenging van den duur der wet doch nam het doen vervallen der terugwerkende kracht over. De heer Ossendorp trok het overblijvende deel van zijn amendement in. Het amende ment der commissie van rapporteurs tot ver- duideliiking van de bedoeling van art. 2 werd door den Minister overgenomen. De heer Otto verdedigde een amendement bedoelende voor beslissingen op aanvragen om bouwverlof het vragen van advies van den onderwijs-raad verplicht te stellen. De Minister betoogde dat de onderwijsraad wetenschappelijke voorlichting moet geven en niet is ingericht voor het geven van ad- viezeii zooals het amendement bedoelt. Het amendement werd verworpen met 53 tegen 11 stemmen. 0e heer Gerhard lichtte het amendement der commissie van rapporteurs toe om te be- palen dat vergunning is verleend als na 3 maanden geen beslissing is genomen om 'n aanvrage van bouwverlof, een sub-amende- ment-Rutgers wil voor 3 maanden lezen 1 maand. De Minister raadde aan 2 maanden te le zen. Aldus werd besloten. Het wetsontwerp werd aangenomen. Aan de orde is de begrooting van finan- cien. De heer Weitkamp drong aan op bezuini- ging op het reizen van ambtenaren en op de administratie van de belastingen. Spr. wenschte den invoer van buiten- landsch vleesch verboden te zien. Spr. diende een motie in, vragende om af schaffing van de registratierechten voor de land- en tuinbouwveilingen. De Voorzitter stelde voor, de motie te be handelen op een nader te bepalen dag. Het voorstel werd verworpen met 34 tegen 29 stemmen. De motie werd behandeld bij de begrooting. De heer van Veen vroeg of de schoolopzie- ners ambtenaren zijn. De heer Dresselhuys steunde de motie- Weitkamp. Ook de heer Fleskens betuigde instemming met de motie en drong aan op vlugger uitrei- ken van de belastingbiljetten. De heer Duijs drong er op aan, dat de Ka- mer de motie-weitkamp zal aannemen. De heer Smeenk besprak de positie der rijksklerken. De heer van de Bilt betuigde zijn instem- ming met de motie-Weitkamp. De heer Drion verdedigde de goudpolitiek van de Nederlandsche Bank. De vergadering werd geschorst tot des avonds 8 uur. In die avondvergad'ering was aan de orde de begrooting vani Oorlog van de Staatsbe- girooting voor 1922. IDe algemeene ibeschauwingen werden ge- openicL Daarbij was tevens aan de orde de motie van dien hear K. ter Laani betreffende intrek- fcing van het huwelijksverbod voor militairen. 'De heer De 'Miuralt siteldle een motie voor, waarin eeni aibreking van den eersten oefe- ningstijld van de dienstpliclitigen, behooren- de tot de tweede groep, wordt .afgekeurd, en waarin den minister werd' verzocht derge- iijlke onderbreking onmogelijk te maken. 'Met nadiruik drong spr. nogimaals op be- zuiniginig aan. Spr. heeft grooten twijifel: aan den ernstigen will vani den min'ister om to bezuinigen. De heer Duymaer van Twist betoogde dat de motie-De Muralt niet aannemelijk is: zij' zou het goede stelsel bederven en duur zijn. De heer K. ter Laan verdedigde met een enkel woord zijn motie in zake het huwelijks- veiibod voor militairen. - De hetr Deckers verdedigde het voorstel der kampementen tegemover den heer De Mu ralt. De vergadering Werd verdaagd tot hedien 1 uur. Binnenland SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De volgende vragen zijn ingediend van den heer Van Vuuren aan den minis ter van waterstaat: 1. Welke werken, die er toe zullen bijdra- gen de werklooze veenarbeiders in Drente aan arbeid te helpen, is de regeering voorne- mens et ondernemen of te bevorderen, naast die, welke zullen worden behartigd uit de gelden, vanwege het department van bin- nenlandsche zaken tot nu toe voor het ver- leenen van uitkeeringen in geld verstrekt? 2. Is de regeering bereid, indien en voor zooverre overleg of onderhandelingen met provincie of gemeente aan het begin der uit- voering van een dezer werken dienen vooraf te gaan, mede te deelen in welk stadium dit overleg of deze onderhandelingen verkeeren en welke bezwaren van geldelijken of ande- ren aard der provincie of gemeente oorzaak zijn, dat tot heden geen overeenstemming is verkregen? III. Tegen welk tijdstip.mag van ieder de zer werken worden verwacht, dat met de uit- voering er van een begin zal worden ge maakt? 'HET KAMERLID VA NBER'ESTEIJN. Naar vernomen wordt is thans definitief een comite opgexicht onder voorzitterschap van prof. Kernkamp, dat een' aCtie zal onder nemen om in alle kiesdistricten eeni lijst van candid'aten in te dieneni, waarop als Nr. 1 de heer Van Beresteijn zal wordeni geplaatst. 'Het comite stelt zich volkomen onafhan'ke- lijk van alle politieke partijen en politieke leuzen. Het plaatst op den voorgrond de be- hartiging van vultureele belangen. Biji de samenstelling der candidatenlijst zal vanzelf- ■rekend hiermede reikening worden gehou- .en. OPBRENGOT RIJIMSMIDDEL'EN. Die Rijksmiiddelen hebben im-Fcbruari op- gebracht 30.138.215.37 of circa 1.765.000 ruinider dian die raming. Over de eerste 2 maaniden1 van dit jaar brachteni de middelieni 3.83 milltoen meer op dan over die maanden im) 1921. sp: dei Gemengd Nieuws lievige brand uit in de jperceelen 1012 aan de SchrijVersstraat te 'Dordrecht aliwaar ge- vestigd zijn de pakkerij en het machinege- bouw van N.V. Kon. Ned/erl. Glasfabriek J. J. B. J. Bouvy. Te ongeveer kwart voor dtie was men den brand', die zich aanvankelijk ernstig deed aan- zieni, en gebluscht werd met een motorspuit, slanjgen op de waterleiding en een' eenvou- dige handbranidispuit, volikomen meester. Ook werd1 nog door een varenide stoomspuit op de vlamimen water gegeven. iHlet groote bovenpand brandde geheel' uit, terwijll de machinekamer behouiddn bleef. Persoonlijike ongelukken kwamen niet voor. De vriji aanzienljfce sdiade wordit door ver- zekerinig gedekt. DOOD GEVALLEN'. Op een scheepswerf te 'Rotterdam gleed de 27-jarige 'HI. van der IHL uit een stortte in een 12 meter diepe ruirnte van eeni schip, waarop haji werkzaam was. IMIet eeni hereenschiuddimg en een schedel- breuk werd hij! naar het ziekenhuiis vervoerd, waar hij' kortenl tijd later overfeed. DE 'RAMP OP HET VOLKEIRAJK. Naar wij vernemen, is voor het vindtn van elk der slachitoffers van de ramp op het Vol- kerafc een premie van hoderd gulden uitge- loofid. HUURdDYLLE lEteni van de huuroommissies te 'Rotterdam moest gister ikrachitdadig ingrijpen. Voor eenige maandlein geleden, had) de Huuscommisste I een pand in de van Brakel- straat ingevolge de nuuraanzeggingswet te huur aangeslagen. De eigenaar echter wide het huis niet verhuren en dit geschiedde nu door bovengenoemde commissies. Maar toen nu de nieuwe huurder het huis wilde betrek- ken; weigerdle de onwilllige eigenaar de sleu- tels af te 'geven. De Hiuurcommissie werd' ge- waarschuwd en deze liet het pand onder groote belangstellting van het publiek open breken. Dit is het eerste geval in ons liand, d'at de IHuurcommisste dtisdanig dlngrijpt. IN BESLAG' GENOMEN. Mm meldt uit Hengelb (G.ld.) De politie heeft bijl onderscheidene inge- zetenen, fader- der burgerwacht. en ook bij een bestuurslid, de geweren in beslag, geno men. De commandant heeft bereids zijn ont- sliag 'ingediend. Hfet betreft hier een overtre- riiim(g| der Vuurwapenwet 19'19. EEN MONUMENT. Naar Voorwaarts verneemt zal het iter diachteniis aan den -heer lH Spdekmian -aan Maithenesserdijk te Rotterdam tegenover het P. C. Hooftplein opgerichte monument ont- huld worden op dlen eeraten Meidag. DE OVERSTROOMI NO TE CUYK. M'en herinnetr zich wellicht, dat in den winter van begin 1920 te Ouyk de Valuwsche- dijk is bezwdkem voor den druk van de Maas. De gemeenlte Ouyk had er steeds op gere- HET CONFLICT IN DE LIJM- EN SPI- RITTUSFAiBRrEKEN TE DELFT. IDe Moderme R.K. en de Christelijke orga- -nisaties van Fabrieksarbeidlers te Delft heb ben de leden faten stemmen over het al Of niet aan-vaarden van de voorstellien van die directies van de Lijim- en spiri'tusfabrieken a fdiaar, die met ingang van 2 April' het loon met 5 pGt. wifden verl.igen en den werktijd met 2,5 uur per week te verliengen. Tusschen de Organdsaties is verschil van mcening ont staan over de wijze van stemmen. De oonfes- sioneele Vakvereendging liet alleen leden boven 21 jaar stemmen en sloot die van 18 jaar tot 21 jaar uit. De Moderne organisatie daarentegen gaf aan. alle leden' ook die van 18 tot 21 jaarr het recht hunne stemmen uit te bnengen. iNlad'at de stemftning afgeloopen was ver g-adlerdem de verschillende Besturen doch konden niet tot overeenstemming komen, zoodat de ui'tslag van de stemming niet be- kendl werd. De algemeene meeninig is, dat met overgroote imiSrderheild de voorstel len van! de Directies verworpeni zijn. Thans dienf ech'ter te wanedm -afgewacht welk verloop het conflict tusschem die organisaties zal' hebfbe GROOTE BRAND TE DORDRECHT. Gistermiiidd'ag, omstreeks een. uur, bnak door, tot nu taa nqg anibakende oorzaak, een kend dat rijk of provincie den dijk zou doen herstefleni eni daarvoor betalen. Thans is ze echter op last van den Commissaris der Ko- ningin gedagvaard tot betaling van ruim 53.000 wegens herstelkosten van d-en Va- luwschedijk in 1920. N. v. d. D. EEN NED. OPDRACHT AAN BELGIe. Naar de Tel. verneemt heeft de N. V. Kon. Ned. Hoogoven- en Staalfabriek te Velzen opdracht tot den bouw eener batterij van 40 cokes-ovens gegeven aan de Belgische firma Evence Coppe te Brussel. Deze opdracht is voor Belgie wel in het bijzonder van beteeke- nis, omdat verschillende Duitsche firma's naar dezen belangrijken opdracht meedon- gen. De firma Coppee zal een deel van de voor den bouw benoodigde materialen in Ne derland bestellen. Zoo gaf zij bereids aan de N. V. Vereenigde Ned. Chaottefabrieken op dracht voor de levering van ruim 1000 ton vuurvaste materialen voor dezen bouw. WETSONTWERP OP DE DIENST- WEIGERING. Het bestuur van de Vereeniging van Sori- alistische Predikanten zond een adres aan de Regeering en, de Tweede Kamer, waarin wordt gevraagd: lo. uit artikel van het ingediende wetsont werp te schrappen de beperkmg tot godsdien- stige en zedelijke motieven; en wel op de vol gende gronden: ten eerste, omdat de over- tuiging, dat men om des gewetenswil zich niet mag leenen tot de militaire voorberei- ding voor den stelselmatigen modernen oor log, nog niet behoeft in te sluiten het begin- sel der geheele weerloosheid; terwijl een dus- danige overtuiging, dat het stelsel van mili- tairisme en oorlog behoort plaats te maken voor volkerenbondsrecht en ontwapening, een niet slechts „politieke" maar zedelijke over tuiging is; ten tweede, omdat zij, die terwille van zulk een overtuiging den militairen dienst zouden weigeren, daarmee reeds tot de ver- zwarende bepalingen van art. 4 zich zouden verplichten gezwegen van de vraag, of de ze verzwaring noodzakelijk en het verschil tusschen een zes- en twaalfmaandsche ver- lenging redelijk is en dus niet geacht kun nen worden het staatsgezag en de door dat gezag opgelegde plichten, door zulk een daad te bestrijden. 2o. te bepalen, dat de Commissie, die de bezwaren van de dienstweigeraars zal hebben te onderzoeken, niet of althans niet overwe- gend worde samengesteld uit beroepsmilitai- ren of ambtenaren van het Ministerie van Oorlog, terwijl in haar vertegenwoordigd

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1