DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen RaatP Fa. C. RABELING, No. 66 Honderd yier en twintigste Jaargang 1922. ZATERDAG 18 MAARX SPAARBOEKJES le kwaliteit STOFFEN. Dit nommor Dest&at nit 3 blaflen AbonneniontBprijs bij rooniithctrtling per 3 mnandon t 2.—, fr. por post f 2.50. Jtowijsn. 6 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. regol, grootoro lottors naar plaatsniimte ftmvon franco N.V. Book- on fltandolsdr. v.h. norms. Cootor Zoon, Voordam CO, Tol. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. Direciiiur(i. II. UIUU lloofvlreilucieurTj. N. AblillA. Het is niet alles om weeskind te zijn. Want naast het gemis, dat nietnand hun vergoeden kan, ontbreekt het dezen kleinen aan elken persoonlijken invloed om hun kleurloos leventje naar eigen inzicht en rege- ling wat varieerends, wat blijheid en aan- trekke-lijkheid te geven Weeskind zijn, wil zeggen een onderdeeltje van het groote geheel zijn, het groote geheel, dat ondeiworpen is aan de van dag tot dag en van uur tot uur door bestuurscolleges voor- geschreven leefregels. Evenais in de kazemes, moet hier het indi- vidu in het geheel opgaan. Met persoonlijke verlangentjes, persoonlij- ke voorkeur of afkeer kan als regel geen reke- nin-g worden gehouden. Het weeskind is een deel van de geheele collectie weeskinderen en loopt als zoodanig gedwee op zijn plaats in den tredmolen van dagelijks terugkeerende gebeurtenissen Maar juist daarom is het noodig de voor- schriften voor de geheele groep zoo goed te maken als de omstandigheden slechts toela- tcn, want hoe beter en blijder de levensyoor- waarden van het geheel zijn, des te lichter zal het elk individu persoonlijk vallen zich, met terziide stelling van eigen wenschen en verlangens, aan de algemeene reglementaire bepalingen te onderwerpen. Wanneer wij het menu van de weeskinde ren door den beer Westerhof hooren voorle- zen, kunnen we ons begrijpen, dat er zelfs in de minvermogende gezinnen niet veel kinde- ren zullen zijn, die om culinaire redenen in stilte hopen spoedig in het Burgerweeshuis terecht te zullen komen. Nu is dat natuurlijk ook absoluut met noodzakelijk, zelfs hoogst ongewenscht, maar het wijst er toch ook op, dat de voeding van de burgerweesjes verre van aantrekkelijk ge- acht moet worden. Suiker en koek kunnen op zijn tijd heel smakelijk zijn, maar driemaal in de week koek of suiker op het brood1, lijkt ons een maaltijd. die wel eens naar wat anders doet verlangen en grof brood met boter-ersatz moet op den duur ongetwijfeld een. beetje eentonig blijken. Mevrouw Aukes heeft getracht een mdruk van de uitstekrtide voeding te geven, door de mededeeling, dat er bij haar bezoek een groot stuk vleesch werd' gebraden. Is bet juist wat de beer Westerhof mee- deelt, dat driemaal per week elk kind een stukje vleesch verstrekt wordt, dan is het na tuurlijk heel wel mogelijk dat mevrouw Au kes juist op het voor den kok heugelijkste oogenblik van vleesch-braden is binnenge- val-len. 7oolang men niet verlangt dat de weeskin deren hun vleesch rauw eten, lijkt ons het feit dat het vleesch gebraden werd geen verdedi- ging voor de uitmuntendheid der voeding en zoolang niet weersproken is. dat slechts drie maal per week een stukje van dat vleesch aan de weeskinderen ter consumptie verstrekt wordt, kunnen wij niet anders dan ook dit voomameliik voor kinderen van in den re- gel zwakke ouders onvoldoende noejnen. Het doet een beetje vreemd aan, dat Burg, en Weth. een regentencollege moeten vragen of hun begrooting niet een 1000 lager ge- raamd kan worden en dat regenten daddijk de ziaiswijze van Burg, en Weth blijken te dee- len. Het moge waar zijn, dat veranderde om standigheden mindere uitgaven noodzakelijk maakten, maar het komt ons voor, dat, zon- der tusschenkomst van Burg en Weth.? dank zij de prijsdaling der levensmiddelen, in de weinig aantrekkelijke en eentonige voeding vanzclf een verbetering zou zijn mgetreden. De verplegings- en voed'ingskostcn, per weeskind wijzen er wel op, dat deze van elke luxe verstoken zijn, al worden ziji dan vol- gens de onomstootelijke indexcijfers van den heer Cloeck 16 pet. lekkerder gevoed dan in 1920 De ovememing van de motie-Westerhof doet verwachten, dat aan de voeding der weeskinderen voortaan bijzondere zorg zal worden besteed. Maar ook de behuizing liet tot dusverre nog alles te wenschen over. De te kleine slaapkamers der kinderen, waar ziek en gezond, jong en oud, in houten slaap-slerdjes door elkaar liggen, zijn niet de meest gewenschte vertrekken om aardappels en gedroogd voedsel te bewaren, noch is een beer put de aangewezen plaats om er een vliegenkast bovenop te zetten. Uit alles blijkt wel, dat de weeskinderen op het oogenblik in een soort nood-woning ver- blijf houden en dezelfde overwegingen die ons er toe leidden, smakelijk, deugdelijk en vrieerend voedsel voor deze misdeelde kin deren te bepleiten, doen ens een goed, ruim en bnvena! vroolijk en zonnig tehuis voor hen vragen In Napoleon's tijd heeft de Alkmaarsche Tot onzen spilt hebben wij. door on- gesteldheid de vergaderingen van Donderdag niet oersoonl'ik kunnen bijwonen. W" zijn dus diCnaal voor ons overzicht uit- cluitend ot> het gisteravond in onze courant verschenen raadsverslag afgegaan OVEEZICWTSCHSIJVER. burgemeester gezworen dat de weezen hun eigen huis zouden houden, maar de ender- vinding heeft geleerd, dat er met hun belan- gen te weinig rekening wordt gehouden, al geven wij gaarne toe, dat de tegenwoordige burgemeester niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de beloften, die zijn voor- ganger in het Fransche tijdperk mag afgelegd hebben. Hij is zelfs niet verantwoordelijk voor de ontruiniing van het gebouw, dat nog heden ten dage den naam „Burger Weeshuis" draagt en waarvan de heer Van den Bosch zoo graag een stukje zou willen afhakken om het verkoer in de veel te smalle Gasthuisstraat te verbeteren. al schijnt er tot dusverre even- veel kans te bestaan dat deze verkeersverbete- ring door achteruitzetting van de Groote Kerk en het Rijks Opvoedingsgesticht dan door afronding van het zoogenaamde Burger Weeshuis zal tot stand komen. Wat die weezen noodig 'hebben is een nieuw, ruim gebouw, waarvoor de gelden trouwens reeds lang op de begrooting zijn uitgetrokken. Het doet ons genoegen, dat Burg, en Weth. hebben willen meewerken om de totstandko- ming van dit gebouw dat volgens overeen- komst in alien gevalle v66r 10 April 1924 ge- reed zal moeten zijn door spoedige indie- ning van het bouwplan, zoo krachtig mogelijk te bevorderen Wij hopen van ganscher harte, dat dan de ballingschap der weeskinderen een einde moge nemen. dat zij in een eieen, vroolijk en zonnig huis wat van het geluk en; de levens- lust hervinden mogen. die deze misdeelde kleinen in hun voor blij genieten1 bestemde kinderjaren te veel hebben moeten ontberen. Ook met de begrooting van den Armen- raad hebben Burg, en Weth. op een eigen- aardige wijze omgesprongen Die begrooting was in ontvang en uitgaaf op 6341,70 geraamd, maar de commissie voor de belastingzaken stelde eenvoudiig voor ze op een bedrag van 5041.70 vast te stel- len. Slechts werd medegedeeld, dat de commis sie bezwaar maakte tegen de hoogere raming der salarissen en zij verwees voor haar be- zwaren naar de Memorie van Toelichfing op de gemeente-begrooting In die zoogenaamde Memorie van Toelich- ting ontbreekt evenwel elke nad'ere toelichting wordt eenvoudig medegedeeld, dat de ver- hooging van salarissen en de uitbreiding van het personeel te zamen tot een bedrag van f 1300 niet zijn overgenomen. F.erst de Memorie van Antwoord op het ranporteursverslag brengt de motiveering, dat het personeel van den Armenraad niet met dat vn de secretarie te vergeliiken is daar het n-eenerle'' bevoepdheden bezit. Als bewijs van behoorlijke bezoldiging wordt daarbij natuurlijk het gebruikelijke tijstje overgelegd van gemeenten waar de be- taling nog geringer is. Het is natuurlijk niet moeilijk om ook een lijstje over te leggen van gemeenten waar de bezoldiging beter is dan te Alkmaar en het blijkt wel, dat men er in tal van plaatsen reeds toe over gegaan is het personeel van den Armenraad in dezelfde salaris-klassen in te deelen als de secretarie-ambtenaren. Het valt niet te ontkennen, dat er onder het personeel van den Armenraad nog niet zoo- veel juristen schuilen als onder het tegen woordige personeel van onze gemeente-se- cretarie, maar wij gelooven, dat er ook zon- der bijzondere bevoegdheden door het perso neel van het bureau voor Maatschappelijk hulpbetoon zeer deskundig en zeer goed werk wordt gekverd. Wij waren menigmaal in de gelegenheid ook hier een kijkje achter de schermen te ne men en wij durven verzekeren, dat de Ar menraad hier ter stede een installing is die door zijn opbouwendeni socialen arbeid en door de liefde, de zorg en deskundigheid waarmede dit werk ten behoeve der. maat schappelijk zwakken in onze samenkving ver- richt wordt, de daarvoor benoodigde gelden ten voile waard is. Het moge waar zijn. dat thans geen inlich- tingen meer aan het Burgerlijk Armbestuur verstrekt worden er hangt iets van een vroegere miskenning van den Armenraad in ons geheugen, waardoor, als wij ons niet ver- gissen, ook vroeger't 'Burg. Armbestuur geen groote prijs op adviezen bleek te stellen maar dat neemt niet weg, dat de Armenraac desniettegenstaande even1 goed' en even volle- lig van het armwezen in onze gemeente op de hooste dient te zijn als vroeger. Wij gelooven niet, dat de arbeid1 van mej Van der Voort veminderd is door de aan- stelling van den armbezoeker van het Burg Armbestuur en de adviezen die dit laatste college niet meer vraagt. moeten toch even- roed als vroeger verstrekt kunnen worden als anderen ze vragen. Het feit, dat tijdelijke hulp moest worden penomen, wiist zeker niet op een verminde- rine van werkzaamhed'en en wij kunnen ons er slechts over verheugen, dat de kwestie an dermaal ter nader onderzock in' handen van de salaris-commissie gesteld is. Wat het toekennen van subsidies aan parti culiere instellingen betreft hebben wij er de- rpr da^en reeds op gewezen. dat er in de door Burg, eni Weth. aangegeven lifa een1 logieche gedachte zit, al kondan wij' ons niet NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW CREDIET. Rente 4 verwijten, dat deze de hoogere kosten af- lift op zijn clientele, dan geldt ditzelfde motief als de thans ontbrekende duizenden tot bewonderaars van de nieuwe voorgestelde re; geling verklaren. Wij gingen toen nog wel uit van de ge dachte, dat Burg, en Weth als regel met mogelijke uitzonderingen ten bate der aanvra- gende vereenigingen het zelfde bedrag aan subsidie wilden toekennen als reeds door particulieren door vrijwillige bijdragen be- schikbaar gesteld was. Wij werden in deze zienswijze versterkt door de opmerkingen van Bflrg. en Weth. in hun antwoord op het rapporteursverslag. Daarin wordt op den prikkel voor meer- dere activiteit bij het wekken van belangstel- ling bij particulieren gewezen, want „des te hooger zullen de inkomsten aan oontributies en eventueel de subsidie der gemeente zijn." Ook de vergelijking met de werkloozen- kassen, waar de contributes met een gelijk bedrag door Rijk en Gemeente verhoogd worden, deed verwachten, dat Burg, en Weth. in elk geval niet minder subsidie dan het to- taal der vriiwiltige bijdragen garandeeren. In dit veiband wezeni wij er reeds op, dat consequente doorvoering van het nieuwe sy- steem mee zou brengen, dat de subsidies van vereenigingen, die thans meer aan contribu- ties dan aan gemeentelijken steun ontvangen verhoogd moeten worden. Dit nu blijkt allerminst in het voomemen van Burg, en Weth. te liggen, Het subsi die-klepkooit j e is open gezet en toen de meerderheid van den Raad er in ge- vlogen was, hebben Burg, en Weth. het deurtje dicht gedaan. Na verwerping van de motie-Westerhof kwam eigenlijk pas de duidelijke mededeeling, dat Burg, en weth. er met aan. denken als regel evenveel subsidie als het contnbutie-be- drag te geven. De vogelaar liet nu niet 1 anger zijn lok- kende tonen hooren, de heer Thomsen oor- deelde het geen serieuze politick meer, om al- leen op grond van contnbuicie een geliiik be drag als subsidie te geven, en noemde het contributie-bedrag een maximum. Wij gelooven, dat de Raad door verwer ping van het oude systeem de subsidie-behoe- vende vereenigingen over het algemeen geen dienst heeft bewezen. Overigens heeft de heer "Vain den Bosch al geeonsfateerd, dat door de uitzonderings- maatregelen elke aanvrage ook nu nog op zich zelf beoordeeid kan worden. Gebeurt dit inderdaad en wordt van het uitzonderingsrecht geen karig gebruik ge- maakt, dan verschilt de nieuwe methode prac- tisch niet van de tot dusverre gevolgde. De welwillende houding, nu reeds tegen- over eenige nuttige instellingen op sociaal- medisch gebied ingenomen, doet ons de beste verwachtingen voor de toekomst koesteren Het spijt ons het meest voor den heer Govers, dat de Raad besloten heeft, de 100 opcemten op de vermogens-belasting te blij- ven heffen, al is dit de eenige belasting, waar- in we zelf graag voor een zoo groot moge lijk bedrag zouden willen aangeslagen wor den. Natuurlijk zou ook hier een. progressieve heffing de meest biilijke zijn, maar de over- weging, de kapitaalkrachtigsten het leven in Alkmaar niet onmogelijk te maken, maakt een voorzichtig financieel beledd zeer zeker geboden. Wat de winst uit de lichtbedrijven betreft, hebben wij er bij de bespreking der gemeente- begrooting reeds op gewezen, dat een gem een telijk bedrijf eigenlijk geen winst moet kun nen maken. Blijkt er wiinst te zijn, dan moet die door prijsverl aging den gas- en stroomvenbruikers ten goede -komen Annexeert de gemeente die winst, dan komt zij alle belastingbetalende ingezetenen -ten goede. Maar zoo hebben wij betoogd aange- zien de petroleum- en tuitla-mpen, althans bij het belasiin-g beta-lende deel der burgerij, d-us bij de niet on- en minvermogenden, vrijwel overal door gas- of electriciteit veidrongen zijn, gelooven we niet, dat het voor hen een financieel verschil van beteekenis zal zijn ol zij een lageren gas-prijs of een lageren bdfes- tingaanslag te betalen krijgen. Het blij ft nog steeds onze opinie. IDe heer Westeihof heeft er thans op ge wezen, dat, aamgezien de gasprijs voor a-llen gelijk is, hier van een onbiilijk soort belasting sprake is van degressie 'kan natuurlijk niet gesproken worden aangezien in dat deel der gemeente-inkomsten geen progressieve heffing zit, wat wel het geval zou zijn, als het uit den H.O. werd verkregen, Wij willen er in verband hiermede slechts op wijzen, d-at het bed-rag slechts een klein deel van het totaa-l-bedrag van den H.O. uit- maakt Bovendien is de te hooge gasprijs in wer- kelijkheid wel progressief, daar de midden stand en de kapitaalkrachtigen de grootste 0M- «n *tax»amvtrhruikar* zijn. Wil de heer Westerhof den middenstand niet via de gasrekening, maar rechtstreeks door het aanslagbiljet uit de zakken der kooplieden gehaald moeten worden. Dank zij het uithoudingsvennogen van Burg, en Weth. zal de Kooltuin niet gedempt worden. Wij hadden er destijds al een voorgevoel van, dat de bewoners van dit pittoreske grachtje te vroeg de driekleur naar buiten gestoken hadden. De plannen voor den nieuwen verkeersweg die er gelukkig ook komt zijn niet in staat geweest den Raad tot het behoud van de Krebbesteeg in zijn tegenwoordige gedaante over te halen. Heit spijt ons alleen maar voor rnr. Lees- >erp. dat het hem, ondanks zijn bewonderens- waardig optimisme, niet gelukt is dfen Raad van de overbodigheid van verbetering van net stadsverkeer ter plaatse te oveituigen. 'De Krebbesteeg, de o-nwelriekende scheur tusschen -twee bouwblokken-, het op druk ver- ceer aangewezen urinoir-pakhuisgangetje, is voor de tweede maal bij meerdorhcid van stemmen ter verdwijning, verbreeding en mo- deimiseering aangewezen. De heer Westerhof vroeg of het nu zou ge- beuren. De voorzitter vondi deze vraag niet toelaat- baar. Het is mogelijk, dat ze niet toelaaitbaar is, maar ze ils na al het gebeuide tioch wel een beetje 'begrijpelijk. De Raad heeft een poging gedaan om den 8-urend:ag te vermoorden en al'les wat polir tick rood en zwait-rood is en bij den blauwen werkkiel als het heiligste kleedingstuk zweert, heef't zich om den heer Westerhof gesdiaard, om deze aantasting van na lange jaren- van verd'rukidng en rechtsverkrachting verkregen rechten te verdedigen. Nu willen wij er wel eerlijk voor uitko- men, dat wij geen bewonderaars van den 8- urendag zijn, dat wij er van- overtuigd zijn, dat gezonder maatschappelijke verhoudingen sledrts verkregen kunnen worden dOor terug- keer op den onder den drang der omstan'diig- heden zoo haastig ingeslagen weg van steeds hoogere loonen en mindere arbeidsuren. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat wij vele ongezonde toestanden- van vroeger niet gaar ne terug zouden wenschen. Maar wij gelooven, dat de abbeiders zelf op den duur zullen moeten inzien, dat wij door lagere loonen en langeren werktijd naar gezonder tijden terug moeten en wij zijn er ook van overtuigd, dat men van de loomm zoo lang mogelijk moet afblijven, wanneer nog verbetering door wat langeren arbeid!stijd verkregen zal kunnen wo-rden. Trouwens, overal beg-int men langzamer- hand tot dat inzicht te komen en de gewijzig- de arbeidswet bewijst wel, dat ook de minister begrepen- heeft, dat hij te ver gegaan was. Wij voor one kunnen- het niet zoo heel erg vinden als plantsoenarbeiders doordat hun arbeid dat meebrengt in den zomer een half uur per dag vroeger 'beginnen, voor- a-1 niet, wanneer in den Winter de werktijc zoo geregeld wordt, dat over het geheele jaar niet meer dan vroeger gewerkt wordt. Was het omdat zij zelf voelen, dat dit hei- lig huisje op instort-en staat, dat de arbeiders- vmtegenwoordigera in onzen Raad1 zich zoo overdreven geweerd' hebben Van vermoording van den acht-urendag is bij dit voorstel toch nog allerminst sprake ge weest. Wat de kwestie van- mej. Lobadh betreft, deed het ons genoegen, dat de voorzitter thans zekerheid 'had een plaatsje vo-or haar te vin den, waar zij1 het bedrag kan verdienen, dat zij thans als wachtpeld gen'iet. ■De heer Westerhof wil haar op den pen- sioen-gerechtigden leef-tijd het bedrag garan deeren, dat zij1 van het Rij-k zou ontvangen als regenten haar vroeger tijdig als in vasten dienst zijnd beschouwd hadden. Het college zal dit nadier onderzoeken en wij vertrouwen, dat voor de toekomst van deze ongelukkige vrouw voldbende zorg ge- dragen- zal worden. Het Stadsziekenhuis schijnt trouwens meer miskende arbeidskrachten te hebben. De gesehiedenis van de werkster, die 26 jaar dienst deed en daanrna met een totaal be drag van 3.naar huis getrokken is, ver- eischt zeker nog wel eenige nadere ophelde- ring. De heer Oskam gaat ons veriaten. Dat is jammer. Het is altijd jammer, als er iemand weg- gaat, niet alleen uit het oogpunt van de meer- dere vreugde, die er is bij de vele zieltjes, maar ook omdat de heer Gsikam zich als een ernstig werker heeft doen kennen. Wij zijn het natuuriijk niet altijd1 met hem eens geweest, maar wij moeten desondanks constateeren, dat hij steeds goed gedocumen- teerd' was en diat hij er een eigen meening op nahidd, die hem met 'behoud van de in zijn oogen heilige prineipes menigmaal tegen- over zijn eigen partijgenootem deed staan. Hij komt -nu bij een Bureau van Arbeids- recht en bij den klank van dien naam herin- nerde d'e voorzitter rich, dat hij'zelf een oud- Btudent in dtfrachtan. i* fientlemana Tailors. Fnidsen 50, tegenover de Vieuwstraat. Nienwste dessins. Laagste prQzen. Vraagt stalen. Ziet de etalage's. Zoo'n beetje col-lega dus. En in die stemming van veibroedering en collegialiteit ontsluierde de voorzitter de leef regels van oud-studenten in de rechten-, die „zelf respectabel -leven, anderen nimmer na- deel -berokkenen en ieder het zijne geven". Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij- thans met nog grooter bewondering dan vroeger naar onze- juristen opkijkeni en ons al begin nen te verzoenen met de gedachte, dat onze emeente-secretarie binnenkort niets anders an meesters en doctors, oud-studenten in de rechten, bewonderaars van de hierboven weer- gegeven echoone leefregels, zal tellen. Buitenland DE OGNIFE'RIENTIE TE GENUA. INlaar uit Stockholm word-t gemeUd, zal de conferen'tde van neutrale laniden ter voorbe- reid'ing van de confcrentie van Genua reeds heden te 'Stockholm een aanvang nemen. Zij zal ridi voomameldjk met die vraagstukken bezilg houden', die in het bijizonder voor de neutrale lamdeni van belang zijn en- waarvan men1 verwacht, at zij- ook op de conference te Genua ter sprake zullen worden gebradht. to Zweedsche plitieke kringen is men van mieenin, dat deze bdjeenfcomst der neutrale lan- den van groote beteeeknis is, daar men ge- looft, dat de belangen der atzonderlijlke sta- ten in vele gevallen' identiek zijn. Naar de ,.Berlingske Tidende" meldt, heeft de Zweedsdne - minister van buitenlandsche zatodn venklaaid, dat plaats en tijdstip van d-e conferentie nog niet definitief vastetaan, en dat er op de uitnoodiging nog niet van alle Banden antwoord is ontvange. Niaar ver- llisidll, zou Zwitscriad voorgesteld hebben, de conference te Genfeve te doen houden, in ver* band- met die afgelegen 'lagging van -Stock holm. Voligiens de „Chicago Tribune" is van offir cieel'e Amerikaansche rijlde het beri<±t tlegen- gesproken, dat Frank A. Vanrierlip, de di- recteur der National City Bank, die thans op den overtochlt naar Europa is, officieus vertegenwoordiger der Ver. Staten ter confe- renide van Genua zou zijn. Meegedfleld wordt, dat, wanear Amerika inderdaad een toe- hoorder te Genua heeft, het Richard' Wash- bum' Child zal zijn, die gezant is te Rome. Naar veriuidt, staat het nog niet vast, of dr. Wirth, dan wel dr. Ralhenau als leider der Duitsche delegatie naar Genua zal gaan. Men verwacht, dat Lloyd George zelf aan de onderh an-del in gen zal deelnemen en dat dien- tengevol'ge ook Poincard de conference per soonlijk zal bijwonen. In dat geval zal waar- schijhlijk dr. Wirth als leider der Duitsche delegatie naar Genua gaan. Naar uit Warschau wordt gemeld, zullen de vertegenwoordigers der republiek Polen rich na de opening der intemaConale sani- taire confcrentie te Warschau op 20 Ma art via Parijs naar Lond'en en dan- naar Genua begeven, waar zij op 5 April' met de vertegen woordigers der Kleine Entente nog ee bereidende conference zullen houden. DE IERSCHE KWESTIE. Het op touw gezette (doch door Griffith verboden) congres van het Iersche republi- keinsche leger had ten doel een „uitvoe- rend comit6 van het leger" in te stellen. De voorloopige regeering beschouwde dit als een poging om een militaire regeering te genover haar zelf te stellen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN ALBANIe. Een B. T. A.-telegram uit Oeskjoeb meldt dat Bairam Tzoera, de leider van de op- standige beweging in Albanie, na zijn mis- lukte poging om zich meester te maken van Tirana,thans actie voert in de neutrale zone en tegen de Zuid-Slavische grens. De Servi- sche autoriteiten nemen de noodige maat- regelen, om iederen eventueelen aanval af te slaan. ONVEILIGHEID IN OPPER-SILEZIe. In de Duitsche Rijksdag verklaarde de vertegenwoordiger der regeering in ant woord op eene vraag, dat overvallingen van benden op banken en handelshuizen in Opper-Silezie den laatsten tijd zijn toegeno- men, dat echter van eenactief optreden te gen deze rooverbenden, door de intergeal- lieerde commissie, zooals door de regeering was verzocht niets is geschied. Ook was het waar, dat er in Opper-Silezie nog tal- rijke Poolsche wapendepots bestonden, op het gevaar waarvan voor de Duitsche be- volking der intergeallieerde commissie her- haaldelijk was gewezen. DE NOODTOESTAND BIJ HET DAG- BLA'DBEDRIJF IN DUIT9GHLAND. Naar de „Bayrisdi Courier" uit betrouw- bare bron vemeemt, zal dezer d'agen bij den Dui-tschen Rijksdag een wetson twerp van heft departement van economic worden ingediend, waaibij de rij'ksregeering wordt gemachCgd ter voorziening in de dringende behoefte aan courantenpa-pier den aanvoer en de distri-buCe van hout voor de papriarfabricaae, houtalijp,

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1