DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 67 1922 MAANDAG 20 MA ART Dit trammer Desta&l alt 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonncmcnisprijs blf vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gcheele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewJjsnummers 5 cents. Prljs der gewone Adverteatiln. Per regel 0.25, bl| groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handeladrokkeri] v/h. HERMs. COSTER ZQON. Voordam C 9. Telefoonnummer 3. DlreotenrA. H. KRJLK. Telefoonnr. Redaerie Si. Hoofttredacteori TJ. ADEMA. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. Zaterdag werden te Belfast twee mannen gedood en een derde gevaarlijik gewondi. Ver- uer werden twee vrouwen in haar bed door cen bom gedood. De toestand aan de grens tusschen Noord- en 'Zuid-Ierland is opnieuw zeer gespannen geworden. Een afdeeling van ongeveer 500 man van het Iersche republikeinsche leger is bij de grens aangekomen en requireerde in de nabijheid een vlasfabriek en verschiUende huizen die bezet werden. Alle bruggen, die over de grens leiden zoowel als de hoofdwe- gen, zijn afgesloten. Van de zijde van den vrijstaat werden aan de grens eenige schoten gelost, doch niemand werd getroffen. Er heerscht een groote spanning. Bride partijen schijnen te vreezen voor een aanval. Sir Henry Wilson, de voormalige chef van den Engelschen generalen staf, die onlangs werd gekozen tot Lagerhuis-afgevaardigde voor een der Ulster-districten, is te Belfast aangekomen om met de regeering van Noord- lerland maatregelen te beramen ter verzeke- ring van de openbare veiligheid en' onder- drukking der misdaden. DE OPSTAND IN ALBANIA Het buitengewoon tribunaal te Skiat heeft den kapitein van de gendarmerie Befram Gi- am, de voomaamste magistraat van het dorp Kriezis, tot den dood door ophanging veroor- deeld en het vonnis onmiddellijk voltrokken. Aan de stad Durazzo is een boete van 5000 Napoleons en aan de stad Skiat een boete van 3000 Napoleons opgelegd. Verder is een manifest gepubliceerd, waar- in wordt gezegd, dat een ieder, die de wape- nen opneemt, met den dood gestraft zal wor den, terwijl met een gevangenisstraf van drie jaar degenen zullen worden gestraft, die aan een oproerige beweging deel nemen. De uitge- wekenen, die niet binnen veertien dagien te- rugkeeren. kunnen de inbeslagneming van hun goederen verwachten. Volgens een mededeeling van het Albanee- sche persbureau is de rust in Albanie thans teruggekeerd. ONLUSTEN IN BRITSCH OOST-AFRIKA. Nadat den 15en Maart de belcende agitator Thuku gearrestcerd was, zijn verscheidene duizenden inborlingen van den Kikuyu-stam Nairobi binnenigedrongen om zijn vrijlating te eischen Onlusten waren daar het gevolg van. De politie was niet in staat de menigte te verspreiden. De troepen werden gerequi- reerd en vuurden Twintig inboorlingen wer den gedood en dertig gewond, waama de me- nifte uiteen ging. Het wortd Engeland den laatsten tijd in ziine overzeesche bezittingen niet gemakke- lijk gemaakt Overal schijnt het te gisten. DE GEBEURTENISSEN TE FIUME. De ..Matin" verneemt uit Belgrado, dat de Zuid-Slavische regeering stappen heeft ge- daan bij de regeeringen van Praag en' Boeka- rest om aan te dringen op een ingrijpen van de Kleine Entente in de gebeurtenissen te Fiume en ten aanzien van de uitvoerihg van het verdrag van Rapallo. Het teelgraafagentschap Stefani spreekt het bericht tegen. door eenige bladen verspreid, volgens hetwelk Italie aan de geallieerden de oplossing der kwestie van Fiume zou hebben toevertrouwd. DE OOSTENRIJKSCHE KROONJU- WEELEN. Naar de „Matin" verneemt, wist ex-keizer Karl er niets van, dat een der leden van zijn fevolg bezig was, de kroonjuweelen te ver- oopen. Hij hoorde voor de eerste maal van het gebeurde door een krantenbericht. Voorts meldf de „Matin", dat de juweelen uit Zwitserland Frankrijk zijn binnengesmok- keld, waar zij zich spoedig verspreidden. De douane-autoriteiten der landen, die bij dezen verkop betrokken zijn, hebben een onderzoek ingesteld, dat, naar verluidt, binnenkort tot eenige arerstaties zal leiden. EX-KONING KARL IS ARM. Te Weenen heeft men uit Funchal, op Ma deira, bericht ontvangen over de uiterst hachelijke financieele positie waarin ex-keizer Karl zich bevindt. Naar gemeld wordt is hij gedwongen zijn personeel grootendeels te ontslaai en heeft hij de villa, welke hij te Funchal bewoonde, moeten verlatett, omdat hij geen geld had om zijn huishuur te beta- Ion en andere noodzakelijke betalingen te doen Het bericht voegt er aan toe, dat de ex- keizer thans zijn intrek genomen heeft in een huis dat de Portugeesche regeering gratis te zijner beschikking heeft gesteld. Naar verteld wordt is onder de Hongaarsche aristocratie een inzameling begonnen voor Karl van Habsburg en zijn gezin De Hongaarsche regeering heeft de totale waarde van de in Hongariie gelegen vaste goederen, die tot het familiebezit der Habs- burners behooren, n.l. een bedrag van vijf mil'ioen kronen, aan ex-koning Karl ter be- schikikn"- gesteld ter bestriiding van de kos- ten van zijn kvensonderheud. H«t beheer van het veitnogen i» met tewtemmin® der Hon gaarsche regeering aan den gevolmachtigde van den ex-koning, dr. Gratz, overgedragen. HET VERVOERWEZEN IN RUSLAND. Te Londen zijn buitengewone ernstige offi- cieele berichten ontvangen omtrent den wan- hopigen toestand, waarin het Russische ver- voerwezen thans verkeert. Het vervoer in ver- band met de 9teunverleening aan het hon- gersnoodgebied verkeert in gevaar, en er ont- wikkelt zich een catastrophe, waarvan de om- vang thans nog niet kan worden overzien. DE VERANITWOORDELIJKJHErD VOOR DEN OORLOG. 'De „Temps" healt twee rapporten gepubli ceerd van den Beiersdhen gezant te Parijs en een rapport van den Beierschen gezant te Rome, welke enkele dagen v66r het uit- broken van den oorlog gedateerd zijn en welke een) der correspondenten van het blad in harden heefii gekregen. Men had getracht deze doouimenten te verbergen, zoodra bekend was, wat ziji inhielden. (Het eerste document was gedateerd te Parijs den 26sten Juli 1914. Hierin wordt gezegd, dat de Fransche openbare meenintg zich op 'n onbegrijpelijke wijze zou hebben la- ten verrassen door de overhandlginlg der Oos- tenrij'ksche nota aan Servie. Er op wijzend, dat al'fe parlmentsleden: Parijs hadden verlaten, evenals alle gezanten, behalve Schbn en dat Poincaik en Viviani in Rusland waren, schrijft de Beiensche gezant, dat dit alles doet zien, dat men volstrekt niet op oocloigs- gevaar was bed;achlii, hetwelk zich plotseldng voordeed en de poHtieke kringen te Parijs in beroerimlg brariit. lln het tweede rapport, dat werd opgesteTd i!n dfen Franschen trein, diie de diplomaten naar Berliijm bracht en op 4 Augustus 1914 was igedateerd, verklaarde de gezant woorde- lijk,,Tolii het liaatste oogenblik toe, in het bijzonder tijdens miiin laatste politieke on- denhoud met den chef van bet protocol Willi am Martin op den avond van 2 Augustus, was miijim indiruk, dat de Fransche regeering tot elken prijs een obrlog heeft willen voor- komen,. Verderop voegde de gezant er aan toe, dat William Martin zijn aandacht vestigde op het frit, dat ten einde grensconfliictem te ver- miijlden, de Fransche troepen opzettelijk op 10 KiMl. van de grens werden gehoudleni, ter wijl' de Duilsdhe troepen zich vlalk bij de grens bevonden. In het derde document, dat op 3 Juli 1914 was igedateerd, gaif de Beiensche gezant te Rome verslag van een onderhoud, dat hij met den gezant Von Flotow had gehad en waarin deze Ihem verklaarde, dat hij! uit ont vangen berichten den indruk had! gekregen1, dat Frankrijk, nodi Ruslland den oorlog wenschten. Voorts verklaarde de Beiersche 'gezant te Rome, dat iDiuitisch'land vooraf in kennis was gesteld melt de Oostenrijksche nota aan- Ser vie en dat Italii'e alls bondlgenoot er eveneens mee op de ihoogte zou moeten zijn gebracht. Miaar markies dii San Giuliano was slechts in zeer aigemeene bewoordingen in kennis gesteld met de Oostenrijksche grieven ten opzidite van Servie en verklaarde, niets te kunnen zeggen omtrent mededeelingen, die van zulk een algemeenen aand waren. [Ten slotte wees de gezant er op, dat di San Giulliano volkomen de waarfieiid sprak, toen hiji zeide. dat hij volstrekt niet van te voren kennis nad igefcregen van den inhoud der. nota. KORTE BERICHTEN. Door brand zijn te St. Nazaire levens- middetendepots vemeld, alsmede 17000 ton graan. Grieksche oorlogsschepen zullen voor- taan geen Fransche schepen meer onderzoe- ken. Het protest der Fransche regeering heeft d'us wel geholpen. Het onderzoek naar den moord op Erz- berger heeft de Duitsche regeering tot dusver reeds ongeveer 200 millioen mark gekost. In het laatste jaar zijn in Midden- Duitschland 70 aanvallen gepleegd op per- sonen die gelden enz. hadden over te bren- gen. Ruim een millioen mark is daarbij ge- stolen. Van de rooyersbenden zijn tot heden 26 man gearresteerd. Gandhi, de leider der nationalisten in Britsch-Indie, is veroordeeld tot zes jaar hechtenis. Zou met deze veroordoeling de rust terugp keeren? De politie te Dusseldorp is een bende valsche munters op het spoor gekomen, die reeds voor eenige millioenen mar ken aan valsch geld in cimilaitie hadden gebracht, waarbij o. a. ook een aantai valsche Neder- landsche eenguldensbons. De bende, die uit meer dan 100 personen bestond, is thans on- schadelijk gemaakt. Naar officieus bericht wordt, is de Paus voomemens, na het einde van het eueharis- tisch congres, buiten het Vaticaan te komen en een plechtige processie te houden. De Russische minister van buitenland- sche zaken, Tsjitsjerin, protesteert in een nieuwe nota aan Polen tegen de daar te lan- de bestaande anti-Soviet orgaaai. Finland, Polen. Eetland en Ledsnd tija uitgenoodigd tot deelneming aan een confe- rentie te Moskou, die daar in verband met de conferentie van Genua zal plaats vinden. Geneve is volgens de jongste opgave de zetel van 21 intemationale bonden, die hun vertakkingen hebben over de heel wereld en gedurende de laatste twee jaren zijn er 57 in temationale congressen binnen Geneve's mu- ren gehouden. Na zijn reis door geheel InidiC, welke 4 maanden heeft geduurd, is de prins van Wa les uit Karachi vertrokken. aan board van de „Renown" naar Ceylon en Japan. In Engeland zijn dit jaar een' millioen aangeslagenen in de inkomstenbelasting min der dan verleden jaar. De gemeenteraad van het Duitsche stad- je Baruth is afgetreden als protest tegen de lastcn, die steeds maar weer door de regee ring aan de gemeenten worden opgelegd^ zon- der dat het geld daarvoor verschaft wordt. De „Daily Mail" deelt roede, dat twee broeders van Landru, alsmede hun zsuter, in het „Joumal Officiel" een advertentie hebben doen opnemen, waarin zij' zegigen dat zij machtiging hebben aangevraagd, om hun naam in dien van Rriny te mogen veranderen. De conferentie van experts te Londen tot voorbereiding van de conferentie te Genua, vangt morgen aan. Terwijl de koning van Egypte van de militaire revue terugkeerde, werd er een vij- andige betooging gehouden. De menigte wierp de poiltie met steemen, waarop deze een aantai schoten' loste. Verscheidene personen werden gewond. De mijnwerkers in Zuid-Afrika hebben de staking voor geeindigd verklaard. Als het nu ook maar uit is met de rellctjes! en Fransch soldaat, Joseph Poppart, die in 1915 nabij Reims zoo ernstig werd ge wond dat hij zijn geheugen verloor, is dezer dagen, dus 7 jaar na zijn verwonding, in het hospitaal door zijn familie nerkend. Met de proclamatie van Egypte*® onai- hankelijkheid is de rust toch nog niet terugp gekeera. Te Cairo is nog een betooging ge houden, toen de nieuwe koning van een m- spectietocht terugkeerde. Er werden tal van personen gewond. Daar weer een Italiaansch stoomschip door de Griekcn is aangehouden en door- zocht, heeft Italie diplomatieke vertoogen ge- richt tot de Grieksche regeering. Een Itali aansch eskader is naar den Piraeus ge- stoomd om het Italiaansche protest te onder- steunen. De Volkenbond doet nogmaals een be- roep op de regeeringen tot bestrijding der epidemieen in Oost-Europa. De schulden aan de geallieerden zal Frankijk betalen, maarnu nog niet. Dat is de korte inhoud van een rede van den Fran schen misister van financien. De onderhandelingen inzake het conflict bij den Britschen scheepsbouw zijn thans de- finitief afgebroken. De Fransche minister van financien acht ees intemationale leening voor Duitschland noodzakelijk. Binnenland AFTREK VAN NOOR5ZAKELIJK LEVENSONDERHOUD. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich vereenigd met de bedenking van Ged. Staten tegen het raadsbesliut van Rot terdam tot verhooging van en bij de gemeen- telijke inkomstenbelasting toe te passen aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ge- huwden tot 900. Ook de minister acht een aftrek van 800 naast den kinderaftrek vol- doende B. en W. stellen den gemeenteraad vood de betreffcnde verordeninig dienovereen- komstig opnieuw vast te strilen. Gemengd Nieuws EEN BIOSGOOP UITGEBRAND. Vrijidagmadht is door tot dusver met opge- heLderde oorzaaik hrand uitgebroken in de Victoria-hioscoop, aan den Niieuwendijk te Amsterdam. Het personeel van het dagblad ,.De Telegraaf", welks bureaux daarachter in de St. Nicolaasstraat liggen, zag vonken en rook opstijgen en heeft daarop de brandweer gealarmeerd. Deze zag zich voor een zeer moeilijke taak geplaatst; in de bioscoop woedde het vuur voora'l in de stoelenrijen en de loges, zoo heftig, dat er geen sprake van was. het daar te blusschen. Rcndom liggen panden, waarin zeer brand- baar materiaal aanwezig was, n.l. de papier- warenmagazijnen van de firma Lutkie Smit, de distilleerderij van de firma H Bootz en de pxneditie van ..De Telegraaf". De brandweer hadi groote moeite, deze perceelen te beveili- pen. De vlammen waren weldra door het dak van het bioscoop4h6ater heengeslagen'. De heel kap stond in lichte laaie, en een ware vonkenregen daaide neer op de daken in de buurt. Plotseling was de brand ovcrgeslagen naar het confectiemagazijn van de firma Brenninkmeijer, welks derde verdieping vlam had gevat. Aanstonds richtten de spuitgasten van de omringende daken daarop hue stra- 'en. en zij wisten verdere uitbmdin® van her vuur hier te voorkiomen, zoodat de schade zich bij de firma Brenninkmeijer beperkt tot wat dameskleeren en waterschade. Intusschen werden nog steeds massa's wa ter in het brandende bioscoopgebouw gewor- penhier had het vuur omstreeks half-vier de cabine bereikt, gelijk bleek uit een hevigen knal. Omstreeks 4 uur was het gevaar voor de omldggende huizen geweken, maar in het bi- oscoopthriiter woedde de brand voort, totdat er weinig brandbaars meer over was. Den bewoners van de St. Nicolaasstraat en de daaromheen liggende straatjes was kort na het uitbreken van den brand medegedeeld, dat zij zich gereed moesten houdrii, om hun woningen te ontmimen. Dit bracht in deze dichtbevolkt buurt groote zenuwachtigheid te weeg, sommige liepen reeds in nachtgewaad randi over de straat, zonder dat hiertoe nog di- recte noodzaak bestond. Toen het dak van het brandende gebouw boven op de vlammende puinhoopen daarbin- nen gestort was met donderend geraas, was het spoedig gedaan. De brandweer kon nu gemalckeMjlker den vuurtiaard bereiken. Van het bioscoop-theater, dat nauwelijfcs 2 jaar geledeni geopend werd, staan nog aleohts de muren. Vrijdagmiddag was er voor het eeret de film „De Jantjes" vertoond, die vervaardigd was naar het zangspel van Bouber. Deze film is mede in de vlammen opgegaan. De laatste voorstelling was dien' avond ruim half twaalf afgeloopen Bij het sluiten van het ge bouw heeft men niets bijzonders bemerkt. Het blusschingswerk heeft gestaan onder leiding van don waarnemenden commanant er brandweer, den heer Lodewijks, en de hoofdbrandmeesters de heeren Bruniet de Ro- chebrune en Forch. Burgemeester De Vlugt en de hoofdeommissaris van politie, de heer Marcusse. waren geruimen tijd1 op het terrrin van den brand. Naar de Telg. nader verneemt zijn bij den brand in de Victoria-bioscoop de film „De Tan+ies" en eenige andere films, die zich in de cabine bevonden. gespaard gebleven. De ver- reGerinfc van den inhoud van het theater be- f 70000. terwiil het gebouw voor de- Tp'fdo cinm verzekerd i? De brandweer heeft "rvor penipie- muren omgehaald. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Tusschen het Verbond van Vereeniginge° van Sigarenfabrikanten en de Ned. R K. Ver- eeniging van Sigarenfabrikanten' eenerzijds en den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond an- derziids is de volgende overeenkomst tot stand gekomen: le. het geheel thans bestaan- de collectief contract blijft gehandhaafd tot nadere opzegginig; 2e. de grondloonen van de sigaren worden adus: De detailprijs tot en met 6 cent voor vormwerk 12.80; voor handwerk 16; detailprijs 7, 8, 9 en 10 cent voor vormwerk 13.60 en voor handwerk 17; detailprijs 11 en 12 cent voor vorm werk 14.40; voor handwerk 18; detail prijs 13, 14 en 15 cent, voor vormiwerk 15 20; voor handwerk 19; detailprijs voor 15 cent voor vormwerk 16 en voor hanxi- werk 20deze loonen gelden voor de derde klasse plaatsen; 3e. de loonen van rigariUos enz. worden met 15 pet. verlaagd; 4e. Alle overige stuk- en uurloonen worden verlaagd met 15 pet. Deze tusschentijdsche regeling gaat in op de nieuwe werkweek nh 16 Maart. Ofechoon de Ned Bond en de Chr. Tabaksbewerkers bond zich bereid verklaarden een locnsverla- ging te aanvaarden, nemen zij thans een af- wachtende houding aan. VEENARBEIDERS NA'AR RUSLAND. In de Weerdinger-venen wordt door enikele personen gewerkt aan de voorberriding van een kleine kolonie veenarbriders, voorstan- ders van productieve associahe, bestemd Kazan in Rsuland. Men zoekt daarvoor pri' ma vakmenschen, die als voorlichters de Rus sische bevolking in de omstreken van Kazan zullen onderwijzer in het in exploitatie bren- gen van veengronden. Eene commissie zal binnekort naar genoemde stad vertrekken1, die tot taak zal hebben een plaatselijk onderzoek naar de kwaliteit en kwantitdt van het veen te doen. BRUTALE BEROOVING. Een koopman huurde te Rotterdam een auto. Na eenigen tijd noodigde hij twee be- rudhte vrouwen uit mee te rijden. Deze stap- ten in, terwijl naast den' cha:ffeur een mam plants nam. Na ongeveer een kwartier stopte de auto en werd de koopman' er uit gezet. De ze kwam toen tot de ontdddring, dat hij be- roofd was voor een bedrag van 1500 gulden Later zijto twee mannen en twee vrouwen als verdacht van dezen roof in verzekerde be waring gesteld. OPENING DER K. L. M. TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddaig werden door de K.L.M. in tegenwoordighrid van vele autoriteiten op het vliegterrein Waalhaven te Rotterdam ver scheidene gebouwen in gebruik genomen. Ter gelegenhrid hiervan waren drie vliegturgen dii Soesterberg, 2 uit Schiphol 5 uit Da Mek eosraHldoniaa. Da dirootaur dor gsmsen tewerken hield e entoespraak, waarna de ad- ministrateur van dte K.L.M., de heer A, Plesman en wethouder F. de Meester het woord voerden. Onder de aanwezigen' waren vender de commandant van het vliegkamp Soesterberg, de directeur en de adjunct-directeur der ge- meentewerken te Rotterdam, de hoofdeommis saris van politie, de raad van bestuur van de K.L.M., vele raadsleden, (benevens andlere autoritriten. Ook de oud-aviateur Van Meel was anwezig, met wien nog versdiridene anc. diere aviateurs. De pens en versdiridene auto riteiten werden vliegtochten aangdboden. DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET N. V. V. Het Nedlerlandsch Verbond van Vakver- eeniging heeft Zondag te Amsterdam een „demonstratief congrai" tegen de reactie ge houden'. E>e heer R. Stenl' uis heeft eene inlriding geg'even waarin hi} het standpunt van het N. V. V. tegenover de pogingen tot reactie heeft uiteen gezet. De volgende resolutie werd1 met aigemeene stemmen aangenomen: Het Demonstratief Congres van het Ne- derlandsch' Verbond van Vakvereenigingen, gehouden op Zondag 19 Maart 1922 te Am sterdam, waar meer dan 200.000 arbtiders vertegenwoordigd zijn door 1200 afgevaar- digden; overwegende, dat de aanvallen op de loo nen van ae zijde der werkgevers voortgaan, zonder dat aangetoond kan worden, dat loonsverlaging ook maar eenige verbetering in den industrieelen toestand kan brengen overwegende, dat de door de werkgevers ge- voerde hetze tegen de bestaande Arbeidswet reeds tenjgevolge heeft gehad, dat, ofsohoon voor nog zeer groote groepen de wet niet is ingevoerd, de Regeering reeds een wetsont- .werp tot wijziging der Arbridswet heeft inge- diend, waarbij de 8 M -urige wertdag wordt ingevoerd en over het geheele jaar 2500 uren kan worden gewerkt waardoor in een aantai bedrijven practisdi zelfs niet meer van een 6^-urigen arbridsdag kan worden ges/pro- ken; overwegende, dat op het giebied van den woningbouw door de Regeenng nagelaten is, den reeds in 1920 in het adres van het N. V. V. en de S. D. A. P. aangewezen weg tot or- ganisatie van de woningherziening te betre- den en in plaats daarvan eene woningpolitiek wordt gevolgd, die tot geen ander resultaat leidt dan verscherpingi van den wouingnood en groote werkeloosheid onder de bouwvakar- beiders; overwegende, dat de regeering reeds beslo- ten heeft, den' nood onder de land- en veenar briders te vergrooten door verslechtering en intrekking der steunregeling en het loon bi] de werkverschaffing nog verder te verlagen; overwegende, dat als gevolg van het door de Eerste Kamer uitgesproken; votum over de pensioenwetten der Burgerlijke Ambtenaren het Overheidspersoneel met eene aigemeene loonsvermindering wordt bedreigd; overwegende, dat bezuiniging, welke ntrttig en mogelijk is zonder de kracht van ons volk aan te tasten dient te wordeni gezoCht in af- schaffing van leger en vloot, waardoor milli oenen zullen kunnen worden bespaard en duizenden krachtige m&nnen aan de produo tie worden terug gegeven; overwegende, dat de machthebbende par- tij'en daartoc met bereid zijn wijst de Nederlandsche arbeiders met na- druk op al deze uitingen van reactie en ar- beid'eravijiandelijkhieden, welke alleen zullen kunnen1 worden tegenigehouden door eens wil- lende, krachtige actie van de arbeidersfclasse en roept de arbeiders van Nederland op tegen deze toenemende reactie eenparig'front te ma- ken en speciaal tegen de in.economischen zta zoo verderfelijke politiek van de regeering in zake het militairisme; geeft het bestuur van het N. V. V. op- dracht, in overleg met de hoofdbesturen der aangesloten Bonden en Bestuurdersbonden, al de gewensdite en mogelijfce maatregelen van actie en strijd te nemen, due dienstig 'kun nen zijn, om' de reactie tot staan te brengen." Het congres is daarop de Intemationale zingend uiteengegaan. B'RAlNlD. Vrijldlagtootrgen is de aapitale boerderij van Wilnelm Mulder te Zalk totaal afge- brand, ItierwtijJi de boer en zijn vrouw naar de ZwoHsche miarict waren. Twintig stuks iong hoomvee en een stier kwamen in de vlam men om. De korien en paardern konden gered worden:. VALSCHE MiUNTERS. Door de Utrechitsriie polfitie is gearres teerd' een bewoner uit de Daendelstr.aat, we- gens het vervaardSgen van valsche rijiks- daalders. 'Een handlanger, die reeds eenige van die valsche geldstukkeni had uitjgegeven, werd eveneens gearresttrad. HET GiESILOTEN HUIS. IHiet had de aandacht geitrokken, dat het door het echtpaar B. in de Parkstraat te Atmhem bewoonde bovenhuw sinds gerui- tR«o tafrf.1 gwlotaa was. To«ni fsmilie-usdan,

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1