DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ffo. (59 ffonderd Tier en fwinftgstfl" Jaargang 1922 WOENSDAG 22 MAART Dlt nnnmar bestaat ntt2 M&Qea Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemcnisprijs bi) vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gcheele Rijk 2.50. Alzonderlijke cn bewijsnummers 5 cents. Prqs der gewone Adverte«ti?n. Per regel 0.25, bij groole eontracten rabaf. Oroofe letters naar plaafsrnimte. BrievcH franco aan de N.V. Bock- cn Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlrectenr: 0. H. ERAS. Telefoonnummer 3. Telefoonur. Reilactie 33. HoofdredastenrTJ. N. ADEMA. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Buitenland DE IERSOHE KW-ESTIE. De vrachtrijders te Belfast hebben ge- staakt wejgens bet gevaar op straat door een fc-ogd gebroffen te worden. Niaar gemeld wordt, zijn er in bet geheel 27 vrachtrijders gedood en 150 gewond. Het bandelsverkeer der s-tad is er ernstig door gesloord. De laa'tste Britscbe troepen, die zich nog in Limerick bevondien, zijn heden vertrokken. Milligan, een leidier uit Ulster en zijn met- gezel zijn in Tyrone in ean binderlaag geval- len en gedood. Republikeinsdie „raidcrs" zijn over de grens van Donegal gekomen en hebben een reeks wandaden verricht in- de districten To-Hick en Dromore van Tyrone. Zij werden teruggedreven, maar eenige „special consta bles' werden gedood. In bet Engelsdie Lagerhuis verklaardle Churchill in antwoord op vragen 'betreffende de jon'gste grensincidenten in Iarland, dat de voorloopige regeering bem had medegedeeld, dat geen troepen van den vrijsfcaat betrokken waren geweest biji die wandadenvolgens Churchill's inlidvtingen- worden deze overval- len plaatselij'k georganiseerd door leden van het Iersche republikeinsdie leger, wonende in de Ulster-graafschappen. Er heersch'te, zeide hij, een erastige gespannen toestand in het grensgebied en de toestand1 was onaange- naam, maar de alarmeerande berichten daar- over werden er niet door geweftigd. Het Lagerhuis van Noord-Ierland heeft een wetson twerp aangenomen, waarbij aan de plaatselij'ke burgerlijke autoritciten drasti- sche bevoegdhed-en worden gegeven voor het herstel der orde. Deze betreffen o.a. bet op- leggen van geeselstraf voor bet in bezit heb ben van bom-men en vuurwapens en voor dief- stal met geweldpleging. ANTI-GODSDIENSTIGE AG IT AT IE DER SOVJETS. Uit Moskou wordt gemeld, dat het centrale oomite van de Russisdie oommunistische par- tij aan alle provinciale comite's heeft opge- dragen een zoo groot mogelijke an ti-gods- dienstige agitatie op touw te zetten. De eon- fiscatie der kostbaarheden van de kerk zal moeten worden voorafgegaan door conferen ces, vergaderingen en besprekingen tussdi n de communisten, welke ten doel hebben de godsdienstige gevoelens bij het volk weg te nemen. EEN WINSTGEVEND „BEROEP". Naar ui't New York aan de „Ohicago Tri- bund" wordt gemeld, heeft iemand dezer a-a- gen als bron van inkomsten op zijn besdirij- vingsbiljet voor de Amerikaansche inkomsten- belasting vermeld' „dranlksmo'kkelaar". Hij becijferde het bedrag, dat hij aan inJkomsten- belasting zou moeten beialen, op ieis meer d'an twintigduizend dollar. De belastingautoriteiten hou-den den naam van den man gehei-m, daar de inliditingen, die op de beschrijvmgsbiljetten word'en ver- strekt, vertrouwelijk zijn, zoodat er geen ge- bruik van kan worden gemaakt voor een strafvervolging op grand van de dran'kwet. Het is een algemeen beken-d feit, dat het onwettig verkoopen van sterken drank een der meest winsbgevende beroepen in de Ver- eenigde Staten is, d'oeh slechts weinigen heb ben het aangedurfd, dit beroep op hun be- schrijvingsbiljetten te vermelden. GEWEREN EN MUNITIE GESMOK- KELD. Voor de Berlijnsche rechtbank zal op 28 do zer een belangrijke smokkel-affaire worden bchandeld, waarbij een negental personen zijn betrokken, onder wie een- Geheime Hof- raad, een gewezen rentmeester, een oflider, en de margarine-fabrikant Mohr uit Altona. De bckiaagden moeten terecht staan wegens het smokkelen van gewercn en munitie in den herfst van het jaar 1920. Daarbij zouden zij voor circa drie milioen infanterie-geweren naar het buitenland hebben gesmokkeld Hier- bij zou cok de prins Zur Hohenlohe zijn be trokken. Ook zouden zij 9 millioen infanterie- geweren met 200 patronen bij elk geweer aah Zuid-Amerikaansche regeeringen hebben ^clcverd. BELA KUN KRANKZINNIG. De Wcensche correspondent van de „Basler Nachtrichen" hedt van een officieel persoon, die onlangs uit Moskou is teruggekeerd, ver- nomen. dat de vroegere Hongaarsche com- munistische dictator Bela Kun krankzinnig is geworden en aan. vervolgingswaanzm leidt, hetgeen begrijpelijk is voor iemand die zoo talloos velen vcrvolgd en ongelukkig gemaakt heeft Bij ziin terugkeer uit Berlijn te Moskou was Bcla Kun, die een werktuig van de Sov- jet-rearering was, met groote onderscheid'ing ooiva&gea. Hat was toen taeda ni* net luou maar de regeerders te Moskou aaxzclden nog hem aan de zorgen van psychiaters toe te ver- trouwen, omdat zij er tegen op zagen te er- kennen dat hun vertegenwoordiger niet ver- antwoordelijk voor zijn daden was. Men gal hem een baantje als politiek commissaris bij het leger, maar Bela Kun maakte van zijn nieuwe ambt gebruik om in een week tijds meer dan 7000 soldaten te latcn veroordeelcn en ter dood brengen. Het bericht van dit bloedbad maakte te Moskou grooten indruk Bela Kun werd dadelijk teruggeroepen en de toestand van het gewezen hoofd der Hon- gaarsche Sovjet-republiek verergerde zoo, dat zijn onmiddu'ijke opsluiting noodig was. DE ZWIT9ERSCHE JAARBEURS. De zesde Zwitsexsche Jaarbeurs zal van 22 April tot 2 Mei 1922 te Bazel worden gehou- dlen. Zij biedt eene uitstekende gelegenheid, zich van de geheele Zwitsersche Industrie een juist beeld te vormeni en kennis te maken met zuiver Zwitsersche artikelen. DE ONGEREGELDHBDEN IN ITALIe. De „Popolo Romano" maalkt melding van incidenten te Napels, waar de stalkers de bu reaux van een maatschappij aanvielen, die fa<iri.stpn gebruikten voor het lessen der schepen. Volgens de „Tribuna" ligt bet werk in de haven van Brindisi geheel stil. Met revolvers vielen de stalkers het 'bureau der fasdsten aan. Te Genua, Spezzia en An coma duurf de staking z onder incidenten voort. Op bevel van den minister van binncnland- sche zaken zijn in Italie 800 fascisten wegens larudvredebreuk gearresteerd. Tegen duizend andcren is een vervolging ingesteld. Dezen zijn echtcr op vrije voeten gelaten, daar zij zich aan minder emstige feiten hebben schu'- »'e Rome zijn zij fascistisdhe relletjes twee personen gedood, te Reggio Nell' Emilia viel een slachtoffer. KORTE BERICHTEN. De Britsche legatie heeft geweigerd een door de Weensche monarchisten overnandigd memorandum ten gunste van ex-kedzer Karl naar den Engelschen koning door te zenden. Het stuk is den afzenders teruggestuurd. Volgens de „Kreuzzeitung" heeft Von Kapp bij de kamer voor strafzaken van het rijksgerechtshof te Leipzig beroep aangetec- kend tegen de weigering van den rechter van instructie bij dat hof, om de voorwaarden te aanvaarden, die hij voor zijn verschijnen hedt gesteld. i Volgens de laatste berichten uit Zuid- Afrika is de orde in Transvaal geheel her- steld Generaal Smuts is naar de hoofdstad te ruggekeerd om de zitting van de Wetgevendc Vergadering bij te wonen. De Spanjaarden zullen hunne operaties in Marokko tijdelijk staken ter voorbereiding van een hernieuwd optreden. De Rifbewoners zijn nogal bedrijvig en hebben weer een paar eilanden beschoten. Naar uit Christiania wordt gemeld hedt de Noorsche Kamer met 68 tegen 8 stemmen een wetsontwerp aangenomen waar- door de verplichte arbitrage bij arbeidscon- f.icten wordt ingevoerd. Poincare hedt bericht ontvangen, dat Londen hem een cheque zal zenden van 2151.000 francs vor de stad Verdun. Dui zend francs zijn persoonlijk van den Lord Mayor. De Entente weigert aan Duitschland de schade te vergceden, door de Poolsche ben- den in Opper-Silezie veroorzaakt. De staking der arbriders in de kolenmij- nen is tegen 1 April geproclameerd. Naar ra ining zijn hierbij 600 000 arbeiders betrok ken. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sov- iet-regeering ten slotte toch het proces tegen de soc -revolutionnairen niet zou will-en doen voortgaan, gezicn de vele protesten uit de andc-re Europeesche landen. Generaal-Oberst Von Hausen, een der aanvoerders van het voormalige Saksische le ger, is te Dresden gestorven. Von Hausen voerde in den slag ann de Mame het derde Duitsche leger aan. In verband met de daar gekden nedcrlaag werd Von Hausen toen van zijn post ontheven. In Frankrijk hebben hevige sneeuwstor- men gewoed. De Raad van den Volkenbond zal op 24 Maart te Parijs voor een korte zitting bijeen- komen Op den Chineeschen gezant te Parijs is een moordaanslag gepleegd door een Chi- neesch student. Als motief voor ziin daad gaf hij op, dat deze gezant niet welwillend genocg was ten opzichte van de Chineezen te Parijs. De Rijksdag heeft na een langdurige dis- cussie de wet op de vermogensbelasting in tweede lezing aangenomen. Lloyd George zal 3 April weer in het Lagerhuis verschijnen en een motie van ver- trouwen vragen voor Genua. De Prins van Wales is te Colombo aan- gekomen De commissie van herstel stond aan Duiteehland mosaterium fee voor 1082. op voorwaarden als te Cannes werden vast- gesteld. Er is nog geen officieel communique uitgegeven over de bijeenkomst der geallieer- de deskundigen te Londen, d'och de „Daily News" weet te vertellen, naar draadloos wordt geseind, dat zij geheel aan het Russi- sche probleem was gewijd. Enkele dagen v66r de conferentie van Genua zal een voorvergadering van de Staten der Kleine Entente worden gehouden. Uit Pesjawar (Britsch-Indie) wordt ge meld, dat verschillende arrestaties pla-ats had- den wegens in den laatsten tiid voorgeko- men aanvallen op regeerings-ambtenaren. Op de arrestaties volgden betoogingen en vecht- partijen met de politie. Waarschijnlijk heeft op 27 Maart te Bem een conferentie der neutrale staten in verbard met Genua plaats. Uet conflict in de Zweedsche cellulose- industrie is geeindigd. Het conflict in de pa- pier-industrie, waarbij 10 397 arbeiders be trokken zim. duurt nog steeds voort. De Berlijnsche communistische partij heeft een betooging tegen het belastingcom- promis gehouden, alsmede tegen het opheffen van den achhirendag, de loonsverminderin- gen, de duurte en de klasseniustitie Zij werd door ongeveer 5000 personen bijgewoond Er hadden geen incidenten plaats In Duitsch'and is de commissie voor de sodaiHsatie tengevolge van een stemming over de voor deze commissie benoodigde gel- den, vervallen. In Ween en ziin thans 50000 werkloo- zen. in de provinne 40 000, dus in Oosten- riik te zamen 90.000 Half Tanuari bedroeg het aantal werkloozen in Oostenriik iets meer dana 30 000. De heer van Ravesteijn wildle niet toegeven aan de Eerste Kamer. De heer Bonwns zou voor het gewijzigd ootwerp stemimen; en was het met den heer Smeenfc eens. De Minister betoogde, dat de aanneming van dit ontwerp beter is dan de verscherping van het oontrovers met de Eer9te Kamer, waardoor iedere verbetering van pensioenr regeling wel eens achterwogie zou kunn-en blSjVen. Spr. verweerde zich tegen 't verwijt, dat hiji in de Eerste Kamer -het vorige ont werp zwak zou hebben verdedigd. Hij kan niet nalaten de juisth-eden in het betoOg van zijin tegenstandiers te erkeninen. De Minister kwam op tegen de h-etze tegen de ambtanaren. Ons land- kan trotsch zijin op zijn ambtenaren. V-erhalen, omtrent hen in omloop, zijn grootendeels legenden of genera- liseering van op zich zelf staande -gevallen. 'Het amen-dCnienf-Van Stapcle am de moge- lijkheid van premieheffing weer te schrappen werd verworpen met 5-5 tegen 26 stemmen. Het ontwerp werd aangenomen met 80 stemmen tegen 1 (die van den heer Bra at). De vergadering werd verdaagd tot hedien 1 uur. Staten-Generaal EERSTE KAM'E'R. In de zitting van gisterrvond deeMe de voorzitter mede dat bericht was ingekotnen van verhiind'ering wegens ongesteldheid van de heer en- Venheyen, Van den Berg en Lu- cassen. -De heer Dojes bracht rapport uit over de geloofsbrieven van Mir. F. I. J. Janssen. De commissie ooncludeerde tot toeiating van Mr. Janssen, zoodr-a deze de bij de Grond- wet vere'ischte eeden zal hebben- afgelegd1. Dienovereenkomstig werd1 besloten, Afdeellngen. 'De Kamer gimg over tot het trekken der afdeelingen eni begaf zich diaarna in de af- deeliingeni tot vericiezing van Voorzitters en Ondervoorzitters. 'De vergadering werd 20 minuten gesdhorst. De Zomertifd. iBesloten werd' hedenmiddag -half 4 een openbare vergadering te h-ouden, waarin zoo mogelSjlk het wetsontwerp zal' worden behan- deld, betrelfende de rcgeling van den Zomer- tijd. Verder zal morgen 11 uur een openbare vergadering worden gehouden te afdoening van- verschillende weisoniwerpen, die dan in staat van gewijsde zijn o.a. dat betreffende de huisvesting van den Raad van State. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de motie- Duys vragen-de om afschaffingi van veiling- rech-ten op land en tuinbouwproducten aange nomen met 46 tegen 36 stemmeni; de motie- Weitikamp vragende afschaffing als de finan- cieele toestand zulks toelaat is daarmede ver vallen. De heer Duys vroeg veriof tot een inter- pellatie over het voorkomen hetzij door o-nze regeering alleen, hetzij door h-aar in vereeni- ging met andere regeeringen van een gerech- telijken moord op sociaal-dlemocralen, wier proces g'ister in Rusland -begonnen is. Op dit verzoek zal heden wordeni besllst. Aan de orde was de nieuwe pensioenrege- ling voor burgerlijke ambtenaren. De heer van Stapele nam zijn interpellatie betreffende de voornemens der regeering in- zake de pensio-en-regeling terug. Hij verweet de regeering zwabberpolitiek ten aanzien van de pensioenwetgev-in-g. ■Spr. verweet den minister dat deze den premievrijidom in de Eersle Kamer zeer zwak verdedigde. H'ij' mcend-e dat de Tweede K'a- mer niet mag buk'ken voor de 'Eerste en den premievrijdiom weer moet opnemen. De heer Braat zou ook tegen dit ontwerp stemmen. De pensioenen behoeven niet ver- beterdl te wo-rden. De heer Lely raadde aanneming aan een conflict met de Eerste Kamer is n-iet wemsche- lijik in -het belang van de pensioemregeling. De Staat kan altij'd de premieheffing vexgoe- den door sialarisverhooging. De heer Ketelaar betoogde dat de Eerste Kamer feitelij'k zich het amendemen'trecht heeft toegeeigend; ook hij meende dat de nister het ontwerp zwak heeft verdedigd in de Eerste Kamer. De heer Wan de Laar was het eens met den heer Van Stapele. De heer Smeenk wilde rich bij die beslissing der Eerste Kamer neerleggen; van een con flict met de Eerste Kamer vreeside hij gevaar user iadcN pBiwinavvOThsrering- Binnenland den SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den heer Van Braambeek aan minister van watersitaat: Is de minister van- plan te bevordereni, dat er een behoorlijke wacntgeldregeling tot stand komt voor het spoorwegpersoneel, dat ten pevolge van het Kon. besluit van deni 28sten Februari 1922 tot n.adere wijziging van het Algemeen- Reglement Dienst en van het Alge meen Reglemenf Dienst Locaalspoorwegen (St.bld. no. 93) zal worden on-tslagen? Zoo ja, hoe zal deze regelin-g er dan uit- zien? Antwoord van den minister van binnem- landischc zaken ten vervolge op de beantwoor- ding van vragen van den heer Wiijn-koop be treffende het voorgenom-en ontslag op ruime schaal van djidelij'ke rijksambtenaren 'Het is algemeen niet juist, dat voortdurend op groote schaal tijdelij'ke ambtenaren, wehk- zaam -bij. het rijk, worden ontslageni. Intusschen spreekt het vanzelf, dat, even- als tot dusvex aan tijdelijk personeel, waar- voor -geen werk meer is, onder behoorlijken opzeggingstermijn ontslag gegeven wordt. Zelfs de meest ph-Wiantropische gedragslijm zou n-immer toel'aten een ander standpunt in te nem-en. 1 miners zou het in dienst houden van ambtenaren, voor wie geen werk is, afge- zien nog van de financieele bezwaren, tot de- moralisatie in den staatsd'ienst leiden. Het meerendeel van het in den laatsten tij'd ontslagen person-eel beh-oorde tot het z.g. crisispersoneel. De betrokkenen -konden reeds l'ang van te voren berek'eneni, dat hun werk in afzienbaren tijd zo-u eindigen. Reeds aan- stonds na den corlog is met het ontsl-ag van overbod'ig geworden crisispersoneel aange- vangen. Uit het vorenstaande volgt reedls, dat de maatregelen tot ontslae' van personeel niet op eigen order van hoofdambtenaren zijn uit- igejraan. Wat betreft ontslagen tijdielijk personeel, hetwel-k van een schriftelijke aanstell-ing voorzien was, wordt nog medegedeeld, dat dit eventueel in aanmerk-ing kan worden ge- bracht voor bezetting van vacatures, welke elders vervuld moeteni worden-. DE OPLEIDING DE'R NEDERLAND- SCH'E JURISTEN. 'Naar aanleidling van het aanhangige wets ontwerp op het Middelbaar Ond-erwijs, waar- tegen kort geleden 36 Amsterdamsche profes- soren een waarschuwend woord hebben doen hoor-en, circuleert thans ter teekenin'g 'bij den Hcogen Raad en andere .rechterlijke colleges, onder de led'en der rechterlijke macht, een adres van den navolgenden inhoud, -giericht tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenjschappen- en- tot d'e Tweede Kamer der Staten-LJemeraal: jOndergeteekenden, led en der rechterlijke macht, K'ennis genomen hebbend-e van het aanhan gige wetsontwerp op het M-iddielbaar Onder wijs, waarbij de studie van het G-rieksch voor toekomstige juristen niet langer verplichtend wordt gesteld, eni de voor de vcrmin-g van rechtsgeleerdten onontbeerlij'ke klassieke op- voed-ing in- haar bestaan wordt aan'getsat, Van meeningi, dat het onderwijs in het La- tijn en G-rieksch in de voorbereidende oplei- ding van den jurist niet kan worden gemisf en- dat niets behoort te worden piijsgegeven van de eischem, tot op heden in ons land aan die opleiding gesteld, Spreken- den wenscn uit, dat ten alien tij-de, overeenlkomstig de eeuwenoude traditie van ons vaderland, in de studie der oudheid en der -klasieke talen de noodzakelij'ke waarbor- gen zullen- worden gezocht voor de bescha- ving en ontwikkeling der beoefenaars van het recnt." AAN WAL GAAN IN AMERIKAAN SCHE HAVENS. De minister van buitenlandache zaken brengt ter algemeene kennis, dat vreemielin- gen, die ^ich als passagiers bevinden aan boord van schepen, op weg zijnde naar een ander land, en welke schepen een Amerikaan sche haven aandoen, gelegen, hetzij in ae Vereenigde Staten- van Amerika, hetzij in een overzeesche bezitting van dat land of op een der tot Amerika abehoorende eilanden, voor het aan wal gaan in die haven geen Ameri- kaansch visum meer noodig hebben, mits zij zich niet langer van boord begeven dan hun sehip in de haven stil ligt en zij hun reis met hetzelfde schip voortzetten. sa-ct.) GRDNlDWETSlHERZ EE NI NO. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer betreffende de voorstellea inzake Grondwetsherziening, Gemensrd Nieuws W'ETHOUDER DE MIRANDA NAAR RUSLAND. Naar de Telegr. verneemt zal heden in ge heime raadszitting wethouder de Miranda den Raad mededeeling doen over zijn voorge- nomen reis naar Rusland Dat deze reis zoo goed als zeker doorgaat, blijkt wel uit het feit, dat de heer de Miranda zich reeds tecen verschillende besmettelijke ziektem heeft laten inenten. EEN WILDE STAKING IN HET MIJN- GEB1ED. Op de mijn Willem Sophia te Spekbolzer- hei-de is gistertnorgen, zooals wij reeds in het kort meldden, een wilde s-taking ui-tgebro-ken van personeel in de werkplaatsen dezer on- dememing, zijnde ban-kwerkers, smeden en timmerlieden. 'De aanleiding tot deze staikin-g is gelegen in het feit, dat Maandagmorgen alle arbei ders om zes uur op het werk waren. Volgens aanplakking in deze werkplaats van Za-ter- dag ji. zouden de klokken een uur verzdt wOTden, waardoor de arbeiders een uur te vroeg aan het werk waren. De werkmeastar -kwam op den gerwonen hid op hot werk en aites was in vollen gang. Daarop beval hij de machines stop te zetten en deelde mede, dat de arbeiders dit uur niet beta aid zouden krij- gen. Twee arbeiders hidden Maandagavond te vier uur op met werken, daar zij volgens hun meening acht uur gewerkt hadden. Deze twee werden hedenmorgen van het werk ver- wijderd, waarop de ovenigen nader o-verleg pleegden en gezamenlijk het werk staakten. De stakers stellen den eisch uitbCtaling van het door hen Maandagmr rgen gewerkte uur en weder te weikstelli'ng van de ontslagen arbeidlers. Het onderhoud1,- dat de stalkers had den met den bedrijfsingenieur leverde geen resultaat op. Deze doefde mede, liever zdf te zullen medewerken, dan de twee -ontsla-ge- nen weder aan het work te stellen. Het aan- tal sta'kers bedraagt ongeveer zesti'g. Omtrent de staking uitgebroken bij de Wil lem Sophi-a-mijn meldt men aan het Hbl., dat de werfkgevers verklaaiden een onderzo-ek te zullen d'oen testd'lm door de geschillcn-oom- missie, ook wat betreft de kwestie van het uur loon. De ontslagen arbeiders zouden weer in d'ienst genomen worden. Na een korte toe- spraak der hoofd'bestuunsleden van den Ned. en dlen Christelijken Mij-nweikersbond beslo ten de werk-lieden het werk hedien, Woensdag, te hervatten. CONFLICT IN HET MEUBEL- MAKERSBEDRIJF. Maandag heeft de commissie van vertegen- woordigers van werkgevers-organisaties in de m-eubelmakers-, stoffeerd-ers- en aanver- wan-te bedrijven vergadcrd naar aanleiding van het van den R. K. Bond van werknemers ontvangen voorstel om het hangende loonge- schil aan arbitrage te onderwerpen. Besloten werd arbitrage te aanvaarden, mits die door den Algemeenen en den Christelijken Bond van Werknemers ook gewenscht wordt en de stakingen, die aan enkele fabrieken zijn uitge broken. onmiddellijk worden opgehevcn De drie werknemersbonden hebben den werkge vers-organisaties bericht, dat zij hun ledfen hebben geadviseerd resp Zaterdag en Maan dag a.s. den arbeid niet te hervatten, indicn niet voor d;en tijd alsnog overeenstemming wordt bereikt. EEN CONFLICT IN DE S. D. A. P. TE HEERLEN. De sociaal-democratische raadsfractie in Heerlen heeft haar mandaat ter beschikking gesteld. Een en ander staat in verband met een motie van afkeuring, die in een door de S. D A. P.-vergadering ten opzichte van de betrokken gem-eenteraadsleden word aangeno men. Het betreft de heeren Smid, Noordijk en mevrouw Geys-Gerritsen. (Tel.) UIT 'DIE SIG1 A'RENNIJVE'RiHEID. Gistermdddag heeft de -R.-K. Sigarenma- •kersbend' de v-oo-retellen van- d'e patroons on- aan-nemel'ijk verkbard' en besloten to-t onmid- del-Iijke staking. Een-ige duizenden arbeiders zijn bij het conflict betrokken. INCIDENT IN DE RECHTSZAAL Onder de voor lazing van het vonnis ALKMAAKSCH GIDRAMT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1