DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 70 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 DONDEROAG 23 MAART Oil nil mm or nestaal alt 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bekalvc op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemcntsprijs bij vooruilbelaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door lief gcheele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnummert 5 cent*. Prijs der gewone Advertentiin. Per regel 0.25, bij groote contracten rabaf. Oroote fellers naar plaatsrnimte. Brievcn franco aan de N.V. Bock- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlrectenr: G. H. ERAS. Telefoonnummer 3. - Telefoonnr. Redactie 33. HoofdredacteorTj. N. ADEMA. ZIJ, DIE ZICH M> T 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE D1RECTIE. Buitenland D EEISCHEN VAN DUITSCHLAND. De cummissie van herstel heeft ter kennis van de Duiisctie regeering gebracht, dat in den loop van dit iaar 720 millioen gouden marken moeten betaald worden, waarvan in ly/2 reeds verrichte betaiingen worden afge- trokken. Het overige zal moeten worden vol- daan in maandelijksche termijnen van 15 April tot 15 Novemb:r. Verder zal Duitsch- land 1450 millioen aan waren moeten beta- len, waarvan vocr 950 millioen aan Frankrijk en bet overige aan de andere geallieerden. Wanneer Duitschland bij de levering van wa ren ten achter blijft, zou het ontbrekende be- drag einde 1922 contant bijbetaald moeten worden. Hoofdvoorwaarde voor gedeeltelijk uitstel van betaling is de eisch der Entente, dat nog 60 milliard aan papieren marken bij de belas- ting in Duitschland moet worden gevoegd, die zich automatisch moet aanpassen aan de steeds toenemende vcrmindering der waarde van het Duitsche geld. Het tot nu toe beslo- ten belasting-compromis schijnt onvoldoen- de Opdat de voorwaarden strilct worden na- gekomen, zal eene garantie-commissie eene vrij omvangrijke controle uitoefenen, welke Duitschland zoo noodig mag aanmanen tot maatregelen, om het eventueel geconstateerde ontbrekende aan te zuiveren, terwijl zij zich, in gcval van weigering hare beslissimg voor- behoudt In April moet herziening van. het Duitsche budget van uitgaven plaats hebben en v66r 30 April moet een plan tot eene bin- nenlnndsche Duitsche leening zijn voorge- legd zormede een programma tegen kapi- taalvlucht. een programma over controle van buitenlandsche devisen en een algemeen pro gramma tot verzekering van den terugkeer van de waarde van den Duitsdien uitvoer en het naar het buitenland' overgebraehte kapi- taal Deze besl'sring heeft in Duitsche regee- rings- en narlementaire kringen groot opzien verwekt De nota met de voorwaarden voor uitstel schb'nt een biina ondrageliik 'ngrijpen in de wetgevende seuvereiniteitsrechtenook meent men. dat reeds door de tot nu toe in- gevoerde belastingen het vermogen van het Duitsche volk, tot het opbrengen van belas- ting reeds tot de uiterste grenzep is uitgeput De gevolgen der nota op de binnenlandsche politieke gestcldheid en toestanden zijn nog niet te overzien. In de Duitsche pers wordt er op gewezen, dat met deze bes.issing niets gedaan is, het- welk ook maar halvcrwege tegemoet komt aan de behoeften van Europa, dat het geheele uit- stej slechts voor 825 millioen, dus 25 pet. be draagt. De ..Deutsche Allgemeine Ztg." merkt op, dat dit onvoldoende uitstel van betaling ook nog een vocrlcopig karakter draagt, daar elk oogenblik bij niet vervulling de voorwaar den kunnen worden opgeheven Duitschland blijft aldus voortdurend onder den druk van zijne schuldeischers. Het verlangen naar 1175 milliarden gouden marken is zonder meer een utopie, wclke niet is te vervullen, Ongehoord zijn de voorwaarden, die het Duitsche volk opgelegd worden.. HET DEENSCHE ARBEIDSCONFL1CT. Dinsdagmiddag hebben de arbeiders van de gasfabricken en electriciteitswerken te Renders den arbeid neergelegd, overeenkom- stig het uitgegeven stakingsparool. De arbei ders van de waterleid'ing zijn eveneens in sta king gegaan. Het gemeentebestuur heeft de stakers voor de keus gesteld terstond het werk te hervatten of zich anders als ontslagen te beschouwen De gasfabrieken en electriciteits werken worden door militairen bewaakt. In het overige deel van het land is er met betrekking tot de uitsluiting geen verande- rino- in den toestand gekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft m.~degedeeld dat aan de arbeiders van de vak- verrnigin^en, die bij stakingen of uitsluitin gen betrokken zijn, geen buitengewone werk- loozensteun kan worden verleend. Slechts in zeer biizondere gevallen zal dit kunnen ge- srhieden. COMMUNISTEN-PROCES TE BRUNSWIJK. Voor de rechtbank te Brunswijk is begon nen een proces tegen een 10-tal communisten, die zich verleden iaar hebben schuldig ge- maakt aan pogipgen, om openbare gebou- wen en woonhuizen door middel van dyna- miet op te blazen, hetgeen echter niet gehee is gelukt, hoewel groote schade aan de gebou- wen werd toegebracht. Onder de beklaagden bevindt zich een ge wezen generaal-adiudant van Max H6z, een vroegere adjudant van H61z. alamede een soon van den vfoogerce Brunwdjladjea staatspresident Aerges, benevens een vrouw, Minna Easshauer, d.e vroeger minister van onderwijs in Brunswijk was. Dc politie autoriteitcn hebben uitgebreide maatregelen genomen tegen eventueele ordc- verstorungen van eommunistische zijde. DE DRE1GENDE MIJNWERKERS- STAK1NG IN AMERIKA. Naar verluidt wordt in den oproep tot het aanvangen op 1 April as. van de kolensta- king in de Vereenigde Staten aangedrongen op algeheele stopzetting van het werk, doch met de bepaling, dat de machinisten, pom- pers en eenige anderen aan het werk zullen blijven om de mijnen te beschermen. Ook werd aangedrongen op vermijding van ge- weld en intimidatie. Naar schatting zullen 600.000 man bij de staking betrokken zij®. Meer dan 90 procent der werklieden heeft ten gunste van de afkon- diging der staking gestemd. Volgens een bericht uit Washington zou de regeering maatregelen overwegen ten ein de te voorkomen, dat het vervoerwezen door de kolenstaking zal worden. ontwricht DE UITSLUITING IN ENGELAND. De vertegenwoordigers der arbeiders in het machinebouwbedrijf hebben ingevolge de uitnoodiging van sir Allan Smith, den leider van de organisatie van werkgevers, tot het houden van een nieuwe bespreking tusschen beide partijen, een delegatie benoemd, welke de aangelegenheid met Smith zal bespreken. De voomaamste punten van het voorstel van Smith kwamen neer op onmiddelldjke hervat- ting van den arbeid door de werklieden, die bij het verschil zijn betrokken, en hervatting van de onderhandelingen, wanneer het werk weer zou zijn begonnen. De benoeming van de delegatie wordt be- schouwd als een aanwijzing, dat de arbeiders zich tegen een dergelijke regeling niet zouden verzetten. HET GROOTSTE SPOORWEG- STATION TER WERELD. Het Dinsdag door de Engelsche koningin geopende Waterloo-sta'tion te Londen is het grootste spoorwegstation ter wereld. De bouwwerkzaamheden waren over 20 jaar ver- deeld en werden uitgevoerd zonder storing van het gewone verkeer. Wat dit zeggen wil kan worden beseft als men weet, dat er dage- lijks twaalfhonderd treinen aankomen en ver- trckken. Het station beslaat een oppervlakte van 25 acres en heeft twintig evenwijdig loo- pende perrons, waarvan enkele bijna 900 voet lang zijn. Verder is er een uitgebreide sein-inrichting, van waaruit 25000 hefboom bewegingen kunnen worden verricht. De plaats waar het station is gebouwd, was vroeger moerasgrond. DE UITSLUITING IN DE BEIERSCHE METAAL-1NDUSTRIE. Dinsdagmiddag is de uiLsiuiting, aigekon- digd door het verbond der Beiersdie metaal- industrieelen, in de bedrijven van alle leden van het verbond, in werkirag getreden. In Wiirtemberg heeft zich de metaalbewer- kersstaking thans uitgebreid over 180 fabrie- ken, omvattende 11 000 arbeiders Tiendui- zend arbeiders uit 30 fabrieken zijn door hun werkgevers ontslagen. STAKING VAN HAVENARBEIDERS IN ITALIe. De „Tribuna" meldt uit Napels. dat de agi- tatie, voortvloeiende uit de staking der ha- venarbeiders, zich uitbreidt. De stakers brach- ten een paniek teweeg onder de werkende ha- vzenarbeiderszij sloegen de ruiten in van verschillende winkels en1 lokten relleties uit. die ontgardden in bloedige botsingen. De Ka- mer van Arbeid noodigde alle groepen van arbeiders uit. zich gereed te houden om de staking te steunen. Ook in de haven van Tarente wordt ge- staakt. Te Genua duurt de staking voort zon der ernstige incidenten. HET BESTEDEN DER CREDIETEN. DE BELASTINGPLANNEN. Het Oostenrijksche parlemcnt heeft Diins- dag met alle stemmen tegen die der soc.-dem. de wet nopens het besteden der credieten aangenomen. De bladen houden zich uitvoerig bezig met de nieuwe belastingplannen, die de mi nister van financien heeft ingediend en van welker uitvoering een vermeerdering der in- komsten met 200300 milliard kronen per jaar wordt verwacht. De meeste bladen verwijten Gurtler, dat hij wel voortdurend de belastingen verhoogt, doch geen voldoende bezuinigingsmaatrege- len trrft. KORTE BERICHTEN. De Britsche League of Help heeft op- nieuw 250 000 francs naar Verdun gezonden, de door Londen geadopteerde stad In het ge- heel is reeds een millioen gestuurd1. De karrijders in Belfast hebben politie- bescherming gekregen en hervatten daarom hun beroep. Voor de rechtbank te Boedapest is het niet-officieele onderzoek begonnen tegen graaf Juliut Andrassv en de andere deeine- nwra aan d« aaatagreep van «-koning Karl. Het heeft ten doel vast te stellen of de beschuldigden al of niet zullen worden ver- volgd. Het oude Chineesche gebruik, dat den verkoop van jonge meisjes veroorlooft, zal in de toekomst door de Britsche autoriteiten te Hongkong niet meer geduld worden. De Engelsche regeering overweegt maatregelen, om de wet te veranderen, waar- in wordt aangenomen dat eene vrouw, wan- nneer zij zekere misdaden pleegt in bijzijn van haren echtgenoot, onder zijn dwang han- delt. Dat zal ook tijd- worden. Nu de vrou- wen in Engeland ook deelnemen aan de re geering, mag men toch niet veronderstellen, dat zij nog onder heerschappij van hare echt- genooten staan. Moskou heeft voorgesteld, dat de confe rence tusschen Rusland en de Oostzee-staten op 28 Maart te Riga zal worden geopend. Uit Durazzo wordt gemeld, dat alle le den der Albaneeschee regeering uit Elbassan wederom in de hoofdstad Tirana zijn terugge- keerd. De rust in het land schijnt dus geheel hersteld. In het Schwarzwald en het Reuzenge- bergte heeft Zondagnacht een hevige sneeuw- val plaats gehad, zoodat op sommige plaat- sen de sneeuw eenige voeten dik ligt. In het Reuzengebergte is de wintersport weder in vollen gang. Churchill heeft in het Lagerhuis ver- klaard. dat de toestand aan de Ulstergrens (Ierland) zeer verontrustend is. en bij den dag erger wordt. Volgens de thans gemaakte berekenin- gen bedraagt de gezamenlijke door de drie Poolsche onstanden in Opper-SileziS veroor- zaakte schade drie milliard mark. Het zwaarst is de landbouw getroffen, waar de schade \x!, milliard beloopt. De industrie maakt aanspraak op een vergoeding van een mil liard de handel op 750 millioen. De conference over het Nabije Oosren, welke te Parijs is aangevangen, heeft voor- stellen tot het sluiten van een voorloopigen wapenstilstand van drie maanden tot de re- ireeringen te Constantinopel, Angora en Athene gericht. Staten-Generaal 0ERSTE KAMEiR. In de zifting van gisteren was aan de orde het wetsont,werp tot wijziging van de wet van 23 Maart 19'18 tot tijdelijlke afwijlcing van de wet van 23 Juili 1908. De minister van Binnenlandsche Zaken1, de heer Ruijs de Beerenbrouck, het woord nemend, beantwoordde het voorloopig ver- slag. iHiji wees erop, dat van een internati- oniale regeling geen spraike is. Het geldt hier aileen zich aan te passrn bij1 het mtemati- cnaal verkeer. De vrecs, dat wij niet volkomen vrij' zouden blijven is absohiut ongegrond. IDe heer Dojes (V. Dherinnerde eraan, dat in 19'16, toen de Zomertijd werd inge- vcerd, dit reeds gcschiedde met opoWering van de belangen van het platte land. Als een der argiumenten v66r den Zomertijd geldt het „genot" van de stedelingen. Doch dit gcnot kan mien zich ook verschaffcn door een uur vroeger op te staan. De Zomertijd is 6en der ifuneste gevolgen van den. oorlog. Spr. wees voorts op de groote nadeelen, die de Zjomertijd medebrengt voor de landbouiwers, die zeer vroeg in den morgen met natte voe ten en kleeren moeten werken. Wat de fiiman- cieele schade voor het p'atteland op 10 milli oen gulden komt, doordat alles nat moet worden bewerkt. Het wetsontwerp werd hicma z. h. st. aan genomen. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE. KAMER. In de zitting van gisteren vroeg de heer Hiemstra verllof tot een interpellatie over steun aan de werkilooze veenarbeiders. Op dit verzoek zal heden worden beslist. IDe voorzitter stelde voor, de imterpellatie- Duys inzake het proces tegen de sociaal-de- mocraten1 in Rusland niet toe te staan. De Kamer kan zich niet inliaten met de bemoei- ingen der rechterlijkc macht, zeker niet met, die van de necbterlijlke macht in .een ander land. De hieer iDuys ontkende dat in Rusland een' geord'ende rechterMjke macht zou be- staani. Er worden daar moorden gepkegd door een parfij-rechtbank. SDe heer Sdiaper raad'de intreldking van het interpellatie-verzoek aan. Er is geen pro test geuit en een onzuivere stemming zou den imdruk wekken- dat er in de Kamer leden zifni die instemmen met de handelwijze der RPssische sovjet-regeering. 'De heer iDiuys trok zijn interpellatie-'aafl- vrage in. Voorigegaan werd met de behandeling der begrootlng van financiln. 'De heer J. ter Laan drong aan op ophef- fing van die assistendendrang bij de directe 'belastingen. De heer Ouid veridaarde zidi tegen1 die ophefftng welke ook door den minister niet sewenaeht wordt geneht, waarop de heer Ter Lrn eosi oustie iadinrie vrageade oat ophef- fing. De motie werd verworpen met 49 tegen 18 st. De heer Albraham Staalman diende een motie in vragende om eenige uithreiding, van1 de staatsloterij. De voorzitter stelde voor d« motie-Staal- man tot uitbreiding der Staatsloterij te be- handelen op een nader te bepalen dag, te- gelijk met1 de in 1919 ingediende motie-Beu- mer tot afechaffing van de Staatsloterij.. Dit voorstel werd aangenomen met 39 te gen 23 stemmen. iDe heer en De Jonge en' 'Hermans drongen aan1 op eeni andiere regeling, ten aanzien van de domanialie mijnen. De mdndster deelde mede, dat spoediig een wetsontwerp is te wachten, waarbij wordt voorgesteld de uitkecring van1 domaniale mdjneni aan den1 Staat te berekenen naar de netto-opbrengst inplaats van naar de bruto opbrengst. iDe heer Oud drong aan op het behoud van de twee predikan.splaatsen te Den Hol der, welke zdjn opgeheven in verb and met het ontslag van de twee vlootpredikanten. IDe neer Schokking drong aan op meer steun voor de bevordcxing van het icerkelijk leven. De heer Schemer bepleitte de kap'taliaee- rdng wn thans, als subsidie aan1 kerkgenoot- schappen ui'.'gekeerde bedragen, en een ver- deeldng onder de verschillende kerkgenoot- schappen. IDe minister zou de opmerkinigen van de heeren Schokking en Scheurer overwegen. Otmtrent de predikantcn te Den Helder handelde de minister in overeenstemming met de kerkelijke autoriteiten. De heer Genritson drong aan op die af- schaffing van de Beurswet. De minister zcgde overweging toe. •De heer Abr. Staalman stelde een motie wor, om den post voor steun aan de Hian- delskamcr in te trekken. iDe minister wees erop, dat de steun voor 20 jaren is toegezegd. 'Heden wordt over deze motie gestemd. De heer Brauiiigam vroeg meer steun voor de haringvisscherij door garantie van den Staat voor het comibinatie van haringree- ders. iDe heer DC Wilde achtte de hulpverlee- ning in den vorm van worschotten aan de reeders het beste. De regeering moet tevens het behoud van gunsiige .loonsvoorwaarden eischen. ■Minister De Geer ztide, dat het hier geen steunverleening betreft; aileen een maatre gel om ondergang te voorkomen. De heer Brautigam vroeg aanhouding van de uitvoering van den post, tot de begroo- ting van Landbouw is aangenomen. De minister verklaarde zich hiertoe be- reid. Bij de garantie voor kredieten voor den handel met het buitenland vroeg de heer Van den Tempel een vertegenwoordiger van de vakbeweging in de commiesie van advies, welk verzoek de minister zal overwegen. De heer Abr. Staalman verdedigde het amendement, cm den pest-Rijksinkcopbureau te vermindercn met 15000. De heer Van Dijlk was voor de uitbreiding von hel bureau. iDe minister bestreed1 het amendement, uit- breiding is absoluut noodig. De heer Staalman trok zijn amendement in. De begrooting werd hieraa z. h. st. aan genomen. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uurl Geineiisid Nieuws Jhr. Mr. E. A. O. DE CASEMBROOT t Op 61-jarigen leeftijd is te Middelburg overleden jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, die van 1895 tot 1921 lid was van Ged. Sta ten van Zeeland, na in 1892 tot lid van de Prov Staten te zijn gekozen. De overledene was kamerheer in buitenge- wonen dienst van de koningin en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in de orde van St. Jan. GONGRES VOOR TIJDELIJKE 1NVOER- BELEMMERING. Op dit gisteren te Amsterdam gehouden congres is, na uitvoerige besprekingen, met algemeene stemmen de volgcnde mode aan genomen Het congres voor -tijdelijke invoerbelemme- ring, bijieengeroepen door net com'ite van ver- weer tegen aibnormale valuta-concuirentie enz. enz. spreekt als zijin overtuiging uiit, dat onverwijld van ovehheidswage maatregelen getreffen moeten worden tot afweer van de atonormale valuta-concurrentiedat dit doe: in overeenstemming met (het advies van de subcommissie voor de eoonomische poli- tiek hot beste kan worden bereikt door in- voerverboden met mogclijkheid van afwij'king door hot. verleenen van invoerconsenten van oordeel. dat iediere vertraging in he nemen van deze maatregelen ongetwijfelc groot nadeel ten gavolga heeft: vaorte wan sordaal, dot an smdhiat wo de resultaten van de conferentie te Genua on- toelaa'tbaar is, omdiat ten aianzien \an deze conferentie de grootste onzekerheid heerscht, maar bovendien wij'l (bij, een mislukking van deze conferentie onmiddellijk moet kunnen worden ingegrepen, en daarom de mogelijk- deid van een invoerverbod reeds thans moat worden gopend; besluit bij de regeering aan te dringen op onverwijld ingrijpen in boven omsahreven zin en het comite van verweer tegen abmor- male valuta-concurrentie te machtigen, alio daarvoor noodige stappen te verrichten. BRAND. In een pand aan de Lijnbaanstraat te Rot terdam brak gistermidoag dmstreeks 4 uur brand uit. De brand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien en er werd alarm ge- maakt, waarop een aantal brandspuiten uit- rukten. Op de achterkamer van de tweede ver- dieping, bewoond door de wed. J., was de brand ontstaan. Gelukkig kon uitbreiding, niettegenstaande er een fellen wind stona, voorkomen worden. De kamer brandde ge heel uit. Een spaarbankboekje en ongeveer 200 van de weduwe gingen verloren. Ver zekering dekt de schade. CONFLICT MET DE WERKGEVERS. De staking der landarbeiders te Sommels- dijk duurt nog steeds voort. Ook te Middel- hamis hebben eenige werkgevers hun werk lieden voor de keus gesteld, des ochtends om half zes te beginnen of in het geheel niet. De arbeiders hebben het laatste gekozen, zoodat ook daar een aantal arbeiders bij; den strijd betrokken is. 'KAME'RILIDMAATSCHAP EN BE- STUURiSFUNCTI ES. Mr. Bomans heeft, naar De Tijd meldt, meegedeeld', dat hiji wcldra afstand zol doen van het voorzitterachap van de Kamercen tra le en Prcpagandaclub en van het onder- voomtterschap van de provinciole en locale kiesvereenigingen. 'E>e heer Bomans zegt tot de overtuiging te zijm gekomen, dat net in deze kritische tijden geen yertrouwen wekken kan, als een candidaat bestuursfuncties vcr- vudt INDEXQIJFE'RI G'RGOTIHAINDELSPRIJ- ZiEINL Het door het Maandlscbrift van het Cen- traal Bureau voor de Staiistiek berekende in- dexcijfer der igroothandclsprijzen van 53 or- tikelen voor de ma and Januari is sedert de daaraan voorafgegane maand December weer met 4 punten gecfaald tot 161 (1913 100). DE KAM ERVER KIE Z1NGE N. Het Volk vermeldt o.a. de volgende sociaal- democratische candidatenlijst voor den kies- kring Helder-Haarlem: 1. J. E. W. Duys; 2. Th. v. d. Waerden; 3. C. Thomassen; 4. J. Westerhof5. F. v. Meurs; 6. A. de Vries; 7. Mw. de Bie-Tiemens; 8. B. W. Binnendijk; 9. Mw. G. Miedema-Zondervan; 10. A. W. Melchers. DE ZOMERTIJD. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelde, naar wij vememen, aan de Commissa- rissen der Koningin in de provincies mede, dat bet in zijn voomemen ligt om te bevorde- ren, dat de Zomertijd dit jaar zal ingaan op 26 dezer te 2 uur in den voormiddag, dus in den nacht van Zterdag op Zondag a.s. Op verzoek van voornoemden Minister wordt op het vorenstaande reeds thans dc aandacht van de burgemeesters gevestigd, op dat de ter zake nocdige maatregelen reeds nu kunnen worden genomen. SLAAPZ1EKTE. In de gemeente Boekel (N.-Br.) doen zich gevallen van slaapziekte voor. Een patient slaapt reeds een week aan 6en stuk. Tot nog toe kwamen gelukkig nog geen sterfgevallen voor. ISAaC DIGNUS FRANSEN VAN DE PUTTE. Oister was het 100 jaar geledem, dat de minister, verdediger vain Indische belangen, I. D. Fransen van de Putte geboreni werd. UITKEERING AAN GEMEENTEN OP BRENGST OORLOGSWINST BEEASTING. Bij KB. van 17 Maart j.t. (Stbl. no. 127) zijn aan de volgende gemeenten als uitkee- ring uit de opbrengst der Oorlogswinstbe- lasting, de ehbij vermelde bedragen' toege- kend: 'Noord-HollandAlkmaar 249.240; Am sterdam 14.583.138; Assendelft 7517; Beverwijk 70.798; Edam 31.892; Haar lem f 628.034; Helder 224.964; Hoorn 90.803; Ilpendam 3813Koog a. d. Zaan 77.323; Krommenie 40.989; Kwa- dijk 77; Lansmeer 4-170; Oostzaan 8581Pdten 1023Purmerend 112.830 De Riip /672; Scbagen 1410; Westzaan 24.172; Wormerveer 119.736; Zaandam 292.301Zaandijk 66.820. DE TABAKSWET. In een gisteren te Roermond gehouden ver gadering van den r, k. nationalen Hanze- bomd van sigarenfabrikanten met r. It siga- renfabrikantcn in Limburg, ia beslotan, dec

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1