Era graraflra eetlost yorwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvcer der opgehoopte stoffen. Prija 0.66 per flacon, a loci verkrijgbaar. delijk hoog staat, alvorena hij dit heeft bewe- zen. Spr. wees op den vooruitgang inzake de begrippen godsdienst, oorlogvoeren, enz., een bewijs dat de gedachte der zedelijkheid groeit. En waar nu de R. K. kerk voor bijna 2000 jaren reeds vaststelde wat zedelijk is, blijkt duidelijk, dat zij met den tijd niet meeging en dus niet meer in het tegemwoordig begrip der zedelijkheid leeft. Spr. verdeelde naar aanleidi-ng van het voorafgaande het vervolg zijner rede in drie deelen: 1. Rome heeft veel bedorven; 2. de R. K. kerk heeft bekeering noodig: 3. onder den in vloed der boozen is de R. K. kerk bezig zich te bekeeren. In groote trekken. ging spr. na hoe de R. K. kerk ontstond. Er werd een apart kringetje gevormd, dat zich uitbreidde en zijn leer la ter door keizer Constantijn tot staatsgods- dienst liet proclameeren. Tegeni de heersch- zucht van Rome echter verzetten rich de Ger manen en de Russen. In de andere landen bleef Rcme heerschen, vastgeklonken in de politick, waardoor't het leven van het evan- gelie doodde en zich niet verzette teren den oorlog. Had de R. K. kerk d'at gewild, dan zou er geeji- oorlog zijn gdkomen. Op wat spr. noemde heerschzucht der R. K. kerk en haar verzc-nken-zijn in de politiek ging'hij nog nader in. Spr. hemnerde aan het geschrift van mgr. Oeurts over de vraag waarom steeds een Italiaan Paus meet zijn. De Germanen noemt hij boersch, de It-alianen geslepen. diplomaten. Spr. zag hierin voor de Germanen een belee- di .ing en voor mgr. Geurts een blamage, om dat deze hiermede aantoonde niet mee te leven met die zedelijkheidsgedachte, dat alle men schen, die eervollen arbeid verrichten, even- goed zijn. Spr. ontkende, dat de eerste christen en in Rome zooveel verkeerdheden, vuilheid h ad- den gevonden, gelijk hunne geschiedschrijvers willen doen voorkomen, Zij vonden er de Stoi'cijmsche leer, aangehangen door schrij- vers als Marcus Aurelius, die n6g geeerd worden. Maar die leer paste niet bij den geest van de groep, dlie wilde heerschen en een nieuwen godsdienst wilde stichten. Door de ontkenning van deze Stoicijtnsche leer hebben de R. K. de wereld beroofd van iets edels. Voorts werd toen in Rome nog een andere godsdienst gevonden de Mitrasdienst, een leer gewijd aan de zon. De R. K. zagen daarin een Bacchusvereering en andere kwade gewoon- ten en bestreden dien godsdienst. Maar toch ihebben zij al zijne beginselen niet kunnen vemietigen, b.v. het Paaschfeestherinnert er nog aan. Zoo dit feest was een herdenking van Jezus' dood, zoj dit steeds op denzelf- den dag moeten worden gevierd en: nu is dit niet het geval, er is een: sterrekundige bereke- ning voor de vaststellingi van het Paasch- feest noodig: zuiver Mitrasdienst. Spr. ontkende de juislheid van de alom ge- hoorde bewering, dat de eerste bewoners van ons land onzedelijke menschen wareni, slecht wonend, slecht h-uizend en slecht levend en geheel onbeschaafd. Romeinsche schrijvers leeren heel anders en zeggen, dat hier gevon den werden hoogst zedel ijk leven de en welva- rende menschen, die zich bezig hielden met den1 landbouw. V66r deze lezing pleit het feit, dat de Romeiaen hier kwamen, want zouden zij hunne legers hebben gezonden, als hier niets voor hen te halen' was? De gezonde mo- raal dezer Germanen is door de Romeinen verdorven met hun predikingi van een nieu wen godsdienst, alleen met het doel om te heerschen. Hetzelfde gebeurt nu nog in Indie en over- al bij onbeschaafde volken. De R. K. geestelij'- ken zeggen: eerst komt de zendeling daar, dan de jenever en vervolgens de bajonet. De zendeling moet het terrein verkenneni en heel lief en goed doen, en als hij succes heeft. komt de koopman, die met jenever en andere dingen zaken doet. De schepen, die dan wor den gestuurd om de landen leeg te sleepen, moeten zoogenaamd „beschermd" wooden door soldaten, en de verdru'kkingi is begonnen.. Is er dan een Europeesche oorlog, dan worden de arme zwarten als kanonnenvleesch ge- bruikt. Dat is dan het resultaat van dekomst van de missionnarissen onder de negers. Al deze voorbeelden haalde spr. aan, om te bewijzen, dat de R. K. kerk veel bedorven heeft. De R. K. kerk, die eenige eeuwen lang de winnende parlij was, heett de wereldgeschie- nis gcschreven en die geheel verkeerd gege- ven. Koonende tot zijne tweede stelling, zei spr., dat hij hiermee speciaal op het oog had het gebied der waarheid, die door de R. K. keolk steeds wordt weggedoezeid. Als iemand iets zegt, wat niet in de kraam- der R. K. te pas komt, beginnen zij te schelden, zonder hunne ideeen daartegenover te zetten. Het is alleen piaar te dcen om invloed te houden. Verschil- lende voorbeelden haalde spr. aan. Ook op het gebier van trouw mag de R. K- kerk zich wel herzien. Voorbeeld: de paus laat deni koning van Hongarije, „apostolisch" koning nog wel, va ran, nu de oorlog verkeerd is afgeloopen en in Hongarije niels meer te halen is. Hij zoekt nu steun bij de entente. Dat komt dooordat de paus vast zit aan de politiek. En dan op het gebied van de liefde. Als de paus werkelijik de plaatsvervanger van Je- gus is, wiens leer liefde was, had hit zijn 300 millioen volgelingen: moeten verbieden oorlog te voeren. Hij liet dit na, schreef slechts een paar hrieven en liet het protesteeren tegen den oorlog over aan Karl Liebknecht. Ook op het gebied van het huwelijk moet de R. K. kerk zich herzien. De echtsoheiding moet zij gemaklcelijker maken, opdat er min der ongelukkige huwelijken zijn, die verdor ven menschen kweeken, de prostitutie verhoo- gen en veler leven verpesten. Gelukkig gaat de kerk hierin een beteren weg op door het toestaan van scheidingi van tafel en bed. Zi] moet echter nog verder, anders zal zij: nog veel meer klanten verliezen. Beginnende met de verdediging zijner der- de stelling wees de heer van Veen op het ge- zegde van Paus Leo XIII, dat de lcerk niet meer gediend werd door de leugens der R. K. geschiedachrijYers. Toen Darwto ontkende de waar held van het ccheppingsverhaal, maakce de kerk van de zes dagen: zes tijdperken. Onder invloed van de „ellendige prctestan- ten" moest de kerk voor acholen, leeszaleni en andere ontwikkelinigBinrichtingen prcpagee- ren, wat zij vroeger niet deed en ook nu nog niet zoo druk doet in de uost-Europeesche en andere Roomsche landen. Op het gebied van de zedelijkheid moest de R. K. kerek ook een anderen weg op, De groote onzedelijikheid van den tijd van de re- tormatie (paus Abcand^r VI sloeg het we- reldrecord op het gebied van de onzedelijk- heid) was de groote macht, die de hervorming succes deed hebben. Het principe van het Roode Kruis ging uit van een protestant, ofschoon de pausen en bisschoppen tevoren tientallen oorlogen voer- den en daarbijt nimmer on het idee waren ge- komem dat de gewonden hulp behoeven, van welke natie zij ook zijn. Nu het Roode Kruis er is, volgten de R. K. De drankiestTijding begon ook al bij. de protestanten. Doordat de paus vastzit in de politiek, kan hij niet de ontnouding aanraden, want anders zouden katholieke landen, als Frankdjk en Spanje, vragen: waar moeten wij heen, als de pastoors den wijn niet meer dnnkem? Alleen in protestantsche landen wordt de drankbestrijding krachtig gevoerd en daar moeten de kat'holieken wel vol gen. En dat een: kerk, die zegt, de wereld te wil len. bekeeren! Zij wordt zelve gedwongen te volgen, zei spr. Ook inzake de vrouwenbeweging zijn het ,de „boozeni" geweest, die de R. K. lcerk in die richting dreven. Zij moet wel mee naar het doel: socials recbtvaaidigheid. Ds R. K. haasten zich mee te .komen, uit vrees achter .te zullen blijven. en alien invloed te verliezen. In de R. K. keik zit geen initiatief, geen groeikracht meer, zij moet alles afzien van de .„ongeloovigen", en toch wil dat instituut de .wereld bekeeren. En als wij alien bekeerd wa ren, zouden wij dezelfde bende weer krijgen als ten tijde van Alexander VI. Wij moeten den moed hebben te zeggen tot de R. K. kerk: ,„Geneesheer, genees u zelve eerst!" besloot spr. Van de gelegeniheid tot gedachtenwisse- ling met den spreker en. het stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt, zoodat de heer Zomerdijk om tien uur de vergadering kon slniten met een. woord van dank aan den heer van Veen, tevens een collecte ten bate van de afdeelingskas aanbevelend. VEREENIG1NG „KINDERKLEEDING." In de Dinsdagavond ten stadhuize gehou- den vergadering van bovengenoemde vereenii- ging werd het volgende jaarverslag over 1921 uitgebracht (Voorzitster was op <ieze bijeen- kom&t mevr. Zijlstra, wegens veriiindering van mevr. Kraakman): Jaarverslag over 1921. Zooals uit de Rexening en Verantwoor- ding blijkt, bedroeg de suosidie 1000. Aan contributie kwam 340.50 binnen., kleinere positen /3.30, rente op spaarOank 15.28, batig saldo 1920 is 593.99. Aan goederen was aanwezig eindc 1921 ter waarde van 110, gear een eindcijfer groot 2063.07. Het batig saldo over 1920, groot 593.99 sluit in een waarde van aanwezige goederen op 1 Jan. 1921groot 280. Deze goederen werden in den loop van 1921 uitgedeeld. bitgaven over 1921 zijn: aan. xiompen en kleeren 1138.55, andeieu itgaven J 69.25. Batig saldo over 1921 is 854.87, dat geeft een eindcijfer van 2063.07. In di'tb atig saldo is inbegrepen aanwezige goederen op 1 Jan. 1922 ter waarde van /110. De eerste uibdeeling had plants op 2 Maart 1921. Er werd verstrekt aan ieder land 1 p. kousen, 1 p. klompen, 1 hemd en 1 borstrok. t)e tweede uitdeeling is geweest 21 Decem ber en ied'er kind kreeg toen 1 hemd, 1 broek, 1 p. kousen en 1 paar klompen. Er zijn kleeren verstrekt aan 129 kinderen uit 45 gezinnen en wel verdeeld over de vol gende scholen: le gem. school 24 kinderen, 5e gem. sch. 18 kinderen, 2e gem. sch. 27 kinderen, R.K. Jongenssch. 25 kinderen, R.K. Meisjessch. 31 konderen en aan de school voor achterlijke kinderen 4. In den loop van 1921 kwam een brief in van B. en W. met verzoek een begrooting te maken over deu itgaven van kinderkleeding. Deze begrooting ging over licit gemiddclde cijfer van het aantal kinderen, waaraan ver strekt was in de laatste vier jaar. Dit gaf een cijfer van 200 kinderen per keer, du. voor twee uitdeelingen 200 kinderen. In 't school- jaar zou verstrekt worden 2 hemden, 1 brock, 1 borstrok, 2 p. kousen en 2 p. klompen. Dit gaf een som van 1400, met inbe- grip van bijkomende uitgaven, welke subsidie door de vereeniging Kinderkleeding" werd aangevraagd. Bij 't eind van 't jaar bleek, dat dit hooge bedrag niet noodig was en een subsidie van /-1000 voldoend'e zou zijn. Zoo ging er een ander veizoek naar den Raad om de geraamde subsidie terug te brengen op 1000. Dee ersteu ifdeeling van een nieuw jaar gaat vooraf aan de nieuwe subsidie. De eerste uitdeeling heeft gewoonlijk plaats half Jan. en't vers trekken van de nieuwe subsidie kotmt eerst half Maart. Zoo moet dus bij't einde van ieder jaar, bdhalve een batig saldo, ook een reservekas aanwezig zijn van goederen, dus een deel van de subsidie van een afgeloopen' jaar moet besdiikbaar zijn voor een daarann volgend jaar. Verder is er een schrijv eningekomen van B. en W. over het vaststellen van- bepaalde datums en uren voor een geheel jaar bij ver zoek voor gebruik van lokalen ten stadhuize. waarover het bestuur van K K. bezwaren heeft te kennen gegeven. Het bestuur van K.K. brengt dank aan mej. van Rijn, als seer, der Armenraad. Deze gaf ons voorliditing over die gezinnen, welke in aanmerking kwamen om gesteund te wor- den. Zoo tracht het bestuur van K.K. op goe- de en rechtmatige wijze hulp te versdhatfen. Ook kan het bestuur niet nalaten mevr. van Buysen te bedanken voor hare bereid- willigheid om nog steeds K.K. te willen ver- tegenwoord igen op dev ergaderingen van den Armenraad. z z zz Ook de Commissie van Biistand, die bun tijd en moeite gaven de kleedingstukken met ons te knippen, onzen haiteliiken dank! Zoo kan hat bestuur van K.K. net tevr#- denhdd terugzien over fiecgeen door velta gedaan is in't belang van dit goedo maat- schappelijk werk. Mevr. van Buijsen en mej. Cohen Stuart werden gekozen tot lid der Commissie van Toezicht, terwijl mej. Vinke als bestuurelid herkozen werd. Hiema volgde s'uiting. M arktberichten. WA R ME NHUIZEN~22 M aart 1922. Roode kcol 23380 K.G. 7.10—1 14.60; Gele kool 4800 K.G. J 6.30—/ 9.10; Witte kool 9565 K.G. 3.50—/ 4.30; Uien 550 K.G. 35 50; Drielingen 19.70; 2e soort rcode kool 3.409.20: uitschot gele kool 5.60; uitschot witte koo'l 1.50; uitschot uien 10.60. BOEKAANKONDIQINQ. Der Kicker. Duitsch voetbalweekblad, no. 12. In verband met den intemationalen wedstrijd Duitschland—Zwitserland, die a.s. Zondag te Frankfort wordt gespeeld (en die dus samenvalt met de Belgi'e^Nederland- ontmoeting te Antwerpen) is iiet nummer van deze week, wat de karckteristieke tite'plaat betreft, geheel gewijd aan den komenden strijd. Foto's van alle spelers, het terrein, den scheidsrechter (den Hollander W. S. Boas), bestuursleden der beide Bonden enz. Wat de wedstrijden berielt, is vooral van belang de overwinning, die „Fiirth" (waar- van, 7 spelers in het nat. elftal uitkomen) be- haalde op „Waeker" uit Miinchen met 10. Vorige maal liet Fiirth zich bij1 vcrrassing doer dezelfde club kloppen. Beide wedstrij den golden voor het Beiersch kampioenschap Er waren Zondag 20.000 toeschouwers. Op 2 April zal nu te Augsburg de besriseings- wedstrijd worden gespeeld. Van de buiten- landsche rubrieken is vooral de Engelsche heel goed verzorgd. Interessant is een brief van een Duitscher uit Glasgow. Volgende week zal natuur ijk „der Kicker" uitgebreid verslag brengen van den inter- nationalen wedstrijd. Biihne and Film. Tijdschrift gewijd aan tooneel, film, mode enz. No. 4 van den nieu wen jaargang. Een gedeelte van- dit nummer is in beeld en tekst gewijd aan Michael Bohnen, hicT welbekend als Consul Madsen uit de groote seriefilm: De Koningin der Aarde. Verder krijgt men beel-den en beschouwingen over de weensche operette, -hgt Berlijnsch Too neel en over de nieuwe Lubitsch-filmDe vrouw van Pharao, waarin o.m. medewerken H'arry Liedtke en Dagny Servaes. „Tingd tangel" is te titel van de nieuwe Terra-film. Conrad Veidt is weer tot het toonec1 terug- gekeerJ en speelt de rol van den blinde in het nieuwe stuk van Alexander Dominic: „Schattensymphonie". Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de Redactie er tnede inslemt.) DE NATIONALE BOND VOOR BEZUINIGING EN ZIJN PROGRAM. Er klinkt door den lande een roep om be- zuiniging, om zuinig beheer onzer belasting- penningen, en zulks is begrijpelijk, wanneer men bedenkt dat ons budget, dat in 1914 nog 154 millioen beroeg, thans, dus na acht ja ren, reeds de enorme hoogte van ongevetr 900 millioen heeft bereikt, en dat, terwijl de staatuitgaven nog steeds stijgende zijn, de inkomsten belangrijk dreigen te gaan dalen als gevolg van de malaise, welke zich heden ten dage op zoo velerlei terrein voordoet. Met anderen kan ondergeteckende zich scharen onder hen, die het eerst in hun be- kommernis omtrent de opcirijving der lasten krachtig hebben gekiopt op het aambeeld der bezuiniging. Thans hebben alle burgerlijke partijen een zuinigheids-paragraaf in hun program Trouwens ik moet de partij nog zien geborcn worden welke in haar program zou durven schrijven, dat men het met de zuinigheid niet zoo nauw zou ncmen. Mooie woorden echter zijn goedkoop, zoo'n para- graaf neerschrijvcn gaat gemakkelijk, doch op de daden komt het aan. Onze Kamerleden hebben een verleden en in dat verleden hebben zij enkele figuren uitgezonderd allerminst getoond te zijn van het ras der bezuinigers. En wat voor hen geldt is ook van toepassing op de Regee- ring, zooals wij deze in de oorlogsjaren heb ben gehad en ook thans nog bezitten. Zuinig heid is nimmer het parool geweest, al ging ook onze schuldenlast met honderden miliioe- nen omhoog. De Nederlandsche belastinigbe- taler kan dan thans ook zijne krachten be- proeven aan de delging van een crisisschuld van ongeveer 2 milliard. Hooge belastingen zijn dan ook ons deel geworden en zeer.zeker zou de betaling dier belastingen meer con amore geschieden, als het maar tot het bewustziin van het Neder landsche volk had kunnen doordringen, dat de uitgave dier millioenen noodzakelijk was geweest en steeds op eerlijke, loyale wijze had plaats gevonden. Doch daarvan is men ver vcrwijderd- Integendeel is allerwege de in- druk gewekt dat er in den loop der oorlogs jaren en daarna roekeloos met het geld is om- gesprongen en dat er vele lieden geweest zijn, die de kans schoon hebben gezicn, om zich ten koste van het algemeen te verrijken. Zoo is een geest van ontevredenheid gebo- ren en deze is nog versterkt omdat het belas- tingbetalend publiek leerde inzien, dat de Regcering en de Volksvertegenwoordiging niet doordrongen bleken te zijn van de be- geerte, noch tijdens noch na dien zoo kostba- ren crisistijd, om zuinigheid te betrachten. Onverdroten is men voobtgegaan met het toestaan van nieuwe gelden voor allerlei nieuwe diensten, die weder een nieuw leger van ambtenaren noodig maakten, en met net voteeren van belangrijke bedragen voor za ken, welke in normale tijden recht van be- staan kunnen hebben, maar in een tijd als wij hebben doorgemaakt best tot betere tijden hadden kunnen worden uitgesteld. In dit op- zicht wiis ik op <fe droogmaking der Zuider zee, welk plan honderden millioenen dreigt te verslinden De vooruitzichten voor den belastingbeta- ler zijn dus verre van schitterend en op sta ging van het bedrag van het belastingbiljet ma" men dan ook steeds bedacht zijn Dat in wcerwil van den nood der tijden de leden der Tweede Kamer, aadat zij pas bij de vorige Orondwetsherziening hunne ,^cfiade- loosstelling" van 2 op 3 duizend gulden plus pensioen hadden gebracht, er bij de thans aan de orde zijnde herziening, deugdelijk voor zorg hebben gedragen zich nog verder schadeloos te stellen, toont aan, dat ook onze tcgenwoordige Kamerleden voor het meeren- deel niet wars zijn geweest van de beh a rin ging van eigen belangen. Dat ambtenaren naar verbetering strcven, is begrijpelijk, maar volksvertegenwoordigers zijn geen ambtena ren, al nemen zij er iegenwoordig vrijwel de allures van aan. Maar, zoo vragen wij, is er stelselmatige en behoorlijke bezuiniging tc verwachten van lieden die wel een man-daat als raWsvertegcnwoordiger aanncmen, maar gebonden en gedreven door starre partijpo- htiek in de Kamer vo6r alles dc belar.gen van eene zekere klasse of van en zeker deel der bevolking werschen' te dienen. Niet ge- noeg kan er dan' ook op gewezen worden dat de Kamer in de laatste jaren haar oorsprcn- keliike funclie van wacnter hij1 de schatkist heeft !aten varen en dat integendeel d'e ver- schillende partijen en vooral de grootere zich hebben uitgesloofd in het doen en in vervulling birengen van beloften, vooral aan dat dleel der bevoIking, dat het bctalen van belasting gewoonlijlk slechls bij name of in ieder geval in weinig drukkenden vorm kent. En wat hier voor de Kamer geldt, is zeker niet minder van toepassing op zoo vele gemecnteraden. Tegen aeze verpolitieking van het openbare leven kant zicli dan ook onze Niationale Bond, die wil dat de Kamer in werkelijkhcid' zij een vertegen/wocrdiging van het gansche Nederlandsche volk. Bo- vendien is di! dingen naar de kiezersgunst een der hoofdeorzaken van die verspilling, we 're will heden ten dage waamemen in de huishoudlng van staat en gemeente. Verder verlangen wij minder staatsbe- moeienls en derhalve meer vrijheid voor het individu, ruimer baan voor het vrije initia tief en voor de vrije organisatie. Onnoodig, ja zelfs schadelijik en in ieder geval tot ver spilling leidend door het scheppen van nieu we diensten en zoo dus weer tot voxming van nieuwe legers van ambtenaren, aditen wij- het h-uidige streven om van overheidswege alles in een keurslijf te dwingen, de vrije evolutie aan banden te leggen en van boven- af alles te regelen. De burgers van den Staat staan onder geregclde wodgij en wor den onophoudelijk gecontroleerd, geregis- treerd, geinspecteerd en wat dies meer zij. Kenschetsend in- dit opzicht is het bekende bericht van een industries, dbt eenige we- iben geleden :n de pers circuleerde, die ate zoodanig op e6n ochtend 13 of 14 meer of minder offitieele personal op zijn kantoor te woord moest staan. Verder wenschen wij: dat Kamerleden geen bezoldigde baantjes udt handen der regee- ring aanncmen en dat het Kamerlidmaat- schap onvereenigbaar zij met eenigerlei an dere rijks-, provinciale of gemeente Hike be- trekking, omdat wij meenen dat daaraoor d'e controle van d'e Kamer verzwakt wordt. Ver- mindering der „schadeloosstelling" is daar- bij nog onze leus. De Bond wil dat die Staat zijn ambtenaren behoorliiJt bezoldigt, maar dat de Staat te vens acht geeft dat in zijn dienst niet meer personen: worden gehouiden dan strikt nood- zakelijik zijn. Verder verlangen wij wijziging der ar- beidswetgeving ter verkrijgmg van meerde- re arbei'asvrijneid en betere aanpassing aan de behoeiten der verschillende industrieen om verdere instorting van handel en Industrie en tevens grootere werkloosheid te voorkomen. Bovendien wenschen wij verbetering der hu- welijikswetgeving en gelijk loon voor mannen en vrouwen bij gelijke dienstprestatie. De wijze van volkshuisvesting dient zoo danig te worden gewijzigd dat de huur niet te hoog zij! en de rente van de bouwsom op kan brengen, terwijl men den bouw van middens/andswoningen geheel overlate aan het particuder initiatief, dus zonder subsi- dieering. Ook dringen wij aan op niet-inveering der tabaksbelasiing, op afschaffing der Raden van Aibcid en van het „zegeltjes plakken." Wij staan belangrijke beperking der be- wapening voor, wat de vloot betreft vooral op het zoogenaamde groote materieel, ter wijl wij in afwachting van de vaststelling van: de verplichtingen, welke aan ons land, als lid in den Volkenbond, zullen worden opgelegd, zeer zeker geen reorganisatie van leger en vloot wenschen, welke zou kunnen leide'ni tot verzwaring der perso-neele finan- cieele lasten. De mij toegestane ruimte laat geen verdere uitweiding toe. Wie lust gevoelt tot den Na- tiona'en Bond voor Bezuiniging toe te tre- den, doe hiervan blijken door toezending van schriiven of naamkaartje aan ondergeteeken- de. De leden: stellen zelf het bedrag hunner contrfbutie vast. Heeze, Maart 1922. Dr. van- der M1JLE, Voorz. Nat. Bond voor Bezuiniging. Oeachte Redactie. Bij mijn dank voor de plaatsdng van mijn ant woord aan den heer Bijlo, verzoek ik u deze enkele zetfout te verbeteren: Bij het bruinbroodimenu vermeldt uw blad ook voor 's avonds 3 sneden bruinbrood. Ik schreef 5, wat het ook moet zijn. Aciitend, J. WESTERHOF. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruiimte in uw Mad, bij voorbaat mijn dank. Van bevriCnde zijde werd mij uw blad van Doniderdag 9 Mlaart toegezonden, waarin is opgenomen het verslag van de lezing van Dr. te Hennepe, over de drinkwatervoorzie- ning ten plattelande. Waar de spreker hierin ook mededeeling doet over zijn onderzoek in De Vier Noorder Koggen, zou ik als be'ang- stellende gaarne een en ander schrijven wil len naar aanleiding van en'kele gespro-ken woorden. Het zou mij te ver voeren en ik zou ook te veel plaatsruimte van U moeten vragen, M. d. R., mdien ik het geheelc deel dat over brongas cn zijn gevolgen voor ons als visschers nandelt, na zou gaan. Alleen wil ik mij beperken tot het gezejgde: Ten slcxt- te is het echter de vraag: wat brengen de polders aan pacht op en wat geeft het gas voor voordeel aan de boercn Ik wil het gul- weg erkennen, dat ik dit gezegde nimmer had verwacht van Dr. te Hennepe, die ik meer dan een* beb ontmoet en gwproken. Wanneer men toch all maatrtaf gaat nemen, de pacht- opbrcngst ala waarde van eea artikef, van een perceel, op welk gebied dan ook, dan ge- loof ik toch, dat wij tot een zeer vreem.de Br- rekening moeten komen, ten opzichte van- de welstand der Nederlandsche natie en haar voortbrengingsvermogen. Het zou er met de Nederlandsch schatkist zeer zeker treurig ui-r- zien, als de bdasting van land- en tuinbouw betaald werd naar de pachtopbrengst of huurwaarde der pdrceelen. Daarcm pi ©res teer ik dan ook tegen dit gezegde. Duizende visscehrs in ons land verdienen hun brood met het vischbedrijf, leven met hun gezin van de opbrengst van hot vischwater. Leveran- ciers van netten en taanmiddelen vin.de" hun bestaan door midldel van de visscherij. De vis- scherij is een tak van nijverfieid, die ook het zijne bijdraagt tot verhooging van de \olks- welvaart. Hoeveel vracht voor het vervoer -der visch, zcowel in hot binnenland verbruikt, als voor het vervoer naar de grenzen ontvangt jaarlijks de Ned. Spoorwegmaatsdiappij Zeer zeker duizende guldens. Tellen zulke zaken niet mee? Blijkens mij vcrstrekte gege- vens bes-taat ons land voor ongeveer 1/15 ge deelte uiit water. Moot dan 1/15 maar ver- waarloosd worden, omdat haar waarde be- rekend wordt naar den pachtopbrengst? Al sinds vele jaren voeren wij een strijd om meer waardeering voor ons bedrijf. Vele malen is er bij de regeering al op meer en beter be- seherming van ons visdhwafer aangedrongen. Wettelijke maatregelen tegen de schromeiijfKe verontreiniging van het vischwater, die al- geheele uiitmoording tengevo-lge heeft gehad waren tot heden altijd te vergeefs en daar- door zijn in den loop der jaren voor dluizende, ja tienduizende guldens aan visch verloren gegaan. Gelukkig begin* ook hier een beetje dage- raad voor de toekomst te gloren Nu in de afgeloopen zomer door het inlaten van zee- water geheele polders zijn uitgestorven, be- gin-t de regeering hulp te verleenen, stdt thans een belangrijk bedrag 'leschikbaar om deze polders opnieuw van visch te voorzien. Op tal van plaatsen is door dezen steun al portvisch ui-tgezet. Ik noem dit de d-ageraad der toekomst, omdat ik hiermee het bewijs ge- leverd acht, dat de regeering de waarde van een vischwater niet schat naar den pachtop brengst. Ik zou hierop nog wel wat kunnen door- gaan, doch, bevreesd te veel ruimte van U te vragen, zeg ik U nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte, en teeken, Hoogadhtend, P. BAAS, visscher, Lambertschaag.. 429ste STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 1710 400. Trekking van Woensdag 22 Maart. lste klasse, 3de lijst Prijzen van 20, 142 187 215 217 260 290 301 382 396 468 540 555 603 655 711 727 744 751 830 930 1063 1081 1132 1151 1158 1159 1175 1219 1262 1290 1292 1331 1342 1358 1565 1701 1741 1797 1815 1825 1925 1983 2012 2040 2046 2053 2116 2213 2229 2245 2308 2333 2388 2553 2748 2752 2770 2792 2836 2858 2865 2876 2877 2895 2926 2934 2946 3007 3022 3053 3069 3127 3135 3153 3154 3162 3169 3271 3395 3429 3485 3515 3541 3611 3618 3622 3701 3746 3796 3870 3912 3919 3920 4006 4016 4124 4198 4219 4300 4375 4415 4564 4608 4617 4672 4681 4787 4815 4846 4917 4932 4977 5101 5189 5233 5245 5330 5336 5358 5388 5422 5438 5463 5618 5621 5655 5678 5726 5811 5813 5867 6003 6134 6153 6254 6329 6340 6345 6490 6508 6649 6656 6667 6712 6823 7016 7075 7089 7113 7131 7256 7281 7376 7404 7450 7465 7533 7607 7623 7702 7710 7829 7831 7866 7901 7908 8002 8042 8081 8215 8257 8402 8466 8474 8488 8531 8552 8583 8590 8721 8839 9039 9072 9105 9137 9255 9262, 9319 9334 9396 9473 9543 9595 9654 9670 9736 9745 9959 9976 10041 10354 10371 10394 10526 10600 10612 10643 10655 10677 10699 10946 10958 10971 11004 11011 11025 11065 11079 11191 11196 11267 11408 11425 11459 11564 11593 11620 11656 11660 11744 11806 11876 11885 11891 12144 12167 12195 12274 12299 12302 12309 12335 12386 12439 12634 12705 12737 12742 12760 12774 12787 12789 12804 12808 12819 12920 12967 13053 13073 13095 13096 13107 13131 13215 13308 13313 13322 13381 13454 13546 13567 13583 13586 13596 13614 13616 13637 13655 13696 13725 13752 13806 13901 13929 13948 14043 14055 14105 14107 14193 14235 14344 14415 14425 14542 14554 14555 14561 14585 14812 14824 15001 15163 15180 15192 15259 15283 15307 15309 15311 15313 15333 15341 15391 15392 15415 45443 15446 15536 15539 15557 15583 15609 15654 15681 15696 15704 15747 15798 16023 16069 16142 16152 16153 16237 16239 16247 16367 16372 16401 16416 16444 16477 16488 16511 16536 16550 16653 16681 16779 16809 16849 16853 16861 16890 16899 16913 16949 17069 17101 17121 17132 17291 17392 17419 17496 17630 17639 17652 17661 17744 17767 17987 18009 18052 18059 •18061 18104 18170 18206 18215 18255 18260 18291 18324 18346 18354 18367 18433 18436 18549 18569 18575 18622 18623 18702 18726 18736 18757 18769 18787 18804 18809 18840 18845 18945 19002 19072 1079 19264 19380 19408 19419 19488 19489 19504 19545 19642 19650 19888 19893 19942 19966 20021 20135 20146 20191 20260 20274 20286 20325 20394 20411 20438 20530 20543 20559 20633 20672 20716 20738 20758 20926 20965 20981 21026 21054 21077 2-1180 21227 21235 21330 21341 21348 21507 21513 21541 21575 21654 21666 21788 21799 21841 21865 21871 22068 22080 22191 22225 22227 22230 22328 22358 22380 22394 22561 22639 22724 22726 22741 22755 22797 22821 22827 22841 22855 22857 22917 22918

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6