DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 73 Honderd Tier ei tmntigste Jaargans 1932. Dit trammer Bestaat alt 2 bla*en 4honneni<Mit8prijs bij rooniltbetnlins per 3 mannrton f 2.—, fr. per post f 2.50. Hewijan. 5 ct. ArtTertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte Iti'ieven franeo N.V. Itoek- en llavnlelsdr. v.li. llernis. Caster Zeon, Vaordain CO, Tel. Adminietr. No. 3. Redaetie No. 33. MA AND i G IUrcei«ur: <1. II. Uit AIL Ilofcfdrcdacteur s Tj. N. AOEMA. 27 MA ART ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANOEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Bttitenland DE OOR'LGG IN KLEHN-AZIg. Griekeniland heeft den voorgestelden wa- penstilstand aanvaard, doch eernig behoud van technischen aard gemaakt wat betrteft die militaire voorwaarden. Volgens berichten uit Konstantinopel heerscnt in Turksche kringen over 'het alge meen een pessimistische stemming omtrent de •kans, dat de wapens tilstandsvoorwaarden der geallieerden zullem worden aanvaard, of- schoon in regeeringskringen de voorstellen aannemelijk worden geacnt, vooral indien de diuur van den wapenstilstand nog zal worden verkort. In nationalistische kringen daarentegen wordt er de nadruk op gelegd, dat de wapenr stilstandsvoorwaardien alleen aannemelijk zijn, indien' ook Thracig daaronder zal wor den begrepen, terwiil ook nadrukkelijk waar- borgen van de geallieerden worden geeischt voor de on tru inning van Anatolie en Thracie. Men verwacht, dat de regeering te Angora tegenvoorstellen in diieni geest zal doen. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHr LAND. De Duitsche rijksminister van buitenland- sche zaken heeft een nieuwe nota van den voorzitter van de intergeallieerde militaire controle-commissie in zake het vraagstuk der politie ontvangen. In deze nota worden de faatste door de rijksregeering aangekondigde maatregelen onvoldoende genoemd. Terug- keer tot de organisaties van 1913 wordt ge eischt van alle Duitsche staten. Verder stelt de nota opnieuw o. m. de vol- gende eischen: afschaffing der administratie- bureaux der politie; afschaffing der staven die onder verschillende vormen bij de burgerlijke autoriteiten zijn onder gebrachtverwijdering van het militaire kader der veiligheidspolitie, dat in de bestaande politic behoudten is geble- ven; verbod van mlitaire oefening, daar de poiltie-beambten ingevolge art 162 van het Vredesverdrag slechts mogen worden onder- richt in het gebruik der hun ten dienste ge- stelde wapens. Ten slotte wordt ge§ischt, dat de Duitsche staten uiterlijk 25 Mei alle uitvoeringsbepa- lingen hebben afgekondigd, welke onontbeer- liik zijn voor de verzekering der reorganisatie hunner politie. AMERIKA EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Volgens den Washingtonschen correspon dent van de „Times" houdt het voomemen van president Harding om voor te stellen Amerika officieel in de Commissie van Herstel te doen vertegenwoordigen, hoofdzakelijk ver band met de omstandigheid, dat de controle van de Commissie, niet alleen op de Duitsche regeering, doch ook op den Duitschen handel en industrie ten nadeele van de Vereenigde Staten werkt. 'Deze controle zou o. m. tot ge- volg hebben, dat het passeeren der Britsche, Fransche en Belgische goederen van de Duit sche douanekantoren door de geallieerden wordt vergemakkelijkt, terwijl de Amerikaan- sche goederen blootstaan aan langdurig op- onthoud. President Harding nu meent, dat door de benoeming van een Amerikaan tot lid van de Commissie bovenbedoelde toestand zal worden verbeterd. De correspondent voegt hieraan toe, dat het echler aan grooten twijfel onderhevig is of het Congres zijn goedkeuring aan een der- gelijke benoeming zou hechten zonder er zoodanige voorwaarden aan te verbinden, dat de beteekenis ervan wordt teniet gedaan. DE BESLISSING DER COMMISSIE VAN HERSTEL. De beraadslagingen der Duitsche regee ring over de nota der Commissie van Herstel werden Zaterdag in de verschillende afdeelin- gen voortgezet. Men kan, naar in parlemen- taire kringen verluidt, aannemen, dat de rijks regeering zich op het door bijna alle partijen eenparig ingenomen standpunt stelt en zoo- wel den onmogelijken eisch der 60 milliard als de voorgestelde financieele controle door de Entente van de hand zal wijzen. DE IERSCHE KWESTIE. Ofschoon de hooge spanning in sommige gedeelten der Iersche grens is geweken, blijft de algemeen toestand ongewijzigd. Sterke posten der Vrijstaattroepen houden de zuid- rijdle bezet, miaar hum' optreden is defensief. Het voomaamste gevaar bestaat in een moge- lijk ongedisciplineerd optreden. Aan beide zij- den is het geweervuur dagelijks waameem- baar. In de bureaux van den Inlichtin'gendienst van faet departement voor Ierland te Londen, is -ingebrakan. De laden1 en Ik1 astern waren leeg- gehaald. Blijkbaar zochten de indringers naar geheime documemten. Voor zoover men tot nu toe heeft fcunneni nagaan, is er niets van eenige waarde ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Zwitsersche regeering zal in verbanc met Genua waarschijmlijk aan de neutrale sta ten voorstellen op 4 April een conference te Bem te houden rv rmte Rus»i«ehe vfrtegerwoowigers zijn te Genua aangekomen, de president van de Oekrainsche sovjet Rakofsky en het lid der Moskousche regeering Radek. De anderen, waaronder vertegenwoordigers van alle sov- jet-republieken, torn en begin April. Ziji zulr len samen een enkele delegatie vormen. Le nin zou niet meekomen. De Duitsche delegatie gaat 8 April naar Genua. LLOYD GEORGE. Lloyd George, die veel beter is, zal niet v66r het einde der volgende week te Londen terugkeeren. Volgens de „Times" gelooft men in coali- tiekringen, dat de premier niet langer het voomemen koestert af te treden, hetgeen hij zijn collega's zou hebben doen weten. DE TOEISTAND IN ALBANIg. Volgens Albaneesche vluchtelingeni is Bai- ran Tsiaur, de leidler der opstamdelingen, ge- dood in den strijdi Ibiji Kavarith. Verscheidene zijner luitenants zijln door de regeeringtroe- pen gevangeni genomen, anderen zijn er in geslaagd zich naar San Giovanni di Merua te begevem, waar ziji zich naar een onbeikende bestemming inscheepten. DE CONFERENTIE DER EXPERTS TE LONDEN. De geallieerde experts hebben Vrijdag hun besprekingen over de kwesties, die met Genua in verband staan, voortgezet. Op z'n vroegst zullen zij hedenavood met hun taak gereed komen. De diplomatieke medewerker van de ^Daily News" meldt, dat Rusland opnieuw het on- derwerp der besprekingen uitmaakte. Ook werden de economische vraags+ukken en de transportkwesties besproken, de laatste voor- namelijk op den basis der besluiten van de conferenties van Barcelona en Porto Rose. Elke delegatie zal een rapport aan haar re geering voorleggen, waarin de pun ten zullen zijn aangegeven, waaromtrent de gedelegeer- den het eens zijn geworden, alsmede die, waaromtrent de meeningen uiteen liepen. De indruk, dien men van de bespreking der conferende gekregen heeft, is, dat er een aan- merkelijke vordering is gemaakt in den geest van de conferende te Cannes, n.l. dat de na- ties niet aan elkaar de wet kunnen voorschrij- ven, doch te zarnen moeten komen- en dan el kaar moeten behandelen, zooals elke nade voor zich behandeld wenscht te worden. -EEN) MEMORANDUM DER OEKR1AJIDN1SQH1E REGEERING. Die regeering der Oekrainsche Voliksrepu- bliek, die in 19-19 door de holsjewieken werd verjaagd. heeft een uitvoerig memorandum opgestelo, waarin zij. krachdg protesteert te- gen de vertegenwoorddjging der Oekraime te Genua door de bolsjewidken. HET OONtFLICT IN 'HET E-NGELSCHE MAOHBNEBIEDRIJF. Het referendum omdter de andere vakbom- den betrokken bij het geschil tusschem de werkgevens in het machinebedrijf en de amal gamated engineering union toont een meer- derheid vand rie tegen een tegen- aarvaar- ding van de voorwaarden der werlcgevers (inzake overwork en in verband daarmee de rechten der d'irectie.) Alls de uiitsluiting tot deze bonden wordt uitgebreid zullen er een millioen wehktieden bij betrokken- zijn. JOBGiO-SL AVE'N EN ALBANE'EZEN. Volgens telegrammeni uit Prizrend, waren Albaneesche opstandelingen bij -het dorp Kra- novnik op Servisch grondgebied doorgiedron- gen. Nadat de Servische gendarmerie ver- sterkingen -had ontv-angenv werden de opstan delingen naar de grens teniggedreven em ge- dwongeni zich weer op Albaneesch gebied te- rug te trekken. Aan beide zijdeni zijn dooden en gewonden gevallen. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN. Het bestuur der samenwerkende vakveree- oigingen besloot het voorstel der werkgevers- organisatie, om weer onderhandelingen tus- schen de twee besturen te openen, te aanvaar- den. Dienovereenkomstig zal heden een bij- eenkomst plaats hebben. De uitsluiting duurt reeds 39 dagen. SCHIETQEFEN-INGEN VOOR BANKPERSONKEL. Naar aanledding van die tal-looze gevallen van bankroof, die in New-York den laatsten tijd plaats hadden en van de vele aanvallen, waarvan- bankloopers regelmatig het sdacht- oiffer zijn, heeft de politie thans aan een der bamken verguoning gegeven tot het ilnrich- ten van een schietbaan, waarop't person eel in revolverschieten wordt geoefend. Volgens de bladen zijn er in 10 wdken 85 gevallen van banikroaf voorgekomen. De buat der dieven wordt geschat op 250.000 p. st. KORTE BERICHTEN. De Poolsche regeering heeft als verte- genwoordigster van Danzig protest aangetee- kend tegen dte hooge initergeailieerde bezet- tingskosten. Het te Berlijn verschijnende Russische bbd „Golos Rossi" meldt, dat Lenin is afge- treden. Tot dnsver werd van dit bericht geen bevestiging ontvangen. Twee Britsch- Indiers zijn ter dood ver- oordeeld en vier tot verbanning voor het le- ven op beschuldiging van moord op een Amerikaansch ingenieur, gedurendc het be- zoek van den prins van Wales. Er ;s een gunstige wending gekomen in ^et conflict in het Engelsche machinebedrijf E6n bericht gaat zoover te zeggen, dat de uit- breiding der uirtluitfng tot de valrixmden, die er tot dusver niet bij betrokken zijn, maar de voorwaarden der werkgevers verwierpea, waarschijnlijk zal worden voor komen. De ziekte van Lenin schijnt toch wel emstig te zijn. Hij zou aan Icanker in de keel lijden en de sovjet-regeering zou reeds maat regelen hebben besproken met het oog op een uittreden uit de regeering. De jongste rede- voering, die Lenin zou Hebben gehouden, is wel door hem geschreven, maar door een an- der uitgesproken. Volgens bericht uit Helsingfore zal de door Rusland voorgestelde confer en tie van Baltische staten ter voorbereiding van de conference te Genua, niet doorgaan wegens weigering van de Baltische landen. Het huwelijk van koning Alexander van joego-Slavie met prinses Marie van RoememS is vastgesteld op den lsten Juni. In Denemarken zal de duurietoeslag der rijksambtenaren met een derde worden verminderd, waardoor -ruim 15 millioen kro nen bezuinigd wordt. Op 1 April wordt in Duitschland de ko- lenbelasting verdubbeld (van 20 op 40 pet) In de Fransche Kamer is een wetsvoor- stel ingediend om hen, die eens andera klee- ren vernielen door snijden, bijtende vochten of wat ook, te straffen met 1 tot 24 maanden gevangenisstraf en 16 tot 500 francs boete. De havenstaking in Italii duurt voort zonder dat er zich emstige incidenten voor- doen. Van de intemationale federatie van transportarbeiders is de verzekering ontvan gen, dat geen enkel sehip, bestemd voor een Italiaansche haven, in buitenlandsche haven* zal worden ontladen. In ake de ramp van den Engelschen onderzeefr H 42 herinnert de ^Evening News" er aan, dat reeds eerder twee andere booten van de H-klasse zijn vergaan. Volgens een bericht m de „Prager Press>- se" zou die bekende Mexicaansche generaal Felix Diaz in de gevangenis, waar hij dm onbekende redenen zat opgesloten, vermoord1 zijn. De Amerikaansche Senaat heeft het Zuidzeeverdrag met 67 tegen 27 stemmen ge- ratificeerd. Een tleegram uit Parija meldt, dat Cachin overleaen is. Vermoedelijk si hierme- de bedoeld het communistische Kamerlid Marcel Cachin, wiena naam in den laatsten tijd is genoemd in verband met besprekingen tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland. De Grieksche regeering is geheel ge zwicht voor Frankrijk inzake de aanhouding van het stoomschip Espoir. Behalve schade- loosstelling aan den gezagvoerder van het schip, zullen de He'lleenscne autoriteiten de waarde der goederen, op haar bevel gelost, betalen. De Spak van PenriS heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den president der republiek, welk bezoek korten tijd daarna door Millerand beantwoord werd. De „Vossische Zeitumgj' deelt mee, dat uit een villa in Dahlem (Rijnprovinde) op klaarlichten dag een groot aantal kostbaar- heden, te zamen- ter waarde van 2 millioen mark, zijn gestolen. De Zwitsersche Nationale Raad heeft een voorstel a an genomen- tot invoering van den algemeemem zasmaandschen arbeidsplicht. Het personeel der Duitsche spoorweg- administratie zal worden imgekrompem op aandringen van bijna a-lle politieke partijen uit den rijksdag. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de vertegenwoordiger van Angora van de -inter geallieerde oppercomimissarissen eerne nota ontving met voorstellen voor een Grieksch- Turkscnen wapenstilstand om deze door te zenden aan de Kemalistische regeering. De Grieksche minister zou in' principe de voor stellen hebben -aangenomen. De mijtnwerkersst a king in Amerika schijnt onvermijdelijlk te zijn. Oostenrijik heeft met Beigifi eene over- eenkomst gesloten, volgens welke de schulden van voor den oorlog zoo wordeD. berekend, dat 20 centime met 1' kroon worden gdijk ge- steld. 11 De nota der commissie van herstel aan Duitschland wordt in Zweden algemeen af- gekeurd. Men begrijpt niet na de ervaringen van het laatste jaar, dat er nog lieden zijn, die zul-ke besluiten kunnen nemen. 'De commissie van herstel houdt op 31 Maart eene zitin-g, op welke zij' zich' met de schadeloosstellingsnota zal bezig houden. Ook zal worden beraadslaagd over de volgen de lever ingen. Het congres van het I.V.V. tie Rome zal 20 April aanvangen. Volgens een bericht uit Washington zou Handing overwegeu de steenkoolproducten door de regeering te doen ovememen, indien de mijnwakersstaking 'lang mocht duren In een warenhuis te I inz in Neder-Oos- tenrijk zijn vier zware Idsten ontdekt met 1000 gasbammen, sprin-gstoffen en wapens. Deze kisten behooren blijtkbaar aan de Or- gesch. Het onddrzoek heeft geleid tot arras- tatie van twee voornialige offidcren. Te Londen is een draadlooe bericht ont vangen uit Fun-dial, volgens hetwelk ex-ta- zer Karl emstig ziek zou zijln. In het dagelijksdi bulletin van het ob- servatorium te Ca-tana wordt genteld, dat er zich sedert eenige diagen een uitbarsfflng van den Etna aankondigt. Er wordt em ouder- aardsch gerommel gehoord1. De raad van gezanten heeft beslotem- de intemationale militaire bezetting van Slkoe- tari (Albanii) te (ten airdigwr - De coofermtie over het nabdje Oosten heeft zich Zaiterdagmorgen bezig gehouden met de bespreking van het fimanckel regime in Turldje. Een teslissing is nog nidt geno men. Er werd geen communiqud uitgegeven. Een vrij hevige aardschok werd heden om 1 uur 23 min. te Belgrado waargenomen. Er is een geringe materioele schade aange- riclit. Persoonlijke ongdukkm kwarnm niet voor. Binnenland DE OQNFERBNTIE TE WASH IiNGTON De minister van buitenlandsche zaken heeft aan- de Tweede Kamer in den vorm van een witboek uitgdbreide mededeelingen gedaan omitrent de conference te Washington. BUITENGEWOON OQNGRES VAN HET N. A. S. Zaterdag en Zondiag hitldl het Nationaal Arbeadssecrertariaat een buitengewoon con gres te Amham ter besprdkmg van het nie- we on-twerp ibeginselverkltLnr.g en van de vraag of het N.A.S. zich ail of -niet zal aan- sluiten bij die Roode Vakvertmigings-Inter nationale van Moslkou, dit laatste in verband met het rapport en het advies van de delega tie van het N.A.S. naar het congres van de R.V.I. te Moakou. De voorzitter van het N.A.S., de beer B. I aimi-nk Jr., opende het congres met een rede, waarin hij voornamelijk een overzidht gaf van dien huidiigen socialeii en ecotnomischen toe stand. Na eenige discussie wend de volgende he- ginselverklaring aangenomen: Uitgaande van de erkenning, dlat de kapi- talisitische maatschappijl berust op klasse-over- heersching, welke zich in voor taut end1 scher- per vormien op economisch- en pwlitiek gebied openibaart, plaatSi de onafhankelijke vakbe- weging zich onvoorwaardeldjk op het stand punt van den ikkssestnijd m wil ziji op dien grondslag zijn de zelfstandige, van alle politieke partijen en godisdiensrtige riditingen onafhankelijke, op vrijWillige samenwerking berustende economische klasse-organisatie van al de hoofd- en handarbekfens(stera), welke rich aaneen wenschen te sluiten en- te strijd-en voor de opheffing van de kapital'isitische pro- ductiewijze en ridh ten doel stellen als eco nomische organisatie te sitrijcton voor verwe- zenlijldng van de voorwaarden voor een klas- senlooze maatschappij, berustende op het ge- meenschappelijk berit van grwid en produc- tiemiddelen, en waarin de regeling van de productie en distributie noodzakdijk in hoofd- zaak rnoet berustm bij1 ,de bedirijfsgewijze ge- organiseerde hoofd- en ihandarbeiders(sters). Te dien einde stelt de onafhankelijke vakbe- weging rich tot taak te werken aan die di- recte en aan de toekomsige belangen der arbeidersklasse, door te verbredden het in- richt, dat de huidige prodtuotdewijze door een socialistische moet worden vervaingenaan die sorialistisdie sdioling en organisatorische maditsvomiing, ten einde dieze socialistische productie te kunnen verwezenlij'ken, alsmede te strijden voor de meest gunstige arbeids- en levensvoorwaarden, zoolang hat kapitalis- tische stelsd nog bestaat. Erkennonde voorts, dat de bestaande klassmverschilten niet be rustm op godsdienstige of politieke meenings- versdiiillm, doch wortelen in de bestaande ka- pitalistische beritsverfioudingm, wil dte onaf hankelijke vakbeweging al de aribeiders (sters; orgasn-iseeren, omg^iachit hun godsdiensiige of polititekie meeningsverschlllen, als rijnde dit de voorwaarde, waarop em wezen'lijkte klasse- eenheid mogelijk is; cat door sodale wetge- ving, wettelijke regeling van modezegging- sdhap in dte bedrijferegeling, aandeel in dte winst e.d. voor de arbeidera het wezen der kapitalistiische maatschappij niiet wordt ver- anderdl, en mitsdien de uitbui-ting van- de ar beidersklasse blijft bestaanverklaart de on afhankelijke vakbeweging, van al deze bm- nm het raam der kapiitalistisdie maatschap pij te treffen maatregelen niets te verwachten, maar dat alleen dteor de opheffing van eco nomische politieke macht van het kapitalisine, met als doel de bevestiging van dten sodahs- tisdien samenlevin'gsvoimi, in hcofdzaak steu- nend op de -macht van de bedrijfsgewijze ge- organiseerde hoofd- en handarbeiriters(sters), hun bevrijlding mogelijk is. Uit dezm hoofde wil zij als zdfetandige economische klasse- organisatie even eens voeren dm polititeken strijdi, doch uitsiuitend met buiten-parlemen- taire maddelm als agitaitie, demonsbratie, boycot, staking enz. Op grand van bovenstaandte overwegingen verklaart de onafhankelijke vakbeweging eveneens, van al de binnen het raam van dte kapitalistiische maatschappij te verwezmlij1 km soriaiisatiepiannen geen heil te verwach ten; volstrekt afrijdig te staan van elken vorm van staaitssooalsme, en will riji Slechts deelnemen aan die plamnen, waarlbij uitslui- tin'g van particuliere winstmakertj', conirote van de arbeidersorganisaties bij dte produc tie en distributie m strenge -bepeiking of uit sluiting van de -bureaucratic op dm voor- grond staan-, en welke dte vemietiging van den kapitaiistisrihen maatschappijivonn en vestiging van em social istisdibn samen le- vingsvortn kunnm veihaastm. In de avondritting kwalm in bespreking de vraag of het N.A.S. rich al of niet zal aan- slniten bij1 dte Roode Vak-intemationale van Moskou, en bepleitte de heer E. Bouman dte aansluiting, betoogende, dat het standpunt van het R. V. I., dat er em emheidsfrant be- Vioort te v«i de v*ldb«k*ging en de com munistische beweging, ten eenenmale de aan- gesloten landelijke cenitrale niet dwingt tot kla-mpng-aa-n met eenige politieke partij, orndat (net aan de lanjdelijke cenitrale wordt overge- aten de organisatie in te richten in verband met de omstamdigheden, welke rich in de be- treffendte landen voordloen. Na de conoessies gedaan in-(het standpunt van de R.V.I. is aan sluiting voor de syndicalistem geenszans on- mogelijk, al is er dan nog verechil over dit eene punt: eenheddsfront of volkomen onaf- bankelijkheiid. Te minder omdat, volgens spr. te verwachten is, dat een vo'gend congres van de R.V. I. ten deze nog wel verder zal gaaa. In verband met deze kwestie waren twee resodutiea voorgesteld. iDe door de meerderheid van het N.A.S.- jestuur voorgestelde resolutie besluit tot: lo. niet aansluiten bij de R.V. I., 2o. aan het N.A. S .-bestuur op te dragen zicn in verbinding te stellen met de daartoe aangewezm buiten landsche vakveremigiiigm -tm einde een im- temationaal congres bijeen te roepen- en een revolutionnaine ten- zelfstandige vakvereeni- gingsintematilbaale te stichten; 3o. om, in dien de R.V.1. ridi mocht bereid verklaren het onafhankelijke en zelfstandige ikarakter te aanvaarden, miede te wil'lan werken aan de samenvoeging van beide intemationailm. -De resolutie van de mindterheild van -het N. A.S.-bestuur concludeert tot aansluiting bij dte R.V.L en tot het doen van voorstellen voor let eeratvolgmd congres van de R.V.I, tot het wegnemm uit de statuten van de bepalin- gen betieffende het uiitwisselen van verttegm- woordigera in de Comm. International en in de R.VT Zondagmxxrgen 9 uur wend het Congres voortgezet. Aan't woord kwam eerst 'n verte- geniwoordiger van de R.V.I., en van de daarbij aan gesloten Bmg-arbdter-Union van Gei- senkiirdhen, die namens genoemde orgasaties het congres begroette. Nlaar aanleiding van de besprekingen van Zaterdag verklaarde hij, dat de R.V.I. niet afhankelijk is van de com munistische partij. Beide organisaties onder- handelen als gelijkbenechtigdBni. 't Was spr. opgevallen, dat hij geen woord 'gehoord heeft tegen de gele bende, die in -Holland haar zetel heeft. Door het verraad van de gete Interna tionale van Amsterdam is het praletariaat te- ruggedrongm. De opvatting welke Lansink heeft van het eenheidsfront, is z.i. omjuist. Daarop begonnm de discussies. Er gaven rich tal van sprekere op. Ieder fcreeg acht minuten. Daarna repliceerde de heer Bouwman, die allereerat mededeelde, diat de minderheid van het N. A.S.-bestuur haar resolutie intrekt ten gunste van die van de TraiiSportarheidlens- federatie, en vervoigens nader mging op het dteor den heer Lansink en verschillende de baters gesprokene. Hij waarachuwde tm slot te, dat, Indian het N.A.S. zich niet aansluit bij de R.V. I., -het opgeslorpt zal worden door het Vakvterbond van- Amsterdam. De heer Lansink, daarop repliceerende, zeidte o.a., dat men hem verweten heeft, vrees voor dten revolutionnairen strijd. Tot op ze- kerteh oogte gaf hij die vrees toe. Indien t hier zou komen tot een communistische putsch dan zouden wij, zeide hiji, weigeran daaraian deel te nemen. Waren wij- aangeslotm bij: de R. V. I., dan zouden wij er aan moeten tnee- doen. Cto' hakfzes werd overgegaan tot stemming. Allereerst kwam in stemniing de resolutie van de Transportarbeidteis m de minderheid van het bestuur (aansluiting bij de R.V.I Deze werd verworpen- met 125 tegen 94 stem- men en 19 bianco. Daarop werd gestemd over de resolutie van de bouwvakarbeddcrs om voorloopig niet over te gaan tot aansluiting bij het I.V.V., dtedh em afwadhtende houchpg aan te nemen en in dm kortst mogtelijken tijd te traditen de belemmerende bepal ingen uit de statuten van de R.V.'I. te doen weglichten. Deze resolutie werd aangenomen met 125 tegen 52 stemmen en 23 bianco. De resolutie van die meerderheid van het bestuur was daardoor d-us vervallen. Het congres ging daarop uiteen. Gemenard Nienws VERMINKTE BAN KB IL J ETT EN Het reeds door ons gepubliceerde bericht, dat de Nederlandsche Bank geen bankbiljet- tenmeer aanneemt, waarop firmastempels en andere reclames voorkemen, heeft eenige op- schudding verwekt. Het bericht was, naar ons nu Wijkt, ontleend aan een vanwege het ministerie van financi&i aan de directeurs der verschillende belastingen ter verdtere ver- 8preiding onder hun ondterwerp luidde: „vermin'fcte bankbiljetten". Wij hadden er reeds den volgenden brief over ontvangen: ,,Uif hoofdte „diat bankbiljetten' in d'e cir- culatie voorrien worden van teekeningen, op- schifteni, stempels enz. en op die wijze mis- bruilct WOTtfen voor allerltei reclame en pro paganda" beschouwt de diirectie van de Nederlandsche Bank dergelijke vertniinkte biljetteni als niet meer te verkeeren in den vorm, wiaariin rij door dte bank zijn uitgege- „Dergenj-ke biljetteni worden aientengevol- ge naar haar meening voor de verdere cir- culatie on'geschikt. Of de exemplaren, die in omloop rijn, alsnog door de Bank aanvaard zullen wooden-, zal nota bene in ieder voor- komend geval door haar directie worden be- elist. Elk zoodaniig biljet zal aan d'e vuur- proef moefon worden ondenvx>rpenEen prettig vooru-itridit voor hen, die weten hoe VCU.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1