DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 76 Honderfi rter en twMgste Jaargang 1922 DONDERDAGI 30 MAART Dlt trammer besta&t ott 2 blaflen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feesidagen, nilgegeven. Abonnemcnlsprijs bij vooruitbetaling per 3 ma&nden voor Alkmaar 2.franco door het gebeele Rijk 2.50. Alzonderlqke en bew$annmmer» 5 eenta. Prfs der gewone AdverientiEn. Per regel f 0.29, bfj groofe confracten rabat. Oroofe letters naar plaatsrnlmte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerfj v/h. HERMa. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dtrecteor: G. H. KRAK. Talefoonnr. Sedactie 33. Hoofdredactaor 9 TJ. N. ADEMA. Buitenland DE NOTA DER COMMISSIE VAN HERSTEL. In de gister gehouden zitting van den Duit- schen Rijksdag werd het woord gevoerd door den afgevaarcligde Marx voor het Centrum en dr. Stresemann voor de Duitsche Volkspartij De Duitsch-nationalen dienden een motie van wantrouwen teg-en de regeering in, we- gens haar niet afwijzen van de eischen der conimissie van herstel. Het is thans zeker, dat de regeering tegen- over deze motie van wantrouwen van haar kant een motie van vertrouwen zal indienen, zegt de Berlijinsche correspondent van de Tel., welke zich niet slechts ertoe zal beperken de goedkeuring van den Rijksdag uit te spreken, maar ook een grondige motiveering zal in- houden. Deze motie van vertrouwen is tot nu toe nog niet geformuleerd. De tekst ervan zal worden vastgesteld in overeenstemming met de Duitsche Volkspartij en waarschijnlijk ook met de onafhankelijken. De groote gebeurtenis van den dag was echter de rede van den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, dr. Rathenau, die begon met de gevolgen uiteen te zetten, welke de vervullingspolitiek tot dusver heeft bereikt. Hij zeide o. a De betalingen in goud ten bedrage van 2 milliard goudmark voor het jaar 1922 zijn verminderd tot 720 millioen goudmark. Aan den Duitschen vertegenwoordiger is te Can nes gelegenheid gegeven den economischen toestand van Duitschland onomwonden aan de Entente dijidelijk te maken en daarbij is geen stem van gezag opgegaan, welke die uit- eenzettingen heeft weerlegd. Voorts is te Cannes besloten tot de we- reldconferentie van Genua, waaraan Duitsch land als gelijkberechtigde factor deel zal ne- men. Men gaf ons in overweging aan de Commissie van .Herstel een voorstel te doen. Voor dit voorstel waren de voornaamste voor- waarden aangegeven. Tusschen Frankrijk en Engeland was men tot overeenstemming ge- komen over de voorwaarden, waarop ons een nioratorium zou worden toegestaan en men heeft ons van deze voorwaarden in kennis gesteld. Tot aan de definitieve beslissing werd van ons een tiendaagsche betaling van 31 milioen goudmark geeischt. Reeds te Cannes heb ik de Commissie van Herstel er op opmerkzaam gemaakt, aldus ging Rathenau voort, dat Ehiitschland de tiendaagsche betalingen slechts gedurende een zeer korten tijd zal kunnen doen, wil zich niet het gevaar voordoen, dat de Duitsche va luta nog meer wordt ontwricht. Ik neem deze woorden tegenover de Commissie van Herstel niet terug Ik heb verscheidene malen zoowel mondeling als schriftelijk de Commissie van Herstel op deze uitwerking opmerkzaam ge maakt. Inderdaad is dit gevolg dan ook niet uitgebleven. De besprekingen met Bemelman hadden ten doel. de overeenkomst betreffende de leverin- gen in natura ook uit te strekken tot die lan- den, welke daartoe gerechtigd zijn, n.l. Enge land, Italie en Belgie. Kort daarop kwam plotseling een Fransch gedelegeerde der Commissie van Herstel te Berlijn om te ver- krijgen, dat ook voor de leveringen in natura aan Frankrijk nieuwe modaliteiten zouden worden vastgesteld. Van onzen kant is dus niets verzuimd, om de Commissie van Herstel bij haar beslissing over ons memorandum te steunen Deze beslissing is op 21 Maart ge- vallen. Zooals wij weten, heeft zij Duitsch land ten zeerste kieurgesteld." Aan de critiek op de nota van Herstel, wel ke gisteren door den rijkskanselier Is uitge- oefend heb ik geen enkel woord toe te voe- gen. Men zegt steeds weer tot ons. dat wij onze biljettenpers moeten stop zetten en dat daardoor de geheel ramp der inflatie za1 worden verholpen. Het is een zeer groote eco nomische fout, wanneer men meent, dat dit een afdoend middel is, want wij kunnen als land met een passieve betalingsbalans zonder een groote buitenlandsche leening onze valu ta niet herstdlen. Wij moeten onze betaalmiddelen in het bui tenland verkoopen. Daardoor treedt waarde- vermindering in van de aangeboden waar en ten gevolge daarvan wederom vermindering van de waarde van het geld en de valuta, en verder gevolg is het stijgen van alle prijzen in het binnenland en van alle materialen en persoonlijke kosten. Wij hebben aan de Com missie van Herstel op de conferentie van Can nes het materiaal verstrekt over den belas- tingdruk in Duitschland en het bewijs gele- verd, dat in Duitschland meer belasting wordt betaald dan in eenig ander land. Men heeft getracht onze berekening te onizenu- wen Men erkende echter, dat de calculatie uitermate moeilijk is, dat er een nauwkeurige theoretische uiteenzetting noodig is en dat een meohamische vergelijking door omzet- ting der getallen in dollars onmogelijk is. Men verwijt Duitschland, dat het niet heeft betaHd en niet wil betalen. dat het niet heeft ontwapend en niet ontwapenen wil. Ik heb twee berekeningen voor mij liggen^ welke he* mij mogelijk maken de baide verwijten te b*- antwoorden en te ontzenuwen. Minister Rathenau somde vervolgens de verschillende ptrestaties op, welke Duitsch land heeft gedaan en kwam tot de gevolg- trekking, dat Ehiitschland tot dusver 45.6 mil liard goudmarken heeft voldaan; hieronder is, zeide hij, de waarde der kolonien en der afgestane gebieden van Opper-Silezie en west-Pruisan niet inbegrepen. Indien men dit zou doen, dan zou de waarde der Duit sche betalingen meer dan 100 milliard goud mark bedragen. Dit heb ik aan het buiten land te zeggen Tegelijkertijd heeft Duitschland een ontwa- pening uitgevoerd, welke wel de grootste is geweest, die ooit heeft plaats gevonden. Dr. Rathenau keerde vervolgens tot het schadeloosstellingsvraagstuk terug en ver klaarde, dat de deur voor onderhandelingen met de Commissie van Herstel niet gesloten mag worden. Het kostte eenige moeite om hen tegen lyn- chen door de woedende menigte te bescher- men. De voornaamste dader is de gearresteer- de Russische luitenant SchallciBr >k. Deze was vroeger onder het taaristisch regime of- kolonie gearresteerd, die beschuldigd worden betrekkingeni met de Russische geemigreerden in West-tE uropa te onderhouden. DE RUSSISCHE STAATSBANK. Naar de „Frankfurter Zedtung"' uit Berlijn ficier bij een garderogiment te Petragrad. Hij j venieemt, wordt aangenomenTSit de Sovjet- vertoefde reeds geruimen tijd in Miindien, regeering het kapitaal der Staatsbank, het- DE REDE VAN DEN RIJKSKANSE LIER. -Naar aanleiding van de rede van den Rijks- eanselier schrijft de „Tagliche Rundschau' De Kanselier keert tot den eersten aanloop iterug, om dubbel zoo ver te kunnen gaan. Wij hebben de uitspraak vernomen, maar bo- vendien wilen wij- over de zaaik spreken. Wij stellen de onmogelijkheid vast, maar steeds willen wij verder naar mogelijkheid arbeiden. De „Germania" schrijft: „Wirth heeft een rechtstreeksch antwoord gegeven, maar hi} zal, na aan het geheele land de omstandig- heden te hebben uiteengezet, ook het buiten land moeten overtuigen De „Freiheit" schrijft: „De uiteenzettingen van den Kanselier zuillen ongetwijfeld aan waarde tegenover het buitenland gewonnen hebben. Hij heeft de onvervulbaadheid der gesitelde eischen aangetoond." DE IER9CHJE KWESTIE. De conferentie over de lersche Jcwestie is gister in het dlepartcment van kolonien te Louden begonuen. Haar beteekenis is gele- geu, in het teit, dat de leden van het U-lster- kabinef en de leiders der voorloopige regee ring van den Ierschen Vrijstaat thans tegen over elkaar zijn geplaa-tst om hun strijdpun- ten te bespreken. Churchill, minister van ko lonien, biie een leidend aandieel1 heeft gen-o men in het ver-leeneni van hulp aan de voor- lOopige regeering van den ierschen Vrijr staat om zichzelf te vestigen, presideert de conferen-tie, bijgesllaan door Lord Birken head. Veel wordt van het resirltaat dezer confe rentie verwacht. Haar speciale taak is om te trachten een of -anidcre gemeenschappelijke politiek vast te slellen om aan den huidigen toestand in Ierland een- eiude te maken. Te- vens wordtgeloofd dat de bijeenkomst een verzoenlenden invloed zal hebben op de bei- de lersche partijen en een etappe zal vormen op den weg naar een- nauwere sainenwer- king tuschen haar beidien, hetgeen te Lo-nden wordt1 beschouiwd als het dioel der Britsche politiek, welke den Ierschen partijen het be palen van haar eigen lot wil overlaten. Over de bijeenkomst is nog niets bekend gemaakt. ilntusschen is in Ierland zelf de rust nog laog niet teiuggekeerd. le Belooo, bij Enniskillen (in het graaf- schap Fermanagh) hebben gew-apende lie- den de politiekazernes bestormd en vijftien politie-beambten weggevoerd. Tusschen Bess Brook en Adiavoyle is een goederemtrein uit Belfast tot ontsporing ge- brachit. De overvallers verbrandden de vrachtbrieven der goederen-. Het vergrijp houdt verband met de onlangs door de mi ll i. ante groep van- het republikeinsche leger ge n-omen besluit om de boy cot van Belfast te herva-tien. Gister is de luxieus ingerichte buiten- plaats Garton in het graafschap Tyrone op- zettel'ijlk in brand gestokea. DE AANSLAG OP -MILJOEKOF. Omitrent den gister reeds -gemelden, te Berlijn gepleegden, aanslag op de leiders der Russische Cadettenpartij, Miljoekof, kail nog het volgende worden gemeld: Toen hij zijn rede over de ontwikkeling van Rusland had beeiodigd en hij- de zaal wilde verlaten, verschenen er eenige met revolvers gewapende mannen, die op en'kele passen afstands revoil- verschoten op hem losten. Nabokof bevond zich eerst niet in de nabijiheid van- Miljoekof, doch liep bij, het hooren van de sch ten op zijn vriend toe, om hem te beschermen. Hij werd evenwel zelf door de schoten getroffen en stortte oogenblikkelijk op den grond, waar op een der aanvallers nog eenige schoten op hem loste. Onder het publiek ontstond een paniek, temeer, daar de aanvallers ook schoten in de zaal begonnen te lessen Een aantal perso- nen werd gewond-, waaronder de vroegere lei- der van de Cadettenpartij Eliasjof. Vervolgens hielden enkele der daders van het spreekgestoelte een toespraak, waarm zij te kennen gaven, dat zij dezen aanslag had den gepleegd om- het mooarchisme te wreken, dat door Miljoekof ten- val was gebracht. TSwe verdaehten ajin vanwaar hij Dinsdag in gezelschap van een aantal geestverwanten naar Berlijn is ver- -trokken. Bij: zijn vefhoor zette hij- geestdrif- tig uiteen, dat het hem op grond van zijn op- voeding en zijn opvatting van de Russische toestanden niet mogelijk was, andera te han- delen. Hij aanvaardde de voile veran two or- delijkheid van zijn dlaad, die hij uit over- tuiging verklaarde gepleegd te hebben-. De tweedle ter vergadering gearresteerdie bldjft hardnekkig onitkennen de medeplichtige van SchalkiBrok te zijn. Tal van getuigen hebben echter verktaard, dat hij in die verwar- ring, welke na het lossen der eerste schoten ontstond, uit een gereed gehouden revolver eenige schoten hern gevuurd op den reeds ineengezakten Nabo-kol. Terwijl de aanwezi- gen de zaal in wilde verwaning verlieten, sprang deze gearresteerde op het podium, waar hij den aanslag in onsamenhangende bevoordingen trachtte te rechtvaardigen. De politie-autoriteitien zijn van meening, dat er nog meer medeplichtigen zijn dan de beide gearesteerden. Men gelooft de schuil- plaatsen van deze verdachten te kennen. Geruimen tijd geleden reeds vestigde de Russische regeering de aandacht der Duit sche regeering op de actie der Russische mo- narchisten te Beriijn en op de door hen ge- voerde anti-bolsjewistische propaganda. Naar verluidt is de Sovjetregeering voornemens, zich met betrekking tot den aanslag op Mil joekof opnieuw in zake deze aangelegenhedd tot de EXiitsche regeering te wenden. Men meent te mogen aannemen, dat de aanslag op Miljoekof de eerste zou zijn van een reeks aanslagen dem* eien uitgebreid com- ulot van Russische monarchisten, gesteund door Duitsche elementen. EEN AANSLAG OP EEN JAPANSCH OUDMINISTER. Twee Korean en hebben een aantal revol- verschoten afgevuurd op den Japanschen oud-minister van oorlog, Tanaka, toen hij te Shanghai arriveerde. Tanaka zelf bleef ongedeerd, doch een Amerikaansche dame, Snyder geheeten, werd gedood, terwijl nog vier andere personen door de revolverschoten gewond werden. T)e moordenaars werden gearresteerd. DE- MOORD OP DEN BELGISGHEN1 OFPIGIER. Aan de „Lihre Belgique" wordt uit Ver- Viers gemeld, dat de moord op deni Belgi- schen- luitenant Graff ini het bezette gebied groote opwinding onder de Belgische bezet- tingstroepen- heeft tewecg gebracht, zoodat bijzondere ordie-maatregelen moesten worden genomen. Een aantal soldaten trachtte het muni tie-depot rnabiji Duisburg binnen te dringen- om zelf repressa-illes te kunnen ne- men. Als een andler staaltje van opwinding wordt gemeld1, dat een Belgisch ambtenaar, welk zij -tot heden op 2000 milliard- heeit vastgesteld, tot 5750 milliard raebel verhoo- gen zal, HET ARiBEIDSOONELICT IN DENEiMARKEN. door de werkgevera aangekondigde loonsver- lagingen. De werkgevers hebbeni deze loons- verlagingen niet willen uitstellen, totdat de betrokken vakvereenigingen er hun leden over hebben latem stemmen. Een- groot aantal arbeiders aan de scheeps- werven, voor het meerendeel ongeschoold- per- soneel, heeft niet gehoorzaamri aan de order, om d-en arbeid neer te leggen. Op sommige werven is een derde van net personeel aan het werk gebleven. UIT HET BURGEN'LAND. Het Wiener Abendblatf meldt uit het Te midderaacht zijn gister de onderhande- ^at de bendenvorming aan de lingen tusschen de hooldbesturen van beide I P- u partijen afgebroken. Intuschen duren, in ver schillende afzonderlijke vakken de onderhan delingen nog voort. In het Folketing is Dinsdag de kwestie van steun aan de werkloozen gedurende het hui- dige conflict het onderwerp geweest van een heftig debat, voortvloeiend uit een interpella te door de sociaal-democratische partij tot d-en minister van btinnenlandsche zaken Kragh gericht. De minister verdedigde zijn politiek, dat er, zoolang het conflict voort- duurde, geen verdere bijdragen door den staat zouden worden verleend aan het werk- loosheidsfonds voor betaling van buittnlgewo- nen steun aan leden, die werkloos zijn ten gevolge van de uitsluitin-g of staldngen. De soc.-dem. stelden een motie van wantrouwen in den minister voor; deze werd verwerpen en een motie van vertrouwen in de regeering, ingediend door de regeeringspartij-en der lin- kerzijide, werd aangenomen met 79- tegen 55 stemmen. EEN OPiLOSSING VAN DEN WDNfNlGNOOD? Een lid van den Parijschen gemeenteraad gelooft een middel gevonden te hebben om aan den woningnood een einde te maken. Hij heeft aan den raad het volgende voorgesteld: Er wordt tegenwoordig niet meer gebouwd omdat de arbeidskrachten viermaal zoo duur kosten als in 1913. Ten einde goedkoope ar beidskrachten te krijgen stelt het raadslid voor om overal, waar woningnood beerscht, van elken mannel'ijken burger tusscheni 18 en 55 jaar een half uur arbeid per dag te eischen. Het vraagstuk van de goedkoope wo- ningen zou, meent hij', op slag opgelost zijn AjCTJE VAN HET DUIT90HE '9POOR WEGP ER SON'EBL In een protestvergadering der vakvereeni- ging van Duitsche machinisten tegen de too- lating der niet technisch onderlegde krachten tot de functie van machinist, deelde, volgens het Hbl., de bekende stakingsleider Scharfschwert mede, dat uit N-ederland twee millioen mark en uit Denemarken 800.000 mark voor ondersteuning der actie van het spoorwegpersoneel was on-tvangen. Ook in Engeland werd voor hetzelfde doel een' groo te geldinzameling -gehouden WAARBORG EN BELASTING OP GOU- DEN E'N ZILV'EREN W-ERKE'N. Gisteren is te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van den Bond van Edelmetaalvereenigingen ter toesprekinig van die een, chauffeur h-ad gellast te stoppem, zijn de bij de Tweede Kamer ingediiende „Nadere revolver Irak en een schot lostte, toen de chauffeur niet onmiddellijk daaraan vol- deed'. Een1 nieuws-agentschap meldt uit Duis burg, dat de Belgische bezettingsautoriteiten in het district Duisburg den staat van beleg hebben afgekondigd. Ete cate's moeten om 0 uur gesloten' zijn. De pas-controle aan de grens wordt zeer scherp gehandhaafd. DE' CONFERENTIE TE GENUA. Aan den Londenschen vertegenwoordiger van de „Gorriere della Sera" verklaarde de Italiaansche minister van buitenl. zaken Schanzer, dat hij met Lloyd George had ge- sproken over de voorbereiding van Genua, de werkwijze bij- de discussie, de benoeming van iledbn wan den Volkenbond als dcskundii- gen e,a. algemeene kwesties inzake de confe rentie. Genua zou wel niet alle problemen oplos- sen, doch het zou zeker wel veel bijdragen tot opheldering van den toestand en het zou in elk geval het beg-in van een reeks van zulke conierenties zijn. Te ju-ister tijd zou ook Ame- rika aan deze confer en ties deelnemen Lloyd George was nog altijd vol geestdrift voor de conferentie. Naar de Berlijnsche correspondent van het Hbl. verneemt, zijn de beraadslagingen der betrokken Duitsche autoriteiten over de voor bereiding der conferentie -Genua thans afge- loopen. Het rij'kskabinet zal zich verm-oedelijk h-eden of morgen met de conferentie van Ge nua bezig houden en in deze zitting ook de Duitsche gedelegeerden benoemen. DE RUSSISCHE DELEGATIE NAAR GENUA. De 'Russische delegatie ter conferentie van Genua is om 8.20 uur te Riga aangekomen, De voornaamste gedelegeerden- begaven zich naar de Russische legatie. De overige leden verlieten- den trein niet. Er waren speciale maatregelen getroffen om de wagons te be- waken. Mm hMft vwwkcidn \mim 4m Suasisehe bepalingen omitrent den waarborg en de be lasting op gouden en zilveren werken." De voorzitter resumeerde de besprekingen dat de Bond van Edelmetaai'vereenigingen niet wenscht, dat het nieuwe wetsontwerp wet wordt; dat men steeds bezwaren er tegen zal opperen en zal blijven opperendat net be- stuur niet noodig vindt een motie voor te stellen, maar de machitigin-p' van de verga dering vraagt, tot den minister een adnes te richten met het verzoek het hoofdbestuur te veroorioven, om binnenkort een ontwera bii hem in te dieneni, dat de vaklieden zal bevre- digen en besparing zal opleveren voor de st aatshu ish oud ing en de inkomsten ongerept zal laten. Bij acclamatie werd deze machfiging ver leend. Daarna werd' de vergadertnig gesloten. W-ERK1NG VAN DE ETNA. 'De ui'tbarstingen van de Etna zijn weder om hevi-ger geworden. Straomen laiva vloeien aa-n alle ijden uit den kraterrand. De bewo- ners der op den berg gelegen dorpen verla ten in a-lerij-1 hun woonplaatsen. Te Palermo en Messina hebben in de laat- ste dagen herhaaldelijk aardhevin-gen plaats DE UIT9LUITING IN- ENGELAND. -De werkgeversfederatie van het machine- bouwbedrijt -gaf gister kennis aan de 47 vakbonden, die, even-als de machinebouwers- bond, zijn betrokken bij het geschil in zake het overwerk, dat ook de ledeni van die vak bonden met ingang van de volgende week zullen worden uitgesloten. Naar verluidt gingen de werkgevers tot de zen stap over om de oplossing van het ge schil te verhaasten, zegt de Tel. Vertegenwoordigers van het vakvereeni- gingscongres zetten hun pogingen voort om het hangende geschil tot een oplossing te brengen. Inm-iddels is over vrij'wel het geheele land de staking op de scheepsbouwwerven begon- nm, w»lk« staking is g«proel a»««rd tej^n de Hongaaxsche grens een drei-gend karakter aanneemt. Ten Z. O. van het Neusdedler meer zijn op het landgoed van graaf Esterhazy 1'500 goedgewapende vrijschuttere gehuis- vest. E-en Hongaarsch priester, Boniscn, leidt de beweging. Hiji verklaarde, dat de mannen slechts op de aankomst hunoer vaandels uit Boedapest wachten. Direct na de ontvangst zouden zij- de grens overschrijden. FIUM'E. Uit Fi-uine wordt gemeld, dat er te I9ancta Anne verscheiden fascisten zijn -gearresteerd. Zij worden beschuldigd een aanslag te heb ben beraamd op leden der Wetgeven.de Verga dering van Fiume, die zich in deze plaats op- hielden. Zoodra deze aanhoudingen te Fiume be kend werden, arresteerden de fascisten een tiental Kraa-ten als gijselaars. REDUCTIE VOOR JOURNALI9TEN Volgens kenmisgeving van de Italiaansche regeering zullen journalisten, die zich naar de conferentie van Genua willen begeven, voorzien moeten zijn van een idlentiteitskaart, afgegeven door het ministerie van buiten landsche Zaken van het land, waartoc zij be- hooren. Op vertoon van deze kaart zal hun bij den overgang van de Italiaansche grens een reductie van 75 pet. op de Italiaansche spoorwegtarieven worden toegestaan, terwijl Italig voor het verzenden van perstelegTam- men een reductie van 50 pet. zal verleenen. Deze reductie zal gelden voor alle in-terna- tionale lijnen, waarap de in aanmerkin^ leo- mende staten in een overeenkomstige rege- ling hebben toegestemd. Voor telefonische ge- meenschap zal waarschijnlijk eveneens reduc tie worden verleend. GEPA/NITSERDE VKAGHTAUTO'-S. Te New York heeft een- trancportfirma, de Adams Express Company, een nieuwen \er- voerdienst imgesteld, die er op berekenid is roovers af te schrikken. Deze diienst bestaat uit gepantserde vrachtauto's, die gebruikt zullen worden voor het vervier van zaken van waarde. De bodem, de zijden en- het dak zijim uit stalten platen vervaarddgd-, zoodat kogels er op afstuiten, terwijl de chauffeur plaats vindlt in een kogelvrije -glazen over- -kappi-ng. Elke wagen voert met zich mede vij-f met pistolen gewapende mannen, terwijl aan alle zijiden van den wagen schietgaten getegnheid geveo om van binnen uit -te schie- ten. Bike wagen- bevat een kluis, die staat in een compartment van pantserstaal. EEN POOL9CHE LANDRU. De politie te Warschau heeft een man aan- gehouden-, verdacht van moord. Hij, heet 9te- fan Pasnik, en heeft bekend, zooveel vrouwen om het leven te hebben gebracht, dat hij den tel is kwijitgeraakit. Twee meisjes verdwenen kort geleden spoorloos. Een onderzoek wees uit, dat ze beiden denzelfden minnaar hadden gehad, n L Pasnik, wiens gedragingen daarop tot. zijn arrestatie leidden. Hij verklaarde, in Januari ook een meisje, Fenda geheeten, te hebben vermoord, en een paar dagen later haar moe- der. Voorts is hij de moordenaar van een meisje uit een dorp, waar hij verbleef; hij heeft haar met een stuk ijzer het hoofd verbrijzeld Hij doodde verder een meisje uit de buurt van Wochei, wells naam hij zich niet herinnert, bovendien een meisje dat hij nog alleen met haar voornaam weet aan te duiden. Met cynische kalmte verklaarde hij: „Ik heb zooveel vrouwen den hals afgesneden, dat ik me met geen mogelijkheid al haar namen kan herinneren". KORTE BERIOHTEN. Ex-keizer Karl is zeer erastig ziek, hij lijdt aan longontsteking. Dte Brusselsche Kamer van- Koophan- del heeft een motie aangenomen, waarin bij de regeering wordt aangedrongen op op- schorting vain de tocpassimg van- den acht- urigen werkdag met het oog op de ecoinomi- sche crisis in Bel'gie. Tengevolge van het gebrek aan aard- appelen- en het invoerverbod van sin-aasappe- len is te W-eenen een scheurbuikepidfemie on der kindleren uitgebraken. De ganeesheeren eischen vrijen invoer van sinaasappelen als het beste middel tegen scheurbuik. De Amerikaansche 9enaat heeft het- te Washington gesloten- verdrag, waarbij de sterkte vanl de vloten der groote mogendheden word-t verminderd, bekraditigd. Te Weenien is onder den- naam Oosten- rijiksehe staatspartij sen nieuwe lsjptimisri-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1