De Lange &De Moraaz HYPOTHEKEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van: in de DUITSCHE TAAL- ENLETTERKUN- DF. aan de HANDELSSOiOUEN en het GYMNASIUM. Volledige betrekking. Salaris volgens Rijks- regding (2e klasse.) Bezoek aan het Gemeentebestuur niet dan na oproeping. Stukken in te zenden aan het Gemeentebe stuur v66r 16 April a.9. sche partij opgericht, die zich het herstel van Oosteniijik onder de heerschappijj der Habs- bnrgers ten doel stelt en dit langs wettelijken weg met geoorloofde middelen wil bereiken. In de afgeloopen week is het aantal werkloozen in Engeland met 172.000 ver- minderd. De verkiezing van twee communisten tot gemeenteraadslid van Parijs is door geest- verwanten zo6 druk gevierd, dat de politie er bij te pas kwam. en 4 agenten en eenige bur gers werden gewond. Lloyd George heeft Londen weer verla- ten om zich voor te bereiden op de oonferen- tie te Genua. Binnenland KGSTWINNE RSVERGOEDING De Minister van Oorlog heeft onder dag- teekening van 27 Maart het volgend schrijven tot de burgemeesters gericht: In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal nopens het ont werp van wet betreffende wijziging en aan- vulling van het 8ste hoofdstuk der Staatsbe- grooting 1921, komt de opmerking voor, dat de regeering te lankmoedig is tegenover de gemeentebesturen, die niet tijdig hun vorde- ringen wegens betaalde kostwinnersvergoe- ding of ter zake van aan hen in uitzicht ge- stelde schadevergoeding voor ten onrechte toegekende en uitbetaalde kostwinnersvergoe- ding, hebben ingediend Men wenschte een betrekkelijk korten tennijn gesteld te zien voor de indiening dier vorderingen, met bepaling, dat bij niet inachtneming van dien termijn, geen terugbetaling zal geschieden. Mede in verband met deze opmerking stel ik thans vast, dat vorderingen als hier voor bdoeld, welke mij eerst na 1 Mei a.s. moch- ten bereiken, dezerzijds niet in behandeling zullen worden gen omen. Burgemeesters, die nog aanspraak zouden kunnen ma ken op uitkeering vanwege het de- pa rtement van Oorlog van de in het eerste lid bedoelde gelden, wegens toegekende kost- winnersvergoeding, zullen derhalve goed doen. r>m voor zoo\ er dit niet reeds geschied is, de desbetreffende verzamelstaten en lijsten ten spoedigste, in ieder geval uiterlijk 30 April aan mij toe te zenden." HO0FDREDACTFE VAN „DE SfTAlNDA'ARD" Het antirevolutianaire hoofd-orgaan meldit: Toen dr. Kuyper door zritekte gedwongen, zijn atebeidi aaini „De Staradaard" moest op- geven, wend1 hij; zooals wij mdertijcl hebben meegedeeld, verv-amgan door een Gomrnissie van Redlactie, die de poEtieke leidimg van oos Wad verzorgdie. Thans, nu de leider onzer partij, de heer H. Golijinj, met 1 April zich geheel aan de zaaik dier Amtirevolutionaire Partij kan ge ven, heeft hij met ingamg varai dien datum ook het Hoofdredacteurschap van oins blad aan- vaard, en neerrtt hij dien arbeid der Ooan- missie vami Redactie over. Gemengd Nieuws DE GEVAREN VAN HET SMOK- KELEN. Aan de Nederlandsch-Du itsche grens bij Kerkrade is Dinsdag een jongeman bij het smokkelen van parfumerieen door Duitsche douane bcambten doodgeschoten. DE ELECTRISCHE KEUKEN. In „Ons Tijdschrift" komt een opsomming voor van de kosten van eleetriciteit voor ver- schillende huishoudelijkt bezigheden bij een stroomprijs van 12 cent. 14 liter melk kokeni voor 0.75 cent. Tweemaal daags liter koffiewater koken voor 1.5 cent. Een pan met 1 liter eten aan den kook brengen voor 1.6 cent. Diezelfde pan een uur aan den kook houden voor 1.5 cent. Een uur zonder ophouden strijken 3.6 cent. Tweemaal daags gedurende een kwartier den stofzuiger gebruiken; voor 1.5 cen.t Bij het aan- en uitkleeden van het kind, de straalkachel, tweemaal een kwariier gebrui- ken voor 3 cent. Een electrische beddekruik warm ma ken voor 0.2 cent. Een friseerijizer warm makeni voor 0.06 ct. Een electrische stoof den geheel en avond warm houden (3 uur) voor 1.8 cent. Met een electrisch gedreven naaimachine in een uur tijd, zonder vermoeienis 150 M. lakens zoomen voor 0.7 cent. Scheerwater warmen voor 0.07 cent. DRUK K E RiS- ST A KING Aan de boekdrukkeriji, binderij. en carton- nagefabriek van den heer H. A. Hofmans, aan de De Ruytersitraat te Rotterdam, hebben gisterochtend de samenwerkende typografen- bonden een staking geproclameerd voor de zetters en drukkers. De staking omvat het ge- heele zetters- en drukkerspersoneel, bestaan- de uit 26 man. De aanleiding tot deze staking is, dat aan genoemde drukkerij werk moest worden ge- reed gemaakt voor de drukkerij De M aasstad, waar jl. Maandag staking is uitgebroken. H/ER'LETDING VAN FA'CTUURS- PRIJZEN. De raad van beroep voor de invoerrechten heeft beslist, dat, indien aangifte ten1 invoer overeenkomstig den rn buitenlandsche munt uitgedrukten factuurprijs toegelaten is, de herleiding hiervan in guldens moet geschie den naar den wisselkoers hier te lande op de desgevraagd uit bescheiden aan te toonen da tum van den lcoop (bestelling of orderbeves- tiging.) Belanghebbenden1 zullen dus voortaan in deze gevallen de te deelareeren waarde niet meer naar den koer* op dm dag van aangif te moeten berekenen. VOOR DE DIAOONTEJN. De koningin heeft de ophrengst van het verpachte jachtrecht, behooremde tot de heer- iijkheid het Loo, ter beschikking gesteld van de diaconieen der verschilleude kerkelijke ge- zindten te Apeldoorn. NEDERLANDSCHE STUDENTEN IN HONGARIJE. Een uit twintig Nlederlandsche situdenten bestaande groep is op een studiereds door Hongerije te Boedapest aangekomen. Zij1 zu' len tioedapest. de grootere provinciestediea en de Donauvlakte bezoeken. De Hongaarsche pers beet de studenten welkom in naam der Hoogaarache bevollkiing, die de Nfederlandsche menschenliefde naar waarde weet te sdhatten. DUITSCHE STOOMTREILERS TE IJMUIDEN. Gisteren heeft het bestuur van de Reedens- vereeniging weder een telegram aan diem mi nister-president en den minister van lane bouw gezonden. Het luidt als volgt: Overstrooming Rijksvischmarkt IJmuiden met Duitsche visch houdt aan. Gisteren zes Duitsche treilens met zestigduizend kilo visch, heden dertien Duitsche treilers met meer dan honderdduizend kilogram. Belgie ook van Duitschland uit overstroomd, waardoor Hoi- landsche export getroffen. Fransche invoer rechten op visch meer dan verdubbcld. Toe- stand onhoudbaar. Herhalen dringend ver- zoek Maandag om snelle en feitelijke bescher- ming Niederlandsche trdlervissdierij. AOTIE TEGEN DE VAOOINATIlE. Men' schrijlft uit Ierseke aan de N. R. Ct. Ds. Kersten, predikant der oud-gerefor- meerden te Ierseke, die indertijld ook tot ver- zet tegeni het zegeltjesplakken aanspoorde, als men niet aan de gemoedsbezwaren tege- moet kwam, is gisternacht 3 uur met 18 kin- deren in auto's uit Zeeland naar Zwolle ver- trokken. Daar schijnt een geneesheer te wo- nen, die in massa verklaringen afgeeft, dat de gezondheidst'Oestand van de kindereni vac- cinatie niet toelaat. BRlAiND. Gistennidldiag te ruim hialf twee ontdekten naar de -Resb. meldt eenige spoorwegarbei- ders brand in een der beidie groote loodsen, welke gelegen zijin aan den voet van den spoordijk, ommiddtellijk nabij het station LeidschendamVoorburg der Z. H. Electr. Spoarwegmaatschappdj. Zij waarschuwdJen den- opzichter, die er vllaik naast woont. Deze verwittigde den stationschef en dien opper- brandmeester van den uitgebroken brand. De stoombrandspuit van Voorburg rukte dadelijk uit, zoodat binnien een half uur de inmiddels hoog oplaaiende vllammen met 3 straleni werden bestreden. De ingenieurs der Z. H. E. S. Ml Goedliart en Takes, trof- fen onnidddielldjlk maatregelen ter beveiliging van de elieotrisohe geleiiding der spoorweg, welke door die watensfralem gevaar llep te breken en daardbor ongelukken te veroor- zaiken-. llnmiddelis was op het terrein van den brand verschenen een detachement Roode Kruissolldiaten uit Delft, dat onder Leid schendam oefemlimgcni had' gehoudem. Door de sterke teer- en- cressol-lucht aangetrokken, bemerkten zij-, dat ihulp in de buurt vereischt zou kumn/en worden. De militairen hebben het blusschingsweilk verricht. Zij hielpen de spoorwegarbeiders en trokken de brandende en smeulendte balken van 't brandende ge- bouw orniver, zoodat uitbreidiog voorkomen werd. Vender hebben zij den geheelen inven- tanis uit de loods verwijdend, zoodat die be- houden is. Dte directeur van de gasfahriek te Voor burg was eveneens aanwezig, teneinde de gasieiding af te sluiten, die onder de bran- dtende loods doorliep. Toen hem dit gelukte, was het gas reedls aan het branden. De loods, die totaal lafgebrand is, was het eigendlom der Z. H. E. S. M. en diende voor machine-werkpiaats en timmerloods. Het station der Z. H. E. S. M. en de op- zichterswoning, die in de onmiddelil'ijke na- bijheid gelegen zijn, hebben geen schade ge- leden. De vermoedelijke oorzaak moet gezocht worden in het vlamvatten van houtwerk bij een kachel. Te ruim half vier was de brand gebluscht. EEN VORDERING ONTZEGD. Onlangs, zegt de Telg., meldden wij, dat het Poolsch-Hollandsche Handelssyndicaat het rijk een proces heeft aangedaan over het uitbetalen van commissieloon voor het op- treden als tusschenpersoon bij den verkoop der kleeren aan Polen. Teden deed de rechtbank in deze uitspraak en ontzegde de vorde. ing van het Poolsch- Hollandsc1 Handelssyndicaat tegen den Staat. DE BRIELSCHIE HERDENKING. De burgemeester van Amsterdam heeft in- gewilligd een verzoek van de afdeeling Am sterdam van het Alg. Ned. Verbond om den len April van alle openibare gebouwen te vlaggen. De verschillende carillons zullen dan vaderiandsche liederen spelen MALARlA®ESTRI«JDINO IN NOORD- HDLLAND. 'De mspecteurs van de volksgezomdheidi, dr. Aldenshoff en dr. Hehewerth, belast met de malariabestriidling in- NoordrHolland, heb ben aan de bungemeestens medegedeeld, dht die tweede wintercampagne met 31 Maart a. s. eimdigt. Overtuigdi, dat voor de bestrijding van de malaria allcs ini het werk gesteld moet worden wat, ook uiit een financieel oogpunt, rnaar eenigszins mogelijlk is, heeft het een punt van overweging uiigemaakt of in den zomer ook maaitregelen tegen het volwassen muggeninsect genomen zouden Ikurinen wor den. De inspecteuds blijven ech-ter de over- tuiging tiegedaan, dat voor het oogenbl-ik hun geen middelien ter beschikking staan, om in dten zomer met eenige kams op succes een geonganiseendle vernietigingscampagne tegen de volwassen muggen te Beginnen-. W-aar echler iedere poging tot het verdiel- gen van makriamuggen moet worden be- vorderd, bestaa-t er geen bezwaar tegen-, om hen, die dezen zomer pensoon-lljk in hun stal- len of schuren aanwezige -muggen wenschen te verdelgien, daarvoor ae sproeicre in bruak- ie«n af te staan, en voor zoover deze nog in voorraad is, ook lyasl1 voor dat deal te var- steckkem. Doer cortereeektagwi te geblekeo, (fat te het n-ajaar (SeptemberDeevmi>er) in- wo- ningen van maiarialijdiera met mallaria-pa- rasaeten besmette muggen procentsgewijze in veel grooter aamiial voorkomen, Iq den zomer het geval is. filet maaikt daarom een punt van overwe- grngi uit of en hoe het mogeldjik zal< zijn in het najaar eon georganiseerde bestrijding van malariamuggtn in het bij zonder in de woningen van malarialijders ter hand, te ne- men. Een georganiseerde bestrijding der in het water levende larven van Anopheles inacu- liipennis, dte eenige hier te lalnde voor de verspreidling van de malaria in aanmenking komendte mug, sluit oak- op zulke groote fi- nancieele en vooral ook practische bezwa- ren, dat diaaraani, althains voor het oogen- blik, niet gedacht kan worden. Ook daar voor zal overwogen moeten worden of door plaatselijike maatregelen in die richting iets goeds te bereiken zal zijn. De inspecteurs vertrouwen, dat, waar uit verschililende gegevens blijkt, dat men met de m-aliariabestrijding op den 'goeden weg is, de beliangstolling voor de bestrijding dezer ziekte in ddzelfde mate, zoo mogelijik in nog grooter mate, zal blijven bestaan. Want zon der belangstelinig en medewerking van zoo- wel de autoriteiten als het publiek, -kan- hun arbeid slechts luttel- resultaat opleveren. DE WAALHAVEN TE ROTTERDAM. Gistermiddag had in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten te Rotterdam de door- braak plaats van den dijk, die het re-eds in ge- bruik genomen gedeelte van de Waalhaven scheidt van het nog droge gedeelte ter grootte van 50 H.A Genoodgiden en pers warcn mt de gemeentestoomboot „Stad Rotter dam" naar de Walhaven gevoerd, waar een baggermachine van de firma Volker de dun ne afscheiding open brak. Het is de bedoeling alleen datg edeelte voor het scheepvaartverkeer geschikt te maken, dat aansluit bij het gemeente-vliegterrem Aanwezig waren o. m de burgemeester en alle wethouders, talrijke leden van den Raac de directeur en de adjunct-directeur van de plaatselijke werken en leden van de Kamer van Koophandel. Nadat de verbinding tusschen het natte en droge gedeelte een feit was geworden, were weer naar de stad teruggestoomd Toespraken werden bij deze merkwaardige gebeurtenis in de havenuitbreiding van Rot terdam niet gehouden. RiUITERSTANDBEELD VAN WILLEIM TE 'Sedert vele jaren' heeft het voornemen be staan om het standbeeld van Koning Willem I I op het Buitenhof te vervangen door een an- der monument. Als gevolg daarvan is het denkbeeld ge- opperd om het ruiterstandbeeld, ontworpen door de Fransche beeldhouwers Antonius Vferrie en Victor Peter, waaxvan de maquet- te, eigendom van- de Koningin, zich in het Rijksm-useum te Amsterdam bevindt, op het Buitenhof te doen verrij-zen. IHet comite. waarvan eere-voorzitter is jhr. mr. dr H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken en voorzitter mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Graventhage, reeft onderzoch-t of het mogelijk is, nu, in verband met het aanleggen van een, nieuwen verkeersweg, die o.a. het Spui met de Plaats zal verbinden, het standbeeld van Koning Willem II niet kan blijven op de plaats, waar het zich thans bevindt, ui-tvoering te geven aan het boven-bedoelde denkbeeld. 'Hierbij- is gebleken, dat de daartegen aangevoerde be- zwaren zonder veel moeite te overkomen zijn In een circulaire wekt het comite belang- stelleniden op, door het schenken van een bijw d'rage de oprichting van een nieuw monu ment, op een nader aan te wijzen plaats, als hulde aan def nagedachtenis van Koning Willem I'l, mogelijk te maken. Penningmees- ter is de heer A. G. Landaal, oud-majoor der artillerie, Balistraat 102 en secretaris mr. J baron Baud, chef van het kabinet van den Ourgemeester van 's-Gravenhage, Jozef Is- raelalaan 16, 's-Gravenhage. BEZUINIGING BIJ DE 3POOR- WEGEN. Men meldt ui-t Utrecht aan De Amsterdam- mer: Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zullen op d-e administratiegebouwen der Ne- derlandsche spoorwegen, te Utrecht, de diensturen voor het personeel met een half uur verlengd worden. Zatmlags zal tot half- een gewerkt worden. Op elke afdeeling zal een aantal personen worden ontslagen. Kunnen de overgebleve- nen het werk dan niet meer af, dan zal hun de verplich-ting kunnen worden opgelegd om zonder eenige vergoeding driemaal per week des avonds over te werken van 7 uur tot Yalfnegen. Deze maatregelen zullen binnenkort in werking treden en worden genomen uit zui- nigheidsoogpunt. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikan- ten-vereenigingen heejt opnieuw zijin ernstige bedenkingen tegen de zakelij-ke belasting op liet bedrijf geformuleerd en zich thans tot de ministers van binnenlandsche zaken en van inancien gewend met een adres. DE BINNIE N1VA ART. De Cenitrale Schipperbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer bezwaren ont- wikkeld tegen het ontwerp van wet tot vast- stelling van bepalingen met betrekking tot de Binnenvaart. Adr. verzoekt in het ontwerp zoodariige wijzigingen aan te 'brengen, dat de particuliere binnenschippers in ons land meer dan voorheen wettelijke bescherming in hun bedrijf ondervinden. DE ZOMERTI JD. Te Kruiningeni gaat men zich aan den, zannetijd houden. Da school hegini daar nu morgana 10 uur. Ook te Koogotade verzet mem rich tegen den zomertijld; de R. K. torooiklok aldaar wijst den zonnetijd aan. Te Zoeterwoude mag men kiezeni: de klok van den R. K. toren wijst den zonnetijd, die van de Ned. Herv. toren den zomertijd aan. In een buurtschap ergens in Overijsel ging het vorig jaar de Evangeliedienaar bij de ouders der kinder en' van de openibare school rond, met een adres, gericht aan den burgemeester der gemeen-te, waarin verzocht werd met den aanvang der schooltijdeni niet met den Zomertijd rekening te houden, als strijdende het verzetten van den Zomertijd met hoogere- wetten. Het grootste deel der ouderen liet zich overhalen dit adres te tee- kenen. Op het verzoek werd door den' burge meester gunstig beschikt en de school begon niet om O, m-aar om 10 uur, tot niet gerin-gen spij-t van het onderwijzend personeel, dat lie- ver's morgens een uur vroeger begon dan 's midda-gs een uur later te eindigen. Zoodra nu bekend werd, dat dit jaar de Zomertijd d-en 26sten Maart zou aanvangen, haastten de ondeTwijzars dier school zich aan de kinderen stembriefjes mede te geven om de ouders te laten verklaren of zij dezen zo mer 9 of 10 uur voor den aanvang der lessen verkozen, met het voor hen verrassend; resul taat, dat er 31 voor 9 en 28 voor 10 uur stemden. Volgens uitspraak der meerdierheid zal nu dezen zomer de school om 9 uur be ginnen. Het onderwijzend personeel is in zijn nopjes. KORTE BERIiCHTEN. De Amerikaansche gezant zal zeer spoe- dig zijn nieuwe functie als onderstaatssecre- taris te Washington aanvaarden. De Kamer van Koophandel in Den Haag vraagt den Haagschen Raad om opschorting der zakelijke bearijfsbelasting als een onnoo- dige belemmering voor hanael en industrie. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft zal wederom een dividend van 30 pet. uitkeeren. Het ontwerp-Vlootwet zal door de Tweede Kamer worden behandeld tegelijk met de Marine-begrooting voor 1922. Het wetson twerp om alleen notarissen tot het houden van open bare verkoopingen van onroerende zaken bevoegd te verklaren, is in de afdeelingen der Tweede Kamer on- gunstig ontvangen Te Wilhelmsoord is door onbekende oorzaak de woning, die door H. Hepping werd bewoond, tot den grond afgebrand. HISTO'RISCHE ANECDOTE N. Kort voordat Bismarck na het sluiten van den vrede van Versailles zijn woning aan de Rue de Provenca verliet, kreeg hij nog een bezoek van de eigenares van het huis, rnada- me Jesse, die op tamelijk ruwe manier om schadeloosstelling verzocht voor de in haar huis door de Pruisien aangerichte schade. „Ziet u eens, die tapdjten, die gebroken stoelen, die bekraste tafelzei de dame. „Madame", gaf de rijkskanselier ten ant- woord- „wat zou u gedaan -hebben als u een compagnie soldaten ingekwartierd ge- kregen hadt? In wat voor toestand zou het huis dan zijn?" „Ja, mijnheer, maar kij'kt u toch eens naar de schade. Ik heb weliswaar geen inkwartie- ring gehad, maar het zal me er honderden kosten, om het 'huis weer in orde te maken. „Nu, madame," merkte de rijikskanselier op, „uw huis is een vermogen; verander er niet het minste aan; laat alles zoo het is, en de Amerikanen zullen toestroomen, om het huis te zien, waar de vrede werd getee- kend, en door hun de verwoestingen te laten zirn, kunt u rijik worden! I*rovinciaal Nieuws UIT EOMOND AAN ZEE. De raad dezer gemeente vergaderde 28 Maart. Alle leden aanwezig. Voorzitter dte heer C. J. Eijma. Geheime vergadering ter behandeling van reclames tegen den hoofdel. omslag. Na't openien der deuren voorlezin-g der no- tulen die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Goedkeuring van Ged. Staten verkoop grond aan 'H. Conijn; 2. Mededeeling Commissaris der Koningin herbenoeming burgemeester; 3. Jaarverslag Visscherijschool met dank voor subsidie. Aahgenomen voor kennisgeving. 4. Schrijven van Ged. Staten betreffende de begrooting voor 1922. Eenige posten moe ten veranderd worden, waartoe -besloten wordt. Voorts willen Ged. Staten de leening van 25000 veranderd zien' in opcenten op de personeele belasting en op de grondlasten. Voor dit jaar is het echter nu te laat. De af- lossing der leening, voorgesteld in 5 jaar, wenschen Ged. Staten in twee jaar te doen plaats hebben-. B. en W. achten dit onmogelij-k en meenen zeer goede argumenten te hebben. Besloten wordt in dien geest te antwoorden. De heer Snoeks vraagt of't veel baten zou. De voorzitter wijst op ae veranderde houding van Ged. Staten inzake de distributieleenin- gen. Alle leden sluiten zich bij B. en W. aan. Voorstel inzake christelijke school. Daar liuromtren't een klein meenin-gsverschil (for med) bestaat tusschen den voorzitter en de >eide wethouders, verkrij-gt de heer v. Hall het woord. Deze betoogt, dat de Wet op het L. O. van 1,920 aan de gemeenten geen keus overliet hoe te handelen biji de aanvrage tot het bouwen eener b'ijzondere school en dat daarom in 192'1 de Raad noodgedwongen had toegegeven aan het verzoek der plaatse lijke vareeniging tot het bouwen eener school. Ook spr. zelf had voorgestemd, omdat de voorzitter mededeelde, dat er niets tegen te doen was. Spr. meende zich ook te herinneren dat andere raadsledten alleen voorgestemd hadden, omdat het toch niet te keeren was. staat de zaak anders. De Hooge regee ring zag zelf in, dat het niet goed ging en bes-Toot onnoodigen schoolbouw niet in de land te werken en schreef met dte u-itvoering van plannen te wachten. Spr. heeft nu als wethouder de schoolkwestie wat nader on- - derzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de 40.000 slechts een klein gedeelte der in- woners ten goede zou komen. Er blijven' nog ongeveer 360 kinderen over, die er niets aan lefiben.. Daarom hebben de wethouders ge- meend, dat het beter was het openbaa-r onder- wijs te reorganiseeren, dan zooveel geld uit te geven voor een kleine groep, waarvan er zijn die verklaren zich te hebben aangesloten alleen om te trachtea verbetering in het on- derwq* te krijigen1. Van de 60 kinderenj «p at lij»t zfijn er 33 gereformeerd of hervonnd, 13 oud-katholiek, uit gemenigde huwdij'ken 12 en' 1 uit het huwelijk van een oud-kath. met een roomsch-kath, van school af of bijna van school 4, terwijl een huisvader bes-list ver- klaard heeft zijn kinderen toch niet naar die school te zenden. De wethouders achten het niet ver ant woord, mede met een blik op de gemeenetlijke schatkist, zoo'n groot bedrag Voor zoo'n klein aantal kinderen uit te geven. Daarom doen- die wethouders het voorstel om het raadsbesluit van verleden jaar in te beto ken. Als de raad nu met ons medegaat, wil len' wiji het onderwijs in de gemeente reorgani seeren. De voorzitter wil even opmerkan, dlat hij 't vorig jaar gezegd heeft: „We moeten 't aau- nemen", qimidlat het toen ook zoo was. De toestand is, wat dit betreft, eenigszins gewii- rigd. De heer Jonker wil er niet vetel van,' zeg- gen. 't G'aat hij- hem niet oim een principieel verschil'. De openbare school moet toch uit- gebreid wordlon,. 'De Roomsch-Kaitholicken hebben een- school? laten we er een christelij ke bdji doen. Spr. juicht het toe, dat de plan- men wat grootsch zijn, al on-ze andere ia- ricbiin-gen is niets dan- armoe. 't Wordlt bo- vendien toch betaald door het Rijk. De voorzitter zegt, dat dit niet juist is. De saiarissen wel, maar rente van Ikapitaal en het onderhoud) komen ten 1-aste van dte ge meente. De heer J-oriker: Geef ieder wat. Een- nieu we openbare kost ook even veel. 'De heer Snoeiks is ten zeerste verwon- derdl. Rieeds zijn er twee raad&besluiten ge nomen't Is hier toch niet zoo'n janboel, oat we die besluiten- nu weer gaan verkrachien. 't Rijik springt weil bij, als de gemeente te zwlaar belast wondlt. Spr. geef-t de verzeke- ring, diat de Christelijke school er toch zal komen em wanmeer het voorstel der Wethou ders in- stem-ing komt, zal- hij daartegen pro- testeeren. En wat die Oud-Kathol'ieken be treft, in IJimiuiden is die Christelijke school er haast door overbevolkt. De heeren' wisten verWem jaar net zoo goed, wat er aan de hand was, als nu. Dte heer Modilk: Af de argumenten' van den Wethouder raken kant noch wal. 't Is enlkel hlinidle haat tegen all wat God of -gods- dienst is. Zelf heeft hij bij deurwaardersex- ploit met de 'kerk gebroken. En dat er Oud- Katholieken op de lijst staan, kan best, 't Wordt geen school voor een bepaalde koste. Bn dte landere Wethouder heefit er misschien beliang bij, dlat de nieuwe weg n-aar '<t vliak er niet komt. De Bnrgefneester protesteert tegen deze persoonlijkhedlen en wat den weg betreft, de heer Miedik wil bewerem dat wethouder de Graaff er belanig bij- heeft. (De heer Medik Ja, natuurlijk!) Zoo is het juist niet. Ik (de voorzitter) wil U wel verklappen,, dlat het in die vergadering van B. en W. juist de heer dte Graaff is, die erop aandrorg den- nieu wen weg in orde te maken en- te zien, of er geen. steenen voor te krijgen; waren-. De voor zitter heeft omtrent dat ei'genbelang andere ondlervindiinigen'. iDe heer v. 'Hlalll heeft geen lust, op persoon- lijlkheden in ite gaan. Die komen hier niet te pas. Spr. inerkt op, d'at er 14 jaar vergeefs golraoht is omi een schooltje bijeen te krijgen, maar nu de nieuwe wet er is, nu moet het in eens. 'Spr. herinnert zich zeer goed dat er stemirmen- opgingen verledten jaar: „Is dat nu verplichting?" Als er niet gezegd was, dat het toch moest, was het geld niet' toege- staan. iDaar de heer Medik spr. telkerns in die rede valt, ziet die heer v. Hall- verder van het woord af. De heeren Medik, Snoeks en Jonker pro- testteeren tegen het in stemming brengen. De heer de Graaff wil even op de uitlating van den heer Med'ik betreffende den nieu wen weg terug komen en verklaart, dat hij zclifs vooiidat verledten jiaar het verzoek van het schoollbestuur ingekomen was, op aan- leg van dien weg had! aanged-rongen. (Het plan is, die school te bouwen aan dien- veel besproken weg, die er nog niet is.) (Verslag- gever.) En wat de schoolbouw betreft, spr. had verledten jaar al: gezegd Ik wensch geen bijzanidlere school, miaar omdat de voorzit ter zeidte, dlat er geen andere weg was, had hij maar voor gestemd. Nu er eenige kans is om het te belotten, gaat1 spr. geheel met dien heer v. Halll mee. De heer Medik: Wat je eerst uitgespogen heb dat loop je nu achterna, nu je wethou der ben Jij doet niet anders dan zorgen voor te eigen belang. De voorzitter sluit de discussies en brengt het voorstel in stemming. De heeren van Hall, van Pel, Krab en de Graaf stemmen v66r. de heer-en Snoeks, Jonker en Medik wil len niet meestemmen. heer ^r?b vraagt nog even het woord De heer Medik: Daar is de zoete jongen. De heer Krab: Ik kan in elk geval beter mijn fatsoen houden als jij. Ik wou maar zeg- sren't kost de gemeente zoowat 4000 per jaar en we zitten al zoo in de mistere. De hee ren willen allcmaal moderne ideeen uitvoe- ren en daarbuiten wordt dan beweerd: die fsprheeft gestemd voor de 6 pet. Ik wordt tef zondebok gemaakt. De heer Medik wenscht het woord. De voorzitter: Als u't in behoorlijke ter- men doet, kunt u't. krijgen. De heer Medik: Ben ik niet parlementair genoeg? De voorzitter: U was daareven zeer on- parlementair. De heer Medik: Ik zou wel willen vragen aan den heer Krab, waarom ik niet fatsoen- lijk ben. De heer Krab: U kunt een ander niet eens behoorlijk laten uitspreken. De heer Medik: Dat zijn maar interrup- ties die komen overal voor. Dat ik opvlie- gend ben, kan ik niet helpen. Er moet toch 'n school komen. Waarom niet een Christelijke? De heer Krab: Moeten we dan die groote kosten maken voor een 60 leerlingen? De heer Snoeks: Er komen er wel meer op. De heer van PelWe hebben allemaal onze kerkete Des Zondags zie je de een hierheen, de ander daarheen loop-en en al die menschen gaan naar de kerk En die hebben toch alle- nvH gegaan op die school zonder bijbel. De voorzitter stelt voor over te gaan tot behandeling van het volgende punt: Gasleve- ring aan Enmond-Binnen. Aan den Raad wordt mach-tiging gevtaagd, met Epmond-Binnen een aceoord te maken in zoodanigen geest, dat ds kosten van aanleg

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2