DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 72 Btomterd rier en twiiittgste Jaarga.ng 1922. VRIJDAG Dit Banner beeU&t alt 2 btedeu. 4 bonnemetitfiprljs bij voomitbetnlinf; per 3 mannden f 2.—, fr. per post f 2.50. itowijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, ^rootere letters naar plaatsrnlmte Ui-ieveo JYatu'O N.V. ltoek- en Ikamlelsdr. v.h. Hernia, (eater Zoon, Voordaiu CO, Tel. Administr. No. 3. Redaetie No. 3:1. Buitenland DE BRTTSCHE REOEERINO EN DE CONFERENTIE VAN GENUA. Gisteren meldcle een bericht van Reuter's bijzonderen dienst, dat er in het Britsche ka- bingt overeenstemming was bereikt ten aan- zien van Genua. Volgens den parlementai- ren medewerker van de „Times" is deze over eenstemming bereikt doordat Lloyd George water in zijn wijn heeft gedaan Deze zou uit Criccieth het denkbeeld hebben meegebracht om te Genua de bolsjewieksehe regeering on- middellijk officieel te erkennen. Chamber lain was echter hiertegen en kreeg met schier algemeene stemmen in het kabinet zijn zin. Besloten werd den eisch te stellen, dat de bolsjewieksehe regeering bewijzen van goede trouw moet geven alvorens zij tot den kring van naties wordt toegelaten. De toetssteen zal zijn of de bolsjewieken al dan niet bereid zijn de verplichting te er kennen om Rusland's financieele verbintenis- sen tegenover andere naties te honoreeren. Churchill steunde Chamberlain en had te kennen gegeven liever te zullen aftreden dan met het denkbeeld van de premier mee te gaan. M; Ook ten aanzien van een ander punt heeft volgens le ..Times'' Lloyd George moeten toe- ven Hij had de motie van vertrouwen, die aandag zal worden behandeld, aldus wil- len inklceden, dat zij aan hem persoonlijk en aan de regeering het volledigst mogelijke vo- tum van vertrouwen gaf. De Unionisten in het kabinet waren echter van meening, dat de motie alleen op Genua betrekking moest heb ben en wederom stemde Lloyd George hierin toe. De ..Daily Chronicle" (het blad van Lloyd George), zegt. dat als de Russische vertegen- woordigers om erkenning vragen, Engeland hun deze wil toestaan als zij de bepalingen nakomen vervat in de resolutie van Cannes en in het kort hierop neerkomend: 1. Geen dictaat ten aanzien van den eco- nomischen of politieken toestand in een ander land. 2. Geen propaganda. 3. Geen aeressie. 4 Voldoende ruilmiddelen. 5 7ekerheid voor het eigendom van bui- tenlanders. die hurf kapitaal hebben verloren. 6. Erkenning van openbare schulden zoo- wel van den staat als van gemeenten. 7. Een wettelijk stelsel ter bescherming v^n mntracten. DE CONFERENTIE TE GENUA. Volgens den ..Berliner Zeitung am Mittag" zal met het oog op deni slechten financieelen toestand van het rijk de samenstelling van de Duitsche delegatie naar Genua tot een mini mum worden beperkt In totaal zal de delega tie ongeveer 40 personen tellen. De Britsche overzeesche dominions zullen als volgt te Genua vertegeniwoordigd zijn Australie, een gedelegeerde; Canada, twee edelegeerden; Zuid-Afrika, £en gedelegeer- e met twee adviseurs. Nieuw-Zeeland zal door Britsche rijksgedelegeerden worden ver tegeniwoordigd. Naar wordt gemeld heeft Vanderlip, de Amerikaansche waarnemer in de a.s. confe- rentie van Genua, verklaard in antwoord op een vraag waarom de Ver. Staten niet aan de conference deelnemen, dat hun houding aan verschillende redenen is te wijten. Een er van is dat de Europeesche staten tegenover elkaar niet verdraagzaam genoeg zijn, en dat zij daarom niet in staat zullen. zijn de moeilijke roblemen van deni Europeeschen wederop- uw, waarin de Ver. Staten hoofdzakelijk als crediteuren zijn geinteresseerd, op te lossen. TOCH EEN LEENING VOOR DUITSCH. DE ZIEKTE VAN EX-KEIZER KARL. Over de ziekte van den gewezen monarch, waaromtrent wij gisteren reeds mededeeldcn dat zij zoo ernstig was, dat den patient de laatste sacramenten waren toegediend, meldt de Weensche correspondent van het Hbld. nog het volgende: Gistermorgen is de Weensche internist dr. Delug, die den .keizer vroeger heeft behan deld, naar Funeral vertrokken. De reiskosten zijn door particulieren bijeengebracht. Het eerste verontrustende telegram kwani van den bisschop van Funchal en was ge richt tot kardinaal Piffl De bisschop deelde daarin mede, dat hij den ex-keizer ae sacra menten der stervenden had toegediend en voegde er bijMen gedenke ook te Weenen den ex-keizer in het gebed. Men maakt hieruit op. dat de bisschop een zeer slechten indruk van Karl's toestand heeft gekregen. Het tweede telegram is van den eersten 1 un tenant Almida, ecr Portugeesch edelman, die in de keizerlijke liifgarde heeft gediend en rich naar Funchtal haeft Saymn om aich ter beschikking van den ex-keizer te stellen. Dit telegram is van 28 Maart en luidt: „Keizer aangetast door gevaarlijke ontste- king der beide longen, werd voorzien van de sacramenten der stervenden". Bij de behandeling van den keizer heeft men met groote moeilijkheden te kampen, daar er te Funchal geen geneesheer en geen apotheek is, zoodat men genoodzaakt was met den koerier der Spaansche legatie uit Weenen geneesmiddelen naar Funchal te zenden. Tot den koning van Spanje is het verzoek gericht een geneesheer naar Funchal te zen den. Tot dusver weet men echter nog niet, of de koning aan dit verzoek heeft voldaan. LENIN NIET OVERLEDEN. De Berlijnsche vertegenwoordiger der sov- jet-regeering deelt mede, dat de geruchten omtrent Lenin's dood onjuist zijn. Nog Dins»- dag heeft hij een groote rede gehouden en zijn toestand geeft geen reden tot bezorgd- 'heicL In tegenstelling hiermede publiceert het te Berlijn verschijnende Russische blad „Roel" een bericht, volgens hetwelk in sovjetkringen te Reval verluidt, dat de aan het ziekbed van Lenin ontboden geneesheeren een toenemende verlamming hebben geconstateerd. DE IERSCHE KWESTIE. De conferentie te Londen tusschen lersche en Engelsche vertegenwoordigers eindigde •gisteravond om half tien. Bij het verlaten ver- klaarde Sir Hamar Greenwood, secretaris voor Ierland, dat de meest bevredigende over- eenstemming is bereikt. Dat kan wel zoo zijn, maar nu moet men nog afwachten hoe de houding der onver- zoenlijke republikeinen, als de Valera c. s., zal zijn. Het officieele communique, dat door alle leden van de conferentie is onderteekend, zegt dat de vrede heden is afgekondigd. Voorts worden de bepalingen van de nieuw-gesloten overeenkomst gemeld, waarbij o. a. wordt ge- zegd, dat de regeeringen van Noord- en Zuid- Ierland vanaf heden in ieder mogelijk opzicht met elkander zullen samenwerken voor het herstel van den vreedzamen toestand in Ier land Intusschen zijn er in Ierland weer een reeks Verschillende treinen zijn den gepleegd, voorts 49 moordaanslagen an 45 beroovingen, bij welke laatste niet minder daa 1.250.000 dollar verloren is gegaan. HELDINNEN. In een bijeenkomst der National Lifeboat Institution te Londen zijn o.a. drie vrouwen van het Holy Island, voor de kust van Nort humberland, gehuldigd, die in Januari j.l. 't grootste aandeel hebben gehad in het red- dingswerk van een in nood verkeerenden trei- ler. Zij voeren met de reddingboot uit, eigen levensgevaar trotseerend, aldus menigen man beschamend. DE BELGISCHE KONING TE ROME. Als een merkwaardigheid berichten de bla- den, dat de Belgische koning en koningin reeds bij het Belgische gezantschap bij net Vaticaan in de auto's van den Paus plaats namen. Dit is de eerste maal sinds vele jaren, dat pauselijke rijtuigen over Italiaansch ge- aangehouden en branden gesticht. Te Bally- castle deden gewapende mannen een inval in een bank, waar zij zich van 7000 pond mees- ter maakten. Bij deze laatste overvallen zijn 3 personen gedood, verscheidene gewond en 15 gendarmen gevangen gen omen. Kort na middernacnt overviel gister een 'groote gewapende bende de redache-bureau's van het „Freeman3 Journal", een van de grootste bladen in Ierland, hield den staf in bedwang, vernielde de machines, begoot de vloer met petroleum en ook de trappen en stak daarna den boel in brand. De redactiele- den mochten toen vertrekken. Een brigade heeft spoedig den brand van het Freemans-redactiebureau gebluscht. Het gebouw is bijna geheel intact. De aanvallers hadden de portretten van Collins en Griffith vernield. DE POLmEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Na overleg der regeeringspartijen met de Duitsche Volkspartij was gister de volgende motie van vertrouwen voor de regeering op- gesteld „De Rijksdag protesteert tegen de in de no- ta der commissie van herstd aan het Duitsche volk gestelde eischen en keuxt de door de re geering afgelegde verklaringen goed." De Rijksdag heeft gister deze motie met 243 tegen 81 stemmen en 43 onthoudingen aangenomen. V66r stemde met de regeeringspartijen ook de D. V. P., tegen stemden de Duitsch-natio- nalen en eenige commumisten. De onafhanke- lijken onthielden zich. De Soz Korrespondenz" schrijft naar aan lei ding van dit resultaat: De uifslag is zooals men dien kon verwachten. en moest wenschen. Wirth en Rathenau en hun politiek worden te Genua vertegenwoordigd Het kabinet Wirth heeft de oude „Unfug" opgeruimd dat bij el- ke moeiliikheid de rijksregeering moest heen gaan en de rijksdag in den hulpeloozen toe stand werd geplaatst om op't laatste oogen- .blik v66r de beslissing een nieuwe regeering te zoeken. Eveneens werd in dezelfde zitting gestemd over een motie van wantrouwen der commu- nisten, welke met algemeene stemmen op die der communisten na werd verworpen. DE BESTRIJDINIG DER CRIMINAL! TE'IT TE NEW YORK. Naar de New Yorksche corespondent van de „Daily Chronicle" meldt, besdiikt de New Yorksche politic ithans over 75 smelle auto's, die elk bemand zullen worden met een briga dier en zes rechercheurs, 'alien zwaar bewa- pen,d. Deze auto's zullen nadit en dag dbor <ie stad patrouilleeren', teneinde beroovingen en inbraikeni te voorkomen, en de misdadigers op de snelste wijze te kunnen achtervolgen Alle auto's zijn voorzien van zoeklichten en d'aar ze elk in een eigen beperkte wijk pa trouilleeren, veronderstelt men, dat zij, wan- neer een agent of een rechercheur te voet een fluitsignaal geeft, onmiddellijk beschikbaar zullen zijn. iDeze drastische maatregel is genomen door de politie-autoriteiten, ter bestrijding van de criminaliteit in New York. Volgens onvolledige statisitieken zijn aldaar in de Us*** rise wahan nw* leiedar d«o 32 aiiMr- bied rijden; vroeger lewamen de rijtuigen niet buiten het gebiedf van het Vaticaan. Men maakt hieruit op, dat de Paus thans Italig als een bevriende natie beschouwt. Dte Paus ontving de vorsten en den kroon- prins alleen De koningin kreeg een gobelin en de koning en prins Leopold beiden een mozaiek ten geschenke. Kort na het bezoek aan het Vaticaan ont ving de koning in het Belgische gezantschaps- gebouw kardinaal Oasparri en andere hooge geestelijken. DE SIAMEESCHE TWEEUNGEN OVERLEDEN. Reuter meldt uit Chicago, dat Josepha en Roza Plack, de z g. „Siameesche tweelingen", enkele seconden na elkaar aan geelzucht zijn overleden. Rosa weigerde de operatie toe te staan om de lichamen van elkaar te scheiden als laatste poging tot raiding van haar leven. De tweelingen waren 42 jaar oud. Josepha was weduwe en had een zoon van 12 jaar; Roza was ongehuwd. HET CONFLICT IN HET ENGELSCHE MACHINE. EN SCHEEPSBOUW. BEDRIJF. KORTE BERICHTEN. Vandaag >gaat de Fransche presidenit te Bordeaux scheep voor zijn reis aaar Marok- ko. Hij zal tevens Corsica bezoeken. Dea 9 Mei zal hij' terug keeren. Volgens de „TribunaM hebben de arbei- dersorganisaties van de haven de maatrege- leni der regeering tot verzekering van den ar- beid afdoende geacht, waarop zijl besloten de staking op te heffen schip ter wereld, is te Cuxhaven voor anker heeft Miljoekof er van afgezien, zijn lezing nogmaels te houden, en heeft hij Berlijn reeds gisteravond Yerlaten. Calonders beslissing inzake de Duitsch- Poolsche regeling in Opp. Silezie staat bin- nenkort te wachten. De uitsluiting in de Beiersche metaalin- dustrie zal worden uitgebreid tot de fabrieken voor de vervaardiging van metalen speelgoed. Een Engelsch uitvinder heeft kunstma- tig daglicht uitgevonden. De Zwitsersche gezant, de heer Carlin, komt in aanmerking voor benoeming te Ber lijn. De stichting voor dames van „Ons Thuis" in „Hotel Royal", wordt 8 April door den burgemeester van 's-Gravenhage go- opend. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Kolonien voor 1922 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd bevordering van emigratie aanbevolen tot het tegengaan van werkloosheid. De Steenhouwerspatroonsbond zal den minister verzoeken de wijzigingen welke in de Arbeidswet worden voorgesteld, ook in de Steenhouwerswet aan te brengen. Binnenland along oj Het s.s. ^Bismarck" het grootste stoom- gegaan. In Diritschland worden maatregeleni ge nomen voor de veiligheid der Russische dele- igiatie voor Genua op haar doorreis. De bond van christelijke textielarbeiders in Oostenrij'k heeft in de borduurfabrieken van Vorarlberg de algemeene staking afge kondigd, daar de fabrikanten weigeren, met de arbeiders een overeenkomst te sluitem, en omdat de huidige loonen te laag worden ge acht. Noorwegen achf de tijd voor groote verv mindering der bewapening nog niet gekomen. Naar de Berlijmche bladen meldm, 90HIR!IFTELIJKE VRAGEN. Vain den heer Haazevoet aan den miniater van waterataat Is de minister bekend1 met de gebrekkige comtminicatie te Amsterdam, benoorden het TJ, waar het Noordholiandsch kanaal dit stadsgedeelfe bevolkt met bijna 50,000 zielen in itweefin scheidt en het verkeer van dui zenden personen per d'ag over de zeer on- beholpen „loopbrugge(ijes" der Willemalui- zeni moet gjeleid) worden of met een nog on- beholpener veerpontje mloet geschieden, het welk elk oogenbl'ik een herhaling van een ramp, alls te Genemuid'en heeft plaats gehad1, ten gievolge kan hebben? Zoo ja, is de minister dan1 overtuigd, dat spoedig afdoende maatregelen moeten wor den.' genomen, ten eindd de verkeersmoeilijk- heden, als: vertragicg 'van^ geestelijke hulp in stervensgevaar en van' genees- en verlos- kundige hulp, gevaren voor sdhoolgaande kinder en e. d., op te heffen? Em indien Zijn Elxcellentie van idea ernst van den toestand en van de urgenitie van spoedige hulp overtuigd is, waarom heeft het gemeentebestuur van Amsterdam heden nog geen' antwoord ontvangen op zijn 'aan- vrage (dd. 29 November 1921) om vergun- niing tot hiet bouwen van een brug over het Nooidholandsch kanaali? Is de min'ister bereid om, in afwachting van de aanneming van het thans bij de Staten-Genieraal in- behandeling zijnde wets- ontwerp no. 443, aan1 het gemeentebestuur van Amsterdam spoedig de gevraagde ver- gunning te verieemen? Op een vraag van den heer Braambeek be- treffende het tijdstip van invoering van een Reglement Dienstvoorwaarden voor het tramwegpersoneel, heeft de Minister van Wa- terstaat geantwoord: De betrokken tramweigondememingen zijn uitgenoodigd om uiterlijk tegen 15 Mei a.s. een Reglement Dienstvoorwaarden met bij- behoorende loonregeling te onderwerpen aan de ministerieele goedkeuring. BOTER- EN KAASUITVOER. In haar memorie van antwoord nopens het wetsontWierp houdende voorschriften tot rege ling van den uitvoer Yan boter en kaas zegt de regeering, dat de ernstige bezwareni, die tegen die voor^stelde regeling in het bajzon- der met betrekking tot het wettelijk verbod van uitvoer van ongecontroleerde boter, zijn aangevoerd, haar hebben geleid tot ovtxwe- ging van de vraag, hoe daaraan zou kunnen worden tegemoet gekomen, zonder het beoogde doel uit het oog te verliezen.. Zij heeft gemeend, het ontwerp daartoe te moeten wijzigen in diem zin, dat .aan de regeering de bevoegdheid wordt gegeven, uitvoer van on gecontroleerde boter en kaas te verbieden; van deze bevoegdheid zal echter geen. gebruik worden gemaakt dan na overleg met de or gan isaties van belanghebbeniden. De regeering bLij'ft door deze wijziging in de lijjn, die steeds ten aanzien van maatrege len op het gebied van den land'bouw gevolgd is en waarbij1 het oordeel der belanghebbeni den wordt ingewonnen en met hun wenken wordt rebelling gehouden. Bovemdien ver- krijgt het ontwerp een groote mate van buig- zaamheid, in zooverre, dat, indien1 een uitge- vaardigd verbod van uitvoer van ongecon troleerde boter door de udthreiding van de botercvonti ole eigenilij'k geen redeni van be staan meer heeft, het verbod kan worden in- getrokken, zonder dat daarvoor wetswijzi- ging noodig is. Voorts treedt de regeering in een uitvoeri- ge weerlegging van aangevoerde bezwaren. Volgens vele leden is van de noodzakelijk- heid van een' wettelijk verbod van uitvoer van boter, niet van het rijksmerk voorzien, niets gebleken. Van de geheele boterproductie zou slechts ongeveer 10 pet. buiten toezicht der contrdle-stations worden bereid, waarvan dan nog een deel niet voor uitvoer in aanmerking zou komen. Deze geringe uitvoer van ongecontroleerde boter zou den n'aam van het Nederlandsch product niet kunnen schaden. De regeering moet er in de eerste plaats op wijzen, dat het verhoudingscijfer tusschen w«l en niet gecontroleard boter bier voor de eerste geflatteerd is voorgesteld. In 1920 be- droeg de boterproductie in Nederland onge veer 56 millioen K.G., waarvan millioen of ruim 14 pet. ongecontroleerd. Van deze 8V« millioen K.G. was ongeveer 6704)00 KG. afkomstig van bedrijven, staande onder het bijzonder toezicht van rijkswege, bedoeld in art. 9 der Boterwet. Een belangrijk deel van de ongecontroleerde boter vormt de z.g. boereniboter. ,Deze was v66r het in werking treden van het tbans geldenide uitvoerverbod niet uitsluitend bestemd voor binnenlandsch verbruik, maar werd ook gedeeltelijk uitge- voerd. Indien1 nu het verbod werd opgeheven, zou in den vorm van boereniboter weer een niet ohbelangriik deel van de in Nederland geproduceerde boter ongecontroleerd kunnen worden uitgevoerd. Bovemdien vergete men niet, dat in niet on- beteekenende hoeveelheid vreemde boter of mengsela daarvan hier te lande in het vrije verkeer worden gebracht. Een deel daarvan zal, bij; opheffing van het verbod, in het bui tenland als Nederlandsche boter kunnen wor den verkocht. De veronderstelling, dat het in de bedoe- ling ligtt bij' het nieuw opgerichte station re Leiden alien aan te sluiten, die zich aanmelr den, zonder eenig onderzoek, of inderdaad op redelijiken grond kan worden verwacht, dat door de aansluiting de botercontrole niet zal worden geschaad is niet juist. Voor ieder aan- sluiting tot het Leidsche station wordt o.a. vooraf het advies ingewonnen van de centra- le commissie voor de botercontr61estations, die door haar samenstelling geacht mag wor den met de verschillende locale toesfanden op het gebied der botercontrftle het beat ver- trouwd te zijn. Bovendien kunnen bij aan-. sluiting aan het station te Leiden algemeene of bijzondere voorwaarden worden gesteld, waardoor met de omstandigheden van ieder geval kan warden rekening gehouden. De stoot tot het voorstei is uitgegaan van de commissie van advies in zuivelaangelegien- heden. De Centrale Commissie voor de botercon- trftlestations was in haar oordeel over de ontworpen regeling verdeeld. Onder voorzit- terschap van den airecteur-generaal van den landbouw is het ontwerp besiprokeni met het bestuux van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N. Z.) en met dat van de vereeniging van Zui- velfabrikanten (V.V.Z.), In deze vergaderin- gen bleek, dat het besfuur der eerstgenoemde vereeniging zich met een verbod van onge- contrfileerde kaas kon vereenigen., maar te rn een verbod ten aanzien van boter ernstig ezwaar had. Het bestuur der Vereeniging van Zuivelfabrikanten kon zich met een ver bod met betrekking van beide zuivelproduc- tei vereenigen.. Net ligt niet in de bedoelin^ de Rijksmer- ken ook voor kwialiteitsrgarantie te doen1 strdk- ken. Naar aanleiding van een desbetreffend ver-- zoek geeft de regeering nadere inlichtingen omtrent de in de memorie van toelichting aan- aalde regeling der onderhavige materie in emarken, Finland, Amerika, Nieuw-Zee land en Canada. De regeering heeft geen overleg gepleegd met de besturen der boter-controle-statinne over de vraag of de voorschriften omtrent de aansluiting bij die stations, zonder aan de waarde van het Rijksmerk afbreuk te doen, niet eenigermate zouden kunnen worden1 ver- ruimd, b.v. door met betrekking tot de aan sluiting een beroepsinstantie op. den minister in het leven te roepen. De regeering acht het bezwaar dat het ont werp geen voldoende ruimte laat voor het particuliere initfatief der kaascontrolestations bndervangen door de verandering, die artr 1 heeft ondergaan, waardoor het wettelijk ver bod vervangen is door de mogelijkheid van de uitvaardiging van een verboa door dc Kroon in overleg met de organisatie® van belang hebbeniden. Wat de betwijfelde geschiktheid der kaas- merken betreft wordt o.a. medegedeeld, dat de ten aanzien van de Rijkskaasmerkem inge wonnen adviezen der zuivelconsulenten en van tandere deskundigen, onderling nogal uit- een> liepeni. Echter waren de inlichtingen met betrekking tot de practijk opgedaan met de volvette kaas en de 40-f kaas overwegend gunstig. Door de wijziging van artikel 1, waardoor naar de meening der regeering aan de geop- perde bezwaren is tegemoet gekomen, is een voorloopig h'andhaven van de tegeniwoordige, in dm crisistijd krachtens de wet van 3 Au gustus 1914 tot stand gekomen regeling, on- noodig geworden. Naar aanleiding van de geopperde bed en- king, dat de aantasting van de handelsvriji- heid, die het gevolg zal zijn van een verbod van uitvoer van ongecontroleerd kaas, het beoogde doel afzet onzer zuivelproducten te bevorderen toch niet zal doen bereiken, betoogt de regeering dat de achteruitgang in* waardeering der Hollandsche kaas in het buitenland moet worden gekeerd door den uitvoer van kaas zonder het Rijksmerk te ver bieden en de aandachf van den handel en in het bijzonder ook van den consument in het buitenland op de Nederlandsche merken' te vesfigen. Aan het merken van de kaas en' de coniro- le op den uitvoer zijm kosten verbonden, maar deze zullen niet bizonder hoog behoeven te zijn. ALKHAiRSClE COUBANT. lloftMredactsurTJ. N. A DUMA. gj MA ART lllrcttMBurII. It It A L LAND? De Commissie van Herstel, die Woensdag te Parijs bijeenkwam, heeft in beginsel het plan aangenomen, ingediend door den Brit, schen gedelegeerde, Sir John Bradbury, tot mobielmaking van de Duitsche schuld en het benoemen van een technische commissie voor het bestudeeren van de voorwaarden, waar« onder £6n of meer Duitsche leeningen in het buitenland zou den kunnen worden vergemak. kelijkt, waarvan de opbrengst tot herstel zou dienen. De commissie zal bestaan uit speciali. teiten in leeningszaken, te betrekken uit de landen der geallieerden en uit landen, die tij» dens den oorlog neutraal waren. De conferentie van vakvereenigingen in het machine«bedrijf heeft besloten den bemiddc laars te verzoeken zioh tot de regeering te wenden in verband met de instelling van een hof van onderzoek in het geschih hetgeen de regeering beloofde te zullen ddoen na het be. kend worden van aen uitslag van de stemming der vakvereenigingen. DE AANSLAG OP MILJOEKOF. De onafh. soc.'dem. fractie van den Pruisi. schen landdag heeft tot het Pruisische itaats. ministerie de vraag gericht, hoe het zich met den moordaanslag op Miljoekof bezighoudt en er op gewezen, dat de aanalag ongetwfjfeld in verband staat met de monarchistische intriges in Beieren en wat zij denkt te doen om deze gevaarlijke acttie tegen te gaan. Naar het Hbld. verneemt, komt men in de kringen der Berlijnsche politic meer en meer tot de meening, dat de beide gearresteerde misdadigers niet, zooals aanvankelijk werd verondersteld, van andere zjjde financieel werden gesteund om hun plan te verwezenlij. ken. Beiden leefden, zooals wfj meldden, in zeer behhoeftige omstandigheden. Hun ver. diensten door vertalingen en letterkundigc werkzaamheden was nauweljjks voldoende voor hun levensonderhoud. Ook werd bij hen niets gevonden, wat kon leiden tot de gevolg. trekking, dat zij van anderen geld toegestuurd kregen. Zij bezaten slechts weinig contanten en hebben zoowel te Miinchen als te Berlijn zeer eenvoudig geleefd. In het hotel Miinche. ner Hof te Berlijn hadden zij gezamenlijk een kamer betrokken, ofschoon daarin slechts een bed en een sofa stonden. Behalve de kleeren, die zij droegen, bezaten zij slechts eenig lin. nengoed en toiletartikelen. In het koffertie van Sjabelski werd o.m. ook een portret vau den tsaar gevonden. Hij verzocht, dit te mogen gehouden. Toen de daders hoorden, dat Miljoekof niet was getroffen, doch dst zij een ander persoon gedood en vele anderen gekwetst hadden, wa. ren zij eerst zeer terneergeslagen. Toen zij gisteren in den loop van het verhoor verna. men, dat de gedoode de senator Nabakof was, vericlaarden zij, dat Zij zich diens dood volstrekt niet aantrokken. Ook hij was, even, als Miljoekof, schadelijk geweest voor het Russische keizerrijk en had door een hoogere beschikking zijn verdiende loon gekregen. DE GRONDWTSHERZIENING. In de Memorie van Antwoord op het Voor« loopig Verslag der Eerate Kamer betreffenda

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1