DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Men staat gewoenweg verbaasd No. S4 Honderd vtcr en trwiutigste Jaargang 1922. ZATERDAG 8 APRIL Vergemakkelljklng van belastlngbetallng. Dit nrararer imt&it nit 3 blades 4 honncfiHMitHprijs bij roornitbetnlinj; per 3 maanden f 2.—,' fr. per post f 2.50. llowijsn. 5 ct. Artvortontiepr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsniimte Uneven lYaneo N.V. Itoek- en Ilawleladr. v.h. Hernia, rooter Zeon. Voordam CO, Tel. Ariminiatr. No. 3. Redactio No. 33. Uir«ci»ur i (1. II. liltAlk. lloofJi-ftdiif.ifiur s Tj. N. AlHlMA Het is niet precies uit te maken welke be- zoeken tot de onaangenaamste behooren, die aan den taadarts of die aau dea belasting- ontvanger. Want dat hangt natuurlijk grootendeels af van de graad van Iriespijn eenerzijds en het al dan niet kapitaalkrachtig zijn ander- zijds der diverse „patienten." Wei mag als een onomstootelijk feit ge- constateerd worden, dat de noodgedwongen gang naar het belastingkantoor zelfs voor de van nature optimisten iets onaangenaams heeft, al was het alleen maar de gedachte dat zij van hun tocht armer zullen terugkee- ren dan zij van huis gegaan zijn. Nu gebeurt dat natuurlijk dagelijks; iedereen die op de een of andere wijze zijn geld uitgeeft. Maar hij doet dit in den regel vrijwillig, en in alien gevalle met een zekere voldoening, omdat hij dan voor zijn geld iets moois of iets oruikbaars terug krijgt, 't zij dat hij een opera of ten tooneelvoorstelling gaat bijwo- nen, 't zij dat hij zich in een winkel iets prac tised of nuttigs gaat uitzoeken. Hij heeft dan in alien gevalle de gedachte dat hij zijn geld meer of minder nuttig be- steed heeft. Maar wie naar den ontvanger gaat om zijn belasting te betalen, komt onwillekeurig tot het besef, dat hij bezig is belangrijke som- mendie hij juist op het moment heel moei- lijk missen kan in den grooten, bodemloo- zen put te werpen, waaruit de huishouding van Staat. Provincie of Gemeente bekostigd moet worden. Hij weet, dat niemand hem daarvoor dank- baar zal zijn. Het laat den ontvanger en diens personeel vrij koud of hij al dan niet komt betalen. Een dankbare blik voor het door hem ten bate der gemeensc'hap te brenigen offer (heeft hij niet te verwachten. Integendeel zal, wan- neer hij verzuimt dat offer te juister tijd te brengeni, een in weinig beleefde termen, en in alien gevalle zeer onhartelijk gestelde, waar- schuwing hem er wel aan herinneren, dat hij in zijn burgerplicht tekort is geschoten. Wanneer de-belastingbetaler rustig na- demkt, zal hijl nathurlijk begrijjpen, dat zijn offer aan den fiscus meehelpt het ingewik- kelde raderwerk van het maatschappelijk le- ven in regelmatigen gang te houden. Hij zal bedenken, dat er ook voor hem straatlantarens branden, dat er ook voor zijn fiets een rijwielpad aangelegd is en dat de politie-agent, die hem op zijn dagelijksche ronde voorbij slentert, ook over zijn veilig- heid een wakend oog houdt. Maar gewoonlijk oedenkt hij dit niet, om dat een belastingbetaler zich in den regel veel meer van zijn plichten dan van zijn rechten bewust is. En doorgaans komt het belastingbiljet z66 laat en valt het daarop voorkomende bedrag zoo tegen, dat de gemoedsstemming van het slachtoffer slechts zelden gelegenheid voor rustig nadenken zal bieden. Wie zijn belasting gaat betalen heeft laten wij het maar eerlijk zeggen het ge- voel dat hij zijn geld over denl balk gaat gooien. Hij heeft de gedachte; dat hij er niets voor terug krijgt en dat zijn'offer eigenlijk geheel onncodiig is, omdat de lantaren, het rijwiel pad, de politie-agent, de vuilnisman en alles wat naar overheidszorg zweemt, er evengoed en ook evengoed voor hem zouden zijn als hij zijn belasting nu eens niet behoefde te betalen. En zelfs al erkent hij de billijkheid van de hem opgelegde verplichting om mede zijn aandeel in de algemeene kosten bij te dra- gen, dan nog zal hij op den zwaren tocht naar het belastingkantoor de overheid van elk gemis aan bezuinigingsinzicht beschuldi- gen en met meer of minder verontwaardiging telkens weer tot de stille overtuiging komen dat hij van al zijn vrienden en kennissen naar verhouding het onrechtvaardigste aan- slagbiljet heeft thuis gekregen. Wij hebben de gemoedsstemming van een belastingbetaler hier boven even onder een vergrootglas bekeken om duidelijk te ma ken welk een verdienstelijk man de uitvinder wel zijn zou van een systeem waarbij men zijn belasting wij zullen niet zeggen voor zijn genoegen maar in alien gevalle met minder tegenzin dan tot dusverre in handeu van den ontvanger kan stellen. Natuurlijk is de grootte van dien tegenzin recht evenrodig aan de grooie van het te be talen. bedrag en daaruit volgt al, dat men het pessimism® van een belastingsliachtoffer kan verkleineni door hemz ijin belasting ge leidelijk in Meine sommem bijeen te doen brenr g«n- In theorie is dat dan ook mogelijk. Want na de verschijning van een aanslag- biljet kan men zoo meldt dat biljet al- thans zijn belasting in een bepaald aantal termijnen voldoen. Maar de practijk leert wel anders. Die leert, dat het gewoonte wordt, dat de aanslagbiljetten z66 laat verschijnen, dat de daarop verschuldigde belasting in haar ge- tuui <-£ vaar bar amnU* jr*dadeUik cpvorderbaar is. Slechte menschenkenners zullen nu natuur lijk beweren, dat men ook onder deze omstan- digheden heel geleidelijk en daardoor ook heel gemakkelijk. betalen kan als men elke maand het twaalfde deel of elke week het twee-en-vijftigste deel van hetgeen men Yermoedelijk zal moeten betalen, terzijde legt. Men zou het b.v. telkens in een steenen spaarvarken kunnen stoppen. Maar wie aangaande den spaarzin van ons volk minder optimistisch gestemd zijn, vreezen, dat in sommige financieel minder ge- mafckelijke maanden of weken dat terzijde leggen wel eens opzettelijk vergeten wordt. Ook moet er uit het spaarvarken wel eens gewisseld worden en het kan zoo licht ge- bcuren, dat er met al dat wisselen meer uit den spaarpot gehaald wordt dan de van zijn plichten doordrongen belastingbetaler later weer door de gleul zal laten glijden. Sparen moet ook geleerd worden en er ligt voor de overheid een dankbaar arbeidsveld open, ons volk in haar eigen financieel be- lang het sparen voor belastingen gemak kelijk te maken. Natuurlijk streeft de overheid er allereerst naar den achterstand in de aanslagregeling in te halen. De minister van Financien heeft juist de- zer dagen op een desbetreffende vraag van den Chr. Besturenbond te Nijmegen geant- woord, dat met alle krachten gewerkt wordt om den achterstand in de aanslagregeling der inkomstenbelasting in te halen. Bovendien worden de ontvangers der di- recte belastingen gemachtigd aan hen, die hun aanslagbiljet voor het belastingjaar 1921—1922 eerst ontvangen hebben op een tijdstip, waarop de aanslagen, hetzij geheel, hetzij voor het grootste geaeelte, daaelijk in- vorderbaar zijn en die niet in staat zijn binnen zeer korten tijd het invorderbare be drag te betalen gelegenheid te geven, het verschuldigde in termijnen te voldoen. Natuurlijk zou het nog beter zijn als de overheid er voor zorg droeg, dat de aanslag biljetten op tijd verschijnen. Kan men het juiste bedrag daarvan niet zoo dadelijk vaststellen, dan zou men voor- loopig tot een zelfde bedrag als het vorige jaar of naar den maatstaf van eigen aangif- te kunnen aanslaan. Navordering van te weinig betaalde of te- ruggaaf van te veel afgedragene belasting zou dan heel gemakkelijk later bij definitieve vaststelling van den juisten aanslag kunnen geschieden. Zoover zijn wiji evenwel nog niet. Wij leven nog in het tijdperk van hooge aanslagbiljetten, die op een tijdstip verschij nen, dat het totaal bedrag vrijwel in zijn ge heel invorderbaar is. Wil men den zelf tot sparen onbekwamen belastingbetaler desalniettemin in de gele genheid stellen het door hem verschuldigde geleidelijk en gemakkelijk te voldoen, dan moet de overheid zelf een spaarsysteem uit- denken waarmede zoowel de betaler als de verkrijger der belastinggelden gebaat zullen zijn. In sommige gemeenten waar een op- haaldienst in het leven geroepen is kan men spaarzegels tot verschillende bedragen koopen, met welke zegels de later te betalen belasting voldaan kan worden. In andere gemeenten gaat men nog verder. Bij de algemeene beschouwingen der ge- meente-begrooting heeft mevrouw Aukes reeds op het Zwolsche voorbeeld gewezen en de vraag gesteld of dit ook in onze gemeente geen navolging zou verdienen. In Zwolle trouwens ook in Dordrecht heeft men een gemeentelijken stortingsdienst ingesteld. Die dienst is ondergebracht bij den ge- meente-ontvanger, die een zoodanige regeling wist te treffen, dat aanstelling van extra per soneel overbodig is. De ophaaldienst omvat de deelnemers die per week of per maand een vastgesteld be drag aan den bode willen betalen en de stor tingsdienst laat de gelegenheid voor het storten van willekeurige bedragen op wille- keurige tijden open. Op deze wijze stort men geleidelijk voor alle offers, die men aan publieke lichamen heeft te brengen en van het tegoed der deel nemers wordt over ronde bedragen van 10.— een rente per maand vergoed, bere- kend naar 3.6 pCt. De gemeente gebruikt van dit geld naar gebleken behoefte als kasgeld. Heeft de gemeente overtollig kasgeld het is tusschen twee haakjes voor haar een groot gemak voortdurend over kasgeld te kunnen1 beschikken dan wordt het weer bij den dienst gestort en ontvangt zij de rente van 3.6 pCt., terwijl de niet benoodigde gel- den bij een bankier gedeponeerd worden. Het is duidelijk, dat een eventueel winst- saldo van den dienst de gemeentekas ten goede komt. Burg, en Weth. hebben daar reeds beslo- ten ook de huren der gemeentewoningen door den stortingsdienst te doen innen en de muntgasmeters door dezen dienst geleidelijk af te schaffen. IjAH bant vwa 4*#r 4» wdiliiffauto fa ding, dat velen die vroeger als slechte belas- tingbetalers bekend stonden, nu reeds een tegoed bij den stortingsdienst hebben. Men ziet dat het de eersite stap op den weg is aan welks einde men voor zijn plei- zier belasting betaalt. In Zwolle komt de man van den stortings dienst slechts met e&i kaart of boekje waarop alles wordt bij- en afgeschreven en maande- lijks komen de regus van afrekening, zoodat men zelf kan controleeren. Zelfs de biljeten van Rijks-, kerkelijke en andere dan gemeentebelastingen kan men bij den ontvanger deponeeren die voor af- en overschrijving van de verschillende verschul digde bedragen zorg draagt. Het voorbeeld begint navolging te vinden. De Nutsspaarbank in Rotterdam heeft de- zer dagen, in overleg met het Departement van Financien, een regeling getroffen, waar- door de wekelijks of maandelijks te storten bedragen op bijzondere belastingspaarbank- boekjes worden ingelegd, ter latere voldoe ning daaruit van diverse belastingen. Ter aanmoediging wordt voor de op die boekjes ingelegde bedragen 1 pCt. rente meer totaal 3.75 pCt. vergoed dan op de gewone spaarboekjes. Natuurlijk kunnen de op deze boekjes In gelegde gelden per jaar minstens 1 en hoogstens 1500 slechts ter voldoe ning van belastingen worden besteed. Door de spaarbank worden na ontvangst van de aanslagbiljetten de verlangde bedra gen tegen overlegging van het spaarboekje van het biljet afgeschreven en aan de be- lastingadministratie overgemaakt. Onze wethouder van Financien heeft kort eleden de belofte afgelegd dat hij zijn voel- rorens eens naar Zwolle zou uitsteken. Misschien wil hij op den terugweg al is het niet de gebruikelijke route van de Overijsselsche hoofdstad over Rotterdam naar Alkmaar terugkeeren. Zoowel in Zwolle als in Den Haag schijnt er voor ons op belasting-betalings-gebied wat te leeren te zijn. De spaarzin onzer gemeentenaren aan- wakkeren is een loffelijk streven. Hen geleidelijk, gemakkelijk en we zouden haast zeggerf met genoegen be lasting te laten betalen is een kunststukje. welks gelukken wij voor onze gemeente van gjnscher harte zouden toejuichen. Buitealamd. DE lERSCHE KWESTIE. Generaal-majoor Arthur Solly-Flood ils benoemd tot mili'tair adviseur van de regee- ring van Noord-Ierlamd. Hiji moet plannen onitwerpen' voor de bescherming van het Nooor- den tegen invallen en voor de onderdrukkmg van het optreden van het Ierscne republi- keinische leger binnem de zes Ulsltergraaf- schappen. Heel U'lster is, volgens den corres pondent te Belfast van de „Eevening Stan dard" in spanning, daar men ieder oogenblik een aanval op groote schaal vreesit. Alles wijst er op, dat Z.W. Fertmanagh het gevaar- lijke punt zal zijn. De Valera bevindt zich in Donegal (heft ten westen vpn1 Ulster gelegen graafschap) met een geheimzinnige zending. Schier het heele graafschap heeft zijn zijde gekozen. GistemachJt hebben driehonderd mannen een' stroopfocht gehouden het douane-eta- blissement te Londen en vaten whisky en wijn vernield. Men schat de aangerichte schade op honderdduizenden ponden sterling. Ver- nomen wordt, dat de dranken toebehoorden aan firmans te Belfast. Een poging is gedaan om zich meester te maken. van de telefooncentrale te Dublin. Vrijstaattroepein echter verijddden deze po ging. De gang van zaken te Dublin en in het zuidwesten van Ierland gaat langzamerhand de richting uit van den toestand, die bestond vodr het bestand. Of de incident en tusschen de volgelingen der provisioneele regeering en de renublikeinen op touw worden gezet door veramtwoordelijke republikeinen, kan niet worden vastgesteld, doch zonder twijM doen de republikeinen hun uiterste best om de po- fngen der provisioneele regeering tot het erstellen van de orde en het voorbereiden van de algemeene verkiezingen te dwarsboo- men. Terwijl de berichten der laatste dagen melding maken van een verslechtering van den' toestand' in Ierland, heeft volgens een draadloos N.T.A.-teflegram, Craig, de pre mier van Ulster, medegedeeld, dat hij van de Znid-Iersche regeering nieuwe verzekeringen had ontvangen, dat zij van plan was dan vrede af te dwingen. De vooruitzich ten wartn volgens hem de laatste paar dagen aanmer- kelijk verbeterd. Veel lijkt het er echter nog niet o". DIE OOMFBRfENTfE TE GENUA. iDe openingsziiing zal, zooals oorsprow- kclijk is overeengekomen in het Pallazzo San- Gio om elf unr's miorgens plaats hebben. Er zijn slechts tadhtig uitnoodigingen1 verzonden. fin de leidendfe kringen- der conferentie werdi de vraag van het onderzodcen der vol- miachten besproken, wiaarbij men er vooma- mel'ijk over beraadslaagd heeft, hoe men moet handclen ten opzichte van de Russen, van wie eenige ondfer nameir optreden, die van hun «i0ttiliijke naman ataijkes. In den 'Duitschen Rijksdiag is van de re geering veTllangd om te Genua de bezettings- kwestie ter sprake te brengen. De Fransche ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan den tekst der geschreven in- structies voor de Fransdhe delegatie te Ge nua, welke gebaseerd zijn op het memoran dum van 31i Januari, dat behelst, dat aan de bestaande verdragen niet mag worden ge- tornd. TOGH EEN ONDERHOUD TUSSCHEN LLOYD GEORGE EN POINCAiRe. De speciale trein, waarmede Lloyd George reisde, kwatn ig(isterenmiddag te Parijs aan. Lloyd George was vergezeld van zijn echtge- noote eni zijn dochter, Worthington Evans en Sir Robert Home. De Fransche premier Poincar6, Barthou, Kemmerling, tolk van den Oppersten Raad en lord Hardinge, ge- zant van GrooHBritannig, begaven zich in den salonwagen, waarin Lloyd George rat, en onderhielden zic'ii met hem. DE OONFEREiNIBE VAN NEUTPALEN. IDe correspondent van dc „Vossische Zei- ting" meldt uit Bern, dat de conferentie der neutralen Donderdagmorgen van tien tot een unr en's middags van vier tot zeven uur heeft vergaderdi. Nlaar gemelld wordt stelt Nlederland zich op de conferentie op het standpoint, dat in verband met die vele groe- pen, d'ie te Genua volgens vaste mandaten zullen moeten handelen, de neutralen het beste zoudien doen door bemiddelendi tus schen deze gxoepen op te treden, ten einde zoodoend'e tot het welslagen van de confe rentie van Genua biji te dragen. Daarentegen waren Zweden en Denemar- ken van oordeel, dat juist met het oog op de vele groepeeringen, die zich te Genua zul- lien vormen, d!e neutralen slechts dan iets zullfen kunnen beneiken, wanneer zij1 zich zoo nauw als eanigszins mogelijk is aaneenslui- fen. De Zwitsers hebben aan' dit debat niet deel- genomen. Het schijnt, dat de Nederlandsche zienswij'ze zal zegevieren. Voorts werden besprekingen gevocrd over de verschillende ontworpen stelsels \an in- femationale credietverieening. 'Hlet Zwitser- sche pllan scheen het nicest in den emaak te vallien. Volgens dit systeem moet onmiddel- lijk een einde komen aan' het uitgeven van bankpapier door de land'eni met een sterk ge- deprecieerde valuta. Voorts moeten' Interna tionale banldbiljetten voor den exporthandel worden' uitgegewn. NA DEN DOOD VAN KARL. Volgens de „Echo de Paris" heeft die Raad van Ambassadeurs beslotea, dat er pogingen zulen worden gedaan, om de toelage van ex-koning Karl te regclen. Aan Zita en haar kinderen zal worden toegestaan Madeira metterwoon te verlaten, en zich in Europa te vestigen. Het zal haar eChter niet worden toegestaan, in Hongarije te verblijven. Uit Weenen wordt omtrent de monarchis- tisch demonstratie nog gemeld, dat zich on der de demonstranten ook de voormalige aartshertog Rainer Salvator bevonld. De politic kwaim aanvankelijk niet tusschen- beide bij de demonstratie voor het parle- mentsgebouw. Eerst toen talrijke sociaal-de- mocraten zich voor het parlement verzamel- den om een tegen-demonstratie te houden en dreigden, dat zij de arbeiders uit de fabric ken zouden halen, greep de politie in en ont- ruimde zij het plein voor het parlementsge- bouw, waarbij zij 21 personen rmesteerde. In difcn Nlationalen Raad interpelleerden de sociaal-democraten over de deelneming der regeering aan het requiem, waarop de bonds- kanselier, dr. Schober, antwoordde, dat de re geering noch voor het requiem was uitge- noodigd, noch als zoodanig er aan heeft deelgenomen. maar dat hen en enkele leden van het kabinet als particulier bij de mis voor den overleden ex-keizer Karl aanwezig waren geweest. Aartshertog Rlaiaer Salvator is wegens deelneming aan d'e monarchistische demon- straties tot 4000 Kir. boete veroordeeld. (Draad!.). GENE1RA.AL 8EMENOF GE A RRESTEEPD. iReuter meldt uit New York: De bekende .Russische kozakkenrgeneraal Semenof is Woensdagavond 'bij zijn aankomst te New-York gearresteerd. Hij erd1 er van be- schuldigd, in 1910 in Si'berie allerlei bont- werk en wollen goederen ter waarde van 915.000 pd. st. te hebben igestolen, welke 'be- hoorders aan eeni thans bankroete handels- maatschappij. Semenof werd vervoerd naar het Waldorf Astoria hotel en later voorloopig vrijgel'aten tegen een borlgstelling van 5000 pd. st., die hij met eenige moeite wist bijeen te brenigen. Een (hem vergezellende dame bood als borj stdldng aan een diamanteneollier ter wa van. 50.000 dolFar, dat edhter niet werd aan- vaard. Bij zijn arrestatie zeide Semenof zich de omstandigheden van den1 beweerdem dief- stal niet te herinneren, omdat er tijdens zijn oorlogvoering tegen de Roode legers groote vefwarring in Siberie heerschte. Ieder nam, wat er te nemen was. „De bolsjewiki site! en van miji eni ik van hen," zeide Semenof. „Hoe kan ik mij dan die goederen in het bijzonder herinnereni?" Toeni Amerikaansche journalisiten er Seme nof op wezen, dat de bevelhebber van de Ame rikaansche troepen in SiberiS en het Ameri kaansche lad van de intesgealliearde over de mooie collectie HEERENHOEDEN en MODE-ARTIKELEN. Zie Etalage HERM. DU CROCQ, Hoogstraat 4, Tel. 352. wcg ccnanissie ham beiden bandiet hadden genoemd en verklaard hadden, dat Semenef nooit door de geallieerden was erkend, ant woordde Semenof, dat het laatste op eeni ver- gissing moest berusten. Hij zeide: „Japan, Groot-Brittannie en Frankriik hebben mi] freld gegeven, zelfs veel geld, en. mij' in de aatste 3 maanden van 1917 en het geheele jaar 1918, groote hoeveelheden materieel ge- zonden." DE SCHATTEN DER RUSSISCHE KERKEN. De aaHsbisschop van Tobolsk (Siberii) en 97 priesters uit Tobolsk hebben' een beroep gedaan op de geloovigen. waadn zij- verkla- ren, dat goudl, zi'lver en edclsteenen overbodig zijn bij deu itoefening van den god&dienst, en er op aandfingea, aeze onmiddeilijk ter be- sdhikking van de hongerfijdenden te stellen. De sitaa&bank heeft reedis dirie poed 25 goud, 685 poed zilver en 1163 kositbare voorwerpen, afkomstig uit de kerken, in ontvangst geno men. Het wok der commissie, belast met het verwijderen van kostbare voorwerpen uit de kerken van Moskou, wordt voortgezet. DUITSCHLANDS ONTWAPENINO. Poincari eheft in de Kamer over de ont- wapening van Duitschland gezegd, dat on- danks den ijver, aan den dag gelegd door de commissie-Nollet, Duitschland nog ver is van zijn militaire. industrieele en moreele ontwa- pening. Danlc zij rijksweer, veiligheidspclilia en gewone politie, beschikte Duitschland over een geregelde gewapende macht van 25.000 man en uitnemende mofcilisatie-organen. Podncare heeft in de Kamer over de omit- zetting van het vredesverdrag aan, welke op het oogenblik te Berlijn wordt uitgegeven m eheel is gericht tegen ,.het brutale, misda- ige en scnandelijke verarag." Terzelfdertijd was een propaganda-brochure uitgegeven, waarin op ieder artikel van het vredesver drag commentaar werd geleverd en die be- sloot met de woorden: „Het vredesverdrag is onuitvoerbaar en zal niet worden uitge- voerd." De Fransche regeering meet rekening houden met deze geestesgesteldheid en kan de oogen niet sluiteu voor deze heimelijke actie, waarmee men voortgaat aan alle uni- versiteiten eni scholen in Duitschland de re- vanche-idee te verkondigen. Poincard wees op de noodzakelijkheid voor Frankrijk om een leger te hebben, dat voldoende krachtig is om een nieuwe invasie te kunnen voorko- men. Hij herinnerde verder aan de redevoe- ringen van dr. Wirth en Rathenau en de stemming van den Riiksdag, alsmede aan het antwoord der Duitsche regeering aan de Commissie van Herstel, welke laatste de in- stelling van nieuwe belastingen in Duitsch land verlangde, waarop Duitschland met een „neen" antwoordde. Frankrijk wil slechts zijn rechten verdedi- gen en den vrede handhaven besloot spreker. Duitschland wil echter niet berusten in de veranderde verhouding en het wil niet erken- nen, dat het de nederlaag heeft geleden, ter wijl het zijn onderteekening verloochent en zijn verplichtingen niet erkent. De meerderheid der Fransche Kamer wa9 het met Poincard eens, als bewijs waarvan verworpen werd amendment van een der le den om den diensttijd op 1 Yt jaar te bepalen, maar van 1925 af op een jaar. Poincare zei wel 66n jaar te willen, maar een vaste tijd voor de mvoering daarvan was nu nog niet aan te geven. TIJDELIJKE \T?EDE TUSSCHEN DE ITALIAANSCHE PARTIJEN. Naar wordt medegedeeld, is het aan die Italiaansche regeering gelukt een godsvrede te verzekeren tusschen de partijen van het parlement voor den duur van de conferentie van Genua en garantie te ontvangen, dat er rust zal heerschen tuschen de fascisti en com- munisfen, zoodat de conferentie niet door po- litieke excessen zal worden gestoord. GRIEKSCH-TURKSCHE ONDERHANDELINGEN. De geallieerde voorstellen voor het herstel van den vrede in het Nabije Oosten werden aan de Turksche regeering te Constantinopel officieel ter hand gesteld door de drie gealli eerde Hooge Commissarissen op 5 April, ter wijl drie weken na dien datum, in de voor stellen als eene voldoende tijdruimte aange- duid, de conferentie tusschen Grieken en Turken zal aanvangen. DUITSCHE PERIS OVER REDE VAN POINCARd. De nieuwe ophdtsende rede van Poincarfl in de Parijsche Kamer wordt in de 'Duitsche pers als een middel opgevat, waarmede Poin care kort voor het begin der conferentie van Genua stemming tegen' Duitschland wil ma-, ken en de atmosfeer opoieuw vergifltigen. Bo vendien schijtot hij vooriwendsels te zoeken, die nieuwe gewelddadige maafregelen tegen 'Duitschland moeten' reditvaardigen. De meerderheidssocialistisohe Vorwarts vindt, dat de rede alle lichtvaardige en boos- aardi'ge beschuldigingen, welke tot niu toe togen' Duitschland geuit zijn, overitreft Poin- eara sdiijtnt dan tmmgwn roenj' van zijn veer- 0 0 hi

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1