DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TAN NIEUWKUTK's SCHOENEN overwinnen door kvaliteitl No. SC Bhonderd Tier en twtnttgste Jmrrgang 1922. Dlt nuiomer utt 2Jflaflen thonnmiimirsprljs bij vooniitlwtnlins per :t n.annrton f 2.-, fr. per post f 2.RO. ltowijsn. 6 ct. Artvcrtonttopr. 25 ct. p. rc|><il, trrootero totters naar plnatsnilmto Itrioven franco N.V. Ttoet- on Itan.tetsitr. v.li. Harms. tlooter Zoon. Voordam CO, Tot. Administr. No. 3. Kedactio So. 33. DIXSDAG Mrsemur: t«. II. KltAR. lloofJredacisur I T|. N. AlkEHA. IX APRIL Buite&lt&d. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Duitsche delegatie is Zondagavond te Genua aangekomen. Teen de trein aankwam, was de zitting der Groote Entente bijeen, zoodat aan het station alleen de Italiaansche minister Rossi en de Duitsche gezant te Rome ter begroeling aanwezig waren. De voor-conferentie der Groote Entente bc- gon Zondagmorgen kwart voor elf in het Pa lazzo Rcale. Het doel was de vaststelling der agenda en de procedure der conference. De besprekingen werden te kwart voor een afge- broken en des namiddags voortgezet. Het woord werd bijna uitsluitend door Lloyd George gevoerd. Ook Barthou hield een rede, waarin hij met nadruk verklaarde, dat Frank- rijk absoluut niet voornemens is, de conferen- tie te belemmeren. Voorgesteld werd, om het voorzitterschap der conferentie aan den Italiaanschen premier Facta op te dragen. Men werd het eens over de agenda voor de openingszitting. Tusschen de Russische delegatie en den Italiaanschen minister van buitenlandsche za- ken Schanzer, hebben Zondagmorgen be sprekingen plaats gevonden, welke leiden tot opheldering van het Yerdere programma der conferentie. Men is overeengekomen, dat het Engelsch en Fransch de ofifcieele taal der conferentie zullcn zijnechter is ook Italiaansch toegela- ten. Voorts is men het eens geworden oyer de ihstelling en de bezetting der commissies. Er zullen in totaal vier commissies worden gevormd. nl. drie Europeesche, waarin Rut land niet zal zijn vertegenwoordigd, en &n Russische, waarin ook twee leden der Russi sche delegatie zitting zullen hebben. De drie Europeesche commissies zullen worden inges'eld voor transportwezen, finan cial en handel Voor elk dezer commissies zul len twee gedelegeerden van elk der vertegen- woordigde landen, met uitzondering van Rusland, worden benoemd, zoodat elke com- misise uit 56 leden zal bestaan. De Russische commissie zal uit 58 leden bestaan, n.l. be- halve de 56 leden nog de beide Russen. TDe Kleine Entente lieeft op een door Enge- land en Italie gedaan verzoek de verklaring afgegeven, dat zij op geenerlei wijze bereid is, een bepaalde mogendheid te volgen en zich haar beslissing voor iedere aangelegen- heid afzonderlijk voorbehoudt. 'De eigenlij'ke conferentie werd gister in de St'. Marco kerfc plechtig geopend door eene feestelijke mis, d'ie de kardinaal-iaarts- bisschop van Genua persoanLijk celebrecrde. iDe heer Facta, de Hali'aansche Premier legde des middags in zijne openingsrede den nadruk op die jammerlijke economische uit- werkingen vain den' werekfoorlog. Hij ver klaarde, dat het vertrouwen mocst worden hersteld, ind'ien de normiale working der eco- nomisdhe machine weder mcest terugkeeren. Daartoe was intemationale samenwerking noodzalkeliijk. Op de conferentie moestm haat en ooricgisgcvoelens vergeten word'en. Hij vervolgde: „Ons doel is het herstel van zoo danige toestanden in Europa, dat zij de vol- ken in staat zullen stelien vreedzaam naast elkaar te ieven, en- het m overeensteniiming brengen van' de venschilkinde nationiale eco nomische systamen, die zoo ernstiig door den oorlog geiroffen zijn. Dczelfde oprechite geest, die Washington bezielde, moot deze conferen tie beziden. Hiiji eindigde met aan te sporen tot biliij'kheid, rechlvaardig'heid en solidairi- teit tusschen de voiken in overeenetemming met de plechlige hoodschap, die pas door den Paus was uiiigevaardi'gd. Terstond1 ma zijne toespraak deed Facta de verklaring, diat, daar de resolution der con. ferentie van Gannes ter keranis waren ge- bradiit van al'lie mogendheden, die naar Ge nua waren ustgenoodigd, het bloote feit van de aanvaarding der uiunoodigmg eon bewijs was van de aanvaarding der beginselen, die de resdlufien van Cannes cmvatten1. Lloyd G'eonge, die dcarna ean rede hield, zeide: „Dit is de grootste vergadering van Europeesdhe niatienl, d'ie ooit in dit wereld- deel bijeonkwamen en met het oog op hare grootte, den aard van hare vertegenwoordi- ging en het belang van, de te bespreken on- derworpen zullen hare resu'ltaten verreikend zijn in hare gevolgen ten goede of ten kwade op het lot, niet alleen' van Europa, maar van de gehede wereld. Wij komen op gdijken voet bijeen, mits wij. gdij'ke voorwaarden aan- vaarden. Wij zijn niet hier als geallieerde en vijandeliijike stalen. Wij zijn niet hier als oorlogvcerenden en neutralen. Wij zijn niet samengekomen als monarchisten of republi- keinen of sovjet'tisten. Wij zijn vergaderd1 als vertegenwoordigers van allle natien en' voiken van Europa om gemeer.schappdij'k de beste methode te zoekem, om de geschokte welvaart van dit werdddeel te 'herstellen, opdat wij cl'k in ons rigen land1 en elk op zijne eigene wijze een beieren toes'taind voor onze voiken kuninen op'bouwen, dan de wereld tot nog toe genoten nee.'t, maar indien wij bijeenkomen op voet van gelijkheid, meet dit znn, omdat wij gelijke vcorwaarden aanvaarden. Deze voorwaarden hebben de mogcnc'hcden, die de uitnoodiging gedaan hebben, te Cannes uit- eengezet Zij zijn op alien evenzeer van toe- passing. Het zijn voorwaarden, tot nog toe aanvaard door alle beschaafde staten als grondslag van intemationale goede trouw. 7ij zijn op zichzelf eervol. Zij zijn noodzakc- liik voor elk verkeer tusschen de natien en zij <Uen j««j aAmmuIc «aa O veihaam niteit der staten. Wij aanvaarden ze zelf ten voile. Het zijn slechts voorwaarden, onder welke wij er in kunnen toestemmen, met an- deren te verkeeren. De eerste is, dat wanneer een land een contract sluit en verplichtingen aangaat met een ander land of zijne onderda- nen voor ontvangen waarde, dit contract niet kan worden genegeerd, wanneer het land van regeering verandert, zonder de waarde te ver- foeden. De tweede is, dat geen land den strijd an ondernemen tegen de instellingen van een ander land. De derde is, dat een 'natie geen aanvallen zal doen op het grondgebied van cen andere. De vierde is, dat de onderda- nen van een land gerechtigd zullen zijn tot onpartijdige rechtspraak in de gerecbtsho- ven van een ander. Indien eenig volk deze elementaire voorwaarden van beschaafd ver keer tusschen de natien verwerpt, kan het niet verwachten, te worden opgenomen in den bond der natien." De premier verklaarde, dat men moest aan- nemen, dat zij, die de uitnoodiging tot deze conferentie hadden aangenomen, deze voor waarden hadden aanvaard, die te Cannes werden opgemaakt en opgenomen in de uit noodiging tot de conferentie. Voortgaande zeide Lloyd George, dat, of- schoon de oorlog reeds meer dan drie jaren was geeindigd, Europa nog steeds wankelde onder de kolossale lasten van schuld en scha- deloosstelling, die er dooT waren veroorzaakt. De pols van den handel slaat zwak en onge- regeld. Het wettige bedrijf, handel en in- dustrie zijn overal gedesorganiseerdi en in een toestand van depressie. Er is werkloos- heid in het Westen, hongersnood en pest in het Oosten. De voiken van alle rassen en alle klassen lijden". De eerste behoefte van Europa, verklaarde Lloyd George, was vrede, werkelijke vrede. Zonder vestiging van den vrede en goeden wil tusschen de natien zou de aanstaande be- spreking van financieele zaken, wisselkoersen, transport en crediet van geen nut zijn. „Of- schoon thans het vechten heeft opgehouden, duurt het grommen voort. Daar er vele hon- den zijn in elk land, die zich verbeelden, dat zij, naarmate zij luider blaffen, des te meer den indruk zullen ma ken van woestheid en vastberadenheid, wordt Europa verdoofd door dit hondenrumoer. Wij zullen slechts werkelijk tot het herstel van Europa bijdra- gen, indien wij op deze conferentie aan dit grommen een einde kunnen maken. Wij zul len slagen, niet in een geest van begeerige waakzaamheid over zelfzuchtig belang, maar door het gemeenschappelijk verlangen, ons best te doen, om de wereld te doen. herstellen tot zijn normalen toestand van gezondheid1 en kracht. Wij zullen dit doen, indien wij het succes der conferentie afmeten naar het goe de, hetwclk wij bereiken, en niet naar hot goede, hetwelk wij verhincjeren. Laten wij meer denken aan hetgeen wij kunnen ver- richten, dan aan hetgeen wij kunnen beper- ken. Wij hebben alien eene gemeenschappelij- l:e beperking in de openbare meening van onze eigen landen. De openbare meening van het eene land is misschien meer geconcen- treerd op een enkel gezichtspunt der zaken en die van een ander land op verschillende onderwerpen. Dit brengt ongetwiifeld moei- lijkheden teweeg. Het is niet gemakkelijk deze uiteenloopende meening-en te verzoenen, ze'fs wanneer zij niet met elkaar in strijd zijn, maar de openbare meening is geen vast lichaam, zooals de Alpcn of de Apennijnen. Zij is vatbaar voor leiding, voor bestuur en beroep op rede en geweten, en ik vertrouw, dat zij in elk geval voor een groot deel zal toeeeven aan het beroep, dat alle s+aatslieden van Europa doen op haar verstand en hart. Men kan haar leeren, dat het goede van een ander land niet noodzakelijk een kwaad is voor haar eigen land, en omgekeerd, dat wat voor alle landen een weldaad is. ook voor haar eDen land het beste moet zijn," De Britsche premier drukfe zijn leedwezen uit, dat de groote Amerikaansche republiek niet was vertegenwoordigd Hij hoopte, d'at, zooals de beroemde burger van Genua eens Amorika ontdekte Genua eenmaal een on- sterfliiken dienst zou bewijzen aan de mensch- heid door Europa weder aan Amerika te ont- dekken. Ten slotte wees Llovd George op het feit. Hat He pers van fe'telijk de geheele wereld was verteomwoordigd Dit toonde aan hoe- zeer de wereld belang stelde in de resultaten Hpr conferentie. Indien wij falen, zal een ge voe' van wanhoop over de geheele wereld gaan Indien wii slagen, z.al een streal van vertrouwen de duistemis verlichten, die thans on Hen geest der menschen rust. De Fransche minister Barthou, die ook een rede hield, verklaarde, dat hij ter conferentie d'e weloverwogen stem en de loyale medewer- king bracht van Frankrijk. die naar Genua komt om te handelen. De Fransche afgevaar- digden zijn bereid hun aandeel te dragen van den gemeenschappeliiken arbeid en verant- woordelijkheid. Frankrijk wordt door geener lei nationaal egoisme gedreven en wenscht geenerlei hegemonie uit te oefenen De oorlog heeft Frankrijk te veel gekost om het niet een afkeer te doen hebben van de verschrikkingen van den oorlog. Het is beslist vredelievend. 7jin rechten. waarvoor het een verschrikkelij- ken prijs betaald'e, zijn geen beletsel voor een onderneming als de huidige en het program van Cannes heeft die rechten evenals de rech ten ziiner bondgenooten buiten bespreking cpsteld. Frankrijk zal zich te Genua niet op- shiitrn in een negative houding. De Fransche afcwtefdipAw rnggtm. w* aff nen, dat billijk, noodzakelijk of mogelijk is. Vrede en arbeid vormen het programma en het wachtwoord van Frankrijk. De Fransche premier heeft aan Facta een telegram gezonden, waarin hij er opnieuw zijn leedwezen over te kennen gaf niet te kun nen deelnemen aan de conferentie van Genua. Poincar6 sprak de beste wenschen uit voor het welslagen van de conferentie Aan de rede, welke de Duitsche rijkskanse- lier dr. Wirth hield, wordt het volgende ont- leend N'adat de rijkskanselier de begroeting in hoffelijke termen had beantwoord, verklaar de hij, dat alle voiken hun genezing zoeken en dat de gelijkberechtigdheid van alle voiken op deze conferentie noodzakelijk is. (Duitschland zal ondanks zijn buitenge- woon zware eigen zorgen in alle oprechtheid medewerken. Het is noodzakelijk, het wan- trouwen, dat nog steeds bestaat, uit den weg te ruimen. De wereldatmosfeer moet worden gezuiverd en de verschillende voiken moeten offers brengen. Een der voomaamste voor waarden voor de genezing van de zieke we reld is het herstel van een onbelemmerden handel. Het mislukken der conferentie zou den dood van alien beteekenen. Uit dit feit put Duitschland zijn vertrouwen. Het zal alle voorstellen onderzoeken en zoo mogelijk al het vereischte doen. Het is noodig de gevoe- ligheid der voiken te ontzien. Duitschland's lot is onafscheidelijk verbonden met het we- reldprobleem. De riikskanselier eindigde zijn rede met een beroep te doen, om het optimisme niet te la- ten varen. Alleen optimisme kan in de poli- tiek vruchtbaar zijn. DE TOESTAND IN IERLAND. Voor het eerst sedert het bestand patrouil- leerde Zondag Britsche infanterie in voile wapenrusting in de straten van Dublin: In een rede te Wexford zeide het hoofd van de voorloopi'ge regeering van ZukMerTand' Collins, dat Ierland wederom bedreigd werd door een langdurigen binnenlandschen oor log. Tenzij1 er onmiddellijk verandering towam in de tactiek en de houding van De Valera, zou slechts een wonder den burgeroorlog kunnen voorkomen. Hij deed een beroep op De Valera, otm zijn actio be Taten varen en na te gaan, waiarheen hij: het Iersche vo% leidde. Te Dublin werd Zondag befcend, dat een trein te Woodbridge in het graafechap Wide- low werd opgehouden, daar de rails waren o pgebroken. Toen een ploeg arbeiders de rails wilde herstellen, naderde een bendte gewapen- de mannen, die den arbeiders gelascte ;heen te gaan. Hun gereedschap werd in de rivier de Avoca geworpen. Later bleken de telegraaf- en telefoonlijnen doorgesneden.. De ffialen van 2 Ulstereche banken in het graafschap Roscommon z 'n door gewapende benden beroofd'. In het geheel werd ongeveer 8000 pond meegenomen. Gewapende mannen in een automobiel zijn te Lainsborough het gebouw van de Northern Bank binnengedrongen, eischten a1 het aan- wezige gelid en doodden den kapitein van dien bewakingspost. Hier gingen de roovers er met 7000 pond vandoor. 'De Ulster Bank te Castleren kreeg ook be- zoek van gewapende benden), die, nadat zij de bedienden met revolvers in beuwang hadl- den gehoudeni, vertrbkken met med'eneming van 1200 pond DE AMER1KAANSCHE MARINE-BEGROOTING. De ontwerp-marine-begrooting, die reke- ning houdt met de bepahngen van de vijfvou- dige vlootovereenkomst, betreft een bedrag aan uitgaven van 233 millioen dollar, hetgeen 181 millioen minder is dan in 1921. De annuleering der loopende contracten vereischt echter nog 61 millioen dollar extra. De Amerikaansche minister van marine, Denby, zal zich krachtig verzetten tegen de inkrimpingen in personeel en materiaal, wel ke in het rapport der commissie aan het Huis van Afgevaardigden over de ontwerp-marine- begrooting worden voorgesteld. Hij heeft verklaard, dat wanneer deze voorstellen wor den uitgevoerd, de verhouding van de vloot- sterkten van Groot-Britannie, de Vereenigde Staten en Japan niet wordt 553, zooals ter Washingtonsche conferentie overeengeko men was, doch 52 >33, daar hierdoor vijf van de achttien aan Amerika toegewezen slagschepen uit den dienst moeten worden genotnen. HET TURKSCHE ANTWOORD AAN DE GEALLIEERDEN. Het Turksche antwoord aan de geallieer- den zegt, dat de Verheven Porte bereid is binnen drie weken gedelegeerden te zenden om over den vrede te onderhandelen. Zij dringt er op aan het bezette gebied zoo spoe- dig mogelijk te ontruimen. De keizerlijke regeering betreurt het dat zij wegens redenen van binnenlandschen politie- ken aard Konstantinopel niet kan aanvaarden als plaats van samenkomst voor een nieuwe conferentie en noodigt de mogendheden uit een plaats in West-Europa aan te wijzen. De nota verzocht een algeheel terugtrekken van de Cirieksche troepen. In Engeland gelooft men. dat het Turksche an I woord een basis kan zijn voor verdere be sprekingen. MONARCH1STISCHE BETOOGINGEN TE WEENEN. T* Woensn if ht* vxdfcm tet monarchistische straatdemonstraties geko- men. De aanhangers der zwart-gde legiti- mistische partij hadden een requiem voor ex- keizer Karl bijgewoond. Na de plechtigheid begaven zij zich onder aanvoering van een af- ;evaardigde naar den vice-kanselier, om hem .run verlangens kenbaar te maken. Onderweg stuitten zij op een groep republikeinen en er ontstond een heftige woorden twist, terwijl aan weerszijden gescholden werd. Tot een ernstige botsing is het evenwel niet gekomen, daar de politie te juister tijd ingreep. De le- 'itimisten verzochten aan den vice-kanselier, jat de regeering gelegenheid zou geyen om het lijk van ex-keizer Karl in Oostenrijk bij te zetten en zijn familie vergunning zou geven om zich in Oostenrijk te vestigen. Des avonds legden de leden der zwart-gele legitimistische partij op het partij-vaandel den eed van trouw aan Otto, den zoon van Karl, af. EEN NOTA DER ENTENTE. Uit Sofia wordt gemeld, dat in een nota der Entente aan Bulgarije wordt geeischt: ontwapening der burgerbevolkin'gover- dracht der Bulgaarsche douane-bureaux aan een intergeallieerde commissie; contr61e op de bankbiljettcn-circulatie door de geallieer- den. Alleen onder deze voorwaarden kan aan Bulgarije een uitstel van drie jaar voor de be- taling dei schadevergoeding worden toege- staan. De nota moet "op 30 April zijn beant woord. DE RUSSISCHE KERKSCHATTEN. De bolsjewiki hebben besloten openlijk den strijd met de kerken aan te binden, meldt een telegram uit Kief aan de „Times". Ten einde de verantwoordelijkheid voor den honger snood van zich af te wentelen, verspreidden zij sedert eenigen tijd op groote schaal be- richten omtrent de groote rijkdommen van de kloosters en kerken, welke, als zij werden ver- kocht, den hongersnood aanzienlijk zouden kunnen verminderen. De aanvallen der bols jewiki zijn gericht tegen de priesters met den patriarch Tikon aan het hoofd. De sovjet-re- geering heeft last gegeven, alle weerspannige priesters te arresteeren en naar Moskou en Kief te brengen, waar zij voorloopig gevan- gen worden gehouden. De plaatselijke autori- teiten zijn, in de hoop de dankbaarheid! van de regeering te oogsten, hier en daar er toe overgegaan, de gevangenen op eigen initiatief te vermoorden. Onder de geloovige bevolking van Rusland en de Oekraine heerscht groote opwinding. Volgens een bericht uit Moskou verkeert het leven van den patrftirch in: gevaard. BISMARK-H ERDEN KI NO. De herdenking van den honderdsten ge- boortedag van Bismarck is in Beieren met veel ophef gevierd. Studenten en vereenigin gen van oua-officieren hebben bij die gele genheid luidruchtige nationalistische betoo- ingen gehouden. waaraan generaal Luden or 1 en verscheiaene person en van deeinamen en er werden toespraken aanzien igehou- den, waarin de sprekers iherziening eischen van het verdrag van Versailles en het terug trekken van de zwarte troepen uit Rijnland. DE POOLSCHE LANDRU TER DOOD VEROORDEELD. Uit Warschau wordt gemeld: De 36-jarige landbouwer Pasnik, die naar het voorbeeld van Landru, zeven vrouwen naar zijn woning had gelokt en ze daar vermoordde, waarna hij zijn slachtoffers beroofde en zijn 40-jarige vrouw, die hem hierin hielp, zijn tot den ko- gel veroordeeld. DE ONTPLOFFING TE GLEIWITTZ. Een huiszoeking door de geallieerde auto- riteiten bij eenige Duitschers verricht, lever- de geen resultaat op. Gleiwitz is sedert de ontploffing geheel van de wereld afgesloten en de reeds zeer strenge controle is nog verscherpt. In verband met de geweldige ontploffing zijn de directeur der staatsijzergieterij „Berg- rat" Weber en de portier dezer fabriek gevan- gen genomen. OVERSTROOMING TE DWINSK Doordat het water der Dwina 10 meter bo- ven he;t normale niveau gestegen is, wordt Dwinsk door een groote overstrooming ge- teisterd. In de voorsteden, die geheel overstroomd 7;;n. staat het water tot aan de tweede ver- dinning der huizen De brug. die de beide oe- vers der rivier verbindt, is weggespoeld. WEER EEN RI1KE OOM UIT AMERIKA. iNlaar de ..Chicago Tribune^' uit Ostende med* t* deepen zijn daar m dartigtal visschers en kleine boeren plotseling rijk ge worden. Zij hebben tenminste bericht uit Amerika gekregen, dat de nalatenschap van een sinds lang overleden 00m ergens in de Far West hun thans ten deel zal vallen. De 00m in kwestie, een zekere Doyen, zooals trouwens al zijn erfgenamen' heeten, emigreer- de jaren geleden naar Amerika en stierf daar in 1883, nadat hij enorme rijkdommea had verworven. Zijn vermogen was gelegateerd aan een paar neven in BelgiS, doch de afwikkeling van de zaken nam zooveel tijd in beslag, dat het aantal erfgenamen sindsdien door geboor- te en aantrouw aanmerkelijk is toegenomen, terwijl de oorspronkelijke begunstigd-en voor het meerendeel reeds gestorven zijn. Naar de laagste schatting bedraagt de na latenschap ,omgerekend in Bel'gische munA niet minder dan 175 millioen francs. DOODGE'SCHOTEN: Op de Lausderheide werd bij de schiet- oefenimgen van de infanterie gamizoen Amerefoort, dood1 geschoten de mi'llicien ser geant V. 16e reg. le schcodcomp. Deze be- vond' zidi in de observatiepost en was ach- ter de schijf gekropen. Oinderwijl raaWe het sein van onveili'g los en' men dacht, dat ge schoten kan worden. Van een 50 meter af- staind werd hij dwars door het hoofd' gescho ten en overfeed onmiddellijk d'aarma. VEROORDEELD. De reditbiank te Medhe'en heeft zekerea P. V., een Nederlander, diie op 6 Februari in den trein Antwerpen—Brussel een aansllag heeft gepleegd op den heer Struyckens, uit Utredht, en dezen daama heeft bCstolen, tot vijlf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Boven- dien werd hij rot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens foeaieiginig met den dood van een1 waker en tot drie maanden of 300 francs boeta wegens het dragen van' vuun wapens. KORTE BERICHTEN. - Een achthonderdtal Britsche bankiers, kooplieden' en industrieelen deed een beroep op de conferentie van Genua om de beperkin- Igen van den vrijen handel op te heffen. Sir Arthur Beut, voorzitter van d'en Bond van Britsche Kamers van Koophandel en kolonel Armstrong, voorzitter der Federa tion of British Industries, door Lloyd George uitgenoodigd naar Genua te komen. Uit Brindisi wordt de aankomst van Kemal pasja gemeld, die zich als niet-offi- cieel „waamemer" naar Genua zal begeven. De „Epoca" meldt uit Athene: De po litie heeft 117 perscnen gearresteerd, die als Venizelisten bekend staan. De troepen te Athene en in den Piraeus zijn gealarmeerd, aangezien men in de eerstkomende da gen. een putsch der anti-royalisten verwacht. Ex-keizerin Zita heeft aan de Zwitser- sche regeering voor haar en haar kindleren verlof gevraagd, naar Zwitserland terug te keeren, daar de kinder en het klimaat van Ma deira niet kunnen verdragen. Uit New-Yoric zijn 68 leden van de In dustrial Workers of the World (Amerikaan sche Bolsjewisten) naar Europa cegaan. Zij zullen door vele anderen gevolgd worden. Het is hun voornemen, om ijzer- en staal-in- dustrieen in 't Oeralgebergte op cooperatie- ve basis te exploiteeren en de Swjetregeering ten doen deelen in de opbrengst. In een vergadering van de sovjet te Moskou heeft Trotzky een motie doen aanne- men om .schadevergoeding te eischen van Fin land voor de verwoesdngen bij den opsitand in Karelie. Volgens een telegram uit Moskou zijn sociaal-revolhtionuairen, die zich in voorloo- mge hechtenis bevinden, op 1 April in hon- gerstaking gegaan. Zij verlangen oogenblik- kelijk naar het buitenland te worden gezon den. Volgens berichten uit Engeland zou de Iersche regeering maaitregelen voorberei- den tot het weder houden van klassieke Ier sche spelen, die voor het laatst werden gehou den ongeveer 750 jaar geleden, toen de Brit sche so1, dat en voor het eerst 'itandden. - In het Rijnland mogen voontaan op last der geallieerden geen voordrachten meer ge houden' word'en over de schuld aan den oor log. Ook verbieden rij organisaities als de Duit sche padvindersbond en de Beiereche Webr- krafsverein, daar deze meer een militair- dan een sport-kafakter zoudien hebben. De laatste nog levende passagier van het luchtsdiip, dat dezer dagen bij een bet- sing boven Fransch gebied1 naar benatks sterttf, is thanf ook ov«rl«d»n. MWUUII

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1