DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Xo. 88 DONDEBDAG honneiiHMiUjpriJs blj rooruithotalinj; per 3 nmnnrton f 2.—, fr. per post f 2.50. Jiewijan. ft ct Artvortontippr. 25 ct. p. regel, srootcre tettors naar plaatsniiiiito ItripvMi franco N.V. Rook- on Ilaintolfidr. v.h. Ilornifi. (Foster Zoon. Voordam CO, Tel. Adininistr. No. 3. Rodnetio No. 33. IfoaMredacteurT). K. AIHiMA IS APRIL Oirewwur0. II. KRAK. lultemlaod. DE CONFERENTIE .TE GENUA. De gedelegeerden van de 34 vertegeiiwoor- digde unden werken nu, zooals wij reeds meiddea, in commissies, en het gevolg daar- van is net echaarscher warden van de berieh- ten. Naar de correspondent van die „B. 1. a. M." meldt, hebben de Franschen zich giste- reu bij de ltaiianen beklaagd, dat de ieider der conferentie vooringenomea tegem Fraak- rijk is. De ltaiianen moeten deze bezwaren volkomen ongegrond hebben genoemd. Gistermorgen is de economische camimiv sie der conferentie samengesield. De Frausche gedelegeerde Colrat is tot voorzitter be- notmd. De mogendheden zijn op dezelfde wijze vertegenwoordigd a Is in de andlere commissies. De Belgische premier Theunis is benoemd tot voorzitter van de commissie voor het ver- keer (4e commissies). Voorts zijn in deze com- missie vertegenwoordigd: Ooetenrijk, Palm, Estland, Zwitserland en Portugal behaUve de andere regelmatig vertegenwoordigde statm. De laatstgenoemde commissie besloot een subcommissie te vormen voor de omschrijving der te behandelen problemen, en wel op een drievoudige basis, n.klo. de conventie van Barcelona in zake het regime der waterwe- gen en spoorwegen en het vrije transito-ver- keer, 2o de conventie van Porto Rose in zaike het verkoerswezen van Midden-Europa, en 3o. de aansluiting der Russische verkeerswegen bij het 'Europeesdie net. In de economische commissie is een Hoo- gaarsch voorstel tot verdeeling van het werik over verscheidene subscommissies, waarvan er een zich in het bijzonder zou bezig houden met de aangelegenheden der successie van Oostenrijk, verworpen. Op voorstel van Nederiand werd1 het aan- tal leden der economische subcommissie op fwaailf gebracht. Zoo noodig, zal eeni beroep woiden gedaan op de orvaring en1 de dossiers van het Internationale Arbeidsbtureau. De kleine mogendheden Jiebben geprotes- teerd tegen haar onvoldoende vertegenWoar- d'iging in de sub-commissie, met het gevolg, dat zij in de sub-cotnmissies voor economi sche aangelegenheden en voor verkeerskwes- ties vijf gedelegeerdem mogen hebben in plaats van vier, en dat de naties, die in het geheel niet vertegenwoordigd zijn, het recht krijgen, memoranda in te dienen betreffende de economische rapporten der deskundigen1, welke de basis der d'iscussies in de dlrie su'b- commissies zullen vortrnen. Behalve in de financieele ruboommissie is Nederiand eveneens vertegenwoordigd in de economische sub-commissie. In de gister gehoudlen zitting der economi sche commissie heeft die Duitsche delegatie haar memorandum overhandigd. Naar ver- luidit behelst het, na de uiteenzetting van' den economischen toestand van Duitschiansd, het voorstel tot het uitschrijven eener intermatio- nale leening nam ens Duitschland met goed- keuring der Entente. De Commissie van Herrstel heeft aan de te Genua vertegenwoordigde Entente-mogend- heden een siatistische opgave omtrent Duitschland's betalingsverplichringen en de tot dusver verrichte Duitsche betahngen doen toekomen. In de poi'ltieke sub-commissie is het reeds den eersten dag tot een heftige botsing tus- schen Rusland eenerzijds en Japan en Roeme- nie anderzijds gekomen. Het strijdpunt lag tussehen Rusland en Frankrijk. Franikrijk had door Barrfcre, maar in naam van de ahti- bolsjewistische partij van Georgie, een voor stel doen indienen, om het onafhankelijke Ge orgie tot de conferentie toe te lalten. Tsjitsje- rin verklaarde onmiddeffijk, in een dogelijk voorstel het begin van een sytematischen aan- val op de bezittingen' van Sovjet-Rpsknd te moeten zien. Dit was gehed in sfcrijd met de anders door Fran'krijk zoozeer ift bescher- ming gen omen bepalingen van Oannies om de ghenzen van alle aan ae conferentie deelne- mende landen te respecteeren. Sovjet-Rusland is in zijn geheelen tegenwoordigen omvang, die Georgie mede insluit, te Genua uitgenoo- digd Danrmede is deze bezifting erkend Ind'ien nog eens het woord Georgie werd ge noemd, zou Tsjitsjerin oogenblikkelijk de zaal verlaten. Men liet daama het voorstel omtrent Georgie dadelij'k vallen. Om het fias co voor Frankrijk te vterbloemen^ kwamen la ter Japan en Roemenie Frankrijk te htilp. Daair Tsjitsjerin op het beslissendle punt de overwinning had behaald, nam hij de proites- ten van deze beide staten onverschil'lig op. De Evening Standard!" zegt gemachtigd' te zijn het standpoint van Lloyd George eti Sir Robert Home over de resui'taten van' de eer- ste twee dagen weer te gevem. De premier en de Britsche delegatie erkenden van den aan- vang af de verschillende geweldige moeilijk- heden, die aan de conferentie in den weg slon- den voor deze kon functionneeren en waar- van er een reeds in staat ware de conferentie te doen mislukken De eerste moeilijkheid was de mogendheden 6en lijn te doen trekken ten aanzien van de feitelijke voorwaarden. Uit naam van het Britsche volk wenschte de Brit- sbhe missie dat er cen eind zou komen aan den oorlbgshaat en voelde zij, d'at de oorlogs- groncMag niet de ware was en dat het eerst noodzakeiijke was: geen verdleeldheid en geen oncferscheid tussehen de naties te Genua. Die mor'iikheid1 is men met succes te boven ge komen. T> to-aMe MainriVe Wwasda ws» ds vaarding der voorwaardea van Cannes. Alle mogendheden hebben dim groadslag aan- vaard. De derde was de ombekende factor, die zicfa zou kunnen voordoen en zich ook voondeed, doordat Tsjitsjerin de ontwapening naar vo ren bracht. Een tijdlang dlreigde dit de con ferentie te doen mislukken, doch een tactvol optreden behaalde de overhand. De vierde was de vonning der eerste com missie. Dat was een zeer emstige kwestie. De vraag was hoe alle mogendheden zoudien vertegenwoordigd zijn en de commissie toch zou kunnen werken. Europa editer „speelde het spel" in den geent van Lloydl George door toe te stemmen in een vertpgenwoordi- ger elk voor de vijf geallieerde mogendheden, terwijl Ruslaind, Duitschland en vier andere het overige Europa vertegenwoord'igen. Np deze hiuderpalen uit den weg zijn geruimd, is dte conferentie goed op weg en Lloyd George en Facta zijn zeer ingenotnen met den gang van zaken. LLOYD GEORGE EN DE VREJDE IN EUROPA. Volgena de Petit Parisieu" verzekert men in welingelichte kringen, dait Lloyd George het plan zou hebben, een conventie voor te steltai, waardoor alle te Genua vcriegen- woordigdte staten zich onderling vcrpli :htm, voor den tijd van tien jaar geen aanvallen tegen nabuurstaten te ondernemen. Zooals bekend, is te Canena van een derge- lijke verplichting reeds sprake geweest, doch thans zou een hierop betrekking hebbend ver- drag gesloten worden, waarbij alle partijfen formeel gebonden worden. Het verdrag zou weliswaar geen sancties bevaitten, dbdh de bedoeling van EngeLand zou zijln, dat geen enkele staiat het zal wagen zicli door sohen- ding van het contract den boycot van geheel Europa op den hals te I alen. Het Engelsche voorstel, aldus het bladi, is dus in zekere mate een tweede, meer uitge- breide redactie van artikel X van het Volken* bondsverdrag Duitschland en Rusland zouden door het plan van Lloyd George de in heit /erdrag van den Volkenbond vervatte verplichting op zich moeten nemen, zonder dat zij! direct in den Bond opgenomen wairen. Sir Robert Home, een der Engelsche ge delegeerden te Genua, heeft offiaeel diit be- ridit tegengesproken. HET MEMORANDUM OVER RUSLAND Verechillende dagbladcorrespondenten te Genua houden zidh bezig met het memoran dum der geall. deskundigen, dat Lloyd George aan Tsjitsjerin heeft overhandigd en waarin feitelijk nogmaals het sitandpunt der Entente ten opzichte van de Russische kwes tie wordt uiteengezet. (zie ons no. van gis- teren). A1 gem een is men van opin ie dait dit memo randum een venstrekkende inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Rus land beteekent en men verwacht, dat Tsjitsje rin tegen dit memorandum in de eerste plaats zal inbrengen, dat de daarin vervatte voor waarden in strijd1 zijn met het eerste punt der resolutie van Cannes. Omtrent een groot gedeelte der voorwaar den heeft Tsjitsjerin reeds bij voorbaat, toen ze hem nog in't geheel niet bekend1 wai ren, verklaard, dat ze voor de Russische re- geering volkomen onaannemelijk waren en de speciale berichtgever te Genua van het „8 Uhr Albendblatr meldt dan ook uit welinge lichte bran, dat die Russische delegate reeds aan het presidium heeft medegedeeld, dat de Russische delegatie het bealutt der Londen- sche commissie van deskundigen niet a1s grondslag voor verdere onderhandelingen kan aanvaarden. Oistermiddag zijn besprdkingen gehouden tussehen de Russisdhe, Italiaansdie, Engel sche en Duitsche gedelegeerden. DE TOESTAND IN IERLAIND. Dat de toestand in Ierland de laatste da gen door de onverzoenlijike houding der repu blikeinenl onder aanvoering van De Valera ongunstiger is geworden, nebbeni verschillen de beridhten Wel duidelijk igemaakt Tal van personen haddeni Dublin reeds ver laten uit vrees voor de ongunstige wending in den loop der dingen em vooral met het oog op mogelijke botsingen in de eerstvolgende dagen als gevolg van de breuk tussehen vrij- staters en, repumikeinen1. Vandaar dat met bijizondere vreugde is ontvangem het bericht, d'at de leidlers van beide partijem (Collins en De Valera) zouden coofereeren,. Aanvamkelijk was deze bijeenkomst op gisterem bepaald, maar nu heet het, dat zij' morigem zal plaats hebbem. Men' gelooft, dat de lersche arbei- derspartij ook een vertegenwoordiger zal zem- den. Dat de toestand wel ernstig is blijikt uit een mediedeeling van Church ill in het Engel sche Lagerhuis, toem 'hijl gisterem zei, niet te geloovem, dat de waarschijnliikheid van een ecfaec in Ierland grooter was dan de mogelijk- heid van succes. Hij meemde, dat de genratig- dc openbare meening zich om de voorioopitge regeering schaarde em dat de houding van De Valera em de zijnem was te wijtem aan het besef, dat zij bij de verkiezing geslagen zouden worden,. Hiji adhtte het niet veratan- dig, aan ite kondigen wat de Britsche regee ring zou doenj in geval de republiek werd ge- proclameerd, maar de Britsche regeerinjg zou onder geen omstandigheden1 de stichting in welken vorm ook dulden van een onafhanke- lijke republikeinsche regeering in Ierland; hi ■<->*** 1ut wuk aW d* wsanekQla' lijk, dat de voorioopige regeering in de eerst- komemdc veertiem dagem geweldaadig omver feworpem zou worden,. Als onverantwoorde- ijike personen zouden pogen een republiek te Yestigem in eenig deel van het land, dan zou <:e Britsche regeering de omstandigheden xebbeo te overwegen. DE RAMP TE GLEIWITZ. Dinsdagmiddag had op het kerkhof van Cosel de begrafeojis plaats van acht Frau sche Goldateo, die hij de ontpioffing om het even zijn gekomen. Geaeraal Lerond en andere offiaeren vso dfi intergealiieerde commissie wareni bij da plechhgheid tegen- woordig. Er werdan nog eenige lijiken van "ramsche soldawam te midden der puanhopen gevondiem. iBiiji de opspeming van personen, die moge- ijikerwijze betrokkan zijn geweest hij de ont pioffing, heeft de Fransche districtscontro- ieur te Ratibar, vergezeld van de Opper- Sllezische polities in de hotels te Ratibor een huiszoekinggedaan. Ex werden enkele per sonen1 gearreateerd, die echter later weder op vrije voetea werden gesteld. DIB BOMIAANISLAG TE BOEDAPEST. De verdenking, den bomaanslag in de li ber,ale club te hebben. gepleegd concentxeert zich steals meer op de vereeuiging der „Ont- wakende Hongarem." Het oaderzoek tegen de vereemgmg ea eenige vooraanstaande leden wordt krachtig voortgezet. Enkeleu zijn reeds gearresteera. Door het onderzoek zou, naar verluidt, reeds een tweede aanslag zijn voorkomen. BERGSTORTINGEN IN ZWITSERLAND Het dorp Les Evouettes, gelegen in het Zwitser6che kanton Wallisi, ongevcer 3 K.M. boven de uitmonding van de Rhone in het Meer van Geneve, wordt, zooals bekend, door bergstortingen bedreigd. De toestand is, meldt de „Times", zeer ernstig. Vlak bij het dorp is een uitholihng van het tableau, 1700 meter boven den zeespiegel, ligt het prachtige meer van Tanay, dat zoo diep is, dat men het steeds bodemloos noemde. Dezer dagen zalote het water ploiseling eeni ge meters, en men meent nu, dat het water is weggeloopen door scheuren in den rots- wand, waardoor groote steenmassa's zijn los- geraakt en in het da: naar beneden dreigen te storten- DE DUITSCHE SCHADELjOOS- STELUNG. De Commissie van Herstel kwam tot over- eenstemming omtrent het beginsel der nieuwe nota, welke binnenkort aan Duitschland zal worden gericht De comhti6sie acht zich ge bonden door bet besluit waarbij aan Duitsdh- lamd een moratorium tot 31 Mei wortd toege- staan, doch Duitschland zal' op 15 April. 18 millioen goudmark en op 15 Mei 50 mi'llioeni gondmarken moeten betalem FRANKRIJ1CS ECONOMISCHE POSITIE. De „Daily Mail" pu'bliceert het eerste van een reeks van d'rie artikelen, gewijd aan die posdtie van Frankrijk in Europa op het oogenblik van het bijeen zijn der Genua-can ferentie. In dit eerste artikel wordt de econo mische pceit'ie van Frankrijk uiteengezet. Daarbij wordt gewezen op het feit, dank zij de energie em arbeid van zijn bevolking, dat Frankrijk zich in 'n welstand kan verheu- tren, welke men in geen ander land van Euro pa Yindt. GEHEIME ORGANiISATIE ONTDEKT. De Eistlandsche legal ie te Berlijn deelt niie- de, dat in Estland een getheime Russische mo- narchistische organisatie is ontdelkt. die ten doel had oonflicten tussehen Estland en Sov- jet-Rusland in het leven te roepen. Zij; stond ook met de Duitsche monarchistische kringen in betrekking. Een aantal der personen, die gearresteerd zijln. bleken Duitschers te zijn. Verder bestond ae vereeniging hoofdzakeliijlk uit ouduofficieren van het voonnalige Rusr sische leger. Teekenend is, dat zij ook van bolsjewieksdie zijde geld ontving. GEEIN DO'RST MEER. Graham BelL de Amerikaansdhe uitvinder, is op het oogemblik naar de „Chicago Tri bune" uit Amerika vera^emt bezig met een uitvindinig, waardoor zeelieden en reizigers in de woestijn voor dorst zullen worden be- hoed. Bell beweert, dat hij er in geslaagd is, de waterdamp uit de geademde liudht te des- tilleeren. Hij heeft daartoe een eenvoudig ap- paraat geconstrueerd, dat reeds uitauntend rmoet hebben gewerkt. Het toestelletje bestaat uit een glazen buis en een flesch. Men adeint de lucht uit de tangen door de glazen buis en krijgt op deze wijze in een uur tijd 100 gram water, hetgeen meer dan voldoende is om> iemand in het leven te houden. Het ap- paraat is zoo eenvoudig, dat de uitvinder zelfs niet de moeibe neemt op zijn uitvinding patent te nemen. DE SCHADELOOSSTELLINGS- KWESTIE. „Havas" meent te weten, dat Rathenau, een Duitsche gedelegeerde te Genua, getracht heeft een aldlaar vertegenwoord'igde gealii eerde mogendheid over te halen om het imitiL atief te nemen am de kwestie dter schadelbos- stelling op de conferentie ter sprake te bren- gen, met net oog op den 'vervaltijdl in einde Met, waarin uwitecMand nu mod* v«r- klaart, het niet ,in staat is tevoldoeu. Nahiur lijk had Rathenaiu geen succes. GRIEKENLAND EN DE VOORGE- STELDE WAPENSTILSTAND. Uit Parijs wordt gemeld, dat Griekenliand volgens berichten uit Smyrna definitief de voorstellen tot een wapenstilstand met Tur- yje van de hand heeft gewezen, voornamelijk wegens den eisch der Tuxken betreffende de ontruiming van bepaalde gebiedsdoelen. FIUME. Uit Laibach wordit gemeld^ dat de Fiu- maanscfao fasdstea een aatnal Kroatische burgers der stad als gijzelaans hebben ge- vangen gezet en deze slechts willten vrijiateni, wanneer Zuid-Slavie de te Agram gearres^- teerde fascistem in vrijheddi stelt. KORTE BERICHTEN. Het van New York te Cherbourg aan- gekomen trans-atlantische stoomsdhip Mau ritania heeft de reia volbracht in 5 dagen 10 uur en 36 minuten. Dit is tot dusver de saelste tijd!. Weer en wind waren gunsitig. De Spanjaaxden meldea een verovering in Marokko. In de Amerikaansche staten Texas ea CXklohoma heeft een cycldon gewoed. Men vreest, dat er vele menachenlevens te betreu- ren zullen zijn, Bovendien zijn vele personen gewdnd. Toen Dinsdagmiddag twee rijksbaken- meesters bezig waren met het verleggen van bakens in de_Waal bij Nijmegen, sloeg hun roeiboot om. Een himner werd gered, doch de 50-jarige A, Th. Lith, uit Nijtaegen, is ver- drooken. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is te Bo- degraven de 82-jarige C. de Jong bij het over- steken. van den overweg door een trein over- reden en gedood. Naar verluidt zou de Fransche premier Poincard binnenkort naar Genua gaan. Volgens de ,,XXe Siecle1" heeft de Belgi sche regeering net verzoek van den Dixit- schen gezant om uitlevering aan Duiitsch- land van dem iDuifschem politiebeambte Ha bicht, verdacht van den moord op luitenant Graff, van de hand gewezen. De Duitsche regeering is van oorded, dat, daar de moord' op Duitsch grondgebied heeft plaats gehad, Habicht naar de Duitsche justitie moet wor den verwezen. De Duitsche RSjksraadl heeft het wets- on twerp in zake de toelatiing van vrouweo tot de rechterlijke functies aangenoimea. De prins van Wales is in Japan aan- gokomein. Hem' viel een geestdriiH-ige ont- vangst te beurt bij aankomst te Yokohama. Bijihet vertrek naar Tokio werd hij weer Mi- die taegejuichit. iDe onderhandelingen over het loon1 in de Engelsche katoenindustrie zijln af ge- sprongen. Men weet nu, dlat op 29 April 300.000 arbeiders zullen' staiken. Te Catania (SiciliS) zijin de portier en twee nachtwakers van de Banco ai Sicilja gearresteerd' in verb and met een inhraak in die bank, waarbij) de heele inhoud der brandr kast, 91 millioen lire, gestolen is. De Nedler- en Opper-Oostenrijksche tex tiel-fabrikainten hebben aan het eind der vo- rige imiaand wegens toenemen.de concurren- tie het oollectiert arbeidscontract opgezegd. Dientengevolge dreigt er thans een stakisg. Tussehen Barcelona em Majorka is een vliegtuig in brand geraakt. Het toeste' stortte in zee. Het lukte aan een stoomboot omi den mecanicien ite reddten. De bestuurder was niet meer te helpen, daar die onmiddel- lijk in de golvem verdween. 0 percent der gemiddelde marktwaards van het versche, inlandsche vleesch. Im- mers naar denzelfden maatstaf wordt ook van het hier geslacht wordende vee de ac- cijna geheven. Voorgesteld wordt de ge middelde waarde van het vleesch voor eea maandelijksch tijdvak telkens te doen vast- stellen door eene commissie van deskundi gen. WIJZIGING VAN DE ARBEIDSWET. Naar de Volkskrant verneemt is, nu de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de voorgestelde wijzigingsai van de Ar- beidswet het voorloopig verslag heeft uitge- jracfat, onmiddellijk na Paschen de memorie van antwoord te verwachtcn, zoodat na het reces het eerat met de behandeling van' di* wetsontwerp kan begonnen worden. De Vereeniging van zitivelfabrikanten in Nbdertand, zich Mains noemendc Vereeniging voor zuivelindustrie en MeMiygiene, betoogt in een adires ami de Tweede Kamer, dat bij de aanhangige wijziging van de arbeidswet 1919 voor de zuivdindtlstxie dringead nood- zakelijk zal zijn I. In de wet vast te leggen, dat de zuivel industrie het recht heeft het aantal uren, dat per jaar gewerkt mag worden, naar behocfte over de seizoenen te verdeelen. II. Het aantal arbeidsuren in een kalender- jaar voor da zuivelidustrie vast te stellen op 2600. (Ingevolge sub. 1 met eene rrije verdeeling over winter- en zomerseizoen, doch met een weekmaximum binnen de perken der wet.). III. Dezen werktijd van 2600 uur toe te staan aan alle zuivelindustrieen. zijnde bo- terfabriekem, melkproducteniabrieken en mclk- inrichtingen. DE KONINiKLIJKE FA MIL IE NAAR HET LOO. De Koninklijke faimilie heeft het voornemen Zaterdag 6 Mei het Koninklijlk paleis op het Loo voor haar zomerverbltijf te betrekken. Binnenland. SCHIRIFTELIJKE VRAGEN. Op Vragera van den heer Duymaer van Twist betreffende de indiening van het wets ontwerp tot regeling van de schadevergoe- diing der Zuiderzeevisschers, in verband met de afsluiting van de Zuiderzee, luidt het ant woord van den! minister van waterstaat: De adviezem, welke zijn gevraagd omtrent het verslag van de betrokken subcommissie van dem Zuiderzeeraad betreffende eeni wette- lijke regeling van de schadevergoeding der Zuiderzeevisschers, zijn thans binnengeko- men, zoodat de bewerking van het wetsont werp kan wordem voltooid. De aanhangigmakimg er van bij dem mi- nisterraad kan eerlamg wordem tegemoet go- zien, INVOERRECHT OP VLEESCH. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging van het invoerrecht od vleesch. Gedurende de laatste helft van het af geloopen jaar is de invoer van verse rundvleesch, speciaal uit Denemarken en Tsjecho-Slowakije belangriik toegenomen. Onder die omstandigheden meent de minister van financien gevolg te moeten geven aan het voornemen van zijnen ambtsvoorganger om maatregelen te tre fen, waardoor althans aan de bevoorrech- ting van buitenlandsch versch vleesch, waaronder om praktische redenen ook ge- koeld vleesch is te begrijpen, een einde wordt gemaakt. Doel van de voorgestelde wijziging van het tarief van invoerrechten is. het invoer recht van buitenlandsch, versch en ge- koeld vleesch, dat in elk opzicht gelijk- waardig is aan het inlandsche versche vleesch, gelijk te maken aan de accijns ge heven van het hier geslachte rundVee. Di' doel wordt bereikt door het ipvoeirech vast ts stellta op uur mmasntMsgiuad utn Gcnienfird Nietma EiEIN DUBIBEL LEVEN. Ddmsdlaff! is te Amsterdam gevaakelijik bin- nengebracht en, na voor dm officier van jus titie te zijn1 geleidi, naar het huis van be-wa- ringl overgdrachitl, den- be)voner vah Out- hoorn, zekere W. v. W. Deze man heeft ge durende rijftien maandm, na daartoe an- rech'tmatig een aanvrage te hebben inge diend, op naam van een ander ouderdoma- rente ontvangem, Toen dit ontdekt werd, bleken nog tal van andere etrafbaie fciten. Het bedrog kwam aldus uit. Biji de Rijlksvenzekerimgsbank kwam dezer dagen een aanvrage om ouderdoinsrente In van zekiere J. L, te Veenhuizen verblijif how- dendle. jHet Week de Bank, dat geboorteplaata en datum, alsmede de voor- en achternaam van dezen aamvrager, precies eender Mid den alls dite van den rentetrelcker J. L. te Uithoorm, van wien anderhalf jaar geleden een aanvrage om ouderdomsrente was inge- komen. was geen enkele afwijking en daar dit het Bankhestuur wat vxeemd voor- kwam, werd de Rlijikspolitia verzocht een oh- derzoek in te stellen. •Nki kwam aan het licht, dat de rentetrek)- ker J. L. te Uithoorn in werkelijkheid W. v. W. heet, te Waalwijk geboren en pas 56 jiaar is. Deze v. W. leeft reeds 20 jaar met de vrouw van J. L. sinds deze naar Veenhui zen gimg en' heeft bij haar drie kinderen, die in dem burgerlijken stand op naam van J. L. staan in^schreven, daar r. W. al daea tijd reedla den naam J. L. had aangenomen. In- den loop der jaren heeft v. W. ook eeni ge imalen hiuwelijlks-akiten, telkens met tien naam J. L. onderteekend, zoodat hij ook hier voor stratfrediitel'ijk zal worden vervolgd. Toen deze feitem, die zondbrling genoeg nooit ontdekt zijn, vaststondiem, volgde v. W.'s arreatatie. („Volk"). NAAR DUITSCHLAND UITOEWEKEN De mijnwerker D. Glas, die wegens het leverea van dymamiet voor den aanslag op majoor Verspeck, door den kantonrechter te Heerlen tot vier maanden hechtenisstraf veroordeeld werd, is naar Duitschland uit- geweken. TEGEN WEDERINVOERING VAN HET FRANSCH. „De Christelijke onderwijzer", het or- gaan van de Unie van Chr. onderwijzjers in Nederiand, wil met kracht een tegenactie voeren tegenover de pogingen tot weder- invoering van het Fransch op de lagere school. Het blad wil, dat ieder hoofd en ieder onderwijzer 'n vel folio papier neemt, daarboven met duidelijke letters zet „on- dergeteekenden, alien onderwijzers of ouders van schoolgaande kinderen, zijn te gen wederinvoering van het Fransch, als leervak op de gewone lagere school" en dat zij dan de ouders van alle leerlingen gaan bezoeken. „Heel het onderwijs heeft hier be- lang bij, omdat de Lagere School in ge- vaar wordt gebracht. Vraa" de namen van alien, dus ook van hen, wier kin deren op scholen gaan, waar nooit Fransch geleerd werd. Zij hebben er even goed belang bij, dat hun kinderen niet op 12-jarigen leeftijd „achter" zijn bij anderen, die wel het voorrecht(?) van te vroeg onderwijs in vreemde talen genoten. Me dunkt. als men nu eens overal, zoowel bij het biizonder als bij hst opcribasx endoswijs d« nuk op dm*

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1