OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 94 Honderd Tier eiTtwiutigste Jaar gang 1922 YRIJDAG 21 APRIL Dlt nnmmer bestaat nit 2 bladea Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bshalve Zon- en Fsestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling pei 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cent*. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel f 0.25, bij grootc contracten rabai Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Uuiteiiland Directeur: O. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redaetie 33. Hoofdredactenr: Tj. N. ADEMA. DE OOtNFERENTIE TE GENOA. Uit Genua wordt gemeld, dat in een sa- menkomst tusschen Lloyd George, dr. Wirth en Rathenau eerstgenoemde verklaarde, dat Dustsdnland1 of uitgesloten zal worden van de verdere beraadslagingen over de Russische kwestie, of hat Duitsch-Russisohe verdrag moet amnuleeren. Dr. Wirth zou de scherpte van deze ver- klaring betreurd, doch zich uit naam der Duitsche regeering bereid ver-kiaard hebben, het verdrag prijs te geven. Volgens dit be- ricbt zoekt men te Genua thans naar een formule, volgens wellke Duitsehland het met Rusland gsloten verdrag zou kunnen herroe- pen, zonider al te veel aan prestige An te boe- ten. De houding van de Fnanschen tegenover het Duitsch-Russische verdrag blijft ook al even wei-nig toeschietelijlk. Poincare heeft den geallieerden verzocht, te zaimen met Frank- rijk het verdrag aan den Raad van Ambas- sad'eurs voor te leggen. Deze handelwijze be- rust op het feit, dat het verdrag van R-apallo een bedreiging oplevert voor de betaling der schadeloossteWing en voor een deel der m- komsten, waarover krachtens hot verdrag van Versailles loan warden beschikt, terwiji het wellicht ook een nadedligen i-nvtoed zal uit- oefenen op anidere artikelen van (het verdrag van Versailles, welke een zuiverder politick kara'kter dragon. Poincare verstrekte instrueties aan Ber- thou met betrekk-ing tot de houding, welike dte Fransche delegatie zal moeten aannemen. Daar het protest der geallieerden- uitsluitend tegen Duitsehland is gericht, verzett de Fran sche regeering zich niiet tegen de hervatting der beaprekingen met de Sovjet-gedelegeer- den, doch op voorwaarde, dat deze de begin- selen van Cannes aanvaardten. Wanneer de Sovjetdelegatie in een eventueel verdrag tar schen Rusland en de geallieerden bepalingen zou wi'llen opnemen, welke analoog zijn aan die van hat Duitsch-Russische verdrag. z,u de Fransche delegate haar medewerkmg aan de conferentie, wait betreft de beraadslagin gen over die Russische aangelegenhodlen, sta- fcen. Barthou verklaarde er volkoimen mede in te sternmendat er geen on'kele con-oessie moet worden gedaan wat betreft de beginselon der resoluties van Cannes. Gistermiddag heeft Lloyd George in het San Giorgia-paleis de journal isten van alle landen toogesproken. Hij zeide o.a.Wij werken ons door onze moeilijkhedlen been, en ik hoop dat de Duitsch-Russisdhc incidemten tot het verleden behooren. De promiier was meer dan oo-it vol vertrou— wen in het succes der conference, weliker doel de pacificatie van Europa is. De conferentie leeft nog en wordt kraehtig. „Er zijn twee groepen van menschen", zeide hij, „zij, die oprecht hopen, dat zij slaagt, en zij, die dit met wenschen. Voor deze laatsten vimd ik geen aammoediging." Omitrent het Russische memorandum, dat den geallieerden gisteren zou worden over- handigd, verneemt het „B. T." de volgende bij zoncterheden Met memorandum is een heel boekdeel, dat zeer uitvoerig een opsommiing geeft van de schade, die Rusland heeft geleden ten gevol- ge van den- door de gea'Pieerden aangewak- kerden burgeroorlog en de blokkadle. Met na me wordt gewezen op het verlies van Bessara bia en de verwoesting in hat gebied van Ar changel. Het memorandum geeft cchter geen juiste cijfers, doch kondigt de aanspraken op ver- goed'ing dezer schade in beginsel aan, Verder erkent Rusland zijn verplichting tot betaling zijner schulden van voor den- oo-rlog, doth eischt een moratorium en credieten. Er zijn te Berlijn berichiten uit Genua ont- vangen, volgens welke Woensdagavond een nieuwe onfm'oeting tusschen Rathenau en Briitsche gedelegeerden, maar niet Lloyd George, heeft plaats gChad. De Engelschen maakten er, naar de correspondent van de „B. Z. a. M." meldt. met nadruk op opmerk zaam, dat voor de wijze, waarop het Duitsche anitwoord zal worden opgenomen, vorm en toon meer nog den doorslag zullen geven dian de zakelijke inhoud. Zij moeten van de Duitschers de verzelkering hebben ontvangen, dat de tekst van het DuitsChe amtwoord hun v66r hij in het net geschreven werd, offideus zou worden getoond, opdat zij te alien tijde nog aanwijzingen zouden kunnen geeven. Renter meldt, dat volgens een bericht uit iGenua het anitwoord der Sovjetdelegatie -aan de geallieerdten' eerst morgen zal worden overhandigd. EEN FINANCIEELE CONFERENTIE. Uit Genua wordt gemeld, dat weldra een rcsolutie van de economische commissie te verwachten is, inhoudende dat zoo spoedig mogelifk een wereldconferentie moet worden belegd van alle centrale banken, welke con ferentie niet in verband zal staan met die van Genua Op deze conferentie zal het geheele valuta-vraagstuk worden geregeld, zoodat daar zal worden gesproleen over de leweatie om het goud als basis voor de ruilmiddelen te stellen, alsmede over de stabiliteering der wisselkoersen, de credieten-leeningen, de on- afhankdijkheid der centrale banken van de regeeringen en ten slotte over de kwestie van de betaling der schulden. Behalve de Ehiitsche Rijksbank wordt tot deze conferentie natuurlijk ook de Amerikaan- sche Federal Reserve Bank uitgenoodigd. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIE- MAGAZIJN. Naar uit Monastir bij de Grieksch-Joego- slavische grens bericth wordt, is in een aldaar gelegen munitiemagazijn, waar zich meer dan 80 wagons munitie bevonden, brand uitge- broken. Een vreeselijke ontploffing deed1 de geheele omgeving dreunen. De in de nabij- heid van het magazijn gelegen huizen stort- ten in, terwiji van alle gebouwen in Monastir de vensterruiten braken. De militairen kon- den het vuur niet localiseeren, zoodat in meerdere stadsdeelen branden intbraken. Een granaat vloog op een kerk en ontplofte daar, congevolge waarvan de kerk instortte en honderden kinderen onder het puin werden begraven. De schade is buitengewoon groot, terwiji er ook menschenlevens zijn te betreu- ren. De oorzaak der ontploffing is nog niet vastgesteld. DE IERSCHE KWESTIE. De gevechten te Dublin, Woensdagavond, waren te wijeten aan de aanvallen der republi- keinen op de bureelen der voorloopige regee ring en op andere openbare gebouwen. Alle aanvallen werden afigeslagen. De verliezen waren gering; de orde is hersteld. De Iersche vredesconferentie is gistermid dag om drie uur in het Mansionhouse te Du blin hervat. Onder de aanwezige leden be vonden zich Aartsbisschop Byrne, de Lord- Mayor van Dublin, Griffith, Collins en De Valera. Zonder dat eenige overeenkomst was be- reikt, werd de conferentie verdaagd tot 26 April. OVERSTROOMINGEN IN LE VEREENIGDE STATEN. In de dalen van de Missouri en de Missis sippi stijgt het water voortdurend. Heele ste- den zijn er door overstroomd en duizenden boerderijen staan onder water. Hevige re- ens doen het gevaar nog toenemen. De scha- e wordt reeds op vijftig millioen dollars ge- raamd en neemt nog dagelijks toe. JAPAN EN RUSLAND. De Moskousche bladen publiceeren een communique van den opperbevelhebber van het leger der republiek van het Verre Oosten, waarin wordt medegedeeld, dat de roode troepen op 11 April bij de vervolging der te- rugtrekkende witte legers, waarmee het Ja- pansche opperbevel tijdig in kennis was ge- steld, desniettegenstaande door de Japansche troepen met geschut- en machinegeweervuur werden ontvangen. Daar de roode troepen bevel hadden gekregen niet tegen de Japan- ners te vechten, trokken zij terug met achter- lating van ongeveer 30 dooden. Dit bericht heeft in Moskou groote op- gewondenheid veroorzaakt. De Russische do- iegatde ie Genua heeft instructie gekregen bij de geallieerden to protesteeren tegen dit op- trecfen der Japanners. DE TOCHT OVER DEN OCEAAN. Een telegram uit Pernambuco meldt, dat de Portugeesche vliegers, die over den Atlan- tischen Oceaan zouden vliegen, op het eiland St Paul zijn geland. De vliegers zijn onge- deerd, doch het toestel is beschadiga. Voor- loopig zullen zij den tocht niet kunnen voort- zetten De vliegers zullen trachten het toestel te herstellen. :De mioeilijlcste trajecten zijn reeds afgelegd. EEN STBERISCHE REUS. De Boedlapester corrospondent van de Jour nal of the American Medical Association meldt aan dit blad een'ige bijzonderheden over een uit Siberie afkomstlgen reus Kaza- neof. De man is 34 jaar oud en 2 meter 82 centimeter lang. Alle d'eelen van zijn lichaam zijn evenredig vergroot: hand van vingertop to-t pols 33 centimeter, voet 53 centimeter, borstomvang 1 M. 42 c.M., hoofdbmvang 63.5 c.M., gewicht 208 kilogram. Dienovereenikomstig heeft de man een ge- weldigen eetlust: over vier maaltijden ver- deeld kan hij twee totd rie liter melk, vijftien tot twinit'ig eieren, drie tot vier pond vleesCh, twee totd rie liter wijm, vijf tot zes liter bier op, gezwegen van brood, aardappelen en groente. Met merkwaardigste is, dat deze reus een overmatige behoefte aansloap heeft. Soms d'ut hij 24 uur achtereen. Daarin komt ook wel het ziCkelijke van een dergelijken reuzen- groei tot uiting. VALSCHE BANKBILJETTEN IN BELGIe. F.en nieuwe vervalsching onideki. Nadat de Brusselsche politis in 1919 tiental valsehe tnuntew had gear ceswwd waarbij drieduizend valsche bankbiljetten van duizend francs in beslag werden geno- men, werd in Februari j.l. een tweede bende gearresteerd, die hetzelfde cliche had ge- bruikt als de eerste, doch eenigszins gewq- zigd. De drukkerij der valsche munters kon ecnter niet worden ontdekt en men vermoed- de, dat deze zich in het buitenland bevond. Dezer dagen wist de politie echter de hand te leggen op den vervaardiger der cliches van de eerste serie valsche biljetten. Spoedig daarop werden ook de vervaardigers der tweede serie, die in 1921 werd gedrukt, als mede zeven personen, die medeplichtig wa ren aan het in omloop brengen der biljetten, in totaal achttien personen, gearresteerd. Thans heeft de Banque Nationale beslag gelegd op een 25-tal valsche biljettefa van duizend francs, die van een derde serie af- komsttig blijken te zijn. Deze biljetten zijn zeer handig nagemaakt en men heeft nog geen enkele aanwijzing omtrent de vervaar digers. Vastgesteld werd, dat de derde serie van een nieuw clichd afkomstig moet zijn. De Banque Nationale is thans voorne- mens, alle biljetten met gegolfd watermerk zoo spoedig mogelijk aan de circulatie te onttrekken en te vervangen door biljetten, waarvan het watermerk onmogelijk kan worden nagemaakt. KORTE BERIOHTEN. Volgens de „New-York Globe" hebben 15 h 20 millioen Amerikanen nagelaten aan de belastingautoriteiten opgaven te verstrek- ken over hun inkomen in 1919. Het totaal dier inkomens bedraagt naar schatting onge veer 30 000.000.000 dollar. Uit Oviedo (Spanje) wordt gemeld, dat in den San Benijue-mijn een ontploffing van mijngas heeft plaats gehad, waarbij- vier per sonen werden gedood en verscheiden gewond Het geheel poiltiecorps te Teheran is in staking gegaan, daar het sedert verscheiden maanden niet is betaald. De geregelde troe pen vervangen de poiltie, doch die troepen worden eveneens ontevreden, daar zij met hun loon ook maanden achterop zijn. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam is wegens vrij ernstige ongesteldheid van de groothertogin van Mecklenburg 14 dagen uitgesteld. Het Internationaal Tuinbouwcongres in Den Haag werd gister met een rede van den heer Krelage geopend. De minister van land- bouw woonde de opening van het congres bij Staten-Generaal EERSTE KAMER. In- de zitting van gisteren waren aan de orde verschillende wetsonlwerpen. Zonder hoofdeliijke stemming werden- aan- genomen de goedkeuri-ng van het verdrag -tus schen Nedexland en- Duitsehland, beireffen- de de ophooging van d-en ouden Rijnmond bij Lobitb, de suppletoire postbegrootung 1921 en de wdjziging der wet op de rijksverzeke- ringsbank, de OngcvaLlenwet, Invaiulitemswet en Ouderdomswet. Aan de orde was daama het wetsontwerp tor vooxkoming van het zonder noodzaikelijk- heid bouwen van lagere scholen. De heer Van WelderenRengers -pleitte voor de mogeldj-kheid van voorloopig uitstel van den scholenbouw, om de igemeen- ten niet soms in groote moeilijk'beden te bren gen. De heer S1 i n g e n berg begroette het ontwerp met instemming, betreurde evenwel het vervallen van de terugwerkende kracht. Minister De Visser verklaarde, dat hij-, zoo n-oodig, na de teohnische herziening der Lager Omderwijswet zal -komen met het voorstel to-t verlenging van den: geldigheidsr d-uur van het Bouwwetje. Het ontwerp werd z. h. st. aangenomem. Eveneens werden z. h. st. aan-genomen; de wij-ziging der wet op het notarisambt, de wijziging der IndisChe comptabiliteitswet en de wijziging der instructie voor de aligemeene Rekenkamer. Onder „Tekgrammeni" meldden- w-e giste ren reeds in het kort den uitslag van de stemming over de Orondwetsherziening. Hierouder laten wiji den volledigea uitslag volgen H'oofdstu-k I (Van het Rijk en ziijn imwo- ners) werd met algemeene sternmen (45) aangenomen. Hoofdstuk II (Van den- Koninig) werd met 44 tegen- 2 stemm-en aangenomen. (Hoofdstuk III (van de StatenPGeneraal) werd met 24 tegen 21 stemm-en verwoTpen. Tegen stemden de Katholidken Gihssen, Reekers, van Loon, Verheyen, van Swaay, van Basten Batenburg, Smits, van Voorst tot Voorst, van der Land-e, Blomjous, van der Does de -Willebois, en Artz; de ChristeHjik Historischen de Vos van Steenwijk, de Gijse- laar, van der Hoeven, van Wassenaar van Catwijck, de Anti-Revoluti-onnairen Franssen, d'Aumale van Hardenbroak, van d-en Berg, Id-enburg, de Waal' Malefijf, Beelaerdts van B-lokland, de Liberalen Fokker, van der Feltz. Tegen stemden. 22 leden van rectits en 2 van lintei. V6or stemden de Katholiek-en Wittert van Hoogland, Bosch van Amelisweerd, van Lan- schot, Janssen-, H-affmans, van der Maesen de Sombreff, de Anti-Revolutionnairen D-ie- penhorst en Anema, de Liberalen de Boer, van N-ierop, Dojes, van Welderen1 Rengers, van- Hbilten tot Echten, B-ergsm-a en -Smeenge, de Vr z. Dem-. van Embden- en Slinigenberg, de Soc. Democraten Henri Polak, Vliegen, Mendels en Mevr. PothuisSmit. V6or dus 8 leden van reChts en 13 van links. Afwezig waren de liberalen Geertsema, Kraus en Cre- mer, de Soc. Dem. van Kol en de anti-rev. -Uit de stemming bliikt, dat de beide libera te leden, die g^meend hebben- tegen hoofd stuk III te moeten sternmen. de heeren van der Feltz en Fokker? feitelij-K de beslissing lebben gebrach-t. Ziji waren de eenigen van inks, die -tegen stemden. Hadden zij v66r ge- stemd, dan zou het wetsontwerp met 23 tegen 2(2 sternmen zijn aangenomen. Hoofdstuk iXXVan den- Waterstaat) werd met 42 tegen 3 stemm-en aangenomen. Hoofdstuk XI (Van veranderingen) werd met algemeene sternmen aangenomen. Door de verwerping van hoofdstuk III heeft de Eerste Kamer de volgende punten verworpen: le de opneming in de Grondwet van het vrouwenkiesrecht voor de Staten-Generaal. (Het vrouwenkiesredht zelf bliift natuurlij-k, het kioniit nu a-lleen niet in de -Grondwet, het staat reeds in de kdeswet). 2e. de samenstelling aer Eerste Kamer vol gens het evenredig kiesreCh-t, 3e de stren-gere bepaling om- minderwaar- d-ige person-en uit het parlement te weren. Nadat Hoofdstuk III was verworpen1, ver- zocht minister Ruys de Beerenbrouck d-e stem ming over Hoofdstuk IV en de addi-tioneele artikelen aan te houden, opdat de regeering zich zal kunnen beraden, wat haar te doen staat. Aldus werd besloten. Hoofdstuk V (Van die J-ustitie) werd met algemeene sternmen- aangenomen. Hoofdstuk VII (Van ae Financien) werd met algemeene stemmeh aangenomen-. Hoofdstuk VIII (Van de defensie) werd met algemeene sternmen aangenomen. 4e. de verhooging van de schadeloosstel- ling voor de leaen der Tweede Kamer tot 5000: 6e. die verhooging van de schadeloosstel- 1-ing voor den voorzitter der Tweede Kamel tot 10.000: 6e. de vernooging van het pensioen voor de leden- der Tweede Kamer; 7e. het pensioen voor wediuwen en weezen van leden der Tweede Kamer; Be. de verkor-timg van den zittingsduur der Eerste Kamer van 9 op 4 iaar; 9e. het gelijfctijdig afbreken van de leden der Eerste Kamer lOe. het recht voor de ministers, om zich in de Staten-Generaal door ambtenaren te doen bijstaan; lie. het opnemen van de parlemenfaire onschendbaarheid voor ministers en hun ambtenaren; 12e. de mogeldj-kheid van tweejaarlijksche onder zijn toezicht het bes-tuur van te -bepa- en takken van de huishouding der gemeento geheel of ten1 deele aan andere organen kan opdragen. De addittoneele lartikelen houden door de de Kieswet, de Provinciate wet en de Ge- meen-tewet alsook art. 192 der Grondwet be- treffende het algemeen vormend lager onder- wijs. -De aditoneele artikelen houden door de regeling van de ontbinding, verkiezing en weder-bijeenlkoming der Eerste Kamer en de Provinciate Staten nauw verband met het nu verworpen Hoofdstuk III. In het Voorloopig Verslag van de Oommissie van Rapporteurs werd diaarom de aandacht der regeering er op gevestigd, dat biji verwerping van hoofd stuk III de wijzigingen, voorgesteld in de ad- d-itoneete artikelen1, zouden moeten worden in- getrokken of afgewezen. Dit laatste zou niet behoeven te geschieden bij verwerping van Hoofdstuk IV. In antwoord op de vraag der Commissie hoe de Regeering daarover dacht, schreef de ze in haar Memorie van Antwoord, dat inder- d-aad verwerping van Hoofdstuk IV intrek- king van de hier voorgestelde wijzigingen zou moeten medebrengen. Verwerping van Hoofdstuk IV zouj afgezien van art. 73, al- leen -behooren te leiden tot wijziging van som- mige. thans voor verandering voorgedragen bepalingen der Kieswet en der Provinciate wet. Wetsontwerp tot wifzlging der Kieswet. Aan de orde was thans het wetsontwerp tot wijlziging der Kieswet (kiesgelegen'heid voor xeizigers eni het initiatief ontwerp-Albarda). De heer D e G ij s e 1 a a r opperde prae- tische bezwaren. Hiji verwachtte met veel uit- werking van het voorstel. De heer Diepenhorst zou vooretem- men in het vertrouwen-, dat ook de visschers nog wel eens zullen woirden geholpen. De heer Van der Feltz zou stam ming per procuratie willen instellen. De neer A 1 b a r d a verdedigde daarna het ontwerp. Het ontwerp werd aangenomen met 26 te gen 4 sternmen. De heer A1 b a r d a werd door den voor zitter geluk gewenscht. De Kamer ging uiteen- tot Dinsdag 2 Mei. Binnenland. 1 deze (12) belangrijke punten zijn dus door de Eerste Kamer verworpen. Men kan dan ook van een ernstig conflict spreken. Hoofdstuk III der Grondwet behelst naar men weet de samenstelling der Staten-Gene raal. De incest in-grijjpende wijzigingen, die d-e Tweede Kamer gebrach-t had in ae bepa lingen van dat hoofdstuk, hetwelk de Eerste Kamer heeft verworpen, waren- de volgende: De schadeloosstelling der leden van de Tweede Kamer. bij de tegenwoordige Grond wet op 3000 s jaars bepaald, was, overeen- ikomstig het oorspronkelijtke regeeringsvoor- s-tel. gebracht op 5000. Het pensioen was verhoogd van 100 op 1'50 gulden per jaar lid-maatschap -tot een maximum- van 3000. Wediuwen en weezen zouden eveneens pen sioen genieten. De mogelijkh-eid werd geopend een-er tweejaarlijksche begrooting. Wat de Eerste Kamer betreft was de zi-t- tingstijd der leden teruggebrach-t van- 9 tot 4 jaren-. Zij tred-en tegelijk af, met, zooals tot d-usver, een derde om de 3 jaren. -Hoofdstuk IV (van de Provinciate Staten en de Gemeentebesturen), hetwelk op verzoek van minister Ruys werd aangehoud-en, braCht een veranderin-g door invoering van de 'bepa ling, dat bji- ontbinding van de Eerste Kamer tevens de Provinciate Staten -kunnen worden ontbonden. N-ieuwe Provinciate Staten moe ten in dat geval bi-nnen veertig dagen geko- zen worden- en binnen 3 maanden- bijeen komen. Aangaande de gemeentebesturen werd de bepaling „De voorzitter wordt door den Ko- ning, ook buiten de leden1 van den raad, be- noemd en door hem ontslagen1", veranderd in: „De benoeming van den voorzitter, ook buiten de leden van den raadi, wordt door de wet gerqgeld." Aan den raad bled niet uitsluitend „de re geling en- het bestur van de huishouding der gemeenfe overgelaten". Ingevoerd werd ml. de bepaling, dat de raad in te bepaleni geval- len mst in-aehtoeming van to stolteii ragals, WIIJZHGI'NO ARBEIDSWET 19-19. Verschenen is de memorie van Antwoord over het ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet 1919, w-aaraan het volgende wordt omtleend: iDe minister kian het volkomen begrijpen, dat een deel der in het Voorloopig Verslag aan hat woond zajinde leden zich teleurgesteld gevoelt, nu hdj- zich genoopt heeft gezien het voorstel te d'oen den wetteliilken maximum- duur voor den n-rbeid in f-abi'-ieken of werk- pl-aatsen en in -kantoren van 45 op 48 uur te brengen. Ook den minister zou het aangenamer zija geweest, indien hij hiertoe niet het initiatief h-ad moeten nemen. doch deze indiening werd hem door den plicnt geboden. (De minister is van meening, dat ook zij, die het -wel meenen met de arbeiders-bescher- ming, dezen maatregel zonder verbittering kunnen aanvaarden, omdat zij niet tot grond heeft een wij ken voor cle reactie, maar voor den onverbiiadelij'ken dlraog der economische omstand-igheden. Ook bij volte hiandhiavimg van dit voorstel kan de minister in -alle oprechtheid verkla- ren, dat hij, n-iet bereid1 is voor de reactie te gen de arbeidswetgeving te wij-ken, thans evenmin a-ls vroeger. -De werktijdverlengingen, krachtens de arti kelen 26, 27 en 28 der wet beginnen in plaats van uitzondering thans regel te worden. On der deze oinstandigheden is die minister van meening, dat de invoering van de wette- lijke 48-urige werkweek, welke reeds gerui- men- tdjld een punt van overweging bij hem ui-tmiaakt, niet langer mag worden uitge steld. De minister is het niet eens met de leden, die meenen, dat door dit ontwerp de -acht- urige arbeidsd'ag wordt aan-getast. WAlOHTTGE LDREGE LI NG Op vragien van den heer Van Braambeek betreffende het tot stand! komen van een wachtgeldregeling voor spoorwegpersoneel, heeft de minister van waterstaat geaat- woord: Daar spoorwegpersoneel, dat ten minste een- jaar in dienst is geweest. in geval van dienstopzeggin-g van- de zijde der maatschap- pdjtem in het algemeen aa-nspraak kan doen felden op een uitkeering op den voet van art. 11 van het RJD.V. 1921 (S.S.H.S.), wordt geen aanleiding gevonden, d'aarenboven tot- standkoming van een waditgeldregeling te bevordieren. DE KONING VAN ZWEiDEN. Verwacht wordt, dat de koning van Zwe- den, ter gelegenheid van zijn verblijf hier te lande, met de koningin van Zweden en den prine ook Rotterdam met een bezoek zullen vsrseren. Het voamflman van de boninklijke LfUCdssCi

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1