OIElNSTPfLlCHT. Dfe BORjOEMIBElSTER van ALKMAAR roept, xrachtons bekomemj aaaschriiviai? op a^zronilliden-verlofganger der gemeeote HENDRUK WILLE'M klasino, van die liichting 1921, 1 otingsnummer15, cm zich op DINSIDAO 30 ME I 1922 aan boond van Hr. Ms. Wachtochip te H'ELDER aan te melden, ten eindie zich voor 8 dajren m werkelijJten dienst te begeven, Alkmaar, den 21 April 1922. De Burgemeester voornoemd, A. F. THOM9EN', Loco-burg'. BEVOLKIN 0. Onderstaande person en wordeni verzocht zich ten spoedigste tcr secretarie dezer ge- meente aan te melden (afdeeling bevolkinj?) 'HBRIMIANUS JOHANNIES VAN! DER MEE1R, geboren ,te 's-GRAVE'NHAGE, laatst wonende VRDUWE NSTR A AT Nb. 1. ELISABETH M. G. MOHR, geboreni te ODNXPERLOO, laatst wonende BAA'N*- STR'AAT Nb. 14. JAN9JE VAN 9CHAICK, geboren te AMSTERDAM, laatst wonende STATI- OtNTSWEG IN©. 130. ID IEN ST;P L I C H T. Kostwinrursvcrgoeding. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belamghebbenden, die in Juni en Julli a.s. voor eerste oefening in werkeliij'ken dienst zu'llen moeten komen, d'at in het algemieen wegens kostwinnerschap UTTSLUTTEIND vrijstelling wordlt verleend en d'at VERGOEDIiNG1 bij1 verblijf in werke- lijken dienst slechts bij uitzondering wordt to^gbkend. Toekenning van vergoeding geschiedt njl. alleen in het geval, d'at de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening ont- staat en in het geval, dat de belangen van den dienst niet toelaten den ingelijfden tost- winner alsnog vrij te atellen. !De aanvragan om vrijstelling voor de dienstplichtige kostwinners, die in Juni of Juili a.s. hun eerste oefening moeiten aan- vangen, zullen ZOO SPOEDIG MOGE- LIJlK moeten geschiedbn. Voor wat betreft kostwinners, die in de volgende inlijvingstijdvakkcn van dit jaar hun eerste oefening moeten aanvangen, zij medegedeeld dat aanvragen om vrijstelling moeten worden inged'iend in de maand, bp twee na voorafgaande aan die waarin die kostwinners in werkelijken dienst zullen mioeten; komen. Alkmaar, den 21 April 1922. De Burgemeester voortioemd, A. F. THOMSEH Looo-burg. familie moet zijn, om op 5 Mei de havens in oogenschouw te nemen en het nieuwe stadhuis te bezichtigen. Gemengd Nieuws CONFLICT IN DEN HOUTBOND. In een gisteravond te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Neaerlandschen Houtbond is besloten, tegen Maandag a.s. een algemeene ledenvergade- ring te houden, teneinde verdere maatregelen van verweer te treffen ten aanzien van het be- staande loonconflict. REORGANISATIE VAN DE POLITIE. Volgens De Politiegids heeft minister Heemskerk prof. mr. J. V. van Dijck, adviseur aan het departement van justitie, en mr. H. H. A. Sluis, procureur-generaal bij het ge- rechtshof te Leeuwarden, uitgenoodigd een rapport te ontwerpen tot reorganisatie van de politie. ERKENNINO VAN VERDIEN1STE. De heer W. Muller, sieepbootreeder te Neu- zen, heeft door bemiddeling van den burge meester van de Engelsche regeering een thee- blad van zwaar zilver ontvangen, waarin ge- graveerd staait, dat diit een erkenning is van zijn bekwame zeemanschap, toen hij met de sleepboot Castor 7 Nov. 1921 de overleven- den redde van het zeilschip Enchantress van Rochester. ONTPLOFFINO. Gistervoormiddag heeft op de werf der N. V. Frank Rijsdijks scheepsslooperij te Hen- drik-Id'o-Ambaeht een ontploffing plaa'ts ge- had. Een carbid'ketel is in de luchit gevlagqpi en terechtgekomen op den 17-jarigen P. Hui- zer. Dr. Kamberg. spoedig ter plaatse, stelde verwond'ingen aan noofd en hersenen vast. De getroffene is spoedig daama overleden. MR. ZIMMERMAN TE KEULEN, De burgemeester van Rotterdam, mr. Zim merman, heeft zich, op uitnoodiging van de Nederlandsche Kaimer van Koophandel te Keulen bereid verklaard. op 12 Mei a.s. al daar een voordracht te houdm. Rotterdam meldt, de Metaalbond te kennen, dat bij de patroons een vooraeinen bestaat, den minister te verzoekea den werktijd in de Metaalindustrie op 55 uur per week te ver- lengen; dan zou het loon hetzelfde blijven ala thans bij een 48-urige week betaald wordt. Voordat een bespreking kon plaats hebben tusschen den Metaalbond en de ar- beidersvertegenwoordigers, kwam de uitnoo diging tot een conference met den minister. Deze werd Woensdag 10 Aprirl gehoudeu op het Departement van Arbeid te 's-Gra- venhage. Door de patroons werd aangetoond, dat zij een 55-urige werkweek noodzakelijk achtten. Deze verlenging beteekende een loonsverlaging van bijna 0 pCt. De minister nam niet dadelijk een besluit. Gisteren had daarop een conference plaats tusschen de Hoofdbesturen van de OrganisaCes en den Metaalbond. Daar liep het gerucht dat de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, waar 2500 menschen werken, maatregelen hadden getroffen om den arbeidsCjd te ver- lengen. De direcCe had de arbeiders voor de keus gesteld 55 uur te werken voor het thans geldende loon of 48 uur blijven arbeiden en 20 pCt loonsverlaging te aanvaarden. Daar- over werd Woensdag 19 April gestemd. De uitslag is nog niet bekend. Nadat dit aan de Hoofdbesturen van de vereenigingen ter oore gekomen was, zijn deze gistermorgen dadelijk naar Den Haag vertrokken om den Minister om spoedconferenCe te verzoeken. Deze maatregelen hebben bij de arbeiders in de Metaalindustrie groote verbittering ver- wekt. BRAND. Te Barger Oosterveld is 1000 h 1200 H.L. rogge ter waarde van 12000 verbrand. De rogge was opgetast in korenmijten, welke benoorden aan verscnillende landbouwers en stonden bijeen op het land van den heer Fiihler. Waarschiinlijk is niets verzekerd. Oorzaak onbekend. DE 1 MEItDAO TE ROTTERDAM. Door den gemeenteraad werd verworpen een moCe om 1 Mei als feestdag te erkennen. Door den voorzitter werd rhedegodeeld, dat B. en W. besloten hebben, te voldoen aan den wensch van de regeering om den Julianadag op 1 Mei in plaats van op 30 April te vieren. OEV ALLEN. De 30-jarige P. B., te Rotterdam, viel toen hij1 werkzaamheden verrichtte op het dak van een woning in de Feyenoordstraat, d'oordat hij! uitgleed en het evenwicht verloor, van een hoogte van 17 M. Beide dijtoeenen waren op verschillende pLaatsen gebrokcn De bovenlip was gespleten, terwijl de man zeor ernstige hoofdwonden had bekomen. In vrij crnstigen toestand werd hij naar het ziekenhuia over- gebracht. der persBflee® verdaen* wn de mlsdrtjven, dl!e hiji heeft bedreveni. BRAND. Te Aalst, bij Eindhoven, zijn gisteren' twee boerderijen, bewoond door Van der Ven en de weduwe Cuppens, afgebrand. In het eene pand was een sigarenfaibriekje van den heer Cuppens gevestigd. Een voorraad sigaren en tabak is verbrand. EEN INCIDENT IN DEN ROTTER- DAMSCHEN RAAD. De Rotterdamsche Raad behandelde gis- termiddag de ontgraving van den Koolpol- der, een werk van 3 millioen gulden, om daardoor meer werkloozen te helpen. Toen men midden in de behandeling was, gooiden eenige werkoloze arbeiders, die zich op de publieke tribune bevonden, lange strooken papier naar benden, waarop verschillende van hun eischen geschreven waren. De Bur gemeester schorste dadelijk de vergadering en liet de publieke tribune ontruimen. De Raad ging korten tijd uiteen. Een der daders, de 38-jarige J. v. S., werd door de poliCe ge- arresteerd en is in verzekerde bewaring ge steld. Eenige Raadsleden verklaarden te hebben gezien, dat de Tribune-verslaggever, die op de perstribune zat, een teeken had gegeven naar de werkloozen op de publieke tribune. Bij den aanvang van de avondzitting hebben toen de overige Raadsverslaggevers besloten, den Tribune-man niet meer op de perstribu ne toe te laten, voor deze kwesde opgehelderd is. EEN CONFLICT. Eenige weken geleden gaf, naar men uit M ELKOORLOG De boeren hebben onlangs besloten, de melk tegen 11 cento franco-srtad te leveren, doch de vereeniging van Amsterdaimsche melkinricbtingen Hermes gaat met dezen prijs niet accoord en heeft verklaard niet meer dan 9 cento per liter te willen betailen. In ver- band hiermede heeft de bond1 van Melikvee- houdere gisteren een vergadering gehouden, om te bespreken wat in de huidige omstandig- heden moet worden1 gedaan. Na' eenu iteenzetting van den voorzitter, den heer J. van Meerveld, over de met Her mes en de melsl ijtersbanden gevoerde ander- handelingen zijnu it de vergadering stemmen opgegaan, om de melk door de boeren zelf in Amsterdam te laten uitventen tegen 10 of 11 cent per liter. Na een langdurige gedachtenwisseling heeft, zooals nog in een decl van ons vorig nummer werd gemeld, het grootate deel der vergadering besloten, de melk tegen' den prijs van 10 cent per liter in Amsterdam te gaan ud'tventen en dus de melk niet meer aan de melkinrichtingen en slijters af te leveren, tot- d'at Hermes geneigd zal blijken te zijh, over de vaststelling van den mellkprijs met de boe ren overleg te plegen. DE GRONDWETSHERZIENING. Gistermiddaig, onmiddellijk na de stemmin- 3fen in de Eerste Kamer over de Grondwets- h erzieni ngsvoorstel len, is in het gebouw van dien Kaimer een ministerraad gehouden. Mr. P. J. Troelstra heeft het voomemen, naar aanleidtng van de verweroing van Hoofdstuk III der Grondwetsiherziening do r de Eerste Kaimer, den voorzitter van de Twee- de Kamer verlof te vragen a.s. Dinsdag een interpellatie te houden over hetgeen de re- geerlno' van plan is te doen naar aamleiding van deze verwerping. OROOTE FABRIEKSBRAND TE EINDHOVEN. Gistermorgen omstreeks 9 uur brak in de nabijheid van het dorp Aalst brand ult in de sigarenfabriek van den heer Kuppers. In een oogenblik stond de fabriek in lichte laaie en werd het vuur sterk aangewakkerd door een fellen wind. Uit de sigarenfabriek kon niets gered worden. Ook het aangrenzende eafg met boerderij van den landbouwer v. d. Ven brandde tot den grond toe af. Alle huisraad benevens een groote partij graan gingen in de vlammen op, terwijl het vee nog bijtijds in veiligheid kon worden gebracht. Een groot aantal kipper echter is verbrand. Tot hiertoe is de brand, welke zich zeer ernsCg liet aanzien. beperkt gebleven. Was de wind uit een andere rjchting geko men, dan was de ramp niet te overzien ge- weest daar er zich in den omtrek veischei- dene huizen en boerderijen met rieten daken bevonden De Eindhovensche branweer was spoedi? ter plaatse. Aan haar krachtig optre- den is hoofdzakelijk de beperking van den brand te danken. De sehade aan de fabriek wordt door verze- kering gedekt. De boerderij is zeer laag ver zekerd. BEN BOEFJE. Eeoi 1'5-jarige chasseur, in dienst in em pension in De Laressestnaat te Amsterdam, is door de politie aangehouden wegens dief- stal vam 360 uit een handvalies. Bij het verhoor, d'at hem werd afgenomam, heeft hij bekend1 in dit perceel vijfmaal geld gestolen m driemaal1 branidi gesticht te hebben. Hlij heeft tezamm ongeveer f 1000 ontvreemd'. De jengen was rteds gmiimm tijd in dienst en men had vnoeger herhaaldelijk a»- FLESCHBIELASTINO. Volgena het Weekbl. voor de admioisitratle der directe belasCngen, invoerrechten en ac- cijnsen is er een wetsonhrcrp in voorberei- d'ing, d'at een fleschbclasting op wijnen zal imvoeren, met het oog op de masaa's wijin ia flesschen imgevoerd, ten nadeele van den fustkooper en eigen bottelaar hier te land'e. HEIDEBiRAND. Te Oud-Reemst is gistermiddag een heide- brand ontstaan, vermoedelijik door vonken uit eem locomotief, die gebruikt werd1 bij werk zaamheden op het terrein van den' heer Krol- ler, in de nabijheid van den Amsterdamachen weig. De brand ontstond in een terrein heide, dat met jong dennenhout beplant was. Aanvankelijk vreesde men voor groote uit- breiding van den brand, zoodat zoowel uit Arnhem als uit Ede militairen te hulp werden geroepen. Werkliedem vaj^ de Nederl. Heide- maatschappij, die in die nabijheid werkten, legden aan de overzijde van den Amsterdam- scheti weg een tegenbrand aan, om de in de nabijheid liggende bosschen te beschermen. Brandweer uit Renlkum en uit Arn'hem was aanwezig, maar kon weinig doen. Ongeveer 3'00 a 400 H A. heide en jonge dentienbos- schen, grootendeels ejgendom van baron van Pallandt van Rosendael, zijn verbrand. Omstreeks 5 uur was men den brand vrii- wel meester, en was het gevaar voor uitbrei- ding geweken. VL'EESCHKEURING SWET. De Nederl. Slagerslbond, de Nederl. R. K. Hanzeib'ond van slagerspatroons en de Alge meene bond van dorpsslagers hebben aan de Tweede Kamer een adres gezcnden betreffen- de de Vleeschkeuringswet. Zij betreuren het dat de minister vervoer van niet gekeurd vleesch tot overtrading, in plaate van tot mis- drijf wil stempelen en komen op tegen de amendementen van de commissie van rappor teurs over dit omtwerp, in het bijzonder te gen de voorgestelde wijziging van art. 35, door aanneming waarvan h.i. de geheele wet zou worden ontwricftt. Wanneer vervoer van ongekeurd vleesch toegelaten wordt, vervalt elke mogelijikheid om den ,Jiandel" An onge keurd en in dem eeste geva'llen scfa'adelijk vleesch tegen te gaan. Adresamten verzoeken, de wet ndet verder te verzwakken dan oorspronkelifk door den mi nister was voorgesteld, althans het amende- ment van de commissie van rapporteurs op art. 35 niet aan te nemen. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. De Christelijk-Historische Unie heeft Dins dag te Utrecht een druk bezochte algemeene vergadering gehouden, voornamelijk tot vast stelling van een verkiezingsmanifest. In zijn openingsrede verwelkomde mr. Schoklnng minister de Geer. Hij wees voorts op de noodzakelijkheid van versterking van de vriendschapsbanden onder de chr.-hist. in den lande. In verband met de a.s. verkiezin- gen is de saamhoorigheid van de leden aer Unie in dezen tijd een eerste vereischte. Spr. meende dat minder-dan ooit twijfel mag oc- staan ten aanzien van het poiltiek begmtel. Dit beteekent niet, dat wij net antwoord op alle oderdeelen van de huidige vraagstukken op politiek en economisch gebied gevondtn hebben. Spr. zette dit in een uitvoerige rede uiteen. Spreker bracht ten slotte hulde aan het huidige kabinet, aan hetwelk wij naast God te danken hebben, dat wij in 1918 bewaard zijn gebleven voor een burgerstrijd, en memoreer- de ook mot blijdschap de to stand koming van de wet op het lager onderwijs. (Applaus). Minister De Geer voerde daarop kort het woord. Mede namens minister De Visser, die wegens verblijf in het buitenland niet aanwe- .zig kon zijn, betuigde hij onverwelkte be- langstelling in het leven der Unie. De voorzitter sprak daarna erakele vriende- lijke woorden tot jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, den eere-voorzitter der Unie. die bij zijn binnenikomeni begrotet was met net zin- gen van: Dat 'a Heeren zegen op u daal! iDe heereni mr. dr. J. Sohofcking en J. ter Haar en mej. mr. C. Fr. Katz werden als bestuurslid hierkozen. Onder applaus werd besloten, een tele gram van hulde te zenden aan de Koningin en een gelukwensch aan den Prins. V66r de behandeling van het verkiezings manifest 'kwamen twee voorstellen in behan deling, een van Leiden en een van de heeren dr. P. J. 'Kromajgt, ds. H. Bakker en ds. L. W. E'kering, uit Amsterdam, beide zich richtend tegen de Roomsche actie (in zake het geizantsichap en de processies.) Met CCn stem tegen werd de motie-Amster- dam aangenomen. Zij luid't De algemeene vergadering van de Christe lijk-Historische Unie, zich aansluitend bij de houding, aangenomen door de Christelijk- historische Kamerleden in za'ke het gezant- schap bij, den Paus en het prooessie-verbod, spreeks als haar overtuiging uit, dat het vast gezelschap bij' den Paus moet worden opge- neven, en dat het processie-verbod behoort te worden gehandhaafd, als zijnde in overeen- stemming met het aloude Protestantsche ka- rakter der natie sinds ons zelfstandig volks- bestaan en als noodzakelijk tot bevordering van dte vrijheid van den openbaren weg. De moCe-Leiden verviel daardoor. Daarna vreeenigde de vergadering zich met het volgende voorstel van het dagelijksch bestuur: De algemeene vergadering, gelet op de omstandigheid, dat de ingrijpende wijzigin- gen, aangebracht in de Onderwijs-wetgeving, een andere formuleering vragen voor de toe- passing van het Christelijk-Historisch begin- sel op onderwijs-gebied, dan thans in de artt. 15, 16 en 17 van het beginsel-program is opgenomen, noodigt het dagelijksch be stuur uit, een commissie te benoemen, ten einde het hoofdbestuur, bij het ontwerpen der vereischte veranderingen te dienen van ad- vies. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het verkiezingsmanifest, waarover uitvoerig gedebatteerd werd. Ds. Van Paaschen dankte daarna onder applaus mr. Schokking voor zijn leiding, waarna de vergadering met dankgebed door prof. Sloternaker de Bruine gesloten werd. NlATIONlAliE VROUWENRA'AD. Die gisteren voortgezette algoneene ver gadering van den Nattonale Vrouwenraad voor NbderTamrf werd geopentf met een «de van de voorzitster, mej. Joh. Naber. (Na deze rode werd een telegram van hulde verzomden aan de Koningiin en de Koningin- Moedfer. Tot beatuurslcden van den raad weden ge- kozen mevr. Tfaiel Wehriein en mevr. E. v. Voorts v. Bcest baroncsse v. Isselmuiden (vacatures mej. Joh. Naber en mevr. Sanders- Hluidekoper). Tot voorzitster werd gekozen mevr. Door man- Kielstra. Mej. Nia&r zal echter tot na het congres van den Intemaiionalen Vrouwen- raad te 's^Gravenhage aan blijven. Na eenige discussk werd verworpen een voorstel van de Nat. Vereeniging voor VrouwenarbeidDe Nationale Vrouwenrad zende een zelfstandig adres aan de Synode der Ned. Herv. Kerk, verzoekende om toelating van de vrouw tot het kerkelijk voorbereidend en proponents-examen, benevens voorshands tot net hulppredikerschap. Mevr. Bakker-Nort verdedigde een voorstel van de Vereeniging van Staatsburgeressen, zich uit te spreken voor de urgentie van een herziening van onze huwelijkswetgeving, en dat de nieuwe wetgeving moet uitgaan van't grondbeginsel, dat in het huwelijk aan beide echtgenooten gelijke rechten en gelijkc plich- ten moeten worden opgelegd. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen had op dit voorstel een amendement inge- diend, strekkende om zich alleen uit te laten over het beginsel van de herziening, niet de bannen, waarin die herziening moet worden geleid, aan te geven. Mevr. Wynaendts-Francken steunde dit amendement. Na een langdurige discussie werd het voor stel door de Vereeniiging van Staatsburgeres sen ingetrokken, doch door de Algemeene Nederl. Vrouwenorganisatie overgenomen Het voorstel werd daarna verworpen, met 18 stemmem v66r, 4 bianco en 9 tegen (66n stem tegen is voldoeinde om b t voorstel te doen valleni). Het geamendeerde voorstel: De Raad spre- ke zich uit de huwelijkswetgeving ugrenit is in verband met de veranderde positie van' de vrouw in de samenileving, werd verworpen met 2 stemmen bianco, 3 tegen en, 27 v66r. Een voorstel van de Vrije VrouwenlVereeni- ging: De Nationale Vrouwenraad benoemd een commissie ter bestudeering van het 'bevol kkigsvraagstu'k, werd met eennge stemmen te gen verworpen. Mevrouw Drucker bracht daarna, nu mej. Naber voor het laatst een vergadering leid- de, de preaidente hulde en dank voor alles, wat zij voor dem Raad had gedaan en bood haar namens velen een, mana bloomem aan. Aangenomen werd een voorstel van de Nederlandsche vereeniging Landverhuizing, om bij de regeering aana te dringen op een spoedige herziening van de wet op de Land verhuizing, met het verzoek, daarbij ernstig rekening te houden met de besluiten van de Internationale Emigratiecommissie van den Volkenbond. Een voorstel van de Nederl. Vereeniging van Vrouwen voor duurzamen vrede om een uitspraak te doen inzake internationale ont- wapening, werd verworpen, evenals een voorstel van dezelfde vereeniging dat de Raad zich zou uitspreken tegen den militai ren dienstplicht. Er werden commissies ingesteld ter bestu- deering van de regelingen ten opzichte van de nationaliteit der gehuwde vrouw en van het vraagstuk der moederschapszorg in haar vollen omgang. Als plaats voor het houden van de volgen de algemeene vergadering werd Rotterdam aangewezen. Daarna is de vergadering gesloten. Telegr»mmen ran lieden GEEIN 1 -M E I- DE MONST AT IE. ROME, 20 April. De Italiaansche re- geegeering heeft besloten dm arboiders-ar- ganisaties te verbieden op 1 Mei dermon- straties te houden, zulks in verband met de Conferentie van Genua, om te voonkotojen, dait de orde verstoord wordt. DE TOESTAND DER GROOTHER- TOGIN. DEN HAAG, 21 April. Na een onrusti- gen nacht is de toestand van Groother- togin Marie van Mecklenburg, moeder van Prins Hendrik, die sedert eenigen tijd ten paleize te 's-Oravenhage verblijft, zorg- wekkend. HET INCIDENT OE6INDIOD. GENUA, 20 April. Het incident, in het leven geroepen door het Duitsch-Russische Verdrag kan als geeindigd worden be- schouwd. De overhandiging van het Duit- sche antwoord wordt nog slechts als een formaliteit beschouwd, daar de inhoud den geallieerden reeds bekend is. CHRIST. MIDDENSTAND. UTRECHT, 21 April. Daartoe door een comite bijeengeroepen, had gisterenavond in het gebouw der Boaz-bank alhier een vergadering van Christelijke Middenstan- ders plaats onder presidium van den heer H. Botterweg alhier. Als sprekers traden op de heeren L. At- team uit Hilversum en R. K. van den Berg uit Baarn, die inleidden de wenschelijkheid van de oprichting eener vereeniging van den Christ. Middenstand. In de eerste plaats handelend naar het Christelijk beginsel, zal deze vereeniging nimmer ongeneigd zijn met andere, neu- trale middenstands-organisaties samen te werken. Tot de oprichting werd besloten, waarna 57 leden toetraden. GROOTE BRAND. KOPENHAGEN, 20 April. In Aal- borg is een groote brand uitgebroken. Acht groote magazijnen, gedeeltelijk met graan gevuld, werden door het vuur vernield. De schade bedraagt vier millioen kronen. van deze tragi-komedie van Willem Schur- mann, waarin de joodsche huiselijkheid zoo ultnemeud geschetst wordt en waardoor sterk de groote karaktertrek van het joodsche voile, vereering en liefde voor hun ouders naar vo- ren komt. Wat het voor een zich aan haar ge» loof hechtende joodsche familie is wanneer iia der hunnen met een Christen trouwt, komt in dit stuk mede tot uiting. Achter de ge- huldigde opvatting van „zaken zijn zaken", ontdekt men in dit stuk voorts mooie trekjes van liefde, alsmede achter het elkander zoo onomwonden zeggen van onaangenaamke- den. In het eerste bedrijf had men met pech te doen, doordat het electrisch licht uitging Midden in het bedrijf zagen de spelers zich daardoor genoodzaakt hun spel te staken. Ge- lukkig was het licht weer spoedig in orde, waardoor met enkele minuten vertraging kon worden voortgegaan. Het publiek zal goed doen met op tijd aan wezig te zijn, dan kan op tijd worden begon- nen. Wanneer de pauzes, waarvan wij niet kunnen zeggen dat ze lang hebben geduurd, in zulke lange stukken nog wat worden be- kort, dan kan het einde er wat vroeger dan half een zijn. Dit einde was er weliswaar v66r men het wist, omdat niemand zich een seconde verveel- de, maar voor hen die den volgenden morgen weer tamelijk vroeg aan den arbeid moeten, is een vroegere beeindiging wel gewenscht. Zooals men weet, besehikt de Berger Dilet- tantenclub over uitnemende tooneelen en dank zij den winkel van het ijverige lid den heer Jeen, was het mogelijk dd kamer achter den winkel van den koopman in ongeregelde goe- deren, alsmede het kantoor van den heer Van Es, in het vierde bedrijf uitnemend weer te ge ven. In de zaal waren verschcidene personen aanwezig, die het stuk door Rooijaards en Jan Musch hebben zien opvoeren, maar ook zij waren voldaan over de wijze waarop de heer Bonda de rol van Mark Violier vertolk- te De heer Bonda gaf inderdaad een mooie uitbeelding. Mej. L, van Geemen verdient als Rebecca een woord van lof Bijzonder goed in k'ee- ding en manieren was mej. G. Rensink als Rosalie. Mej. C van Geemen was als Esther een aardige verschijning. In de liefdesmomen- ten moet zij echter wat warmer spel leveren. Zij moet op het tooneel Esther tegenover Ru dolf zijn .en geen moment denken dat haar in de zaal aanwezige aanstaande zou kunnen denken dat ze te hartelijk is tegenover den heer Meijer. In haar spel met Maurits van Keulen was ze zeer sympathiek. De heer Jeen had als van Keulen mooie momenten toen hij de chocolaadjes zat te eten. Hij' hoede zich echter voor overdrijving. De heer G. Meijer heeft ons als Barend Diamant en door zijn grimeering en spel genoegelijke momenten bezorgd. De heer Oldenburg was als rechter- eommissaris fijntjes. Mooi deed hij uitkomen, dat de koop door Violier van Van Dam aan- nemelijk was, nadat hij had vernomen dat zijn eigen vrouw van het goed waarover het ging, een 6 stel gordijnen van Violier had gekocht. De heer J. Rampen vertolkte de rol van Van Dam op loffelijke wijze. Het was gister een mooie avond. Onder instemming van alle aanwezigen werden aan het slot, waarna meermalen gehaald moest worden, aan de dames C. en L. van Geemen en G. Rensink bloemen aangeboden. UIT LIMM'EN. De tentoonstelling van verschillende hand- en borduurwerken. vervaardigd door de le den van den handwerkkrans w. I. K., gehou den op 19 en 20 April j.l, ten huize van den heer Mol, heeft veel belangstelling geliad En inderdaad was het voor de leden van deze vereeniging een genoegen, dat hun werk, waaraan veel tijd en zorg is besteed, door zooveel bezoekers is bezichtigd. Naar den naam van den jongenspop, die voor de verloting dopr Mevr. Nieuwenhuisen aan de vereeniging ten geschenke was gege ven en waarvoor alle leden haar ten zeerste bedanken, is 375 maal geraden. Een woord van welgemeenden dank komt zeker toe aan den heer Mbl. die vrijwillig 6en zijner voor- kamers voor de veto avondies en ook voor deze tentoonstelling afstond. Ieder, die de tentoonstelling heeft bezocht, zal zeggen„het was er mooi en leuk-cezellig!" Mei. D. Vasseur, die voor de bevolking in Limmen geen onbekende is. kan met voktoe- ning op haar werk terup-zien en zij danlct elkeen, die de tentoonstelling van W. I. K heeft bezocht en die meegewerkt hebben om naar werk te beloonen. UITSLAG VEILING, gehouden bij opbod op Donderdag 20 April 1922 te Schagen in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, ten overstaan van de notarissen Mr. A. P. H. de Lange te Alkmaar, en G. J. van Leersum, te Winkel, van de navolgende perceelen Weiland, behoorende tot de nala- tenschap van wijlen den heer O. Bos en c.s. Weiland, Winkel, groot 0.87.50 'H-A. 1260. 4 perceelen Wieland aldaar, sa men groot 5.80.00 H.A. perceelen Weiland aldaar, sa men groot 2.86.70 H.A. perceelen Weiland te Wierin- jrerwaard, samen gr. 3.26.20 perceel Weiland aan den La- gedijkerweg te Schagen, groot 2.14.20 1 12654.80 6714.48 7862.96 5997.60 ProYinciaal Nienws UIT BERGEN, Dat men in Bergen een avond van de Berger Dilettantenclub op prijs stelt, werd gisteravond bewezen, toen deze voor een ge- heel bezette zaal, los van de ledenvoorstellin- gen, „De Violiers" opvoerde. Door het spel en de aankleeding van het stuk hebben ae aanwezigen volop genoten Te zamen 34489.84 De afslag en combinatien blijven bepaald op Donderdag 27 April 1922, des middags 12 uur, in bovengenoemd koffiehuis. Aardappelen 22. Wat zijn die toch fijn, Aardappelen 17. Zeer lekker maar klein, Aardappelen 20. Alles meel op den bak, Aardappelen 12. Voor stamppot 350 p. zak, Snijboontjes 15. Zeer lekker en ook spoe dig gaar; Sinaasappelen 3 en 4 zoete voor Wn dubbeltje maar; Spinazie 12, geen ste- len gepn zaadjes; Spinazie 15, alleen mal- sche groene blaadjes; Eieren 7, versch met lichte dooren, Eieren 7, de delicate smaak zal elk bekooren. H. SCHIPPER, Oude- gracht 12. Tel. 339. Enz., enz. enz. enz. Stadsnienws. BiENIOEMD. Dr. W. van Eeden alhier is benoemd tot

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2