VERGADERTNQ GEMMNTERAAD OR DONDERDAG 27 APRIL 1922, des namiddags te 1 uur. Te behandelen punten: 1. Onueizoek geiootsorid met bijlagen en beeedigmg van het nieuw boiuemde raaosud, Mevrouw Jorrnsma-Sjoers. 2. V asisteiung notultn der vorige veigade- ring. Aieued^ehugea. Inge a omen siuk- ken. 3. beuoeming van een leeraar en een leera- res in de nchamelijke oeteningen aan bet Uymnasium. (Bijlage No. 50.) 4. Benoeming van eeu Archivaris. (Bijlage No. 55.) 5. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Hand-isscuoien. (Bijiage No. 56.) 6. Benoeming van een lid van het Bcatuux van het Stadsziekenhuis. (Bijlage No 61 7. Benoeming gedelegeerden bouwvereeni- gingen. (Bijlage No. 76.) 8 Voorstel inzake het instellen van een Commissie van Advics voor de Werkloos- heidsverzekering en Arbeidsbemidde- ling. (Bijlage No. 74.) 9. Idem tot herzkning der verordening o het heffen van markt-, staan- en waagj den (Bijlage No. 34.) 10. Idem tot vaststelling van het verslag van „Kinderkleeding en Kindervoeding" over 1921. (Bijlage No. 51.) 11. Idem tot wijziging der verordening op het heffen van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. (Bijlage No 52.) 12 Idem tot wijziging der verordening, re- elende de bezoldiging van Ambtenaren. ijlage No. 53.) 13. Idem tot vaststelling van eene verorde ning betreffende het Gcmeentelijk Sportl park. (Bijlage No. 57.) 14 Idem tot het geven van eene bestemming aan de uitkeering van de Oorlogswinst- belasting. (Bijlage Ms. 58 en 75.) 15. Idem tot regeling van de loonen van de losse werkliedcn. (Bijlage No 59.) 16. Idem tot vaststelling verordening plaat- selijke Inkomstenbelasting. (Bijlage No 17. Idem idem schoolgelden Gymnasium (Bijlage No. 69.) 18. Idem inzake Suppl. Crediet voor den bouw van 98 semi-permanente wonin- 19. 20. 21. 22. 23. gen. (Bijlage No. 62.) Idem idem van 17 semi-permanente wo- ningen. (Bijlage No. 63.) Idem inzake bevordering gasverbruik, (Bijlage No. 70.) Idem inzake loonen kaasdragers. (Bijla ge No. 71.) Idem inzake reorganisatie Gewoon La- pr- cn Uitgebreid Lager Onderwijs. (Bij- 25 26 27 28. Idem tot vaststelling der begrooting van den Armenraad, dienst 1922. (Bijla gen Ns. 35 en 72 24. 'Idem tot vaststelling der begrooting van de Vereeniging voor Gezinsverpleging, dienst 1922. (Bijlage No. 54.) Behandeling Suppl. Begrooting en reke- ning 1920 van de Gasfabriek en het Elec- triciteitsbedrijf. (Bijlagen Ns 64 en 65 Behandeling van de begrooting 1922 der Gasfabriek en het Electricteitsbedrijf. (Bijlagen Ns 66 en 67). Behandeling van reclames tegen aansla- gen in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1921. (Bijlage II) Behandeling van het twecde Suppl. Ko- hier van den Hoofdeliiken Omslag, dienst 192.1 '1922. (Bijlage No. 60). De stukken liggen ter lezing. Het voorstel van den heer Smeeding, om een commissie te benoemen, om te onderzoe- ken hoe samenwerking verkregen kan wor- den, werd met op een na algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur zal de commissieleden aanwij- zen. De heer K. de Vink, districtsveearts te Alk maar rapporteerde namens de commissie over het instellen van een gezondheidsdienst voor het vee. De commissie meent te moeten voorstellen de werkwijze van de te Stompetoren opge- richte commissie ter bestrijding van de tu- bercullose onder het rundvee te moeten aanbe- velen. Spr lichtte de werkwijze van de com- binatie van veehouders te Stompetoren nader toe, bestaande uit isolatie van het besmette vee en een tubercu'eusvrije opfok van het jon- ge vee De combinatie heeft zich tot de regee- ring gewend met het verzoek, goed te vin- den. dat begonnen wordt met directe tubercu- leering van het vee en de open-lijders direct voor gezamenlijke rekening te slachten en de gereageerd hebbende dieren niet anders te verkoopen dan voor de vetweiderii en die die ren zocveel mogelijk afgezonderd te houden van de andere en het jonge vee tuberculose- vrij op te fokken. Dit wijkt af van het kon. be- sluit van 1910 en de regeering heeft hiermede genoegen gen omen. Spr. gaf een overzicht van den uitslag van de gedane tubercunatie- dieren van ren 11 niet medegevallen, maar twijfelachtige had jiij ook als positieve dieren aangemerkt. Bij 113 van de veehouders was de tubercu- lose in geringe mate aanwezig. Deze zijn ge- makkelijk vrij te krijgen maar er waren ook veestapels waar 86 pet. van de dieren rea- geerde en deze zullen met moeite vrij te kxij>- gen zijn. De commissie stelt de instelling van een permanente commissie van advies over de geheele provincie voor, om adviezen aan vereeniging en veehouders te geven. Met ge- ringe geldirniddelen zal de commissie kunnen werken. Als voorloopige begrooting wordt 250 geraamd. Op een vraag deelde spr. mede, dat de re- peeing heeft poedgevomden, dat gereageerde dieren verkocht mogen worden, mits voor- zien van een merkteeken. Den heer Jm Blauwboer speet het, dat de regeering van den eisch dat de dieren alleen voor de slachfbank mogen verkocht worden, was afgeweken. De heer Tukker betoogde, dat de Frieache methode, zoolang de handel niet gereorgani- secrd is, niet mogelijk is. De heer Brecbaart was door de cijfers van den heer de Vink geschrokken. Hieruit blijkt wel. dat het niet verstandig is zoo door te fokken. De vraag is: hoe kan men ingrijpeu zonder de prootste schade voor den bezitter en spr. meent, dat in ied» gtval em dies niet van de plaats mag. ■u uusidg van ac geaane moercunatie- van 40 pet. verkregen en bij de jonge- pct. of gemiddeld 33 pet.. Spr is dit edegevalfen, maar twijfelachtige dieren De heer Blauwboer meende, dat rekening gehouden moest worden met de praktijk en het Friesche systeem oordeelt spr. praktisch het systeem waarmede men het meest bereikt en beter dan het voorstel van de commissie. Men moet gecrganiseerd werken en niet indi- vidueel. Met het Friesche systeem kan men tu- berculeus-vrij vee koopen als men daarvoor meer betaalt. Het is goed, dat niet steeds de ongeorganiseerdeni met de voordeelen1 van 't werk van de organ isa ties gaan strijken. De heer de Vink zou het gewenscht vinden dat het Burgerlijk Wetboek werd herzien Het verkoopen van vee met verborgen gebre- ken is geen zuivcr standpunt De heer E. Oovers verduidelijikte de door den heer de Vink genoemde cijfers De vrije koppels werden alleen gevonden onder de ei- gen grfokte Bij acclamatie werd' hierop tot het instellen van de commissie-besloten. De voorzitter bracht den heer de Vink dank voor de door hem verrichte werkzaam- heden. De heer P. Stapel deed mededcelingen over de maatregelen tot verbetering van den var kenshandel Gebleken is, dat het thans gehc- ven fondsgeld wel wat hoog is. Wanneer vol- doende belangstelling blijkt is een fonds van varkensfokkers zeer goed uitvoerbaar. Bin- nenkort zal men daarvoor biieen worden ge- roepen. Op vier plaatsen in de provincie zul len vergaderingen worden uitgeschreven. De commissie stelt zich voor, met een klein aantal men9chen het fonds op te richten en wel door rnenschen aan te wijzen door de vergaderin gen Spr deelde mede. dat het fonds van varkenhouders te Overechie een winst van f 3000 had gemaakt bij een premie van 1 25 voor het lste kwartaal en 1 voor de andere drie kwartalen Op het oogenblik is de premie daar f 0 80. De heer D. de Boer bepleitte plaatselijke verzekeringen als bij de rundveefondsen. De heer Stapel zeide, dat de commissie 66n fonds voor Noord-Holland wil maken. Op grond van de te houden vergaderingen kan men zien hoe men zal handelen Is het beter 4 verzekeringen op te richten, dan kan het op dezelfde basis. Conform werd besloten. De heer Ingenieur C. Nobel rapporteerde namens de commissie tot bestudeering van het belang van zoetwatervoorziening uit het IJselmeer, waarvoor Noorderkwartier op ver zoek van den minister een commissie had in- gesteld om het voordeel te schatten van de zoetwatervoorziening in Noord-Holland bij de droogmaking van de Zuiderzee. De commissie rapporteerde. dat ze zich tot de besturem van de polders had gericht met een vragenlijst, die uitging van de veronder- stelling, dat brak water schadelijk is voor de melkvoorziening en den groei van het vee; dat zoet water den grasgroei bevordert en dat daardoor ook de land- en tuinbouwproducten gediend zullen worden. De commissie schat de voordeelen van de mogelijkheid om zoet water binn'en te Laten op 25 per jaar en per H.A. Een drietal polders stelden het voordeel op 35 per jaar. Het voordeel wordt in die polders van 11740 H.A. geschat op 410900 en van andere polders, groot 9360 H A., die nortonpompen hebben, wordt geen voordeel geacht, tenzij de nortonputten minder gaan geven, wat reeds geconstateerd is geworden. 68600 H.A. blijven over, waar- van het voordeel per jaar 1.715.000 zal be- dragen. De commissie is voorts van oordeel, dat de indirecte voordeelen, verbonden aan de mo gelijkheid om in drogen tijd zoet water in te laten, niet gering zijn voor de bevordering van den grasgroei. Het is dan niet meer noo- dig in Maart en April het peil hoog te hou den, waardoor dan meer lucht in den grond kan doordringen, waardoor een hoogere tem- peratuur wordt verkregen en verzuring wordt voorkomen. Ook zal het gras dkper wortel schieten, beter van hoedanigheid zijin. De commissie heeft geen kans gezien, de daaraan verbonden voordeelen tc schatten, maar schat ook op deze gronden voor grass land het voordeel op 25 per H.A. Het voor- deel voor het bouwland wordt ook op 25 er H.A. geschat en wel totaal op 73500. ronde cijfers schat de commissie de voor deelen op J 2.200.000 per jaar. Er zijn bo- vendien nog andere groote voordeelen, die echtcr buiten de werkkring van de vereeni ging liggen. Na eenige bespreking werd bij acclamatie besloten het rapport als de meening van Hol lands Noorderkwartier bij de regeering in te dienen. De heer P. Stapel rapporteerde over de vee-arbitrage. Op verechillende plaatsen zul len correspondenten worden aangesteld, waar men zich als lid kan opgeven voor 1 per jaar. Nederland zal in kantons worden verdeeld en boven de arbitrage-commissieHn zal een centrale commissie voor hooger beroep wor den ingesteld. Reeds 600 peraonen hebben zich als lid opgegeven. De voorzitter wekte de veehouders op als lid toe te treden. Het woord was hierop aan den heer Inge nieur S. Smeeding over het instellen van een onderzoek naar invoering van betere arbeids- methoden, werktuigen en loonstelsels in den iandbouw naar aanleiding van een schrijven van het Kon. Ned. Landbouwcomit6, dat stel- ling neemt tegen de verlaging van de uurloo- nen, omdat het meent, dat door rationeele teelt een belangrijke besparing is te verkrij- gen. Door betere werktuigen kan de arbeids- productie verhoogd worden. Spr. betoogde, diat de loonen in den Iand bouw niet zoo zijn, dat op verlaging mag worden aangedrongen. Spr. besprak de ver- schillende werktuigen die bij den Iandbouw gebruikt worden en de verechillende toege- paste werkmethoden, die nog te zeer door den sleur bepaald worden. Invoering van stuldoonen en premieloon- stelsels beval het landbouwcomiitd ook aan. Ook werd ter onderkenning van de beste werktuigen uitwisseling van boerenzoons aanbevolen. Een enqufite naar de loonstelsels werd door spr ook aanbevolen. Met betere machines en werktuigen en an dere loonstelsels zal besparing verkregen kunnen worden. Voorts zal een rationeele teelt _noodig_zijn. De jaren waarin iedere Zooveei mogelijk machines zullen moeten worden gebruikt. Door zelf bij de pinken te zijn, zal men hebben te zorgen dat het perso- neel aan het werk kan blijven. Het niet in con- ditie zijn van werktuigen en gereedsdiappen kost handen vol geld, alsmede het niet op zijn plaats zijn diaarvau. Eenvoudig timmer- en sinidsweiK zai men zelf moeten kunnen verrichten. De werkzaamheden zullen regel- matig verdeeld moeten worden. Uitgerekcnd moet worden hoeveel krachten cn tijd noodig zijn voor een bepaalden arbeid. De Noord- Hollandsche landbouwere moeten inzien dat kennis dfe factor is om in moeilijke tijdlen staande te blijven, waarcm op het volgen der jongtren van het landbouwonderwija werd aangedrongen, -Jmeding dank voor zijn inleiding. .De heer Brecbaart stelde voor om die in leiding in druk te doen verschijnen. Prof. Visser had niet hooren aangeven, dat een sped ale werlcmethode werd aangegeven. Men bliijft zdoh te veel bepalen tot algemeen- heden. iDe heer Smeeding erkende, dat dit zeer moeilij'k was. Spr. veronderetelde, dat in de nationaliseermg van de bedrijven en het des- kundig leiden van de bedrijven bezuiniiging verkregen kon worden. Prof Visser was van meening, dat in de verbetering van de loonstelsels veel veriorej kon worden: Wanneer er voor de arbck™„ een betere bevredigemde arbaid kan verkregen worden, dan zal veel bereikt worden. Spr. waarschuwde tegen het zelf tiftunenen en smeden. Men gaat daarmede achtcniit in plaats van rooruit, omdat het gevaarlijk wordt, wanneer ondeskundigen aan de nieu- were machines werken. Na eenige verdere bespreking werd1 besloten een werktuigencom- missiie in het levem te roepen, om op de ten toqnstelling te Alkmaar verechillende werk tuigen te oeoordeelen. De commissie werd voorts permanent verklaard. De samenstelling van de commissie werd aan het bestuur overgelaten. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op J 2278.—. t Bij de rondvraag gaf de heer Jm. B'auw- boer zijn teleurstelling te kennen over het feit, dat men geen economische commissie heeft willen instellen, om een algemeen rap port uit te brengen over de bezuinigingen, die m de bedrijven kunnen worden aan iDe voorzitter zeide, dat deze z, bestuur in studde blijft. De heer Rezelman oordeelde de voordeelen van de zoetwatervoorziening voor N. H. van zooveel belang, dat (hij die gaarne bespoedigd zag. Op voorstel van prof. Visser werd besloten, naast het rapport zijn teleurstelling uit te spreken over de vertraging gebradit in die Zuiderzeewerken, en de hoop uit de spreken, dat de minister van Landhouw alsnog pogin- gen zal aanwenden om de werkzaamheden te bespoedigen. De hieer Ir. C. Nobel betoogde, dat die af- slnitdam door de voordeelen aan Frieslamd en N.H. gebracht reeds meer dan bekoctigd kon den worden. De heer D. de Boer bracht den voorzitter dank voor diens leidlng. De voorzitter dankte en sloot de vergadb- ring met den wensch, dat H. N.K. ook in de toekomst nuttdg werkzaam zal zijn. UIT BE'ROEN. de voor deze gemeente vastgestelde lijst, houdemde aanwijziing van vorderingsplichti- Afd. mds Louise Poll Nellie Akkcrman »j» beneoen 13 Jaar: It prtjs 2e pr. Corafilia Bakkw; 3e pr. v«„crman eerv. vermelding Corrie Koch: Wijnanda Roderwijn. Afd. meisjes van 13—16 jaar: le prijs lie Schermer: 2e pr. Hetty Eikrts de H, eerv. vermelding Geertje Bos; Annie kens. Schablonwerk: le prijs Johanna Hoekstra. Teekenwerk. Kinderen beneden 12 jaar: le prijs Swaam rijs Nel- aan Dee- tie Hartog. briek 12—16 jaar: le prijs Hetty Eilerts de Haan; 2e pr Jan Dekker; 3e pr. Jan Snel; eerv. verm. Gerbrand Bakker. Rubriek boven 16 paar: le prijs D. Hoen; 2e pr H Ureem; 3e pr 0. Rozing. Photo's: 2e prijs Jan Bruul. Snijwerkle prijs Willem de Rooij; 2e pr. Seevangh; 3e pr. T. Sonnema; eerv. verm C. Klopper, A. T. Muileboom en N. N. Rubriek tot 15 jaar: le prijs Hendrik Bak ker Huisvliit: le prijs C Hoegen; 2e pr. J Grootewillink Rubriek onder 13 jaar: le priis Jan Spruit Touwwerk: 2e prijs mej Tijmes. Afloop veiling bij afslag door Notanis W, M. Witte, Alkmaar van J. B. a. d 5 mooie mo- Rijlcsstraatweg bi; derne woonhuizen den Stationsweg. 1. woonhuis 6525 opgehouden. 2. Woonhuis 65 00 opgehouden, 3. Woonhuis 6525 opgehouden. 4. Woonhuis 6695 J. Blokker Heiloo 5. Woonhuis f 6620 opgehouden. UFT UIMMEN. Tot hoofd-ingeland voor de Oroot-Limmer polder is gelcozm de heer A. W. Dijtanan Oe heer M. Kuilman, heeft te Hdom met gunttig gevolg examen afgelegd als melk-oontreleur. UIT 9GHERIM1E RlHD RN. Aan den heer P. Htonig, uit deze gemeen te, is dk>or den minister van Oorlog vrijstel ling van den dienstplicht verleenn, wegens kostwinnerechap, racht. 'bij het UIT HOORN. De sergeant-majoor-inatructeur G. Schui- temaker, van het 21e reg. inf. te Helder, is aangewezen voor werkzaamstelling bij den laffldstorm te Hoora. UIT OUDE-NIEDORP. Het bouwen van 4 woningen te Verlaat, voor rekening dezer gemeente, is opgedragen aan de laagste inschrijvereTimmer- en met- selwerk aan den heer P. Burgmeijer voor 8200; schilderwerk aan den heer P. van Trienen voor 735,50, beiden alhier wo- nende. Stfidsnieiiws de Vlies ge paarden, komen paarden voor. 95 eigenaren met 139 kruidenier of bakker boer kon zijn, zijn bij. De veranderde tijden stellen an der, schen en arbeid&besparing zal de kunde van den leider naar voren hebbaa ts brsagw. voor- lere ei- 'De Bijzondere R.-K.-School „St. An- tonius" voor gewoon lager onderwijs zal met ingang van 1 Mei a s. worden opgeheven, op weKken datum zal worden geopend de U.L.O. School- „St. Antonius." Door Burgemeester en Wethouders is >ij( beschikikiing van 20 April 1.1. aan den leer 'H. Bierenbroodspot verlof venlecnd1 voor den vericoop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank in een lofcaliteit van het perceel „Dorpzicht", hoek Hbflaan Oude Primsweg, alhier. Naar wij! vememen heeft de heer C. Modder Am zijn kruidenienszaak aan de Dorpsstraat verkocht aan den heer van den Brink te Broek op Langendijk en zal d'aarin a.s. zomer een muziokhandel worden geves- tigd. UIT HEILOO. De 6de huisvlijttentoonstelling is gereed. Nadat de ingezonden goederen in onNangst waren genomen en gerangschikt door mevr Eilerts de Hlaan en mcj. C. Ruifer, heeft de ju ry, bestaande uit mej. iNierop, Alkmaar, mej. Wijdenes Spaans, Oudorp, en die heeren Wassink, Pieterse en Harder, uit Alkmaar, de voile aandacht moeten wijden aan de mool- ste, doclmatigste en best afgewerkte inzendin- gen, die voor bekroning in aanmerking kon- aen komen. Er is heel wat moois bij wat getuigt van taai geduld en zuinigheid, omdat niets is weggeworpen. De inzending is groot. Opraer- kelijik is een1 reuzenpoppenikamer. Niets ont- breekt er aan, de zalen prijiken met piano, ameublement, keuken en slaapkamer bieden alles wat er in behoort, alles is electrisch verlicht. Weinigen zullen op het idee komen om van waardelooze grondstoffen zulk een kamer te maken. Wat het rondreizend museum betreft, dit biedt veel leerzaams, waaruit lessen zijn te trekken. Meer willen we er niet van zeggen. Een ieder bezoekc Vrijdag, Zaterdiag of Zondag het lokaal van den heer de Rooij, Voor nadere bijzondcrheden verwijzen we naar de geplaatste advertenties. De bekroningeni zijn alb vol) 'Haakwerkle prijs mej. N. mej. Meijer-Doets; 3e pr. mej. burg. Aid. Borduren: le prijs mej. Wagenaar; 2e pr. mej. Wagenaar; 3e pr. mej. N. Jonker- G overs. Schablonwerk: le prijs mej. M. C. Scher mer. Spreien: le prijs mej. C. Zeeman; 2e pr. mej. Bruin; eerv. vermelding mej. Hoegen. Poppen: le prijs mej. Nellie Schemer; Se pr. mej. Dsets. A. I 2e pr- Swartsen- WAPENiSOHOUiW. Dit was het onderwerp waarover in goedgevulde zaal van het Gulden Woensdagavond voor de a. r. kiesvereeniging „Nederland em Oramie" gesproken werd door dem heer mr. H. Bijlevdd, oud-minister, te VGravenhage. Te predes 8 uur eem miet dikwijls voor- komenide handhaving van dem aamgekondi'g- den tijd, em daarom des te meer toe te iuichem werd de bijeerrkomst geopend met het zingen van Ps. 68 1. Daarna gmg de heer F. Elders voor in gebeds, waarop hij van het 2e Boek der Kronieken voorlas uit hoofdstuk 32 het eerste tot em met het 8e vers. Na een- kort opemingswoord, waarin hij de aanwezigem welkom heette em er op wees, dat er heel wat Sanherib's zijn em dat er in omze stad nog wel heel wat te doen zal zijn, gaf spr. het woord aan dem heer Bijleveld. Deze begon met te constateeren, dat we middem1 in de voorbereidingem van den ver- kiezingsstrijld staan em als wij niet oppassen, zal de befaamde Juni-gebeurtends cms over- vallen, zonder dat wijldaar zijn. Eem goed aamvoerder zal op allies lettem: tuighuis, ma- terialen, reserve, toestand in' eigeni kamp, maar odk op diem im het kamp van dem tejzen- stander. Zoo is ook op politick terrein het verkennen naar tweeerlei kant noodig, als wij1 den striid Igoeld willen voerem. De wapemschouw wordt ona de laatste da- gen gemakkelijk gemaakt, nu allerlei partijen1 nun programs bekemd' hebben gemaakt. Het treft ons daarbij, dat zij in 66n ding vrijwel overeemstemmen u len met aan twee meemen zeker dat dit punt meer noodig is. M'aar is er nu geem versdiil tusschen al de partijem, die zuinigheid willen? Spr. wilde magaan of de materieele eisch van bezuini iging bij de christelijke partijem hetzelfde amt' woord uitlokt als bij 'de andere partijem. De staatsbegrooting sluit met een tekort van vele ongedekte miTioenlenl, em het vollgende jaar zal het nog veel erger zijn. zoodat wij, als wij niet anders gaan leven, m drie jaar 260 millioem meer uitgeven dan we ontVam- gen. Als eem particuher zoo zou doem, zou faillissememt komen1 em zoudem velem gedlu- peerd worden, die vertrouwen in hem stelden. Maar met eem staat is het anders. Gdng het daarmee ook m'aar eena zoo, dan zou den veleni misschien de oogen opengaan en zou verbete ring kunnen komen. Tot dusver heeft Neder land altijd zijn schuld^n betaal'd en daarom nooit moeite jgehad om voor korten tijd eenige millioenen bij die bankem te 'krijgen, maar als wij doorgaam met te leven zooals tot heden, zou het makkelijk kunnen zijn, dat de banken niet wilden voorschieten. De staat dan fail- lietWas het maar zoo, dat zou misschien heilzaam zijn. De staat heeft eem ander mid- del: de bankbiljettenpere. Gebruikt hij dat middel wat veel, dan verliezen de biljettem hunne waarde en gaat het gelijk in vele lam- den rondom ons. Daar komt bij het feit, dat Nederland is aamgewezem op aanvoer uit het buitenland, van graan b.v. uit Amerika. De Amerikanem zullen dat wel willem blijven ver koopen, maar tegen lagerem koers van onzen gulden. Dat zal dan oorzaak zijn van stijgen- ae duurte. allereerst voelbaar voor den' niet- bezitter. Dat is dus het gevolg van het steeds ma_ar uitgeven van bankpapier. imstituut i De overheid, als i en dien aresse van God's gerechtiigheid, mag dus niet diem weg inslaan. Een anti-revolutionnair zal daarom verplicht rijln om Gods wil en niet uit eigeni belang te komen met den eisch tot bezuini- ging. Zal mm tst At everhedd willm knmrn m«t dim adash, dan meat mm daarvan stive mderdaad orerfutpd zijn cn moetan oofe andere punten van het program daarmee in overeenstemming zijn. De anti-rev. partij 'heeft daarom op haar program geen enkel punt, dat zwaardier eisch en aan de schatkist stelt, integendeel is zij bereid iets te laten vallen. Bij voor beeld bij de schoolparagraaf veiklaart zij zich met minder tevreden dan met wat de wet haar toestaat. 21ij kwam daar- toe uit overweging, dat inkrimping van uit- gaven noodzakelijk is. Zou het wonder zijn, als ook im anti-rev. kringem het niet zoo ernstig werd genomen met den eisch van bezuimiging, gezien het ambtenarenheir en de terreinen waarover reeds de staat zijn armem uitstrekt? Wij1 moeten in on® eigeni levem beginnen en toonen door de practijk van ons leven, dat het ons, bovem net materieele, te doen is om Gods eer, waarvoor wij alles zullem veil heb ben. Als ons leven daarvan dem stempel draagt, zal een eisch om bezuiniging, door on® igesteld, zeker invloed hebben. Zouden er onder de liberalen niet zijn, die het werkelijk goed meemem met den eisch tot bezuiniging? Alvorens verder te gaan, stel de spr. op den1 voorgrond, dat de politieke strija nooit om persomen mag gaan, maar moet zijn het stellem van beginsel tegenover beginsel. Er zullen zeker onder de liberalen zijn wien het werkelijk ernst is met den bezuimgings- eisch, maar hehbem zij het recht om dien eisch te stellen? vroeg spr. Op hun program staat behalve de meergenoemae eisch ook die van het verleenem van staatspensioen, im 1908 door Treub, eem- onverdacht vrijzinnige, een volslagen ommagelijkheid genoemd. 'Spr. wees er op, dat dit eem eisch it, om buitentt a andere t« lokken. Het liberalieme moet wel mot allerlei idealem komen, omdat het niet leeft uit een beginsel, en het stelt in die idealem zijn poverheid tern toon. Dit blijkt uit het verledem van de liberaLe partij.. In dem tijd dat de liberalen dem boventoon voerden, heettem het stoffelijlk bezit en vrijheid zonder ingrijpen van dem staat het voornaamsite. De niet-bezittiemdem ondervonden dat dit voor hem was de vrijheid om in den modder te blijven. Toem kwam het socialisme met zijn eischen en zijn prediking van haat tegen- het kapita- ldsme. Thans komt het liberalisme weer met zijn eisch van staatsonthouding en inkrimping van de staatsuitgavem, maar nu moet het volk niets meer van die eisohen hebbem. Van het arbeidende volk is niemand meer Liberaal, al ien zijn afgezakt naar het socialisme of wel zij zijn bij hen, die met God's wil1 rekening willen houden. Eisch en, als de genoemde, ge- steld van liberate zijde, hebben absoluut geen invloed, omdat zij kennelljk zijn gestdd om van alle zijdem kiezers te fokken. Ook de eisch der liberalen om overmatigen schoolbouw tegem te gaan werd door mr. Bij leveld besprokem. Hiji ging ook in dezem in op de historie, om- te concludeerem, dat de vrijheid van onderwijs bij de liberalen' altijd zoek is geweest, in tegenstelling met hun eigen stelling, dat vrijiheid moest heerschten. De passificatie van het onderwijs kost veel ■eld, ia, maar daardoor juist dienden de i'beralem im te zien', hoe veel zij ons in dem oop der jaren hebben te kort gedaan. Er is wel eens eem vereeniging, die niet bestand is tegen de vrijheid die de wet geeft en daarom eem school vraagt, maar nu moeten die libera- tem niet direct schreeuwen van het verliezen1 der opembare school. Mem voelt nu, dat dit slechts geschiedt met het oog op de verkiezin- gem. Wij zullen1 blijven doongaan met bou wen, omdat ons volk moet doortrokkem wor den van het dir. onderwijs. Spr. zou nog veel meer van het liberate program kunnen zeggen, waarvan vooraan- staande bladen zeggen, dat men den draad zoek raakt. Spr. kwam nu aan het program der socia- isten. Als wij zi'em onder welke leuzem groote drommem van ons volk worden opgeroepem en a'angeyuurd, komt weedom onze ziel binnen. Socialisatie em algemeene ontwapening zijm de eischen. Socialisatie, alles tot gemeemgoed maken, let mag dan voor velen aanlokkelijk zijn, aehtte spr. onmogelijk. Er zal miets door ver- anderem, in den Haag zal evemgoed een be- paalde groep blijven regeeren. Spr. zette uiteen, dat het verkeerd zou zijn, als 66n partij naast de politieke ook de econo mische macht kreeg. Was dit zoo .geweest bij de overheersching der liberalen, dan hadden wij nooit onze keriken en scholem kunnen bou- wem. Bovendien zal socialisatie niets gevem, als het miet intemationaal gaat. Nu komt de soc.-dem. hier te lande met dien eisch. Spr. wilde niet imgaan op de door- voering van dit idee in Rusland, waar lang- zamernand de orde des doods intreedt, maar wees op Zweden. waar Branting een socialis- tisch ministerie gevormd heeft, zoodat men zou denken dat het daar wel goed in orde zou zijn. Maar sipr. zette uiteen, dat men er daar juist verre af is. Zoo gaat het, als de soc.- dem. achter de groeme tafel zitten, zei spr. Dam wees mr. Bijleveld op Amerika, waar Gompertz, de leider van vier millioem arbei- ders. niet van de socialisatie wilde weten en het lidmaatschap van 'het 1. V. V. opzegde, toem dit met genoemd'eni eisch kwam. En toch zullen die Amierikaansche arbeiders wel moe ten meedoen, als het tot socialisatie zal komen. Spr. concludeerde, dat van socialisatie niets zal komem en dat wisten de soc.-dem. zelve ook wel. Maar zij hebben nog eem tweede leus igevonden om die rnenschen' te lokken: ontwa pening. Spr. erkende, dat het verkeerd is steeds maar door te gaan met bewapaming, maar meende toch, dat wij moetem bedenken dat God ons niet voor niets onze historie heeft gegeven en ons op onze plaats heeft ge- zet. Wij moetem daarom klaar blijvem, want al is het nu vrede, zal die blijven, en weet men zeker, dat er geen emkele staat aan re vanche denkt? Spr. wees op Rusland's sterven1 onder com- munistischen druk zonder God, op Duitseh- lands haastig naderendem onderganig, op Frankrijks zedelijk verval em op Bel gig's wankelen na den1 overwinningsroes em vroeg dan of een van deze staten ons voldoende zou aanlokkem om zich achter zijn vlag te willen scharen. Daarom moetem wij onze onafhanke- lijkheid kunnen bewaren. Zelfs Zwedem met zijn sodalistisch ministerie wil eem onderzoek naar's lands ^veermiddelen, en dit bdeekenlt aatuurlijk sen uitbreidinff daarvan. Vervol- wets spr. op do mono der soedalisten in rijs Ru

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6