VOORDAM 9, ALKMAAR, i Opening van de gerestaureerde H.B.S. de Belgtscfce Kamer, waarin «n goad cratiscn leger werd geSischt. Gezien dit alles, noemde spr. het bedrog en aiialeiding van de eoci a listen in Neder- land omi algemeenie ontwapening te eischen. Ze zullen het daaraee dan ook met winnen, vandaar hun hetze tegen Colijn, om oneenig- heid in de a.-r. partij te verwekken. Zij be- schuldigden hem van het misbruik maken van vertrouwen. Spr. herinnerde aan de brochure van H. van Kol. die in de Eerste Kamer door Idenlburg geheel en al op de mecst afdoende wijize wcra weerlegd. De aanval is dus mis- lukt, de bcoogde twee&palt in onze partij is niet on tat a an. Dan kwam mr. BijLeveld aan het program der a.-r. partij. Er is nood, dit zij erkend. Mot welk systeem komen wij1 in dezen tijd? Wlj hebben 'God en diens souvereiniteit en putten daaruit onze stelling, dat op elk ter- rein des levens God/s wil moet worden ge- daan en daarom de door Hem over ons ge- stelde overheid moet worden gehoorzaamd. Maar wij mogen ook van die overheid eischen het handelen naar Gods wil. Wiji hebben ook van de werkgevers te eischen, dat zij niet zeg- genc „Ben ik mijns brooders hoeder?" eni dan nun personeel aan zich zelf overlaten. Van de werknemers eischen wiji, dat zij opkomen voor hunne rechten, maar niet zdo, dat zij daarop Gods zegen niet zouden kunnen vra- gen. Op elk terrein willen' wij! dus de souve reiniteit Gods. Als wij, door dit beginsel gedragen, den strijd tegen gaan, kunnen wij volkomen ge- rust zijn, zelfs al behaaldeni 'wij de overwin- ning. Maar vechten wij dan niet om een ze- tel meer? Als dat alleen' het doel is, onder- zoek dan uzelven eerst, zei spr., die dan er op wees, dat ook een oogenschijnlijk verlies een overwinning kan zijn. Maar als sbraks door ons een zetel meer gewonnen is em wij zullen zetelen in het gesfoelte der eere, hoe zullen wij dat dan rijmeni met onze taak in de verdrukking in diepte en duisternis.'1 Steeds zullen wiji voor oogen moeten houden, dat wij ook dan den Heer moeten) diienen en alles moeten doeni ter zijner eere. De heer Elders kondigde na het uitspreken der rede .aan, dat er geen debat zou ziin, dat trouwens ook niet was aangekondigd. Wei was het voornemen geweest om gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, maar de tijd liet ook dat niet meer toe, omdat de spre- ker nog weer naar den Haag terug moest. Spr. dankte dezen daarom voor zijne schoo- ne woorden en het publiek voor zijne opkomst en stelde vervokens voor te zingen twoe cou- pletten van het bekende: „Zij zullen het niet niet hebben", dat daarop uit voile borst wcrd aangeheven. Ten slotte sloot mr. Bijleveld met dankzeg- ging de bijeenkomst. (Vervol'g). Na prof. Hamburger was het woord aan den heer Moltzer, cxmrector van het Gym nasium, die mededeelde, dat de rector wegens het bijwonen van het philo ogen congres te Leiden venhinderd was de bijeenkomst bij te wonen en hem verzocht had het Gymnasi um te vertegenwoordigen. Spr. was dit een froot genoegen, omdat hij met de H. B. S. 1 jaar in relatie staat. Toen spr. in Alk- maar kwam voor het Hoog'er Onderwijs was dit juist om leerlingen van de H. B. S. klaar te maken voor het Staatsonderwijs. Onder de leeraren van de H. B. S. heeft spr. vele vrienden gekregen van wien hij veel geprofi- teerd had, ook in het genootschap Physica, waardoor hem aangename herinneringen aan de H. B. S. waren bijgebleven. Voor den vertegenwoordiger van het Gym nasium was het leuk een woordje te kunnen zeggen, dodi dit was wel een klein beetje be- dorven geworden. Na de rede van prof Hamburger voelde spr. zich als vertegen woordiger der klassieke philologie wel een beetje in eigen kleimheid. Het heeft spr. genoegen gedaan dat de wet Limburg is aangenomen. De verande- ringen van net tegenwoordig M. O. waren niet vermeld geworden en wel dat bij net eindexamen van het Gymnasium de leerlin gen B het recht krijgen te studeeren in de rechten. Deze maatregel is er eene, die ge- tuigt van een zeer ruimen geest, waardoor de a.s. juristen, als zij er niets voor gevoelen, of meer geschiktheid bezitten voor de na- tuurkunde vakken, van het gedeelte Latijn en Grieksch ontlast worden Ton opr. vrotgtr JtcvW rm A tarteffSttj van hooger onderwija was, hseft hij steeds gezegd: „laat de jongens eerst eindexamen H. B S. doen en dan nog twee jaar oude talen studeeren, dan hebben zij het voor- recht, naast de oude talen. ook in de moderne wereld des te beter thuis te zijn. Het doet mij dan ook pleizier om u mijn- heer de directeur mijn gelukwenschen aan te bieden. 31 jaar heb ik contact met de H. B. S. gehad en die in alle opzichten meer leeren waardeeren. Ik geloof dat de H. B. S. en het Gymnasium twee groote richtingen zijn van cultuur; de eene meer speciaal in de richting van de natuurkunde, de ander meer speciaal de idealistische en taalkundige. Zoo hebben die beidc inrichtingen vertegenwoor- digd de geestesrichtingen van de menschen en heeft dus elk zijn recht van bestaan. Ik hoop dan ook, dat ze langen tijd naast elkander zullen voortbestaan. U was zoo vriendelijk ons de hand te rei- ken, wanneer het Oymnasium hier niet meer zou zijn. Dat is een gastvrijheid die wij maar verstandig zullen opvatten als het komen moet, maar ik hoop dat dit niet spoedig zal gebeuren. De wetgever heeft nu reeds het B examen voor de juristen geschikt gemaakt en daardoor blijk gegeven van een ruimen blik, maar laat nu de wetgever voorzichtig zijn met verdere ingrijpenae veranderingen aan te brengen' voor net onderwijs. Door aen oorlog is de wetgever er aan gewoon geraakt wetten als bevelen van den general en staf uit den grond te stampen, maar men moet daarmede voorzichtig zijn met een teer iets als het on derwijs. Ik hoop, dat de wetgever zoo ver standig zal zijn om af te wachten hoe de nieuwe bepalingen zullen werken, alvorens weer veranderingen aan te brengen. U gaat nu van ons weg uit het Weeshuis (gelach) en ik mag wel zeggen de eene wees heeft het ver gebracht In verhouding tot de anidere die er achiter bliift. Wij: zijn bijna heelemaal wees, misschien dat onze rector ook nog weer weg gaat, maar laten in ieder geval de gescheiden weezen goede vrienden blijven. Het is mij aangenaam geweest, dat de verhouding tusschen de H. B. S. en het Gymnasium in het Weeshuis uitstekend en sympathiek is geweest In het openbaar heb- jen daar geen vechtpartijtjes tusschen de jon- gelui plaats gehad. Ik kan niet zeggen, dat de wereld veel vooruit gaat, maar in ieder geval is dit een aangename vooruitgang. Wij hebben ook geen last van u gehad (ge lach). Met u bedoel ik de geheele school. Een enkele keer hebben wij de H. B. S. van't jaar fehoord, doch dat is ons goed bekomen. U eeft dit jaar veel te lijden gehad van ziekte onder de leeraren en wat wij er van hoorden was het gebrul van hen die naar wetenschap- pelijke lessen verlangen, wanneer zij verna- men, dat een leer«ar niet aanwezig kon zijn. ^Gelach). U hebt ons diepen eerbied aigedwongen door het feit dat u daarin zoo vlug verande- ring wist aan te brengen-. Ik kan u mijnheer de directeur, namens het Gymnasium verzekeren, dat wij de H. B. S. in dit mooie gebouw van harte het beste toewenschen en wel in de eerste plaats onder uw voortreffelijke leiding. Applaus. j sprtkro, datnr kan hat wwit! tort aflD- nog op het misschien wat ouderwetsche standpunt dat daden meer beteekenis hebben dan woorden en wentch u daarom met dit korte woord een gelukkig, prettig en aange naam feest en verder een lange reeks van ja- ren een vruchtdragende samenwerking tot heil van hen die in deze school worden opge- leid. (Applaus). Het woord was hierop aan den heer Post ma, directeur van de Handelsschool, die oor- deelde, dat Dr. Moltzer als het eene uiterste van het M. O. het woord had gevoerd en wel het ideeele uiterste, terwijl hij als het zakelij- ke uiterste het woord wilde voeren, omdat de Handelsscholen als het ware uit de H. B. S. zijn voortgekomen. In den tijd toen de H. B. S. nog met zoo van haar fouten was door- drongen als nu het geval is en toen de we- tenscnappelijke natuurkunde zeer domineer- de, was er een groote drang bij de menschen die de eischen van het praktische leven op den voorgrond stelden, naar andere scholen. De Handelsscholen zijn uit de H. B. S. voortgekomen en het spreekt van zelf, dat wij op een dag als deze, nu onze zusterinrichting het nieuwe gebouw betrekt en het bijna 55-ja- rig bestaan feestelijk herdenkt, van harte in de vreugde deelen en niet achter willen blij ven om onze gelukwenschen aan directeur en leeraren aan te bieden. Wij hebben als in richtingen iets met elkander te maken. Het gebeurt dat wij- wissekn va® leeraren, dat de eene school behoefte heeft aan de werkkrach- ten van de andere. Vandaar is het een feit, dat meer dan 66n leeraar van de Handels school zijn beste krachten wijdt aan het wel- slagen van dezen dag. Waar zoo de daden Mej. Dr. Cornelia de Lange sprak hierop een kort woord. waarbij zij nerinnerde aan de groote beteekenis. die de naam Hamburger voor de Alkmaarscne H. B. S. waa en la. Spr. dankte Prof. Hamburger voor de herin- nering aan haar vader en nerinnerde aan het werk van den directeur Boeke. Spr. verklaar- de, dat de oud-leerlingen dankbaar waren, dat Prof. Hamburger uit het hooge Noorden was gekomen om zijn rede voor nen te hou den. (Applaus). De voorzitter bracht hierop dank aan alien, die het woord hadden gevoerd, namens de dames en heeren leeraren en zichzelf. Dank bracht spr. aan Prof. Hamburger voor zijn doorwrocht betoog over den grooten invloed van de natuurwetenschappen en aan den In- specteur voor de welwillende woorden, aan de H. B. S. gewijd. Spr. verzocht hem, den Minister zijn dank te willen betuigen. Per- soonlijk zegde hij dank voor de welwillende wijze, waarop zijn werk was beoordeeld en de hem toegekende onderscheiding, die hij op hoogen prijs stelde, vooral, omdat hij daarin ziet de erkenning van de overheid, dat het aan de ambtenaren van deze school gelukt is, hun werk te doen op zoodanige wijze, dat ze aan dengene, die de leiding heeft, een on derscheiding aanbood, die hij in da eerste plaats voor de school zou dragen. Spr. verzocht hierop da aanwezigen, onder zijn leiding de school te bezichtigen. Hieraan werd voldaan en herhaaldelijk loorden wij door velen de ruime, lichte en keurig ingerichte lokalen roemen. Inaerdaad wordt het de leerlingen van de H. B. S. thans zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt. om het onderwijs te volgen. In de scheikundezaal heeft bijv. iedere leer ling aan zijn werktafel stroomend water, gas en electriciteit, terwijl ook de natuurkunde- afdeeling bizonder goed verzorgd is. 'Nla afloop van den rondgang werd den aan wezigen thee aangeboden, terwijl een strijkje van de jongens de gezelligheid verhoogde DE FEESTAVOND. In die groote zaal dier Harmonic werd de bcteelkea is voile dag besloten met een bijzotu- der gealaagden feestavond. De zaal waa op traaie wij'ze versierd en had inderdaad een geheel ander aanzien ge- kiregen, niet alleen door de groen- en plantenr versicring, maar ook door het tooneelgordijn. De heer Biokhuis had in die versiering de bekwame hand gehiad. Nog zelden zagen wij' de Hawnoniezaol zoo vol als gisteravond. Vol verlangen ver- wachtte -men de icomst van den Directeur en de gasten. Het uitmumitende strijkje kortte den tijd. Eiindledijk kwam er 'beweging onder de aanwezigen en deden onder luid applaus de geridderde Directeur en de hooge gasten met hunne dames hun initrede. 't Was inderdaad een „joyeuse entree!". De voorzitter der feest- commissie, de heer Mr. Colhen Stuart, opende d'aarna den feestavond met een interossante welkomstrede. A'llereerst vestigde spr. er die aandacht op, dat hij zoo heel gaarne het welkom aan een nog veel grootere schaae had toegeroepen. Tot haar groote spijt had de feestcomnussie zich echter met het oog op de te kleine plaats- ruimte, zeer moeten beperken bij 't zenden der invitatie's en zeer velen, die ziji hier zoo gaarne had gezien, moesten teleurgesteld worden. 'Doch ,^ood breekt wetten". Ze'fs de wet der gastvrijheid.. Vooral de leeraren der andere onderwijsinrichtingen miste spreker noode. Aan hen, die thans de zaal vulden, riep spr. een hartelijk welkom toe in't bij- zonder aan Dr. Antusch, den lnspecteur, leeraren en oud-leerlingen en B. en W., ver- tegenwoordigd door de heeren J'b. Cloeck en C. D. Donath en aan den heer Ph. M. Bos- scher. Ofschoon er reeds veel gesproken was op den feestdag, wilde spr. zich thans nog ridh- ten tot een categoric, die dezen dag wat in 't gedrang was gekomen^ n.l. de tegenwoor- ddge leerlmgen. In't nieuwe gebouw zal er nu gewerkt wor den aan de volmaking van hunne caparitei- t«n. En dan znlSsu af} steen tegtmrrw hcl leven. Op de leerlingen, rust de plicht zelf mede te werken aan hunne ontwikke1 ing tot flinke, oprechte. levenslustige vrouwen en mannen. Vooral de blijnioedigheid blifft van groote beteekenis. De leerlingen beloofden de medewerking en om dit kracht bij te zetten, stelde spr. voor het volgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden „De leeriingen der R.H.B.S. te A'lkmaar, naiir aanleidmg der pleditige heropening van het schoolge- bouw in fcestelijke bijeenkomst met. ouders, leeraren, autoritciten en oud-leerlingen, bij- een, hebben eenparig het vaste besluit geno- men, hunne beste krachten jje zullen inspan- nen, om zich te ontwikkelen tot flinke, ver- draagzame en levenslustige vrouwen en man nen. Opdat dit voornemen hun te helliger en onschendbaarder zij, veroorioven zij zich eerbied ig langs dezen weg, de belofte daartoe in Uwer Majesteits hanclen af te leggen." (was geteekend door vijf der tegenw leerl.). Onder luid' applaus wcrd tot verzending be sloten, De negatieve raad, die spreker ten slotte den leerlingen gaf was: „Doe nooit aan de Politick" met een groote P (die met de kleine p is slechts met va'sch aas visschcn, in trodbel water) want slechter werk, dat het karakter neerhaalt, is er niet. Doet Uw best, dat wij U in t leven kunnen zenden als gave menschen. Denkt aan't oude Engelsche de- vies: „Geroepen, uitverkoren en getrouw" en laten Uwe groote talenten tot ontwikkeling komen. Na het uitspreken van dit openingswoond, dat luid applaus verwekte, kreeg de uitmun- tende orde-commissaris Jhr. W. van Lith de Jeude de leiding en werd met de uitvoering van het eigenlij'ke programma begonnen. Voor de pauzedans, muziek, zang en mar- mergroepen, daarna toon eel. Het drietal dansnummera: Boerendans, Rouli-Rouli-variatie en Gavotte-wals mogen inderdaad met eere genoemd. De acht daines, dit in echt typisch Holllandsch costuum den eersten uitvoerden, hadden over succes niet te klagen. De tweede werd door twee dames keu rig gedanst, maar de begcleidende vioolmu- ziek drei'gde t geheel te doen mislukken.^ De mooiste der drie waa de in oud-Hol'liandsch costuum gedanste Gavotile-wals (4 dames en 4 heeren). Deze wals was ingestudeerd door den heer Kuymians alhier, werd keurig uitge- voerd, door goede muziek begeleid en stortn- achtig toegejuicht. Het Vokzos-orkest deed zidh van zijn beste zijde kennen. Onder leading van der VemikkBiqk A.JJ*sFramboseB.|au«lt7i/| ets. psr pskje, ovsr A.J.P's TftaiUe-Crkms- pudding aet ds hesrljjke Vanille-Hoomsmaak leeraren, den heer Francken, voerde. het on zeer muzi'kale wijize een vijftal nummers uit. Leider en uitvocrenden konden ten zeerste te- vreden zijn over de harteliike bijvalsbetuigin- gen, die hen van alle zijden ten deel vielen. Werkelijk heel goede zang kregen de aan wezigen te genieten van Mej. N. Goetmakers. Atlereerst twee moeilijke nummers van Schu bert (Die Krahe) en Brahms (Vergebliches Standchen), later twee mooie Hollanidlsche nummers „0, Juhel mijn hart (Kor Kuiler) en „de Krekel en de Mier" (H. van Tussen- brodk). Vooral het laatsie was uitmuntendi, mooi van zang eh voordracht. De pianobege- leiding van Mej. Jac. de Groot dient speciaal genoemd. lets aparts vormden die door den heer Wou- ters ontworpen marmergroepen. Een vicrtal groepen1, echt den indruk van manner gevend, en afwisselend belicht, sloten het eerste pro- grammagedeelte. Na ae pauze werd door de leerlingen en oud-leerlingen op alleraardigste wijze opge- voerd de tooneelschets in1 een bedrijf van J. G. L. Nolst Trenite,getiteld„Buiten Werken". Het too-nt den toeschouwers hoe moeilijk het een student gemaakt wordt, die Utrecht heeft verlaten, om op een klein dOtrpje eens rustig te gaan werken. Een goede Frits, een typischJe oom, een paar lieve nichtjes, een echte stu dent in de medicijnen, benevens een logement- houdster met haar werkelijk goed getypeerde zoon Cornells, voorzitter der Rederij'kerska- mer, vormden een succesvol geheel. De heer Andriesma had goede leiding aan het stukje gegeven. Vermelden we nog, dat aan Mej. Goetma kers en hare begeleidster en ook aan andere dames, die hunne medeweiting verleenden, Moemen werden aangeboden. Na het tooneelstukje werd op vlugge wijize (het was inmiddels al laat geworden) de zaal ontruimd en begon de heer Kuymans zijn scepter te zwaaien. Wij zouden nog kun- nn schriiven over: „hoe vol het was en hoe men zifih amuseerde". Maar men zal zidh best kunnen voorstellen, dat het bal, dat de zen feestavond besloot. zeer geanimcerd was. Het was reeds lictot, toen de laatste feest- gangers huiswaarts keerden. De R.H.B.S.'era zullen nog langen tijd aan dezen zoo biji uitstek gealaagden feest avond kunnendienken. BENOEMINO LID VAN HET BESTUIUR VAN HET STA'DSZIBKENHIUIS. B. en1 W. noodigen1 den Raad uit over te gaan tot de benocming van een lid van het Bestuur van het Stadsziekenhuis tot ultimo December 1923 ter vervulling der vacature welke is ontstaan door het aan den heer O. J. Vcrkerk alszoodanig verleend cervol ontslag en voort duurdc door het niet-aarnemen zij ner benoeming door den heer A. Oskam (zie de artt. 5 en o der Verordening op het be stuur van het Stadsziekenhuis, Gem. blad nr. 473). Het bestuur heeft bij' schriiven van 8 April 11. de volgende aanbeveling ingezonden. J. Pijper, Verl. Landstraat 28. S. Zwart, Eikelenbergstraat 46. SUFPLETOIR CREDIET BOUW 98 SEMI-PERMANENTE WONINGEN. B. en W. stellen voor te besluiten ter be- strijding der meerdere kosten' verbonden aan den bouw der 98 semi-permanente woningen op een terrein gelegen aan den1 Tienentwal aan Burgemeester en' Wethouders een nader crediet te verleenen van 76700.en ten oeloope daarvan krachtens artikel 38 der Wo- ningwet een1 aanvulling op het reeds uit Rijks kas verleende bouwvoorschot te \Tar gem alsmede zoo noodig een hoogere bijdra- re in de betaling der annulteiten en tot de Ministers van Arbeid en van> FinanciCn een desbetreffend adres te richten. LOON KAASDRACERS. B. en1 W. schrijven in bijlage no. 71. Uwe vergadering heeft een adres van het bestuur van het korps kaasdragers, houden- de het verzoek den verhoogden gemeentelijken' toeslag ad. 0.10 per 100 ICG. gewogen caas op het loon der kaasdragers ook na 31 December 1921 uit te keeren, in onze han- den gesteld om bericht en raad. Te dien aan zien kunnen wij mededeelen, dat bij Uwe be- schikklng van 28 October 1920, onder no. 17 >esloten is den verhoogden toeslag voorloo- tot 1 Januari 1922 te verlengen. Wij hebben op dit adtres het aavies inge- wonnen van de Marktcommissie, die voor- stelt om van 1 Januari 1922 af boven den gewonen toeslag ad. 0.10 per 100 K.O. ge- woigen' kaas, een verhoogden, toeslag op het loon alleen dan te verleenen, wanneer aan het einde des jaas zal blijken, dat geen getmdr deld loon van 9.— per marktdiag zal zijn veikregen. Wij kunnen ons met dit advies, nu de aanvoer ter markt weer geleidelijk stijgt, wel vereenigeni, zoodat wij uwer vergadering in overweging geven te besluiten: aan het bestuur van het korps kaasdragers, als beschikking op Zijn adres dd. 9 November 1921 te berichten, diat zijn daarin igedaan verzoek niet voor inwilliging vatbaar' is, maar dat, wanneer aan het einde des jaars blijkt, dat geen gemiddeld loon van 9.— per marktdag zal zijn verkregen, een' toeslag zal plaats hebben' gelijk ami net verschil tus schen het verdiende loon en dat berekend naar een1 loon van 9.per marirtd'ag. 429ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 20 April. 3de klasse 3de lijst. Prijzen van 45, 51 67 377 424 590 945 1161 1169 1229 1531 1786 2527 2800 2814 2928 2953 3231 3361 3430 3580 3711 3866 3949 3974 4683 5334 5418 6411 6639 6939 7568 7799 7912 8155 8477 8735 8859 9213 9219 9366 9815 10010 10378 10616 10951 10981 11284 11812 11944 12177 12520 12607 12800 13289 13385 13393 13408 13480 13653 13794 14024 14230 14369 14574 15025 15233 15502 15638 15727 15901 16242 16751 16965 17250 17624 17738 18029 18047 19461 19620- 19900 19960 20265 20601 20669 20857 20910 20927 20972 21047 21258 21718 21949 22438 22631 22632 22645 22751 Verbetering: 3e klasse, 2e lijst: 13010 moet zijn 13013. LEVERT ALLE DRUKWERKEW spoedig, onberlspelijk uitgevoerd tegen concurreerende prijzen, i

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 7