DAG8LAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ai DAM do Co. AUTOMOBIELEN Snaarmanslaan, hoek Scharloo. No. 95 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. ZATERDAG De voorstellen totreorganisa- tie van het Lager Onderw^s. 22 APRIL Verhuurt ultslultend le blasse tegen blliyk tarlof. hieoornltbetallng por 3 lunanden f 2.—, fr. pur post r 2.50. Kowijsn. 6 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. regel, grootern lettors rumr plaatomliiitr Itriovioi IVjok'o N.V. Nook- on linkidi'ludr. v'.h. Ili<r»in. r«vuiur k Z«>on, Vomrdnni CO, Tol. Administr. No. 3. Roditctie No. 33. Op de onoverzienbare agenda die in de Raadszitting van Donderdag a.s. aan de or- de komt, prijkt als punt 22 een voorstel van Burg, en Weth. inzake reorganisatie van het Oewoon Lager- en Uitgebreid Lager On- denvijs. Het rangcijfer dat dit belangrijke voorstel op de als gewoonlijk overladen agenda heeft gekregen, raaakt het niet onmogelijk, dat de behandeling ervan nog wel eens zal uitge- steld worden. Maar zelfs al komt men er aan toe en al vraagt geen der raadsleden aanhouding om- dat ae een of andere organisatie er eerst nog eens een studie van moet maken, dan moet nog getuigd worden, dat dit voorstel niet te vroeg geboren is. Het versdiijnt op een tijdlstip, waarop in tal van andere gemeenten de reorganiisatie van het Lager Onderwijs reed's in den loop van het vorige jaar tot in finesses is vasit- gesteld geworden. Het thans ontvangen voorstel heeft ons wel eenigszins bevreemd. Toen wij in October en November van het vorige jaalr een viertal artikelen over de re organisatie van het Lager Onderwijs schre- ven, heeft de Wethouder van Onderwijs, na de publicatie daarvan, te kennen gegeven, het in de groote lijnen met ons eens te zijn. Slechts in onderdeelen verschilden wij toen met hem van inzicht. Evenwel hebben wij destijds er reeds op gewezen, dat wij ons op een terrein vol voet- angels en klemmen gewaagd hadden, dat wij er van doordrongen waren, dat, niet het minst in onderwijskringen, het „zooveel hoofden, zooveel zinnen" van toepassing kan verklaard worden en hebben wij de verwach- ting uitgesproken, dat velen door ons sche ma of door verschillende onderdeelen daarvan niet bevredigd zouden zijn. Wij hebben toen de hoop te kennen gege ven, dat zij hunnerzijds een andere zienswij- ze naar voren zouden brengen en dat zij bij een eventueel schriftelijk aebat zouden be- denken, dat zij geen voor wijziging onvab bare overtuiging zouden bestrijden, welke wij door dik en dun als de eenig gewenschte zouden verdedigen. Uit het plaatsen van hun zienswijze tegen- over de onze zou, naar onze overtuiging, het beste reorganisatie-plan voor het ons alien ter harte gaande lager onderwijs voor onze gemeente geboren kunnen worden. Van afwijkende meeningen en in het open- baar kenbaar gemaakte eigen inzichten uit onderwijskringen is ons met een enkele uitzondering destijds niet veel gebleken. Wij zijn niet de eenigen geweest, die ons over dit gebrek aan belangstelling in de vraagstukken, die hun dagelijkschen werk- kring raken, uit de kringen der onderwijs- krachten verwonderd hebben. De reorganisatie van het Lager Onder wijs te dezer stede is toch een vraagstuk van groote beteekenis en men had met reden mo- gen verwachten dat uit de kringen van de bij net onderwijs betrokkenen wel eens een mee- ning naar voren zou gekomen zijn toen de gelegenheid er was aan die meening als on- derdeel eener gedachtenwisseling, algemeene bekendheid te geven. Intusschen is deze ongewone rust misschien de bekende stilte geweest die een storm voor- af gaat en zal, nu er definitieve voorstellen tot reorganisatie van het L. O. zijn, in en buiten ae pers een stroom van nieuwe denk- beelden en voorstellen nog dezer dagen van de belangstelling uit onderwijskringen ge- tuigen. - Wanneer wij zeggen, dat het voorstel van Burg, en Weth. ons wel eenigszins bevreemdt, dan doen wij dit omdat in een enkele maan- den geleden ten stadhuize gehouden verga- dering met de hoofden der scholen, afge- Vaaraigden van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers en het N. O. O., de Com missie van toezicht op het L. 0. en de voor- zitters der Oudercommissies de wethouder van Onderwijs een geheel ander geluid heeft laten hooren. Hij bleek toen voorstander van de z.g.n. eenheidsschool en het plan tot instelling daarvan vond op bovengenoemde vergader ring weinig tegenkanting. De verdeeldheid in de Maatschappij, aldus de wethouder, kon hij helaas niet wegnemen, maar in de Alkmaarsche scholen zou zij, wanneer hij daartoe medewerken kon, al- thans tot het verleden behooren. De wethouder heeft toen nader zijn plan ontvouwd tot verdeeling van de stad in schoolwijken, al zou dan ook die verdeeling met het oog op de ongetwijfeld vele tegen- standers van een eenheidsschool met zorg worden uitgevoerd en de gelegenheid voor talrijke uitzonderingsbesluiten geboden wor den. Wie nu in dezen geest voorstellen verwacht heeft, komt bedrogen uit. Van de z.g.n. eenheidsschool, die men vroeger een uitvloeisel van de nieuwe wet op het L. O. achtte, wordt thans niet meer ge- sproken. Integendeel bewijst men uit dezelfde wet door naar da Mgeling voor ha* bijeon- der onderwijs te verwijzen dat de wetge- ver het allerminst op de z.g.n. eenheids school begrepen heeft gehad, al heeft hij die dan ook niet absoluut willen verbieden. Ziedaar een staaltje hoe men uit een niets zeggande wet het voor en, tegen kan bewijzen. De destijds alleen zaligmakende eenheids school wordt dus thans met breed gebaar overboord geworpen. Elke nadere motiveering van dit verander- de inzicht ontbreekt. Is het misschien omdat het thans een voor stel van Burg, en Weth. en vroeger een plan van den wethouder van Onderwijs alleen was? Maar dan toch had die wethouder bij de thans gedane voorstellen wel van zijn afwij- kend inzicht kunnen getuigen. Dat hij dit niet doet bewijst slechts, dat hij thans zijn voornaamste eigen plannen heeft laten varen, dat hij den steven heeft omge- wend en het onderwijsscheepje een nieuwe koers heeft laten volgen. In hoeverre invloeden van buiten daartoe medegewerkt hebben, zal mogelijk uit de ge dachtenwisseling in onze raadszaal kunnen blijken. De vroegere voorstander van de verdeeling van de stad in schoolwijken zeg-t nu als onderdeel van Burg, en Weth. in de thans gepubliceerde bijlage, dat hij meent, dat een dergelijke wijkverdeeling bij den Raad evenmm als bij Burg, en Weth. ingang kan vinden, daar het tot eindelooze moei- lijkheden leidt. Ter doeltreffende bijeenbrenging van bij elkaar belioorende kinderen wordt thans voorgesteld de scholen in drie soorten te verdeelen. Art. 16 der nieuwe verordening houdt dan ook het besluit in, dat de toelating tot de scholen voor gewoon L. O. aldus geschiedt, dat lo. de leerlingen, waarvan het waar schijnlijk is, dat zij na het afloopen der school geen verder onderwijs meer zul len genieten. op de tweede en vijfde ge- meenteschool f 2e. de leerlingen, waarvan het waar schijnlijk is, dat zij na het afloopen der school U. L. O. of Nijverheidsonder- wijs zullen genieten, op de 3e, 4e en 6e gemeenteschool: en 3e. de leerlingen waarvan het waarschijnlijk is, dat zij na het afloopen der school middelbaar, hooger- of han- delsonderwijs zullen genieten op de le, 7e en 8e gemeenteschool geplaatst worden. Wij gelooven gaarne, dat hierdoor een schifting verkregen wordt waardoor het ge- vaar voor het tot stand komen van de z.g.n. eenheidsschool voor hen die deze school niet verlangen, voldoende wordt afgewend. Door een wijkverdeeling, met hoeveel be- rekening ook ontworpen en door hoe vele uit- zonderingsbcpalingen tot een theoretische verdeeling gemaakt, zou een zoo doeltreffen de schifting niet verkregen kunnen worden. Is men in andere gemeenten daarvan niet overtuigd of vindt men het daar niet zoo hee erg als leerlingen uit verschillend milieu tij' dens de schooljaren eens minder van elkander afgescheiden worden dan dit tegenwoordig het geval is? Wanneer wij zien hoe in het thans gepubli ceerde voorstel elke wijkverdeeling uit den booze geacht wordt, doet het toch we, eenigszins vreemd aan te bedenken, hoe men in 's-Gravenhage de gemeente wel in school wijken verdeeld heeft, zoodat de binnen een- zelfde wijk gelegen scholen een scholengroep vormen en in iedere scholengroep het onder wijs zoo nauw mogelijk bij de behoeften der bevolking aansluit. Met verzoeken om kinderen in een bepaalde school te plaatsen wordt daar zooveel moge lijk en voorzoover de plaatsruimte dat toe- l---' het belang de school o" egen verzet. laat rekening gehouden, tenzi van het onderwijs van een bepaa van de kinderen zelve zich daar Burg, en Weth. van Bussum achtten het gewenscht de gemeente in schoolwijken te verdeelen, al behielden ook zij zich voldoende vrijheid voor om in de practijk van die verdee ling af te wij ken. Het door Burg, en Weth. van Amsterdam destijds gepubliceerde schema regelt de ver deeling der candidaten over de scholen voor L. O. naar door B. en W. vast te stellen schoolwijken, doch er wordt met de voorkeur der ouders en met het plaatsen van kinderen uit eenzelfde gezin op dezelfde school zoo veel mogelijk rekening gehouden. Burg, en Weth. van Dordrecht besloten tot twee soorten van scholen, n.m.l de eenheids school voor gewoon L. O. en de z.g,n. B scholen. Verdeeling in schoolwijken wat de af- deeling Dordrecht en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijtzers o. a verzocht was niet mogelijk, omdat de scholen niet gelijkmatig over de gemeente ver- spreid zijn. Wij geven deze voorbeelden slechts om aan te toonen, dat men in andere gemeenten de verdeeling in schoolwijken niet zoo verwer- peliiik acht als men in de thans te Alkmaar ge- nubliceerde voorstellen wel wil doen uitko- men. Men dient trouwens te bedenken, dat vele ouders, wanneer hun kinderen den leerplichti- gen leeftijd bereikt hebben, absoluut nog niet weten of zij later deze kinderen na de gewone lagere school al dan niet van eenig voortge- zet onderwijs zullen doen profiteeren. Dat hangt niet alleen van de op dien leef tijd nog moeilijk te beoordeelen begaafdheid der kinderen af, maar ook van de mate van materieelen welstand waarin een gezin in den loop der jaren zal komen te verkeeren. In 's-Gravenhage achtte destijds de Com- missie van Bijstand het een groot bezwaar te gen het behoud eener afzonderlijke oplei- dingsschool, dat daardoor voor een groot deel der leerlingen de beroepskeuze zou moe- ten plaats vinden aan het einde van het vierde schooljaar, daar hierdoor zou worden inge- gaan tegen het algemeen streven om het tijd- stip der beroepskeuze later te doen vallen dan >ij de tegenwoordige schoolinrichting moge- ijk is. In Alkmaar nu zal die beroepskeuze eigen- ijk al bij het begin van het eerste schooljaar in eten plaats vinden. Wij vreezen, dat de toezegging, dat het mo gelijk moet zijn gedurenae aen geheelen schootijd correcties aan te brengen met de mogelijkheid nog wel dat aan die verande- ring een jaar tijdveTlies vast zit niet In staat is de bezwaren die aan het thans geko- zen stelsel kleven, voldoende uit den weg te ruimen. Het voornaamste nadeel van de wijkverdee ling achten Burg, en Weth. dat een differen- tiatie naar de begaafdheid blijft ontbreken en het algemeene peil van het L. O. zal dalen, welk nadeel door het inrichten van z.g.n B.- klassen voor minder begaafden h. i. niet weg- genomen, doch veeleer scherp in het licht ge- steld wordt. Burg, en Weth. willen te kennen geven, dat een leerling die op de opfeidingsschool niet goed kan mee komen die een onderwijs volgt van „zoodanigen inhoud en naar zoo- danige methode onderwezen als zich vol- strekt niet aan zijn aanleg en behoefte aan- pasf' naar de school kan verhuizen van- waar men naar het ambachtsonderwijs over- gaat en desnoods nog verder kan afzakken naar de school waaraan geen vervolg-onder- Ijs meer vastzit. Maar dan vergeten zij totaal, dat vele ou ders daarvan niet gediend zullen zijn. Er zijn heel wat ouders die hun niet goed meekunnen komende kinderen toch in het voor hen geschapen milieu met het voor hen bestemde onderwijs zullen laten meesu&kelen, zonder die kinderen naar een andere catego- rie scholen te willen overbrengen. Het gevolg van het behoud van deze rem- blokken in de klassen zal juist een daling van het peil van het onderwijs zijn. En het zijn juist de door B. en W. zoo minachtend besproken B.-klassen, die het mo gelijk maken het onderwijs, waarvoor cen. leerling, door het milieu waaruit hij voort- komt, is aangewezen op een bijzondere ma- nier te geven, zoodat hij zijn bestemming be reikt zonder andere leerlingen te hinderen cn zonder zelf het verdriet van een voortdurend 7iHpn bliiven te ondervinden. Wie van de schitterende verdediging van Burg en Weth. van Dordrecht van het z.g n. B.-onderwijs heeft kennis gen omen, kan voor hun begrijpen van het kinderleven slechts eerbied hebben en vraagt zich tevergeefs af waarom Burg, en Weth. van Alkmaar over dit onderwijs voor minder begaafden zoo abso luut den staf hebben willen breken. Wij willen er hier ook nog even aan her- inneren, dat men de minder begaafden op de .eenvoudigste wijze tegemoet kan komen door hen in een zevenklassige school het dan In langzamer tempo gegeven onderwijs van een zesklassige te verstrekken. Het komt ons voor, dat er in het thans inge- diende voorstel met de belangen der talrijke ook te Alkmaar voorkomende minder begaaf- de leerlingen te weinig rekening is gehouden. Overigens kunnen wij ons met het thans voorgestelde wel vereenigen. De verdeeling der scholen in zes- en zeven klassige en de voorgenomen huisvesting hou den verband met het al dan niet aanwezig zijn van de vereischte lokalen. Om in dezen tijd nog afzonderlijke lagere en U.L.O -scholen voor meisjes en voor jon- gens in stand te houden, lijkt ons minder noodzakelijk. De Inspecteur van het L. O. te Dordrecht achtte het oprichten van afzonderlijke scholen voor jongens en meisjes zelfs niet wenschelijk. Het streven eenige door het Rijk bezoldigde reserve-onderwijzers te verkrijgen, verdienl o. i. toejuiching. Wat wij in de voorstellen gemist hebben is een beschouwing over het nut van de op andere plaatsen voorkomende verdeeling in scholen, waar de aanneming van leerlingen b.v. op 1 Maart en die waar zulks op 1 Sep tember geschiedt. Leerlingen, die een z.g.n. September- school bezoeken en na een half jaar niet mee kunnen zullen dan overgeplaatst kunnen wor den naar een zgn. Maart-schoot, waardoor zii slechts een half jaar tijdverlies hebben Vooral wanneer men, als te Alkmaar, van het B.-onderwijs niets weten wil, mag met het tijdverlies der zittenblijvers wel degelijk rekening worden gehouden. H<*t is te hopen dat gsen groote veranda ringen aan gebouwen meer aangebracht be- hoeven te worden. Vele gemeenten hebben reeds in den loop van het vorige jaar tot die veranderingen be sloten althans zich daarvoor van de mede- wefking van den Inspecteur verzekerd met het oog op de Rijksbijdrage ad 25 pet., welke destijds aan de gemeenten uitgekeerd wera. Wat wij, in het voorstel van Burg, en Weth. missen is de vaststelling van een ook te 's-Gravenhage wenschelijk geachte rege- ling, waardoor ouders op een centoaal punt alle gewenschte inlichtingen betreffende het onderwijs kunnen ontvangen. Het verdwijnen van het Fransch van do la gere school is wettelijk voorgeschreven. Hopelijk zal binnen afzienbaren tijd de be hoefte aan een afzonderlijken vrijwilligen cursus in dit leervak blijken. Met deze algemeene beschouwing van het thans verschenen reorganisatie-voorstel mee- nen wij v66r de openbare behandeling daar van te kunnen volstaan. "iCTRIX" Het Rfjtriel, dat alle overtrefU Buitenland DE G0NFERE.NT1E VAN GENUA. Het incident, in belt leven geroepen door het Duitschi-Russdsdi verdrag, kan als ge- eindigd worden beschouwd, meldden wij gis- iter onder de telegrammen. Het heeft er alien schijn van, dat van' annuleering van het ver drag geen aprake zal zijn, noch va.n een fir naal uitsluiten van Duitschland bij de be handeling van de Russdsche kwestie door de conferentie. Het Duitsche antwoord toch op de door de Geallieerden aan de regeering te Berlijn gezcjiden nota over de veel besproken overeenkomst met Rusland, welk antwoord gislteravond officieel zou worden overhan- diigd, zal, naar gemeld wordt, den volgenden inhoud hebben: Duitschland laat aan de geallieerden over zonder Duitschland met Rusland da onder- handelingen- voort to zetten over die kwesties, welke reeds door het Duitsch-Russische ver drag geregeld zijn. Wanneer 'het punten betreft, die buiten dit verdrag vallen, zooals die betreffende de toe- komst van Rusland, zal EXiltschland als voorheen in de Commissie medewerken. Gemeld wordt, dat deze regcling met de geallieerden, besproken is. Overeenstemming is verzekerd. Daarbij hebben de geallieerden afgezien van hun eisch tot annuleering van het verdrag. Frankrijk zal nog wel wat tegensputteren, maar zich tenslotte ook wel neerleggen bij de zienswijze der anderen, die de conferentie niet willen d'oen mislukken. De Fransche poli- tici zijn nog altijd bang, dat Polen door het verdrag in den knel zal geraken en zii willen daarom de bijeenkomst van de geallieerden der groote en kleine entente en van Polen laten vOlgen op de conferentie te Genua, ten einde voorzorgsmaatregelen te nemen, met name het instellen van een controle door de geallieerden in Opper-Si'ezie, waar de aan- wezigheid van geheime bewaarplaatsen van wapens en muni'tie volgens de Franschen is bewezen. De Deensche pers meldt, dat de geruchten, welke de ronde deden, als zou de Deensche deiegatie te Oenua het initiatief hebben geno- men ten aanzien van een gemeenschappelijk protest der neutrale mogendheden, tegen een mogelijk besluit der geallieerden, om Duitsch land van de besprekingen in de politieke com missie uit te sluiten gdieel ongegrond ziin. De correspondent van de „Morning Post" te Washington sehrijft, dat het Duiitsch-Rus- sisch verdrag er toe heeft bijgedragen^ de meening in Ameika weer tot het Fransche gezichtspunt te doen, naderen wat betreft het militaire gevaar, dat van Duitschland dreigt. De commissie van herstel heeft besloten, om officieel van de „KriegslastenM-commiissie to verlangen den tekst van het Duitsch-Rus sische verdrag overte leggen; het juridisch comito der commissie zal de artikelen,, die in strijd zijn met het verdrag van Versailles, nagaan en daarna in deze zaak een rapport uitbrengen. Uit Genua wordt gemeld, dat de secretaris van de Turksche deputatie daar tor stede aan den secretaris-generaal van de confe rence een note: heeft oveihandigd, waarin de Turksche regeering protesteerf tegen haar uit- sluiiting van de conferentie en verklaart, dat zij zich het recht voorbehoudt, de belangen van Turkije te handhaven. Naar verluidt, voeren de Turken onderhandelingen met de sovjet-delegatie over het sluiteni van een ver drag met Rusland. Blijkens een draadloo9 N. T. A.-bericht heeft Lloyd George bij zijn onderhoud met de vertegenwoordigers van de pers der ge heel wereld ook de vraag beantwoord of hij van meening was, dat het werk der conferen tie moest worden voortgezet door den Vol- kenbond en dat Rusland en Duitschland lid van den Volkenbond moesten worden. Ik ge- loof, zoo verklaarde Lloyd George, dat de Volkenbond goed is toegerust voor het aange- geven doel. Een belangrijk deel van het werk der conferentie kan slechts worden voltooid en uitgebreid door middel van den Volken bond. Ik verwacht, dat een zeer belangrijk deel van onze taak z.al worden verwezen naar den Volkenbond ter voltooiing en uitvoering Ten aanzien van de vraag of Rusland en iiswsLawuMimuqjiiLiMMBaiwmJsgAjMiiiiUBisw— Telefoon 490. Duitschland lid van den Volkenbond dienden te worden, zeide de Britsche premier, dat deze organisatie nimmer waarlijk den we- reldvrede kan verzekeren, zoolang niet alle naties der wereld er lid van zijnmen kan geen vrede in Europa hebben als meer dan de nelft der bevolking van Europa buiten dc combinatie staat, die gevormd is tot handha- ving van den vrede. Gister is het Duitsche antwoord aan het hoofd der Italiaansche deiegatie overhandigd. De inhoud ervan komt over een met wat er van den voorloopigen inhoud reeds is mede- gedeeld. Aan het slot geeft de Duitsche deie gatie de verzekering, dat zij bereid is mede te werken tot het gemeenschappelijk doel der conferentei in aen zin van verzoeningsge- zindheid tusschen de volken van Europa, ten einde daardoor de welvaart van de naties der wereld te bevorderen. Het schrijven is onder- teekend door Wirth. De Russische nota is thans ook binnenge- komen. Tsjitsjerin heeft haar aan Lloyd Geor ge overhandigd. In dit antwoord worden voor de aanvaarding van het Londenschi me morandum drie voorwaarden gesteld, n.l annuleering der oorlogsschulden, financleele hulp en onmiddellijke erkenning de jure. Op die voorwaarden zou de Russische re geering bereid zijn, aan de voormalige bezit- ters het gebruik terug te geven van de gena- tionaliseerde of gereserveerde eigendommten, op voorwaarde, dat, indien die teruggave niet mogelijk is, aan de rechtmatige eischen van den voormaligen eigenaar voldaan zal wor den, hetzij door een wederzijdsche overeen komst, rechtstreeks tusschen beide partijen getroffen, of krachtens regelingen tijdena de nuidige conferentie gemaakt. Buitenlandsche financieel hulp is volstrekt noodzakelijk voor het economisch herstel van Rusland. Zoolang er geen vooruitzicht be- staat op dit herstel, kan de Russische deiega tie haar land niet bezwaren met schulden, die het niet kan delgen. De Russische deiegatie wenscht er den na- druk op te legmen, ofschoon het rechtons dui- delijk genoeg is, dat de Russische regeering geenerlei verplichting ten opzichte van de schulden harer voorgangsters kan aanvaar- den voor en aleer iij officieel tie jure door de be'anghebbende mogendheden is erkend. De sub-commissie voor Russische aangele- genheden beraadslaagde gister in een zifting, waaraan de Duitschers en Russen niet deelna- men, voor de eerste maal over het Russische antwoord Er werd besloten, de gestelde voorwaarden ter nauwkeurig:e bestudeering over te laten aan een commissie van zeven le- den. namelijk vijf vertegenwoordigers der uitnoodigende mogendheden. een vertegen- woordiger van Roemenig (voor de Kleine En tente) en een van Nederland (voor de neutra- lonl welke laatsten de niet-vertegenwoordig- de mogendheden met het verloop van het on- derzoek op de hoogte zullen kunnen houden. In die commissie van zeven leden wordt Nederland vertegenwoordigd door prof Struycken. De directeur van de Bank of England Is te Oenua aangekomen. ter adviseering van de Britsche gedelegeerden in zake z,ekere finan cleele aangelegenheden. DE TOESTAND IN IERLAND. 'De lersche arbeiderspartiij heeft tegen Miaandag a.s. een sitaking van 24 uur ge- proclameerdi door geheel Zuid-Ierlandi ale Eiotest tegen het malitariame en de misluk- ng der poBatici omi een overeenkomst te be- reiken. Naar bericht wordt omvat dfe. staking al de diensten van spoorwegen, posterijen en telegnafie. IDE GNTTPLOFFIING TE MONASTIR. Ten gevolge van de ontploffing te 'Monas- tlr ziim, diuizenden inwoners dakloos gewor- dieni. Het totaal aantal slachtoffers is nog onbekend doch moet versdheidene honderden bedragem. 'Het is onmogelijk het verwoeste stadskwartier te naderen diaar de brandien en ontploffingen nog steeds voortduren. Iini het munitie-d'epot, waar de ontploffing plaats had, bevonden zich meer dan 400 wa- fons met a-rtillerie-muniitie van het voonna- g leger van het Oosten. 'De regeering be- sloot 1 milloen dinars te zenden voor on- miiddellijke hulp. De materieele schade bedraagt verscheide- ne honderdlen inillioenien. OINMEHLIG iNEW-YORK. Uit 'Ndw-York wordt een nieuwe overval gemeld. Een omnibus reed door de bekende Fifth Avenue, toen plotseling twee passa- giere opstooden,. Een van het richitte een re volver op den conducteur en dreigde hem te zuilflem dooden. indien hij' geluid durfde te ge ven. De tweeae passagier dOorzicht zijn zaik- ken eni miaakte zich meester van ongeveer 30 dbllar. 'Daarop sprongen de dieven uit den wagen en snelden weg. Dit alles gebeurde in een omnibus, die meer dian halfvol passa- giers was. Het voertuig stopte oomiddiellijk, raaar die bandieten onflowamen. IHwicurli. II UK A It lliHiMriMlui'iuurTj. N. AHKMA WHilW^JIWJWU

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1