DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 07 1932. Dtt Bamiaer bertaat nit 2'bMw 4bonnmn<mtBprij8 bij roornitbetaltnK per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.60. Jtewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 26 ct. p. regel, grootere Letters naar plaatsruimt® UrieviMi franco N.V. Hook- jan llandelsdr. v.h. I looms, (ostor Zoon. Voordnin C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSD kG IMrecwur: 0. II. UltAk. IloofdredacieurTj. N. ADKMA. gg A PTLTTi Buitenland DE OONFERENTIE TE GENUA. Op de fitting der geallieerden, waarop tea slottc het door het Duitscn-Russische verdrag ontstane incident begraveu werd, is het blij- kens de verschiilende berichten, stormaohtig toe gegaan. Lloyd George heeft Barthou openlijk verweten, dat het de schuld van Frankrijik zou zijn, als de conferentie mis- lukte en hi} (Lloyd George) zou dat dan ook aan het Britsche parl'emeat duidelijk uiteen- zetten. Gelijk gemeld, hehben de gealieerden ten laatste een nota aan Duitschland opgesteld inzaike het Duitsche antwoord op den brief der alliees over het verdrag en daarmee zou de kwestic dan uiit de wereld zijn. In dezc nota verir laren, gelijk een B.T. A.-telegram meded'eelt, de geallieerden, dat, in strijd met de Duitsdie heweringen, niemand ooit heeft te verstaan gegeven, dat de voorstellen van Londen een basis van bespreking voor de com- ferentie uitmaakten en oat de Duitsche de legate op het punt stond een afzonderlijk verdrag met Rusland to sluiten. Ook protesteeren de geallieerden tegen de bewaring, als zou de Duitsche delegate ge- zet zijn voor een onitwerp betreffende de er- kenning der Russisdhe schuldem, dat onaan- nemelijk voor haar was. De mogendheden be- treuren die Duitsche wij'ze van doen en be- houden madrukkel'ijk voor hare regeeringen het recht voor, om als van nul en geenerlei waarde to beschouwen iedere clausule in het Duitsch-Russische verdrag, dat in strijd zcu worden bevomden met de bestaande verdbagen. De Duitsche delegate zal niet antwoorden op dit sdirijven. Dr. Rathenau, wien de nota Zomdagmiddag werd tor hand gesteld, heeft kort daarop een vri| langdurig onderfioud ge- had met den Italiaanschen minister van Bua- fenlandsche Zaken, Schanzer. Men neetmt aan, dat dit gesprek van grootlen invloed is geweest op het besluit der Duitsche delegatie om, evenals de geallieerden thans doen, ook harerzijds het incident als afgesloten to be schouwen en niet meer te anitwoordien. In officieele kringen te Berlijn wordt om- trent de nota dter negen mogendheden ge- zegd: „Zeker is, dat de nota het varlangen van de groote meerderiteid der to Genua ver- tegenwoordigde mogendheden tot biting brengt, om eindelijk oens een ednde te rnaken aan zulke •incidenten voor nu en later'. De hierop gerichto stroomingen onder de Engel- schen en Italianen zijn duidelijk. Daarom achtte de Duitsche delegate het verkeerd, de discussie door een wisseling van note's thans nog voort te zetten. Omtrent den zin der note, waardoor de onderteekenende regeerin'gen zich het recht voorbehou'den, alle bepalingen van het Duitsch-Russische verdrag als van nul en geener waarde te beschouwen, die in strijd zijn met de bestaande verdragen, wordt ver- klaard, dat de Duitsche delegate deze rechts- vraag zorgvuldig vooraf heeft bestudeerd en hot bestaan van zulke tegenstellingen ornt- kennend heeft bean'twoord. Tot hetz lfde re- sultaat zijn de Engelsdhe en Iifcaliaansche rechtskundige adviseurs te Genua gekomen. Deze reserve zal daarom slechts van formee- len aard zijn. Na deze definitieve note is de stand van zaken aldus, dat het Duitsch-Russische ver drag eehandhaafd blijft en de Duitsche de legate aan de besprekingen over de Russische aangetegenheden zal deelnemen op de wijze, als oinschreven in het Duitsche antwoord op de eerste nota der ui'tnoodigemde mogend heden en dat de geraadpleegde juridische deskundigen een. tegenstnjdigheid tusschen het verdrag van Rapalilo en dat van Versail les niet hebben kunnen vaststellen. De bijzondere berichtgever van de Vossi- sche Ztg. bericht uit Genua, dat Lloyd Ge orge Zondagnadit den Italiaanschen minis ter-president Facta mededeelde, dat hij! tegen het einde dezer week Genua verlaten moest, om het bezoek van het Engelsche konings- paar in BelgiS f>iji te wonen. Na eene lang- durige bespreking zou men zijn overeenge- komen, de conferentie officieel op 2 Mei me eene zeer plechtige slotzitting te eindigen, en de rest van het aanwezige materiaal door bij zondere commissien buiten Genua te laten af- handelen. In de slotzitting zou de eenstem- mige opvatting der uitnoodigende en uitge- noodigde mogendheden vexkondigd worden, dat een aanval van eene mogendneid op eene andere in het vervolg als in strijd met den geest van Cannes en Genua door de geheele werdd zou worden, igegispt en afgelkeurd. Uit Genua wordt niet officieel bericht, da': de Russen onderhandelen- over een ge'heim verdrag met Hongarije, waarbij de staten el- kaar wederzijdschen steun beloven tegen Ru men ie en de kleine Entente. 'De Britsche regeering heeft aan de Fede ration of British Industries gevraagd, een deskundige op het gebied van landbouwwerk- tuigen aan te wijzen1, die bereid zou zijn naar Genua te gaan, in verband met de regelin- fen, die men er hoopt te treffen in zake den andel tusschen Engeland en Rusland en tusschen de geallieerden en Rusland. IDe commissie uit de conferentie, melke de Russische kwestie te behandelen heeft, zette inmiddels hare besprekingen voort onder voorzittersdiap van sir worthington Evans. De Franschen wilden het rapport der Lon- densobe experts als basis van onderhande- ling aannemen. De Russische experts ver- wierpen dit voorstel en wenschten te weten welka crediaten de geallieerden beraid zijn toe te staan. Gister kwam de Commissie weer bijeen met de sovjetdelegatie. Biji net begin werd een document dioor Ra- kofsky bij, de commissie ingediend. De inhoud van dit document kan als volgt wor den samengevat: In de veronderstelling, dat de mogendhe den aan Rusland voldoende credieten verlee- nen om in zijn behoeften te kunnen voorzien, alsmede dat deze mogendheden er in zullen toestemmen, de sovjetregeering de jure te er- kennen, verlangt de sovjetdelegatie: lo. Volledige annuleermg der oorlogsschul- den; 2o. Een moratorium, gedurende hetwelk Rusland aan zijn achuldeiachers geen rente zal betalen. Op grond van uitlatmgen der Sovjet-gedelegeerden is er reden om aan to nemen, dat gedacht wordt aan een moratori um voor den ddur van dtertig j aar; 3o. Wat de eigendommen betreft, volhardt de Sovjetdelegatie bij: haar weigering deze terug te geven. In het uiterste geval laat zij de mogelijkheid open voor een schadeloosstel- ling in deni vonn van ooncessies in Rus- 'and. In verband met dit document en deze eischeni verklaarde de voorzitter sir Wor thington Evana, de zekerheid hebbende ook de gevoelens zijner collega's te vertolken, tot de aanwezige Dovjetgedelegeerden, dat zij zich konden verwijderen en dat de deskundi- gen verslag aan bun regeeringen zouden uit- jrengen. j De voltallige zitting der deskundigen werd voor onbepaalden tijd uifgesteld. EEN REDE VAN P01NCAR3. Poincate heeft te Bar-le-Duc een rede ge- houden, waarin hij verschillende dingen heeft besproken, waarover hem in de laatste dagen verwijten waren gedaan. De rede kwam op t volgende neer: Frankrijk's houding tegenover Duitschland en Rusland gaf hij aan door de woorden: Geen concessies aan Duitschland of Rusland. Slechts onder dit voorbehoud zal Frankrijk te Genua blijven. Betreffende de betalingen door Duitschland zeide Poincate, dat Frankrijk, desnoods zon- der de medewerldng der bondgenootem, de volkomen uitvoering van het verdrag van Versailles zal doorzetten. Het zal zijn maat- regelen men,, indien Duitschland op 31 Mei zijn verplichtingen niet is nagekomen, maar het zal dit alleen doen. als Duitschland opzet- telijk nalatig blijkt. Frankrijk denkt er niet aan veroveringen te doen. De krachtmaatre- gelen zullen alleen middel, nooit doel zijn. DE STRIJD IN KLEIN-AZI8. Het antwoord van de Angora-regeering op de geallieerde vredesvoorstellen, dat Zondag te Konstantinopel is ontvangen, aanvaardt de besprekingen, maar verilangt onmiddellijlke ontruiming van Klein-Azie door de Grieksche troepen. Daarop nu schijnt voor het oogenblik met zoo erg veel kans. De krijgsverrichitingen zijn weer hervat. De Grieken hebben Sokie na ge- ringen tegenstand bezet. De Turken nemen bij hun terugtocht vele Grieksche families als gijzelaars mede. Scala Nova wordt in paniek door de christen-bevolking verlaten uit vrees voor dte fcomst der Kemalisten. Ofschoon de nota zal worden overwogen door de geallieerden, is men, volgens bericht uit Londen, van oondedi dat de Angora-regee ring een verkeerd besluit gen omen heeft met hare tocvlucht te nemen tot de ontwijkende methoden der Turksche diplomatic in plaats van te antwoorden in denzelfden oprechten geest, als waarin de geallieerde voorstellen gedaan waren. De openbare meening in Bri- tanniS en Amerika zoowel als in Europa Is er tegen gekant, christelijke bevolkingen van Klein-Azi? over te geven aan de Turksche heerschappij, voordat de Augora-regeeriing hare bereidwilligheid heeft getoond, om de door de geallieerde mogendheden verlangde waarborgen te verschaffen. Men merkt in de Britsche pers op, dat de Turksche politic wellicht net feit over het hoofd hebben gc- zim, dat de Fransche en Italiaansche regee ringen met elkaar en met de Britsche zijn overeengekomen zkh deze waarborgen te ver- zekeren. DE CREDIETVERLEENING AAN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche minister van finanriSn, dr. Gurtler, die met den bondskanselier naar Genua is vertrokken. verklaarde v66r zijn vertrek in een persgesprek, dat hi} van de voor Oostenrijfc gunstige stemming te Genua en van de aanwezigheid van vooraanstaande persoonlijkheden aldaar gebruik zou maken om het credietvraagstuk nader tot zijn oplos- sing te brengenL ITet nut der tot dusver ver- leende voorschotten is feitelijk afhankelijk van het groote en definitieve crediet. DE ONRUST IN IERLAND. In de rede, welke Collins te Killarney heeft Sehouden, verklaarde deze, dat, zoolang als e tegenwoordige troebelen in Ierland blijven voortduren, tegen den handel met het lane een vooroordeel zal blijven bestaan. Deze on derbreking van den handel doet groote af- breuk aan de welvaart van het land en maakt het bezwaarlijk, de belastingen te verlagen. Er is geen reden vervolgde Collins waarom Ierland niet een van de welvarendste landen van Europa zou kunnen worden, in dien zijn industrieen zouden worden aange- moedigd, zijn fabrieken in aantal zouden toe- nemen en zouden worden uilgebreid. Daartoe is evenwel noodig, dat de binnenlandsche on- eenigheid een einde zal nemen Vervolgens zette Collins nog uiteen, dat volgens de bepalingen van de Londensche overeenkomst zelfs geen penny van de Iersche belastingen aan de JEngelsche schatkist ten goede zou komen. Hij voegde er aan toe, dat tijden-van overgang, zooals Ierland thans doormaakt, steeds voor een land veel moeilijk- heden met zich medebrengen. Na afloop van de rede ging de menlgte kalm uiteen. De leider der republikeinen, de Valera, net den toestand een beetje anders in. Waar Col- ins met het oog op de welvaart een einde van de oneenigneid wil, meent de Valera dat men zich tegen de Londensche overeenkomst moet blijven verzetten. omdat alleen daardoor op den duur onamankcijlkheid mogelijk wordt. En toch schijnen de vredespogingen in erland resultaat te bereiken. De correspon dent van de .Westminster Gazette" vemeemt althans dat overeenstemming bereikt is tus schen de leiders der republikeinsche- en Vrij- staat-troepen. De overeenkomst zou zuiver militair zijn en buiten de politiek staan Als het bericht juist is, kan het van groot belang worden voor Ierland. Men zou mo ra meenen, dat de Valera het tanen van zijn invloed beseft. Het gevaar voor uitbreiding van den burgeroorlog zou dan zijn bezworen DE TOESTAND IN SYR15. De gouvemeur van Damascus, Bakki Bey Azm, verklaarde te Beiroet In een interview, dat de berichten over de jongste onlusten te Damascus overdreven zijn. Slechts in twee straten werden de winkels gesloten uit vrees voor plunderingen. Hij ontkende nadrukke- lijk, dat de hoofden der regeeringsdeparte- menten ontslag hebben genomen als protest tegen de arrestatie van de leiders der jongste onlusten. F.en officieel Fransch communique te Cairo yitgegeven bevestigt de gebeurtenissen van 6 en 11 April te Damascus in verband met het bezoek van den Amerikaanschen processor Crane, maar ontkent alles wat sindsdien werd gemeld. Bevestigd wordt dat Maandag j.l. een de- monstratie te Horns plaats had, waarbij op de menlgte werd gevuurd en twee personen wer den gedood. DE EVENTUEELE OPVO'LOER VAN LENIN. Het bestuur van de Derde Internationale verlangt, naar uit Helsingfors gemeld wordt, dat Sinowjef zijn post als president van den sovjet van Petrograd zal neerleggen en al zijn werkkracht aan de Derde Internationale wiidt. Het gerucht loopt, dat Sinowjef Lenin als president van den raad van volkscommissa- rissen zal opvolgen, indien Lenin's gezond- heid achteruit mocht gaan. DIEVEN GESTRAFT. Drie mannen, die te Belfast een huuropha- ler hadden beroofd, werden door politie van het Iersche republikeinsche leger gearres- teerd en veroordeeld om te worden geteerd en met veeren beplakt. Men voerde hen toen over een afstand van een mijl mede, voorzien van het opschrift: Plunderaars en dieven, neem u in acht. I. R. A. (Irish Republican Ar my). Daama liet men hen loopen. RUSLAND EN HET VATICAAN. Uit Genua wordt aan de „Daily Mail" ge meld, dat de betrekkingen tusschen het Vati caan en de sovjets zijn hervat. Er zou een overeenkomst zijn onderteekend tusschen het Vaticaan en de vertegenwoordigere uit Mos- kou, waarbij de sovjets de paters JezuJten in Rusland zouden toelaten om daar meisijes- scholen te stichten en de Franciscanera om hun geloof te prediken Men ziet hierin een eersten stap van het Vaticaan om invloed te krijgen in ae Grieksch-orthodoxe kerk in Rut land. KORTE BERICHTEN De Perlesco-firma te Bern, die wegena woeker bij een leening op de kroonjuweelen aan ex-keizer Karl was aangeklaagd, is vrij- gesproken. De vertegenwoordiger van wijlen den gewezen monarch verklaarde achteral, dat .alle itransacties door de Periesoo met vol1 maakte correctheid waren uitgevoerd. Nlaar die „K6ln. Ztg" uit Genua ver- neemt is een afzonderlijke economische over eenkomst gesloten tusschen Duitschland en sovjet-Oekraine, door Rathenau eenerzijds en Rakoisky 'andlerzdjdls onderteekend. De voorjaarsuitzaai in Rusland is vol gens een bericht uit Moskou gunstig verloo- pen. Men hoopt dit jaar den hongersnood te kunnen voorkomen. Op het eiland Madagascar is een belas- ting ingevoerd van 25 fr. per dag voor Euro- peanen van 2155 jaar die geep beroep uit- oefenieni en van 20 fr. voor inboori'ingen van 18—58 jaar. Deze hooge belasting zal ge- bruikt worden voor het aankoopen van lane bouwwerktuigen, die ter beschikldng gestele zullen worden van Europeeesche kolonisten of van inboorlingen. Het steffelijk omhulsdl van de groother- toging zal morgenochtend uit de stetrfkamietr ten Koninkilijken Paleize woixien overge- bracht naar de tot rouwkamer ingierichte adh- tervestlbule van het Paleds. Daar heeft mor- gennamididag een rouwdienst plaajts, gewijd aan de nagedachteoia van grooihertogin Ma rie. Onze dienst diraagtt 'n meer intiem karak- ter en zal, behalve door de Voratelijke perso nen, waarbij ook de Koningin- Moeder zal aanwezig zijn, en de leden der hofhoudiingen, slednts worden bjjgewoond door versdii'lilende dames en heerea, die tot de meer beketnden van de onitslapene behoorden. Onmiiddellijk na afloop van deze gods- diensttge plechtighcid zal het stoffelijk over- sdiot worden ovCTgebracht in een ceremoniee- en stoet, naar het station van dte Staatsspoor, n de Rijnstmat, ten, einde aldaar in een spoonrijtuig te worden geplaatst en na een kort tijdsverloop, vermoedelijk 66a dag e worden vervoerd naar Mecklenhurg, waar- leen reeds gistesrmkkfag zou vertmAken de aatst regeerende groothcrtog van Medden- imrg-—Saiwerin, medrich Franz TV, tor re- geling van de begrafenisplechtigheid aldaar. Behoudens eventtieele wijzigingen zal de stoet naar het Staatsspoorsitatton alls volgt zijn samengesteld Een maj oor-rijknecht, gevolgd door twee rijlknedht, aide drie te paard. Een gala-hof- rijtuig waarin gezeten zijtn die kamerheer-ce- remoniemeester van de Kmingin, baron van Tardenbroek van Lockhorst, en Freiherr von Bulow-Stolle, verbonden aan het Huis van den Prins der Nfederlanden. De met zes lardien bespannen rouwwagen. Eenige ga- -rij'tuigen, waarin de Voxistelijke personen zullen plants nemien, achter welke rijtuigm zich eenige gewone hofrijtuigen zullen aan- sluiten, Ibestemd' voor de leden van het weder- zijdsche gevolg. De begrafenisstoet vertrefct hedenmiddag kwart voor vier van het Koninklijk Paleis en gaat dan door de Heulsitraat, langs de mid- denpadten van het Large Voorhout, voorfs door het Korte Voorhout, over de Boschbrug, langs die Hertenfcamp (aan de overzijde dus van de Prinsessegracht), met oversteken van den Bezuidenhout naar net station in de Rijta- etraat. SOHRJFTELIJKE VRAGEM Op wagen van den beer K. ter La an be treffende die opMdimigi van d'ienstplichtigen Binnenland. HET OVERLIJDEN VAN' GROOT- HERTOGHN MARIE VAN MECKLEN BURG. Het Hof zal wegens het' overlijden van groothertogiitg Marie van Mecklenburg, moeder van den Prins der Ntederlanden, her- tog van Mecklenburg, gedurenden vijf weken zwaren, drie weken middelbaren en twee we ken lichtm rouw aannemen. tot offider liuidt het antwoord van den mb mister van) oorlog: V66r de oritvangst van deze vragen was berddla een regeing getrokken, waardoor dienstplichtigen, die d'i't jaar bdj! de infan- terie voor de officiersopleidlinig zijn aanigewe- zen, desgewenscht op 1 Md of 1 October -a.s. hiun1 opldding kunnen aanvangen. Voorts is voor hen de gdegenhdd geopend om zich alsnog hi} het reservekadter te verbinden, waardoor zajt hum opleiding z.g. iintennittee- rend in de zomenn'aanden kunnen volbren- gen. Aan hen, die zulks%iet het oog op particuHliere omstandighedeini wemschen, is vender vergund om vrijwillig onder de wa- penen te Mdjiven (komen) tof dem or' 1 Mei a.s. aanvangende cursus, c. q. tot den aan- vamg vam dlein eersitvolgeniden1 cursus der z.g. intermitteeriende opleiding, m.l. 20 Jul! ek. Hderhiji ziji nog aangeteefcend, dat zij, die zteh volgens de reeds einds jaren bestaande bepalinigem v6Ar den datum van Mijiviing vmjtwillig voor dte officiersopleidiing, be- scMikbaar stelltemi en daarvoor worden aan- genomen, reeds dadelijk in het gemot van groot-veriof worden gesteld tot den datum 1 October van het jaar van in dienst treden en zulks zondler persoonljk bij die inlijving tegenwoordlig behoeven te ziin. Zij behoeven hum burgerbetrekking dus niet op te zeggen v66r 1 October. Ten alette zal ook voor dte volgende j aren een rogeliing worden getroffen, welke de be- zWaren tot een minimum beperkt WIJZIG'INO VAN DE VLEESCHKEURINOSWET. De Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft en adres gezonden aan den Minister van Arbeid en aan de Tweede Kamer, waarin bevreemding wordt uitgesproken over den in houd van de amendementea, ingediend door de commissie van rapporteurs op het ont- werp van wet tot wijziging van de Vleesch- keuringswet. „YI«TEIX" Hat liehtstloopeade Rijwiel. Geinengd Nieuws DE EMMER MANDATEN. Als een loopend vuurtje verspreidde zich Vrij'dagmiddag het nieuwtje door het dorp: de mandaten zijn gevonden! Terwijl men op den zolder van het gemeentehuis snuffelde in oude papieren, vond men tusschen oud distri- butiemateriaal de verloren schapen terug, die aanleiding hebben gegeven tot zooveel emo- ties en onaangenaamheden in de gemeente. Menigeen, die bij de zaak rechtstreeks of zij- delings betrokken was, gleed'een pak van't hart, zoodat het in 't algemeen een hel op- luchting gaf. Hoe bij de goede inrichting der administratie ten gemeentehuize, die volgens verklaring van den aftredende wethouder Kal- ter in de jongste raadsvergaderinig, alle ge- meenten in ons land tot voorbeeld zou kun nen strekken, waardevolle ctukken zoo maar op een rommelzolder kunnen verdwijnen, blijft intusschen merbwaardig. DE GRONDWETS.HERZIENING. Naar de Tijd vemeemt, was de stand van zaken Vrijdag als volgt: De regeering over- weegt, de omtwerpen over de Hoofdstukkem III en IV em de Additioneele Artikelen eenigs- gewijzigd opnieuw bij bet parlememt aan- hangig te maken, en te dien einde zal de minister overleg plegen met de leiding van de npchtsche partijen. Waarschijmlijk wordt het voorstel tot omtbimdlbaariieid van de Pro vinciate Staten teruggemomen. In dit geval zal in de herziening van HoofdBituk IV blijven gehamdhaafd dep rimdpdeele verruimimg van het statuut der gemeente. Bij zijn overleg, dat hoofdzakelijk loopt over de evenredige vertegenwoordiging en het geiijktijdig om de vier jaren aftreden van de Eerste Kamerieden, is het don minister niet sledits er om te doen, een kletae meer derheid voor zijn planner, te vinden. De re geering zal, wanneer zij kans ziet met nieuwe omtwerpen te komen, enkel voorstellen indie- men, waarvan na het gepleegd overleg rede- lijkerwijze kan worden aangenomen, dat er in het mieuwe parlememt na de omtbinding van de beide Kamera een vrij groote meerder- heid voor gevonden zal worden. TEGEN DE INVA'LIDITEITSWET Mem meldt uit Bameveld aan de N. R. Ct.: Ds. Franje, predikant bij de Geref. Ge meente alhier. die zich als een tegenstandar van de Invaliditeitswet heeft doen* kemnem en indertiid dam ook de bekemde ciricvulaire voor hen, die tegen1 deze wet gemeterusbezw aren1 beweerden te hebbem, heeft onderteekend, waardoor hij van de verpliditing tot het plakkem van zegeltjes voor zijn dienstbode werd ontheven,neeft ook gcweigerd het hier- voor op zijm belastingbiljet aangebrachte be- drag te betalen. Deswege hebben. de rijks- ambtenaren thans baslag op zijn inboedel ge- legd, welke bdj verdere weigering van beta- ling Zaterdag 29 dezer gereditelijk zal wor den verkocht. Bij vier zijner gemeemtenaren zal om de- zelfde redem weldra eern dergelijke vericooping plaats hebbem. DE COMMUN1STISCHE CANDIDAEN. Door den heer Kruyt zal om gezondheida- redenen geen Tweede Kamerzetel meer wor den geaccepteerd, terwijl vermoedelijk als aummer drie op de comm. lijst zal geplaatst worden de geextemeerde heer Bergsma uit Indite. DE NIEUWE R.K. PARTIJ. Naar De Tijd vemeemt,, heeft hot comite, belast met de organisatie van de Nieuwe R. K. Pariij, een concept-program ontworpen, aan de afweridng waarvam rnog de laatste hamdi moet warden gelegd. De groote lijmen zijn vastgesteld, eveneens die ten aamzien van de candidatenlijst en de basis, waarop de propaganda zal worden gevoerd Over de umimprifitelling van het comite en die geassumeerde nieuwe leden kunnen voor- loopdg rnog geen mededleelingen worden ge daan. VoorshamdB Mijifit de leiding bij mr. Swane berusten. Het comite houdt zich te alien tijde bereid, de candidatenlijst van de mieuwe partij met die der R.K. Staatspartij te veririnden. In de gedachtengang d'er mieuwe katholieke partij legt zij het niet op em scheuring in de eitaatkundiga. eenhelid dfer katholicken aan, en zou zij zelfs een electorate vermijden. In deze laatste zal zij eehter desnotdJs tijdelijk berus ten, om de katholieke kiezers in de gelegen- heid te stellen, zich over de beide richtingen uit te spreken. Voor haar to het geval om- denkbaar, dat haar vertegenwoordigens in de Tweede Kamer uit de R.K. Kamerclub zou den worden geweerd en tot een isolement ge- noopt. In elk geval wenscht zij: in dem aan- staanden strijd moeh personen, noch de regee ring te betmdken. urr DE R.K. PARTIJ. De R.K. kiesvereeniging te Haarlem heeft vergaderd1 ter behandeling van het ontwerp R.K ataatsprogram en den' beschrijVingB- brief voor de algemeene vergadering. Onder de aanwezigen was ook notaris van Cranenburgh, die bi| het punt: samengaan van de R.K. staatopartij met de S.D.A.P. het volgende voorstel indiende: „Door de Kath. Staatspartij: zal over- eenkomstig den wensch vam het Ned'. Episco- paat na de verkiezing in geen geva1 sa- menweiking gezocht worden met de S.D. A.P." De voorsteller zette blijkens het verslag in de Tijd uiteen, dat vele R.K. vrees koesteren, dat de R.K. Staatspartij zou kunnen samengaan met de S.D.A.P. na de verkiezingen. Hij wees er op, dat de R.K. partij het dichtst van alle partijen op dit oogenblik bij de S.D. A. P. staat. Spreker ver- zekerde, dat vele R.K. geen vertrouwen meer hebben in de leiding omzer R.K. Kamerfrac- tie. Het is daarom wensehelijk, dat de kies- vereenigingen en de Bond zich tegen zulk een samengaan uitspreken, om die R. K. ge- rust te steUen. rust te stellen. Spr. kan zich indenkem, dat de R.K. „nooif met de S.D.A P-." zal samengaan maar een wenschelijkheid uit te spreken is in alle geval nuttig en gewenscht. HiS voorstel van den heer Van Cranen burgh, dat het slot was van een voorafgaand betoog kan niet de instemming verwerven, noch van den voorzitter, noch van mr. J. B. Bomans. De voorzitter voelde er niets voor, nu reeds een R K. kabinetsformateur eventueel te binden. Deze moet vrij blijven. De heer Bomans wees er op, dat het voor stel een onjuiste staatsreditelijke verhouding

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1