BAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 08 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1932. 26 APRIL Pit nnmmer bestaat nit 2 blaflen ihonnciiieiitsprijs bij rooroitbotnling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Itewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte HrievMi franco N.V. Hook- en liatidelsdr. v.h. Norms. (Foster A Zoon. Voordain CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG Dlreetsur t (J. II. HKAE lloofdredacteOr s T). N. AOKMA. Kuiteniand Dh CONFERENTIE TE GENUA. Te ueaua is -tusschen de Russische gedele- geerden eu de geaiiieerden een discussie ge- voerd' over de beteekenis van een uitdruk- king in den brief van Tsjitsjerin over het rap port der Londensche deskundigen. De Rus- sen iiebben beweerd, dat, toen zij verlangden, dat de Russische ooriogsschulden en acnter- stailige rente zouden worden „afgeschreven", zij bedoeid iiebben „geannuleerden niet, zooais dit door de geaiiieerden werd uitge- lega, „verminderd". De geailieeerden zijn oereid te iiandelen in overeenstemming met nun eigen interpretatie, doch ziji zijn natuur- ujK met in staat, de uitiegging te aanvaarden, welke de bolsjewiki thans aan deze uitdruk- king wensciien te gevea, ziegt een bericht uiit London. Deze discussie hang! samen met het vraag- stuic der gealiieerde schulden. Groot-Britan- nie, dat bezig is met het terugbetalen aan Amerika van de sommen, die het geleend heeft om leeningen aan zijn geaiiieerden te kunnen verstrekken, kan geen schuiden annuleeren, welke aan Groot-Britannie uit dien hoofde moeten worden betaald, hoewel het niet op be- taling dezer schulden heeft aangedrongen en er geen rente voor ontvangt. Het zou Groot- Britannie daarom niet mogelijk zijn, om door het annuleeren van de Russische schulden aan de Sovjet-regeering een voorrecht toe te ken- nen, dat het om redenen van economischen aard moet ontzeggen aan Frankrijik en zijn ander geaiiieerden. De erkenning door Rus- land van zijn ooriogsschulden aan Engeland en andere landen is daarom een beginsel, dat niet goed gewijzigd kan worden, hoewel er een moratorium zou kunnen worden verleend, terwijl deze schulden ook afgeschreven dus vbrminderd zouden kunnen worden, door een verrekening met de Russische tegen- eischen, wanneer deze aan een billijke schat- ting beantwoorden. Ind it verband wordt er op gewezen, dat Rusland zes zevenden van zijn oorlogsschuld aan Groot-Britannie verschuldigd is. De gisteren gemelde eischen der Russische delegade dreigen een nieuw incident te wor den ter conferentie en een verder verloop der onderhandelingen onmogelijk te maken. Vooral van Fransche zijde schijnt men moeite te doen om de onderhandelingen met de Rus- sen ie staken. De kwestie schijnt hopeloos. Dat viel al direct te verwachten, toen na het indienen der Russische eischen de voorzitter de commissie voor de Russische aangelegen- heden tot de sovjet-gedekgeerden zei, dat zij wel konden heengaau. Voor het uiterste schij- nen intusschen de Russen terug te schrikken, want volgens een B. T. A.-telegram zouden zij aan de commissie der zeven deskundigen lu bben laten wcten, dat zij nieuwe voorstel- len zouden indienen. Hiertoe zullen zij wel zijn genoopt door het besluit, dat heden of morgen een ultimatum tot hen zou worden gericht. 't Zal nog af te wachten zijn hoe die nn uwe voorstellen er zullen uitzien, want Joffe moet al aan een correspondent van de „Voss. Ztg." hebbejj medegedeeld, dat de Sov jet-regeering onder geen voorwaardc van haar concrete voorstellen zou afwijken; ook niet al zou een volledig afbreken aer onder handelingen hiervan het ?evolg zijn. De Genueesche correspondent van de „Pe- tit Parisiein" wedt mee te deden, dat Lloyd George tot 10 Mei te Genua zou blijven, daar hij eenige kwesties, met name die van Noord- GaliciS, dcfinitief wil geregeld1 zien. Dit bericht is dus een tfegcnspraak van diait van g'ister, dat het vertrek van1 Lloyd George tegen het einde dezer week aaekondigde en dte sluiting der conferentie op 2 Mei. De Russische delegatie neeft gelijkitijdig met haar tcgen-vaorstallen eeni memorandum overha-ndigti, waarin modededing wordt go- dam vain de concessies, die de sovjet-regee ring voornemens is te verleenen. In de eenote plants staat een landbouw-concessie over een oppervlakte van 5 millioen H.A. in West-Si beria, verder eon bosch-concessie. Industriee'e concessit zullen voornamelijk met deelne- ming van buitenlandsch kapitaal aan reeds bestaande londernemingen: worden verleend en wel voor wat betrett de suiker-, papier-, cemen t- en nafta-industrie en het winneni van del fst off fen. De daarvoor benoodigde siommen bedragen 885 millioen goudroebel. De staat zal aan deze concessies deelnemen miet een bed rag van 379 m ill ioen gou droebel!. De land'bouw-concessies vertegenwoord igen voor Rusland een zeer hooge waarde. Zij hebben ten doel het hersfel van den Russi- schen graanuitvoer en het opvoeren van1 dien veestapel. Het memorandum vermeld't verder nog en- kele concesssies, die door het voikscommissa- riaat van Landbouw voor 45 domeinen in de Oeral-districten zijn uitgewerkt. Ten slotte behandellt bet memorandum de haudelsconcessies. Hierwef heeft Krassin bij de subconnmissie der ecouomische commis sie een afzonderlijk memorandhm1 ingediend. EEN RUSS1SCHPOOLSCH EN EEN KUSSISCH-ROEMEENSCH VERDRAG? De Ost-Preus. Ztg." publiceert een bericht uit Moskou. dat Tsjitsjerin te Genua een groot succes z'.ou hebben behaald. De Poolsche en Roemeensche delegaties zouden sinds eenige dagen met Tsjitsjerin on derhandelingen voeren. Skirmunt tracht on- voorwaardelijke toestemming van Moskou te verkriigen voor de nu gevolgde gewelddadi- ge oplossing van de Wilnasche kwestie en de defintieve erkenning der huidige grenzen van Polen. Britianu ,ou gevolmachtigd zijn om Rusland's toestemming te verkrijgen voor de inlijving van BessaraBie bij Groot-Roemenie. Roemenie zou dan afstand doen van de te- ruggave van de Roemeensche schatkisigelden, die in 1916 uit Boekarest naar Moskou zijn gevoerd. Op 20 April heeft Tsjitsjerin een1 uitvoerig bericht over de wenschen van Roemenie en Polen naar Moskou geseind. De Raad van volkscommissarissen hield hierover een lang- durige beraadslaging en het resultaat daar- van werd dienzelfden dag aan Tsjitsjerin ge seind. In sovjet-kringen verwacht mien het tot stand komen van politieke afzonderlijke ver- dragen met Warschau en Boekarest. Triompheerend constateert men in politieke kringen te Moskou, dat ten opzichte van Rus land geen Kleine Entente meer bestaat en dat Frankrijk nu ook van zijn vazallen: Polen en Roemenie, verlaten is. AMERIKA EN DE RUSSISCHE OORLOGSSCHULDEN'. Uit Genua wordt gemeld: E>e gezant der Vereenigde Staten, Child, heeft officieel de rechten der Vereenigde Staten op de inning der Russische schulden aan Amerika voorbe- houden en verklgard, dat deze schulden niet mogen worden belnvloed door eenige beslis- sing der mogendheden, die aan de conferentie deelnemen. De tsarenregeering was aan Ame rika een bedrag van 10 millioen dollars schuldig, welke in 1916 voor den tijd van 5 jaren waren opgenomen. De Kerenski-regee- ring heeft in 1917 eveneens een leening opge nomen. Child betoogde voorts, dat de Ver eenigde Staten niet kunnen beloven, eenige re- ductie van hun vorderingen toe te staan. Schanzer heeft Zondagmorgen een onder- houd gehad met Child, waarin deze de hou- ding der Vereenigde Staten uiteenzette. Men verwacht evenwel dat het Amerikaansche de- partcment van buitenlandsche zaken bereid zal zijn, een reductie tqe te staan van de Russische schulden en wel op denzelfden voet als de geaiiieerden, maar men schijnt in Ame rika te willen wachten tot een beslissing is getroffen. DE VREDE IN HET NABIJE OOSTEN. Uit Londen woidt gemeld!, dat er goede ne- den bestaat om te gelooven, dat het Griek- sche leger in Klein-Azie een afzonderlijke re- geering zal instellen voor Ionig, het achter- land van Smyrna, tenzij de Entente voldoen- de waarborgen geeft voor de bescherming der minderheden. De koning en de regeering van Athene werden gewaarschuwd, dat verzet van hun kant tegen dit voornemen noodlottige gevol- gen zou hebben. Ook gelooft men, dat een verzoening tusschen de royalisten en de Veni- zilistische militaire elementen aanstaande is. DE TOESTAND IN IERLAND. Dat de rust in Ierland nog lang niet is te- ruggekeerd, bewijst de moord op den briga dier -generaal Adamson te Athlone, Maandag- nacht gepleegd. Hij werd aangehouden door muitende troepen en gedood, terwijl hij de handen omhoog hieldT Naar aanleiding van dezen mooid omsin- gelden Iersche troepen het Royal Hotel te Athlone, dat door opstandelingen was bezet. Zij eischten, dat de commandant en de offi- cieren zich zouden overgeven, daar zij van moord werden beschuldigd. In geval van wei- gering zou het hotel worden gebombardeerd. Ofschoon de commandant ontkende mede- plichtig te zijn aan den moord, voldeed hij aan den eisch, waarna 24 man werden gear- restecrd. TSJITSJERIN OVER DE RUSSISCHE TOESTANDEN. De correspondent van de Chicago Tribu ne" te Genua had Tsljitsjerin, den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, een zevental vragen voorgelegd van deni vol- genden1 inhoud; le. Wanneer zal de Sovjetre- geering vrije verkiezingen, persvrijheid, het vrije woord, en vrijiheio van reizen instellen? 2o. In welk opzicht is de huidige Russische regeering democratisoher dan net oude re- giem? 3e. En in welke bij zonderheden is zij communistischer? 4e. Bedoelt de regeering d'at het door haar in beslag genomen Ameri- kaansch bezit voor het Russische of het Ame rikaansche proletariaat bestemd is? 5e. Heeft de Sovjet-regeering den moord op de dochtexs van den tsaar verordend of toegelatenzoo niet, zijn de bedrijvers dan gestraft? 6e. Hoe veel menschen zijn door vonnissen der gehei- me rechtbankeni ter dood gebracht? 7e. Indien de Sovjetregeering over eenig ander land het gezag in handen zou kxijgen, zou zij er dan geheime reChtbank-en van deze soort vestigen'? Tsjitsjerin heeft den correspondent niet lang op antwoord laten wachten. Zijn verkla- ringen zijn vxij positief, al zijn zij: wel wat in strijd met wat ons tot dusver over de Russi sche toestanden bekend igeworden is. De ver kiezingen voor de Sovjets, zoo antwoordt Tsjitsjerin op de eerste vraag, zijin geheel vrij. Alle arbeidende deeleni der gemeenischap nemen er d'eel aan. De infellectueden, die afs regel, in de regeeringsbureelen of bij1 de plaatselijke Sovjets te werk zijn gesteld, ne men deel aan de verkiezing van ambtenaren en vertegeniwoordigers van de locale Sovjets. Er bestaan geen beperkingen op het vrije woord, doch Let spreekt vanzelf, dat zij, die revolutie tegen do regeering pradiken, aan straf blootstaan. Geen regeering zou andere handelen. De vrijheid van reizen is aan geen andere beperkingen onderworpen, dan aan die, welke door de beperkte transportmogelijk- hedeni voorgeschreven zijn. Het geregeloe rei- zigersverkeer is echter eenigen tijd geleden reds hervat. Daar er in Rusland geen: preveni- tieve censuur bestaat, kunnen bladen, welke de regeering vijandig gezind zijn, zonder be- letsel de regeering aanvallen en1 revolutie prediken. De Russische regeering zal pas in staat zijn volledige .persvrijheid toe te staan, wanneer de samenzweringen der contra-revo- lutionnairen, die van het buiteniland uit op het touw worden. gezet, zijn gestaakt. Op vraag 2 eni 3 antwoordt Tsjitsjerin met de bekende uiteenzettingen dat de vakvereeni- gingen rechtstreeks in de leiding der staats- zaken deelnemen., eni bet volk zichzelf regeert; dat het landbezit volkomen is afgeschaft, en' dat groot industrieel bezit niet meer bestaat. Vraag 4 wordt beantwoord met de verklaring, dat de Russische regeering geen bezit van Amerikanen in handen heeft. De vreemdelin- gen zijn ondergeschikt aan. de nationalisatie- wetten. des lands, eh er kan een. uitzondering voor heni worden gemaakt, Op de vijfde vraag zegt Tsjitsjerin niet te weten, wat er van de dochters van den tsaar gewordeni is. De tsaar is door een plaatselij- ken sovjet gedood, zonder dat de centrale re geering daarvan afwist. Dit geschiedde vlak voor de bezetting van de betrokken streek door de Tsjecho-Slowaken. Er was eeni sa- menspanning ontdekt, die den tsaar en zijn familie den Tsjecho-Slowaken in handen moest spelen. Die streek werd van Moskou gei'soleerd. Later heeft het centrale uitvoeren- ae comite de terechtstelling van den tsaar goedgekeurd. Over de dochters werd niets vermeld. In zijn antwoord op vraag zes ontkent Tsjitsjerin, dat er geheime rechtbanken in Rusland bestaan. Wel spreekt hij' van _„bui- tengewone rechtbanken". Vraag zeven is in zoover bemoedigend, dat Tsjitsjerin ver- klaart, dat de Russische regeering niet voor nemens is zich het beheer over andere landen te verzekeren. FRANKRIJK EN ENGELAND. Volgens de „Daily Telegraph" heeft een zeer belangrijk onderhoud plants gehad aan den lunch, Maandag Lloyd George doog Barthou te Genua aangeboden. Na verklaard te hebben, dat Frankrijk en Engeland beschouwd moesten worden als twee der voornaamste steunpilaren van de or- de in Europa, wees" Lloyd George op de noodzakelijkheid voor beide regeeringen om zoo mogelijk van tevoren tot overeenstem ming te komen over de kwesties, die aan de conferentie van Genua zijn voorgelegd, in het bijzonder wat betreft het sluiten van een Eu- ropetsch verdrag, waarbij de staten zich ver- binden elkander niet aan te vallen en Wat be treft de ten opzichte van Rusland te volgen politiek. Barthou verklaarde, dat Frankrijk loyaal. de zesde resolutie van Cannes, welke een we- derzijdsche belofte om elkander niet aan te vallen, inhoudt, zou nakomen, maar tevens drong hij er op aan, dat het verdrag ook sancties zou bevatten tegen eventueele ver- stoorders van de rust in Europa. Het ontwa- peningsvraagstuk mocht echter niet worden aangeroerd. Lloyd George bracht hierop vol gens de „Daily Tel." ook het plan ter sprake, dat aan dr. Benes wordt toegeschreven en waardoor naar verondersteld wordt, de kloof tusschen de Fransche en Engelsche opvatting in zake het Europeesch verdrag is overbrugd Volgens dit sohemia, diaK Europa in e6n groot verband wil samenvatten, zou het ge- oorloofd zijn om afzonderlijke staten-groe- peeringen te vorrnen, zulks ten einde desbe- noodigd militaire sancties te kunnen toepasr sen, terwijl alle onderteekenende staten, in dien noodig, hun financieelen, ecenomischen en diplomatleken steun zouden moeten geven. Wat Rusland betrof, waren Barthou en Lloyd George het er over eens, dat een po- ging moest worden gedaan voor beide landen een gemeenschappelijke houding vast te stel- len tegenover de betal'ing van de ooriogs- en vooroorlogsche schulden, de teruggave van de inbeslaggenomen eigendommen, vergoeding der beschadigde bezittingen en de erkenning d e jure van de Sovjet-regeering. Overeengekomen werd, dat de Engelsche en Fransche juridische experts met elkander zouden beraadslagen en elkander in kennis stellen van de door beide partijen ontworpen schema's betreffende genoemde kwesties. Wat de maatregelen aangaat, die genomen moeten worden om mede te kunnen helpen aan de.reconstructie van Rusland, had Sir Sydney Chapman, de Britsche economische expert, des avonds een onderhoud met de Fransche gedelegeerden, aan wie hij de finan- cieele offers uiteenzette, welke Engeland be reid was te brengen. Barthou beloofde, dat de Fransche meening over laatstgenoemde kwestie binnen acht-en- veertig uur bekend gemaakt zou worden. NA DE REDE VAN POINCAR& De Fransche (regeerings) pens verklaarit, naar Havas meldt, in een 'bespreking van de rede, d'at het een juiste uiteenzetting is en allleen .ten dbel1 heert de bevestiging van den vrede door een loyale naleving van de aan- vaarde verplichtingen.. De bladfen zijn van meening, dat zij ten volte het gevoelen van liet land weergeeft, en prijzen de passage, waarin de premier verklaart, d!at Frankrijk zijn bestaan in gevaair zou brengen, indien het nieuwe concessies toestond betreffende het heratel. In eene aanspraak, welke hij gister te Ge nua hield tot persvertegenwoordiigers, machr tigde LJoyd George hen, naar men bericht, die volgrmde mededeeling te doen aan het Britsche volk. „De nede van Podncar^ was eene zeer ern- stige verjklaring, welke werd afgelegd, zonder eenig ov.erleg met de geaiiieerden en is er niet op t»erekend, de samienwerkinig tusschen de gea!lli<eerden te verbeteren. Zij heeft niets uiit te stiiiam met Genua. 'Mlaar de Fransche openbare meening is ongetwijfeld' verhitterd door on-juiste berichten, volgens welke d!e.Brit- ,ten eene politiek van geheime besprokingen volgen. Flet is onwaar, fiat dk Krassin be- zocht heb'. Onze politiek is de volgende. Wijj hebben geen twist met het Russische volk. Wij vreezen .geene Duitsdi-Russische bedlreiging, maar wij zijn bseloten te verhinderen, dat Europa w.eder eene slachtplaats wordt. Wij verlangen eene openhartige en humane po litick te .aanvaarden', doch de houdling der gealtieerdjem ten aanzien van eene regoling maakt onsi werk moeilijk. Wij kunnen niet blijven mairchandeeren." WEER OOR'LOG TE WACHTEN? De Eng«;lsche veldmaarschalk Wilson heeft gister aan een dejeuner te Londen verklaard, niet te gelooven, dat de tegenwoordige toe- stand der wereld een lange periode van vre de voorspelde, doch indien de Britsche regee ring niet bang was om gebruik te maken van de uitsfcekervde krachtcn des Rijks, zou er geen groote oorlog komen. Indien de landen, die deel uitmalken van het Rijk, zelfvertrouwen ftadden, konden zij degenen, die hot Rijk ten val trachten te brengen, uitl'achen. In goedingelidhte kringen te Londen be- schouwt men Poincare's dreigement omtrent een afzonclerlijke actie^gen Duitschlandi als een waarechuwing van groote beteelkenis. DE QPPER-SILEiZISQHIE KWESTIE. Door he t secretariaat van den Volkenbond wordt officieel medegedeeld, dat die onder handelingen tussahen Duitschland en Polen in zake d«a Opper-Sileziache kwestie geein- diigd zijn. De kostesc. van de gealiieerde bezetting van Opper-Silezie, .ten bedrage van 10 milliard mark, zuller.. naar uit PairijS wordt gemeld, door Duitschland en Polen in veriiouding van de grootte der aan beide landen toege- wezen deden worden betaald. DE PLANNEN VOOR HET ECONOMISOH HERSTEL De correspondent van de „Daily News" geeft belangrijke uittreksels weer uit de rap- porten der aubcommissies voor de wissel- koersen en het geldwezen van de conferentie van Oenua, welke zijn aanvaard door de fi- nancieele c ommissie. Betreffende de gedepre- cieerde valuta's, zegt het rapport van de sub- commissie voor de wisselkoersen: „De bui tenlandsche verplichtingen van het eene land moeten in evenwicht worden gebracht met de capaciteit der andere landen om het produc- tie-ourplus op te nemen, waardoor deze ver plichtingen alleen kunnen worden nageko- men. Indien de last van de buitenlandsche ver plichtingen van eenig land zijn betaalkracht 'te boven gaal. en het niet kan worden gehol- pen door bu itenlandsche leening om aan die verplichtingen te voldoen, moet dit in verband hienuede'aan den eenen kant uitloopen op de ontwrichting der markten in de andere lan den en aan den anderen kant op voortdurende deprcciatie van het geld van den debiteur- staat, hetgeen dat land absoluut zal verhinde ren om een begin te maken, in de'richting der stabilisatie". Het rapport van de subcommissie voor het geldwezen bevat de volgende uiteenzetting, betreffende het in evenwicht brengen der be- grootingen: „Ingezien wordt, dat bij som- mige landen het niet sluiten der begroofing zoodanig is, dat het bereiken van brt even wicht in de begrooting bezwaarlijk is zonder de hulp van een buitenlandsche leening. Zon der zulk een leening zal de betrekkelijke stabi- liteit van het geldwezen, waarvan het in even wicht brengen der begrootingea grootelijks afhangt, onbereikbaar zijn." De correspondent wijst er op, dat de eco nomische commissie in hoofdzaak de artike- len van het rapport der Londensche experts heeft aanvaard, welke een belangrijke beper- king of beter nog' een algeheele afschaffing van het stelsel van invoerverboden, met spe- ciale invoervergunningen, aanbevelen. VERGIFTIGINO DOOR METHYL .ALCOHOL. Uit Hamburg wordt gemeld, dat er zich aan boord van heit aldaar in de haven lig- gende s'toomschip Watsead eenige vaten methyl-alcohol bevonden, welke niet goed slo- ten. In weerwil van diringende waarsdhuwin- geo, niet van de vlceistof te dirinken, 'helb- iben eenige bootwerkere dit tech gedaan, met het gevolg, dat een aantal hunner ernstig ziek zijn geworden. In het ziiekenhuis te Ham burg zijn reeds zes bootwerkere aan de ge- volgen overleden. HOTELBRAND TE WASHINGTON. De vice-president der Vereenigde Staten, Coolidlge en zijn familie, talrijke o>ngresle- den, hooge regeeringsambtenaren en vele ge- diistingeenie daines, die het congres van de organisatie van die Dochters der Ameri kaansche revolutie" bijwoonden, moesten Zon dagmorgen te 6 uu r uit hun hotel vluchten, waar brand was ontstaan. Het bedoelde hotel I- „YI6TRIX" - Door ■ollditeit het goedkoopste Rijwiel. is het New Williardl Hotel, het defbgste hotel van Washington. Volgens de „Daily Chronicle" brak die brand uit in de eetzaal, waar enkele uren te vunuu de Gridiron Club, een organisatie vaia Washingtonsche dagbladcorrespondenten, baar jaarlijksch banket had gehoudm, waar bij. o.a. president Harding aanzat. De brand werd ootdiekt, toen die rook reeds door een der liftkokers begon op te stijgen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en 600 verschrikte gasten, waarvan de moesten in nachtgewaad gekleed waren, en in vele gevai- len hun' bezi/ttkigen in den Steek lieten, snel- den door de gangen, die zich met rook vui- denanderen vluchtten langs de branduitgan- gen. Onder de eersten, die de straat bereikten, behoorden Coolidge en zijn gezin. Er werd bij het blusschingswerk een brandi- weennan gekwetst. Men gelooft, dat alle gas- ten gered zijn. De aangerichte schade wordt op 20.000 p. st. geachat DE FIRMA KRUPP. Met klem wordt teggengesproken de be- wering, in de buitenlandsche pera verspreid, als zou de firma Krupp, op grond van een toegevoegde bepaling aan liet Duitscli-Rus- sisch verdrag, groote concessies in Rusland gekregen hebben tot het fabriceeren van oor- logsmateriaal. I3ovendien, aldus wordt gezegd, zou een ieder in Europa zich kunnen overtuigen, dat de fiima Krupp geen bewapeningsmateriaal maakt en dat de fabricatie voor vredesdoelein- den is ingericht. HET SOHANDAAIL IN BiRUNlSWIJIK. 'De parllementaire commissie in- Brynswijk, beliast met het onderaoek naar de waarheia van de onithuilingen, gedaan door den ge wezen onafhankelijlken premier Sepp Oerter, z^lf lang niet zuiver op de graat, heeft haar werk volbracht. En het is nu geblcken dat die heer Oerter niet heeft overdreven. Er heeft onder de regeering van den heer Jimke, sociiaaH-demjocraat en nu nog premier, een systeem van corruptie en ncpotisme ge- heerischt, meer dian ergeriijk. Vooral bij die poiitie, waarvan de lecfen niet gekeutd war den op gesdiiktheid, doch partij-politieke overiuiging. En de chefs konden daaraan niets doen. Z66 werd er op bevel van dien premier zdtfs een' gewezen ciinema-operateur oenoemd tot wachitmeester. Tegen deni zmi van diem dhef, die geen man wiilde hebben, wegens dicfstal reeds bestraft. Dezen wachtnicester werd de bewaking van de ge- vangenis opgedragen. En toen hij; zijn functie aanvaardde, werd hijl door die gevangeneni, dile hem' nog Jcenden, met groot gejuich be- groet. De chef verklaarde: Wij hebben biji onze soldaten misdadigers, bestraft wegens het plegen van alle misdiaden, bchalve roof, moord' en doodslag.. Wiji zijn een: doorgangs- huis voor alle mogelijke gespuis." En de ge- gradueerden waren met veel beter. Zij maak- ten in dienstautp's op kosten: van den staat mooie tochten in dien Harz, letten niet op de verzorging der troepen., zoodat het gebeurd is, dat de mannen gemalcn muizeu fe eteu kregenl MORGAN 'HEEFT DE UinTNOODIGINO AANGENOME'Nw Uit New-York wordt bericht, dat Morgan de uitnoodiging om zitting te nemen in het leeningseomitd der dommissie van herstel aan- genomen heeft en medio Mei naar Europa zal vertrekken. Volgens de Times hebben Ameri kaansche bankiers verklaard, dat onder ge- schikte voorwaarden een aanzienliik deel Duitsche obligaties in Amerika zoucien kunr nen worden ondergebracht. In de Duitsche pers wordt aan deze berichten geene bijzon- dere hoop vebbonden, daar de geschikte voor waarden voor de credietwaardighcid van Duitschland enz. aan Frankrijks inzichten zijn gebonden. Poincar6 zou de beste uitzich- teni op eene leening te schande kunnen ma ken. HET ON1DEIRHDUD VAN EX-KEIZE- ZIN ZITA. De „Nleue Freie Presse" verneemt uit goe de bron, dlait te Genua een1 voorstel is gedaan, om' de kwestie van de apanage voor de fami lie van ex-keizer iKarel te regolen. De verte- genwoordigers der Kleine Entente hebben zich hiertegen verzet, omd'at zij dit een poli tieke kwestie achtten, die niet dp het confe- rentie-programma behoorde. 'De vroegere lijfarts van1 ex-koning Karel, die te laat in Fimchal aankwam, verzekcrt, dat d'e vochtigheid' der villa, waarin de kei- zerilijke familie woont, mede schuld is aan deni dood van den ex-koning. Thans lijdt een zijmer dochters, aartshertogin Adelheiiidi, aan angina. Volgens de „Neue Freie Presse' zal! prof'. Fethan met een miin naar Funchal venrek- ken; db onkosten1 van de reis en de beval- ling, ongeveer 78 millioen kronen, zijn door den Weenschen adel bijeengebracnt. E>oor deze vrijgevigheid wordt de toestand' van het keizerlijk gezin wat verlicht. KORTE BERICHTEN. Het Amerikaansche vlaggeschip Hu ron" heeft een' spoedonder gekregen naar China te gaan in verband' met den binnen- landschen toestand aldaar. Uit Moskou wordt gemeld, dat het Cen trale Uievoerende Comite, dat op 5 Mei bij-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1