Alkmaarsche Courant De Churstons. Modepraatjes van een Parisieaneu Woensdag 26 April. Fenilleton. Economlsche zwerftochten. He. 98. *®22. Honderd Yier en Twinflgste Jaargang, XXVIII. Paris, „Paques fleuries". Het was alsof de lente huiverde tegen het kunstmatige, dat in onzen tijd heerscht, en zich verkgen schnil hield, niet wetend, of ze in dezen „temps antericanise" nog wel hopen mocht op eenige waardeering. Ze verborg al haar charmes, haar zonnigen glimlach en haar bloenientooi, waarmee ze telkens weer opnieuw bekoorde in dien goeden ouden tijd, toen de poezie en de muziek nog melodieus waren, beeldhouwwerken in edelmarmer wer den uitgevoerd, inplaats van graniet of gegal- vaniseerd ijzer, een schilderij de uiting was van een emotie en .geen meetkunstige con- structie, en we nog levende bloemen droegen inplaats van bloemen van cellophane of leer. Maar de natuur laat zich niet americanj- seeren, en „Paques fleuries" doet haar naam alle eer aan. Met de bloeiende lente ontwaakt ook ons enthousiasme voor lichte, luchtige toiletjes, hoeden en parasols, schoentjes en handschoe- nen en voor al die kleine modesnufjes, waarin de Parisienne „groot" is. De lijn van onze japonnen zal weer zoo eenvoudig zijn, dat een origineel detail er een persoonlijk karakter aan moet geven. 't Meest zullen spreken demouwenen de cein- t u r e, tenminste aan de japonnetjes, die je nu in Holland zult noodig hebben. Hier is het „avond-seizoen" nog lang niet voorbij, inte gendeel, het herleeft met het nieuwe seizoen in de natuur. De avondrobes hebben meestal geen mouwen en geen ceinture, omdat 6f het .corsage 6f de rok gedrapeerd is, zelfs aan de jonge-meisjesrjaponnen, al is het d^n maar een pouf op ae heupen, een berthe, dwarse plooien onderaan het corsage of een slip, die in een coquillade neervalt. De echte gedra peerd e robe, die gelnspireerd is op de Assyrische, Egyptische, Grieksche, Romein- sche, Japansche kleeding, wordt van een mooie, soms wel 2 M. breede stof om ons heen gewonden, zoo weinig mogelijk geknipt en van zoo'n eenvoudige coupe, dat je de heel loop van de stof kunt volgen, en toch is dit het moeilijkste model, maar waaraan door onze couturiers dan ook alle eer is te beha- len. Deze robes zijn van gekleurd lam6 (met metaal doorweven stof) de brochds behoo- ren meer in het winterseizoen of van crepe marocain, volgeborduurd met kraaltjes. De randcn van de drapes worden dikwijls gesou- ligneerd door kralen-galons. Een slip, een pouf van tulle in fleurige tint (vooral rood) een touffe struisveeren, een bloem, een tros vruchten geven aan zoo'n robe la note gaie en vormen meteen het uitgangspunt voor de con- structie van de drap£. Er zijn ook rechte japonnen „chemises" van met kraaltjes bezaaide georgette. De avondrobes zijn heel lang, de dlcollette's ach- ter dieper dan voor, maar vooral niet over- dreven. de waaiers dikwijls van geborduurde kant of tulle, passend bij het toilet. 'Nla deze kleine afdwaling naar mondaine sferen k-om ik weer met mijn Hollandsche micht -faerug bij de ,jrobe irois-pieces", die uit- gezochte comibimatie, passend bij het voor- jaar en bij de dure tijden. Je zult ze zien in alle mogdajlke gradan van ,,gekleedheid"b.v. de rok en het manteltje zijn van donkerblau- we wollen stof, de blouse van roode crepe (wol, katoerr, zijde, half-zijde) onderaan en onderiangs ae mouwen geborduurd met don* derblauwe wol, of het casaquim is van wi'ite crepe -met korte mouiwtjes, geborduurd met dezelfde kleur als het jasje; soms past de hoed er ook nog precica bij. Veel getoleeder is een costume, van „tete denfegre" crepe ma* rocain, de rok is aan beide zijden gespleten en 'laat daar de fourreau van1 roode c/epe zien, van dezelfde crSpe is bok die blouse. De garneering van manii'elitje. rok en blouse be- staat in een1 breede rand koondjes onderaan, ook aan1 de mouwen, kleur op kleur, dus donikerbruin op het mantel-costume, rood op de taille. Dikwijls is de blouse geborduurd in de kleur van den rok en mantel, en omge- keexd. Ook is het manteltje soms gevoerd met de stof van het lijfje: crepe de Chine fou- Roman van Paul Trent. Uit het Engelsch door A. G. - Nadiruk verbodien. 5) ,^Dien hebben we", -antwoordde Mahk droogweg. „En ik ook... Lendridge, is deze concur- rcntie niet eigenlijk jammer? Waarom geen gebruik tniaken van je invloed op Churston en zien of we niet tot een schikking kunnien komen?" „Je hcW dat immers reeds geprobeerdi en hieit is je niet gelukt." Misschien heb ik den ouden man niet goed aangepakt. iHiji mag mij niet, maar dat is geen reaen, waarom we elkaar er onder zouden werkan. Doe je best. Goeden morgea. Vergeet niet wat ik heb gezegri." En -luditigjes met zijn band wtuivend, ging Crosby heen. Lendlridige reed zoo snel mogelijk naar de fabriek. Mr. Churston was er reedb en volgens gewooote vend Mark hem in zijn eigen kantoor. Tot zijn verbazing zat Betty daar ook. Ziji keek haar vader uit- d'agend aan. ,,Ik herhaal, d'at ik hier wensch te werken", zei zij met dtuidelijke stem. „Je komt juist op tijd, Lendridge. Majn dioch tier mieent, dat zij ons kan helpen. Zij wenscht died1 te hebben in het bednjf. Wat zeg jij diaarvan?" vroeg Churston grimmig. ..Waarschijnliijk zal die gril niet lang du- reni. Toegeveni zal mogelijk de snelste gene- z|ilng| aanbrengen", antwoordde (Mark met een glimlach. Betty keerdle zich boos naar hem toe. „Mir. Lendridge, deze zaak ibetreft mijn vader en miji," venklaarde zij". „1o Vraag u well excuus", antwoorddie fajj •tijii «n begaf adh naar die d*ur. !ani!...., die ja»j« haagea cMowIjls Hoc ■onder sluiitimg. In zoo'n groote stad ala Parijs ia een heel ruatige straat-'kilceding noodzakelijk, onze ochtemdmantds zijn dan ook meest beige of grijs, ze zijn gesloten met knoopen van ge- sneden hout of ivoor, gegamcerd met bamdien van dezelfde stof fijne plooitjes of met koord- jes bimncn in1 gewerkt, die de stof relief ge ven, ze zijn dikwijls geboord met leer, de mouwen van deze manteltjes zijn iets nau- wer dan het vorige seizoen, het rok-gedeelte is nauw, het bovendeel wijd en overblou- send, de kragen hebben alle mogelijke mo- de'llen, maar zijn niet zoo reusaehtig meer. Voor deze mantels gebruiken we kasha en reps effen of gewerkt „kashadrap"„ „piquelliaine", „popla", „frangellaine" (met aangeweven xranje) etc. iCte inidklagmantols zijn van donikere zwa- re crepe, souple moire, zwarte en tete de negre satijn en voor zomersche dagen van shantung. Ze zijn wdjder en meer gegar- neerd dam die ochtendrjassen, hebben grootere kragen, wijdere mouwen, maar ook nauwe rok-gededten1, die soms geplooid zijn. maar toch recht neerhangen, wanneer we 6tilstaan. De vogue" voor de robe-chemise is in de vier jaren van haar bestaam lang voor een mode! niets vermiinderd, integendeel. Ze is vereddld van een1 kimono-hobbezak uitgevonden' in een tijd, dat zelfs die Parisien ne onversrfiiliiig was voor haar toilet en coiffure (envdioppeetot een gradeus fond met ingezette mouwen' en van een' over- daehite ooupe, waarop elke persoomlijike fan- tasie mogelijk 'ia, al' was het maar de hoogte van- de faille, door een origineele ceinture aan'gegeven en de coupe of de variiatie van de mouwen1, die in alle mogelijke stof fen en tintenj van den robechemise even zoovele ro bes maken. De garneering van de „chemi»e" is jzooj eenvoudig mogeTijk, hoogstdns een paar groepen plooitjes. iNiets is trouwens zo6 in1 de mode ate banden van de stof in kleine pliooiitjes. We vinden ze teruig op de tailleurs, blouses, mantela, „petites robes", waarvan ze dikiwujte het eenige ornament zijn. Een japon van zachtgrijze wolflcn voile heeft van beide schouders af een reep fijne plooitjes tot onderaan, ook de ceinture is zoo'n reep plooitjes; adcollettd „en bateau". Een' jurkje heeft in de lengte fijne plooi tjes en dan ook nog diwarse 10 c.M. boven en! 10 c.M. onder de ceinture; alleen de rui- me mouwen in1 nauw mamchet en het omge- sliagen kraagje Hangs het dwars ddcollete zijn effert. 'De modestoffen1 zijn crepe marocain en pi peline. De modekleur voor garneering is rood. Het model van d'e mouwen is wijd. De taille te loag, de rok lang. Het decollettd te dwars. 'De parasols hebben1 12 baantjes. De handsdioenen hebben happenDe sclioenen zijln. lang en1 pun tig. De ceinture specif een hoofdrol en' is van1 stof, leer, lint, metaal, bloemen, vrudhten. Het corset is onmisbaar. Ziehier de 10 geboden van de voorjaars- rttode 1922.OOLINE. De concentratiebewegingen. V. Wlf hebben de vorige maal geconstateerd, dat ae prijispoliitiek van eene concentratie-on- derneming zeer bellan'grijk is voor haar voortbestaan, en d'at de invloed dier politick bij de 'kartels duiddijiker merkhaar is dan- bij de iirusls. De reden hiervan is eene zeer voor de hand liggendte, indien1 men bedenkt, dat d'e trust alle zelfstandigheid' bij de eemnaal opgenomen- ondernemiuigen uitsluit, dat er dus nog wel verschillende tcchnische bedrij- ven in de trust kimnen en zulllen voorkomen, maar dat alle regelingem in die bedrijven, ook die van den meest internen aard, worden ge- regeld door de aan het hoofd der trust staan- de manneni. iDe trust ate geheel vormt dus een onderneming, alsof er miooit andere on- dememingen bestaan hadden. Anders is het bij het kartelhier leggen de ondernemers zich weliswaar eenige beperkingen op, maar blijven toch hun zelfstanaighcid als onderne- mer gehoudan-. 'Het is d'uidelijk, dat een karteloontract met wederzdjdsai goedvinden kan worden opgeheven, waarvan de praotijk trouwens ook meerdere voorbeelden kent, maar dat een eenmaal on'tstane trust bij haar val ook die onder haar werkendc bedrijven micdesleept. A'ls vanzclf zal men cu ook zien, dat er maar 66n soort trusts kan bestaan, terwijl er ,,Nionsens, Lendridge, Wijf waar je bent. Het betreft jou even' goed >als mij. met komt mij- voor, dlat mijn meisje het ernstig meent. Hteefl' goed, wij zullen haar haar zin geven. Je ikunit beginnen1 in dc monitage-werkplaats. Maak Lendridge, dat zij een werktafel krijgt. Dat te dus afgesproken... Betty, mr. I-en* diridge komt morgan bij ons dmeeren. Wan neer denk je te beginnen?" vroeg hij' barsch. „Moxgen vroeg... Maar ik zou u feitelijk van veel meer nut in de teekenkamer zijn," zei ze koel. „Wij zullen eerst zfen, wat voor soont werbman jijl bent. Later kun je komen in dfe dnaaierij. We wililen je op de proof 6tellen, Betty." Zij doorzag haar vader's plan, maar was er met door uit het veld' gesQagen. „U zal zien, dat't geen gril is. Ik mag gaarne met gereedschap werken. Maar ik zal u niet langer ophouden." Zij! kni'kite d'e heeren vriendelijk toe, maar toen zijl't kantoor verliet, waren haar iippen va^t opeen gekllemd1. Zij zou hun toonen, dlat het haar emst was. Mr. Lendridge was wer- kelijk onuitstaanbaar en: sciheen niet te be- seffen, dat eeni vrouw ook haar rechten eischte. 'Nhi was zij danlkbaar, dat zij zoo goed onderlegd was en geen critiei behoefdle te vreezen. Ziji reed' op haar gemak naar hute en- ging naar haar learner, waar zij haar „wenkpak" van blauw molten voor d'en dag haailde. Waarom konden zij niet gelooven, dat zij wenschte te werken uit liefde voor het werk 2idf. Een paar jaren te voren had zij de amu- sementen van die gewone vxouwen meege- maakt, maar d'te hadden1 haar doodelijk ver- veeldi. Bovcndien had' haar vader geen zoon en volgens den gewonen loop der dingem zou de zaak „Ghurston" dte 'hare worden. En het was toch' beter diat zij haar eigen hezifating zou kunnen beheeren. En toen begonnen haar gedachten zich met Mark Lendridge bezig te houdlen. 2A\ moest diiaiw, auparicuran jooflan man tooaea, dat Bij ■werfllwi soorfsR tefdfr Subbss van, tf- hackelijk van dea aardi der beperkingen, die de ondernemers-karfael-ledeai tick hebben moe- teni opleggen. Men kent: 1. Gebiedskartels, waarbij alle onderne mers elkander wederzijds een bepaald afzet- gebied garandeeren, zoodat ieder in zijn ei gen gebied een volledig monopolie heeft. Deze vorm komt zeer veel voor bij Interna tionale kartels, met de bedoeling, dat ieder ondememer slechts zal verkoopen binnen den staat waar hij is gevestigd. 2. Prijskartels, de meest voorkomende vorm dezer soort onderneming. Immers hier komen de ondernemers onderling overeen welke prijzen zij zullen vragen voor het door hen geproduceerde artikei, en kan dit eene di- recte aanleiding zijn de door de overproduc- tie te voorschijn geroepen prijsdaling en dus winstderving te doen ophouden. Echter is ook het beste kartelcontact niet in staat econo- mische wetten op zijde te schuiven, en dus zullen de ondernemers tot voorbereidende maatregelen moeten overgaan. Deze voorbe reidende maatregelen zullen moeten worden gezocht in het verminderen van het aanbod, dus geringere productie. 3. Productiekartels schrijven aan de leden voor hoeveel deze mogen produceeren. Dit kan gebeuren of door te bepalen gedurende welke dagen van een bepaalde tijdseenheid er niet mag worden gewem, 6f wel door aan te wijzen welke machines gedurende zeker tijd- vak niet of niet ten voile belast mogen worden gebruikt. Ook vindt men wel de bcpaling, dat alle kartel leden wel gedurende het ge- heele jaar mogen werken, maar slechts met 'n vastgesteld percentage der vroegere capaci- teit. E>eze kartelvorm komt vooral in de tex- tiel-industrie veelvuldig voor, en vereischt een bijzonder nauwkeurige controle, waarover dan ook vertrouwenspersonen worden aange- steld, die nagaan of de voorschrifien wel worden ingehouden. Op overtreding staan zware boeten. Proyinciaal Meuws UIT S1NT PANCRAS. Voor de bekerwedstrijden, te houden op 30 April, 7, 14 en 21 Mei, hebben zich 12 elf fal len aangegeven, behoorende tot de 4e en 5e klasse van den N. H. V. B. Door loting is bepald, dat de le helft van de le-ronde zal geschieden tusschen: Vrone 1 en H. R. C. 5, Rood-Wit 1 en Hel- der 4, W R. C. 2 en Alcmaria Victrix 4. De de helft van de le ronde tusschen B. S. V. 1 en Schoorl 1, N. V. V. 1 en S. V. S. 1, Zeemacht 3 en Heiloo 1. De 2e ronde gaat tusschen de winnaars der le ronde, terwijl de finale zal plaats heb ben tusschen' de 3 overblijvende winnende clubs. Alle wedstrijden vangen aan om 1 uur, ter wijl de volgende op dienielfden middag plaats hebben om 21/4 en 3% uur. De laatste drie elftallen kampen om den zilveren wisselbeker met 11 personeele draag- med'ailles, een lsten prijs, verguld zilveren medaille, en een 2den prijs, en zilveren me- daille. Aan de clubs, die in de 2de ronde verliezen, zal voor het hoogst doelgcmiddelde een ver- zilverde bronzen medaille worden toegekend, terwijl aan die club, die van alle deelnemende vereenigingen het hoogst doelgemiddelde heeft behaald, een zilveren medailel zal wor den uitgereikt. Het zal Vrone zeker niet aan belangstelling ontbreken bij gelegenheid dezer bekerwedstrij den, te meer daar ook vereenigingen deelne- men, welke een spel kunnen laten zien, waar wat van te leeren valt. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De zangvereeniging „Gemengd Koor" van hier gaf m de koiibaan van den beer P. Kra mer gisteravond haar laatste uitvoering in dit seizoen. Slechts een 9-tal liederen gaf zij ten gehoore, maar deze werden dan ook zeer mooi gezongen. Wat der vereeniging waaidig is, is wel het feit, dat zij zonder Jiulp van vreemde krachten, altijd met eigen zangers en zangeressen »het podium betreait. Het vooral in deze dagen besproken concours-euvel, n.l. „gehuwde krachten", is ontegenzeggelijk voor vele vereenigingen, welke zichzelve wil- len zijn, een groote belemmering en welke een eerbaar streven tegenwerken. „Geniengd Koor" zoekt zijn kracht in zelf willen en zelf kunnen, wat een eervol pogen is. Vertrou- wende op dit schoon beginsel trad men weer moedig op. Het talrijk aanwezige publiek \vas de vexeischte bdkvvaamlieid bczat. Maar hoe zou ze diaartoe gelegenheid hebben in de montage-werkpLaats en de draaieriji? Zii nam zich daarom voor, om zoo spoedig ate het giing bdj de admiinisiratie to komen. iHaar vader was aan den lunch in een best humeur, maar hij: bleef halsstarrig haar ver- liangen om te werken ate een grap te be- achouwen,. ;,Oi Betty waarom ben je geen jongen?" zei hij met een zucht. „Bewijzen de vxouwen niet, dat zij het meeste werk van een man ook kunnen doen'? Let maar eens op de doctoren maken die geen schiferend figuur? „Tocgestemd, maar werktuigkunde is een ander vak. Welk gewicht kun' je tillen „Wiji maken er geen aanspraak op den man in knacht te evenaren, maar als net een kwestie van verstand betreft wel, ik houd vol, dan doen we niet voor den man ondfer," anltwoordtde zijl uibdagend. „Lk beweer niet, dat jij1 en je sekse dwazen' zijf. Maar julie plaats is in jullie woningen om daar een fiamiilie groot te brengen. Nleem eens taan, dat het meerendeel der vrou- wen dacbt zooalls jij;, wat zou er dan van Let geslacht worden? -Heb je dat wel overwo- gen?" „Ik bedoel niet dat alle vrouwem moeten' werken. Sommigen zijn er voor geknipt moe- ders te worden, anderen om een beroep .uit ,te oefenen. Ik verdiedig het gezichtspunt van die anderen." „Heel gioed, dk voddOe aan je verlangen- Maar ik hoop, dat deze luim niet lang zal durern. Ik zou gedacht hebben, dat jij1 tot de eersite klasse behoonde. Misschien te nde rechte Jozef" nog niet verschenen. De liefdte zal! je van geziclitepunt doen veranderen." Liefde," herhaalde zij met verachting. „Ja, geloof je daain met? Dan ben je niet als je moeder, ofschoon je uiterlijk veel van haar hebt... De liefde maakte het leven voor mij tot een' volmaaklte vreugde. Zij. schonk mij md 0Eluk. dlat put aut waotdbm te te bo- koegst vsldatut m teksah ime een waardig applaus. Da heer Slikker gal ate humorist tusschen de zang eenige num- mers ten bsste. Ook hij werd luide toege- juicht. UIT HDORN. iHtet niet volgens de nieuwe organisatie in- ged'eelde loader (officieren en onderofficie- ren) wordt niet op 1 Mei 1922 overgepl aatet naar Amersfoort, doch blijft achter in Hoom. UIT WIERINGERWAARD. De heer W. van der Ham Lz., alhier, heeft te Amsterdam met gunstig gevolg cxamen af- gelegd als bouwkundig opzichter. Gemengd Nieims REL'IGIEUS SOCI AL ISTISCH VERBOND. Zondag te te Utrecht onder voorzitterschap van den heer G. van Veen de jaarlijkscbe ver- gadering gehouden van het Religious Socia- listisch Verbond. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 594 bedraagt, tegen 637 ten voriigen jare. Opgericht weld een nieuwe af- deeling te Hilversum, termijl Enschedd en Gouda werden opgeheven'. Het orgaan de Nieuwe Samenwerking kon zich niet staande houden' en moest verdwijnen. De meeniings- verschillen in het Verbond leidden ook dit jaar wederom tot een: crisis. De biveen'komsten van de afdeelingen werden over't algemeen goed bezocht. Voordat de agenda werd begonnen', her- dacht de vergaaering bij: monde van dr. G. H. van Senden wijlen' mevr. Glara Meyer- Wichman. Op voorstel van de afdeeling Hilversum besluit men aan de jaarvergadering een veld- dag te verbinden en deze bijeenkomst het vol- gend jaar op een Zaterdag en een daaraan- volgende Zondag te houden te Hilversum. De heer Menno Huizinga Jr. heeft een voorstel ingediend, om een' commissie van drie leden' uit het Verbond uit te noodigen te on- derzoekeni of, en zoo ja hoe het mogelijk zal zijn het orgaan de Nieuwe Samenleving voort te zetten. Het voorstel van den heer Huizinga werd door de vergadering verwoipen. Meerdere afgevaardigden pleiten voor de samenstelling van een liedcrenbundelin de desbetreffende commissie benoemt men mevr. Tjaden-van der Vlies, ds. M. C. van- Wijhe en den heer Keu- nig. NTa de rustpoos komt het voorstel van Am sterdam, dat in de vorige vergadering was verdaagd, opnieiun aan de orde. Dit voorstel luidt: „Het Religieus Socialistisch Verbond worde opgeheven en de afdeelingen worden zelfstanaige afdeelingen". De voorzitter iicbt een mode van het hoofd- bestuur -toe. In verband met de motie stelt het boofdbe- stuur voor art. 8 van de statuten te wijzigen als volgt: ,,Iij iedere gemeenite is als regel maar een afdeeling gevestigd. Waar tengevolge van versdiillen samen- gaan der riditingen in de praktijk op groote bezwaren stuit, kan onder goedkeuring van het hoofdbestuur een nieuwe afdeeling naast de behtaande worden geconstitueerd, welke daannee alle rechten en verplichtingen van een'zelfstandige afdeeling van het Religieus Socialistisch Verbond kriigt. Het hoofdbestuur .geeft van hij: haar inge- komen aanvragen om erkenning van de nieu we afdeeling kennis aan de ouae. Indien deze tegen stichting van een nieuwe afdeeling be- zwaar maakt, wordt op de volgende jaarver gadering over de toelating beslist." Over deze aangelegenheid komt een reeks van sprekers aan het woord. Dr. G. H. van Senden verklaart sindt de vorige vergadering van gedachten te zijn ver- anderd. Hij- kan zich met het voorstel van het hoofdbestuur bizonder goed vereenigen; het dunkt hem een1 zeer gelukkige oplossing. In een gemetnschappelijk genootschap dient plaats te zijn voor alle scnakeeringen, die elkaar vrij moeten laten ieder haar eigen zelf- standige taak en problemen' uit te werken. Deze gelegenheid nu schept het voorstel van het hoofdbestuur. De heer Menno Huizinga Jr. acht het be- toog van dr. van Senden te abstract. De mo tie van het hoofdbestuur is een' veiligheids- klep. Maar in beginsel is ze verwerpelijk om dat ze de verschilleni in maatschappelijk in- zicht als grondslag voor religieuse schakee- ringen sancionneert. Mevrouw Tjaden van der Vlies verklaart namens de afdeeling Alkmaar, dat de motie schrijven. Maar hdaaa, het was al te kort. Liefde," herbaaildte hij zacht. .Jarenlang heeft dte herininexing a'aaraan het leven voor mijn ievenswaard gemaakt. En -als ik sterf zal, de dood geen verschriikking voor mij heb ben want iik zal bij haar komen. Liefde," fluisterde hij weer. iMIaar zij loom het niet begrijpen em lachte ofschoon haar iach niet vroolij-k klomk. Zij sloeg hem gade, toen nij langzaam weggilng. irfij was een cud man en zij had1 er nooit eenig vennoeden van gehad, dat hij gevoelig van aard' was. Een paar uren achtereen hielid ziji zich in huis bezig en gaf toen order, dat ailes voor de thee op het terras moest worden klaar ge- zet. Tot haar verwondering kwam een heer met zijtn hoed! in dte hand aanwamdelen en zij- herkende Julian -Crosby. .,Welkom thuis", zei hij vroolijk. 't Was eigenaardlig, dte vrouwen moch'ten hem gaarne, maar bij zijn eigen sekse was hij over't algemeen niet zeer geziea. .Vader is naar dte fabriek." „Ik kwam om u te begnoeten. 'k Ben eigen- lijik bliji, dat hij niet thuis is, want ik wensch eeni paar woorden tot opheldering tegen u te zieggen. 'U moet nameldjk weten, dat wij me- ded'ingera in zaken zijn. Maar dat zal u toch zeker niet van invloed1 laten zijln op on ze onze vriendschap", voegde hiji er bij. „Hteeft u oneenigheid met vader gehad?" vroeg zij barsch. „Wd!, men zou het nauweliijks oneenigheid kunneni noemen. Maar natuurldjk moest ik „Churstons" verlaten. Ik wenschte oompag- mon te worden en dat werd mij geweigerd. Ieder voor zichzelf en dus begon ik op mijn eigen'. Em nu schdjnt het, dat uw vader Lendirildge tot ziin vennoot wil maken." „Weet u dat?" vroeg ziji haastig. „Lendlridge zelf heeft het mij verteld", ant- woordidle hiji en giiimlachte in1 zich zelf, want hij rag dat haar dat denlcbeeld niet aan- aitoad. nWiat u dat niat?" unxg hij oauehul- m kti iMfAsttuur est m ganteatorische verzwakking van het Verbond zal beteekenen. Zij verdoezelt de groote waar- heid, dat de religieuse overtuiging gaat boven politieke inzichten en beneemt de bezoekera van'de samenkomsten de gelegenheid met re ligieuse openbaringen ook van politieke tegen- standers kennis te maken. Toch stemt haar afdeeling voor de niotie, omdat Amsterdam tot alien prijs de isolatie van de sociaal-demo- craten in het Verbond wil. Amsterdam is tot het kwaad ten voile besloten en men staat dus voor de keus tusschen afscheiding van deze belangrijke afdeeling en aanneming van de motie van het hoofabestuur. Het laatste is het geringere kwaad. De 'heer Bootsma (Utrecht) merkt op, dat men in de eerste plaats rekening heeft te hou den met de bezoekers van de openbare Zon- dagmorgenbijeenkomsten. Vau hen behoort een groot bestanddeel tot de kleurlooze mid- delstof. Splitsen de plaatselijke afdeelingen zich in tweeen of drieen, dan zullen we deze kleurlooze middelstof het bosch in sturen, omdat ze beu worden van al dat partijgedoe. Wil Amsterdam zich meer naar de S. D. A. P. „orienteeren", dan heeft het daartoe ook in de gegeven omstandigheden gelegen heid, maar in Amsterdam evenmin als in alle overige afdeelingen heeft het Verbond het ge- hoor van de partij. Het Verbond moet, boven en buiten alle politiek, de idee bedragen in de socialistische beweging van alle schakee- ringn. De heer Brinkhorst (Amsterdam) verklaart dat in zijn afdeeling de overtuiging, dat zij zich heeft te orienteeren in sociaal-democra- tische richting. onverzwakt i%blijven bestaan. Zij meent in ae motie van het hoofdbestuur de gelegenheid te zien, deze overtuiging in daden om t.e zetten, en trekt haar voorstel, het Verbond op te heffen, ten guaste van deze motie in. Ds. M. C. van Wijhe verhaast zich over de zekerheid. die in dezen tijd van zoeken de af deeling Amsterdam kenmerkt. Maar dit te geen vastheid van reltgieus-socialistische om- lijning, doch slechts de vaste wil naar een be- paaldpartij-politiek stempel. De neer Elbring (Hilversum) verklaart dat, zoolang men zich nog niet vertrouwd maakt met ae psychologische noodzakelijk- heid, dat mm door verschil van aanleg tot uitersten komt, men in het Religieus Socialis tisch Verbond niet op zijn plaats is. Onze reli- gie moet sterk genoeg zijn om partij-verschil- len te verdragen. Daarom is spreker tegen de motie van het hoofdbestuur, die versplinte- ring beteekenit. De heer Boersma (Leeuwarden) houdt een betoogi tegen de motie. -Mr. P. Tideman noodigt de aanwezigen uit, nu Amsterdam zijn voorstel heeft laten varen, te stemmm tegm de motie van het hoofdbestuur. De voorzitter verklaart, dat, ofschoon hem is geblefcen dat men het compromis niet wil, hij geenszins van ongelijk is overtuigd. Spre ker zet nog eens uitvoerig uiteen, dat het Am- sterdamscne beleid is gegrond op psycholo- gisch-taktische overwegingen ten bate van het religieuse socialisme en dat de houding vaq de afdeeling Amsterdam noch die van het hoofdbestuur beteekmt een naloopen van de S. D. A. P. De motie van hei hoofdbestuur wordt vex- worpen met 286 tegen 248 stemmen. Inplaats van den voorzitter, den heer G. van Veen, die na dezen uitslag zijn- mandaat ter beschikking stelt, kiest de vergadering de heer R. Boomsma; voorts worden rot be- stuursieden herkozen mevr. C. R. Sijsling- Tops te Rotterdam en de heer J. H. Vise te Schotem, terwijl als nieuwe bestuursleden ge- kozen werden- de heeren' ds. M. C. van Wijhe te Barohem, C. P. v. d. Linden te Amster dam, ds. Menno Huisinga te Arnhem en mr. J. E. B. van Lier te Utrecht. De afdeeling Amsterdam had vooraf ver- klaard, zic'i' van alle stemmingen te zullen onthouden. Het hoofdbestuur zal de mogelijkheid on- derzoeken van de uitgifte van een cprrespon- dmtieblad. Na rondvraag, waarbij aan den scheiden- den voorzitter dank werd igtebracht voor allcs wat hij voor het Verbond bad gedaan, werd de vergadering gesloten. DE GRONDWERKERSSTAKING OPGEHEVEN De grondwerkersstaking te Amsterdam '.s opgeheven. Zaterdag heeft bet bestuur van de Grondwerkersvereniging „Helpt Elkander" daarvan bericht gezonden aan de Patroons- „Eigenilijik siteT ik mij: voor den vennoot van mlijri vader te worden mettertijd." ,,Giji", riep hij verbaasd en zij begon hem nu te vert'dlieni wat zij de laatste drie jaren had' uitgevoerd. „Ik hoop, d'at u het niet aflkeurt in vrou wen' als zij: zich emstig op het een of ander werk toeleggen", besloot zij. Integendeel, ik keur 'het zeer goed", ant- woordlde hiji haastig. „Vadler keurt het niet goed en mr. Len dridge evenmin. Ik geloof, dat beiden- den- ken, d'at ik tot niets nut ben." Crosby was geneigd hum opinie te d'eelen, maar daar hij politiek was en bij Betty in die gunst wilde komen, bleef hij. met haar in- stemmen en dreef haar aan te spreken' over -all haar wensch-en en plannen. Hij was be paald verbaasd' toen hij hoorde, dat zij den „WWghf'-prifs had gewonnen en, toen zij de itechnielc bespraken, werdl zijn verbazing nog grooter. iHet meisje war. -allesbehalve een zottin. Al heel gauw sprak zij met geeetdnft over den- nieu wen Ghurston-miotor en zijn belang stelling nam, sterk toe. Eenmaal vroeg hij iets, maar hij zag dladelijk iin, dat hij d-aar- mee verkeerd' had ged'-aan, want zij verander- d'e nu opzettelijk van ond'erwerp. Hij stond nu spoedig op en nam afscheid. „Mag ik u eens weer komen bezioelken?" vroeg hij eerbiedig. „Zaterdag en Zondags's namidd'-ags. Het overigie van de week zial ik in de fabriek we- zen-," antwoordde zij lachend. Toen hij vertrokken was verzonk zij to gedadhten. Ziji ging ailes na wat zij had1 ge- zegd; omihrent den motor. ...Htelt te iets verldapt?" vnoeg zij zich af. Zij besefte dat zij verkeerd had gedaan met het onderwerp aan' te rioeren en was zeer boos op zich zelf. Was het een der ongesohifctheden van de umuuwr. dtai zij- te veel praien? (Word* vorwoltfd)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5