DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S No. 09 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. DONDERBAG Dlree,eu': 27 APRIL Dit trammer bestaat alt 2 blades Uionmunontsprija bij rooniithfttaliTis per 3 manndpn f 2.—, fr. par post f 2.50. Itowijsn. 5 ct. Artvortontiopr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsraimte Brlevon franco N.V. Book- en Han doled r. v.h. llerins. (Foster Zoon. Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. llocfJredacteurTJ. N. ADEMA. Unite aland. DE CONFERENTIE TE GENUA. Officieel wordt tegen gespro ken dat Lloyd George aan het einde dezer week naar Lon- den terug zou keeren. De Britsche premier zal Genua niet verlaten, alvorens het essenti- eel werk der conferentie is volbracht. Een van de belangrijkste punten, waarom- Lloyd George nog zal blijven, i6 wel de Rus- sische kwestie, die de conferentie in gevaar schijnt te brengen. Van nieuwe voorstellen 'der Russen is nog niets gehoord. Het ultima tum der geallieerden zal hun heden worden gezonden. De vier voornaamste punten, waarop antwoord verwacht wordt, zijd: lo. Betaling der oorlogsschulden, of ge- he<' of verminderd in verljand met Rusland's betalingscapaciteit. 2o. Betaling der schuldien van v66r den oorlog, onder toekenning zoo noodig van een redeiijk moratorium. 3o. Schadevergoeding van alle 6chade aan vreemdelingen berokkend. 4o. Restitutie van de geconfiskeerde eigen- dommen. Gemeld wordt, dat het ultimatum zoodanig zou worden^ opgesteld, dat Rusland geen ge- legenheid zal hebben een dubbelzimnig ant woord te geven. Maar of het antwoord in den door de geal lieerden gewenschten geest zal luiden, is een andere vraag, want de semi-officieele bespre- kingen, die de laatste dagen tusschen de alli es en de Russische delegatie zijn gevoerd, hebben geen toenadering tusschen beide par- tijen gebracht. Intusschen houdt de Russische kwestie al het andere werk der conferentie zeer tegen. De politieke commissie is de eenige, die haar arbeid nog niet heeft beeindigd; de andere commissies zijn praktisch gereed; de meeste hebben zich tot de besluiten bepaald, die ook reeds op vorige conferentie waren genomen, maar nu een wijdere strekking hebben gekre- gen, het aan den Volkenbond overlatend om ze uit te voeren. Naar gemeld wordt, heeft Lloyd George het ontwerp van zijn Europeesch verdrag aan de verschillende delegaties voorgelegd, met inbe- grip van de Fransche. In de inleiding wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van handhaving van den Europeeschen vrede en tot zekere hoogte een algemeene ontwapening tot stand te brengen. Volgens art. 1 verbin- don de mogendheden zich, zich te onthouden van iedere diaad van agressie tegen elkaar. In- gevolge art. 2 beloven zij, dat, mocht de vre- de van Europa worden bedreigd, zij, elkaar zullen* raadplegen met het oog op het voor komen van het dreigende gevaar. Lloyd George heeft over dit verdrag reeds besprekingen gevoerd met Barth'ou (Frank- rijk), Benes (Kleine Entente) em Schanzcr (Italie.) Het verdrag zal niet aan de confe rentie worden voorgelegd vo6r overeenstem- ming is bereikt inzake de erkenning van Rus land. Dit echter wordt door de geallieerden onmogelijk geacht, zoolang de Russen niet gedwongen worden, hun tijdverspillende me- thode te laten varen. Men hoopt, dat een voorloopige schikking zal bereikt zijn voordat dit non-agressief verdrag aan Duitschland en Rusland wordt aangeboden, DE IERSGHE KWESTIE. Te Mullingar, de bekende marktstad in het centrum van Ieriand, ongeveer 80 K.M. ten Western van Dublin, Is con conflict uitgebro- ken tusschen gewapende Vrijstaat-troepen en republikeinen. De V'aflera is voornemens, daar a.s. Zaterdag een rede te houden. In verband hiermede hebben de beide vijanddijke madhiten openbare gebouwen bezet en versterkt, en een rood arbeidersleger is gevormd1, ten einde de a rbeidersbevo Iking tegen beide legers te beschermen. Dimsdagavond kwam het tot een botsing tusschen deze beide legers, doordat een vrachtauto met Vrijataalt-troepen op hot marktplein door republikeinen werd aange- vallen, Nndat er eenige schoten waren gewis- eeld, kregen de Vrijstaters versterking van het Elaatselijke garnizoen en namien zij een aain- il republikeinen gevangen. In de stad werden eenige zware fcainonnen opgesteld, terwijl de vensters van de bezette gebouwen met zandzakken werden versterkt. Verscheidene postkantoren rond Miullingar werden geplunderd. De vrijmetsdaarsloge werd opengebroken en het meubilair vennield. Dc commandant van de derde Cork-bri- gade is nabij Ban don zonder waarschuwing doodgesehpten. Er had e&i arrestatie plaats. De Iersche vredesconferenitie is tot Zater dag verdaagd, zonder tot overeenstemming te zijn gekomen. De chef van den staf van het geregelde „Iersche republikeinsehe leger" beweert, dat 75 pet. van het leigier getrouw is aan het al gemeene hoofdkwartier, d. i. aan de voorloo pige regeering van den Ierschen Vrijstaat. Naar men zegt, is dit cijfer gegrond op een uitgebreid onderzoek in het leger. POINCARe EN DE DEPARTEMEN- TALE RADEN. De departementale raden van geheel Frank- rijk hebben hun zittingen aangevangen en htbben moties aan Poincare gezonden', waar- in zij hun vertrouwen uitspreken in de regee ring die eerbied eischt voor de gesloten trac- taten, de heilige zaak van het gewonde Frank- rijk verdedigt, oprecht strevend naar den vre- de maar krachtig steunend op zijn goed recht. Tot dusver heeft Poincane adressen ont- vangen van de raden van 24 departementen. In geen enkele van de vergaderingen is iets voorgevallen, dat uit een oogpunt van buiten- landsche politiek een wanklank zou zijn. DE RBDE VAN POINCARe. Ini Britsche officiede kringeu. te Genua werd gisteravond gezegd, dat in overeenstem ming met het verlangen van de meeste ge- allieerde mogendheden zoo spoedig mogelijk te Genua een vergadering dient te worden ge- hlouden van de onderteekenaars van het ver drag van Versailles, waarschijniijk tegen het einde van de voljgende week, ter bespreking van de maatregeien, waarvan Poincare in zijn jongsie rede sprak. De Franschen stelden voor, de kwestie te verwijzen naar den Raad van Aimbassadeurs, maar dit voorstel werd verworpen, daai" de hoofden der meeste betrokken staten zich thans ite Genua bevinden. Verder wensdht. men in Britsche kringm een uitbreiding van dten Ofmersten Raad1. De datum van de te houden bijeenkomst is nog niet vastgesteld1, maar zal tot op zeke re hoogte afhangen van de mogelijlkheid van een bezoek van Poincare aan Genua. DE ORGESOH AAN HET WERK IN OPf ER-SILEZIe. Een bende van die Orgesch heeft een aanval ;edaan op de woning van den, geestelijke Mar teja te Szobiszewitz. 'De geestelijke slaa&de er in, te ontkomen. Dit is ae tweede aanslag op den president van het Poolsche comite in Puitsch Opper-Silezie. De te Gleiwitz verschijnende „Sztandar Polski" schrijft, dat tengevolge van den staat van beleg te Gleiwitz en Hindenburg de clan destine Duitsche organisaties hun detache- men,ten naar Beuthen en Kdnigshiitte hebben overgebracht. In den omtrek van Rozbark is een handgra- naat geworpen in het vakvereenigingsgebouw wat t^dodd is als een uitdaging aan de Po- len. De Poolsche gezant te Parijs heeft aan den Raad van Ambassadeurs een nota over- ihandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen het optreden der Orgesch in Opper-Sileziee. R USL AND E N POL EN. De sovjet-regeering heeft den Poolschen vertegenwoordiger te Moskou eeni nota gezon den, waarin wordt aangedrongen op vergoe- ding der schade, welke door ae bendeni van Petljoera in de Oekraine en andere gebieden van Wit-Rusland is aangericht. De commaindanit van het district Petrograd gelastte. de grenswachten te versterken in verband. met mogelijke invallen: van buiten- landsche benden. Tsjitsjerin van de Russische delegatie te Genua heeft in naam dier delegatie een zeer heftige notia aan de Poolsche delegatie ver- zonden, waarin Polen er op worat gewezen, diat tussdien Poien en. Rusland dfe vredestoe- stand bestaat en Polen bij, het verdrag van Riga verschillende verbintenissen van econo- mischen en: politieken aard op zich genomen heeft. Tsjitsjerin eischt van Polen onmiddel- lijke vervu'lhng van het verdrag van Riga en voorts, dat Polen m£t meer zal deelnemeni aan de onderhiandelingen der poliitieke commissie van de Genueesche conferentie over de Rus sische kwestie. Rusland protesteert er tegen, dat Polen hetwelk de sovjet-regeering on- voorwaardlelijk de jure heeft erkend en in het verdrag van Riga de tusschen Ruslandi en Polen liangende kwesties definitief geregeld heeft, thans aan Rusland het recht ontkennen wil verdragen miet andere staten te sluiten. De Russische regeering ziet hierin een aan val op de souvereiniteit van Rusland, dat naar aanleiding van Polen's optreden ook de door dezen staat met andiere mogendheden fesloten overeenkomstem niet zou kunnen er' ennen. Te Genua besdxouwt men de nota van Tsjitsjerin als een protest der sovjets tegen, de uitsluiting van Duitsdiland uit de sub- commissie voor de Russische aanigelcgonhe- den en als het eerste besliste optred'en van Sovjet-Rusland tegen een lid van de Kleine Entente. Naar verluidlt, zijn de geallieerde delega ties zeer verrast door deze nota. In het antwoord van Polen op de nota van Rusland wordt verklaard, dat Polen de Sov jet-regeering nooit zonder voorbehoud erkent heeft. Het verdrag van Riga was enkel een protocol tot uitwisseling dier opvattingen,, maar geen eigenllijik verdrag. Naar uit Genua bericht wordt, wijzen alle teekenen er op, dat de Poolsch-Russlische no- ta-wisseling geene gevolgen zal hebben. DE BEWAPENLNG VAN AMERIKA. 'Sprekende voor de militaire commissie van den Senaat, hield generaad Pershing een krachtig pleidooi ten gunste van de aanvraag van het departement van Oorlog, om een rooter contingent dan toegestaan door het iuis van Afgevaardigden, waarbij de leger- sterkte op 115.000 man werd bepaald. Pers hing verklaarde, dat, wanneer de Vereenigde Staten voorbereid waren geweest, zij den we- reldoorlog hadden kunnen voorkomen:. Beteekent dit weer een stap in de richting van 'het: „Wilt gij den vrede, bereidt u ten oorlog"? GEEN GELDIN1ZAMELING VOOR ZITA De Hongaarsdhe regeering heeft den be- kenden legitimistenleider Sigray verboden een geldinzameling voor exJkeizerin Zita te doen houden. De toestand van de ex-keizerlij- ke familie wordt op leugenachtige wijze be- sthrcven, als zou zijl van aa'lmoezen moeten leven. Zij staat editor riot aan ontberingen gr Hi bloot, want een rijk lid der familie Habsburg zorgt voor haar. Verder wordt verklaard, dat het niet aangaat den toestand van de Hon gaarsdhe ex-koninklijke familie voor parltiji- politieke doeleinden te miisbruiken. OPROER IN EEN GEVANGENIS. Driehonderd gevangenen van de achttien- honderd, die zich in de gevangenis van Cal cutta bevinden, hebben een paging gedaan om te ontvluchten. ,De bewakers schoten op len, waardOor zes personen werden gedood en twaalf gewond. Hoewel de poorten der gevangenis Iterstond worden gesloten, wisten eenige gevangenen te ontkortien door over den loogen muur te klimteer. Op het oogenblik Zijn er nog twaalf op vrije voeten. EEN MOEI.LIJKE REDDING. Toen gisteren het' stoomschip America te ^yhouth binnenliep, deden de opvarenden verslag van een spannendeni tocht, welke het sdhip onderweg heeft gedaan om een men- schenleven te redd'en. Terwijl de America op weg was van Ndw-York naar Europa werden er draadlboze verzoeken om gMieeskundige luilip ontvamgen van een ander Amerikaansdi schip, aan boord: waarvan een ontploffing lad plaats geh'ad. De tweede machinist van aatstgenoemd schip had zeventien wonden gekregen. De kapitein van de America zettte full speed' koers naar het schip, en geraakte lond'eTdvijlftig mij'l uit zijn eigen koers, alvo rens dJit in het zicht was. In weerwil van de instuimiige zee werd een reddingsboot ge- streken. 'De gewonde man werd, aan boorld van de America genomen, waar zijn kwetsu- ren zoo goed werden verzorgd, diat hij thans kan dOorreizen naar Bremen, waar hi] in het ziekenhuis zal worden opgenomen. OOtSTElNRI'JIKSOHlE OO'RLOGiSlDOCU- MBMTlElN U:IT 1914. In opdracht van de regeering der Oosten- ij'ksche repubiliek, zijta than® bij1 den uitge- ver Alfredl Costes te Parijs, in Fransche ver- taling van den gezant Oamillt Jordan, ver- schenen drie deelen „Diplomiatieke beschei- d'en nopens de voorgcschiedenis van den oorlog van 1914." 'Deze moeten dienen als supplement tot de diplomatieke stulkken^ vvxlke zijn vesrvat in het Oostenrijksch-'HIongaarsdie Roodboek over de gebeurtenissen, voorafgaand aan den1 oorllog. De diocumenten in kwestie zijn in de pas verschenen1 uittaave i--stueel overgenomen van' de onginede stulcken. Oet eerste deel bevat de stukken van 28 Juini tot eni met 23 Juili 1914, het tweede die van 24 tot en met 2® Julli 1914, het derde die van 29 Julli tot en met 27 Augustus 1914. EEN PETROLEUM-RAFFINIADERIJ in VLAMMEN. Een van de grootste branden, welike dit jaar te Londen zijn voorgekomen, is gister uitgebroken in een groote petroleum-raffina- derij te Hachney. Het gebouw bevatte viiftig 'tanks met een inhoud van ongeveer dniehon- derdduizend gaDlona petroleum. Door groote hoeveelheden water en tonnen zanid' op de vlammen te werpen, slaagde de brandweer er in, te voorkomen, dat deze enorme voorraad men vreest, dat ook op dit schip zich vergif- tigingsverschijnselen zul'len voordoen. Te Antwerpen is het Duitsche consulaat heropend. Het Fransche. stoomschip „Depute Al bert Thallandier", op weg van Rotterdam naar Birst, is gezonken op 49 gr. Noorder- breedte en 3 gr. Westerlengte. Een lid der bemanning is gered. Het lot der overigen is onbekend. Een delegatie uit Montenegro, die Zich in Genua bevindt, heeft met de verschillende delegaties der conferentie over de kwestie der onafhankdijkfheid van Montenegro be sprekingen1 gehouden. In geheel ItaliS woTden thans propaganda-vergaderingen gehouden voor de onafhankejijkheid van Montenegro. Te Series kwam de auto van den koning van Zweden, die van Nice naar Genfcve reed, met een ander auto in botsing. De koning kreeg kneuzingen, en keerde per auto naar Grenoble terug. Een kamerheer werd zwaar gewond te Serres in een boepitaal opgenomen. door den brand' wehd aangetast, zoodat een nog grooter onheid werd afgewend. EEN AARDBEVTNG IN JAPAN. Door een ernstige aardbeving is gistermor- gen groote schade aangericht aan gebouwen in Tokio en omgeving. Eenige personen wer den gedood. Onder de stecmotfers bevinden zich geen Europeanen doc De aardbeving werd [oar een uitbarsting van de voorafgegaan Asamayama Ook Yokohama werd door de aardbeving geteisterd. In de Ohineesche wijk is groote schade aangericht. De waterleidmg functionr neert niet meer. GROOTE BRAND TE MALAGA. Gisternadiit om ten uur is to Malaga in Spanjc com groote brand uit gebroken in het douanegebouw, dat tevens de woning is der gemeente-beambten, alsmcde van de ambtena- ren der schatkict en dier financi&i, terwijl er ook het bureau van den commissains-generaal van politic is onder gebracht. De brand braik uilt op de bovenste verdieping, waar het min- dere personeel woont. De vlammen sneden onmiddellijlk den toegang tot de trappen af. Tot dusver zijn zeventien dooden geteld, waarvan er negen zijn verbrand en acht ver- -letterd, doordat Zij liiit het venster van een „VICTRIX". Het Rijwlel voor Toerlsten. Staten-Generaal EERSTE KAM'ER. De regeering heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat zij' het wets- ontwerp, houdende machtiging tot het gcven van rentedragende voorschotten aan eenige staten van Midden- en Oost- Europa intrekt. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren decide de voorzitter mode, dat de aifaeelingea lot vooa> zitters hebben benoemd de heerm Van Wijn- bergen, Schaper, Hugenlioltz, Van Veen en Rutgers en tot ondervoorzitters de heeren Beiuner, Schokking, Nolens, Fruitier en Van Schaik. Regellng van werkzaamheden. Op voorstel van den voorzitter werden een aantal kleine wetsontwerpan aan de agenda toegevoegd. Stemmingen. Aan de onde was de stemming over het sub-amendement-Van Rappard op hot arnen- dement der Oommissiie van Rapporteurs op art 6a van de Vleeschkeurin'gsweit (huisslach- tingen voor gezamenlijke rekening' vrij te stel- len van keurmg.) Het werd verworpen met 63 tegen 12 gtemmen. Het amendement der Commissie van Rap porteurs (vrijstdling van keurmg bij huisr Slachtingen regel) werd verworpen met 46 tegen 31 stemmen. irtierpeUatle-Troelstra betreffende de verwerping van Hoofdstuk III der Grondwetsherziening door de Eerste Ka mer. Interpellant vroeg of de Regeering voor nemens is, de Eerste Kamer te ontbindcn en het verworpen ontwerp opnieuw ongewijzigd bij de nieuwe Kamer in te dienen; zoo ncen of de Regeering de aangenomen, verworpen en niet behandelde ontwerpen wil intrekken; of de Regeering bereid is een wetsvoorstel in te dienen tot afschaffing der Eerste Kamer, of, zoo neen, wat de Regeering dan van plan is te doen; of de Regeering niet van meening is dat het ongelimiteerde recht van veto der Eerste Kamer in geen geval moet worden ge- handhaafd en of van haar voorstellen hier- omtrent zijn te verwachten. Minister Ruys verklaarde, dat de Regeering de Eerste Kamer wil behouden. Ontbinding der Eerste Kamer zou reeds afstuiten op een practisch bezwaar. De aangenomen ontwer- n zijn belangrijk genoeg om de afhande- mg door te zctten. Reeds zijn nieuwe voor oogte van 20 meter zijn gesprongen. KORTE BERICHTEN. Na de proclamatie der intergeallieerde commissie in Opper-Silezie, waarin de bevol- king wordt aangemaand, zich kalm en waar- dig te gedragen, zal de officieele overgave aan Duitschland en Polen binnen zeer korten tijd plaats hebben, Heden begint te Wurzburg de conferen tie der Duitsche ministers van. financien. Uit Zurich wordt aan de frankfurter Zeitung" gemeldi, dat de Zwitsersche dele gatie te Genua, op grand van haar bereke- ningen heeft vastgesteld, dat de Zwitsersche vorderingen op Rusland ongeveer 1 milliard Zwitsersche francs bedragen. Het Journal" verneemt uit Frankfort, dat te Aken een Belgisdi onderofficier werd gewond bij een aanval door een aantal jonge- lieden. Uit Hamburg wordt gemdd, dat door de vergiftiging door methyl-alcohol in de ha ven tot nu toe negen personen gestorven zijn, Ook de bemanning van het Amerikaansche stoomschip Wataness, dat thans in zee is, zou van de doedstof gedresnken hebben, zoodat stcflen omtrent de verworpen hoofdstukken ingediend. Daarbij blijft de Eerste Kamer be houden, even a Is haar recht van veto. De uit- werking der evenredige samcnstelling van de Eerste Kamer wordt aan den gewonen wetge- ver overgelaten. De heer Troelstra replioeerde. Hij diende een wetsvoorstel in tot afschaffing van de Eerste Kamer. De heer Marchant diende een motie in, waarin wordt uitgesproken dat verwerping van de Grondwets-hoofdsbikken door de Eerste Kamer geen aanleiding mag zijn tot eenigeriei poging om die voorstel1'en voor de Eerste Kamer meer aannemelijk te maken. De heer Rink achtte de motie-Marchant praematuur. Bij de behandeling van de nieuwe ontwerpen kan het denkbeeld-Mar- chant in bespreking komen. Hij meende dat de regeering in de Eerste Kamer krachtiger had kunnen optreden. De heer Kolthek steunde de motie-Mar chant. De heer Van de Laar constateerde, dat ge- bleken is, dat in de partijen der rechterzijde geen gezonde samenhang bestaat. De heer Wijnkoop betoogde, dat alleen ver- betering is te verkrijgen door afschaffing van het parlementaire stelsel. Hij diende twee moties inv de eeme vragenid om onmiddelllijke ontbinding der Eerste Kamer, de andere om afschaffing van de Eerste Kamer en invoering van referendum. De Minister dupliceerde. Heden wordt over de moties gestemd. De interpellate werd gesloten. Voortgegaan werd met de behandeling van de wijziging van de V leeschkeurlngswei, welke zonder stemming werd aangenomen. De vergadering werd te zes uur verdaagd tot heden 1 uur. Dan is de interpellatie- Hiemstra aan de orde. Binnenland. DE AR1BE1LDSWET. De heer Bijlevelld heeft een amendement in gediend om't voor continubedrijven blijvend mogelijk te maken met 3 ploegen het bedrijf te bedienen, waardoor.dus de arbeider b.v. ala werktijden Icrijgtle week 60 uur. 2e week 60 wrr, 3e week 48 uur. De strekking van dit amendement is z. i. geheel conform het bepaalde bij1 ait. 4 van net betreffende ontwerpverdrag van Washington. Een tweede amendement strekt om te zor- gen, dat ook na 24 October 1924 zQnder wetswijiziging de Minister gebruik kan ma ken van de bcvocgdheid, hem toegekend' bij iart. 27 der AibeidSwet ter tegemoetkoming aan1 dan eventued geldende buitengewone of onvoorziene omstandigheden. AFSCHAFFING VAN DE EERSTE KAMER. De 80C.-dem. fractie in de Tweede Kamer heeft een voorstel van wet ingediend tot her- ziening van die hoofdstukken van de Grond- wet, waarin/ gesproken wordt over Tweede Kamer of beide Kamers. Daar willen de voor- stellera gelezen zien: de StatenGeneraal. DE TABAKSWET. In de memorie van toelichting op het wets voorstel van den heer Abr. Staalman. tot wij ziging van art. 90 der Tabakswet wordt op- gemerkt, dat ook de regeering het tijdstip tot invoering dezer wet (d.w.z. de Tabakswet) tot heden niet gekomen heeft geacht. Naar het Ned. Corr. bureau meldt, berust dfeze idtlating op een vergissing. De regeering heeft voortdurend op het standpunt gestaan, dat de eenmaal aangenomen wet zoodra mo gelijk moest worden ingevoerd. Slechts da voorbereidende maatregeien hebben de invoe ring vertraagd. Deze is thans vastgesteld kun- nenj wordlen op 1 Jnni a.s. Het Koninklijk be- sluit in dien zin verschijnt dezer dagen. BBSTEIM1PELDE BANKJBILJETTEN. De minister van Financien heeft de direc- teuren dier dir. belastingen en der registra- tie eni domeinen er op gewezen dat hem ge- bleken is, dat's Ministers circulaire van 16 Maart in zake de opschriften enz. op bank- biijetten door sommige ambtenaren te ruim is opgevat. De beddeling van deze aansdnijving is al leen deze geweest, dat in den vervolge niet meer in' betaling mogen worden aangenomen' biljettem, welike in die mate door het daar op plaaitsen van stempels, reclame, enz. zijn misbniilkt, dat reeds op het eerste gezicht va/lt te constateeren, dat zij voor verdere cir- cuiatie ongeschikt zijn geworden, Het voorkomen' op een biljet van een enke- len datum, van een naam een paraaf, een nummer, een potloodstreep en dergelijlke veel voorkomienide teekens, mag geen aanleiding opleveren' om op de in' de vorige. circulaire aangegeven wijze te handelen. BedOelde aan- schrijving mag alleen worden toegepast in die gey alien, waarin de bdljetten inderdaad zijln misbruilkt, DE DOOD VAN GROOTHERTOGIN MARIE. Per gewonen Staatsspoortrein van 5 uur 54 min. hebben gistermiddag Prinses Thecla van Schwartzourg-Rudolstadt, Hertogin Eli sabeth van Oldenburg, Hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg en de Prins der Ne- derianden, laatgenoemde vergczeld van zijn adjudamt, kapitein Jhr. Laman. Trip, de resi- dentie verlaten, ten einde bij de begrafenia in Mecklenburg van Groothertogin Marie te- genwoordig te zijn. Dc Koningin, de Koningin-Mocdcr en Prinsea Juliana deden den vertrekkenden tot aan den trcin uitgeleide, De Prins reisde met zijn famMicledcn in het rijtuig van den trdn van dc Koningin. OOMm VAIN AiCTIE TEOEN DUUR REIIZEN EN VERVO'ER. De minister van waterstaat heeft gisteren eon afvaardiging ontvangen van bovenge- noemd1 oomite, bestaande uit de heeren' mr. V. v. Peski, mr. J. Bentfort v. Valkenburg uit Rotterdam, jhr. E. A. Teding v. BerkEout, 'Den Haag en J. A. Lotgering uit Amster dam, ten einde hen in de gelegenheid te stelilien d'e bezwaren', welke onder publiek en handtel leven', uiteen te zetten. Al'lereenst werden overgelegd adreslijsten met 50,000 handteekeningen tot steun van de actie. Speciaal werd' door de commissie gewezen op het groote beliang voor de han- delsreizigers. Wat het personenvervoer betreft, werd toe- gezegd, dat dezen, zomer een proef zal wor den genomen met goedkoopere vacantiekaar- ten, ten einde na te gaan oif daardoor de toe- neming van' het personenvervoer zoodanig is, dat daaruit condusies zouden zijn te trek- ken voor tariefsverliaging. Wat het vervoer van handelsgoederen be- trof, geToofde 'de minister niet, dat het mo gelijk zou zijin, dfe tarieven zoidanig te ver- lagen, dat de handd er vold'oende. voordeel van had om als compensatie daarvan het goederenVervoer zooaanig te dodn toene- men, dat de grootere kosten der spoorwegen zoud'en worden bestreden. Wat het transitovericeer betreft, dit had de voile aandacht van d'em minister, maar ge- zien het giroote tekort durfde de minister geen proefnetningen met tariefverliaging te no- men. 1MAARSGHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1