Alkmaarsche Courant De Ohurstons. 3 F e n i 11 e t o n. Honderd Yler en Twlntigste Jaargang, Donderdag 27 April. rn k«Hr« Bin m Stfto mm IMS 4* icb li N*. 09. 1020. -i Provinciaal Nieuws UIT SCHOORL. De Raad vergaderde Woensdagmorgen tea 10 lA ure. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer Luhrs op, dat hij meende, dat de Raad bij het afwijzen van het verzoek van den heer Kriller, om aan den Postweg een houten wo- ning te mogen bouwen, te kennen had gege- ven, daartegen geen bezwaren te hebben, wanneer de heer Kriller voor dat gebouwtje een toegang naar den hoofdweg had. De heeren Bijl en Wognum waren dit ook van meening, doch de voorzitter en de secre- taris stelden in het licht, dat daarover wel was gesproken, doch dat het besluit van den den Raad was: het verzoek afwijzen, omdat de weg niet behard en ook niet breed genoeg is. i li j ititkhi Hierop werd besloten, de notulen niet te veranderen. Op verzoek van den heer Bijl werd" beslo ten de notulen aan te vullen met de opmer- king van den heer Bijl, dat verbetcring van den weg vanaf het huis van den heer Nanne tot de woning van den vroegerea veldwachter zeer gewenscht was. Voor kennisgeving warden aangenomen: a. Goedkeuring van de begrooting door Ged. Staten. b. Goedkeuring op het besluit tot het aan- gaan van een kasgeldleening van 25000. c. Goedkeuring van de suppletoire begroo ting. d. Het bericht van aanhouding door Ged. Staten van het besluit tot het verhuren van S'ond met recht van koop aan den heer A. roenendaal (Sportpark.) e. Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit om van bet Armbestuur het wa- terhuisje voor 100 aan te koopen. f. Goedkeuring op het besluit tot aankoop van het huis en grond in de Nollen van den heer Klanker. g. Het besluit tot ruiling van grond met de Woningbouwvereeniging. h. Het Verslag van het Landbouwhuis- houdonderwijs. i. Dankbetuiging van de V. V. V. voor de subsidieverhooging. j. Twee rapporten van de commissi es tot wering van schoolvcrzuim. k.Bericht van den benoemden lijnwer- ker, dat hij zijn benocming aanneemt. Van het fanfarecorps ,,De Vriendschap" te Schoorl was het verzoek ingekomen om een subsidie van 200 per jaar voor het aankoo- pen en onderhouden van instrumenten. B. en W. stelden voor, 50 te geven. De heer Den Das was daar tegen. Spr. wil- de afwachten, totdat bleek, dat het tanfare- corps recht van bestaan heeft. De heer Luhrs oordeelde, dat er in een mu- ziekvereeniging opvoedende kracht zit Spr. vond 50 zeer weinig, doch hij nam aan, dat er op het moment niet meer gegeven kon worden en steunde daarom het voorstel van B en W. De voorzitter wees er nog op, dat de leden hun tijd geven voor de repetities; hij prees het, dat er in Schoorl nog zooveel oud-leden zijn, die de liefde voor het fan fa recoups aan- wakkeren en drukte de leden op het hart, toch miristens 50 subsidie toe te staan. Het voorstel werd hierop met 1 stem' tegen aangenomen. Van den administrafeur van het electrisch bedrijf was het verzoek ingekomen, zijn sala- ris zoodanig te herzien, dat het geregeld werd per aansluiting en wel op 2.50 per aansluiting. Dit verzoek werd in handen gesteld van de commissie voor het electrisch bedrijf. Van de V. V. V. was het verzoek ingeko men, goed te vinden, dat vijf banken op grond van dn gemeente werden geplaatst. Het Staats- boschbeheer zou in de duinen een gelijk aan- tal banken plaatsen als de V. V. V./waarom de gemeente verzocht werd, ook vijf banken te plaatsen. De banken van de V. V. V. kosten niet meer dan 15 per stuk. Met algemeene stemmen werd goedgevon- den, de V V. V. toe te staan, de 5 banken te plaatsen. De heer Den Das was er niet voor, om van gemeentewege ook nog 5 banken te plaatsen. Hij zag daarin het streven om langs een om- weggetie de subsidie verhoogd te krijgen. keer Den Das eens. De heer Wognum wildei de banken vanw*- ge de gemeente laten maken. De heer Luhrs meende, dat het uifwinnen van een paar gulden den doorslag niet mocht geven. Met 6 tegen 1 stem, die van dm heer wog num, werd besloten de banken niet te plaat sen. Van de V. V. V. was voorts nog het verzoek ingekomen, om het raadsbesluit van 1921 te herzien en alsnog over te gaan tot het aanr koopen van een sproeiwagen, welke wagen door de geheele gemeente zou moetea rijden. De heer Bijl was er tegen. De heer Wognum oordeelde, dat de V. V. V. een beetje te hard van stapei liep. De vorige maal had spr. voor het aanschaffen gestemd, omdat de gemeente toen goedkoop een sproei wagen kon koopen. Wanneer nu voor elkea prijs een wagen gekocht moet worden, stemt spr. tegen. Hij zou er weer v66r zijn, wanr neer er billijk gekocht kon worden. De heer Dura vond &n sproeiwagen in de gemeente onzinnig. E£n wagen is net begin en daarom is het te doen. Het wordt dan spoedig 3 wagens met 3 man bediening; dat kan Scnoorl niet betalen. Spr. rs daarom te gen een sproeiwagen. De voorzitter stelde voor, om niet op het adres in te gaan, omdat de beslissing nog zoo kort geleden genomen was. De heer Luhrs was vdor een sproeiwagen, doch ging met het voorstel van den voorzitter accoord, waarop zonder hoofdelijke stemming besloten werd, niet in te gaan op het verzoek, om het raadsbesluit in te trekken. In behandeling kwam nu het voorstel van B. en W. tot wijziging van de schoolgeldver- ordening. De voorgestelde wijzigingen, die van re- dactioneelen aard waren, werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stelden hierop voor, tot leden van een stombureau te Schoorl te benoemen de heeren A. J. Peeck, voorzitter, R. Wognum en A. Bijl, tot plaatsvervangende leden de heeren P. den Das en R. Hoogvorst. Voor het stembureau te Groet: de heeren A. van Lienen, voorzitter; D. Duin en G. Pol- lc; tot plaatsvervangende leden de heeren D. Luhrs en J. H. Smits. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. Het volgende punt was het voorstel van B. en W. tot benoeming der leden eener com missie tot wering van schoolverzuim. Tot nog toe waren er twee commissies, zoo zeide de voorzitter. Nu de R. K. School er is gekomen, meenden B. en W. dat er i6n com missie van 5 leden moest komen. B. en W. de- den daarvoor de volgende aanbeveling: 1. S. Boon, 2. D. Duin Dz.; 1. Joh Tromp; 2. G. Meereboer; 1. J. C. H. Ket- tenborg; 2. D. Duin Wz.; 1. Jb. de Jong; J. Ens; 1. Jb. Praat; 2. P. Kooijman. De heer Den Das merkte in verband met een vraag van den heer Duin op, dat het wel gewenscht was, dat de hoofden van de scho- len in de commissie zaten, doch de Raad was vrii, anderen te kiezen. De heer Bijl merkte op, dat de wet voor- schrijft, dat zooveel mogelijk het hoofd van de Openbare en het hoofd van de Bizondere School in de commissie zitting moeten heb ben. De andere leden moeten menschen zijn, die kinderen op school hebben. De voorzitter zeide, dat de wet niet ver- biedt, menschen te nemen, die geen kinderen op school hebben. Gekozen werden de heerenS. Boon met 7 Tromp, Meereboer, Ens en Praat ieder met 4 stemmen De heeren D. Duin Wz. en Jb. de Jong verkregen ieder 3, de heeren D. Duin Dz. en J. Kettenberg ieder 2 en de heer P. Kooijman 1 stem. B. en W stelden hierop voor, het vast recht vor elcctriciteit voor de lichtafname met 25 pet. te verlagen. De voorzitter deelde mede, dat het voorstel mogelijk was door het gunstige resultaat van het vorige jaar en in de eerste maanden van dit jaar. De heer Luhrs iuichte het voorstel toe. Spr. had er steeds tot vcrvelens toe op aangedron- gen. Hij was door het voorstel wel wat ver- rast, omdat het in de vorige vcrgadering nog niet mogelijk heette. Spr. hoopte, dat er nog meer verborgen hoekjes zijn, die de dingen mogelijk maken. De voorzitter stelde in het licht, dat in de vorige vergadering de winst- en vcrliesreke- ning van het vorige jaar nog niet bekend was en aan is het voorzichtig om niet vooruit te Roman van Paul Trent. Uiit het Eugelsch door A. G. - Nadiruk verboden. 6) iHDOiFDSTUK V. I Nla het diner voegde Betty zich biji haar vader in de rookkamer en sprak zij als ter loops over Crosby's bezoek. Churston keek ontf.temd op. ,,',t Is weer iets voor hem om hier te ko men, oubeschaamde vent als hij is. Wait wou "„Miij zien, denk ilk. Werkelijk vader, is het eigenlfijk niet klein om geharrewar in za- iken in het dagelijksch leven over te te brefl' gen? Mr. Crosby is een gentleman. „Een mooie gentleman'', zei hij snuivend. AlUles wel bescfoouwdl, besmijdt hij u tocih eerilijik. U heeft itochi niiets tegen hem, behalVe .dat is't wel?" ,,Neen:", stemde hij met weerzin toe. ,,Wat mij betreft, ik vinidi het jammer, da: u hem niet tot uw venmoot heeft gemiaakit. Ik zou hem oneinidiig iiever hebben dan tnr. Lendridge." „Wie heeft je verteld, diat ik vooornemens ben) LendfW'ge tot tnijn compagioon te ma- iken?" „Mr. Crosby". ,,Hoe, voor den duivel wist Crosby dat? Ik heb er alleen tegen Lendridge over gespro- ken... en die babbellt niet." „Is u bepaald van plan hem het compag- nbnsch'ap aan te bieden?" „Jia hijl is het waardl." riigeiniliijlk had ik gkhoopi dirtf u BUJ fwpH bo multaai We fUR mooien weg op, het vast rscht weg te krijgm. Dit moet langzaam gebeurln. Er zitten onbil- lijkheden in, maar het is niet mogelijk een re- geling te stellen, die het vast recht vervangt. De heer Duin wees er op, dat de heer Liihrs in de vorige vergadering er op had aange- drongen, het vast recht voor de motoren te verminderen. En voor de motoren' blijft het vast recht zooals het is. Dit kan niet lager, want dit is zeker al 25 pet. lager dan voor de lichtgebruikers. Voor de zwaardere motoren dan 1 P.K. worden sperklokben geplaatst en daar vervalt het vast recht, omdat voor de sperklokken een huur betaald moot worden. Ook kunnen de motoren, wanneer er een sper- klok is geplaatst, niet meer in de lichturen werken en dus niet meer de maximale belas- ting verhoogen. Voor een sperklok moet 10 huur'betaald worden en het vast recht voor een motor van 1 P.K. is ook/ 10, zoodat er geen reden is om daar sperklokken te plaat sen. De heer Bijl vond het niet billijk, dat op deze wijze de aangeslotenen met een fcledne motor evenveeil vast recht betalen, als die met een groote. De heer Den Das kan zich wefl met de re- geling vereenigen, omdat de gemeente ook op de stroom, door de krachtgebruikera af- genomen, verdient. De voorzitter decide nog mede, dat in het afgeloopen jaar aan kradhtstroom 64.65 was ontvangen. De winst is dus zeer gering en de regeling is z66, dat meer beoogd wordt de stroomafname voor kracnt te bevorderen. Het voorstel van B. en W. werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Punt 7 der agenda was een voorstel van B. en W. tot verbetering van den Damweg en den loswal. Voflgens plannen van den ge- meente-onzichter zal de Damweg met puin en bazalt behard worden. Dit werd1 ook voor- gesteld voor het gedeelte Straa'tweg vanaf den heer Winder tot aan het einde van den spoorwegovergaag, otadat dit gedeelts weg zeer slecht is. De heer Den Das meende dat, wat straat was, straat moest blijven. In de bebouwde kom, waar weinig wind en zon komt, is straat te verkiezen boven een macadamweg. De voorzitter was het daarmede cens, doch het was bewezen, dat een puinweg met be- zalitslag en een paardepad voor het verkeer met vrachtauto's beter voldoet dan een klin- kerweg. De heeren Bijl en Luhrs meenden ook, dat wat ecnmaal straa'tweg was, straatweg moest blijven. De heer Den Das vond dat zelfs noodig, al zou dat ook een paar honderd gulden meer moeten kosten. De heer Wognum betoogde, dat het voor stel was gebaseerd op geslaagde proeven met het weggetje bij den heer Duin en biji't Kamp. De neer Den Das zou er toch zelfs meer voor gevoelen om van Schoorldam tot Schoorl een straatweg te maken. Een grintweg is in den winter alfijd een modderboel. De heer Dum gel oof de, dat, wanneer de Damweg werd ondernomen, zooals werd voorgesteld, en er vooral met klei gewerkt wordt, dat een straatweg er niet tegen op kan. De -heer Wognum deelde mede, dat het de bedoeling is, het waterhuisje weg te breken, een loswal van rijsihout te maken en een re geling voor het lossen te treffen, bepalende, dat het losgeld na 3 dagen verdubbeld wordt en dan nog eens verdubbeld, om te voorko- men, dat sommige lossers den wal als berg- plaats gebruiken. Spr. hoopt daardoor ook te bereiken, dat uit de losgelden de rente van het maken van de losplaats bestreden kan wor den. Het ligt in de bedoeling, den loswal zoo spoedig mogelijk onder handen te ne men en den Damweg tegen den regentijd. Voor het innen van de losgelden is al iemand bereid gevonden, dit te doen, voor de faelft van de ontvangst. De heer Liihrs vreesde van een wal met rijshout veel onderhoud. Op den duur veron- derstelde spr., zou een betonnen wal vedl goedkooper zijn. De heer Wognum zeide, dat het oodedioud van een wal van rijshout niet zoo duur is. Sprk deed geen voorstd om een duurderen los wal te maken, omdat verwacht kan worden dat in1 de toekonist Schoorl op een andere plaats een loswal krijgt. De voorzitter dedlde nog mede, d:at te Har- gen met rijshout een loswal gemaakt is, die zich zeer goed houdt. Met algemeene stemmen werd besloten den loswal en den Damweg te maken, zooals B. en W. voorstel den. Miff 9 top* 9 sfittRMR, Wt At «P* Soudene, word besloten het gedeelte Damweg vanaf den heer Winder tot d« spoonwegever- gang straatweg te laten. 'De heer van Lienen betoogde nu nogal heftig, dat, wanneer daar een nieuwe straat weg moest komen, er wel andere plaatsen waren, die in sledhter toestandi warenen dus eerder in aan merking kwamen. De heer Liihrs wilde dit niet ontkennen, maar vond dit geen reden, om daar nu niets te doen. Spr, wild* ook die andere stukken goed mak en De heer Bijl zeide, diat het slechts de be doeling was, den straatweg daar to verbeto- ren. De eecretarls etelde voor, B. en W. een cre- diet te verleenen tot het bedrag, al* in het voorstel van B. en W. was aangegeven. De voorzitter stelde voor, om de kosten van den straatweg vanaf den heer Winder tot den epoorwegovergang op te nemen. De heer Den Das wilde den toestand daar v66r alles goed maken. Als het noodzakelijk zou blijken, de geheele bocl er daar uit te gooien, dan wilde spr. geheele vernieuwing, het gaat slechts over een lengte van 90 M. De heer Duin was het hiermede eens. De heer Liihrs even eens. Spr. begreep de houding van den wethouder van Lienen niet. Hij bleef bij het idee, dat men, wat eemnaal straatweg was, als straatweg moest behouden. Wanneer het gevolg zou zijn, dat men den toestand liet, zooals hij daar was, dan zou spr. nog liever willen besluiten, om ook dat gedeelte tot een goeden grintweg te maken. De voorzitter bkoogde, dat dit was afge- stemd, waarop werd besloten, te informeeren, wat dat gedeelte straatweg voor vernieuwing zal kosten. Op voorstel van B. en W. werd hierop besloten, en dit in verband met de te houden paardeninarkt te Opmeer, om de paardenmarkt niet op 12 Juni, maar op 13 Juni te houden. Na een huiselijke beapreking, bracht de voorzitter het voprstel in stemming om bij de provincie aan to vrageu een subsidie. voor het behouden van den omloop vanaf de Bloempjes tot de Tegellaan te Aagtdorp, waarvoor de kosten zijn geraamd op 3500 en waarvoor 1100 bij wijze van werkver- sdiaffing door de provincie verschaft moeten worden. Met 6 tegen 1 stem (die van den heer Duin.) werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag deed de heer van Lienen het voorstel het stukje Doorenweg over 50 M. te beharden met het puin van het voor afbraak door de gemeente aangekochte huisje van mej. Jelgersma. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Den Das wees er op, dat reeds lang besloten was borden te plaatsen ter waarschuwing tegen het harder rijden dan' 15 K.M. per uur door motorrij.wielen en auto's. De borden staan er nog steeds niet. De secretaris deelde mede, dat Tied. Staten destijds bezwaren hadden gemaakt, deze Zijn weerlegd geworden en nu mo£t worden afge- wacht of Ged. Staten opniieuw geen bezwaren maken. Ook is de toezegging er, dat de K. N. A. C. subsidie geeft voor het plaatsen van de palen, doch deze heeft afgeraden borden te plaatsen- op het fcruispunt bij den heer Schermer. De heer Den Das vond ook, dat te lang op de nieuwe bouwverordendng gewacht moet worden. Spr. vfoeg of Let geen tijd werd, dat B. en W. een nieuwe commissie uitnoodig- de. De voorzitter deelde mede, diat de redactie van de nieuwe verordening thans zoover ge- reed is, dat ze door de commissie bdhamideld lean worden. Spr. verwacht dat binnen IY, maand het adVies van de praktische mannen in den raad zal zijn. De heer Wognum concludeerde, dat geble- ken was, dat het gemakkelijker was de veror dening te becritiSceren, dan een nieuwe te ma ken. De heer Lfihrs vroeg of er geen tlachten waren ingekomen over de zenuwentoestand, waarin het hoofd der school, de heer Ketten- borg verkeert. Spr. zou in het belang van de sdhoolgaande jeugd willen ondierzoeken of het hoofd niet naar huio kon worden gezon- den. Voorts vroeg spr. hog of het in het be lang van. het onderwijs was, dat de esene school een lamgerc Paaschvacantie had! dlari de andere. De voorzitter was officieel niets bekend van ongewenschte toestanden aan de school van den heer Kettenborg. Voor kort reisde spr nog met den inspecteur, den heer van Buy- sen en van hem vernam spr., dat ondanks de eigenaardigheden van den heer Kettenborg, uw venmoot zou maken als ik had bewe zen daantoe voldoende bekwaamheid te be- zitten. Maar ik zie wel, diat ik heel veel voor oordeet zal moeten overwinnen", zei zij met een1 zucht. Op de Wok kijkend1, kondligide zij aain. diat zij naar bed' gimig, want zij wou den volgen- den morgen weer vroeg uit de veeren zijn. Zdj viel1 echter niet dadePijk imi slaap. Tot haar ergierniis bemerkte zij, dat ziji aan Lendridge diacht. 't Was vervelend, dat hij een niet wat bemiinnenswaardiger jongmcnsch was, want ziji zou voontd'urend met hem in aanraking moetein1 komen. Misschien zou hij biji nade- re kenmiismiakimg meevalen', maar zij betwijr fdde dat. Toein 'de laatste sirene zich des mergers had laten hooren, stood! zij1 bij. haar bank. De meesferlcnecht had) zijp.1 orders gekregen en diroeg haar werk van eenvoudigen aard' op. Haar komst verwekte groote belaogstel- liimig onder de .werklui. Niet ter wille van haar sekse, want er waren vele vrouwen iffl d'e fa- briek weiikzaam, maair omdat zij de doch- ter van hium patroon was. IBet'ty was met erast aan het werk. Een paar maal1 kwam de meesteiknecht haar werk in oogenschouw nemen en Icnikte dan igoedt- keurend'. 'Even: voor acht liep Lendridge de werkplaaits door en d'e mcesterknecht hield' hem staanlde om hem iets te vragen. van ,yMiiSs Cbuirs'tian' bevindt zich links u, sir. Zij: weet hoe zdj- een beitel en vijil moet banteerenizei de laatste in een, heesch ge- fluister. Mark dlraaidie zich plotseling om en) deed een stap naar wren. Betty was juist bezig met sdiuurlinnen en scheen hem niet op te miexken. „Ik hoop, dat het werk u bevalt," begon Mark met oogewone zenuwachtigheid'.- „Daaik u. Ik denk wel1 d'at ik het zaii UIa4Kp«l«D. Is dit oiak tua smart merit dat u gewoonlijk aan' heel jonge >begiiioenden geefl1?" vroeg zij vriendelijk, ooderwijl voort- gaande het metaal te polijslen. „Hlet is gemak'kelijk, licht werk. We zulten u iets moeilijkers opdragen als u met dat karwd kilaar is. U scbijot het werkelijk bijr zonder goed' te doen." Zij tachte en ikeek hem- nu voor het eerst in de oogern. Waxen idle grijs of blauw?" vroeg. hij zich iaf. „lk vlei mij een goed mechanicus te ziin, dus kani ik u niet voor uw compliment be- dan'ken, mr. Lendridge. U is bijna even won- ingenomen als mijn vader en toch heeft u men'ige vrouw kn.ap werk zien leveren." ,ylk gelood niet, diat ik vooringenomen ben. Be tracbt altijd een onpartijdig oordeel te hebben", an'iwwrdde hij! ietwat stijf. „Dan slaagt u daarin niet bijlzonder", antwoordde ziji met een1 glimlach. Lendridge wist niet wat te zeggen en ginig heen zonder er iets meer biji te voegen. Betty voelde, dat zij hem in het gesprek de ttoef had afgestoken1 en stelde zich voor zich nog dikwijlls in stilte over den admindstrateur vroolijk te kunnem maken. Maar hij, was niet onknap. Zijn oogen waren zeer rustdg em zijn mond goed'. En hijl was jonger dan zij had) gemeend. Jammer, diat hij zoo onaan- genaam kon' wezea Zij' had' zich voorgenomen thuis te ontbij- iteni, 't was met haar auto slechts een paar minutenl rijldens maar daar komende, yond zij haar vader nog in bed'. James Churston) was tot diusver nauiwelijks een dag in zijn leven ziek geweest en zij maakte zich onge- rust. ihijl nam bet geval echter luchtiig op en' zei1, d'at ziji maar moest ontbij ten en daarna weer naar haar werk teruggaan. Toen ziji met den1 lunch weer thuiskwam was de dbikter er en diens gezicht stond em- toea zij bun. antmoette. wlSee moat in bad tdjjuan m (torn 0M Itotullms bmc dteM wArwUs mm mm> vial. De vacantieregeling stood in verband met den schodischoonmaak. De beer Liihrs nam met het 2e punt gto noegen, maar met bet eerste niet. Spr. zal op de school letten en zoo noodig een klacht in- dienen. Spr. stelde voor om bij den heer Schermer betere borden te plaatsen. De autobond ziet het gevaar niet, omdat zijn portemonnaie to klein is. De voorzitter betoogde voor alles de wea- •chelijikheid om de geijkto borden te plaatsen. Anders letten de rijders er toah niet op. De secretaris las nog een stuk voor dat aan de autoclub verzonden was. De heer Bijl had gehoord, diat er Zondag veel niet noodzakelijk werk als spittcn en schoffelen gedaan wordt. Spr. verzocht den burgemeester als hoofd van de politic daar- op de aandacht te vestigen. De voorzitter meende, dat het lang niet in die mate geschiedt als vroeger. Spr. wil de politie wel verzoeken te waarsdhuwen, zon der direct te verbaliseeren. De heer Luhrs vond, dat in de zaak een proletansch belang school. In de verordening staat wel, dat de arbeiders op Zondag aan den openbaren weg niet mogen werken en waagt of het zoo erg is, dat een arbei- ter op Zondag voor zijn geziu tracht te zor- gen. Hij doet net niet om den Zondag te ont- heiligen1, maar gedreven door de koude nood- zalkelijikheid. Wie het hindert, doet beter een anderen kant uit te kijken. De voorzitter zag er ook geen kwaad in vooral als het voor des morgens 9 uur ge- beurde. De heer Bijl had al eenige keeren gespro ken over de noodzakelijkheid cm het bord te Schoorldam, waardoor de schippers voor de electrische kabel gewaarschuwd wordcr, wat hooger te plaatsen. Dit geschiedde nog nim- mer en het bord is nu geheel verdwenen. Da secretaris zeide, dat B. en W. ten dew volkomen te goeder trouw waren. De heer van Essen was er reeds meermalen op gewezen, daarvoor zorg te dragen. Hierop ging de raad in eomite terbehande- ling van reclames tegen den H.O. UIT NDORD-SCH'A'RWOUDE. On'gegrond is door den Raad van State verklaard het beroep van den raad der ge meente Noordscharwoud'e tegen het besluit vein Gedeputeerde Staten- van Noord-Hol land, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien raad tot het aangaan van een leening van 12.000 tot dekking vanl het tekort op het ddstributiebedrijf met bepal'ing van' den tcrmijln van a flossing op 10 jaar. Gedep. Staten wilden een aflos- singstermiijn van 5 jaar. Met Ged. Staten achtte ook de Kroon een tennijn van' tien jaar in deze te lang. UIT lEGMOND AAN ZEE. Dinsd'agavond had bij: den heer P. de Graaff v-cdcrom een' bijeenkomst plaats van ouders en belangsletlendenwaarin de heer J. G. Bossdhaart, hoofd) der openbare school alhier, zijn zoo onverwachts gestoorde can- serie over Opvoeding, Onderwijs en Gods- ddenst hervatte. Voor degenen, die de vorige maal niet aanwezig waren, werd eenigszins verkort en met gebruikmaking van andere voorbeelden en uitspraken het eerste gedeel te herhaaldi, met dezefllfde conclusie, dat door aUe eeuwen1 heen een kind een kind gcblevea' is en dat nog altijd* de mensch lichamelijk zoo- well als geesteldjk niet eerder volwassen is dan een paar duizend jaar geleden. Spr. wees er op, d'at-'de 'groei van lichaam en geest ge- leidelijk moet plaats hebben. AUe verhaas- tinig is uit dten booze en heeft de nadeeligste gevolgen. Hetzelfde geldt in de godsdienstige opvoeding. Sprcker wees herhaaldelijk op de taak der ouders in dezen. Door hen moet met beleid en voorzichtigheid de kinderzid bewerkt worden. De ouders moeten het jeug- dig gemoed bewerken en vooral het goede voor^cld geven. Verder wees spr., komende op het terrein van de godsdienstige opvoeding? op de groo te overeenstemming in beteekenis vgn Jezus' woohden „Laat de kinderkens tot Mij komen en verhind'ert ze niet" en art. 42 der wet op het Lager Onderwijs, waar die spreekf over het openbaar onderwijs. Zelfs sohrijff dit ar- tikel den openbaren Oindierwijizer voor actief werkzaam te zijn in de opvoeding tot Chris- telijike deugldlen. Van* 'groote waarde is vooral d'e opvoedrng tot ond'eriinge verdraagzaamheid, de moeder van naastenliefde, die vol gens Jezus^ei^en nog ruS.ig mogelijk gehoud'en worden." ,,Is hat iets ernsaga?" vroeg zij bezorgd. „Zegt u't me als't u blieft ronduit"*, voegde zij er bij, toen hij' draalde met zijn ant- woord. ,,'t Is eeni aandoening van het hart, maar ik kan iniidf prccies zeggen hoe eras tig die is. Ik zal een spcrialftcit uit London laten komen. Maar in dien tusschentijd mag hij niet het miinste werk doen. Dat is gcbicdeni niooid'zakelijk. U moet hem huiten alles hou den wat hem maar eeimigszins zou kunnen hiindieren of onrustig maken." Bdlity ging regelrecht naar haar vader en kuste hem zeer feeder. „Ik heb deni ddkter gesproken", zei zij vroolijk'. ,,'Hiji is een verduiveld'e plaa:ggee*t." „Maar toch moet hij gehoorziaam worden. Met was zeker een. voorbeschikking, dat ik het besluit nam mij in de werktuigkurud'e te bekwamen, want ik kan nu een ware hulp voor u zijn. Terwijl u te bed' ligt, zal ik op het kamtoor uw plaats innemen en voeliog houdien met wat er omgaat. I'k zal u dian Clke inlichtimg kunnen geven, die u verlangt. Mr. Lendridge en ik zullen wel zongen, dat alles goed marcheert. U heeft dus miets an dere te doen- dan beter te worden." Chureton glimlachte mat, maar maakte geen tegenwerping. „Ik geiloof niet, diat je veel kwaad kunt uitrichten en* het zal* je waarschiijnlijk amu- seeren, maar pas op, dat je het niet met Len dridge aani den stok krijgt. Ik houd het cr voor, diat hij niet mak is als hij boos wordt." ,,Zou u liever zien, dat ik thuis bleef en u verpleegd'e?" vroeg zij vroolijk. „Zeker niet. Ik bond1 er niet van, dat er zoo'n dlrukte om mij- wordt gemaakt. *k Heb veel liever dat je naar de fabriek gaat." „Kan ik ook teto doen; voordat ik wftg- gay wooidlen de gelijke is van liefde tot (Doch de openbare school schenkt „Neen. De doktcr wil mij volstrekt zod'n akclige verpleegster zenden. Oirf mij: rustig te houden, vodgens zijn bewcring." ,,'t Was half el'f, toen Bdity in dc fabriek kwam. Zij was geklecd; in een not coscuum van* bruin tweed en droeg daarbij een eenr voudigen fluweelen hood van dezcifdc kleur. Lendridge ontmoette haar in het eerste kantoor en nam zijn hoed af. Ditmaal keek hij met een veelbekcekenenden blik naar de idok. Erger dan dat, hij glimlachte. ,,Ik vrees, miss Churston, dat we een ,,vierde" van uw loon zuillen moeten "afhou- den. Een der regelen is, dat een employt, die verschijnt, nadat de laatste sirene zich heeft laten hooren, niet in de fabriek mag worden Itoegelaten." Een bios overtoog 'haar wangen, toen zij zich naar de dieur van het particulier kan- toor begaf. „Iik zou gaame met u spreken", zei zij bedaard en hijl volgde haar zwijgeifd'. „Mr. Lendridge, mijn vader is ziek. En naar ik vrees vrij ernstig. Zoo lang hij: er niet is, zal ik hier zijn pl'aats innemen. Ik zal u zeer ertkentelijk zijn, ails u mij op de hoogte van het een en andcr wilt brengen." Mark staarde haar verbaasd aau. „lk .zou u graag goedl begrijpen. Is heft uw bedoeling deel te nemen aan het beheer der zaak?" vroeg hij: borweg. „Zoover wil ik nu juist odct gaan." „Gode zij dank", mompeltie hij binnens- monds, maar zij ving de woorden op en die dreven haar het bloed naar't geilaat. „H)et zal zoo'n rust zijn voor mijn vader", zei zij bedaard. Zooals u weet, gaat de zaak hem zeer ter harfe en ik kan, hem dan elke gewenschte inlichting geven. Bovendien zall het u tijrf uitwinmeni alls gij hem niet tel- kens verslag behoeft te doen." (Woedi uemolgd)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5