nveer. Haar deuren staan volgens art. 26 open voor de voorgangers tier verschillende goc.sdkastige geziad.cn om de kinderen hun- ner geloofsgenooten in hunne richting ver- der te onderwijzen. Dat is ook de juiste toestand. Naast de algcmecn Christelijke opvoeding der onder- wijzers de opvoeding in een bepaalde rich- ting door hen, die daartoe in de eerste plaats geroepen zijn en waarvan er velen ook niet aan denken,.o'ie taak aan anderen over te laten. Maar wat bovenal zoo mooi, zoo Chrisiellijk is: al die kinderen groeien in weerwii van de versiiiillende godsdienstige richting, waarin zij worden opgeleid, met el- kander samen op, worden samen groat in eerbitdiging van elks geloof. Zoo wonolt de ware gezindheid geborcn, die noodig is voor naasieniliefde, de gezind heid om in waarheid te ikunmen bidden„On- ze vader, die in de hLemtlen zijt.'' Zoo zullen ce schooljaren den imensch in denkbare her- innering blijven als de tijd, waarin alien als breeders met elkander omgingtn, als een tijd, die boven de eigen richting doet verlan- •gen naar de algemeene kerk. Dr. de Visser, de huidige minister zeide eens zeer te waardee- ren cie school met den Bijbel, maar nog meer de school naar den Bijbel. (Applaus.) Van de gelegenheid voor vragen of opmer- kingen in' ©inimiddeliijk verband met het ge- sprokene, werd ciruk gebruik gemaakt. Met eenige woorden van dahk aan den heer Bosschaart sloot de voorzitW, de heer C. Pluimgraatf deze bijeenkomst met: „Die ooren heett om te hooren1, die hoore!" UIT HEERHUGOWAARD. Da Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag ten 2 ure. Vail den heer Kostelijk was de mededeeltng ingenomm, dat hij in het gaheel niet of iets later zou komen. Voorzitter was de burgemeester, de heer W. van Slooten. De voorzitter, tevens seer., las de notulen, die onverandera werden vastgesteld. Ingekornen stukkenOp het besluit van den Raad om de onderwijzerswon ing aan den Noord te verkoopea aan het kerkbestuur, was goedkeuring ontvangen van Ged. Staiten, evenals op het besluit inzake een geldleening voor 6cholenbouw. Idem op het besluit tot verleuging van den ontruimingstermiju van de woning van J. B. Al deze stukken werden voor keninsgeving aagenomen. Verder berichtten Ged. Staten, dat de heer Smits is vrijgesteld van belasting, aangezien hij vorig jaar geen inkomen heefit genoten. Besloten werd, dat het stemibureau, dat in het Raadhuis is gevestigd, tevens het ihoofd- sterrrbureau zal omvatten. Ami twee onderwiizere zail op hun verzock eervol ontslag worden verleend als leeraar bij het herhalingsonderwijs, daiar dit ornge- zet zal worden in vervolgonderwijs. Nog was ingekornen een adres van het schoolbestuur, txhelzende een verzv.ek tot het invoeren van Nijverheidsonderwijs. Een be- grooting voor een en ander vengezelde dit adres. De gemeente zal daarvan te betalen hebben 30 pet., zijnde plan. 500. De heer Met vond net plan onvo'doende toegelicht. Met het plan zdf kon spr. mede- gaan. De heer Wijnker wilde het itoestaan^ Op een vraag van den heer Kuiper zeide spr.' dat leerlingen van alle richtingm er aan kunnen deelnemen. Ook dev oorziitter stemded.it toe. Spr. zeide nog, dat de instellingen op zichzelf nuttig en aanbevdlenswaardig is. B. en W. zijn nidi ongenegen het voorstd te steunen, gezien het belang van het onder- w;ijs. De heer Krom meende, dat men met veel subsidie te betalen aan andere gemeenten voorl eerlingen, die daar de-scholen bezoeken, tenslotte in eigen gemeente niets zou krijgen. (De heer Kostelijk verscheen ter vergade- ring). De heer Kostelijk wees er op, dat de toe- standen er niet rooskkurig uitzien en dat men naar de grootste zuinigheid moet trach- ten. De heer Met oordeelde dat alles te haastig in zijn werk inoert gaan, zoodat er weinig tijd is om het goed te rcgelen. Spr. drukte liter zijn spijt over uit. De voorzitter zeide ten slotte. dat tot stem ming moest worden overgegaan. Tegen stemden de heeren Blom, van der Oord, Kostelijk, Borst, Kuiper en Met. Alzoo werd het verzoek vcrworpen met 6 tegen 5 stemmen. Aan de orde was de verordening regelende het landbouwverlof. Het verlof bedraagt 14 dagen. Deze verordening werd zonder hoof- dtiijke stemming vastgesteld. Daarna voigde het voorstel van B. en W. inzake de verordening regelende de Vleesch- keu rings wet. Het zal voortaan nog mogelijk zijn, dat slachtingen gedaan kunnen worden biunen de gemeente. Het te slachten vee is aan een keu- ruig ondcrhevig. De voorzitter zeide, dat het noodig zal zijn, dat er een gebouwtje komt, waarin de sladitingn kunnen plaats hebben. De verordening werd na een breedvoerige discussie onvcrandcrd vastgesteld. Hienia werden B. en W. gemachtigd tot het docn van eenige at- en overschrijvingen voor het iaar 1921. Idem tot het betalen van onvoorziene posten over 1921, tot een totaal van 295,05. Den Raad werd aangeboden de suppletoire begrooting voor 1922, aanwijzende een be- drag van 13125. De voorzitter richtte zich hierop met eeni ge woorden tot den heer Bloothoofd, die zich metterwoon in Alkmaar gaat vestigen. Spr. dankte den scheidcnde voor de aangename sa- meuwerking. (Applaus.) De heer Bloothoofd dankte den voorzitter voor de hartelijke woorden. Spr. wees er op, dat hij nog maar slechts kort van den Raaa deel uitmaakt (circa 3 jaren.) In dien tijd heeft hij echter veel ondervinding opgedaau Spr. hoopt, dat de goede verhoudmg, die er onderling tusschen de raadsleden is, moge blijve voortbestaan. (Applaus.) I iierna voigde sluiting op de gebruikelijke wijze. UIT BERGEN. Naar wij vernemen is door achttien be- wonera geregelde gebruikers van de Voert een adres bij de gemeente ingediend om beharding van dien verkeersweg. Van bevoegide ziide deelt men' ons mede dzt het bekende hotel ,yde Rustende Jagar" afWer, ts vrrkochl en op 19 Met a s. wetter m andere handen overgaat. Gemeiigd Nieuws EEN MANIFEST. Het Comite voor de verkiezing van onaf- hankelijke Kamerlcden heeft het vo'gende, uit typografiscli oogpunt besdhouwd1, goed verzorgde manifest net licht doen zien. De verwording van den sltrijd der politieke partijen in Nederland toch reeds gegroe- •peerd naaa" verouderde en dus onwerkelijke sciieidingslijneu heeft bij ons volk de op- vatting Oevorderd, dat behartiging van eco- nomisohe belang en om hun zclfs will een be- geerlijk einddod is. Deze averechtsche opvatting word de bo- dem, waarop de politick der huidige par tijen met haar scherp gevoerde onderlinge concurrentie kon tieren. Deze besitaat voor een groot deel uit het tegen elkaar opbieden dm groeps- en andere kleine belangen :fce be- hartigen, omdat dit den luidsten weerklank vindt in den tegenwoordigen geestestocstand, die met stoffelijke wenschen is overvuld. Groo- te richtingslijnen zijn in deze politick Itieloor gegaan. En de geestelijk belangrijke, doch in getal kleine groep van kunstenaars en in- telleetueelen zijin van deze politick meer en meer het slachtoffer geworaen. Wij achten het in °8 lands belang', dat, nu aldus het materieele overmatig sterk naar boven is gekomen, de juiste verhouding van stoffelijke en geestelijke waarden worde her- steld. Noodig oordeelen wij hiertoe, dat in de vdlksvertegenwoordiging afgevaardigden worden gebracht, die, los van knellend partij- verband of -program, in de aangelegenheden van staatsbestuur zelfstandig zullen oordee len en handejen, hierbij: geleid en uitaluitcnd ffebondCn door de overtuiging, dat in de aatste instantie de geestelijke verhefflrig van een volk het eindifjoel is van alle politick. Ook wii achten economisdhe welvaart een met alle loracht, ook in het staaltsbeleid, na te streven goed. Die welvnart kome ten bate van alle lagen der bevolking. Wij ontkennen echter, dat dit een einddoel zou zijn, en oor- deelen het noodzaikelijk, diat de overweging van el'ken economischen maatragel van deze waarheid uitgaat, dat economisdhe welvaart vooral van waarde is als een der voorwaar- den voor den opbloei eener krachtige Ibe- schaving. .De poiitiek zal, juist in deze jaren van maatsehappelijke en zedelijke depressie, van noodzakelijke sterke beperking der uitgaiven, niet uitsluitend economisch, maar ook en voor al cultureel behooren te zijn. Wij verstaan onder een cultureele politick niet in de eerste Elaats die zorg voor religie, wetensdiap, unst en geestelijke en lichamelijlke vol'ksont- wikkeling, wel'ke zidh in subsidies en derge- lijike gebrekkige middelen uit, maar een staat- kundig beleid met wijider perspectief, dat aan ieder de mogelijlkheden biedt, deel te hebben scheppend of ontvangend aan de hoog- site geestelijke, goederen. Voor iedere begaafdheid de Mijdisidhap der vrije orrtplooilng, voor een ieder de vreugde van het beschavingslbezit. Gultureele politick is de weerepiegding van een ideeele levensbeschouwing, in tegenstel- ling tot eene op het materieele gericht. Voor hare doorvoering vereisdht zij in hare woord- voerders zuiverheid bij de fonmuleering hun- ner oordeelen, door geen nevenbedoel ingen of nevenbelangen gekleurd, en vrijheid, dat is onafhan'kelijkheid van anderer dodeinden of oogmerken, bij hun kritiek op het regee- ringsbeldd. Wie naar deze beginselen als vertegenwoor- diger in het padement de groote vraagstuk- ken van regeeringsbeleid uit een cultureel oogpunt beschouwt, zal hierdoor reeds zui- verend werken op heft oordeel. ingegeven door partij-overwegingen. Hij zal krachtens zijn standpunt aan dezen eisda jier grondwet kun nen beantwoorden, dat hij een vertegenwoor- diger zij voor het geheele Nederlandsche volk. Hij zal daartoe een groote mate van vrij heid behoeven om naar eigen geweten en in- zicht te handelen en dus niet gebonden mo ge zijn aan het wachhwoord van een partij. Hij zal zijn gezag uitsluitend moeten ont- leenen aan het vertrouwen zijner kiezers in zijn bekw%aniheden en karakter.* De kiezer moet vrij zijn, dien man te kie- zen. Vindt hij dezen onaer de candidaten van zijn partij, dan dient de kradht van zijn voorkeurstem niet zooals na de jongste wijziging der kieswet het geval is te wor den verlamd door bepalingen, die er op ge richt zijn, voorsdhriften van een partijbestuur of overwegingen van partijbelang den door- slag te doen geven. \'an de tienduizenden, die buiten partij- verbaiid staan, voor wie de nadruk, welken onze kieswet op het partijverbandlegt, te beklemmend is, vragen wij aandacht voor een tweetal lijsten van candidaten-, staande buiten cenig partijverband, op wie ieder kiezer, onaf- hankelijik van de alphabetische Volgorde de zer lijsten, zijn stem naar eigen inzicht kan uitbrengen. Alle candidaten van deze lijsten hebbem bij de aanvaarding der candidatuur het uit hun- ne en onze overtuiging ontspruitend voorbe- houd gemaakt, dat zij van den zetel, die hun krachtens de bepalingien der kieswet mocht worden toebedeeld, afstand doen ten 'behoeve van hen, die op onze lijsten de meeste stem- men hebben verworven. Door het uitbrengen van zijn stem op &n van hen, kiest de kiezer, die zich met deze onze opvattingen vereenigt, een vertegen- woordiger is van het hooge beginsel, waarvan wij uitgaan. De vOlgende personen hebben zich bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden: Jhr. Mr. E. A. van Beresteyn, 'sJGraven- hage; Dr. E. Bonebakker, Eindhoven; Mej. I. M. van Dugteren, Rotterdam; Dr. Jan Kalf,. 's-Gravenhage; W. O. A. Koster, 's-Gravenhage; Dr. J. van Leeuwen, Utrecht; C. van Lennep, 's-Gravenhage; J. G. Mooijen 's-Gravenhage; Mr. J. F. van Royen, 's-tGra- venhage; Prof. Dr. R. H. Saltet, Amsterdam; L. Simons. 's-Gravenhage; H. G. van Wijn- gaarden, Amsterdam. Wij: doen thans in het openbaar een beroep op alien, die met on'ze bedoelingen- instem- men, ons krachtig te steunen en met ons te ijveren voor de verkiezing van de op onze lijsten geplaatste candidaten. Bewijzen1 van instemming worden gaarns ontvangen aan bat secretariaat. I Mel eecrrtartan ran fcei eenrm row de I verkiezing van onafhankelijke Kamerleden is gevestigd Fluweele Burgiwal 14 te '*-Gravm- hage. POSTERIJE'N. De- Dlrecteur van het Postkantoor Am sterdam brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen worden verzonden naar Pernambuco, Bahia, Rio de Janeiro, Santos, Montevideo, en Buenos Ayres via Lissabon per s.s. „Zee- landia" van de Kon. iHlodl. Lloyd. Laatste buslichting ten hoofdposikantore alhier 28 April 3 uur namilddlags, aangetee- kernde stuiklkea tot 2 uur namiddags. VREEME)E EN EIGEN INDUSTRIE. Men schrijft aan de Telg. uit industrieele kringen: Het is een bekend feit. dat onze industrie er voortdurend mede te kampen heeft, dat de afnemers, zeer vaak zonder eenigen grond, de voorkeur geven aan producten, die in den vreemde zijn vervaardigd. Niet het minst is dit net geval bij opdrach- teii van officieele en semi-oTficieele lichamen. Bijna dagelij-ks gaan orders naar het buiten- land, die even goed en eveni goed'koop in het eigen land konden worden geplaatst en reek- sen studiereizen worden' gemaakt door hoofd- ambtenaren en heele raadscommissies, voor al naar Duitschland, terwijl het onderzoek vlak bij huis wordt genegeerd. Hoe anders het buitenland in zake de voor keur aan eigen industrie handelt, bewijst het volgende voorbeeld. De Belgische Staat hield voor enkele dagen een insenrijving voor den bouw van twee stoomveerbootem voor het ver- keer op de Schelde. Laagste inschrijVer was een Hollandsche firnia met een bedrag van 243.000. Ook de volgende inschnjving kwam uit Holland. De prijs van den laagsten Belgisehen inschrijver was 1.399.000 frs. Om gerekend in Belgische frs. was de Neder- landsche inschrijving rond 300.000 frs. la ger dan de Belgische. Toch kreeg de Belgische firma de opdraCht! Het staat niet aan ons hierop critiek te oefenen. Maar wel vra/gen wij ons af, of dit feit geen les moet zijn voor de Nederlandsche autoriteiteni als zij hebben! te beslissen tus schen de nijverheid van eigen bodem en die uit de vreemde. Niet een les in dezen zin, dat ook zij een voorkeur van niet minder dan 30 pCt. moeten geven aan de Nederlandsche in dustrie, maar wel zoo, dat zij' althans a fair trial aan deze geven. Thans wordt dit slag op slag vergeten, zoo niet opzettelijk verwaarloosd. En dan, ia dan wordt de strijd, vooral te gen de lanaen met den „papieren standaard" te zwaar! SCHANDELIJK'E TOESTAN'DEN BIJ PR EVE NIT EVE HEGHTEiNIS. De Sumatra-post schrijft: Op 'het terrein van de politiekazerne, die van de algemeene polkie, waar mannen, vrouwen en kinderen huizen, is 'n schuurtje of hok van ten hoogste tien bij vier meter, waar in aangehoudenen worden opgeborgen, zoo begint de Sum. Post. iHlet hok is gehoel kaai; er staat geen en- liede vierkante gaten' in den houten voor- wand. Daartegen aan hangen de naar eenige koelte hun'kerende aangehoudenen, hunne handen aan de gestrekte armen de ijzeren staven omklemmend. In het hok waren bij ons bezoek dertig man nen opgesloten. Maar wij vernamen, dat dit aautal wel gxooter is bij tijd tn wijlle. Het hok is geheel kaai-; er staat geen en- kel meubelstuk, zelfs de noogstnoodige meu- bels ontbreken daar, waar wij ook niets van een privaat of dergelij'ke gelegenheid ontriek- ken konden. Het is er smoorheet. Daar liggen Inlanders en Chineezen reeds dagen, ja maanden, opgesloten Een Chinees, aangehouden wegens verduis- terig van rekening-bedragen, beklaagde zich tot de ons vergezel'ende politie-autoriteiten, dat hij reeds zeven maanden daar aangehou den werd. De man was lijdiende aan berrie- berrie! Dit wordt mensthen aangedaan, eindigt het blad, wier schuld nog niet eens vaststaat, tegen wie nog geen vonnis uitgesproken is. Wij zouden het lijstje van buitensporig lange voorhechtenis met nog enkele gevallen kunnen aanvullen, o.a. dat van Moh. Sanoe- ei, die reeds veertien maanden lang als pre- ventief-gevangene, op den aanvang van „zijn zaak" zit te wachten. Het blad, de „Sora Merdika"; waarin van zijn hand incriminee- rende artikeien voorkwamen. die aanleiding vormden tot zijn arrestatie, dit blad verschijnt al sinds lang niet meer. ToestandenRed. UIT DE NIElUWE KATHOLIE'KE PARTIJ. Naar de Tend verneemit, kan de publicatie van het concept-program der nieuwe partij oyer een dental dagen worden tegemoet ge zien. De aanhef van dit program zal in ieder geval bevatten een duidelijke beginselverkla- ring, waarbij de nieuwe pardji zich aandient als bestaande uit katholieke mannen en vrou- wien, die belijden en verdedigen, wat door den H. Stoel over het wezen van den staat, over oorsprong en bevoegdheid van het ge zag, over plichten van gezagdragers en vol- ken Wordt geleerd. Daarbij zal naar dm Syl labus en naar de encyclieken Immortale Dei m Rerum Nov arum wordm verwezen. Wat de Candida ten betreft, wordm thans enkele als daarvoor in aanmerking kommde personen gepolst. Het ligt in de bedoeling em gunstiige plaats te verschaffen aan em of meer vrouwen op de candid a tenlijst, die voor dedefinitieve vaststelling aan een vrij groo- tm verkiezingsraa dter goedkeuring zal wor dm voorgelegd. De leiding der nieuwe partij wenscht niet emzijdig candidaten te stellen uit em bepaaldm stand. Zelfs is men geneigd ook candidaten op de lijst te brengen, die we gens hun optreden in het vierledeii kunnen worden geacht naar recht en billijkheid de belangen der arbeidlers te zullm behartigmi zonder daarbij' hun toevludht te nemm tot al te stroeve regelingm van boven af. In de groote cmtra worden afdeelingra der nieuwe partij opgericht, gelijk in Den Haag reeds is -geschiea BAKKEN ZONDER GIST. Men schrijft ons: Het is voor een huisvrouw zeer geriefelijk, wanneer zij voor haar te bakkm tromikoek, cake, drie in de pan, poffertjes e. d. geen gist behoeft te laten halmL doch direct kan gaan bakken zonder dat ze bevreesd bthzeft te zijn voor mislukkeni van haar gabak. ViKB«jWDHK!e fabntanrtei kebbn dH grepen en daarom z.g. zelfriizmd bakmeel in aen handel gebracht. Dit ontleent echter zijn naam aan het feit, dat bakpoeder gemengd wordt door het meel. Het rijzen van het gebak geschiedt dus niet vanzelf, doch dank zij het bakpoeder. Daar het gistingsproeas een soort verzu- ringisproce® is, is bet echter van het grootste belang dat het- bakpoeder niet eerder bij het meel gevoegd wordt, dan wanneer dit moet worden gebruikt. IXaardoor voorkomt men dat het bakpoeder zijn kracht verliest of dat het meel reeds voor net gebruik verzuurt. Het is daarom niet van belang ontbloot, er de aandacht op te vestigen, dat de N. V. Koopmans Meelfabriek Qrutterij te Leeu- warden waarvan de advertenties gcregeld in dit blad verschijnen er op heeft gevon- den't bakpoeder gescheiden te houden van 't meel. totdat het door de huisvrouwen gebruikt wordt. De fabrikante heeft zich daarvoor in verbinding gesteld met cm der eerste fabrie- ken van bakpoeder, welke haar het bakpoeder levert in kleine pakjes, juist voldoende voor lA K.G. meel. Deze pakjes wordm in Koop mans pakken bloem bijigevoegd. Aldus ver- pakt is bederf of verzuren van het meel door net bakpoeaer uitgesloten NEDERLANDSCHE OOUPEURSBOND. Te Amsterdam werd den 23en April opge richt de Nederlandsdie Coupmrsbond, ont- staan uit em fusie van den Eersten Aig. Ned. Coupeursbond m den Nieuwm Ned. Cou- peursbond. Naar of! Wasfttngtwr berltht wwrtH, zal de Amerikaansche regeering den directcur der Eederale Reserve Bank te New-York, Strong, zenden naar de wereldconferentia der ban- kiera. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins; dat de Redac tie er mede inslemt). Buitenland HET ONiTBOETV A AR DIG E BGLSJEWISME. N.aar aanleiding van het gistexen vermelde antwoord diat het hoofd der Sovjet-delegatie Isjitsjerin gegevm heeft op de zeven vragen welke de correspondent van de „Chicago 1 ri- bune" hem gesield had, zegt de Times" dat deze bolsjewistische commissaris voor buitm- landsche aangelegenheden^ die zich thans koestert in het licht van het Europeesche staatsmansbeleid te Gmua, toch wel'em zon- derlingi vertrouwm moet hebben in de lichtge- loovigheid van de buitenlandsche couranten- lezers. Hij heeft den correspondent van de ./Chi cago Tribune" openlijk verklaard diat er in Rpsland zoo iets zou bestaan als vrijheid, vrijheid van drukpers, vrijheid van het woord en vrijheid van verkiezingm. Dit is, rondweg gezegd een leugm, zegt de Times'". Ep be- staat in Ruslandi geen vrijheid van het woord, evenmin als er sinds 1918 vrijheid van druk pers bestaat. De nieuwsbladm welke in Rus- land worden uitgegevm zijn zuiver officieele organen, over wier gesubsidieerde makheid zelfs de communisten zich beklagen. Te Pe- trogtrad werd' dit jaar een lettekundig orgaan opgericht, dat overzichten en artikeien over aesthetisehe vraagstukken bevatte. Het maak- te em toespeling op de noodzakelijkheid om grooter vrijheid toe te staan aan openbaar de- bat en het gevolg was dat het onmiddellijk moest worden opgeheven. De eenige vrijheid welke de Bolsjewiki erkennm is de vrijheid om toe te geven aan den lust om de wettm der moraliteit te scbenden en om de bourgeoi sie te vernietigen. Nog onbeschaamder is Tsjitsjerins bewe- ring, dat de Sovjet-regeerinig niet verantwoor- delijk is voor dm moord op de Russische 'kei- zerlijke familie. Hij schaamde zich niet te zeggen dat hiji niet wist waar de dochters van den vermoorden Tsaar zich thans bevindten en zinspeelde er op dat ze in Amerika zouden zijn, terwijl hij- toch de afschuwelijke bijzon- derheden kent van de wreedheden welke in dien kelder te Ekaterinenburg gepleegd zijn op die jonge en weerlooze meisjes mi op dien ziekelijkm knaap. Hij heeft niet dm moed zijn spijt over die gruweldadem te betuigm, maar zoekt op cynieche wijze naar uitvlucht. Van den bruten arbeid der beruchte I'sje- ka, die duizmden menschm heeft latm ver moorden, spreekt hij als van iets dat van zelf spreekt en torn hem gevraagd werd of de Sovjet-regeermg hoopte dergiel-ijke instellin gen ook elders in te voeren, antwoordde hij „ijskoud", dat zijn regeering er niet aan dacht haar macht ook in andere landen te doen gelden, ofschoon het openlijk uitgespro ken doel der Bolsjewiki toch is over de heele wereld regeeeringen en instellingen volgens Sovjet-model te vestigen. Dit is dus de mentaliteit van de menschen die thans wordm toegelatm tot de broeder- schap van beschaafde volken. ^ij toonen niet het minste berouw over hun misslagen; zij ontkennen zelfs, dat er reden tot berouw zou zijn en zij lieigien er maar schaamteloos op los, met een cynische verachting voor het ge- zond verstand van de landen aan welke zij thans vragen om erkenning van hun regee ring en om geld dat zij noodig hebben om hun gezag te handhaven en uit te breiden In verband met deze heftige uitlating van het invloedrijke Engelsche blad is niet onin- teressant wat de Russiche prinses Tmisjef, die Jians te Parijs woont, zegt over het op treden der sovjets te Gmua. Prinses Tmisjef, em dockter van dien vroe- Sierrii' Russischen premier Trepof, is van oor- eel, dat de Conferentie te Genua het Bolsi- jewistisch regiem heeft gered mi bevestigd. ,,Wij: zijn in voortdurend contact met onze vrienden te Moskou en Petrograd ver- klaarde zij em dezen waren er absoluut van overtuigd, dat het bolsjewisme op zijn laatste beenen liep en binnen weinige maanden in elkaar gestort zou zijn, wanneer het niet op de been gehouden was door den steun dien het nu van de Conference te Genua heeft ge- kregen. „De transnortmiddelm, de landbouw, de industrie verkeerm' alle in Rusland in meer dan hopeloozem toestand m de Sovjet-regee- ring wist zich' nog slechts met de grootste moeite staande te houden en is te Genua voor den ondergang behoed. Maar nu heeft ze weer terrein gewonnm en gaat ze zelfs em overeenkomst aan met de Roomsch katholieke kerk, door aan drie geestelijke orden bescher- ming te beloven voor hun arbeid in Rusland. De Sovjet-regeering hoopt daar voordeel van te trekken, doordat de macht van de Grieksc'h orthodoxe kerk, haar machtigste tegenstander in Rusland, door deze concurrentie met Rome zou worden vcrzwakt. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche regeering bestudeert thans, naar wordt gemeld, een plan, hetwelk een permanente oplossing zal brengen voor de Amerikaansche mijnwerkersstaking, sn dat is gebasserd ep de belangen van de Industrie. Alkmaar, 16 April 1922. weled. Heer. Vriendelijk verzoekt ondergetcckend'e em plaatsje in de Alkmaarsche Courant voor het volgmde Op 10 Mei a.s. zal door de Liedertafel „De Verecnigde Zangers", onder leiding van den Driecteur. den heer C. Kaerewecr, een lief- dadigheidls-comcert wordm gegeven in de Groote Keitk, ten voorideole van Rusland en de Venen; Ik kaai' UEd. ook mededeelm dat ons bestuur in overleg met dm directeur ge- zorgd heeft voor goede soiisten, waaronder ook behoort de heer Job. Nelissen, de wel be kende baritoin uit Amsterdam. Zoo'n klin- ktnds naam zou alieen de belangstelling waard zijln, dlooh daarbij komm nog onevrouw Ruijgh—Krens, onze welbekende Alkmaar- sriie sopraan; de heeren L. C. Keereweer violoncel em Slinger begeleiding. Conimen- tair overbodig. Van ons koor wil ik niets zeggm, alieen dat het uitkomt met een 80 zangers, met den heer Keereweer aan het hoofd. De werken, welke zullm worden uit- gevoerd, zijn o.m. van de componisten Keere weer, van Lachnar, Andriesen en Bonset. Buoigemeester en Wethouders hebbm toe- gestaan lijsten te dom circuleerm, die ook de zer dagen bdji alle ingezetenen zullen worden aangeboden. Ik hoop van harte dat, nil de mtreepri|s op 50 cents is bepaald, de Groote Kerk te klein zal zijn en wel om twee rede- aen. I'm eerste natumiijk om zoo veel geld als 't kan atf te dragen aan de bestaande co- mite's; maar tm tweede wensch ik dit, op- dat wij ems meer bekmd worden bij de in- gezetmen van Alkmaar mi daardoor meer recht van bestaan krijigem door financieelen steun van zangliefhebbers alhier, om toe te tredm als doatmr. Ik mag U mijnheer de Redacteur wet zeg gen: Daar heeft onze Liedertafel om ge* grondte redenem rechit op. Staat zij niet altijd gereddl wianneer de liefdadlgheid haar eischen stdt? Wordt den ingezeteneni niet elken zomer gratis een concert in den Hout aangeboden Getuiigm niet de recenties van onze cmcertm in de alhier verschijnende bla- den van een grooten vooruitgang? Tm slotte mag ik mij er op beroepen dat zij op een zui ver neutraal standpunt staat. Ik hoop dian ook als straks onze propagan- da-commissie tot de tiefhebbers komt, ziji niet zullm aarzelen toe te treden als domateur van ons koor. U, mijnheer de Redacteur beleefd d'anlken- de voor de verieenlde ruimte, teekm ik na- mens de pnopaganda-commissie der „Ver- eanigide Zangens". iHbogachtend, ;H. SJOERS. Zeetqitingen o. n. 'STOGMIV A ARTL1JNEN. Stv. Mij. Nederland. Bd'lliton (thuisr.) vertr. 26 Apr. v. Port Said'. J'an Pieterez. Ooen, v. Batavia n. Gemia, vertr. 25 Apr. v. Port Said1. Koningin der 'Nederlandm (,uitr.) vertr. 25 Apr. v. Genua. Prinses Juliana (thuisr.) vertr. 25 Apr. v. Port Said. Remhrandit (thuisr.) vertr. 23 Apr. v. Sa- bang. Banka arr. 26 Apr. 's avonds v. Hamburg te I Jmuiden. Kon. Ned. Sib. Mij. Bannekomi vertr. 26 Apr. v.. Amtwerpen Bremen. Hebe vertr. 25 Apr. v. Syra n. Nauplia. Orpheus vertr. 25 Apr. v. Carthagema Ailioante. Calypso arr. 25 Apr. v. Salonica te Malta. Im'o arr. 25 Apr. v. Vigo te Oporto. Minerva arr. 25 Apr. v. Algiers te Konstan- tinopel. Zeus vertr. 25 Apr. v. Oran n. Malta. Kon. Paketv. Mij. Palehleh (uitr.) arr. 25 Apr' te Vlissimgen. Holland-Amerika Lijn. Rotterdam vertr. 26 Apr. v. R'dam n. New- York Moorderdijk, v. d. Paoifiokust n. R'dam arr. 25 Apr. te Ponta Delgado. Kon. West-lnd. Maild. Deucalion arr. 26 Apr. 's avonds v. Port of Spain' tc Iijmuideni. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia vertr. 26 Apr. v. A'dam te Buienos- Ayres. Holland-Oost-AfrUui Lijn. Rijperkerk (uitr.) arr. 25 Apr. te Alexan dria. Holland— Zaid-Afrika Lijn. Bloemfontein arr. 25 Apr. v. R'dam te Ham burg. Holl. West-Afrika Lijn. Texelstroom arr, 26 Apr. v. Hamburg te A'd'am. Clio ('thuisr.) vertr. 22 Apr. v. Lagos n. Lo me. Drecihtstnoom (thuisr.) arr. 21 Apr. te Mon rovia. Gaasterland! (uitr.) arr. 20 Apr. te Duala. Hercules (thuisr.) vertr. 20 Apr. v. Dakar. Honitestroom (uitr.) vertr. 22 Apr. v. Mon rovia n. Gr. Bassam. Manmevo vertr. 25 Apr. v. A'dam n. West- Afrika. Holl. Britsch-lndi'i Lijn. Streefkerk (uitr.) vertr. 25 Apr. v. Suez. Bovenkerk arr. 26 Apr. v. Calcutta te Rott. Holland-Oost-A zi'i Lijn. Oostkerk (uitr.) arr. 24 Apr. te Yokohama. Rotterdamsche Lloyd. Garoet arr. 24 Apr. v. Cardiff te Port Said', Medan vertr. 25' Apr. v. Hamburg n, Rott. Menado (uitr:) vertr. 25 Apr. v. Suez. Rotterd. Zuid-Amerika Lijn. Alhena arr. 26 Apr. v. R'dam' te Hamburg. Stv. Mij. Oceaan. Mien tor, v. Japan n. A'dam, vertr. 22 Apr. v. Port Said. Thesus, v. Japan n, R'dam, arr. 23 Aprp. te Singapore. Allcinous, v. R'dam n. Japan, arr. 25 Apr. te Pemang. Jason, v. Batauia oi. A'dam, vertr. 26 Apr. v. Port Said.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6