van verpliehte controls van de kaas bestead weinig bezwaar. Men acfatte echter die nu ge- bruikte kaasmerken nog zeer onvoldoende to wat de geschiktheid to wat de duurzaamheid1 betreft. Deze leden sprakem den wensch uit, dat een internationale overeenstemming zou worden verkregen omtrent de soorten en de eigenschappen der kaas. Anderen waren tegen verpliehte kaaacon- geen bedrijfs- of handelscontrole zijn. Werkt dat nieuwe conitrolestaitiooi te Leiden goedi, dan is het verbod, dat de minister wil stel- len, heelemaal niet noodig. Men verwees naar de bedenkingen, die door belanghebbenden geopperd zijn, en vroeg of, als de uitsluiting van sommigen door de contestations een der redenen was gelegenheid was om de aansluiting gemaik- kelijker te maiken en ook daarvoor beroep op den minister open te laten. Uit dit een en ander, blijfct, dat het hoofd- bezwaar daarin gelegen was, dat, naar het oordeel van verschillende leden. te kort sdieen te worden gedaan aan de waardee- ring van hetgeen door particulier initiatief was tot stand gebrachit De vraag was biijk- baar, wie zal bet Rijksnierk verleenen: de be- staande controlestations of ook ombtenaren van het Leidsche station en, in hooger be roep, de minister. Ten opzichte van de kaas was er een an dere stemming. Daarvoor wenschte men geen vrijen uitvoer te verdtoigan. Tegen een stelsel merk als bedoeld in de wet van 17 Juni 1905, houdende bepaling betreffende het merken van boter, afkomstig van aangeslotenen bij een onder Rijkstoezicht staand botercontrole- station, of in de wet van 17 Juli 1911 houden de bepaling betreffende het merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kaas- controlestation, hetwelk zich omaer Rijkstoe zicht heeft gesteld, of welke niet vergezeld is van een door ons vastgesteld bewijs, dat de boter of de kaas afkomstig is van eene onder- ring voldoende verschil zal worden gemaakt tusschen een absoluut verbod en de mogelijk- heid van een verbod Het blijft nu de vraag, of er in de uitvoe- -oojisnftji .rapno too ftqi xbjoisslSnuu 'Smuran zicht staand boter- of kaascontrolestation Landbouw EEN RAPPORT. Aan het Bestuur der Vereeniging tot Ont- wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is het volgende rapport ge- zonden De Commissie door U benoemd om te ko- men tot een schaitting van het jaarlijksche voordeel, dat voor het gebied, waarover de vereeniging werkt, zal zijn verbonden aan een geregelde voorziening met zoet water uit het te scheppen IJsselmeer, heeft de eer U het volgende rapport te rapporteeren. Ten einde zich een oordeel te kunnen vor- men omtrent de voordeelen, die de belang- hebbenden in de verschillende deelen van Hollands Noorderkwartier verwachten van de zoetwatervoorziening door middel van het te scheppen IJsselmeer, heeft de Commissie zich met eene circulaire tot de besturen ge- wend van de polders, die een eigen bemaling bezitten en dientengevolge ieder op zichzelt een afgesloten gebied vormen, dat het inla- ten van water naar eigen behoefte kan rege- len. De besturen van deze polders konden ge- acht worden een meening te bezitten om trent de waarde van eennoogeren of lageren waterstand. Vragenlijst en circulaire zijn hierbij ge- voegd. De vragenlijst ging uit van de veron- derstelling, dat: a. brak water schade veroorzaakt aan de melkproductie en aan den groei van het vee; b. de grasgroei in den drogen zomertijd voordeel zou kunnen hebben van een zoetwatervoorziening van uit de slooten; c. de akker- en tuinbouwproducten op zand- grond voordeel zouden kunnen hebben van een zoodanige zoetwatervoorziening. Hoewel omtrent de voordeelen van het zoete drinkwater voor het vee de gevoelens der verschillende polderbesturen zeei; bleken uiteen te loopen, heeft de Commissie daar- door toch veel steun gekregen voor hare mee ning, dat dit voordeel belangrijk moet worden geacht en dat het niet gewaagd is, het voor de polders, die niet door wel- of duinwater voldoende van zoet water worden voorzien, bij een melkprijs van 10 cent per Liter vanaf de Boerderi], en daarmede correspondeeren- de veeprijzen, te schatten op 25.per H.A grasland per jaar. Eenige polders en Gemeenten verkeeren in de omstandigheid, dat de inlating zelfs van brak water in de slooten en het opmalen van dit water tot in de greppels zeer gunstig bliikt te werken op den grasgroei. Het zijn de polders Koegras, Zijpe, de ge meenten Callantsoog, Petten en Bergen en het Westdeel van Anna-Paulowna. Deze be- staan bijna geheel uit poreusen zandgrond en bezitten daardoor in den poreusen ondcr- grond waarschijniijk een waterreservoir ge- vuld met regen- en duinwater. Door de inma- ling van brak water wordt dit ondergrond- sche water, naar men veronderstelt, door het vanuit de greppels naar beneden zakkende water, dat brak en daardoor iets zwaarder is, verdrongen en omhoog gestuwd. Bij langdu- rige droote vermindert deze gunstige wer king op den grasgroei en worden de stroo- ken verdord gras langs de greppels langza- merhand breeder, doordat het brakke water blijkbaar steeds verder vanuit dc greppels in het land doordringt. Dit laatste zou niet of in veel mindere ma te het geval zijn, indien het ingelaten water zoet was en daaroiq meent men in die stre- ken het voordeel voor den grasgroei wel te mogen stellen op 35.per H. A. gras land per jaar. Hierbij is dan tevens in aan- merking genomen, dat ook daar de voor ziening van het vee met zoet drinkwater te- genwoordig bij aanhoudende droogte te wen- schen begint over te laten. De oppervlakte grasland in de genoemde polders en gemeenten waarvoor dit zou gel- den bedraagt 2630, 4850, 1380, 56, 100 en 1420 totaal 10940 H.A., zoodat hier het voordeel per jaar op 372900 is te schatten De polders Scnaalsmeer (57 en Braakpolder onder Winkel (70 en Weel- polder (20 en 20), Broekermeer (250 en 60), Westerpolder onder Nibbikswoud (115 en 10), Brake, Poel en Wijmers en het Aichte- water (110 en 55, de Drooggemaakte veen- polder onder Assendelft (300 en 10), de Purmer (2100 en 400), De Westerkogge (2300 en 420), Schagerwaard (340 en 150), I Kolk van Dussen (90 en Waard en Oroet en 1380), Sluispoldex en andere polders in banne Hauwert (440 en 100), Wieringerwaard (1090 en 600), Woudineer (110 en 100), Schringkraag (90 en Braakpolder onder Hoogwoud (50 en 10), Het oude dijkje (25 en Kaagpolder (540 en wogmeer (500 en 160), Baars- dorpermeer (160 en 50), Belmermeer (100 en 30) en Beschoot (500 en 170) te zamen bevattende een oppervlakte grasland van 9360 H.A. en een oppervlakte bouwland van 3720 H.A. verkeeren in het geval, dat daar een groot aantal nortonputten aanwezig is, die gedurende het geheele jaar zoet water aanvoeren en daardoor de gelegenheid open- stellen, het vee steeds van goto drinkwater te voorzien. Voor deze polders is van het IJsselmeer geen voordeel te verwachten, tenzij de boeveelheid water, die deze wellen leveren, zoo sterk mocht verminderen, dat het niet 1 anger economisch blijft, ze voor de verschaffing van brongasverlichting in stand te houden. Het verschijnsel, dat de nortonputten, naar mate zij langer bestaan hebben en in aantal toenemcn, elk voor zich minder water en daardoor ook minder gas le veren, valt tegenwoordig reeds zoo sterk waar te nemen, dat bij verschillende eigenaars de vraag is gerezen, of het niet meer economisch zou zijn, de brongasverlichting door elec- trische verlichting Te vervangen. In hoeverre ook sommige andere polders zich op deze wijze voldoende van zoet water zouden kunnen voorzien, is niet uit te maken. Trekt men de oppervlakte grasland van de zooeven genoemde polders (9360) H.A. en van de eerstgenoemde (10940 H.A.) totaal 20300 H.A. af van de totale oppervlakte grasland in Hollands Noorderkwartier, die volgens de gemeentelijke verslagen over 1920 89700 n.A. btoroeg dan blijft een op pervlakte grasland van 69400 H.A. over, waarvoor net jaarlijksche voordeel per H.A. 25.zal bedragen en waarvoor dus het totale voordeel per jaar 1720000 bedraagt. Voor den grasgroei van de laatstgenoem- de landerijen wordt van de inlating van zoetwater uit het IJsselmeer geen voordeel van beteekenis verwacht voor zoover betreft de watervoorziening van het gras door mid- del van dat zoete water, omaat tot nog toe, voor zoover der commissie bekend is, noch bij de zwaardere, noch bij de veenachtige gronden ervaringen zijn opgtoaan. waaruit zou kunnen woraen aigeleicl, dat net water met voldoende snelheid uit de slooten in de ze gronden doordringt om in den drogen tijd het land tegen uitdroging te beschermen. Niettemin is de commissie van oordeel, dat de indirecte voordeelen van deze mojgelijk- heid om zoetwater in te laten in den drogen tijd geenszins zonder beteekenis zijn. Door die mogelijkheid om in den drogen tijd door inlating te voorzien in de behoeite aan drink water voor het vee en aan een voldoende vee- scheiding, is het tevens mogelijk om in de periode van September tot Mei of Juni het water zoo laag te houden als met het oog op de behoefte aan vaarwater en veeschei- dmg nog toelaatbaar is en zal daardoor kunnen worden bereikt, dat in die periode meerdere luchttoetreding in de diepere grond- slagen kan plaats vinaen en het gras daar door zijne wortels dieper den grond in kan zenden. 1. De cijfers voor het grasland en het bouwland zijn in iederen polder ruw geschat, maar het totaalcijfer zal toch den toestana wel vrij goto weergeven. Het zal dan niet meer noodig zijn het wa ter in Maart en April reeds vrij hoog te houden met het oog op de waterbehoefte in de latere maanden en door een lagen wa terstand in die maanden blijft ook de grond in die maanden beter droog, zoodat er flink lucht in kan toetreden en door verdamping van water weindg warmte aan den grond wordt onttrokken. De temperatuur van den grond zal daardoor spotoiger een hoogte be- reiken, die voor de ontwikkeling van het gTas noodig is, terwijl verzuring door de mime luchttoetreding wordt tegengegaan. Door de diepere beworteling zal het gras in de droge maanden veel beter tegen de droogte bestand zijn en dus voor het vee meer votosel leveren, door de mindere natheid van den grond en het ontbreken van schadelijke humuszuren en andere schadelijke stoffen, die bij gebrekkige luchttoetreding in den grond ontstaan, zal de hoedanigheid van het gras beter en ook de hoeveelheid grooter zijn en door de vroege ontwikkeling van het gras zal het vee eerder in de weide kunnen worden gebracht. De commissie heeft geen kans gezien deze voordeelen in geld uit te drukken, doch zij vindt daardoor des te meer vrijheid om het geheele jaarlijksche voordeel voor al deze graslanden gemiddeld op minstens 25. per H. A. te schatten. Wat het bouwland betreft, is van de inla ting van zoet water alleen op de het eerst genoemde zandgronden eenig voordeel voor den groei van de gewassen te verwachtea. Dit voordeel kan worden geschat op 25. per H.A. en per jaar en bedraagt dus voor de geheele oppervlakte bouwland, welke in die polders en gemeenten 710, 1040, 330, 20, 240 en 600 dus te zamen 2940 H.A. beslaat, 73500.—. Tegenover de hierboven becijferde voor deelen van de zoetwatervoorziening staat naar de meening van sommige personen het nadeel, dat het ongans onder de schapen er misschien door zal toenemen, doordat het zoete water de ontwikkeling van de zoetwa- etrslak, die bij de verbreiding van deze ziek- te een rol speelt, kan begunstigen. De com missie is evenwel van oordeel, dat deze mee ning niet op genoegzaam feitenmateriaal be- rust en dat dit nadeel door een zorgvuldige ontwatering en door schoonhouden van sloo ten en> greppels, alsmede door het verschaf- fen van zout aan dieren zal kunnen worden tegengegaan. Op grond van bovenstaande komt de Commissie tot de conclusie, dat het totale voordeel van de voorziening met zoet water uit het IJsselmeer voor den landbouw op het vaste land van Noord-Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal, bij de boven aan- Sen omen prijzen voor melk en vee, kan wor- en geschat op een bedrag van 372900 1720000 f 73500 r= 2166400 of in ronde cijfers 2.167.000. Daarbij zijn de andere voordeelen, die niet rechtstreeks op den landbouw betrekking hebben, zooals die met betrekking op de vis- scherij mogelijke stichtlng van stroocarton- en suikerfabrieken, minder roesten van ijze- ren vijzels en watergetnalen en generatoren van zuiggasinstallaties, vermindering van ketelsteen, buiten rekening gelaten, omdat deze buiten de werkingssfeer der vereeniging liggen. De Commissie: It. C. Nobel, Voorzitter, Haarlem. C. Kooy, Secretaris, Schagen. D. de Boer Dz., Stompetoren. A. J. Peeck, Scnoorl. Dr. L. T. C. Scheij, Hoorn. Ir. S. Smeding, Schagen. C. Wijdenes Spaans, Anna Paulowna Stadsnieuws. VERSLAO ViAN DE WERKZAAMr HEDEN DER HUURCOMMISSIE TE ALKMAAR IN HET JAAR 1921. Gedurende het jaar 1921 hield kamer 1. 44 en kamer 2 37 zititingen, tenwiji etomaal een zitting der volledige commissie is ge- houden. Door de met ingang van dit jaar in wor king getrtoen Huurr anzeggingswet onder- gingen die werkzaamheden der riuurcoinmis- sie wtoer een niet onbelangrijke uitbrelding. De eveneens met 1 April 1921 in werking getrtoen wijziging der Huurcommissiewet maakte het mogelijk de woninghuren van 1 Januari 1916 met 20 pet. en die voor de wo- ningen boven een huurprijs van 6 per week, boven den huurprijs van 1 Januari 1918, met 10 pet. te vethoogen. Van de 609 in behandcling genomen aan- vragen om goedkeuring van huurverhooging werden 15 geheel afgewezen en de besitaamde huren gehandhaafd, terwijtl voor 99 aanvra- gen de huur op een lager btorag dan het aangevraagde werd vastgesteld. Twee aan- vragers werden niet ontvankelijk verklaard in hunne aanvragen en in eto geval de goed keuring voorwaarddlijik verleend. Voor 492 aanvragen werd de gevraagde goedkeuring bewilligd (waarvan 454 wegens verhooging van de waiterleidingtarieven). Zes en twintig aanvragen am schatting van den huurprijs werden behandeld. Voor een zestiental wonrngen stelden de betrokkenen beroep van de uitspraken der Huuroommissde in bij den kantonrechter, die in 12 gevalilen de gedlane uitspraaik bevestig- de en net beroep afwees. In 4 gevallen warn het beroep ingewillligdi en een noogere huur prijs toegestaan. Lngevolge de Huuroptzeggingswet werden 377 aanvragen bij de Huurcouimissde inge- ddend. Voor 99 woningen werd de gedane huur- opzegging vemietigd en de huur verlengd!, terwijl voor 11 woningen een nieuwe huur werd tot stand gebracht. Voor 197 iwoningeu werd de tennijn van' de toegestane verlengde of nieuwe huur verlengd of opnieuw ver lengd. Dentien alanvragen werden afgewezen, 38 niet ontvankelijk verklaard. In het geheel werden 39 aanvragen ingetnokken* nadat par- tijien al of niet door bemiddeling der Huur- comimissie tot overeenstemming waren geko- men of er inmiddels in waren geslaagd een andere woning te verkrijgen. Acht aanvragen om verkorting van den toegestanen huurter- mijn werden behandeld. Daarvan werd ton aanvrage ingewilligd eni werden 7 aanvragen afgewezen. Twee aanvragen bleven nog in behandeling. iDe Huurcommissie behandelde 46 aanvra gen betreffende woningen in omliggende ge meenten, die onder het getal van 377, hier boven venneld, zijn inlbegrepen. Daarvan waren 3 uit Egtmond-Binnen, 8 uit Bgrnond aan Zee, 5 uit Graft. 3 uit Heerhugowaar'd, 10 ui't Heiloo, 1 uit Hensbroek, 1 uit Koedijk, 1 uit Obdam, 1 uit Oterleek, 1 uit Oudorp, 2 uit St. Pancras, 4 uit Sdienmtohorn, 2 uit Warmenhuizen, 1 uit Zuidscharwoude en/ 3 uit Zuid- en Noordschermer. Voor 103 woningen werd, in verband met de g/enomeiD beslissmgen, door de bdlaogheb- bendeni beroep ingesteld bij den kantonredh- ter, die in 58 gevallen de gedane uitspraak bevestigde eni net beroep afwees. In 45 geval len de gedane uiitspraak bevestigde en het be roep afwees. In 45 gevallen vernietigde de 'kantonnecbter de uitspraaik der Huurtom- missie en deed voor 20 woningen den 'toege stanen tennijn geheel te niet, terwijl) van 23 woningen de toegestane termijn werd verkort. In ton geval werd de afwijzende uitspraak der Huurcommissie vemietigd 'en de huur verlengd, terwijl ton aanvrager niet ontvan kelijk werd verklaard in zijn beroep. lngevolge de op 1 April 1921 in werking getreden riuuraanzeggirigswet dtoen Bur- gemeester en Wethouders dazer gemeente in aen loop des jaars een zestal staten aan d)e Huurcommissie toekomen, vermeldende in to taal 70 woningen in welker bewoning niet op ernstigie wijze was voorzien. Van 2i4 dezer woningen was reeds in de bewoning voorzien voor dat de betreffende aanzeggingen vaniwe- ge dfe Huurcommissie aan de belanghebben- den waren uitgegeven en wel de woningen: Schermerweg 36, Oudegradht 102, Nieuwe- sloot 69, Emmastraat 49a, Van der Woude- straat 83, Noorderkade 60, Lindegraclht 19, Langestraat 78, Augiutsstij'hsteeg 1Egmon- derstraat 10, Emmastraat 6, rnidsen 71, Verl. Landstraat 39, Veraronkenoord 9, Nieuwpoortslaan 38, Payglop 14, Zegliis 41, Nieuwesloot 47, Verl. Landstraat 35, Ver- dronkenoord' 20, Oudegracht 164, Bieilkade 1'7, Heul 17<a en'Nieuwpoortslaan 125. Voor de 46 woningen werd! aan de bel'aag- hebbenden bij. exploit aangezegd in de bewo ning te voorzien., iaan welke aanzeggingen in 36 gevallen gevolg werd gegeven. Dit betrof de woningen: Stuartstraat 8, Ropjeskuil' 1, Ramen 30, Perronstraat 9a, Oudegracht 121, Llndegracnlt 37a, Liindegracht 6, Langestraat 99, Verlengde Landstraat 23, Veraronken oord 96a^ Nassaulaan 3, Nassaulaan 5, Fnid- sen 54, Grensstraat 12, Stationsweg 33, 2e TuindVarsstraat 11 a, K'aarserumakensgracht 1, 'BergerWeg 16, Van der Woudestraat 29, Nieuwpoortslaan 13, Wilhelminalaan 18, Oudegracht 22, Zeglis 80, Krebbesteeg 4, Kennemeratraatweg 29, Molenbuurt 12, Nieuwpoortslaan 136, Nieuwpoortslaan 145, Spoorstraat 30, Spoorstraat 80, Huigbrou- wierstraat 10, 'Krugerstraat 2, Stationsweg 17a, Drebbelstraat 12, Payglop 9 en Laat 66a. Van 9 woningen waarvoor aanzeggingen zijin uitgegaan, waren 7 woningen aan hare bestemiming onttrokken, waarvan voor 3 an dere (nieuwe) woningen besdiikbaar werden gesteld. terwijl voor ton (een woon- en win- kelhuis) de aanzegging der Huurcommissie door den kantonrechter is vemietigd' en voor 3 andere, gelijksoortige, Woningen, op grond van deze beslissing van den kantonrechter, aan de gedlane aanzeggingen geen verder ge volg is gegeven. Eto woning was voorts reeds als kantoor en ton als pakhuis in gebruik ge nomen. De btooelde 9 woningen zi]n geleg/en: Laat 137 eni 1319, Ridderstjaat la, RitseVoort 3'5, Payglop 7, Hekelsltraait 23, Laat 223, Achterstraat 17 en Omval 321. Een woning (St. Jacobstraat 34) is nog in behandeling gebleven. In de eamenstelling der Huurcomsnlissie kwam geen. wiiziging. Burgiemeester en Wet houders bepaaliden met ingaing van 1 April 1921 het vacatiegeld van den Voorzitter der Commissie en van zijn eventueelen plaatsver- vanger op 7.50 per zitting en voor de leden en den1 secretaris en hunne pll aatsvervangers op 5.Voorts brachten B. en W. het sala- ris Van den Secretaris' op 50.— per maand, en van zijn pi aatsverv anger op 35.per imaandi over den tijd gedurende welkto hij als zoodanig zal wericzaam zijn. Nog werd de commissie gemaohtigd een deskundig beamb- te in dienSt te nemen tegen een belooning van 30.per maiand. De Minister van, Arbeid hechtte bij! schrij1- ven van 1 Juli 1921, N. 895 A, afdeeling V aan deze regeling zijn goedkeuring. De kosten van de Huurcommissie over het jaar 1921 beliepen in het geheel 3444.13, waarVan de hem door het JRijk aan de 'ge meente wordt vergoto. Alkmaar, April 1922. De Huurcommissie te Alkmaar, O. J. VERKERK, Voorzitter. F. H. VAN DIJK, Secretaris. OPLEIDING RADIOTELEGRAFIE. Door de directie der Opleidingsschool voor Radiotelegrafie te Holder is begin dezer maand alhier geopend een cursus in Radio telegrafie. Het doel van dczen cursus is: jongelui op te leiden voor het Rijkscertificaat van Radio- telegrafist en tevens voor Radiotelegrafist ter koopvaardij. De voor het Rijkscertificaat vereischte leer- vakken zijn: Seinen en ontvangen van Morse- teekens met een bepaalde snelheid, Electro- techniek, Radiotechniek en de kennis van het opstellen, berekenen en verzenden van teie- grammen. De gemiddelde duur van dezen cursus voor het Rijkscertificaat is 6 h 7 maanden, waar- door de leerling na het behalen van dit certi- ficaat de noodige kennis heeft om als Radio telegrafist te kunnen dienst doen op persbu- reaux, bankinstellingen, enz. Voor jongelui, die tot doel hebben als Ra diotelegrafist. ter Koopvaardijk eene plaats te vinden, is kennis der moderae talen eene ver eischte. Ook daarvoor heeft de genoemde directie een cursus aan de school verbonden. Er is zorg gedragen, dat alle leervakken gegeven worden door bevoegde leeraren, ter wijl deze onderwijsinrichting, evenals die te Holder, werkt onder controle der Ned. Tel'e- graaf-Maatschappij „Radio-Holland", aan welke Maatschappij de geslaagde leerlingen rechtstreeks worden afgeleverd, zoodra zij aan de eischen van algemeen ontwikkeling voldoen. In de bovenzaal van perceel Langestraat No. 99 zijn de lessen begonnen met een 16-tal leerlingen. Het interieur ziet er werkelijk aardig uit. Aan een lange tafel nemen de leerlingen plaats. De instructeur seint de oefeningen op een miniatuur draadloos toestel, waarna de leer'inrai het geseinde moeten oplezen. ten einde getraind te worden in het opnemen van de Radio-telegrammen, welke dagelijks ge- seind worden door de talrijke Radiotelegraaf- stations. die dit snelle en teven3 moderne midd"l van correspondeeren tot een ongekend maximum opvoeren Ook de lessen in de the- Her Hraadlooze geven den leerling een "nprlpfi Viik on dit modern technisch leervalc. Gemencrd Ifienws. EEN WIEOiElNWET. 'Hlet jougste numiner va® De Gong, het or- gaan van de Tucht-Unie, bevat het rapport van de algemeene verkeers-coinmissie aoor de TuchWnie ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijlkheid van.' een al gemeene wegenwet. AAN iDEN VR1ENDSCHAPPELIJKEN D1SOH. De hear J. E. W. Duijs heeft bij dto: ex- Duiitschen kroonprins 'in de pastorie te Oos- teranid geltu/ncht. 1 BUREAUCRATIE. Een zadelmaker te Roosendaal moest voor de Nederl. Spoorwegen te Roosendaal een ltoeren tasch reparaeren. Kosten 1 gulden.. Op verzoek werd nota in dtiplo ingtoiend vol gens de voorschriften. Na ruim twee maan den ontving thans de zadelmaker uit Bredla van dien bankier Frans Laurijssen aldaar een kennisgeving dat hij aldaar eenl gulden kon in. ontvangsT nemen inigevolge de ingediende nota, welke nota den zadelmaker werd over- gelegd. Deze bleek achtereenvolgens voor accoord te zijn geteekend door den stationChef Haak te Roosendaal, den' inspecteur van het vervoer te Bredai, algemeene Rekenkamer Utrecht en d)e Associatie Kassa Amsterdam. Deze Blank versierde de desbetreffende pa- pieren met stempels em parafen o.a. dat de nota in Februari is geboakt, d'at deze onder no. 284 is betaald, dat verzochit werd „het stuk na voldaanteekening te retourneeren", terwijl voorts een mandaat werd verstrekt dat op verzoek der Nederl. Spoorwegen de nota betaalbaar werd gesteld bij de Bank Laurijs sen Breda. De zadelmaker heef t met veell ijver de papieren doorgewerkt, is blij dat hij: geen verstandslverbijstering heeft gekregen en' ziet er van af zijn gulden in Breda te gaan incas- seeren. De kosten van ieivordering van dezen gulden bedragendirie gulden drie cent! GEARRESTEERD. De poltie te Leiden heeft vannacht 6 per sonen, onder wie een vrouw, gearresteerd, die gepoogd hebben een man uit Leiden, met wien zij in een auto zaten, door geweld te dwingen tot het onderteekenen van een schuldbekentenis groot 3700, waarbij deze man eenige verwondingen zijn toegebracht. Staten-Generaal Zeetf #ii!g'©-R SmOOM/VAAR!TLIJNEN. STV. MI J. NEDERLAND. Java v. 'Saigon n. A'dam, arr. 26/4 ter retoe van Havre. Kambangan' vertr. 26/4 v. A*diam n. Hainb. Borneo (thuisr.) arr. 27/4 te Marseille. KON. NED. STB.MI]. Carna vertr. 26/4 v. Samos n. Candia. 'Rhea 'arr. 27/4 v. A'dam te R'dam. Stela vertr. 25/4 v. Bourgas n. Tunis. Orpheus vertr. 26/4 v. Alicante n. Valencia, Teflus vertr. 26/4 v. Palermo n. Burriana. Titan vertr. 26/4 v. Gibraltar n. A'dam. KON. HOLL. LLOYD. Oelbia (uiitr.) vertr. 25/4 v. Santos. KON. PAKETV. MI J. Palehileh, v. A'dam n. Batavia, vertr. 26/4 v. Vlissinigen. KON. WEST-IND. MAILD. Hermes, v. A'dam n. Chili, arr. 25/4 te Co- Ion. Ceres vertr. 26/4 v. Tallcahuano n. Corral'. Jlan van Nassau arr. 27/4 v. Chili te Havre. HOLL. AMERIKA LIJN. Rotterdam, v. R'dam ni New-Yoilk, vertr. 27/4 10 u. 1'5 v.m. v. Plymouth. Diniteld'ijk arr. 26/4 v. R'dam te Sam Pedro. Kindertdijlki arr. 25/4 v. R'dam te Victoria. Moerdijlk, v. R'dam n. de Pacific, arr. 26/1 te Louden'. ;Noorderd:ijk, v. Tiacoma n. R'dam, arr. 25/4 te Ponta Delgad'a. HOLL. AUSTRALIA LIJN. Arenskerk (uitr.) arr. 27/4 te Melbourne. Salawatti (thuisr.) arr. 26/4 te Genua. HOLL. BR.-INDIe LIJN. Nlijikerlc (uitr.) arr. 251A te Bombay. Mieerkerk (thuisr.) arr. 27/4 te Suez. Rlidderlkeilk (thuisr.) arr. 27/4 te Antwerpen'. HOLLAND-ZUID-AFRIKA LIJN. 'Rfoffiomtein vertr. 26/4 v. Port Natal' a. De- lagoabaai. HOLL. OOST-AFRIKA LIJN. Breda arr. 274 v. Hlamb. te A'dam. Rlyperkenk (uitr.) vertr. 26/4 v. Alexandrie n. Port Soedan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng vertr. 25/4 v. Tjilatjap. Tosari arr. 23/4 v. Batavia te Soerabaya. Wilis vertr. 26/4 v. Batavia n. R'dam. Malang (thuisr.) vertr 26/4 v. Sabang. Median arr. 27/4 v. Hamburg te R'dam. Tjerimiati (uitr.) vertr. 26/4 v. Padang. HOLL. W EST-AFRIKA LIJN. Rietfontein vertr. 26/4 v. Port Natal' n. De- liagoabaai. STV. MI J. OCEAAN. Tantalus arr. 27/4 v. Batavia te Graveseod. SarptoOn arr. 27/4 v. Java te R'dam. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren besloot de Kamer heden in de afdeelingen te onderzoeken de wetsvoorstellen inzake de grondwetsherzie» ning en verwierp het voorstebTroelstra ter zake. Z(j verwierp voorts 't voorstebVisser van IJzendoorn om alsnog het voorsteL>Staal« man tot uitstel van de invoering der tabaks» belasting in de afdeelingen te onderzoeken. De motie»Marchant bij de interpellatie» Troelstra ingediend werd verworpen met 54 tegen 25; de motie Wijnkoop (ontbinding der Eerste Kamer) werd verworpen met 58 tegen 22 stemmen; de motiesWijnkoop om de re» geering te verzoeken de afschaffing der Eer< ste Kamer en een uitvoerig referendum voor te stellen, werd verworpen met 77 tegen 3 st. De heer Ketelaar vroeg 'n interpellutie aan over het voornemen der regeering nopens art 40 van het bezoldigingsbesluit. Hierover wordt Dinsdag beslist. De heer Hiemstra interpelleerde over de steunverleening aan veenarbeiders in Emmen. Hij vroeg waarom de werkverschaffing wordt bekostigd door Binnenlandsche Zaken en niet door Arbeid. Is de commissie voor werkver» ruiming om advies gevraagd? Wil de regee» ring de loonbepalingen herzien? Zal de re> geering ook in andere gemeenten dan Sleen- en Emmen werk versohaffen? Wil de regeering de verlaging van den steun intrekken? Wil de regeering steunverleening mogelijk maken voor meer leden van een gezin? Wil de re» geering terug komen van de intrekking der steunregeling voor gemeenten waar nog een belangrjjke werkloosheid bestaat. Minister Ruys de Beerenbrouck wees erop dat de steunregeling alleen is verouderd wat den vorm betreft. Werkverschaffing was noo» dig om het chronisch worden der werkloos» heid te voorkomen. De commissie voor werk« verruiming behoefde niet geraadplcegd te worden. Hooger loonen kunnen niet worden gegeven. Zoo noodig zal de steunverleening ook tot andere gemeenten worden uitge'breid. De noodzakelijkheid echter is niet gebleken. Do verlaging van de steunverleening kan niet ongedaan worden gemaakt. Overwogen wordt ook aan onder de belas« ting vallende inwonende zoons ecnigen steun te verleenen. Voor de steunverleening aan landarbeiders is vrijwel geen reden. De heer Van Vuuren drong aan op meer sa« menwerking ter zake werkverschaffing tus» schen Binnenlandsche Zaken en Waterstaat. De heer Kolthek meende dat de lage loonen bij de werkverschaffing loondrukkenU werken. De heer Snoeck Henkemans beval de uit« voering van Waterstaatswerken aan. De heer Van de Laar verwachtte verbetering van den economischen toestand door kunstma* tige inflatie. De heer Weitkamp wees op ontwatering van heidegronden als middel voor werkverschaf* fing. De heer Van Rijzewfjk wilde de werkver» schaffing zien overgebracht naar Arbeid. Minister Ruijs dupliceerde. De heer Hiemstra diende een motie in, waarin gevraagd wordt om meer werkver< schaffing zonder karakter van armenzorg en herziening van de steunregeling in overleg met de vakcentralen. Over deze motie zal die volgende week wor» den gestemd. Verschillende kleine wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het wetsontwerp tot wijziging wetgeving inzake directe belastingen, verdedigde de heer Teenstra een amendement om bij te late uit* reiking van het belastingbiljet 5 maanden tijd voor betaling te geven. De Minister zegde toe een dergelijke rege* ling op te nemen in de Wet van 1845; die bin* nenkort wordt gewijzigd en waarin zij beter past. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stem* ming aangenomen. De .vergadering werd verdaagd tot Dinsdag a.s. 1 uur.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6