Alkmaarsche Courant Vraag en Aanbod. Zaterdag 29 April. Honderd Drie en Twintigste Jaargang. Provinciaal Nieuws U1T GROOT-SCHERMER. De Raad vergaderde Vrijdagmorgrai vol- tallig. De notulen werden onveranderd vastge- steld. Voor kennisgeving werden aangenomen: a. Een schrijven van den heer Jb. Heijnes, houdende bericht van aanneining zijner be- noeming. b. Goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot verhuring van grond aan den heer H. Kieft. De voorzitter verklaarde, dat de zaak was afgedaan. c. Twee verordeningen van Alkmaar be- treffende den warenkeuringsdienst, waarop de goedkeuring van Ged. Staten was verkre- gen, en een schrijven^ dat 1 Februari de Wa renkeuringsdienst is ingetreden. De voorzitter deelde mede, dat dokter Mol de directeur van den keurings^ienst op be- zoek was geweest, om voortoopige bespre- kingen te voeren. Spr. had zijn medew;erking toeg^zegd, doch er op gewezen, dat Groot- Schermer er niet veel aan zai hebben. d. Een schrijven van Ged. Staten1, houden de bericht van verdaging op de beslissing omtrent de geldleening van 100 voor de me ters. e. Goedkeuring van Ged. Staten van het kohier van de plaatselijke inkomstenbelas- ting over de le vier maanden van dit jaar en op de verordening van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf, benevens een afschrift van het Kon. Besluit, waarin vastgelegd art. 15bis van de plaatselijke inkomstenbelasting. f. Een Kon. Besluit omtrent de verorde ning op de hondenbelasting. g. Een bericht, dat volgens de Noodwet van 12 November 1921 de gemeente van het Rijk voor onderwijs een toevallige bate van 513,17 ontvangt, over 1922 zal dit voor de gemeente een voordeel opleveren van 1400 De voorzitter zeide. dat de wet een nood wet was, doch dat wel vaststond, dat bet ver- vallen wachtloon van art. 9bis wel in de wet zal worden vastgelegd. h. Rapport over de kasopname bij den administrateur van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijlin kas was overeenkomstig de boeken 1055,6614, en van die bij' den ge- meente-ontvanger, bij wien overeenkomstig de boeken J 5087,97yg in kas was bevonden. i. Rekenjjig en verantwoording van de Gezondheidscommissie over 1921. j. Het verslag van het lioofd der school te Driehuizen over het vervolgonderwijs in den afgeloopen, winter. Van den heer Wierdijk was een adres inge- komen, waarbij hij ontheffing van de plaatse lijke belastingen verzocht, aangezien hij. lichamelijk niet meer in staat is werkzaamhe- den teverrichten. De voorzitter zeide, dat de wet inwilliging van het verzoek niet toelaat, omdat het hier geldt een aanvullingsaanslag. Wie in 1921 belastingplichtig was, werd het automatisch voor de vier maanden in 1922. Mevrouw Slooten-Smit veronderstelde, dat lichameljjke ongesteldheid toch wel een reden voor ontheffing zou zijn. De voorzitter lichtte toe, waarom het in dit geval niet mogelijk was en spr. wees er op, dat de reclame niet wordt afgewezen, maar niet-ontvankelijk verklaard. Wanneer adressant blijkt armlastig te zijn, dan zou de Raad de vordering oninbaar kunnen verkla- ren. Overeenkomstig het voorstel werd beslo- ten. Van den heer Schoorl te Driehuizen was, op grond van art. 13, eerste alinea, van de Onderwijswet, het verzoek ingekomen, om hem voo/ zijn twee kinderen, die de R. K. school te De Rijp bezoeken, als vergoeding van de kosten, voortvloeiende uit dat bezoek, 25 per kind en per jaar toe te kennen. De voorzitter vond deze bepaling in de wet een onmogelijke. Namens B. en W. moest hij echter voorstellen, het verzoek in te willi- gen. Hetgeen de heer Schoorl vraagt, is niet ovcrdreven. Spr.'s bezwaar gaat dan ook niet tegen het bedrag, maar tegen het stelsel. Mevr. Slooten-Smit oordeelde, dat door de wet de gemeenten in een onmogelijken toe- stand zijn gebracht. De heer Slooten stelde voor, om het ver zoek te weigeren. Spr. wist, dat men wettelijk tot de inwilliging verplicht was, maar hij vond het noodig, dat men in hoogste instan ce maar eens vernam, hoe men in de gemeen ten over zoo'n wetgeving dcnkt. De heer Krieks vroeg of het niet beter was, het verzoek in te willigen, dan de kans te loopen, dat er een katholieke sdiool wordt aangevraagd. De heer Smit was v66r weigering. De wet moet herzien worden en als protest tegen de wet was z. i. weigering gewenscht. Met algemeenc stemmerv werd hierop beslo- ten, het verzoek af te wijzen. Van de ingezetenen te Driehuizen Was het verzoe kingekomen, om aldaar een lijnwerker aJn te stellen. De voorzitter zeide, dat dit verzoek krach- tens de verordening naar B. en W. behoorde te worden gerenvoyeerd. Mevr. Slooten-Smit oordeelde, dat het ar- tikel inhoudt, dat B. en W. den lijnwerker benoemen. De Raad mocht er h. i. echter wel op aandringen, dat er iemand bcnoemd werd en spr. vond een lijnwerker daar noodzake- lijk. De voorzitter wees er op, dat het electrisch bedrijf het afgeloopen jaar belangrijke verlie- zen Iced. Spr. ziet het niet donker in; het zal op den duur wel rendoeren, maar om voor het bedrijfje te Driehuizen, dat nooit renda- bel kan worden, een aparte ambtenaar aan te stellen, heeft zijn instemming niet. Het is ook niet noodig; de laatste 3 maanden kwamien geen stoornissen voor. Ook in een gemeente als de Beemster. met een tienmaal zoo groot net als Groot-Schermer, is maar een Lijnwer ker/ De heer Pos schaarde zich aan de zijde van den voorzitter. Van belanghebbenden ver nam spr dat ze zeer tevreden waren over het bedriif Mevr. Slooten-Smit begreep niet, dat er dan een adres was ingekomen met zoowed hand- teekeningen. .De voorzitter verlrlaarda dit op eroBd VMt de psychologie der massa. Het adres werd naar B. en W. verwezen. Op voorstel van B. en W. werd ingevolge het rapport van de Vereeniging van Secreta- rissen en Burgemeesters, besloten, in onder- wijszaken sarnen te werken tegen Alkmaar, om te voorkomen, dat Alkmaar in onderwijs- zaken al te zeer een partijdig standpoint in- neemt. De Raad nam zijn deel in de kosten van. de commissie voor rekening van de gemeente. Van de Openbare Leeszaal te Alkmaar was op grond van het in de gemeente gevestigde correspondentschap, waarbij 15 leden waren aangesloten, het verzoek om subsidie ingeko men. De voorzitter vond de Openbare Leeszaal een mooie instelling. In de gemeente is ech ter een eigen bibliotheek gevestigd en het lag daarom z. i. niet op den weg der gemeente, om de Openbare Leeszaal voor het corres pondentschap te subsidieeren. Bovendien be- gint de gemeente-begrooting reeds met een tekort van 4000 it 5000. De heer Smit stelde voor, om bij wijze van sympathie subsidie te geven. De heer Pos achtte het nuttiger, om dan de eigen bibliotheek uit te breiden. Het voorstel van den heer Slooten werd verworpen met 4 tegen 3 stemmcn. (V66r de heer en mevr. Slooten en de heer Krieks). Op voorstel van B. en W. werd besloten, met alle waardeering voor de fastening, geen aandeel te nemen in de Bank van Nederiand- sche Gemeenten, omdat men het nLet op den weg der gemeente oordeelde, om oaarin ka- pitaal te beleggen, dat men zelf duurder moet leenen. De gemeente kan bovendien van de Boerenleenbank het geld gemakkelijk betrek- ken. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Sta ten werd besloten, een redactioneele wijzl- ging aan te brengen in de verordening op het heffen van biidragen van ontsmettingskosten. Op voorstel van B. en W. werd mede be sloten, om het verzoek van de Ambachts- school, om voor .het afgeloopen jaar nog 68 12 toe te kennen boven de 40 per jaar, die de gemeente reeds per leerling betaalt. niet in te willigen. (Wordt vervolgd). UIT NQOR DSOHARWOUDE. De raad vergaderde Dondexdagmiddag voltallig. Ingekcaneu waren een 8-tal redla- mes op deln H. O. wellke in hand en van de commissie werden gesteM. Ter tafel kwaim het schrijven van het R. K. Schoollbestuiur waarin g.evraagd1 werd om den bouw van een nieuwe R. K. school. In dit verband. \las de voorzitter een schrij ven voor v.an den. minister, waarin diverse medledleeBngen werden gedaan in verb and met aanhangige plannen tot wijlzinging van d'e Qnderwijiswet, welike mediedeelingm B. en ,W. .aanleidmg gaveni om voor te stellen, op het verzoek voorloopig afwijlzend te beschiik- kra. Er zijn nu 297 kinderen in die 6 lokialen. Hot hoogste aantal in een -Mas is 55, wat bij de oude wet 56 mocht zijn, later veranderd was op 4S en waarsdhijnlijk met de laatste wet op 40. Waar het edhter moigdlijik was dat met die nieuwe wet hlet aantal op 56 Wordt te- ruggebracht was het mogeldjik dat de bouw van era nieuwe school niet noodig was om dat dan 336 kinderen geplaatst kunnen wor den. De circulaire van den minister was uitge- gaan met het oog op de besprekingen in de 2e Kamer in verbanld met de vele kosten. 'De beer Keizer had zich. over die zaak In tra inlidh'ten en kreeg diem indr.uk dat de zaak te veel op die lang;e baan geschovra was. Was ze meer serieus behandleM gewiorden, zou ze afgefwikkeld zijn geweest voor de cir culaire van den minister kwam. Wat die zaak zelve betrof was spneker er van overtuigd dat helt voor de gemeente te bezwaadijk werd, vooral waar door de bevol- king van dTie gemeenten gdbruik van de school gdmaalkt wordt. De voorzitter liChtte era ra andier nader toe en wees er o|p, dat het laatste plan 2'1 De cember was ingekomen. Met de beide vorige plannra kon den inspecteur zich niet vereeni- gien. We ziijn in; den Haag geweiest doch zijn aaar van dra ambtenaar niet veel te weten kunnen komen. Hij meende wd, dait de in- specteiur even buitra zijn 'boekije giegaan was. De heer Duijves meenlde, dat er wdnig meer aan te veranderen zal zijln; daar toch zeker de drie maanden verstrekra zijn, na het indienra van het verzoek. De heer Barten, voorstander van bijzon- der onderwijs, decide mede, dat het hem niet aom de school, doch om de gemeente. We en voor onze gemeente roods meer dan genoeg. Oorspronkelijk was mijn doel voor te stellen de sidhoofl in Oudfcarsipel te plaatsen wat de 801 kinderen daar ten goede ziou ko men. De vorige maand hebben we besloten voorloopig uit te stellen voor nader onder- zoek. B. en W. zijn bdji dra onderwijaraad ge weest, waar we den indiruk kregen dat de kans bestaat dat de vorscMlende gemeenten met elkaar de school betalen. Ons grootete bezwaar is diat we er alleen voor opkomen. De secxetaris deelldie nog] mede, dat het ver zoek 21 December was ingekomra ra het be sluit tot .aanhiouden 20 Maart genomra is, zoodat binnen die drie maanden era beslissing is genomen. iMra is niet tegen hdt besluit in beroep ge- komen. De beer Ootjes had gaarne gezien, dat die school' in Zuidsdharwoude of Oudkarspd ge plaatst was. Voor onze kinderen is hier minu te over, zoodat het vioor ons dan niet noodig zou zijn aan die school dieel te nemen. De heer 'Heeman daChit dat aanbouWra aan de bestaande school goedkooper zou zijn. iHiji achtte het onbillijk dat N.-'Scharwoude alleen de school die voor den geheelem Lan- gendijk is mloet betalen. IDe voorzitter merkte op, dat er ook nog 20 uit Hugowaard gehruik van maken. De heer Duijves zou het gewensdhit achlten, dat nog eens met het kerkbestuur geconfe- reerd werd, doch de voorzitter deed voorle- zing van een schrijven waarin werd medege- deeTd, dat het kerkbestuur de weg gaat in- slaan, die het L. O. niet aangeeft. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. met 5 stemmeni voor aangeno men. Tegen stemdie de heer, Duijves, bianco de heer Zut. 'Voorlezing werd gedaan van eeni sChrijven waarin werd medegedeield, dat ook de Kroon afwiiizenidi beschikte op het besliuit van den raad de distributeestrop m 10 jaar af te loa- mr. Noodtgwiwongra wand besloten d« afles- abm ft S Jaar «e dom ■gm&fa&m. 'De gemeemtebegnooting was met eraige opmerkingen texug gekomen. Deze Mwjzigin- geni werden a an gebracht, waardoor de ont- vangsten ra uitgaven werdlen 78175.84>4 ra ae post onvoorzien 4151.30. De verordening op de heffing van school- geld voor het U. L. Onderwijs onderging een aantal adminisitratieve wijzigingen, de mees- ten aangebracht op voorstel van Ged. Staten. IDe sChoolgeldregeling bieeif onveranderd. In dit verb and vroeg de heer DuijVes de aanslia'gbiljetten voor schoolgdd L. O. zoo spoedig] mogelijk uit te reiken. Er was beslo ten om de gelegenheid van maandelijiksche •betaling open ite stelleni, dach er waren nu reeds 4 maanden verstrdken. IDe voorzitter deelldie mede, dat de goedkeu ring er nog niet was, dloch de raad hesloot evengoed1 tot uifcreifcing over te gaan. Daarna sluitin'g. UIT Hoom Men schrijft ons: De verschillende Gummissies zijp geinstal- leerd en komen de werkzaamheden aanvan- gen of.... voortzettra. De installatie-bijeenkomst getuigde van op- gewektheid en lust, om de a.s. gymuastiek- teesten zoo goed mogelijk te doen slagen. De voorzitter der Regelings-commissie, de heer G. J. van Leersum, herinnerde aan het groote succes der feesten, tien jaar geleden gehouden en twdjfelde er niet aan, of door eendrachtige samenwerking zou dit jaar een niet geringer resu'ltaat worden bereikt. Dat de sportwereld van Hoorn veel ver- wachit, blijkt wel uit een uitlating van den voorzitter van het gewest Noord-Hol'land van het Ned. Gymn astiekverbondden heer Mr. N. Groenewegen, die met den heer P. Spaander, penningmeester van het gewest te hebben gehoord: „Als de Gewestelijke uit- voering m Hoorm- is, dan loopt ',t op rolle- tjes." Dat ook dit jaar een zoo goed getui- genis zal kunnen worden gegeven, valt niet te befwijfelen'. Hioora heeft een naam op te houiden em zal zorgen;, dat het den turners zoo aangenaam mogelijk zal worden ge- maakt. 'Dat de commissies vol goeden moed zijn, bleek wel uit de besprekingen. Men rekent op een zeer druk bezoek en men vertrouwt daar om wedierkeerig oj> de onmisbare wedewer- king der ingezetenen. Van verschillende zij- den, o.a. door den Burgemeester is die reeds toegezegd. Versdiidiende commissies zijn reeds met de voorbereidingen begonnen en kwamen met plannra iter tafel. Hoewel deze nog niet voor publiciteit geschikt zijn, kunnen we reeds nu de verzekering geven, dat 1 en 2 Juli voor Hloorn dagen van groote beteeke- nis zullen zijn. Niet alleen uit sportief oog- puot, maar ook, om de uit te schrijven' fees- telijikheden, die oorzaak zullen zijn, dat be- halVe de turners, ook zeer velen naar Hoorn zullen komen, om die feesten mede .te ma ken. We 'kunnen nog mededeelen, dat ook de ge westelijke wedstrijiden, die anders in Amster dam woren gehouen, in Hoorn zullen plaats vinden en dat de Technische Commissie, die de keuze haid; tusscheni het land aan den Buitanluiendijk en dat aan den Westersin- gel, het laatste heeft goedgekeurd. Voor de zakenmienschen een §oede tijiding! De voorzitter hoopte in z'n slotwoord, dat ook na deze Gewestelijke uitvoering zal kunnen worden gezegd, dat U.d.I.W.v.O. een paarl is aan de Kroon' van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Wij zegen het hem na en voegen daaraan toe het vertrouwen, dat geheel1 Hoorn zal wil- ten medewerken, om de vereeniging in de inoeilijke weken van voorbereiding zoo krach- tig mogeliijlk te steunen en om te maken, dat ook nu „alles op rolletjes zal kunnen loo pen." UIT St. PANCRAS. 'De raad' dezer gemeente was gisteravond in voltallige vergadering bijeen. Ingekomen was de koninklijke goedkeu ring op de schoolgeldheffing voor lager en vervolgonderwijs. Ged. Staten zondra goed gekeurd' terug het kohier H. O. en honden belasting. De uitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1'897 bedxaagt 320. Deze zal in het vervoilg bellangrijk hooger zijn1, omdat de af- trek in verband met het lager onderwijs te vervallen. Daardoor wordt het bijma 1300 gulden. Ingekomen is het verslag van de ge zondheidscommissie en het gemeente ver slag. Van de vereeniging Ons Belang was een schrijVen ingekomen, waarin verzocht werd adhesie te betuigen op een door hen aan den minister te richten acres waarin verzocht wordlt bij de halite aan te brengen: een hek tusschen de rails, een tochtdeur in de abrie, behoorlijke verlichiting en verwarming van de abrie en verlichting van het perron, een en andier te bevorderen van de openbare vei- 'ligheid en gezondheid. Tevens werd verzocht om een bijdrage van 15 gulden voor de te maikra kosten. Mede- gedeeld werd dial eenzelfdie verzoek naar de gemeenitebesturra van Koedijk en Oudorp ge- gaan is. B. en W. waren van de wenschelijikheid de zer verbeteringen overtuigd en stelddn voor tot het een zoowel al het ander te beslui- ten. IDe raadi ging daarmee accoord, zoodat be sloten werd 'adhesie te betuigen en 15 gulden bij te dragra. De af- en overschriiyingen werden geregeld op een bedrag van 1817,26 em betalingen uit onvoorzien toegestaan op een- bedrag van 214,68. Ter uitvoering van de vleeschkeuringswet, zoo deelde de voorzitter mede, staan twee wegen open. We kumnien een gemeenschappe- ijlike regeling aangaan met Koedijk Schoori en WarTnenhuizcn, w-aardoor we een keur- meester en een hulpkeurmeester zullen heb ben1 te'benoemen, in welk geval de slagers aan huis kunnen blajiven slachten en we kun nen gehruik maken van het abattoir te Alk maar, waar dan alle vee, door de betrokken Slagers kan worden1 geslachit. In beide geval- len zullen de keurloonen niet zoo heel veel vensehillen. Sl'achting in het abattoir zal voor de gemeente jaarliijlks 10 cent per inwoner kosten. 'De voorzitter heeft met de plaatselijlkc sla gers geoonfereerd1, waarbij1 bleek, dat ze verre de voorkeur gavem aan het slachten in het abattoir, omdat ze vreesden dat de keur- meester niet steeds bij: de hand1 zou zijn, op da tijjdea sis as hem neodig haddan. fk Veer vaa IQampea aefde veal veer deee regeling te gevoelra, mits er voor gezorgd wordt dat de eerste tien jaar de kosten met hooger kunnen worden1. De voorzitter deelde mede, dat een en ander bij contract geregeld wordt, nader door den' raad te regelen. Besltoten werd tot aansluiting aan het abattoir te Alkmaar. De verordening op de keuring van vleesch werd hienma vastgestdd, waarna de vergade ring door den voorzitter werd' geslotra. UIT AKERSLOOT. Donderdagavond gaf de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" hare laatste openbare uitvoe ring in dit seizoen in het cafe van den heer Groen. De opkomst had beter kunnen zijn. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Als de kersen bloeien". Op het laatste oogenblik bleek, dat een der speters, de heer Wilbrink, door ziekte verhinderd was dezen avond op te treden. Bereidwillig en op meesterlijke wij ze werd zijn rol door den heer da. Bakker vervuld. Dat er durf bij de leden van „Nieuw Le ven zit om dit stuk op te voeren, bevreemdde ons niet, want nog steeds gaat de vereeni ging, wat rolvastheid en voordracht betreft, vooruit, hetwelk ook Donderdagavond weer opnieuw is gebleken, daar alle spelers hun beste beratje hebben voorgezet om het pu- bliek te amuseeren Ze zijn daarin .dan ook volkomen .geslaagd, getuige het applaus na ieder bedrijf. 't Is niet mogelijk om in details te treden, maar de rol van Johan Kramer, opgevoerd door den heer G. Otte, verdient vermelding, zoo kranig als dit door genoemden heer voor het voetlicht werd gebracht. De grimage van de spelers was geheel be- langloos gedaan voor de vereeniging door den heer S Visser te Alkmaar. idc in alle dee- len eer van ziin werk heeft gehad, en daar door veel heeft bijgedragra om het geheel te doen slagen Een gezellig bal besloot dra avond. UIT BERGEN. Het gaat goed met ons gemeentelijk electri- citeitsbedrijf. Naar wij vernemen wordt door de gunstige financieele resultateii van 1921 en tengevolge van den lageren kolenprija de stroomprijs voor de aangeslotenen met in- gang van 1 Mei met vier cent per K.W.'U. ver- laagd. A s. Maandag kost de electriciteit te Bra- gen 27 cent per K.W.U. voor het licht en 8 cent voor kracht, verwarming enz. buiten de lichturen. Deze mededeeling zal zeker door de be- volking met instemming worden vernomen. Waar Bergen een net bezit, in den goedkoo- pen tijd gemaakt, en de kolenprijs reeds ge- ruimen tijd zoo laag is als voor den oorlog, daar had reeds veel eerder de stroomprijs ver- laagd moeten worden. Het bedrijf is winstgevend, maar daardoor staat nog niet vast, of het zoo ecenomisch mogelijk beheerd wordt. Het is ons bekend, dat over het algemeen de meters al spoedig aan de bedrijven een 10 pet schade berokkenen. Dit valt door het ijkeu der meters te controleeren, doch daarvan is ons in Bergen niets bekend. Voorts weten wij, dat bij tal van aangeslo tenen het kracht- en verwarmingsverbruik be- rekend wordt naar het vermeerderd gebruik ria de aanschaffirig van de daarvoor te ge- bruiken ingredienten. EXt geschiedde omdat men toentertijd moeilijk meters kon krijgen, doch daarvan is nu geen sprake. Het kan op den duur niet door den beugel, dat de 6en voor verwarmingsverbruik in de lichturen 8 cent en de ander 27 oeint per Ki- lowatuur betaalt. In elke andere overeenkomstig de gemeen- tewet bestuurde gemeente beslist voorts de Raad over de verhooging of verlaging van den stroomprijs. In Bergen schijnt zulks maar door de com- misise buiten den Raad om te kunnen gebeu- ren. De commissie doet zulks op grond van de door den raad verleende machtiging op grond van de kolenclaausule, maar al betreft het hier nu een prijsverlaging, toch heeft deze wijze van doen onze sympathie niet. aange zien de raad zijn bevoegdheden benoort te behouden, vooral nu de kolenprijs meer sta- biel is geworden is het gewenscht, dat de raad de aan de commissie verleende machtiging weer intrekt. (Bt«a dUaitaaiktadlagea.) Jb. HARTLAND, Koningsweg B 69, Handel in 2e handsch Kinderwagens, Sport- karren, Ledikantra, Bedden, enz. KONINGS WEG B 69 naast Klaas Verwer. Een mood en goed onderhouden KAMER- ORGEL TE KOOP. Brieven onder letter V 529 bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGID eeni gebruikte doch in' gioedra staat zijnde CONSTRUC- TIEDOOS fcfslt Mecano of Marcklin. Brie ven met prijsopgaaf onder letter Z 532 bur. van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN EE'N Ma TOR, merk Harley Davidson. iNOORDERKADE 19. Heeft u nog net gednagen H'EEREN- KLEDDIiNiG op te ruimen, ik geef daar veel geld voor. K. VAN TH'IJN, Gr. Nieuwland 314. TE KOOP een prima GRAMOPHOON met 23 platen. Adres Eikelenbergstraat 21. Zeer biHlijk te koop 2 BESTE KORIVEN BlIJEN. Te bevragen adv.-bureau Wed. J. B. DE JONlGE, Bergen. TE KOOP: goed onderhouden HEEREN- FIETS en K'LNIDERWAGE N KINH EI M'STR A AT 36. TE KOOP JONIGEHEEREN COSTUUM prijs Ambacahtsschool. Adres Bureau van dit blad. Wegens plaatsgebrek TE KOOP era goed onderhouden HEERENR'IJWIEL met nieu we banden. Prijs 35. DRUIVENLAAN 49. TE' KOOP EEN FRAN190HIE PIANO. Te bevragen Bureau van dit blad. GEBRUIKT DAMESKIJWIEL TE KOOP. S. KOEDEM.EIJ, Noawterlcada 2S TO KOOP Mjha nlcuwa HEERENFTETS. APPELSTEEG 5. TE KOOP EEN VOUWWAOENTJ'E met kapje in goeden staat zijnde. Te bevr. Snaarjnanslaan 141. Best werkende NAA'IMACHIINE TE KOOP 7, 6 mooie Stoelen met leerdodk 20; een ronde en een ovale Tafel /ll; ra 12, Schuiftafd 10, Vouwstoel J 7. MOLE'NiBEURT 24 (geslbten zijnde Heul 17 (boven.) IEEN OASLAMP TE KOOP. Adres METIU9STRAAT No. 1. TE KOOP EiEN PENSION'FORNUIiS, wit emaille ra emaille badkuip met geiijser. Te bevragen 2de Tuindwarsstraat 19. DAME'SRiIJWI'ELEN TE KOOP, gebnuikt doch zeer soiled (jxrijizen billijki). Aanhang- motorrijwiel (Opel) zonder eenige gebreken. Agentuur en Cammissiehandel Luttikr Ouidiorp 33 (bovra.) PRAOHT VHLITAIRE SOHOEINEN iets gdbruikt, nieuw van binnen en met war terkap en dnibbele kolen en hakkeiv bijfcon- d'eir mooi, vanaf 2 per paar bij' D. MUL DER, Laat No. 32 boven. Let s. v. p. op 't juiste adres. TE KOOP EEN VOETBAL, zoo goed als nieuw. Te bevr agent FRIESCHE BRUO 2. Wegens plaatsgebrek te koop, goed onder houden TR'AP-NAAIMACH'I'NETe bevra gen TQUS6AINTSTRAAT 6. TE KOOP era zoo goed) als nieuwe KIN- DERWAGEN. Te bevragen bureau van dit blad. 2 TOOMBANKEN TE KOOP. 3TATIONSTRAAT 17, Bergen Kunst en Wetenschappen Sport lOO'RFBAL. K. V. K. V. I speelt morgeni in Castricum tegra. D. O. S. I ue domi-finale voor den1 N. H. K. B.-tnolen. D. O. S., kampioem van de 2e klasse, sloeg de vorige week Roda II uit de le klas met sprekende cijlfers (5—1en bewees daarmee niot in die 2e klasse thuis te behooren. Als die K. V.-ers dit gped beseffen en: hun tegenistander niet onderscthatte'n, dan zijin we overtuigd! dat K- V. K. V. ziidh in de finale zal plaatsen. VOETBAL IN ENGELAND. Liverpool kamp'wen. Ofschoon er in de Eneelsche eerste klasse nog door de meeste clubs wedstrijden moeten worden gespeeld, is Liverpool reeds defini- tief kampioein met 55 punten in 40 wed strijden en een doelgem. van 5833. Liverpool is ongetwijfdd! de club, die 't kampioenschap beslist heeft verdiend. Geen enkele club heeft zoo constant goed gespeeld. 't Is vooral de builtengewone eenheid in de ploeg, die Liverpool zoo sterk maa'kt. De club heeft slechts zes wedstrijden verloren (vijf uit en edn thuis tegen die Bolton Wanderes120). Dat er slechts 33 goals tegen- Liverpool zijn gescoord pleit voor de sterke verdediging. De held van die verdediging is zonder eenige tegenspraak de keeper Elisha Scott, die in Engeland algemeen erkend wordt 'als de beste keeper der wereld. De backs Lucas en M' Kinlay zijn beiden internationaal, maar ook de twee reserves Longroorth en Parry b'eken zoo goed, dat de verdediging hoegenaamd niet verzwakt werd, als zij: moesten invallen. In da half-lime hebben bijna geregeld ge- tpatld M'Nab, "57actewoirth en Bromilow, No. 101. 1922. TOONKUNST. George Friedrich Handel, in 1685 te Halle geboren, den 14den April 1759 overleden, i» vooral beroemd geworden door zijn oratori, urn's, waarvan „der Messias", „Judas Macca* beus" en „Josua" nog tot op den huidigen dag de belangstelling hebben der groote koorver, eenigingen. Het oratorium „Josua" werd gc» componeerd in 1747. 17 Juli zette de meester zich aan den arbeid en 19 Aug. daaraanvob gende werd het voltooid, sprekend bewijs van het vlugge werken van dezen componist. Onze Toonkunstzangvereeniging nam het voor de tweede seizoen»uitvoering in studie, en blokte er tal van weken op, waarover nie» mand zich zal verwonderen, wanneer hij wect men doorbladere de partituur maar eens wat er, om een aannemelijke uitvoering tot stand te brengen, voor vereischt wordt. 'tis wel een lange repetitietijd geweest, maar men heeft dan ook tot resultaat, dat men Vrijdagavond, 28 April, een uitvoering gege« ven heeft die gehoord mocht worden, dat alien medeVerkenden, en niet't minst den directeur, den heer Oushoorn, ^of toekomt voor het geen men heeft gepresteerd. En daarom ook heeft het zoo bizonder goed gedaan dat het eerelid mej. Oort, de talents voile pianiste, we zouden haast zeggen, de voor „Toonkunst" onmisbare door leden der zangvereenigingen van strijkorkest, bij monde van 6en hunner gehuldigd is in een hoogst waardeerend toespraakje, gevolgd door het aanbieden van bloemen. Langdurig applaus vertolkte de gevoelens der aanwezigen na deze huldebetuiging. 't Orkest had nauwelijks een paar maten van de inleiding gespeeld en men had den Handel* stijl al te pakken ook, die, indicn het noodig ware, nog duidelijker gemaakt werd door de reeksen noten, die de componist dikwijls op £6n lettergreep schrijft, en waarvan de uitvoe* ring voor de zengeressen en zangers een goe« de oefening in adembeheersching is. Koor zeer goed. Orkest uitstekend, vol van toon in de instrumental inleidingen, beschei* den in het begeleiden der solisten. Die solisten waren onze stadgenooten mevr. de Langevan Rijn (sopraan), mej. Veenen* bos (alt) die al zeer spoedig bloemen ontving, en de heeren Vellinga, tenor, uit Amsterdam, die onvoorbereid de plaats van den heer van Kempen innam, en daardoor erkentelijkheid verdient voor de wijze waarop deze zanger de Josuapartij weergaf, en de heer Ravelli, bus, uit's Gravenhage. N« deze uitweiding voel ik er nlets voor il» tels van koren of solo's af te schrijven, daar» mede te kennen willende geven wat mooi of heel mooi of misschien wat minder mooige» weest is. Slechts dit nog: de solisten waren volkomen voor hun taak berekend en het ge« heel nog eens in herinnering brengend zij het slot een voor alien hartgrondig „bravo". A. K.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 9