DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 103 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. DIt nnmmer bestaat nit 2 blades ihoniieinontsprijs blj roornitbetftlins per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. liewij&n. 6 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulinte Brievem franco N.V. lloek- en llandelsdr. v.li. llernis. Coster Zoon. Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactie No. 33. DIlVSDAG Direeieur11. KRAK. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. o f Btiifeealaiftd. DE CONFERENTIE TE GENUA. Subcommissie nummer een heeft den Zon- dag besteed aan het opstellen der laatste ar- tikelen der nota aan de sovjet-delegatie. Men is het thans eens geworderl over de inleiding van het memorandum, welke slechts heel wei- nig afwijkt van het Britsche ontwerp. Er wordt de houding in uiteengezet van het ove- rige Europa tegenover Ruslandi en wat ieder land bereid is te doen om Rusland te helpen. Het denkbeeld wordt er in omtwikkeld, dat Rusland en Europa wederzijds afhankelijk zijn van een hervatting van den handel net elkaar en er wordt in beloofd, dat de invoer in Rusland van levensbehoeften weder zal be- ginnen, „zoodat er weder zekerheid is gescha- pen in Rusland voor de vroegere eigenaars en de schlden zijn erkeud." Er wordt verwe- zen naar de installing van een internationaal consortium met een kapitaal van twintig millioen pond voor wederopbouw-doeleinden met de mogelijkheid van de vergrooting van dit kapitaal en ander faciliteiten, te verleenen door de nationale banken, worden eveneens vermeld. De Britsche regeering kan de wet tot be- vordering van den handel bezigen voor doel- einden van den handel met Rusland en het parlement kan worden uitgenoodigd' den som van 25 millioen pond sterling te verhoogen, reeds voor dit doel toegestaan. Het Britsche export-credieten-stelsel, dat transacties ga- randeert tot een maximum van 26 millioen pond, waarvan tot dusver voor slechts 11 millioen is gebruik gemaakt, kan eveneens voor den Russischen handel worden gebezigd. De verdere tekst bevat de volgende punten 1Rusland zal overeen'komstig die resoflu- ties van Cannes alle openbare schulden van voormalige regeeringen moeten erkennen. 2. De geallieerden weigeren de verant- woordelijkheid te aanvaarden voor de verlie- zen welke na den oorlog en1 tijdens de revolu- tie in Rusland zijn geleden. 3. Zoodra punt 1 en 2 zijn aangenomen, zullen de geallieerden aan hun parlementen een voorstel doen tot reductie van de terug te betalen bedragen, terwijl dan tevens een ter- mijnregeling alsmede de rentevoet zullen wor den vastgesteld. 4. De verplichtingen van de Sovjet-regee- ring tegenover andere mogendheden zullen' gelijkelijk krachtens paragraaf 3 worden gc- regeld. De Russnsche banksaldo's in het buitenland zullen niet worden in beslag genomen, maar de rekening der oorlogsschulden zal hiennede worden gecrediteerd. Ten slotte moet het Roemeensche deposito te Moskou worden teruggegeven. De politieke sub-commissie der conlerentie moet de nota nog goedkeuren. DE PAUS -EN GENUA. De Paus heeft tot den kardinaal-staats- Becretaris een brief gerichjt. waarin hij de be- zorgdtoid nit, waarmede ae Heiliige Stoel de werkzaamheden der contferemtie te Genua volet De Paus wenscht levendig; dat de conferentie succes zal hebben voor net gelu'k der wereld en den algemeenen wede; hij1 zegt verder, dat men niet zonder te beven kan denlken iaan de raanpen, die uiit een mis- Making der conferentie zouden voontvloeien. DE TOESTAND IN IERLAND. De voorloopige regeering van Zuid-Ierland is vast besloten, in Jun-i algemeene verkie- zingen uit te schrijven en zich niet te storen aan het verzet van De Valera c.s. De leiders zijn alleszins tevreden over de toegenomen discipline in het Vrijstaatleger, dat gedurende de beide laatste weken meermalen met succes is opgetreden. Uit Londonderry wordt gemeld, dat ben- den gewapende opstandige rcpublikeinsche troepcn bedrijvigneid ontwikkelen op de grens van Derry en Donegal, Zij houden au to's aan, die uit Londonderry naar den Vriji- staat gaan In het district Templemore van het graaf- schap Tipperary zijn ae spoorlijnen opgebro- ken, bruggen vemield en wegen geblokkeerd. De Protestanten zijn giewaarschuwd om ver- schillende districten te verlaten. FRANSCHE SPOORWAGENS VOOR POLEN. Volgens een bericht uit Warschau onder- handelt de Poolsche regeering met Frankrijk over de levering van 15.000 goederenwagons. In verband daarmede zou aan Polen een Fransche- leening voor 20 jaar worden toege staan. In het koopcontract wordt o. m. be- paald, dat Frankrijk in geval van een mobili- satie recht heeft om de wagons te gebruiken. Men schijnt in Frankrijk dus al rekening te houden met de mogelijkheid van mobilisatie. Tegen Duitschland? IDE OVEHSTROOMIING' VAN DE MIS SISSIPPI. 'Naar uit New-York aan de „Daily Chro nicle" wordt gemeld, hebben ten gevolge van de overstroomiug van de Mississippi reeds 10.000 personen hun woniingem moeten verla ten, iterwijl gevreesd wordt, dat niog 25.000 pensonen eenzelfde lot wacht. De door de ovenstrooming aangerichte schade wordt op 4 millioen1 dollar geschat. GEHEIM'ZINNIGE MOORDEN. Wanneer producenten van den sensatie- film en van d'e penny-dreadful ooit verlegen mochten zitten om gegevens voor een nieuw trilbeeld of een nieuwen „shocker", behooves zij maar een Amerikaansche courant ter hand te n:men. Daarin vinden zij altijd wel iets, dat hun dienstig kan zijn. Zoo b.v. het vol gende: „De New-Yorksche politic is Vrij- dag voor den dag gekomen met de verrassen- de theorie, dat er in New-York (stad) een hel- sche giftmenger aan het werk is. Deze theorie moet dan dienen ter verklaring van een ge- heimzinnige gebeurtenis: den plotselingen dood in een hotel van het bejaarae en ver- mogende echtpaar Fremont Jackson. De echtgenoot was 72, mevr. Jackson 60. Men vond hen, geheel gekleed, in het balver- trek, dat tot hun learners behoorde. De om- standigheden bij dit plotseling overlijden wijr zen er op, dat beiden vrijwel tegelijkertijd ziin neergevfld, door een of ander geheim vergift, omtrent wellcs aard men nog geen aanwijzingen heeft kunnen vinden. Dit is het derde geval van dezen aard in New-York gedurende de laatste weken. Een der slachtoffers was een mooie, jonge danse- res De ooiltie denkt. dat men hier te doen heeft met een gek. die beheerscht wordt door den drang. menschen met vergift om het le- ven te brengen op geheime en zoo artistiek mogelijke wijze d. i. een wijze, die de kans op ontdekklng tot een minimum beperkt". 1-MEWIEIRIiNO IN DUITSCHLAND. Over de Mei-demonstraties in Ehiitschland deelt het Hbld. mede: Te Leipzig kwam het voor de undversiteit tot een bloedig incident. Op het voorplein werd een gemeeiischappelij- ke demonstratie van alle soc. partijen gehou- den. Plotselimg werd, vermoedelijk door studenten, de rijksvlag van het dak der uni- versiteit neergehaald en de universitedtsvlag halfstok geheschen. De menigte trachtte het gebouw binnen te dringen, dat evenwel sloten was. Eenige arbeidersleiders poog< vergeefs de menigte te kalmeeren. Een aantal arbeiders wtist een' zdjingang binnen en zoo op het dak te komen. Zij scheurden de vlag af en wierpen haar op straat, waar zij door de me nigte werd vemield. Toen de arbeiders naar de straat wilden terugkeeren, werden zij in het gebouw door agenten aangehouden. Er ontstond een handgemeen, waarbij de agen ten van de blanke wapens gebruiic maakten. Vel arbeiders werden zwaar gewond. Te Mdinchen hadden de betoogingen een kalm verloop. De Franschman Grumbach hield een korte toespraak. Alle bladen te Miinchen zijn verschenen. Te Berlijn was de deelneming zoo gTOot, als de beiae laatste jaren alleen is voorgeko- men bij de betooging tot bescherming der re- publiek in Augustus 1921. Vooraan in den stoet liepen kinderen in feestkleedij en met bloemen. De onafhankelijken droegen roode vlaggen, de communisten eveneens, doch met de sovjetster of met gekruiste hamer en sik- kel. De meerderheidssocialisten zag men in den regel alleen met zwart-rood-gouden ba- nieren met de opschriften der vereenigingen of dier afdeelingen. OveraT 'topnde zich bij. de demonstranten een sterke vijandige gezmd- heid. tegen het werkwillige trampersoneel. Vele werkwilligen werden aangevallen en zwaar mishandeld. Nagenoeg tijdens den heelen duur van het vwrbijtrekken dier menigte werden zij genoodzaakt hun wagens te la ten stilstaan. De chauffeurs en aapjeskoetsiers ondCrvonden hetzelfde. 'DC politie had eew moeilijllce taak. Men sloeg geen acht op haar wenken, zoodat er vele incidenten voorvielen, die evenwel door het verstandig optreden der agenten ten slot te goed afliepen. Op ongeveer 25 plaatsen werden toespra- ken gehouden. De demonstraties zelf verlie- pen zonder inddenten. De auto van een Amerikaanschen kapitein te Mlainiz kwam ten gevolge van een ver- keerd genomen draal te midden van een op- tocht 1-Meibetoogers terecht. Deze bestonm- den in hum woede den auto. Toen de kapitein dat zag, itrok hij zijn revolver. Edn staker trachtte hjemi ite omtwapenen; het schot af, de officier werd aan den schouder fen en zakte ineen. De chauffeur, die hem te hulp wiide Snellen, werd afgeranseld. De Fransche gendarmerie airresteende verschei- dene personen, HET 1-MEIFEEST IN BELGI6. De lMei-dag is in Belgifi kalm verloo- pen. De Brusselsche tramdienst is, in tegen- stelling met het vorig jaar, normaal geweest en alle cafe's en restaurants zijln geopend ge- bleven. Het aantal betoogers was minder tal- rijk dan vorige jaren, daar nu de sodalisten geen deel meer uitmaken van de regeering en van den gemeenteraad, aan het rijks- en- ge- meentepersoneel slechts vrijaf werd gegeven in ruil voor een vacantiedag. In het geheele land werd gedemonstreerd voor de hervatting van de betrekkingen met Rusland, voor steun aan de Russische noodlij- denden en tegen de schadeloosstellingspoli- tiek der geallieerde regeeringen. In de mijnstreek lag het werk bijna overal stil. De treinenloop was normaal. De machi- nisten en stokers hadden de locomotieven met vlaggen en bloemen getooid. In de spoorweg- werkplaatsen ontbrak echter een groot aantal arbeiders. Voor zoover tot dusverre bekend, hebben zich nergens inddenten voorgedaan, DE 1 -MEI-VIERING TE LONDEN. De socialistische en communistische par tijen betoogden te zamen met de verschillende vakvereenigingen. Ondanks het slechte weer was er vrij veel animo. In de meeting werd een motie aangenomen, waarin.' o. a. wordt aangedrongen op erkenning van sovjet-Rus- land en de ontruiming van Siberie door de Japanners. Na afloop van de betooging in' Hyde-park trok een deel van de betoogers naar de Ja- pansche ambassade, waar een deputatie werd togelaten voor het overhandigen van de aan genomen motie, waarin o. a. de ontruiming van Siberie wordt verlangd. De leider van de deputatie deelde later me de, dat de Japansche ambassadeur te Genua vertoeft, maar dat de motie aan hem zal wor den opgezonden, en, indien van hem geen bevredigend antwoord wordt ontvangen, zal iederen avond voor de Japansche ambassade een betooging worden gehouden. DE 1-MEI-VIERING IN FRANKRIJK. De dag van gisteren is in Frankrijk verloopen. Alleen in de bouwvakken en de metaafnijverheid was van een staking sprake. Er reden slechts weinig taxi's, en dit was fei- telijk het eenige, waardoor men' herinnerd werd aan de viering van den sodalistendag. De gemeentelijke verkeersmiddelen function- neerden als gewoonlijk, evenals de overige openbare diensten, de gasfabrieken, waterlei- ding en electrische centrales. Van de bestuur- ders van trams en motorbussen staakte slechts een zeer gering percentage. Volgens de op de departementen ontvangen telegrammen, is de orde 'smorgens nergens verstoord. De staking, die nergens algemeen is, is in de bevrijde gebieden niet noemens- waard. VERIBUROEN WAPENEIN. De Berlijnsche politie heeft te Schmargen- dorf bij Berlijini, in een' kleine wooing een groote hioeveelheid wapenen en mumitie ge- vonden, siamen met ieder veextig karabijnen, 153 kisteni met ieder vijftig stuKs 7.7 c.M. granaten, 17 'kisten met hand'gran atem, eeni ge kisten met mumiitie voor miadiiinegeweren, twee kisten met iedier 10.000 geweerpatro- men en 23 kisten met lailerlei ander oorlogs- tuig. DF iKONING VAN ZWEDEN. Het auito-ooigeluk vani den koming van Zweden heeft emsitiger gevolgen gehad dan men aanvankdijk vermoed.de. iDrie ribben der l'inkerzijlde zijn gebrokeo, hetgean gepaard ging met eeni blo^duitstorting in de hartspie- ren. De genezing zal geruimen tijd duren. De terugreis van den ikoning naar Zweden is voor onfoepaalden tijd uitgcsteld. IHET N1A1BIJE OOSTEN. •De Turksche minister van' buiitenianidsche zafcen heeft aam de Hooge geallieende oom- miissarissen het antwoord der Porte op het bemiddelingsvoorsteT der geallieerden1 over- hanidigd. Zij aanvaardt de door de geallieer den voorgestelde voorwaadden als geheel, doch behoudt zich' het recht voor, eenige bij- zonderheden' te besppreken. De Porte ver- zocht deni geallieeraeni mogendheden, een stad te kiezm, waar een desbetreffenlde con ferentie zou kunnen bijeerikomen. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID De eerste economische sub-commissie heeft, zooals men weet, een sped ale sub-commissie voor arbeidskwesties naast zich, aan welke speciaal het onderzoek is opgedragen van het voorstel van het I. V. V. en van die Duitsche voorstellen ter bestrijding der werkloosheid. Daarin zijn vertegenwoordigd Duitschland, Belgi6. Frankriik, Groot-Britanni6, Italifi, Ja pan, Nederlana, Noorwegen, Polen en 'Zwit- serland. Bij de Maandag gehouden zltting was ver der uitgenoodigd de voorzitter van net Intern. Arbeidsbureau. De president van het Fransche contrale ar beidsbureau Fagnot verklaarde, dat de Duit sche voorstellen een bruikbaren grondslag vormden voor de bespreldngcn over de werk loosheid, De voorstellen werden door den Duitschcn verterenwoordiger kort besproken. Ingrijpcn- de verbeterlngen kunnen er tengevolge van het nauwe verband tusschcn de werkloosheid en de algemeene economische crisis eerst na iaren ontstaan. In het biizonder moet gelct worden op de gevolgen der valutaschomme- Hngen. Do Nederlanlsrhe vertegenwoordiger stel- de voor, dat men bii de landen. die de conven- ties van Washington, Genua en Qenfcve om trent den 8-urendag nog niet hebben geratifi- ceerd, op zoo spoedig mogeliike ratfficatie moet aandringen, opdat de werklust der af- Hpid"r<? met hand en hoofd niet door de be- sf^ande onzeVerheid worde gedoofd. BlRiriEPWlTSSIEONG TU9SOHEN TSJIT- SJERiIN EN BARTHOU. Tsjiitsjerim.heeft in een brief aam Barthou verklaard, dat het vendrag van Rapallo geen geheime miliitaire of poli'tieke clausule bevat en aandringt op een goede verhouding tus- schen' Rusland en) Frankriik. Barthou heeft aan Tsjiitsjerim gemdd, dat hij zdjlm brief had mieegedeeld in) de officieuze bijeenkomst der eerste suboommissie benevens main Poin- care. Aan het slot verwijst Barthou naar de zimsniede, wiaarbij' aani Frankrijk een' vijandi ge houding tegenover Rusland- wordt toege- schreven. HSjl verzekert dat Frankrijk voor Rbsliand, zijn trouwe oondigenoot in den oorlog gedurende dirie jaar, gevoelens van oude vriendschap heeft bewiaard. DEIN METEORIET. Ter hoogte van Eeaside Park, een bad- plaats in den staat New-Yersey, is Zondag een reusadhtige vuurbol in zee gevallen. Daarbij had een omtploffing plaats, die 50 K.M. van de kust werd gehoord. Te Seaside Park vlogen de ruiten aan stukken. Een mi- nuut of wat na de explosie dreef de zeewind schadelijke dampen aan, die zoo sterk was, dait de menschen met zakdoeken voor den mond moesten loopen. Volgens Edmund Honey, de curator van de geodogische afdeeling van het Amerikaan sche Museum van Niatuurlijke Histiorie, is men er zeker van, dat men hier te doen hleeft gehad met een meteodet van aanzienlijke af- metingen. Een dergelijk verschijhsel was iets later waargenomen op ongeveer 20 Eng. mijl ten westen van Los Angelos, in California. Ook daar een meteoor, die er zeer opmerkelijk uit- zag en door geschoolde waamemers geschat werd op „twintigmaal zoo helder als Venus." iDe metieoor sprong uit elkaar, torn het voor- werp nog siecnts kort van dm grond ver- wijderd was. EEN ((WONDERDOKTER'' OVERLEDEN. Een collega van „professor" Otto-Otto, uit Brunswijk, die zoo nu en dan ons land be- zoekt om wonderen te verrichtm en zieken van hun (zenuw-)kwalen te genezen, is over- leden, n.l. de alombekende wonderdokter van Homburg Gustav MiillerCzemy. Duizenden en duizenden gasten heeft hij in den loop der jaren naar Homburg getrokken. Boeren en boerinnen, stedelingen, vrouwen en mannen, jongen en ouden kwamen in auto's en rijjtui- feu naar hem toe. Dagenlang moesten de zie- en wachten, voordat Zij bij hem toegelaten werden. Intusschen werd dan onder hen een blaad- je verkocht, om zich den tijd te dooden, waar in allerlei dlankbetuigingen enz. te lezen waren. Dan werden de wachtenden in groe- pen tot hem toegelaten. In een toespraak maakte de wonderdokter dan gewag van zijn gave van de talloozen, die bij hem genezing hadaen gevonden, nadat zij door ande geven. Met een zegen besloot hij geregeld zijn redevoenng maidat hij de woorden had gesproken„Denkt toren waren opgegeven ere dok- et een algemeenen nu alien slechts aan uw ziekte, aan Gods ge- nade en aan de kracht, welke H:ij mij gegeven heeft en ge zult gezond worden, menigem pas over eenigen tijd". Nta deze gratis-genezing en bloc konden de liefhebbers een particulier consult vragen, waaivoor dan behooriijkToetaald moest wor den. Muller—Czemy heeft millioenen verdiend verzekert de Hamburgsche correspondent van de „Lokal Anz." KORTE BERICHTEN. De Poolsche zaakgelastigde te Moskou heeft aan de sovjetregeering een nota over- handigd, waarin, ingevolge art 7 van het verdrag van Riga, de teruggave gevraagd wordt van de eigendommer. der Poolsche ker- ken en religieuze vereenigingen in Rusland. Henry Jaooby, de achttienjarige chas seur,, die eenige maanden geleden Lady White in het West-End Hotel te Londen ver- moorddlei, is ter dood veroordeeld. Hijl hoordie -het vonnis zonder uiterlijke ontroering aan. Naar „Berlinske Tidende" meldt, heeft de sovjet-regeering een verordening uitge- onbegrensde hoeveelheid geld', zilver, platma en edelsteenen in hun bezit mogen hebben, en deze voor den vrijien handel mogen gebruiken. Zondiagavond is in een der hoofdsfraten van Sofia een bom geworpen, waardoor twee jonge personen gedood en vele gewond1 wer den. De dader, vermoeddijk em communist, wist te ontkomen. In hun striid! tegen Raisoeli hebben de Spanjaardm in Marokko zware verliezen ge leden. Uit Genua wordt gemeld In ingewijde kringen der conferentie verwacht men met ze kerheid, dat do conferentie tegen het einde van deze week definitief zal worden gesfloten. Uit Genua wordt gemdd: Naar uit Russische bron verlddt, wor den te Genua ooderhandelingen gevoerd door de bolsjewiki met vertegenwoordigers van Engelsche, Nederlandlsche, Belgische en Duit sche maatsdiappijen over oonccssics in zake de petroleumbronnen te Bakoe en Orosnyi. In Fransche kringen houdt men reke ning met de mogelijkheid, dat Lloyd George heden of morgen unt Genua naar Parijs zal vertrekken om em onderhoud met Poincare te hebben. Zondiag is de 65-jarige sluiswachter v. d. W. te Appelscfaa nabij de sluis te water ge- raakt en verdioniken. Te Schipberg (gemeente Zuidlaren) is Zondag dfe boerderij van G. S. en bewoond door mej. B en A. H. geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Binnenland. DE TA1BAKSWET. De minister van finanrien brengt ter ken- nis van fabrikanten en importeurs van ta- baksfabrikaten, dat zij, indien zij een aangifte hebben ingediend, ter bekoming van een be- drijfsvergunning volgendfe de Tabakswet (St.bl. 1921. no. 712) in afwaditing dat hier- op zal .worden beschikt, thans door bemidde- ling van de ontvangers der aecijnzen hunne aanvragen ter bekoming van zegels kunnen indienen op formulieren, die, evenals een toe- lichtende nota, kosteloos bij die onitvaigers voor hen verkrijgbaar zijh gesteld. 9TAATSRAAD P. TEN BOSCH, f Op bijrna 86-j;arigen; leeftijd is in den Haag overleden de gepensianneerde vice-admiraal P. Ten 'Bosch, oud-lid' van den Rlaad van I„VICTRIX 8CPERBE". Het r^jwlel dat boven alle merken uitblinkt. State en adjudiant in buitengewonm dieast van de 'Kxxniingdni. Bij zijn aftreden als lid van den Rlaad van State, in 1920, had de overledene zijn land met minder dan 70 jaren gediend. Reeds op 20-jairigen leeftijd was hij gesierd met het ndderkruis der militaire Willemsorde 4e klasse, verkreeg het volgende jaar em eer- volle vennelding, werd op 34-jarigen leeftijd ridder der Militaire Willemsorde 3e klasse en werd' als leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine en1 commandant van het op- Ieidingsvaarfcuig Urania benoemd tot rid'der in de iNederlandsche Leeuw. Voorta vielrn hem verschillende belangrij'ke commandemen- ten1 te beurt als commandant van het Artille- rie-instructieschip, st ations-command ant op de kust van Atjen, commandant van het Kon. Imstituut voorr de Marine. Daama, na gedurmde 2 jaren het fregat Tromp gecommandeerd te hebben, werd hem, gelijktijldig met zijn benoemimg tot schout bij nacht, het bevel over de zeemacht in Niederlandsch- ledig opgedragen. In dezen tij)d werd hij' bevorderd tat vice-admiraal. ;Na zijn terugkeer uit Ned.-IndiS en na in- middels benoemd te zijn tot adjudant in bui- tengewonen dient van de Koningin, werd hij, nadiat hij cervol ontslag uit den' zeedienst be- komen had, op pensioen gesteld. Kort hierop werd hij tenoemd tot lid van den Raad van State, welke functie hij' 26 jaren mocht vervullert, wiaarvan de laatste 13 jaren als voorzitter der iafd. landbouw, nijverheid en handel. DE TOESTAND D'ElR FINANCMN. Verschenen is de Memorie van Antwoord aani dte Eerste iKamer op de algemeene be- schouwingen, in zake de Staatsbegrooting voor 1922. Omtrent den financieelen toe- stand moet om het volgende opgemerkt: IDe minister blijft hopen, dat de ernst van ddn toestamd allengs zoo algemeen en zoo intens zal worden beseft, dat, met opoffering van velerled particuliere voorkeur, voldomde medewerking tot ingrijpende verandering op belangpijkie takkea van Staatsdlenst zal wor den verkregen. IDe regeering heeft verschillende voorbe- reildende ^tappen daartoe gedaan. iNIa em ►mming hiervan, zegt de minister, dat dit lies zeker nog slechts een begin- is. Geen oogenbik mag) het leideo tot s verpoozing. Slechts mag het den prikkel verscherpen tot het itreffen van veel ingrijpender maatrege- lisgm. Als een der zoodanige, waarvan de voor- bereilding het verst gevord'erd1 is, wordt ge- noernd de herziening der :L. O.-wet, die een besparing van 15 a 20 millioen zal geven en wttarvan het ontwerp dezer dagen den Rlaad' van -State verzomden is. Dat ons land sedert het uitbrekin van1 den oorlog in rijkdom is achiteruitgegaan, kan, naar de meening dier regeering, bezwaaxlijlc worden batwij-feid. Ook wiat de uitgaven voor de ambteaaren betreft, wordt met ikracht ri/iar vermindering gestreefd. IDe regeering is zich: er v-an bewust, dat ook op het gebied van het hooger onderwijs. de uiterste zuinigheid moet worden betradrt zonder evenwel tot peiH van tot onderwijs tc schaden. De bezwaren, welke ook vroeger werden ingehracht, telkens- wanneer tot denkbeeld van opheffing van erne der Rijks- universiteiten ter sprake kwam, geldm ook thans naar de meening der regeering, nog onverminderdi. Diaarom schijnt thans de beste weg met alien ernst aan te sturm op onderlinge diffe- renitieering. HJierdbor worot de hand gehou den aan; de ook naar de meening der regee ring juristic opv-atti'iig, dat het oog op den tocstand der schatkist uitgesloten te, ae d.rie iRijksuniversiteitcn volledig uit tc rusten. De onderwijsra-ad is bezig em differcntieerings- plan uiit te werfcen. IDe regeering is er ten voile van overtuigd, dat ook de zeevisscherij; lijdt onder de hui- d'ige inzinking, waard'oor de uitvoer van zeevisch naar Duitschland' en andere landim van centraal Europa in hooge mate wordt bemioeilijkt en voor sommige artikelen schier onmogelijlki is gewordm. Voor zooveel door belanghebbenden bij het zoelcen naar een niieuw afzetgebied' door verleggiing van de rniarkt als anderzins op overheidssteun een beroep wordt ged'aan, zal de mogelijkheid van het verleenen van hulp ernstig worden overwogen. G RO NDWETSHE RZ IE NING Het voorloopig verslag is verschenen over de nieuwe regeeringsvoorstellen tot het in overweging nemen van 6m voorstel van ver andering van het Hide, in het IVde toofdstuk en in de Additionneele Artikelen der Grond- wet, en van een voorstel tot wijziging van de wet tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in het Ilde hoofd- stuk der GrondWet, voor zooveel betreft art. 73. (3emene:d Nieims. DE LOONSVER'LAG TNG BIJ HET SPOORWEG PE R'SONEEL. In Tivoli te Utrecht hield gisteren de Ned, Vereen. van Spoor- en Tram-wegpersoneel een drukbezochte demonstratieve vergadering teg-en de plannen der directie der Ned. Spoor-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1