De Lange De Moraaz Z JOPIE SUM en DIKKIE BIGMANS N.V. v h. Herms. Coster Zn. Voordam C 9, Alkmaar. Pickles, Sausen, Jams, Visch- andere Conserren. De nieuwste stoffen yoor kleeiing: naar maat. ■H 1NDBSVET, •BUHGEM1E1EISTBR en WETHDUDERS Tan ALKMAAR brengen ter -algemeene ken- nia, dial zij bdj! hum besluit van 28 April ji. no. 740 eene beslissimg op het verzoek van P. v. d Waal', wonende alhier, om vergun- iniinicp to! het uitbreiden van een timmerwerk- plaats in het perceel KGNINGSWEG no. 66, door het bijplaatsem van eon electromotor van 4 P. K. hebben verdiaagd. Allkmaar^ 2 Mei 1922. iBurgemieester en Wethoudera vooraoemxi, A. F. TiHOMlSElN. Voora., Doco-B. DQNATH, Secretaria. GEVONDEN VOOKWERPEN. Te bevragen alleen op werkdagen van 9 1 uur aan het Bureau van PoLitie. (Zich te varvoegem bij den Wacht-Commandamt Twee portemonnaies met en zonder inihoud, een armband, twee vuilpotloodhouders, twee eleutels, een vulpen, een Lot (Liefdadigheid), een manchetknoop, een bruche, een collier met ketting, twee beurajes, een damesschoen, twee tnuziekboeken, een boek (telegraaf- en tele- foondienst), een postduif, een zak waschgoed, een fluitje, twee brillen, drie mantelbanden, een hood, een reticule, een dainestaschje met inhoud, een ijzieren hoepel, een glijfiets, een echooltasch met boeken, twee mutsen, twee rozenkransen, een pear -koueen, een medallion portretten, een ring, een banMwljet en een kettinkje. Alkmaar, den 2den Mei 1922. De Commissaris van Politic, W. Th. VAN GRIETHUYSEN. wegen om het uurloon te verlagen door ar- bridstijdverlengtog. De voorritter, ae heer J. G. Steenhuizen. zette uiteen, dat de directie het uurloon met 10 pet. wil verlagen, doch. men lean het week- loon behouden door 1 anger te werken. Dit wordt voor somimigen een verlaging van 4 k 5 gulden per week. En als het bij1 net werk- plaaitspersoneel gelulct, zal men het ook wel probeeren bij1 de andere categories, Bit ons, aldus spr., is slechts een derde van net wericplaatsperaoueel georganiaeerd, wij zijn dus niet machtig genoeg, om die plannen tegen te houden. St. Raphael heeft veel meer leden ondar dat personeel dan wij en dus ook van hen worden de leden door diem aatregelen getroffen. Wil indj ona het oude loon laiten behouden, dan zullen wif minstena 5 uur per week lam- ger moeten werken. Daartegen moeten wij, al- aus spr.. met kracbt proteateeren. Het hoofd bestuur neeft de zaak ondor de oogen gezien, dloah het personeel is onvoldoende in de Ver- eeniging georganiaeerd om alloen tot een daad over te gaan. Indien echter de andere organisaties, die de meeate leden hebben, naast ona widen gaan staan, aldua apr., dan zijn wij beredd, om itot daadwerkelijk verzet over te gaan. Spreker deelde ten alotte med'e, dat't hoofd bestuur zoo krachtig mogelijk pogingen hoeft gedaan bij den Loonraad, om ae behandeling uitgesteld-te krijgen totdat behoorlijk overleg met de leden was gepleegd, wat dan ook ge- lukt is.. (Applaus). Daarna voerde het Tweed® KamerHid, de heer H. J. Braambeek, het woord. Spr. zette allereerat uiteen, dat sedertt kotrt een tamelijk billijke loonregeling voor het personeel ver- fcregen is en dat nu reeds door de directie gepoogd wordt om er stukken af te knabbelen. Men stelt ona voor de keua: loonsvjjrlaging of werktijdverienging. Enkele orgafiisatiea Irie- zen het laaitate en dan komit het cerate van- zell. Wij daarentegen verzetten ona tegen bei- de verslechteringen, en dat kan nu nog des te beter, omdat deze plannen nog niot tot uit- voering zijn gekomen. De directie wit hezuinigenona is dit best en wij zijn bereid tot overleg dlaartoe, zooala destijda ook bleek uit onze 14 punten voor be- zuiniging, doch de directie wil alleen looms- verl aging en arbeidstijdverienging, wil geen overleg over andere bezuinigingen. Er zijn tekorten, doch het personeel heeft nooit lets te zeggen gehad in de leiding, heeft nsdiuld gen ad aan de tekorten, h-oewel irectie alleen het personeel er voor ver- antwoordelijk stelt. De fout van verschillende organisa-ties ia geweest, dat zij niet hun af- wijzende houding tegen vcrsflechtering hebben gehandhaafd. Waren zij met ona pal blij- ven staan ala man, ae directie en regee- rlng zouden haar plannen niet hebben dur- ven en gunnen ultvoeren. Met net werkplaatsperwneel ia het thana evenzoo gesteld!, indien St. Raphail en' de Prot. Christ. Bond willen, dan kan voor dat personeel veel onhell voorkotnen worden. De Ned. Vereen. Is bereid, met hen deze zaak aan te pakken en door daadwerkefijk verzet de plannen der directie te verhtaderen. Het ia thnna nog tljd, do gelegenheld tot voorbe- rcidlng is er nog, als de andere bonden maar willen. Willen zij niet, wclnu dan zullen- we te overwegen hebben wat wij, alleen ataande, voor het werkplants personwl kunnen doen, Ona standpunt ia, dat niot het personeel nl- 16^1 de tekorten moot dragen, waar men den' nandeSlhoudera en geldschieters hun voile dividend wil geven. En ook de Shut mag wol bijsprinigen nu er een tijd van malaise 1«. Men mag wel eena bedenken, dat hot perso neel steeds door te lage loonen en te lange arbeidstijden de lasten van het beddjf gedra- gen heeft. De gemeenschap heeft verpliditin- gen tegenover het personeel en daarom is het onrechtvoardig om in de eerate plaats het per soneel1 voor de tekorten te laten opdraaieq. Door verschillende aanwezigen werd ver- volgens het woord gevoerd. Haarlem wees er op, hoe vroeger door een door de Ned. Vereen. gevoerde actie de ar- beidstijd vdn 60 op 50 uur gebracht werd zonder loonsverlaging. Doch thans is het an- ders, men laat ons nu 3 uur per week te lang werken en nu wil 'nj.cn weer aan de loonen gaan tornen. Spr. wekte de aanwezigen op in de komende weken zooveel mogelijk leden te werven om dan daarna den aanslag op ooze loonen en arbeidstijd af te slaan. (Applaus). Tilburg danWe het hoofdbestuur voor zijn leiding tot nog toe in deze zaak. Spreker waarschuwt met te veel je-vertrouwen op de andere bonden, want hii gclooft niet, dat wan- neer het er op aankotnt, zij voet bij stuk zul len houden. Spreker spoorde aan om zooveel mogelijk leden te werven en gezamenlijk te protcstceren tegen arbeidstijdverienging. De heer Braambeek constateerde, dat men het er over eens is, dat gezien de veriiouding wnder het personeel en de bonden, hier geen beslissiing genomen kan worden om over te gaan tot een scherpe daad. Met een aansporing van den voorzitter om epeciaal op de werkplaaitsen thans propagan- da te miakea, werd de vergadering gesloten. DE VOORGESTELDE WIJZIGINGEN DER ARBEIDSWET. De Nederlandsche Maatschappij- van Nij- verheid en Handel te Haarlem heeft aan ae Tweede.Kamer een adres gezonden inzake het aanhangige voorstel der Arbeidswet 1919, waarin gewezen wordt op twee punten der voorgestelde regeling, waartegen ernstig be- zwaar bestaat Het eerste punt, de regeling van overwer- ken en verschuiven van arbeidstijd, zooals op- genomen in het 7e lid van art. 28 der wet, zal vele onoverkomelijke moeilijkheden met zich medebrengen, daar hiervoor allereerst noodig is, dat ten opzichte ervan overeen- stemming wordt bereikt tusschen werkgevers- en werknemers-organisaties. Dit zal zeer moeilijk zijn, als de werknemers in meer dan &n organisatie vereen igd zijn, en de rege ling van den arbeidstijd in een onderneming moeilijk afhankelijk kan worden gesteld van van geheel buiten de organisaties of leid bezwaar voert't ac de bepaling, die nadrukkelijk in de wet vast- gelep-d is. dat bij het verleenen van overwerk- de besiissing van geheel buiten ae onderne- ing staande organisaties of leiders daarvan. Als tweede bezwaar voert't adres aan, dat vergunningen van overheidswege in geen ge- val loonsvoorwaarden mogen worden gesteld. WIJ7.IGINO VAN DE ARBEIDSWET. Het Nfltlonaal Arbeidsaicretarlaat vraagt In een adres aan de Tweede Kamer alles te doen om den achturendag en de vijf-en-veertigurlge vrijen Zaterdagmiddag, suo- sidiair een vrijen middag In de week, onver- kort te handhaven ledere poglng om de mogelljkheid van her- stei van den- nachtarbeid In bakkerijen onver- blddeliik af te wljzen en ten spoedigste aen arbeidsdfag van ten hoogste acnt uren en de werkweek van ten hoogste viif-en-veertig uren voor alle bedrijfs- groepen in te voercn. T ANDARBFIDERS IN GRONTNOEN. De modern en christelijk georganiseorde Jandarbeiders In oostelijk Oroningen hebben het aanbod van de patroons: een loonsveria- gine van ongeveer 20 pet., verworpen. De or ganisaties hebben gistermorgen in een 10-tal dorpen de staking afgekondigd. NAAR SIBERI8. Een aantal Nederlandsche kolonisten, on- der leiding van ir Rutgers, aan wien de sov- jetregeering concessies heeft verleend tot ont- mnnmn' van gronden en wederopbouw van fabrieken In de kolenvelden van Kosnitz in Siberi?, zal 12 Mel a.s. daarheen vertrekken. ONVEILIGHEID. De laatste dagen wordt de omgeving van Doetinchem schler dagelifks onveilig gemaakt door Dui'tschers, die zich aan kleine of groo- d'pfstallen scnuldig maken. Zaterdagnacht he<ft weer een brutale inbraak plaats gehad bit den heer Vos, waar alles overhoop is ge- haald Vermist worden een nleuw rijwiel, rij- uri^inndprdre'en, sieraden en eenig geld, dat on He slaapkamer der bewoners is onfvreemd. Ook mi weer leidt het spoor van den dad'er over de grens. DE 1 MIEI DAG. Door de S. D. A. P. en A. B. B. te Am sterdam waren- des -avond® m-eetinigen be- legd. to het Conoertgebouw en Bellevue. Bel- de zalen waren stampvol. Een aantal spre- kera, waaronder min. Troellstra, voerden het woord over de reactie. De vrlje groepen kwamen bijeen to de Di- amantbeura en to Handwerkera-vrienden- krinig. De belangstellmg was hier minder groot. Door den heer Wijn'koop en anderen werdi gesproken. -Er waren- uitgebrelde politie-maatregelen genomen-, omdiat de vergaderden na afloop van de meeting plan haddien, door de stad te trekScen. 'De vergadering gtag echter kalm uiteen. VERDUISTERINO TEN NADEELE VAN DE UTRECHTSCHE CR'EDIETBANK. Te Arnhem Is aangehouden de Arnhemsohe vertegcnwoordlger van de N. V. Credietbank te Utrecht, in verband met door hem gepleeg- de verduisteringen -ten nadeele van cue hank. De fl'Miigchoudene heeft reeds een volledige bekej- tenis afgelegd cn wordt hoden ter be- sch-ikklng van den Officer van Juatiifcie ge steld. Hij was belast met het Incasaceren van oontributies en het In on'tvangst nemen van afloeslngen van de door de bank verstrekte gdden. Door valschheid in geachrifte en door let opgeven van gefingeercle namen wist -hj; van do bank geldcn los te krijgen. Hij hi deze fed-ten reeds godurendc eenige maanden gepleegd zonder dait het ontdekt werd. GELD QESTOLEN UIT AANOETEE- 'K'ENDEN BRIEF. Uit een aangeteekenden brief, verzooden aan een der grootste banken te Rotterdam, bleek de inhoud bij aankouist verdwenen. In den verlakten brief waren 1000 pond ster ling geweest, terwijl bij opening bleek, dat de lhkzegels beschadigd waren en in den brief slechts een gedeeite van de N. R.-Gt. zait. De recherche stelt een onderzodk in, ook in Amsterdam, waar de brief een nacht is over- gehouden. EEN LEVBNDE ZEEHOND. Op de Zalmvisscherij De Koekoek te Tien- hoven hebben de vissdhera in -hun zalmnet een levenden zeehond gevangen. DE OENTRALE BOUWMATERIALEN- VOORZIENING. De raad van commissarissen van dc-Cen- trale Bouwmaterialenvoorziening C.B.V. heeft aan aandeelhouders (departement van water- staat, de gemeenten Amsterdam, 's Graven- hage en Utrecht en de Vereeniging van Nte- derlandsche Gemeenten) het voorstel gedaan, te besluiten tot liquidatie van de vennootsohap WIJZKjI-NG VAN DE ARBEIDSWET. In de algemeene vergadering van het Ver- bond van Nedertandsdje Fabrikanten-Ver- eenigingen, die vandaag te Utrecht gehouden wordt, zal het onderwerp: het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 191^ worden ingeleid door aen voorzitter, den heer Simon A. Maaa FRBDERIK VAN EEDEN. Frederik van Eeden heeft Zaterdaguvond1 in „DiIigentia" te's Gravenhage een voordracht gehouden, waarvan het eerste gedeeite ge- wijd was aan zijn begrippen omtrent het Geloof en het tweede gedeeite aan de beweeg- redenen, die hem ertoe geleid hebben, toe te treden tot de Roomsche Kerk. De belangstelling was zeer groot. DE ARBEIDSTIJD. De Vereeniging van Nederlandsche Weric- gevers heeft een adres gezonden aan de Tw. Kamer, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de Arbeidswet 1919. De Vereeniging wijst er in dit adtres op, dat naar haar oordeel de ernst der tij-den gebiedt, dat voor een overgangstijdperk, etel voor voor- -loopig 3 jaren, afwijking van de bepaitogen omtrmt den normalen werktijd mogelijk wor- de gemaakt, met dien verstande, dat zon der vergunning, voor arbeddera van 16 jaren of ouder een arbeidstijd1 tot een maximum van 56 uren per week wora-t toeeestaan. Ook -het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor NijverheiJd en Handel te Haarlem heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer over het aanhangige voorstel tot wijziging van de Arbeidswet 1919. INBRAAK. Te Koog aan de Zaan is gisternacht inge- broken in het staitionsgebOuw van de H.S.M. Nadat de dieven door uitsnijding van een ruit zich toegang hadden veraohalt tot het plaatskaartenb ureau, hebben zij de brandkast weggehaa-ld, die zij, te oordeelen naar de aanwijzinigen, op een kar en daarna op een schuit hebben geladen, waarmee zij vernioede- lijlk met den buit ziin weggevaren. In- de brandkast bevond zich een bedrag van ongeveer 3000, de ontvangsten van ae maand April. UNIE VOOR VROUWENBELANOEN. Onder leiding van mevr. Boissevain-Pljin- appel heef-t de Ned. Unie voor Vrouwenbelan- gen gister in het clubgebouw voor vrouwen te 'a-Gravenhage -haar tweede vergadering gchoudieo. EEN DRiIJVENiDE MIJN De kapiteto van de sto-omboot van de Rot- e Tramweg Maatschappij, varende van Hellevoetsluis tot Middelhamis-haven, De kapi terdamsch rapporteerde Zaterdagmiddag een drijvende mijn voor do haven van de laatstgenoemde gemeente. De mijn is later op de slikken dreven en wordt thans door militairen waakt en zou vandaag gedemonteerd worden. De mijn was blijkbaar zeer oud en was ge heel begroeid met rocsselen enz. EEIN ONGELUK. Bij het Roomhuis to den Haag Is Zater- dagavond, n-aar de Avp. meldt, toen de heer en mevr. Smit met een renwagentje, dat des middlags aa-n de rennen op Dumdigt had deelgenotnen kwamen aanrijden het paard' op hoi- geslaigeni. Mevrouw S. sprpong to de vehkeerde richitinig .uit het wagentje en is met 'geheel verbrijzelaen schedel opgenomen. Na en'kele oogenblikken bleek zij overledeu te zijn. BiESLAG G-ELEOD. Ten verzoeke van vijftien personen te Hel- der, meerendeela visschera, is beslag gelegd op den eenigen tijd -geleden daar aangespoe1- den Engelschen motorschoener Record Reich", welloe zich thans to de Binnenhaven bevindt. Het schip -is op de werf „De Last- drager* gerepareerd, maar de eigenaar ,,-the Sailing Ship Mutual Insurance Association Ltd." te Londen blijft to gebreke het ver- schuldigde loon te vo1dioen voor den afbe-id, waardoor het schip voor zinken bewaard is gebleven, toen het door bovengenoemde per sonen was vlot gemaakt en de haven werd binnengebracht. INTERNATIONAAl. CDNORES VOO-R H ANiDELSRE IZ10 ERS. congres voor de bespro naar ng van dc eteumgen, veraeuiga deor mr. Joh. J. Bdifante, geconcludeerd 1. dat, in den tegenwoordigen voon van distribu'tie, het vereisclit is, dat er geregelde voelta-g wordt gehouden tusschen prod'ueen- ten, groothandelarcn en kleinhandelaren en cousuinenten -ten einde op de hoogte te blljven van elaclien en umaak der verbruikera: 2. dat het noodzakelljk is, da-t de amcmcra (in casu de tusschen handelaren) steeds o-p de hoogte moeten worden gebracht en -gehou den met het nieuwste en beste wat door han- del en industnie wordt gebracht 3. dat, ter verkrijgmg van deze kenn-is, 'tusschenpersonen steeds werkzaam- moeten zijn, om de sub 1 bedoelde eisrhe- zijn, om de sub 1 bedoelde eisriien vast te stellen en de sub 2 genoemde productiemidde- len en weriomethodes bekend te maken 4. dat, ter bereiking van deze doeleindlen de zaakkundig ooderiegde handelsreizigers en -agenten de aangewezen peraonen zijn; 5. zoodat bij den bestaamdfen voran van distribueeren de handelsreizigera en handels- agenten niet slechts een onmisbaren scha-kel vormen tusschen producent; groot- en klein handelaren en consumient, en een niet te on- derschotten dienst bewijzen aan handdl en in- dustrie, maar tevens verwadht mag worden, dat zulks to de toekomst het geval zal zijn. De voorzitter, de heer Prine, sloot daarop het congres met woorden van dank aan in- leider en gasten. NIEUW-E VR ACHTTARI EVEN Met inlgang van 1 Mei is togevoerd een 2e vervolg op -het ijll- en vrachtgoederenta- rief, bevattende nieuwe vrachtprijzen. -De hef- fing van 26 pet. boven den oorspronkelijken- vrachtprijs is afgeschaft. Dez« 25 pet. zijn echter nagenoeg bij den nleuwen verhoogden vrachtprtjs ingesmolten, zoodat practisch het bedrag zoo goed als niet is veranderd. De minimum-vrachtprijzen voor ijl- en vrachtgoed daarentegen zijn aanmerkeldjk verlaagd. Zoo zijn de minimum-vrachtprijzen van vrachtgoed gebracht van 0.75 op 0.40. De vrachtprijzen van sommige speci- ale tarieven- o.a. van kolen, steenen, kunst- meststoffen-, zijn met ongeveer 1/3 deel ver- mtoderd. - DE MELKOORLOG. Wij meldden, zegt „de Cr.", dat de onder- handelingen tusschen beide partijen to het melkconflict zouden worden hervat. Dit is Zaterdagochtend geschied ten kantore vau den directeur van den Gemeentelijiken Keu- ringsdienst, waar de hieeren Van de Veldt en Woimerstett, resp. voorzitter van „Hermes" en van den Bond van Melkveehouders, bijeen- kwamen en de afgebroken onderhandelingen hervatten op de basis, to December aangeno- men, n.l. vaststelling van den prijs door ge- meenschappelijk overleg. Zaterdagochtend werd overeenstemming be reikt omtrent het begmsel, dat, indien op een gegeven oogenblik het overleg niet tot over eenstemming leidt, men de onderhandeiingeu niet weer zal afbrekenn, doch dan een middei zal zoeken om tot een opiosstog te geraken zonder tot eenzijdige vaststelling van den melkprijs over te gaan. Men kan thans verwachten, dat de melk- oorlog Dinsdag of. Woensdag geeindigd- zal zijn. TEGEN DE LAN1DLOOPERSPLAAG. In een vergadering van burgemeesters en secretarissea van het edlandi CVerflakkee en Goedereede werdl besloten, aan de dertien ge- meente-hesturen van dit ehand een voor^el te doen .tot gemeenschappelijk optreden tegen do landlooperaplaag. Men meent, dat -hierdoor veel d-iefsitallen, die den- laatsten tijld bij iparticulierm, maar vooral to de kerk- en schoolgebouwen worden to de toekomst zullen worden voor- De bedoeling is, dat alle gemeentebesturen uniforme regeling to de politie-verorde- ning zullen treffen, waardoor dit kwaad go- stuit zal kunnen worden. VALUTA-WONDEREN. De Arnhemsche Courant schrijft: -Het zijn twee heel fatsoen-Ujke families, sinds jaren door onverhroekbare vriendsahaps- banden verbonden. Deze hebben o.m. tot ge- volg dat beide echtparen telken jare geza- men-lijk een zomerui-tstapje maken en de aaar- toe noodige financifen bij elkaar te brengen, plegen zij sinds jaren een wekelijlksCh k^rt- avondje -te houden, zoo'n echt vreeazaam, oud1- Hollandsch kaartavomdje met 'n kopje thee en 'n koekje. j Jaren lang was net aldtis vergaarde kaart- potje een succes gebleken, tot een van het viertal op zekeren dag het onzalige voorstel deed den. 'kaaitpot to maricen te beleggen en daarvoor den volgenden zoiner een reisje naar Zwitserland te maken. De mark stond toen op 40 cent Het voorstel werd met algemeene stemmien aangenomen en om de kas te stijiven, besloot men tweemaal 's weeks een kaartavond te beleggen. Aldus geschiedde, men kaartte met ijver en lust, den heelen winter door. Toen stond de mark op 20. Werden andere jaren des zomers de kaart- avonden stop gezet, nu werd' terwille van 't grootsche plan het seizoen verlen-gd en kaart te men door tot Juli. Toen stond de mark op 10. De reis naar Zwitserfand bleek niet moge lijk, althans nog niet mogelijk, dus besloot men de reis nog een zorner uit te stellen en danhet SChwarzwald of Thfiringen waren ook heel lief I Weer kaartte men den heelen winter, nu drie avonden per week. De heeren lenepen de lippen op elkaar, de dames droomden van hartevrouw en schoppenboer Eh toen de lente kwaim, stond de marie op 5! Ten tweede male het verhaal is inder- daad monotoon, doCh dat is niet onze schuld werd het seizoen verlengd. E-n toen de va- cantietijd was aangebroken, stond de mark op 1 cent. Nu wachteii de beide families, die hun kaartpot weer to Hollandsch geld hebben om- gezet, op den eeraten mooien voorjaarsdag, om gezamenlijk met de tram naar Ooster- beek te gaan en daar een genoegelijk dagje door te brengen. DE MALTA AARDAPPELEN. De Nederlandsche Bond van Handelaren in Aardappeleni heeft aan de verbouwers en Ex porters van Malta-aardappelen een open brief gericht, waarin gewezen wordt op de buiten'sporig hooge prijzen, welke voor de aardappelen, gevraagd worden, welke door- gaans slecht gesorteerd zijn en dikwijls wit- vleezig zijn, terwijl dikwijls een alech-ts ver^ pakking plaats heeft. Dit alles brengt het artlkel in discredlct de buitenlanasche markten en ook op dc ledcrlandsche, daar het Hollandsclie publiek v66r alles goed gesorteerde geevloexige aard appelen van rooaen grond wenscht. wsuineer een verbetering intreedt, aldus besluit de rief, zal het dienstig zij-n, een controle van Gouvernementswege to het leven te roepen, waardoor aan deze misbruiken een einde ge maakt wordt. GEEN AANGENAAM GEZELSCHAP. In den nacht van Zaterdag op Zondiag werd er ingebroken ten huize van den heer Vtooent, deurwaarder te Hoofdd-orj, Haar- lemmermeer. De dieven wisten zich meester te maken van een aantal voorwerpen van waarde, kleedingstukken, waaronder een bontjas, een rijwiel merk Raleigh, enz. Geld wordt er niet vermist. De dieven zijn niet tot het kantoor van den heer V. doorgedrongen. V. reisde van Leiden o.a. met een drietal jon- ;e pers-onen met een verdiacht ui-terlijk, die em in zijn woonplaats eenigen tijd volgden. Vermoedelijk heeft hij de aandacht dezer per sonen getrokken en zijn ze zoo op het -idee gekomen, een kans te zijhen huize te wagen. GEEN NACHTARBEID. Te Delft is een vergadering gehouden van den Bond van Prov. Bakkerijen, waarin is besproken de erastige toestand1, welke staa-t geschapen te wwdm door de wijziging van de Arbeidswet, welke feitelijk ook met rich JOPHE SlLIM em DIKKIE -BIGMANS. Jopie Slim em Dikfcie Bigmans Spelem to dem Dierentuim Met de apen, herten, wolvem, (De giraf em Beertje Bruim. A1 die dierem zijn hun vriendjes, Circus lijikt het iedrem dag 't Is geen wonder dat eem ieder Joop em Dikkie gaarne mag. Prjjs slechts 60 ct. per deeltje. Franco per post 70 ct. medebremgt de tovoertog van nachtarbeid voor de gezellen. Besloten is er bij- den minister en de Kamer met klem op aan te dringen, dat het wets- voorstel in dien zin worde gewijzigd, dat het aanvangsuur worde gesteld op 5 uur, zornder eenige verdere ooncessie. Deze vergadering vertegenwoordigde 900 pa-troons. DE AUTO-BUS. Zaterdagnacht 'is to concurrentie met de electrische tram van de O.S.M., waarover nog al eens klachten worden vernomen, een autodienst togesteld- op ihet tr^-ject Zeisit— De BiltUtrecht v.v. met elk vol uur een rit uit Utrecht, zoowel als uit Zeist. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER Te Rotterdam is alweer een brievenbesteller aangehouden, -te wiena huize bij- een huiszoe- king briefkaarten, zakdoekjes en andere klei- nigheden werden gevond-en, welke hoogsb- waarschitalijk uit deb estellingeu waren ont- vreemd. Een oproeptog to de bladen braCht verschillende menscnen aan het politicbureau, die per post verzonden goederen hebben ver mist en door hen afgezonden- kaarten her- kenden. In hoeverre de aamgehoudene brieven met geldswaarden heeft verduisterd, is nog niet uitgmaakt. GERECHTELIJKE VERKDO'PINGEN Men schrijft uit Bameveld aan- de N'.R.Ct. Zaterdag hebben- hier drie gerechtetlijke verkooptogen plaats gehad, alle wegens wei- gerimg tot betaltog van gelden, die ingevo-lge net niet plakken van rentezegels, waartegen de bCtrokken personen gemoedsbezwa ren be- weerden te hebben, op hun belastimgbiljctten waren gebracht. E>e eerste verkoop geschied-- de, in- tegenwoordigheid van vele beiangstel- lenden, bij ds. Fraanje, predikant bij de Ger. gemeente alhier. Als eerate en eenige stuk werd ten verkoop aangeboden een pendule, die een kerkeraadslid van penoemde gemeente voor 50 kodit, waarmede de verscliuldi-gde gelden, plus de daarbij gekomen kosten, ruim- schoots waren gedekt. zoodat deze zooveel sensatie verwekt hebbemde verkooping, zonder het minste incident, to slechts enkele minutcn was afgeloopen. Vervolgens was aan de beurt een landbou- wer, volgeling van genoemden predikant, bij wien de verkooping een ongeveer ge'ijk ver- loop had. Hier kocht hetzelfde kerkeraadslid, dat bij ds. Fraanje bobd, zes stoelen voor 60, terwijl eenk necht van den derden over- treder der Invaliditeitswet, eveneens la-ndbou- wer en geloofsgenoot, voor 35 eigenaar werd van een ten verico-op geboden klok. GEESTERSINGEL B. 0. P. VAN »T HULLENAAR. EEN SPIEKMAN-MONUMENT. De tradaitiomeele kranslegging op het graf van wiilen den hoer H. Spiekmam, gistermor- Sen bij het Meifeest van dc Rotterdamsche D. A. P. vervangen door een plechtige en eenlgszins feestclijke onthulling van de nxonu- mentalc bank, die te- zljner nagedaclitcnis is opgericht In den Spangenschcn polder. Reeds geruimen tijd voor het vastgcstclde uur bewoog zich ccn schare belangstellendcn op het P. C. Hooftplein, rondom het beton- nen bouwwerk, door Berlage omtworpen en ■dat den onverzcttelijken wil en de noeste werkkracht van den overlcdene bedoelt te symboliseeren. Aan dc voorzijde draagt de bank een bron- zen gedenkplaat, waarop in- relief de woor den van Adama van Scheltema gedreven staan: Een arme van geboort, die alleen gaven bracht Heeft hij ons toebehoord en stierf voor't nageslacht. De bank staat in het Zuia-Oosten op de k^orde van het halve-maanvormige pleto en sluit zoodoende dit plein af. NATIONALE VER-EENIGING TEGEN WERKLOOHEID. De Nationale Vereeniging tegem de Werk- terdag 13 de: loosheid zal Zaterda Jezer te Amster dam een vergadering houden, ter behandeling van d praeadviezen van de heeren j-hr. J. C C. Sandberg, directeur van- de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing, en J. B. Wes- terdijk, voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw, over de vraag: In welke mate is de emigratie (tijdelijke en die met het doel zich blijvend buiten onze grenzen te vehtigen), tijdens en na den oorlog vergeleken met ae jaren van v66r den oorlog, van invloed geweest op de tegenwoord-ige werkloosheid hier te lande, en dienen er ook maatregelen getroffen om de emigratie te be- vnrdptvn ten e'nde de weraklooeheid te minderen, en zoo ja, welke? Maconochie's hi

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2