Brieven ait Berlijn. zijn van cfe onzedeTfjkheid van fist pdvaat- eigendcm, dan zullen ze streven naar ge- meensehappelijk bezit. Spr. behandelde vervolgens de tweede .macht, die deze maatschappij in stand houdt, het geweld. Eigenaardig is het feit, zeide spr., dat de bourgeoisie, geen geesrtelijke wa- penen genoeg meer bezittende, andere mach- teru, gewapend met sabel en geweer, te hulp roept, am deze te gebruiken tegen de arbei- ders die tot revolutionnaire da den meenen te moeten overgaan Wie een beetje uitkijkt, ziet, dat de legers ook gebrui'kt worden tegen het proletariaat. Het is daarom geluk'kiig, dat vele arbeiders inzien. dat zij ae anti-militai- ristischen strijd tot ue hunne moeten maken. Spr. oonstateerde, dat het arme proletaries zijn, die werkeldjk gelooven, dat het van zoo groot belang is, dat zij het geweer op den nek moeten nemen. Spr. herinnerde aan een uit- spraak van Wilson, den vroegeren president van Amerika, die op een openbare vergade- ring had gezegd, dat men toch niet mbest ge looven, dat de oorlog er was voor hoogere be- langen. La ten wij er naar streven, dat we ernstige menschen zijn, vervolgde spr., niet maar praaties maken, maar menscnen voor wie het ideaal inderdaad levend wordt gehouden. Men moet staan voor zijn beginsel en probee- ren, dat beginsel zoo hoog mogelijik te hou- den. Dat zullen: zijn, de jonge mannen, die wei- geren in dienst te gaan, die nu reeds offeren voor hun beginsel. Vervolgens zullen we hebben te erkennen, dat arbeid is de eeni'ge levensvoorwaarde. Atbeid is de eendge reeele grondslag van het leven. We moeten komen tot de absolute er- kenning van den arbeid. Elke nuttigw arbeid riioet mderdaad niet als iets vernederends wor dien beschouwd. Niemand mag zich voor eeni- gen arbeid schamen. Wie dat nog doet, is nog niet thuis in de socialistische opvattingen. Er zal verder moeten zijn individueele vrij- heid. Het gaat niet om brood alleen, maar ook om vrijheid, zeide spr., herinnerende aan de uitspraak in dier voege van Domela Nieu- wentouijs. De mensch moet als persoon zich zelf zijn. Hij moet zich ten voile kunnen ult- leven. Wanneer de menschen geen politie-agent mcer willen zijin, wanneer ze gevoelen, dat het een vernedering is soldaat te zijn, zullen la nigs dien> weg gevormd worden de organisa- ties die in de toekomst zullen worden de le- vende cellen van de nieuwe maatschappij. Spr. wilde ook een enkel woord wijden aan den strijd tegen den alcohol. Hij' wiekte op tot geheelonthiouding, want men kan geen goed revolutionnair strijder zijn, als men zijn ner- senen heeft vergiftigd met sterken drank. Ook over het Meneest wilde spr. nog eeni- ge woord en zeggen. Men neemt in dezen tijd, een tijdi van verwarring en chaos, ook een geestelijke inzinking waar, die zich overal openbaart. Laten we echter voor alles vast- houden aan de waarheid dat wiji in de eerste plaats op ons zelf moeten vertrouwen en srteu- nen moeten op eilgien kracht. Laten we elkander in de oogen zien en zeggen: Kameraad, je hebt toch je ideaal nog Welnu ga met je ideaal de wereld dooi en spreek ervan. Andere menschen zullen dan begeesterd worden en zullen dan willen strijr den voor een wereld van broederschap, die de toekomst zal komen, en die thans geboren is, maar die wij1 nu reeds kennen als een wer- kelij'kheid (Applaus). Hn de pauze werd een collecte gehouden voor Hongerend Rusland, die 30.7834 op- bracht. Het mannenkoor deed zich na de pauze nogmaals hooren met het Vrijheidslied. De drie musici braohten daarna ten gehoore „Si vous T aviez compris" van L. Denza en „Ex- tase" van Louise Canne. Steeds was een le- vendig applaus hun belooning. Ds. Schermerhorn declameerde hierna het tweede bedrijf uit zijn nieuw tooneelstuk „Geroepen". HeHt aandachtig luisterend publiek heeft genoten van het geesteskind van ds. Scher merhorn Met stille aandadrt werden de dialogen tusschen de verschillende personen gevolgd. A1 deze personen werden door den declama- tor goed uitgebeeld. Aan het applaus scheen geen einde te komen. Nadat het manneOkoor den socialisten- marsch had gezongen werd de geanimeerde avond gesloten door den voorzitter, die ie- dereen, die tot bet welslagen van den avond had medegeweilkt, hartelijk dank zegde. Spr. wekte de vrouwen op zich te organiseeren in de Vrouwenclub, om naast de mannen te strijcfen en krachtig actie te voeren tegen de reactie. ProTinciaal Nieiiws UIT WIERINGERWAARD. Zaterdag had alhier eene verkiezing plaats van 3 Hoofdingelanden van deni polder Wie- ringerwaard nd. 2 wegens periodieke aftre- ding va^i de heeren J. A. Bakker en F. A. F. Groneman, die beiden met 42 van de 47 stammeni werden. herkozen en in de plaats van deni heer C. A. Wai'bor die als Heemraad werd benoemd. Voor deze verkiezing werdeni ook 47 stem- men uitgebracht en wel op Jb. Bakker Jz. 25, H. K. 'Koster 14, J. A. Bakker 3, D. Kaan Kz. 2, K. Sdhenk Kz. 1J. Schenk Kz. 1on- waarde 1, zoodat eerstgenoemde werd geko- zen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Op Zondag 30 April werd' door de Lange- dijker Motorclub (L.M.C.) eetn wedstrijd ge- houden, welke bestond in tijdrijden met ge- heirne opdrachten. Er waren 8 deelnemers. De route bestond langs verschillende wegen. vanaf Zuid-Scharwoude naar Rustenburg en terug, terwijil op verschiilllende plaatsen ge- heime controles waren. De le pnis werd ge- wonnen door den heer S. Balder te Broek, op rLangendijk met geen enkel strafpunt, de 2e r. aoor aen heer H. Tober te Ouakarspel met y, strafpunt en de 3de pr. door den heer C. Zwager te Noord-SCharwoude met strafpunt. Het totaal aantajl strafpunten be- droeg 5434. De prijzen bestonden uit contan- tm. Men is hier met man en macht in de 'weer om de waterleiding te leggen. Het werk schiet best op, en van oppositie, zooals in de andere Langedijker dorpen hoort men hier niets. *t Zal dan ook eengroot gemak zijn, want zeer droge jaren niet medegerekend, komii or elk jaar wel een tijd van waterge- hrek. Vortge ww® werd filer a) water van elder* gehaald. (April.) Geboren: Dirk, z. van J. van Heerde en Tr. Dekker. Jan, z. van P.,Kloosterboer en A, Maakal. Willem Jan, z. van G Leeg- water en G. Schoopman. Ondertrouwd Jan Blom en Wil- helmina Stins. Cornelis Visser en Aaltje Glas. Overleden Marregtje de Ruijg, 53 j., wed. van Gerrit Schipper, overleden te Amersfoort. Johannes Kouwen, 43 j., echtgen. van Ouurtje Biersteker. Antje Bloldcer, 68 j., weduwe van Arie Borsten. UIT KOEDIJK. Maandag 1 Mei was in onze gemeente van bijzondere beteekenis, daar de afd. S D.A.P., jen de afd. arbeiders in het landbouw-, tuin- bouw- en zuivelbedrijf een openluchtmeeting hidden met optocht ter 1 Meiviering. Het ge- heel stond onder leiding van den heer T. Hart, die op het terrein bij den transformator aan de aanwezigen het welkom toeriep op dezen feestdag. Als feestredenaiar tradl op dp heer A. de Vries uit Zaandam. Het terrain was beplant het doken met de leuze: ,,OQtwa- pening, Socialisatie en tegen de reactie" en't vaandel der landaiteiders. De spreker wees op het nut van den I Meidlag, omdat hij, ge- vierd wordt over de geheeie wereld. Biji de ont- wapening behandelde spreker het leger- en vlootvraagstuk. Hij meende, dat Nederland de eerste maar eens inoet zijn met ontwape- uing. Bij de socialisatie wees spr. op het ver- schenen Socialisiatie-rapport, dat door man nen als prof. Diepenhorst en Van Eandlen is bestudeerd en nog zoo kwaad niet is bevotn- den. Verder kwiam spr. op tegen de reactie, daar pogimgen gedaan worden voor loonver- laging en langer arbeidsduur. Sprker eindig- dfe met een opwekking 'tot opbouwing van een betere samenleving, waarop applaus volgde. Na een paar nummers muziek, dankte de voorzitter den spreker en stelde de regeling van den optocht samen met op't terrein aan- wezige doeken en vaandels. De muziek ging voor op tot het Zuideinde om den spreker uit- geleide te dOen. Daarna zou de terugtocht aanvaard worden naar het Nbordeinde. Bij de ontbinding van den optocht dankte de voor zitter alien, die mede gerwerfct hebben aan't welslagen van dezen dag. De afd. S.D.A.P. telt 37 leden, de vereeniging der liandarbed- ders 60 leden. Ondertrouwdi: Jan Delver en Jansje Tuikstra. Getrouwd: Jan. Bakker en Oatharina Maria Volkers. Geboren: Johanna Maria, d.v. Pieter Zut en Maria Caitharina Lek. -— Wouter, z. v. Teunis Ruijs en Hermina Spruit. Am- thonia Margaretha, d'. v. Jacob van Etten en Cornelia Elisabeth Buter. Simon, z. v. D. Klomp en Trijntje Nieuwenburg. Elisabeth Cornelia, d. v. Jan Bijpost en Cornelia Gbuds- blom. O v er 1 e d e nVrouwtje Blom, echtgen. v. Klaas Dekker, oud 47 j. Diik Klomp, wedr. van Jantje Nol, eerder van Maartje Mulder, oud 86 j. IngezoRdex Stakke*. (Buiten verantwoordtlijkheid van de Rtdac- He. De opname in deze rubriek bewijst geerw- zins; dat de RedacHe er mede. inetemt). Geaehte Rlodactie! Mag ilk U beleefd verzoeken het volgcnde in het algemeen belang te willem plaatsen. •In de j.l. Donderdag gehouden raadsverga- dering is de verhooging van het marktgeld aangenomen. Dit beteekent dat de Alkmaar- sche Zaterdag-ochtend- en avondmarkt ten doode zijn gedoemd. Nki hebb«i de boeren het gewonnen,. De .politieke markt-moord is gepleogd, want dit is toch zeker wel de bedoeling, ten minste ik er niet anders over denken, want met de te- geinwoordige marktgelden kunnen de heeren besllist wel toe volgens de rekening, die ik •Leb gemaakt (zonder omslagen). Hierbij- een stukje rekening. Op de ochtend- markt waren 87 ikooplieden1 mei1 fcraampjes enz. waarvan 33 gulden is geind aan markt geld. Op de avond-markt waren 105 kooplie- den waarvan 27 gulden is geind.- (Nlu kunnlen. wij1 ruim de onko?ten schatten. Ochtendmarkt: 2 marktmeesters van 8 tot 11 uur 5 gulden, 1 controleur van 8 tot 11 uur 3 gulden, 1 politie-agent van 7 tot 2 uur 6 gulden, 2 stadireinigings-aa'beiders die de marfct moeten aanvegem van 1 tot 4 uur ook ruim genomen 5 gulden. iDit is te zamen 19 gulden, wat dus heel ruim genomen is. Ehis blijft1 er voor de gemeente nog een winst van 14 gulden over. Nh de avond-markt: een marktmeester maar weer ruim genomen 2 uur arbeid 2 gulden maar tot nog toe heeft die er niets voor ge- had. 2 politie-agenten van 4 tot 10 uur 8 gulden), 1 controleur 2 gulden,, 2 stads-reini- igingSHarbeidera 6 gulden, 5 booglampen elk van 600 kaars lichtsterlcte die niet alleen voor de miarkt worden gebruikt 15 cent per uur voor elk is door elkaar per jaar 3 uur per avond, is 2.25 per avond, is te zamen' een ongehoorde'hooge uitgave van 20.25 dus wer een batig saldo van 6.75. Dus te za men ochtend- en avond-markt een batig saldo van 20,75. Dirt is per jiaar 1078 gulden. Hiervam kunnen wiij nog aftrekkem voor marktbriefjes, boeken1 maar weer ruim ne men 78 guldlen dus blijft er voor de gemeente nog rend een duizend gulden over. O ja, laat ik miji niet vergissen, ik heb nog wat verge- ten;, een luxe artikeltje voor Alfcmaar. Onze d'irecteur van het Marktwezen en Sportpark met naar ik meen 5000 tnaktement. O, nu begin ik 'het te begrijipen. Voor dezen wordt de nu aangenomen marktgeld-verhooging ge- heel op onze schouders gelegd, dus al wat die doet moeten' de marktkramers en kooplieden betalen.. Maar nu zal ik u ook uitleggen waar- om of op den duur de markt ten doode is ge doemd. Het marktgeld is verhoogd als volgt van minimum 5 meter 25 cent, elke meter meer 5 cent tot minimum 2K meter 50 cent, elke meter irneer 20 cent per M". Dit beteekenit dat de volgende kooplieden direct de miarkt al moeten' vaarwel zeggen, want Nierop zal in't verwlg moeten betalen 15 h 16 gulden voor 3 verkioopsuren, van' Tiel 8 k 10 gulden', de Moel 5 a 6 gulden, Mulder 4 k 5 gulden!, Prins en Wiers 0 k 10 gulden, Peereboom 10 k 12 gulden, enz. enz. Doch hou mij ten goede, dit zijn alien Alkmaarsche burgers, die ook even goed hun dure beiastingen tnoe- ten epbreotfEev dus gmn wr-sMlds ksoplui. Die zuffen er Julst het mtnste Tast van fieWten, wianit de meesitie stalletjes zijn 2H meter, zoo dat die niet meer behoeven te 'betalen dan 50 cent per miarkt. U begriipt dus zeker wel met mij, dat als aanstonds de verhooging in wer- king zal zijn gegaan en het is hooitijd, of de winter is er weer, dat er dan geen' of zeer weihdg kooplui meer op de markt zullen ko men1 en waar geen kooplui meer te zien zijn, daar zal ook geen publiek meer komen, aus ook een strep voor net algemeen belang. Nu zal men mdji wel wijzen op het voorstel van het bestuur van de marktkoopliedcn. Ook dit is uiit den booze. Elke verhooging is immers onnoodig en buitendien, het is op het oogen- blik zoo tegenstrijdig inogel'ijk, a He ioonen gaan omlaag, allc inkomsttn worden minder. De handel is heel slecht en zal nog wel slechter worden en onze uitgaven worden greoter. Hloe mioeteni wiji dian bestaan blijven? NU zal men natuurlijk tegen ons aanvo'eren: Miaar het bestuur van de mankt-vereenlging heeft indentijd' aan B. en W. een marktgeld- verhooging aamgeboden. Ja zeker, dit is oolk zoo, maar dirt was alleen voor de Zaterdag- avondmiarkt en wel voor den aan leg voor de markt-verlichting doch dit was voor ons ook geen bezwaar. Tenminste als er voldoende verlichting kwarn, want het is nog lang niet voldoende. Viif liampen en wat kon dart heele maal bedragen. Als wij' allemaal 10 cents extra betalen voor de verlichtings-kosten is dirt een1 rente van zoowat 7 k 8000 gulden en daar zal ook niemand op tegen' zijn. Nu M. de Redacteur, ik hoop, dat ik met mijn uigegging van het miarktwezen van het algemeen ook steum zal krijgen en dat de heeren' tegenstanders van1 de ochtend- en avondmarkt, want beide zijn in't gevaar, niet zullen' zegenivieren, want het zou voor de heele stad' een strop zijn. Mfijin welgemeenden dank voor de plaats- ruimte. Hoogachrtend. FL W. OUDHOFF, Hekelstraat 18. RESTAURATIE VAN HET KOOR DER NIEUWE KERK TE DELFT. Wij vragen Uwe aandacht voor een zaak van nationale beteekenis. Voor het herstel van oude monumenten ■'n ons Vaderland werd gedurende de laatste jaren door de acbtereenvolgende Regeeringen veel gedaanhelaas maken die tijdsomstandig- heden ook in dit opzioh't bezudniging noodiig. Tot de monumenten, die ernstig voor repa- ratie in aanmerking komen, behoort de Niieu- we Kerk te Delft. Met die van den toren wordt een aanvang gemaakthet is uitgesloten, dat in de naaste toekomst voor :het kebkgebouw zelve gulden besdhikbaar komen1, hoezeer blijkens een im- gesteld onderzoek ramen en muren in een staat verkeeren, die het dringend noodzake'ijk maakt, dat met 'herstel worde begonnen. Daarom doen wij; een beroep op belt Neder- landsche Volk. Al'thans de restaurartie van het Koor moot worden ter hand genomen. Deze nationale plek waar onze Stadhouders en Vorsten rusten, en naast het schitterend monument van Willem de Zwijger het graf ligt van Hugo de Groot, heeft redit op voor- ziening. Jaarlijks bezoeken duizenden dit kerkge- bouw, en niiet het minst de buitenianders vragen zich af, of dit Koor en de cmgeving van het monument niet beter dienden te wor den onderhouden, en waardiger verzorgd. Het Nederlandsclie Volk heeft hier een eeresChuld te voldoen, en zich te kwijten van een plich't door de historic opgdegd. De samenstelling ons Nationaal Comite be wijst, hoe in aile kringen het denbbeel om door vrijwililige bijdragen deze zaak tot 6rtand te brengen, sympahtie vond. Ook waar de tij dsomstand igheden moeilijk zijn, achten wij het mogelijk indien de handen ineengeslagen worden door kleine en groote giften het benoodigd bedrag van 3 ton bijeen te krijgen voor een zaak, die de eer van ons volk raakt. Nederland toonde niet het minst in den laatsten tijd dat het geven kan, 'ind'ien er nooden in binnen- en buitenland moeten wor den gelenigdmoge er thans bereidwilligheid zijn om zijn plioht te doen ten opzichte van dit m'onument van nationale en nistorische be teekenis, opdat zoo mo'gelijk in het jaar van het zilveren regeeringsjubileum onzer ge- eenbied'igde Vorstin dit restauratiewerk tot stand moge komen. Het Uitvoerend Comiti: C. v. d. VOO'RT v. ZIJP, Den Haag, voorz. Mr. W. L. Baron DE VOS VAN STEEN- WIJK, Den H'aag, Onder-voorz. Mevr. M. M. HAVELAAR-v. BEECK CAL- CDEN, Ede, Secretaresse. Jonkvr. E. H. A. M. Barones van WIJN- BEROEN, Utrecht, 2e seer.esse. Jhr. W. H. v. Loon, Amsterdam, Perurlngm. xlviii. De fiieuwe doling der geldswaarde. Met razende tempo der prijsstijging. Berlijo, midden' April. In db grootste spanning, zonder overdre- von optimisme, veeleer met gezond' scepticis- me; en toch, alls men goed oplet, met een klein beetje hoop, ziet heel Duitschlamd naar het doctorenconcilium te Genua, dat beraad- sliaagt over de vraag, hoe de zwaar-ziekte pa tient Europa te gen'ezen zou kunnen zijn. Met verbazimg en schrik heeft men in de week na Paschen de geweld'ige opwinding waargeno- men, wellke de practische vredesarbeid van de 'Dulitscbe gedeltegeerden en hun overeen- komst met Ruslland'm Genua en in de buiten- wereldl verwelkt heeft. De vrees is toegenomen, dat de medische deskund'igen van Genua toch weer geen middel zullen vinden, dat het liiilden van dit werelddeel kan genezen, en' dat de eeonomiische beraadslagingen weer dioor politieke herseriji in verwiarnng crijn gebracnt. Maar toch': men kan en wll niet gelooven, dat de arisen, die toch alleen een gemeenschappeliik doel voor oogen hebben, zoolang in strijd en woede elkaar in de ha- ren zullen zitten, tot de patient op een dag sterft. Want juist gedlurende de laatste maandien en weken is de financieele ellende van Duitschand zoo verschrilklkelijk toegenomen, dart niemand' meer weet, hoe dat aflbopen moet. Als steeds geven de Berlijnsche toe- stanlden den duidelijksten indruk van de ver- houdingen. De katastrophate waarriodaling van bat Duiteehe gsld' werdt in d* muub- statl, waar alto HeveinmBaw dts ISnCb 8«- menkomen, steeds het spoedigste merkbaar. 'Het is nu niet meer ide gewcldige prijsatlj- ging tegeoover de prijzen in vredestljd, welke de Berliiners in onrust en zorg brengt, het is veeleer het razende tempo dler prijsstijging, dat de toenemende ellende aandiuidt. Wij heb ben het al afgewend om de prijzen van ge- bmiksartikeleii' met die van Augustus 1914 te vergelijken. Dat veel' dingen nu 60 of 70 maal zooveel kosten als desti^ds, dat zelfs het brood, bij welks prij&bepaling nog de distribuitietijld van den oorlog nawerkt, Bijna 30 maal zoo duur la als vrocger, daar aan zijn we al gewend. Mlaar dat van- week tot week, ja van dag tot dag de prijzen naar boven gaain, onberekenbaar, dat is een nieuw ongeluk, waar mem in wianhooo tegenover staat. De vernidigendie en gevaarlijlke uitwer- fcing van de tegen woordige duurte treed t eerst dan' duid'elijk aam het llcbt, als men de tegenwoord'ige prijzen met die van' het voor- iaar of zelfs van aen herfst van 1921 verge- iijljct. In den loop van den winter had juist een opzettende stij'ging plaats. In den vori- gen> zomer kon rijkskanse! ier Wirth nog van een „Groschenmark" sprekeni, dus van een mark, welks koopkracht in't binnenland toch nog met 10 pfennig van den oudem gouid- standaard overeen' kwam. Inderdaad' warej destijds de kosten van het levensonderhoud in doorsnee zoowat het 10-voudige van die uit den vredestij'd. Zou men nu, in April 1922, op overeenkomstige wijze de mark willen qualificeeren. dan zou men1 van een' „drie- pfennig-miark" moeten spreken waarbij het nog niet zeker is of deze qualificatie niet te guinstig is. Of de mark op de internationale deviezenmarkt een beetie stijgt of daalt, is daarhij onverschillig. De innerlijke koop- kradit van den mark zinkt voortdurend en snel! Op hertt oogenblik kosten in Berlijn die aaid- appelen bijna 130 maal zooveel als in vre- desrtijd. Wat dat voor de vollksvoediing betee kent, behoeft niet nader uiteengezet te wor den. 'Een tocht met de Berlijnsche tram kosite aan den aanvang van dit jaar een Mark. Den 15en Januari werd' hij tot 2 Mark verhoogd, dus het dubbele. Sederrt 13 April is het tarief 3 Mark. En zooeven ver- nam ik, dat het waarschijnlijk vanaf 1 Mei I op 4 Mark wordt gebracht. Dit is een goede tnerniometer om <fe algemcene prijsstijging aan af /te lezen. 'Nb en dan is er een kleine oplevihg, die den schijn heeft alsof een verbetering in den toestaind nad'ert. Zoo beleefde de boterprija onlangs gedurende enkcle dagen een terug- gang d.w.z. dat hecrlijke artiikd waarmee men het genot van den: boterham vfcrhoogt, kosbte ,^fechts" 43 maal zooveel als in den zomer van 1914. Maar telkens blijft dan weer dat de verwachting spoedig bedrogen wordt. 'Deze verschijinsJfen zijn daaruit te veriklaren:, dat bij plotselinge nieuwe prijs- stijigingen talrijjke lieden, die hiierdoor ver- schrikt zijto, gedurende korten .tijd afzien van den aankoop van niet direct noodzakelijke dingen, zoodat de vraag minder wordt en door het nonmaie verloop van de markt, de prijs dus een weinig daalt. IWeinig dagen later echter keert het publiek zuchtend weer tot zijn oude gewoonten terug en opmicuiw stij;gt de nrijs. Zoo kwam het dat de doorenee-levensomstandigheden', die zich) den vorigen zomer tot die van voor den oorlog verhielden als 10 tot 1op't oogen- blik zich' als 35 tot 1 verhouden! Zoover is het hier gekomen. ■De 'gevolgen van dezen toestand grijpen in a lie deelen van't Berlijnsche maatechap- pelijke leven in. In alle groote en kleine za- ken' moeten de employe's bijna week na week om salarisverhooging verzoeken1. De werkge- vers weigeren eerst, dan onderhandelen zij, en ten slotte moeten zij toestemjmen. Intus- schen echter ziin de prijzen' alweer gestegen en alle berekeningem zijn opnieuw onderst 'boven geworpenOver't algemeen ka,n nie mand voor een artikeli, dat later geleverd moet worden, of voor de vervullimg van een' overeenkomst, die eerst na eenige maandeu van kracht wordt. een bepaalden prijs vast stellen. leder haait zijn schouders op en zegt: Ja, ails ik op't oogenblik moest leveren, zou het zoo-en-zooveel kosten; doch hoe dit zich1 in Junli' of Juli zich aanzien, is nu nog niet te zeggen. Wie zijin levcnsomstaindighe- deni van den vorigen zomer thans wil hand- haven, moet in papiermark het 3 Y, voudige betalen van destijds. Het is duidelijk, dat er Slechts zeer weinig bevoorrechte bevolkings- roepen en. kringen' zijn, die dat kunnen vol- houd'en, die zich dus niet in een diuizeling- wekkenden tocht aar beneden bevinden. Ook in arbeiderslkringeni, die zich vroeger organi- satorisch het sterkst wisteni.te handhaven, kan men' bij' zulk een tempo niet meer over- komen. Alle begrippen zijn verschoven. Van spa- rea is geen sprake meer. Niet slechts omdat de meeste menschen in Berl'ijin alles wiat zij verdienen en' ontv'angen tot de laatste pfennig moeten verbruiken maar ook omdat dege- nen, die iets overhouden, bang zijn, geld te bewaren, dat over enikele maanden well'icht de hel'ft waard is. Daardoor heeft zidfi een lust tot uitgeven, ja, in zekeren zin ook een lot veikwisien1, van de maatschappij meester gemaakt, die niet slechts mateneel, maar ook moreel voor ons volk noodlottig is. E>e soliditeit van personen en familien is totaal geschokt. Alls vroeger iemand voor zijn vrouw eens eeni kpstbaar sieraad kocht, dan coemde men' hem. een verkwister. Th:ans is dliit een vorm van' „sparen", die ved wordt toegepast. (Men koopt en ikoopt, tracht zijn geld' om te zetten in ..zakel'ijkc waarden" en moet diat dan' nog beschouwen als een ver- standige zet, in een land als Holland, waar nog de oude begrippen heerschen, waar ieder de verplichtitug voelt voor den eigen ouden dag, of voor zijn Ikinderen van zijn salaris een klein percentage weg te leggen, zal men begrijpen, hoe dbor den: bestaandan toestand in Berlijn en in Duifschland alle ethische begrippen vernietfgd worden. De tegenstanders van Dultadiland' ver- kondigen' steedls nog graag de stelling, dart Du'itschland met opzet zijn finaociin en zijn geldiwezen rulneert om zijn schuldeischers te bedriegen en zelf in cngeoodoofden over- vl'oed te leven. Wie naar Berlijn komt en ziet, hoe bepaalde kringen die in een1 vloed van papiergeldi zwemmen, hun, geld' uitgeven, zal misschien inderdaad- gelooven, dart bij cms al ien leven in wufte vroolijfcheid', maar hit be- saft dan niert, dat het hiarbij' maar gaat om sen kHsian sehare wan mensehan, die veer de frwetOwflUg run <k massa ntst res be teekenis zijn, en dat die buitenianders, «o nisi hiet minst die officieren' en soldaten der vij- and'elijke commissies en bezettingstroepen diaarbiji een belangrijke rol spelen. Neesn, ds waardedaling van het geld die nu is begoa- nen en die hand over hand toeneemt kan, wanneer er niet met kracht paal en perk aan wordt gesteld, eltechta eindigen met gruwe- lijike ellende en nieuwe opheilzame scnokken van den zich met moeite staande houdiende staat. Het Paaschfeest van dit jaar was het droefste, dat Berlijn sedert den zoogenaam- den vrede beleefd heeft. Opstandings-stem- ming cni geloof in de toekomst outbroken meer da,n ooit. Men arbeidt, en men ziet alle vruchten van den arbeid, en men ziet alle vruchten van den arbeid als zand wegvloeien, Zal de oonferentie van Genua, die juist oin- trent Paschen' zulk een bewolkten hemel toon de, tenslotte toch nog eon middel vinden om het ergste onheil van de oude wereld af te wenden? Wie den weg wijst waarlangs Duitschland weer tot gezorade verhoudingen kan geraken, 7 zal ook aner andere volkeren van dienst zijn en in waarheid den naam verdienen van een •aieuwen Verloaser. Dr. MAX. OSBORN. Runst en Wetenschappen JAN ZWART. As. Donderdag, 4 Mei, 's avonds van half 8 tot half 9, zal de heer Jan Zwart zijn orgel- bespelingen in onze Groote Kerk weder aan- vangen. Was twee jaren geledcn, foen de heer Z. deze orgel-avondsn begon, de bslangstelling, kennis te maken met de meesterwerliea d«f orgellitteratuur, en ze te hooren uitvoeren door een kunstenaar, gaandeweg stijgende. verleden jaar is er steeds een talrijk publiek geweest, dat we ook yoor de a.s. Donderdag fe beginnen reeks niet minder verwachten. Deze orgelbespelingen worden hoe langer zoo meer bekend, vandaar dat de heer Z. ook in andere plaatsen uitgenoodigd wordit orgelconcerten te geven. Reeds jaren speelt de heer Z. te Amster dam in de Hersteld Evang. Luthersche Kerk; Alkmaar volgde, verleden jaar stelde men, ze te Purmerend in, en dit seizoet zal ook Sch*. gen van de partij zijn. Het idee is van den beer Z. uitgegia* e* hij heeft er dus een prachtig succes mede. De toegang tot de kerk Is vrij, maar, too bericht men mij, de idefele dingen kunneo toch nooit geheel verwezenlij'kt worden zon der de meer reiele, in dit geval de finandeta, en daarom zal men gaame zien dat ieder be- zoeker tegen een kleine vergoeding rich eea programma aanschaft en bij: net heengaan ieta afzondert voor het restauratiefonds. A.K. 429stse STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 1 Mel 4e klasse. le lijst Prijzen van 65, 70 108 146 170 317 362 518 565 758 820 880 885 893 1035 1041 1098 1110 1121 1125 1149 1162 1177 1181 1241 1248 1251 1339 1381 1413 1414 1460 1508 1518 1571 1673 1726 1733 1936 1953 2013 2082 2178 2256 2260 2390 2453 2472 2545 2548 2569 2648 2751 2762 2838 2864 2869 2882 2941 2944 3033 3235 3331 3349 3451 3465 3484 3637 3640 3678 3793 3830 3856 3907 3910 3944 4032 4237 4248 4256 4323 4370 4387 4439 4446 4468 4534 4655 4699 4736 4764 4777 4818 4835 4850 4914 5041 5075 5079 5110 5216 5265 5325 5328 5364 5406 5537 5543 5567 5860 5865 5902 5973 5986 6012 6019" 6302 6405 6443 6452 6463 6487 6506 66?2 6674 6702 6753 6766 6803 6805 7013 7045 7144 7185 7216 7234 7275 7283 7285 7356 7378 7436 7446 7447 7451 7509 7552 7553 7563 7675 7677 7766 7786 7815 7868 7941 7984 7990 8199- 8222 8251 8338 8375 8388 8471 8480 8485 8496 8508 8580 8595 8710 8758 8777 8890 8896 8925 8989 9232 9240 9242 i 9326 9343 9349 9466 9534 9644 9694 9790 9953 10050 10058 10105 10120 10173 10241 10255 10484 10506 10561 10571 10639 10657 10675 10707 10734 10773 10930 10947 10965 11027 11045 11081 11102 11171 11227 11250 11265 11268 11310 11326 11343 11361 11426 11503 11550 11577 11586 11706 11795 11886 11953 12060 12098 12106 12182 12187 12224 12313 12157 12501 12610 1252!l 12577 12605 12649 12657 12707 12754 12778 12873 12835 12951 12959 13014 13016 13019 13323 13337 13340 13432 13518 13522 13591 13603 13606 13622 13673 13676 13735 13762 13830 13838 13882 13911 13940 13977 13987 14003 14065 14081 14082 14096 14155 14266 14322 14375 14379 14474 14495 14511 14549 14580 14631 14802 14909 14954 15047 15057 15061 15080 15124 15165 15172 15201 15242 15249 15277 15288 15301 15394 15429 15599 15607 15672 15686 15760 15782 15902 15938 15954 15990 15995 15996 16017 16147 16216 16238 16241 16252 16263 16289 16333 16419 16462 16479 16562 16612 16670 16687 16814 16935 17015 17043 17092 17217 17225 17270 17384 17391 17416 17424 17486 17594 17610 17612 17692 17759 17845 17846 17891 18003 18042 18116 18213 18289 18338 18402 18417 18421 18450 18458 18463 18489 18403 18531 18542 18628 18661 18674 18790 18819 18831 18856 18905 18923 19009 10038 19169 19199 19212 19236 19271 19280 19329 19367 19371 10404 19426 19448 19511 19581 19654 19687 19715 19716 19766 19769 19794 10939 19992 20063 20124 20148 20150 20163 20187 20193 20201 20264 20303 20388 20404 20465 20574 20579 20660 20699 20768 20775 20792 20850 20887 20964 21008 21051 21062 21075 21164 21173 21202 21256 21367 21408 21422 21425 21452 21401 21505 21560 21669 21681 21708 21786 21827 21941 21993 22010 22036 22077 22070 22087 22105 22145 22184 22211 22226 22241 22244 22323 22373 22163 22420 22440 22461 224«0 22565 22.529 22565 22660 22656 226T7 22686 22T10 3#rsi 22T54 22948

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6