DeLange&DeMoraaz Safeloketten. JOPIE SLIM en DIKKIE BI6MANS N.V. v h. Herms. Coster Zn. Voordam C 9, Alkmaar. Voetbal Vsrean, ..ALCMARIA V1CTRIX". De minister van binnenlandsche zaken (heert de aandacht van de politic er op gevestigd. Te Brussel is eem vervolging ingesteld tegen een veertigtal bderbrouwers, die be- echuldigd worden van levering aan den vijand. Aan1 de Oostkust van Jutland is een on- bekend schip gezonken. De bemammdmg is niet aan land gekomen. Men neemt aan, dait zij is verdronken. Vennoedt wordt, diait bet ge- zoniken vaartuig een Duitsch zeUschip is. Amerika heeft zijn voomemen te kennen gegeven de ooriogsschulden der Geallieerde landen te converteeren in obligate op Ian- gen termiijn. Officieele bericbten uit Brtisch-lndig melden groote verbetering in den politieken toestand daar. De vooruitzichten op een uit- nemenden oogst en vastberaden actie der re- geering tegenover de extremisten bebben aanr leiding gegeven, dat bet politieke opitreden der non-codperators is verminderd. De Italiaansche regeering heeft aan de Britsche medegedeeld, dat zij een overeen- komst heeft gesloten met de regeering te Kon- stantinopel, waarbij de Turken beloofden, de Italiaansche aanvragen con concessien voor spoorwegen, mijnen en publieke werken in Klein-Azie in gunstige overweging te nemen ItaliS zou geen tegen-conce§sies toestaan. Het bericht heeft in bet Lagerhuis groote beweging veroorzaakt. volgens een radiogram uit Berlijn wordt in Vaticaansche kringen bevestigd, dat Tsjitsjerin binnenkort in het Vaticaan door den Paus en Gasparri zal worden ontvangen. Daarbij zou ook over de toelating van katho- lieke missionarissen in Rusland worden ge- sproken. Nabij.Rilly (Frankrijk) is.een personen- trein in de'flank gereden door een goederen- trein. Volgens de berichten zijn er 4 dooden en 30 gewonden. De tntergeallieerde mllitaire contrble- comtnissie heeft te Stettin drle en te Hamburg twee wagons In beslag genomen, welke oor- logsmateriaal bevatten. Behalve de wapens was het materiaal afkomstig uit een clandes- ticn depot te Berlijrt Volgens de ..Deutsche Allg. Ztg." gaat het in het wetsontwerp over de gedwongen leening om een som van zestig milliard Mark. Van de leening zouden zijn vrijgesteld vermo- gens tot 10000 mark en Inkomens tot onge- meer 40 000 mark. Binneniand POLITIE-LOTERIJ. Op de vragen van den heer De Groot be- treffende de wijzc van bekendmaking der te houden vierde politie-loterij. en het ten ver- koop aanbieden van loten voor zoodanige lo terij, antwoordde de Minister van Justitie: hfoewel dit den Minister niet bepaaldelijk bekend was, acbt bij het uiteraard begrijpe- lijk, dat de Commissie van politie-vakonder- wijs op de wijze, als in de desbetreffende vraag bedoeld, het aanplakken of aanbrengen van aanplakbiljetten op de genoemde plaatsen aanmoedigde. Waar in de bedoelde wijze van bevordering van het welslagen van een loterij naar zijn oordeel geen afwijking is te zien met hetgeen bij andere loterijen gebruikelijk is, kan een eventueel gevaar voor het belang van het prestige der politic door deni Minister daarin bezwaarlijk worden gezien. Hij> is van mea ning, dat de beoordeeling van ae loterij geen andere mag zijn dan die van de vele overige loterijen1, strekkiende tot algemeem belang of tot een liefdadig doel. Met het oog daarop is dan ook geringer aantal loten dan ten vorige jarcn toegestaan. Bij de beantwoording van de ter zake de derde politie-loterij ingediende vragen heeft de Minister uiteengezet tot welke resultaten het onderzoek nopens den verkoop van loten door tot de politie behoorende personen heeft geleid Dat zich een geval zou hebben voorgedaan wanrbft een in uniform gekleed politiebeamb- te in het openbaar loteni ten verkoop heeft aangeboden, is uit bovenbedoeld onderzoek en ^ok daarna niet bekend geworden. EXAMEN KOMIMIE'S. De heer Hermans heeft den Minister van Financien de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat hulpkommiezen, die zich aan het examen voor kommies wilaen onder- werpen, niet tot dit examen zijn toegelaten, omdat zij gehuwd waren, terwijl voor cen- maal geslaagde kommiezen geen huwelijks- verbod bestaat? Zoo ja, acht de heer Minister deze bepa- ling dan niet onbillijlk, vooral ten opzicnte van hulpcommiezen, die. nadat zij het land in militairen en burgerlijken dienst zeven of acht jaren hebben gediend, thans worden ontslagen, ook al bezitten ztj de bekwaamhe- den, vereisdit om tot kommies te worden aan- gesteld? STEIUNVEKLEENINlO AAN UITGE- TROKKENi WERiKNiEMERS. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentcbesturen een vervolg- circulaire gericht, betreffende steumverlee- ning aan uitgetrokkem werknemers. Tot dusver is de door den minister getrof- fen steunregeling, vervat in zijn circulaire van 7 December 1921, nog voor alle gemeen- ten van kracht voor arbeiders, die werkzaam geweest zijn in: wollen stoffehfabrieken en -drukkerijenglas-, flesschen- en witglasfa- brieken; stroocartonf abriekenkaarsenf abrie ken; kistenmakerijen; kuiperijen ten dienste van de visscherij; tabak- en sigarenindustrie; touwslagerijen. Een gevolg hiervan is, dat in ond'erschei- dene gemeenten de steunregeling wordt toe- gepast, terwijl zich ter plaatse slechts enke- le werkloozen bevinden. Uitbreiding van de steunregeling tot ande re bedrijven neeft thans nog slechts plaats voor bepaalde, met name door den minister genoemde gemeenten, n.l. selchts dan, indien in den desbetreffenden tak van industirie ter plaatse een algemeene crisiswerkloosheid heerscht. Aangezien de minister het gewenscht acht, dat standpunt in den vexvolge ook in te ne men ten opzichte van de hiervoor met name genoemde industrieen, heeft hij besloten, de algemeene regeling voor de tot die industrie en behoorende werkloozen met ingang van den 4den Juni e.k. in te trekken. Verlenging van de Steunregeling na 3 Juni zal slechts kuonen geschieden voor gemeenten, in welke, en voor arbeiders onder wie nog een algemee ne crisiswerkloosheid heerscht. Indien gemeentebesturen van meening zijn, dat bestendiging van de steunverfeening oodzakelijk is, dienen zij' uiterlijik den 15den dezer een daartoe strekkend verzoek bij mi nisters departement in te zanden. ttcmengd Hieuws. 'EEN DOLLEMAN, Dinsdagavond kreeg de heer J. H. F. Schopman, makelaai' in huizen en kantoor houdende aan ae Overtoom 21/25 te Amster dam in het hotel-pension' „Huize Vondcil", toen hij zich op de vijfde verdieping van dit gebouw bevono, plotseling bezoek van den iiuisbewaarder, die hem 1200 schuldig was, welke door dezen waren geindi aan huurpen- ningen. De man rukte de stop uit de telefoon, slingerde het toestd in een hoek en stonnde op den heer Schopman toe, in de ecne hand een mes, in de andere een ding, dat op een re volver geleek, dodh naderhandi slechts een ge- vaarlooze knitatie van een revolver bleek. Er ontstond een worsteling op leven en dood, waarbij beide mannen verwondingen oplie- pen; de aangevallene kreeg messteken aan net hoofd, de pols, de handen en in de zij. De huilpikreteia van den heer Schopman wer- den blijkbaar door niemand gehoord. De aan- rander ging als een dolileman te keer en uitte onder het vediten tal van hedreigingen ails „dood zal je!w Toen beide mannen uitgeput neerzegen, eischte de aanrandier, dat de heer Schopman een verfclaring, dat hij de huis- bewaarder voortaan de „Huize Vbndeli" zou mogen exploiteeren, hetgeen de ander na- tuurlij'k weigerde. Daarop eischte de wilde- man 500 gulden1 aan contanten, aan welken eisch de heer Schopman eveneens weigerde te voldoen. Hij, gaf den indringer ten si otic 100 gulden om van hem at£ te zijn; de heer Schop man mocht daarop vertrekken. Tot beter begrip van deze ongeloofdiike historic diene, dat de beer Schopman den ilaatsten tijd ziin kantoor op de 5de etage van de ,.Huize Vondel" had; gevestigd, omdat hij wantrouwen tegen den concierge had op- gevat. Dezer dagen had! hij: een aanklaclit wegena verduistering tegen dezen ingediend, en hem tevens zijn betrekking opgezegd. Dit laatste had den man tot deze wanhoopsdaad gebracht. Tom faiji Dinsdagavond zag, dat zijn bedrei- gingen niets hielpem, viel faijl op de knietn en vroeg zijn slachtoffer, hem en' zijn gezin niet te rulneeren. De poiltie heeft het geval in onderzoek. In aansluiting daarop kan de Tdg. mede- deelen, dat gistermorgen bijna geen bloedL sporen in het bewuste kantoor vielen te be- speuren. Dinsdagavond waren deuren, de grond en een mat met bloed bespat. Gister- morgen was alles gereinigd. De mat was ver- dwenen. In het gebouw zijn meer zonderlinge din- geri gebeurd, althans volgens verklaringen van den heer Schopman. De politie zal al is er, vreemdi genoeg, nog geen officieele aantMacht door het slacht offer ingediend1, hebben te onderzoeken, wat de juiste aanleadinlg tot het gevedht .is geweest. De aanvaller is nog niet gehoord; zijtn be- weegredenen zijn dus nog niet bekend. Hij is een ardiitect, die woeger veel geld verdiende, en er zelfs een automobiel op nahieldl, rnaar langzamerhand zijn fortuin verloor, tot hij, om zijn vrouw en. vier Hnderen voor den hon- ger te behoeden, een betrekking als concier ge moest accepteeren. DE AANVRAAG OM FAILLIETVER- WLARING' V AN! WO'RMERVEE R. Uit Wonnerveer wordt aan het Volk gemeld Naar wij vernemen, 'heeft de Anistordatn- sche Bank niet berust in de afwijking van de rechtbank van haar aanvraag om faililietver- klaring van Wormervcer. De zaak zal niu voor het hof behandeld worden; de burge- meester is reeds voor geweest, de wethcuders zullen worden gehoord. De regeering heeft nog niets van zich laten hooren. Wei heeft er vanwege het provin- ciaal bestuur een onderzoek plaats gevonden naar de finanrieele positie der gemeente, docli tot heden is het xesultaat nog niet bekend. Wol kwam ons ter oore( dat een zeer gunstig ad- vies aan de regeering gegeven is. De kasgeldleening kon evenwel nog niet warden afgelost, en al zou zelfs het geheefe bedrag worden betaald, dan nog moet er naar een andere oplossing worden gezocht, daar elke gemeente voortdurend kasgeid' noo- diig heeft, en de verschillende banikinstellin- gen dit weigeren. EEN Z'EDENSCHANDAAL. Te Hilversumi is een zedenschandaal ont- delct, waaubij twaalf jongens zijn betrokken. Vier mannen van 22 tot 46 jaar, van wie twee gehuwd, zijn aangehouden. EEN KOSTBAAR VERLIES. De heer B. A. uit Amsterdam heeft naar de Opr. H. Cut. nteldt, bij de Haarlemsdhe politie aangifte gedaan, dat hij Dinsdag-. avond1 tusschen Amsterdam en Heemstedc een portefeuille met 10.000 verloren heeft. UIT DE AUTO OEVALLEN. De werkman U. te Arnhem was op den 1 Meidag met eenige vrienden gaan rijden en blijkbaar onder den invloed van sterken drank tiildens den rit in de auto gaan staan. In een bochit van den weg werd hij uit de auto geslingerd1; eerst eenigen tijid later werd hij gernist, men keerde toen terug en vond U. achter Sonsbeek aan den weg liggen met een gapende wonde aan het hoofd. De main is gistermorgen aan de gevolgen overleden. BLANKE SLAVIN1N1EN. E>e Limb. Koerier meldt, dat nabij: Kerk- rade een Duitscher is aangehouden, die een meisje uit Diusseldorp naar Amsterdam will- die brengen, wahr ze, naar uit een door de politie ingesteld onderzoek gebleken is, in een verdacht huis zou worden opgenomen. De man had1 het meisje blijkbaar met a'lerlei mooie voorspiegelingen overgehaald, met hem mee te gaan hij zou voor zijn bemoeii'ngen 500 ontvangen. Hij zou reeds verschillende meisjes in verdachte huizen hebben gebracht. STEEINlZOUTLAGiEN AANGEBOORD. Op den> boortoren der Rijiksopspofing van Deltstoffen te Corle, bij' Winterswijk, zijn de eerste steen-zoutlagen aangeboord. Uit de reed® eenige jaren geleden uitgevoerde borin- gen in de Winterswijksche omigeving wist men met zekerheid, dat zich daar zout in den bodemi bevond. De zoutlagen werden echter op groote d'iepte aangetroffen. Ook was de afzetting onregelniiatig, en kwainen uitge- loogde gedeelten voor. Het is daarom een belangrijk feit, dat de leider van die RSjksopsporing er na zorgvut- dige Btuidie iin geslaagdi ia, een plaats aan te wijzen, waar het begin van het zout reeds 320 M. hooger dan in de meest geslaagde van de oude boringen, n.l1. die bij' Ratum aan- getroffen werd. Bovendiien is de afzetting zeer regelmatig, zoodat er eenige hoop mag gekoesterd worden, dat hier ook nog iets kali- zout zal kuneeni gevonden worden. De gerin- gere diiepte kan voor eventueele latere exploi- tatie van groot belang zijn. De boring wordlt voortgezet. Ze wordt uit- gevoerdl dkwr mijnbouwlamdige werken te VERDRONKEN Toen gistermorgen eenige arbeiders naar hun werk te Hengelo fietsten, bemerkten ze, dat even voor „Weelemansbrug" te Borne een rijwiel in het water lag. Ze trokken het naar boven, maar tot hun schrik zagen ze daar het lijk van een man naast liggen. Het bleek te zijn een zekere P. uit Hengelo, die Maandag- avond uit Borne was weggefietst naar Hen gelo en op noodlottige wijze te water geraakt en verdronken was. Het lijk is naar Hengelo vervoerd, waar de vrouw het lijk, als zijnde van haar man, nerkende IDE IDIENSTRlEGiELI'NIG VAN DE ZEELAND. (Nki met ingang van 1 Juini de nachtdiienst van de Zealand veranderdi wordt in een dag- dienst en de booten1 iederen dag, dus ook des Zondags, halfdrie van Vlissingeni ver trekken; aankamst te Folkestone 8 uur (Gr. tijd!); te Londen (Victoria station) 10 u. 5 min. des avond®. Vertrekkende van Londen te 8 u. 30 mih. des rnorgen® en van Folkestone te 10 u1. 30 imiiin., komt men te 4 u. 20 min. des miididiags te Vlissingen aan. ■In aansluiting op de booten zullen slaap- wagens loopen van Vlissingen naar Berlijn eo Hamburg en omgekcerd en doorgaaade wagens van Vlissingen naar Amsterdam, Berlijn em Keulen em omgekeerd. NAAR HET BUITENLAND. Graaf Bentinck uit Amerongen is, naar aan de Stand, wordt gemeld, op 29 April naar Engeland vertrokken, en is uit het bevolkings- register van genoemde gemeente afgeschre- veni Hi| kasteel met al net meubilair enz. is geheel intact gehleven. Geem der eigendomr mem zal wordem verkocht. HET JUB ILEUM VAN VEERE. Gisteren was het 350 jaar geleden, dat Veere het Spaansche juk arwierp em zich aan de zijde van Oranje schJaarde. De bewoners hadden bijna alle de vlag uit- gestoken of de huizen versierdi; reeds om acht uur had op het Schoolpledh de burgemeester, de heer M. Q. Buij® Ballot een beuk alls vrij- heidsboom geplant. Om negen uur vereenigden zich toonderden in het groote kerkgebouw, waar de plech tige herdenking van het jubileuim plaats had. Hier hebben ds. J. G. weijilandi en da. I. K. Wea sels het woord gevoerd. Het hoofdinummer van het feest was een optocht, waarin als historische personen voor- kwamen de stadhouder® William I, Prins Maa- ri't® en Frederik Hendrik, de magistraai van Veere met van Cuy clc en tal van watergeu- zen. Het feest werd s avomds 'besloten met een "■onddvaart en illuminatie. verhnren PRAKTIiJlK-EXAM ENS. De Vereeniging Het Nederlandsche Han- dels-Instituut (Koninkl. goedgek.) houdt ha re Praktijk-Examens in Boekhouden, Steno- grafie en Handelscorrespondentie (10 talen, waaronder Russisch. Maleisch en Esperan to! op 22, 23 en 24 Mei a.s. des avonds te Alkmaar en verschillende andere plaatsen. Ook zuneni op die data worden afgenomen de Leeraar-Examens in Handelscorrespon dentie en Stenografie, zoomede de examens Privaat-docent Boekhouden (vakleeraar) en Boekhouder-correspondent, waartoe de Ver eeniging officieel gemachtigd is bij Koninkl. Besluit van 15 Mei 1919, Nr. 64, Staatsblad 155. Ingevolge besluit van zljne Excellentie den Minister van Oorlog kunnen militairen gedu- rende de examendagen studieverlof verkrijgen op vertoon van den oproepingsbrief. De inschrijving sluit 8 Mei. 1922. Inlichtingen verstrekt de aecretaris Dr. Otto Klipp, Bloemgracht 130, Amsterdam. SURINAME OP DE A.S. JAARBBURS. Door bemiddeling van den gouverneur van Suriname zal op de a.s. Nederlandsdie Jaar- beurs, welke van 49 September te Utrecht wordt gehouden, in de koloniale afdeeling een belangrijike zending producten en fabrikaten uit Suriname tentoangesield worden. De di- recteur van den lamdbouw te Paramaribo heeft de voorbereiding van een zoo vedzijdig mogelijke inzending op zich genomen. OVERHEIDSPERSONEEL. Het oomite ter behartiging van de algemee ne belangen van overheidspersoneel (A.C. O.P.) zal Zaterdag 6 en«Zondag 7 dezer een openbaar vertegenwoordigend congres houden im den Koninklijken Schouwburg, te's Gra- venhage. De heer N. van Hinte. voorzitter van den Ned. Bond van Werklieden in Overheids- diienst, zal een inleiding houden over de re- actie; de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van den Centralen Nled. Atabtenaarsbond, over personeelsinkrimpdng en de wachtgeld- regeling; de heer F. L. Ossendorp. voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijlzer®, over de reorganisatie van het georganiseerd .over- leg. Z IE KTEFON1DSWEZEN. De Landelijke Federatie ter 'behartiging van het Ziektefondswezen heeft te Utrecht vergaderij. Besloten is, geen contract met de Maatsohappiji tot Bevordering van de Ge- neeskunst en der Pharmarie af te sluiten, als geen voldoende waarborgen worden ge geven, dat bij het bedanken voor het lidmaat- schap van een der maatschappijen door dok- toren of apothekers de fondsen ter plaatse van voldoende geneeskundige en pharmaceu- tiscbe hulp blijVen voorzien. De volgende motie is aangenomen dte alg. verg. enz. enz., gehoord de bespredtingen om- trent de wenschen van- doktoren en apofhkm om verhooging van honorarium, meent, ge zien den economischen toestand, dat het niet mogelijk is aan die wenschen te voldoendat integendeel, waar de inkomsten der fonds- leden gedlaald zijn, naar een verlaging van honorarium gesitreefd moet wordem. HODGE WATERSTAND VAN DEN RIJ1N. IHet water van dm Rijn is bij Renkum zoo- danig gestegen, dat de aanlegplaatsen der gierpont ondergeloopen zijn m de pont niet meer kan warden gebruikt. Alleem voetgan- gers worden nu per roeiboot overgezet. TOEGIANG- TOT HET DUPMTERREIN. In de avondziitting vain den gemeenteraad werd gisteren' te Amsterdam met 23 tegen1 13 stemmen aangenomen de voordracht, waarbij het diyngebied van de waterleiding onder eenige beperkende bepalingen voor het publiek zal worden opengesteld. Tot nu toe werd man daar itoegelaten alleen op de ver- harde wegm Langs de kamalm van de water- leidilng. Thans zal mem tegen '5 per jaar met een giezelschap van ten hoogste 4 per sonen' of voor 10 cent per persooin en per keer toegaing krijgan tot het geheele duim- terrein. Ook kinderen' kunnen met hun on- derwiizers tegen een kledn bedrag dat ge- bied bezoeken. DRUKWERKEN UIT iHET BUITEN LAND. Het Kon. Besluit van den 21 en April 1922, houdende aanvulling van het Interna- tionaal Postbesluit 1922, Tuidt als volgt: Aan artikel 8 van het Internationaal Post besluit 1922 worden twee nieuwe leden toe- gevoegd, luidende als volgt: 3. Verboden is de invoer en de bestelling door den dienst der posterijen van drukwerk- zendingen uit het buitenland, met welker ver- zending klaarblijkelijlk is beoogd vermijding van de porten en rechten, welke bij verzen- ding binnen het rijk zouden zijn verschul- digd. 4. Deze zendingen worden overeenkomstig artikel 18 (3de lid, van het Algemeen Post- verdrag van Madrid naar het kantoor van oorsprong teruggezonden in de gevallen en volgens de regelen door Onzen Minister van Waterstaat te bepalen. HOOGWATER-MI SfeRE De hoogwatermis^re van Zevenaar begint plots in de streek op een catastrophe te ge- lijken, doordien het water bij ontzettende massa's uit Duitschland komt aanrollen en onafzienbare vlakten blank zet. Het schier on- geloofliike verschijnsel doet zich nu voor, dat m de Meimaand net water van den Rijn van dijk tot dijik staat. In allerijl zijn honderdtal- len grazende runderen naar huis gehaald, terwijl talrijke werklieden uit Lobith, dat we- der geheel geisoleerd ligt tusschen de water- massa, hun voorgenomen tocht naar de steen- fabrieken moesten afbreken en terugkeeren. De schade voor den landbouw is overweldi- gend. Allerwege in den omtrek van den Rijn staan aardappelveldem blank en liggen steen- fabrieken stil. Inmiddels blij'ft het water nog maar wassen. ONDEIR VOETB ALLERIS. Te Varsseveld is na afloop van den voet- balwedstrij'd tusschen een' vereeniging uit Aalten en een' uit Varssevelid, een hevige vechtpartiji geleverd, waarvan eenige Aalten- sche jongens de oorzaak waren, schrijft het „N. v. d. D." Niet tevreden met den uitslag vielen zij1 de Varsseveldsche spelers aan, waarbij alle werktuigen werden gebruikt en enkele jongens ernstig werden verwond. In het cafe IHiddink werd alles vernield, de rui- ten incluis. Eenige belhamels werden door de Varsseveldsche gemeentepolitie gearresteerd. DE RAAD, „DE PERS" EN THEE. Onder dit opschrift werd voor 'n paar maanden in het „Alg. Hbld." melding ge- maakt van eem gemoedelijke raadsvergade- ring der gemeente Abbakerk (bij: Medemblik) waar aan den verslaggcver van de ,,Me- dembl. Cour." werd toegestaan deel te ne men aan eeme discussis over het niet schen- ken van een kop thee aan de „pers", terwijl de vroede vadereni daarvan gebruik maakten. Dit bericht werd overgenomem door de „I>e- li-Courant", No. 73, van 27 Maart 1922', en een uitknipsel daarvan toegezonden aan de Redactie van de „MedembI Courant", met het volgende bijsenrift: „Geachte Heere Redacteur! Hier in Deli houden we ook wel van die huiselijke verga- deringen, maar dan gcven wij1 de voorkeur aan bier (tjap Koentji). Wij planten hier thee, maar drinken ze niet. Met genoegen zenaen wij een kist prima thee aan „den Raad", maar op voorwaarde, d#t „de Pers" niet 6dn kopje, maar een voile trekipot ter be- schikking krijgt, opdat we voortaan dan ook goede verslagen van dergelijke raadszi-ttln- gen mogen lezen uit de gemeente Abbekerk." De redactie van de „Med. Cour." verze- kert, dat zij de kist thee gaarne zal ontvan gen en aan d eniRaad zal doorzerrden. AMOK OP DE S. F. SELOREDJO. Eton 26en Maart heeft, naar wii recdis kort hebben gemeld, op de s. f. Seloredjo, geltegm in het Djombangsche, een amokmaker een vijftal Europeanen aangevallen en 66m hun- ner, me vrouw Ten Hove, zeer ernstig ver wond. 'Het treurige geval heeft zich ails volgt voargodaan. zegt de N. Soer. Crt. In de faorieks-sociteit zaten dien middaig de heeren Docter, Ziitheren, Taconis, toen de loerah van die desa Miodijodoewoer op de fabriek kwam, gewapend1 met een korte sa- bel en de soos binnenstapte. waar hij. onder de vraag: ,,2ijn julliie besniedlen?" een' aanval- lende houding aannam. E'n der heeren slechts begreep de vraag en ziende, met een amokmaker te doen te heb ben, waarschuwde hiji d'e and'eren, te vluch- teni. Echter bleef de heer Docter, die hetg eval nog niet begreep, even staan, waarop eem worsteiiing ontstond, waarbij de heer Taco nis te hulp snelde. De amokmaker keerde zich' nu tegen hem en sloeg hem drie vimgers van de limkerhand) af. Biji hun vlucht naar buiten, achtervolgd door den lioerah, kreeg de heer Taconis nog twee Happen in den rug en enkefe slagen in in den nek, gelukkig met den stompen kant van het mes, want die worden waren rniet ern stig. De achtervolgden snelden naar het naastbij- gelegen huis en bleven verder ongedeerd. 'De amokmiaker echter liep het volgende huis van den heer Ten HOvt bininien en viel mevr. Ten 'Hove, de moeder van dfen fabrica- tiedief, aan. 'Deze vluchtte na^r het naast- Jopie en' zijn vriendje Dikkie Spcleh in de apenkooi Maken van't gewei van't hertje Kleerenhangers groot en rnooi. Met de kangoeroe aan't boksen, 't Is voorwaar een mooie boel, Voor den kippigen professor Spelen' ze voor paddestoel. En de brommige bewaker Met zijn hoogen ruwen toon, Vindt als wraak van Joop em Dikkie Voor zijn. werk verdiende loon. Verkrijgbaar in 4 deeltjes: 1De Apenkooi. 2. Het grappige hert. 3. De boksenae kangoeroe. 4. De Reuzen paddestoel. Prils slechts 60 ct. per deeltje. Franco per post 70 ct. gelegem huis van de familie Karthaus, steeds achtervolgd door den man, die haar in1 de Voorgallerij daar achterhaaldte en met dte sa- sabol op haar inhakte. Mevr. Ten Hove werdi diaarbij' zeer zwaar gewond' door drie slagen op het achiterhoofdi en in den nek, waarbij haar linkeroor zoo goedl als geheel lafgesnedjem werdi. Verder kreeg mevr. Ten1 Hove nog een1 sabelhouw over den' rechterhand. Terwijl de woesteling hiermede bezig was, kwam de in hetzelfde huis logeerdende mevr. Lange toeloopen, waarop de amokmaker ook haar aanviel en een slag op het achterhoofd 'toebnacht; mevr. Lange kon echter vluchten, doch viel aan den kant van den grooten weg bewusteloos neer. Oind'entusschen waren eenige heeren te hulp gescboten, van wie een' den loerah met vijf revolVerschoten neerlegde. Hiiji bleek ech ter niet gediood! te zijn, want terwijl men be zig was, de gewonden te helpem, stond de 'amokmaker op enl top, nu ongewapend, het erf der familie Kantnaus op, waar hij met de tooll van een geweer neergeslagen werd. -Rteeds twtoiti'g minuten na het ongeval wa ren de ganeesheeren' van Modjowarno ter plaatse. (De gewonden werden derwaarts vervoerd en zijn daar ter verpleging opgenomen. 'De hoofdiaigent der 'Koloniale Bank is Maandiagmorgen naar de fabriek gegaam en kon gelukkig constateeren, dat er geen men- schemlievens te betreurem zullen zijn. IE>e itoestandl van mevrouw Ten. Hove is fn- derdiaad zeer ernstig, doch de geneesheeren, voor wite een woord van lof voor hun spoedi- ge enf linke hulp past, acbtem levensgevaiar uitgesloten. Met dte andere gewonden: mevrouw Lainge en deh eeren Doder en Taconis gaat het goed1. Alleen zal de heer Taconis dirie vin1- gers moeten missen. De assistent-resident van Djoipbang heeft het onderzoek dadelijk ter hand genomen. De dader was sedert 4 maanden loerah; er bestond geen enkele kwestie tusschen de fa briek en de desa of met den loerah. Integen deel zijn de verhoudimgen met de bvolking op Seloredjo zeer goed. KORTE BERICHTEN Verschenen is de memorie van' antwoord in zake .de nieuwe outwerpen tot wijzilging der Grondwet. Verkorting van de rijtijden op de Ne derlandsche spoorwegen met ingang van 1 Juni a.s. is te venwadhten. De minister van Waterstaat dee't mede, dat nog verschillende maatnegelen tot in- krimping van spoorwegpersoneel bij de direc- tie der spoorwegen in overweging zijn. Dinsdag is te Arnhem' een drukbezochte bondsvergadering van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkeriijen gehouden, onder leiding van den heer S. S. Korthuis. Ook de R.K. Vereeniging van Nederl. Druikkerspatroons heeft Dinsdag te Arnhem een vergadering gehouden. - Het Bestuur verzoekt des Leden er yoede nota van te nemen, dat de ATHLETIEK* 0EPENIN6EN, onder leiding van den Heer C. v. SLUI8, Vrjjdagavond 7 uur zullen aanvangen. Tblpgrammcn ran bed on GEEN GEHEIME OVEREENKOMST BERLIJN, 4 Mei. Het Belgische gezant- schap laat het bericht van een geheime overeenkomst tusschen Belgie en Frankrijk over een eventueel gezamenlijke opmarsch in Duitschland bij het in gevaar komen der veiligheid der bezettingstroepen en het niet nakomen van het verdrag van Versailles te- genspreken. DE GEFORCEERDE BRANDKA'ST. AMISTEIRDAM, 4 Mei. Omtrent de in- braak bij den heer O. in de Grensstraat ver nemen wij, dat het onderzoek naar den in- houd' van de gefbrceerde brandkast heeft uitgewezen, dat aanwezig moesten zijn f 49000 met inbegrip van het achtergelaten vreemde geld, benevens f 20000 behooren de aan den heer O. nersoonlijk. Omtrent de daders is nog niets bekend. De politie zoekt ijverig. IEEN AMiERHiKAAiNSCHE LEENING AAN SIERVIe. FPANKFURT. 3 Mei. De „Fratlkfur- ter Zeitung" meldt uit Belgrade, diait het verdrag voor eem leening van 100 miliioen dollar Vrijdag door den minister van Fi nancien zal worden onderteekend. Nlaar verluidt, zal de New-York Bank

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2