DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 106 1922. VRIJDAG Directeur: (1. II. KltAK. UoofdredacteurTJ. N. ADESLi. g MJFX Dlt nummer bestaat nit 2 blades ibonnmn^ntsprijs btj roomitbetaltng per 3 maanden t 2.—, fr. per post f 2.50. Itewljsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsmtinte Brieve franco N.V. Boek- en Ifandelsdr. v.h. llerms. Coster Zoon, Voordam C^, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Biiitenland. DE CONFERENTIE TE GENUA. Vandaag zal de voorzitter van de Fransche delegatie, Barthou, dus weer uit Parijs naar Genua terugkeeren. lmmers, aan zijn voor- waarde, dat n.l. de door hem gevolgde poli tick door zijne regeering zou worden goedge- keur'd, js voldaan. Hem is door Poincare nog wel hulde gebracht voor zijn flink verdedigen van .de Fransche belangen. Een andere vraag is of de Europeesche belangen daarmee ge- diend zijn. en dat betwijfelen wij sterk. Maar dat schijnt Poincare voorbij te zien. Hij zit in Parijs en trekt aan de touwtjes Barthou had immers slechts een beperkte volmacht en moest voor dke eenijgszias belangrijke beslis- sing met den premier telefoneeren en waagt zich niet naar Genua, om niet te ko- men onder de troebele atmosfeer van de con ference, gelijk de Fransche senaats-commis- sie het uitdrukt. Vandaar een volhouden bij de meening, dat de Opperste Raad niet te Ge nua zal moeten bijeenkomen, zooals Lloyd George had gewenscht. Er bestaat bepaald vrees. dat Poincar£ zich door dezen zou la- ten bewegen een meer tegemoetkomende hou- ding tegenover Duitschland aan te nemen. En dat widen de leden der Senaats-commissie voor buitenlandsche zaken niet. IZij- toch ver- klaarden zich betreffende de gebeurlijkheid, dat de geallieerden of Frankrijk alleen tot nieuwe dwangmaatregelen zouden besluiten ingeval Duitschland/ io gebreke blijft, v66? een politiek van vastbeslotenheid. Wat dat be- teekent, weten we wel. Wat aangaat een bijeenkomst van den Op- persten Raad te Genua v66r 31 Mei, meent mAi in Parijs, dat de ccmmissie van herstel moet beslissen als Duitschland in gebreke blijffc en dat het een slechte manier zou zijn om twee discussies, in den Oppersten Raad en in de commissie, te houden, over dezelfde zaak Eveneens acht men te Parijs besprekin- gen over het plan eener intemationale leening en over de Russische schulden voorbarig. Met een dergelijike verklaring neemt Lloyd George echter nog geen genoegen. Het ver- luidt, dlait zijto staindpunt nog hetzelfde ia. In verband met het niet-onderteekenen van het memorandum aan Rusland door Frankrijk en Belgie, wordt uit Genua gemeld, dat deze beide staten de onderhandelingen met de Rus- sen widen opgeven, terwijl Lloyd George ze wil voortzetten. In conferentiekxingen wordt ook de mogelijkheid geuit, dat de conferentie wegens de bestaande tegenstelling wellicht binnen eenige dagen eindigt en Engeland, Italie en andere mogendheoen dan spoedig op een andere plaats onderhandelingen zouden aanvangen over eene nieuwe politieke orien teering aangaande de Russische en de Duit- sche kwestie. Lloyd George zou den Fran- schen gedelegeerde Barrtre verklaard hebben dat eene overeenkomst met Rusland eventueel zonder Frankrijk en Belgie door al de andere staten zal worden gesloten. E>e kleine Enten te en Polen moeten zich in de Russische kwestie bij het Engelische standpunt hebben aangesloten. Van andere zijde vemeemt men, dat de re geering der Vereenigde Staten zich meer tot onderhandelingen met Rusland geneigd toont dan vroeger. De „Manchester Guardian" ver- neemt uit New-York, dat president Harding in het Amerikaansche kabinet erkenning van Rusland zou hebben verlangd, waar staats- secretaris Hughes zich tegen verklaard zou hebben. Hoover zou tot de meening zijn gekomen, dat Rusland erkend moet worden, tengevolge van overeenstemmende berichten van verte- genwoordigers van het Amerikaansche hulp- werk in Rusland, die medegedeeld hebben, dat het economisch stelsel inderdaad is her- vormdl. Mocht het tot een en ander komen, dan zullen Frankrijk en Belgie alleen staan en is te verwachten, dat ook zij hun standpunt her- zien. Naar de bijzondere correspondent van de „B. Z. a. M." uit Genua meldt, was de groote sensatie van den dag van gisteren de uitnoo- diging van Lord George aan de beide voor- naamste Duitsche gedelegeerden, rijkskanse- lier Wirth en minister Rathenau, om bij hem in zijn villa te komen om een bespreking te houden. Over het onderwerp was nog niets bekend. Men meende in conferentiekxingen, dat zij op den economischen toestand, wel licht ook op de schuldenkwestie en op de bui tenlandsche politiek van Duitschland betrek- king zou hebben. Zelfs werd het vermoeden uitgesproken, dat de tot nu toe gevolgde En- tente-politiek op een keerpunt is aangeko- men en zich omtrent nieuwe buitenlandsche politieke mogelijkheden ten aanzien van het nieuw ontstame Duitsch-Russische economi- sche blok wil orienteeren. Daar men er ech ter ook rekening mede moet houden, dat de uitrioodiging van Lloyd George aan de Duitschers voorloopig slechts een tactische dreigmg naar Parijs beteekent, moeten al deze vermoedens voorlopig met groote voor- zichtigheid worden aangehoord, meent de Berlijnsche correspondent van het Hbl. Het Russische antwoord op het memoran dum zal, naar Tsjitserin meedeelde, over twee dagen worden aangeboden. De vertegenwoordiger van H'avas te Genua meldt, dat, met het doel om een gunstigen in- vloed te oefenen op de beslissing der Russen, Lloyd George en Schanzer (Italie) besloten hebben onverwijld te doen overgaan tot de be- studeering eener eventueele erkenning der sovjet-regeering. Er zijn twee comitds ge- vormd voor de uitwerking eener formule van erkenning. Uit Moskou wordt gemeld: De Sovjet van Petrograd heeft de volgende proclamatie gericht tot de arbeiders van alle landen: „In de naaste toekomst kan het tot een mis- lukking der conferentie van Genua komen. De Entente verlangt van Sovjet-Rusland, dat het aan de buitenlandsche bankiers, fabrikanten, enz. hun eigendom zal teruggeven. De gehee- le wereld moet weten, dat Barthou en Lloyd George bereid zijn, in het belang van het ka- pitalisme, de conferentie te laten mislukken en Europa in een economischen chaos te shorten. Uit naam van een groepje kapitalisten wil de Entente haar voet op den "nek van Sovjet- Rusland zetten. Zij vergeet, dat zij te doen heeft met een republiek, die zegevierend uit den burgeroorlog te voorschijn is getreden en voor de areopagus der voiken met opge- richt hoofd kan verschijnen. De Sovjet van Petrograd zendt haar groet aan de Russische de'legatie te Genua en ver langt, dat zij onverzettelijk alle hebzuchtige eischen van de kapitalisten der geheele we reld zal afwijzen. De Sovjet van Petrograd dringt er bij de socialists van alle landen op aan, sta'ppen te doen tot het bijeenroepen van een congrea van alle axbeiders-organisati.es zonder onder- scheid van haar pontieke overtuiging, ten einde een eenheidsfront van het proletariaat tegen de kapitalisten te scheppen etx de repu bliek van het proletariaat tegen een nieuwe samenzwering van het intemationale kapita- lisme te beschermen. De Sovjet van Petrograd wend't zich in) het bijzonder tot de arbeiders. die biji de Tweede Internationale zijn aangesloten, met de vraag, of zij het werkelijk zullen toelaten, dat hun leiders, die den imperialistischen oorlog ver- dedigden, het eenheidsfront van het proleta riaat vemietigen. De Sovjet van Petrograd wendt zich tot de arbeiders vfn alle landen, en in het bijzonder tot de Duitsche arbeiders, die op 20 April j.l voor Sovjet-Rusland hebben betoogd, hrengt hun zijn hartelijken groet en geeft uiting aan de overtuiging, dat het tusschen Duitschland en Rusland gesloten verdrag eerst dan groote beteekenis zal krijgen, wanneer Duitschland door een arbeidersregeering wordt bestuurd". DE TOESTAND IN IERLAND. Naar verluidt zijn bij de gevechten te Kil- henny 18 personen geaood. Offideel wordt medegedeeld, dat de troepen van den vrijstaat na en hevigen aanval het Onnonde-kasteel hebben veroverd, den eenigen post waar de extremisten zich te Kilhenny hadden gehand- haafd. De politiekazeme te Mullingar, die door ongeregelde troepen was bezet, is vannacht in de lucht gevlogen. De mines der kazeme branden. De vooral de laatste dagen opnieuw ontke- tende burgeroorlog heeft intusschen naar het schijnt de ergste periode gelukkig weer dbor- leefd. De Dail Eireann toch, die Woensdag een delegatie had ontvangen der officieren van het leger, die het jongste manifest heb ben onderteekend, waarin een oproep wordt gedaan om de eenheid te herstellen, neeft een comity benoemd bestaande uit vertegenwoor- digers van beide partijen, om de kwestie te onderzoeken. Na een korte bespreking adVi- seerde het comite tot de onmiddellijke staking der vijandelijkheden. Gister had een bijeenkomst plaats tusschen de vertegenwoordigers van de hoofdkwartie- ren der regeerings- en republikeinsche troe pen, wdarna werd bekend gemaakt, dat er een wapenstilstand is afgekondigd' met ingang van vier uur gistermiddag, welke zal auren tot Maandagmiddag vier uur, „teneinde de vertegenwoordigers van beide partijen on- middellijk in de gelegenheid1 te stellen, een basis te zoeken voor een hereeniging van het leger" Op grond van de bepalingen van den wa penstilstand zullen beide partijen samenwer- ken om de orde te handhaven en elk vijande- lijk optreden tegen personen of eigendommen te beletten. 't Zal er nu op aankomen om een middel te vinden, waardoor een hervatting van den strijd1 kan worden voorkomen, opdat het arme land voor een opnieuw ontbranden van den burgeroorlog kan worden behoed. DE BEGRAFENIS VAN DESCHANEL. Onidier groote belangstelling is Woensdag't stoffelijk overschot van oud-president De- schanel ter aarde besteld. De Apostolische Nuntius Mgr. Ceretti leid- de de plechtigheid. Op verlangen der familie werden geen rede- voeringfen gehouden. HONGER EN CHOLERA IN DE OEKRAINE. Volgens de „Krass. Gaz.". behoort Odessa ook tot de steden in de Oekraine die honger lijden. Geheele strateni in de arbeiderswij- ken zijn uitgestorven en voor de dieureni der huizen liggen de lijken. De levenden dragen de gestorvenen de woningen uit, opdat een vrachtautomobiel, die daartoe bestemd is, hen bijeen zamelt en wegbrengt. Wanneer de au- tomobiel niet voorbij kom't, worden de lijken 'snachts weer binnengehaald, opdat de hon- gerende honden hen niet verscheuren. Van 1 tot 21 Maart zijn door de militairen 1060 lij>-" ken op de straten verzameld. Dagelijks ster- ven er pl m. 50 menschen van den honger. Nog erger is het in Nikolajefsk. Deze stad sterft uit. Reeds in Februari werden 630 stef- gevallen en 46 geboorten aangegeven. In de buurt van Nikolajefsk worden 30.000 kinde- ren met den hongerdood bedreigd. Volgens hetzelfde blad breidt de cholera- epidemie in de Oekraine zich snel uit In de a.s. zomer heeft men een „echte epidemic" te verwachten. Van 1 tot 10 April werden 1171 cholera-gevallen aangegeven. De stad Cherson is besmet verklaard. Het gezondheids-commissariaat publiceert, dat er geen pestgevallen in Rusland zijn. EEN VECHT- EN SCHELDPARTIJ IN DEN PRUTSISCHEN LANDDAG. De Landdagzitting van gister was buiten- gewoon rumoerig. Alvorens tot de behande- raig der agenda werd' overgegaan, protesteer- de de communist Katz er tegen, dat in het ge- bouw van den Landdag en in de omgeving manschappen der veiligheidspolitie zouden zijn gestationneerd. Terwijl hij met zijn rede bezig was, kwam plotseling de commandant van de Berlijnsche politie in uniform de zaal binnen. Toen hij naar den minister van binnenlandsche zaken, Severing, ging, zich over dezen heen boog en hem iets toefluisterde, stak er een ware storm van verontwaardiging onder de com- munisten en onafhankelijken op Van eenige zijden werd 2,Bloedhond'!" geroepen. In een oogenblik was de communist Scbultz uit Neukolln naar de rechterzijde gesneld, waar hij bedreigingen uitte tegen den politie- commandant. Een andere com^iunist pakte dezen zelfs bij de borst. Onmiddellijk ont- stond er verzet bij de rechterzijde. Er vorm- den zich groepjes afgevaardigden, die echter verre van parlementair optraden. Overal zag men gebalde vuisten. De meerderheidssocialist Limbertz snelde op Paul Hoffmann toe, die door den politiecommandant werd afgeweerd. Minister Severing sprak met den leider der comnmnisten dr. Meyer. Inmiddels had president Severing de zit- ting opgeheven en de zaal verlaten. TOENEMENDE ONVEILIGHEID IN OOSTENRIJK. In verband met de industrieele crisis nemen de socialistische gewelddaden den laatsten tijd toe. Zoo is op een plein te Weenen een slager bijna door eenige arbeiders opgehan- gen, omciat zij meenden, dat hij hen uittartte. De directeur van een tapiitenfabriek werd we gens het ontslaan, van arbeiders in het water geworpen en slechts aan een toeval is het te danken, dat hij werd gered. Bij een meubel- makerij werden de ruiten ingeslagen, omdat de patroon geweigerd had de loonen te ver- hoogen. De in de werkplaats aanwezige per sonen werden mishandeld. De burgerlijke bladen maken zich over het toenemen der onveiligheid zeer bezorgd. POSTDIEFSTAL. Uit Dussddorp waren naar het hulppost- kantoor in de Kerkstraat te Amsterdam eeni ge .aangeteekende brieven verzonden, welke gddswaarden bevatten. Bij aankomst bleek net lak van een der brieven geschonden te zijln, hetgeen echter wel meer voorkomt bij zendingen uit Duitsdiland, tengevolge van de slechite kwaliteit lak, welke daar voor het stempelen wordt gebruikt. Toen de brief ge- opend werd, vond men in plaats van de aan gegeven geldswaarde van 1900 slecbts Duitsche kranten. De dief is met zorg te werk gegaan, want het gewidit van den brief was precies gelijk gebleven. De diefstal is ge- pleegd tijdens met vervoer per post, vertnoede- lijk reeds in Duitschland, noewel elke aanwij- zrng ontlbreekt. DE EUROPEESCHE PACT. De Fransche ministerraad heeft zich een- stemmig uitgesproken voor het sluiten van een Europeesch pact op voorwaarde, dat ook Rusland tot dit verdrag toetreedt, en zich dus verplicht, zijn naburen niet aan te vallen en geaurenae tien jaar het territoriaal regime te erkennen, dat is ingesteld door het verdirag van Versailles, hetwelk het niet heeft onder teekend. Het pact mag geen invloed uitoefenen op de sancties. welke geallieerden op grcmd van het verarag van Versailles kunnen nemen, in geval Duitschland niet aan •zijm verplichtin- gen voldoet. Ook zal het de intemationale overeenkomsten moeten eerbiedigen, waar door de Habsburgers en de Hohenzollems van den troon verwijderd worden gehouden, alsmede de defensieve verdragen, zooals die tusschen Frankrijk en Belgie en Frankrijk en Polen, en die, waardoor de landen der Kleine Entente bij elkaar zijn aangesloten. Voorts mag het pact niet dwingen tot het nemen van maatregelen tot ontwapening, be- halve die, welke in art. 8 van het Volken- bondsverdrag zijn genoemd. OPLEVEND NATIONALISME IN GRIEKENLAND. De Grieken schuiven hun partijgeschillen ter zijde Ongeveer 150 Venizelistische offi cieren zijn weer in dienst genomen en zullen eerlang naar Smyrna vertrekken, aldus meldt „de Times" uit Konstantinopel. De Grieksche patriarch spoort in een schrijven aile Grie ken tusschen 20 en 35 jaar aan, in het leger dienst te nemen. De Venizelistische beweging is geheel op den achtergrond geraakt voor de nationalistische beweging. Nu het er gaat om de vervulling van de Grieksche aspiraties in Klein-Azie, die door de wapenstilstandsvoorwaarden der geallieer den en de Angora-itegeering in gevaar wor den gebracht, lijkt het niet onmogelijk dat de Gneken eensgezind staan, maar dit kan te- vens oorzaak zijn, dat de vredesluiting in Klein-Azie voorloopig nog tot de vrome wesn- schen blijft behooren. EEN GORDATE SPRONG. Een groom op een buitengoed in Hamps hire kwam Dinsdag te paard in flinken draf uit een zijpad op den Odihamroad bij Cron- dall, toen daar juist een door een dame be- stuurde kleine auto aankwam. Uitwijken kon hij niet meer en inhouden ook niet, zoodat hij zonder aarzelen met zijn paard over de auto heen sprong. De heg aan den overkant be- zorgde paard en berijder een paar6chram- men, doch verder kwamen beiden er goed af. KO'RTE BERICHTEN. De Duitsche treiler „Wodan" meldt een hevige uitbarsting van de vulkaan de HeLla op IJsland. Naar bericht wordt, gaat Millerand Woensdag weer scheep van Tunis naar Mar seille. Nlaar op het Vaiticaan verluidt, is de Paua bezig met het opstellen van een op roep tot steunverleening aan de honger1 lj- dende bevolking van Rusland. Te Moskou is in de kapel van de Iberi- sche Moeder Gods ingebroken en alle kost- baarheden meegenomen. Het heiligenbeeld, dat den roep heeft van wonderen te kunnen doen, was met brillanten, parelen en andere edelgesteenten van buitengewone grootte en kostbaarheid versierd. De totale waarde er van wordt geschat op aeht millioen goudroe- bel. Volgens de Waden zijn de stationschef van Rilly en de wisselwachter gearresteerd, in verband met het spoorwegongeluk, waarbij vijf personen werden gedood. Er is geconsta- teerd, dat de signalen niet op onveilig ston- den bij de aankomst van den goederentrein. Uit New York wordt gemeld, dat de on- deihandelingen voor de fundeering der En- gelsche schuld aan de Ver. Staten deze week zijn aangevangen tusschen sir AucMand Geek des en Mellon, den Amerikaanschen minister van finanden. In de nabijhdd van Peking heeft gene- raal Woe Pei roe een groote overwinning behaald. De hoofdstad1 is door zijtn troepen omsingeld. Het spoorwegverkeer uit Peking staat stil. Drie Japansche torpedojagers zijn op weg naar Tientsin in verband met den strija in China. In Tsjecho-Slowakije is een metaallbe- werkersstaking afgekondigd wegens loonsver- laging. Ter oorzake Van de relletjes voor het stadhuis te Berlijn hebben de valcvereeni- gingsleiders der gemcente-arbeiders en amb- tenaren een 24-uurs-proteststaking afgekon digd. De Rote Fahne wil deze uitbreiaen tot een langere algemeene staking, waar de Vor- warte weer tegen opkomt. De eerste, na Vt einde van den oorlog in de Vercenigae Staten^ ondergebrachte 'Duit sche leening is verkregen door de stad El- berfeild ten bedrage van 60 millioen mark. BU „VlCTRIX" BIJWIGjLEN is „pech" uitgeslotsn, Gemengd Nieuws EEN GEK GEVAL. In geheime raadszitting (geheimhouding is niet.opgelegd) heeft de burgemeester van Dordrecht medegedeeld, dat ae commies-re- dacteur, nu ongeveer twee maanden geleden benoemd, B. en W. er tusschen heeft geno men. Het is nl. gebleken, dat hij niet was de gewezen Transvaalsche ambtenaar, tijde- lijk hier te alnde, die hij- voorgaf te zijn, doch adjunct-commies van bet Ministerie van Ar- beid met ziekteverlof. Nu deze mystificatie aan het lichit is geko men, is natuurlijk de verhouding tusschen den ambtenaar en het gemeentebeatuur on middellijk verbroken. DE ROGGE- EN TARWEBOUW. In den omtrek van Utrecht wordt zeer get klaagd over de vooruitzichten van den rog- ge- en tarwebouw. De strenge winter deed aan het jonge gewas reeds veel schade, waar door op enkele velden zelfs overgezaaid moest worden. De bouw staat er evenwel ook nu slecht voor en met groot verlangen wordt naar ver- andering van wedier uitgezien. RE IS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR NOORWEGEN De Koningin en de Prins stellen zich voor, den 27sten dezer voor vijf weken een reds naar Noorwegen te ondememen. Daartoe is gecharterd het stoomschip „Ba- tavier V", van de firma Wm. H. Muller Co. Ook Prinses Juliana zal de r&s meemaken. H. M. en Z. K. H. hebben voor dezen tocht uitgenoodigd hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broeder van den Prins. NAAR PADUA. De hoogleeraren Hamburger en Backer zullen den senaat der Universiteit te GiO- ningen offideel vertegenwoordigen bij de van 14 tot 17 dezer te Padua te houden feesten ter gelegenheid' van het 700-jarig -bestaan der universitdt aldaar. VRIJWILLIGERiS-WEDUWEN- EN WBEZ ENP EN'S'lOE N Ingediend is een ontwerp, houdende pensi- oenregeling voor de weduwen em weezern van de vrijwHligers bij de Land- enl Zeemacnt. iHet weduwenpensioen zal 50 pCt. van de eerste 2000 en 40 pCt. van het overige ge- deelte van den pensioengrondslag bedragen, Ploll. Uzeemagazyn DE WILD. Aganton der bekende Daventer Allumininmfabrleken. het weezenpensioen 10 pet. van den grond- slag voor elk kind en 20 pet. wanneer de moeder is overleden. £>e vrijwilligers kunnen zich een verhoogd weduwen- en weezenpensioen verzekeren. GEZANTEN. Bij1 Kon. besluit zijn W. D. H. baron van Asbeck, oud-gouvemeur van Suriname, en mr. T. B. Pleyte, oud-minister van kolonien, benoemd tot Harer Majesteits buitengewoan gezant en gevolmaghtigd minister, respectie- velijk te Mexico en Rio de Janeiro. WERKTIJDENIBE8LUIT VOOR FAIBlRIE- KEN EN WBRKPL A AT SEN. Het Stbl. no. 235 bevat een Kon. besluit van den 29sten April, waarbij wordt bepaald: Art 16 van het Werktijdenbesluit voor far brieken en werkplaatsen 1920 wordt ge'ezen als volgt: „Een man mag" in een uitsluitend of in hoofd- zaak door wind- of waterkracht gedrcven molen arbeid verrichten op de eerste vijf werk- dagen tusschen 5 en 7 uur des voormid- dags en tusschen 6 en 10 uur des mamiddags en op Zaterdag tusschen 5 en 7 uur's mor- gens en tusschen 1 en 10 uur des namiddags en op alle werkdagen gedurende ten hoogste elf uren per dag." Art. 28 van dat Werktijdenbesluit wordt gelezen als volgt: 1. Een arbeider van 16 jaar of ouder mag op alle werkdagen tusschen 6 en 7 uur des voormiddags arbeid verrichten in een eik- schillerij, een hoefsmedenj, een herstelplaats van wagens, landbouwwerktuigen of land- bougereedsdiappen. 2. Een arbeider van 15 jaai- of ouder mag op alle werkdagen tusschen 5 en 7 des voor middags arbeid verrichten in een veeuderij. Dit besluit treedt 6 Mei in working. HOOG WATER. .Men meldt uit Tiel: iMen heeft getracht, door kistingen op- de lage gedeel-ten der zomerkaden het water van de Waal uit de Wamelsche uiterwa*irdeii en den Prins-Willemspolder te houden. Gister middag begon het water echter, tot schade van de pachters van het weiland, in te loo- pen. Sinds vanmorgen is de Waal nog 7 c.M. gewasscn. Uit Wijfc bij-Duurstede wordt gemeld: Het water in den Riin wast zoo onrustbarend, dat mem het vee uit de weidem haalt. Het water steeg tot 6.47 M. pi. N. A. P. RON D5R EI SB IL JETTEN. Vam. 1 Mei af w'ordem wederom door de Nederlandsche, Belgischc, Fransche, Zwifc- sersche, Italiaansche en Engelschc Spoorwc- gen rondreisbiljetten afgegeven. Zij worden slechts afgegeven voor reizen van ten min- ste 5001 K.M. af te leggen in het rondreis- verkeer der deelmemenae bovengenoemde lan den, terwijl bij uitzondering ook afgegeven worden rondreisbiljetten, uitsluitend geldig over de lijnen der Nederlandsche Spoorwe- fen of uitsluitend geldig voor de lijnen der witsersche Spoorwegpn. Voor een' kind, jongcr dan 3 jaar, voor het welk een afzonderlijke zitplaats wordt ver langd is, evenals voor een kind, dat den leef- tijd van 3 doch niet dien van 8 jar en bereikt heeft, de helft van den prijs voor een volwas- sene verschuldigd, indien voor dit kind een rondreisbiljet wordt genomen.. Kinderen van 8 jaar en- ouder betalen, indien voor hen rondreisbiljetten warden genomen, den vol- len vrachtprijs. I>e geldigheidsduur van eeni rondreisbiljet bedraagt 45 dagen, indien het gezamenhjk aantal kilometers van de in het rondreisbil-* jet opgenomen coupons 500—1000 be draagt; 60 dagen, indien dat aantal 1001'—3000 K.M. en 90 dagen, indien het meer dan 3000 K.M. bedraagt. Verlenging van den geldigheidsduur kan onder geen omstandigheden plaats vinden. De rondreisbiljetten zijn persoonlijk, zij zijn in Nederland zonder bijbetaling geldig in D- treinen. Voor het afbreken der reis gelden de gewo- ne bepalingen. Voor elk biljet moet 1.20 samen^tellings- kosten' worden- betaald, terwijl de biljetten op alle stations aangevraagd kunnen worden. IHet vervoer der bagage van houders van rondreisbiljetten geschiedt overeenkomstig de gewone tarieven. (Msb") PASSEN VOOR DUITSCHE DIENST- MEISJES. Er gingen geruchten, dat wegens het ge- brek aan werkkrachten in Duitschland geen passen meer aan Duitsche dienstmeisjes zou den worden gegeven Bij informatie te bevoeg- der plaatse, zegt het „Vad.", is ons gebleken, dat daarvan officieel niets bekend is. Mogelijk blijft alleen, dat hier en daar plaatsdijk we gens gebrek aan werkkrachten visa op passen voor dienstboden worden geweigerd. INBRAAK. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf werd de politie te Ldden gewaarschuwd, dat er werd ingebroken in het kantoor en de goe- derenloods van de Haagsche Tram aan het Noorddnde. Onmiddellijk toog een aantal rechercheurs daafheen, en overviel 3 beken de Haagsche inbrekers, n.l. A. T. U., B. T.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1