Alkmaarsche Courant De Cburstons. Vrijdag 5 Mei. Staten-Generaal F e u i 11 e t o n. Gemengd Nieuws. atom Ko. 100. 1922. Honderd Drie en Twintigste Jaargang. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werd besloten zoo mogelijk de nieuwe grondwetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Hoofdstuk 2 der Staatsbegrooting 1922 (hooge colleges en kabinet Koningin) werd z. b. st. aangenomen; bij hoofdstuk 7b (fi- nanrien) bepleitte de heer Diepenhorst af schaffing van het registratierecht op tuin- bouwveinngen en de heer De Waal Malefijt afschaffing van dat recht op vischveilingen. Minister de Geer kon met het oog op de financien hieraan thans nog niet volaoen. Het begrootingshoofdstuk werd daarna z. h. st. aangenomeni. Bij hoofdstuk 4 der Staatsbegrooting 1922 (justitie) drong de heer Slingenberg aan op indiening van een nieuw wetboek voor bur- gerlijke rechtsvordering. De heer Anema sloot zich hierbij aan en be pleitte herziening der instructies voor de commissie-Limburg, welke commissie geheel van aard is verauderd. Voorts drong hij aan op intrekking der omitwerpaa voor de adiministratieve recht- spraak om deze kwestie te laten onderzoeken door een commissie. De heer Mendels wilde eveneens herziening der instructies voor de commissie Limburg. De heer van der Maesen wilde den nota- rissen toestaan buiten hun standplaats ge- meente te wonen. De heer Bergsma bepleitte reorganisatie der recherche; eveneens drong spr. aan op verbetering van het verkeer te land en te water. Minister Heemskerk zou dit laatste over- wegen, maar wees op de bezuiniging. De om- zetting van de plaatselijke in een Centrale recherche lokte spr. niet aan. De Minister voelde niets voor omzetting van de commissie-Limburg, in een algemee- ne commissie. Over intrekking der ontwerpen op de ad- ministratieve rechtspraak kan de Minister thans geen beslissing nemen. De justitie-begrooting werd daarna z. h. s. aangenomen, evenals een aantal kleine wets- ontwerpen. Bij Hoofdstuk 9 (Waterstaat) drong de heer Bergsma aan op uitvoering van het Twente—Rijnkanaal en meer steun inzake het Luchtvaartverkeer. Spr. vroeg te waken voor het stadsschoon van Delft en hij bepleitte verlaging spoor- wegtarieven. De heer Smeenge wees op het belang van goede verkeersmiaaelen en bepleitte verbete ring van het Zwolschediep. Spr. hoopte dat de drooglegging van de Zuiderzee met het oog op het nationale belang met kracht zal worden voortgezet. Ten slotte drong spr. aan op verlaging der spoorwegtarieven. Evenzoo de heer Van der Maesen. De heer van Hardenbroek bepleitte het nut van rijs-aanplantingen voor de Zuiderzee. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de or- de de regeling der werkzaamheden. Een voorstel-Dresselhuys om heden ook in de afdeelingen te onderzoeken het voorstel- Duys tot afschaffing van de veilingsrechten, het voorstel Fleskens inzake invoerverboden en voorstel-Abr. Staalman tot uitstel van de invoering van den tabaksaccijns werden ver- worpen met 54 tegen 31 stemmen. Een voorstel-Duys om zijn voorstel tot af schaffing van de veilingsrediten in de afdee lingen te onderzoeken werd verworpen met 43 tegen 41 stemmen. De heer Visser van IJzendoom verlangde stemming over het voorstel om ook het voor- stel-Staalman in de afdeelingen te onderzoe ken. De voorzitter stelde voor, dit voorstel niet te behandelen omdat een voorstel als de heer Visser van IJzendoom deed een week geleden werd verworpen. Het voorstel van den voorzitter werd ver worpen met 43 tegen 42 stemmen. Het voorstel-Visser van IJzendoom werd aangenomen met 44 tegen 43 stemmen. De nieuwe boschwet werd aangenomen met Roman van Paul Trent. Uit het Emgelsch door A. G. - Nadriik verbodien. 1#) HOOFDSTUK X. Toem Betty de villa bad' verlaten keek mrs. Lendridge Mark aan en glimlachte fJauwtjea. Goede jongen, ik ben blij, dat je aan mijn verilangen hebt voldaan", zei zij vrien- delijk. „Tegen mijn beter weten in. Ik zie een mas- Ba ergemis in't verschiet", antwoordde hij ,-Zijt is nog zjoo jong, Mark en zij bevond zicn iln een uiterst onaangename positie. Het 6cheen bdjtna alsof je partij trok van de ziekte van haar vader. Ik was erg met dat jonge meisje begaan. Ik vind haar aantrekkelijtk." „Goede hemdl Ik kan niets aantrekke- lijks in miss Chunston viinden. In mijn oog is zij1 een zeer verwaande en onaangename vrouw." toIk kan haar niet verwaand noemen, en zij is zeker heel mooi." ,,'De schoonheid van een vrouw heeft in za- ken geen waaide. Als zij maar won wegblij- ven em aan' mij het beheer over de fabriek wilde laten", zei hij zucbtend. „Vele maanien zouden het heerlijk vinden (am met zoo'n vrouw samen te werken." ,ylk niet. Maar ik zal volhouden, zoolang ik kan." „Je bent predes je vader, Mlark. Hij mocht de vrouwen ook niet totdat hij mij ontmoette." „U hedfifc me nooit veel van mijn vader ver- tdd, moederlief en ik heb u niet naar hem willen vragen." „Ein je moet mij nu ook niets vragen", ant woordde zij bedaand. Mark deed vender ©aaa awaits eat haar 76 tegen 11 stemmen. Hieraa kwamen aan de orde de Orond- wetsvoorstellen van de regeering en het voor stel-Troelstra tot afschaffing der Eerste Ka- mer. De heer Kolthek wilde de door de Eerste Kamer verworpen en temggenomen voorstel- len ongewijzigd handhaven. Hij zou tegen de regeeringsvoorstellen en voor het voorstel- Troelstra stemmen. De heer Marchant achtte de Regeerings voorstellen onaannemelijk. Hij zou propa- tanda maken voor de afschaffing van de erste Kamer en irvoering van net referen dum. De heer Visser van IJzendoom zou tegen het voorstel-Troelstra stemmen. Aan de af schaffing Eerste Kamer zit voor hem on- verbrekelijk vast het referendum. De heer Van de Laar zou stemmen voor het voorstel-Troelstra en tegen de ontwerpen De heer Albarda betoogde dat de democra tic afschaffing der 'Eerste Kamer moet eischen. Hij wil niet bukken voor de bezwa- ren van de Eerste Kamer en stemt dus tegen de Regeeringsvoorstellen als niet de zeker- heid wordt verkregen dat de evenredige sa- menstelling der Eerste Kamer inderdaad feit zal worden. De heer Van Schaik betreurde zeer de daad der Eerste Kamer. Liever had hij de Eerste Kamer thans buiten de herziening ge- laten, doch nu de voorstellen er eenmaal zijn, zal hij voorstemmen. De heer Rutgers zou thans voor de Re geeringsvoorstellen stemmen. De heer Wijnkoop meende dat de S. D. A. P. het parlementansme overschat. De heer Schokking zou voor de Regeerings voorstellen stemmen, omdat zijn bezwaren tegen de Hoofdstukken III en IV thans zeer zijn verminderd. Minister Ruys de Beerenbrouck betoogde dat een practische politiek het noodzakelijk maakt te beproeven tot overeenstemming te komen met de Eerste Kamer. De Eerste Ka mer zal wel begrijpen dat haar eigen belang meebrengt zich niet te verzetten tegen haar evenredige samenstelling. Het voorstel-Troelstra werd verworpen met 60 tegen 29 stemmen. Hoofdstuk III werd aangenomen met 75 tegen 15 stemmen. Hoofdstuk IV werd aangenomen met 83 tegen 7 stemmen. Bij de additioneele artikelen verdedigde de heer Rink een amendment tot wederopne- ming van de aanvankelijk door de Regeering voorgestelde regeling van evenredige samen stelling der Eerste Kamer. De Minister ontraadde ten sterkste het amendment, dat de voorstellen in gevaar zou kunnen brengen in de Eerste Kamer. Het amendment werd verworpen met 47 tegen 39 stemmen. De additioneele artikelen werden goedge- keurd met 58 tegen 27 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot heden 12 uur. NED. BOND VAN G EPENSK>NiNEER!- DEN. (De aid. Alkmaar van den Nederlandschen Bond van Gepansionneerden hidti een led'en- vergadering op Woensdag jJ. dea avonds 7 uur. 'Nliettegenstaande het zoo driingend verzoek der convocatiebiljetmen, was het bezoek zeer gering. iDit moest de voorzitter 'bij opening ten voile beaanen. Trots de werkkracht van H. B. en het D. B. geven sommige leden. zoo weinig bliik van meeleven. Deze vergadering was bijeengeroepen om erne bespreking te houdem over van net eer ste numrner van het peiiodiek orgaan „de Oudgepensionneerde". In de laatste vergadering was men wel wat te pessumstisch geweest en te bang be- treffende de begrooting. INiettcgenstaandc de daling van het leden- tat behoefde men volgens den stand der kas niet bezongd te zijn.' Men bil'ijft dioorgaan eni steeds blijiven hameren op de achteruitzet- ting. iDe notulen werden na lezing goedge- keuidl. Een ontvangen circulaire betreffende het candid'aatstellen van een- gepensioneerde voor het Kameriidm aatschap werd breed- voeriig besproken en het wel en wee daarvan overwogen, vooral omdlat het volgens den secretaris in strijd is met de statutcn. Wat het steumen, dezer betreft werd na afloop de aan het spreken te krijgen, want hij was ze ker de minst nieuwsgierige van a lie mannen. Hij trad' op haar toe en kuste haar, vooxdat hij naar de kleine wenkpJaals ging, waar hij proeven deed. Daar liet bij zich op een stoel neervallen en stak een pdip op. Hdj was nog niet van de verbazing bekomen over het feit, dat hij erin toegestemd had naar de „Ghurs- tons" terug te keeren en het werk daar weer op te vatien. Toen hij' Betty had ontmoet, was dt het laatste wat in zijn (brein had kun nen' opkomen. Zells nu kon hij nog niet be grijpen waarom hij vcranderd was. Het zou zeker onaangenaam wezen met het meisje te werken, want hij was niet van plan zich door haar te laten overheerschen. E'iindeiijk zette hij dit onderwerp uit zijn gedachten en giing aan het werk. Het was zijn gewoonte dken mooi en Zon- dagnamiddag een buitenwandeling met zijn mtwder te maken en zij gingen den volgen- den dag dan ook op stap. Mrs. Lendridge gaf de richting aan,, die zij moesten nrnen en heel merkwaardig kwamen zij in de buurt van ,.The Court." „Mlark, je moest eens naar mr. Chunston gaan informeeren. Ik geloof, dat ilk met je meega. En het is misschien ook wcj goed, dat je vanmiddag een woord met miss Churafon wisselt, dan zal morgen alles go- makkelijker val'len." ,,De lust is niet igroot," zei hij aarzelend. „Kom mee", antwoordde zij; met een glim- lachi en haar hand) door zdjn arm stekend, trok ziji hem' door het hek. Betty was de eerste, die ze in de opcrijlaan zag aankomien. ,,'Daar is mrs. Lendridge", zei ze tegen Jla- net. „En' heeft zij den geduichten zoon bij. zich Je moet ze hierheen brengen, dan ontmioet ik ze ook", zei Janet haastig. „:Hlet wordt, dunkt me, mijn tijd", bracht Crosby in het midden en Betty oooddgde ham niet riot Larger blijMen. petmingmeester gemadi'figd J 7.50 daarvoor af te zondereu' eo werd den afgevaardigde ter Algem. Vergaderine opgediragem deze zaak lalldiaar ter sprake te brengen. De heer Kuiper (Heiloo) zou het zeer wenschelijk achten dat het H. B. zich naar den minister begaf om hem onze belangen en vooral die der minder gepensiomeeerden uitvoeri'g uiteen te zetten. Voor ilederv van het Hi. B. werden gekozen de heeren A. Snoop (Alkmaar) em K. iKievit (Haarlem). De com missie tot het nazien der rekening en verant- woording over 1921 bracht bij monde van dior heer Siewerts een goed versLag uit. HSj en de penningmeester werden door den voorzitter dank gezcgd. Nla nog verschilien- de besprekkugan, sloot de voorzitter de ver gadering, zijn danik uitbiengende voor de geamineerde bijeenkomst aan hen die van verre en nabij kwamen, en respecteerde het zeer dat ook de blinde heer Brommer uit Bergen deze vergadering had bezocbt. OP BEZOEK BIJ DEN KROONPR1NS. Een redacteur van de N. Rott Ct. is bij den Kroonprins op bezoek geweest. Hij vertelt van zijn afscheid aan de pasto- rie als volgt: En hiermee is het uur van sclieiden aange- broken. Maar er wacht mij nog een verras- sing. De adjudant heeft het „gulden boek", een eenvoudig bezoekalbum, voor den dag ge- haald en legt het opengeslagen voor mij neer. Ik blader er even in; handteekeningen »vau allerlei bekende en onbekende bezoekers, ve- len hebben aan hun naam een of andere spreuk toegevoegd. De verrassing komt als ik de laatst beschreven bladzijde weer opsla om mijn naam onder de andere te zetten. Wie is mijn voorganger geweest? Met breeden zwier staat het er: J. E. W. Duys, Abgeordn. 2te Kammer. De adjudant ziet mijn verbazing. Ja zeker, zegt hij, meneer Duys is gisteren bij ons op bezoek geweest, hij heeft met ons geluncht. Ik kwam toevallig met hem in aanraking en het bleek dat hij gaame door den prins ont vangen wilde woraen. Hij was er n l e t speci- aal voor gekomen Een aardige man, die meneer Duys, valt de Prins bij* Hij vertelde mij pas later, dat hij sociaal-democraat was Het doet er natuurlijk niets toe, maar ik zou het in het begin zeker niet &edacht hebben. Zoo gemoedelijk en be- zadigd als hij sprak over allerlei dingen. En hij spreekt uitstekend Duitsch. Neen, wij kond'en het uitstekend met elkaar vinden DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. De Tijd publiceert het program van de Nieuwe Katholieke Partij: De Algemeene beginselen luiden als volgt: 1. De Nieuwe Katholieke Parij stelt zich ten) doel door een staatkunde, gegrond op de Katholieke beginselen, het algemeen welzijn van het geheeleNederlandsche volk te die- nen. Zij neemt tot richtsnoer de pauselijke en- cyclieken, in't bijzonder de Syllabus, de Im- mortale Dei en voor hare sodale politiek de Rerum Novarum. 2. De wetten moeten uitsluitend het alge meen belang bevorderen. De staatkunde moet daarom, in overeenstemming met de katholie ke beginselen en de katholieke traditie, ge- richt zijn op bevordering van het geestelijk en stoffelijk welzijn der onderscheiden stan- den en op het voorkomen van klassenstrijd. 3. De staatsbemoeiing mag het vrije maat- schappelijk levea en het huisgezin niet aan- tasten. De staatkunde moest uitgaan van de Christelijke solidariteitsgedachte, waarop de organische maatschappij steunt. Daarom behoort zij te gaan in een rich- ting, welke niet alleen afkeerig is van de staatsalmacht en overdreven staatsbemoeiing, maar ook van de individualistische staatsop- vatting. 4. E>e overheid late zooveel mogelijk het nemen van sociale en economische maatrege- len over aan de belanghebbenden zelf. Zij trede bij voorkeur alleen aanvullend op. De overheid trede eerst regelend op, zoo de maatregelen noodzakelijk zijn en het par- ticulier initiatief te kort schiet. 5. De overheid neme alleen dan sodale en economische maatregelen, wan neer het mogelijk is de financieele en economische ge- volgen te overzien en de daaruit voortsprui- tenae lasten evenredig zijn aan de nuttige gevolgen. De middelen tot dekking dienen aanwezig te zijn, of tenminste tegelijkertijd te worden aangewezen. In't algemeen worde tot het nemen van so ciale maatregelen niet overgegaan, indien Betty ging haar bezoekers tegamoet en hracht ze op het terras, waar zij ze aan Ja net voorstelde. Er werd nieuwe thee besteld en Betty richite het woord tot mrs. Lendrid ge- Janet was in een ondeugendie stemming en legde dadelijik beslag op mr. Lendridge. „lk meen begrepen te hebhea, mr. Lendrid ge, dat u niet guns tig denkt over werkende vrouwen. Ik moet u waarschuwen, dat ik er ook een ben." „Ik ffiisprijs het niet, dat vrouwen werken. Het bangt van het soort werk af, dat zij ver- riditen", antwoordde hij lakoniek. „Ik wil' dokter worden." ,JDe geneesikunde vindi ik juist iefs voor een vrouw. Misschien, dat haar de noodige kracht ontbereekt om' een operatie goed uit te voeren. Maar zij kan zeer zeker een uitste- kende geneesheer wezen." „Bestaat er veel versdiil tusschen een dokter en een ingenieur? Eigentijik bedoel ik het niet zoo; ik zal het anders zeggen. Als u er geen bezwaar in heeft, dat een vrouw een dokter is, waarom) heeft u er dan tegen, dat zij een ingenieur is?" hield Janet vol. „Daar heb ik niets tegen", antwoordde hij bedaard. „Maar ik meen begrepen te hebben... „Ik heb er niets tegen zoolang zdj; niet met mij samenwerkt." ,JDus uw bezwaar 'is geen kwestie van principes, maar van persoonlijk gevoel." nDat is f... In theorie vind ik, dat een vrouw evengoed een 'ingenieur kan zijn als een man. Maar in de praictijk miist zij1 het noodige evenwicht om haar theorieen in toe- passing te brengen... Ziji voelt neiging vol gens <fe ingeving van het oogenblik te werk te gaan. Zij kan niet denken en handelen volgens de kennis,'die zij heeft verworven." ,Js dat ook niet het geval met sommige manner?" ,Ja:, maar iioch met slechi* snkelen. Vol- gens mijn opiate te dial boo met het masrm- daardoor onze nijverheTd fn ongunstige po sitie tegpnover die van het buitenland wordt gebracht. 6. De uitvoering van sociale wetten wor de, onder overheidstoezicht, zooveel mogelijk opgedragen aan organen van belanghebben den of belanghebbenden zelf. 7. Overheidsdiensten en -bedrijven behoo- ren een zoo weinig mogelijk ambtelijk karak- ter te dragen. 8. Sociale vereenigingen zijn van groot maatschappelijk nut. Deze erkenning moge echter nimmer er toe leiden, dat aan de recnten van niet-georgani- seerden te kort gpdaan wordt. 9. De overheid dient kracbtig mede te werken tot verheffing van de economisch zwakkeren. Daarbij dient de gelegenheid tot het verkrijgen van eigen bezit te worden be- vorderd. De wetten mogen echter de individueele verantwoordelijkheid niet ondermijnen. 10. De vrije uitoefening van den gods- dienst, ook in het openbaar, word door de overheid gewaarborgd. Daaraan worden al leen die beperkingen gesteld, welke voor het bewaren der openbare orde en rust noodig zijn. 11. De parjij streeft met handhaving ha- rer beginselen naar staatkundige eenheia on der alle katholieken. DE SALAKIEERINC VAN RIJKS- AMBTENiAREN. Het Permanent Comite uit (te bij, het dir. Nat. Vaikverbond aangesloten organisaties van personeel in publieken dienst heeft ver- gaderd, o.m. naar aanleiding van het door de regeering bij de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overieg aanhangtg gemaakt voorstel tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Met Permanent Comite heeft zich in 1920 bij de opneming van art. 40 in het Bezoldi gingsbesluit daartegen niet nadruk'keQijk ver- zet, in tegenstelling met de modeme en neu- trale ambtenaarscentralen. Hoewel ook het Permanent Comite de in art. 40 neergelegde regeling enjuist acht, kan het zich echter er niet mee vereenigen, dat het artikel thans zou worden ingetrokken, aangezien in het behoud daarvan een bescherming is gelegen van de thans genoten wedden. Het Permanent Comite acht den tijd nog niet aangebroken om reeds tot salarisverla- ging over te gahn. Mocht te eeniger tijd daar- toe moeten worden besloten, dan dient z.i. zulks echter te gesdvieden op andere wijize dan art. 40 in zijn tcgenwoordige redactie aangeeft. Het hoofdbesituur van de Alg. R. K. Almfo- tenaarsvereen iging heeft vergaderd o.a. ter bespreking van het voornemen der regeering om art. 40 uit het Bezoldigingsbesluit te licbten. Het hoofdbestuur stond om meer dan een reden tegenover dit voornemen en bet kwam tot overeenstemming in het forauleeren van vragen, welke naar zijn meening in de commissie van overieg ter sprake zijn te bren gen, ten einde deze vragen aan de regeering te stellen. PROF. OTTO OTTO. Men meldt uit Amsterdam aan de N.R.Ct. Vanavond heeft prof. Otto Otto in Bellevue een demonstratie gehouden van zijn psycho- therapeutisdie geneesmefchode; en bij honder- den waren nieuwsgierigeu uit Amsterdam eu omgeving komen toestroomeu. Natuurlijk echtem iet alleen nieuwsgierigenook onge- lukkigen, lijders aan allerlei jammerlijke kwa- len, waarvoar zij overal vergeefs genezing hadden gezocht, dier eeds lang hadden lee- ren berusten in hun deerniswaardig lot en nu plotseling uit de apathie van hun hopeloos- heid ontwaakt waren door de mare van de opzienwekkende genezingen, door dezen „wonderdokter" bewerkstelligd. Een gruwe- lijke tentoonstelling van menschelijke ellende vormden al die lammen en kreupelen, stotte- raars, blinden, lijders aan St. Vitusdans en allerlei nerveuse stoiingen, die zich in het gebouw verdrongen voor 'bet vertrek, waar eenige doktoren de patienten, die in het open baar behandeld zouden worden, aan een vluchtig vooronderzoek ondertvierjien. Want, gelijk men weet, verklaarde Otto Otto' zich al leen in staat, afwijkingen te genezen, die een zuiver psychische oorzaak hebbenorganische gebreken erkent Huj" volmondig niet te kunnen geezen. Zoo kwam het, dat vele ongelukkigen, die hun laatste hoop op dezen avond geves- tigd hadden, afgewezen werden en ongetroost moesten heengaan. Vijftien patienten, van wie gedeelfelijk ver- deel1 der vnauwen." iBetty Ihisterde niet meer naar hetgeen rnins. Lendridge zei. Zij had een paar woor- den van Marks opmenkingen opgevangen. „Mr. Lendridge u heeft het heelemaal mis", zei ze verontwaard'igd. „lk vraag wel excuus", zei hij koel. Janet kwam dadelijk tusschenbeide. „Zet je gesprek met mrs. Lendridge voort en stoor ons niet", zei ze tegen Betty. ,yNleemt u geen notitie van haar", voegde zij er tot Mark bij. Janet vondi deze rustige, krachtige jonige man sympathiek en kwam tot de oanclusie, dat IBetty niet de overhand op hem zou fcrij- gen. „Keeft u, behalve met miss Chunston nog met een andere vrouwel'ijke ingenieur ge- werkt?" vroeg zij. ,,Nleen, maar we hebebn naturliik een groot aantal vrouwen in de fabriek." „Is miss Churston een kundig ingenieur?" jHDet feit, dat ziji den ,',Wright"prijs heeft gewonnen, bewijst, dat zij degelijke tennis van de aviatiek moet hebben... Maar, mis For bes, ik zou1 liever over iefcs anders praten." j^ooal's u wil't", antwoordde zij opge- rumd'. „Apropc6, ik zou gaame de fabriek bezichfigan en wil u mij daarin dan rond- leiden, tenminste als u er tijd voor heeft?" „Miiss Churston zal dat zeker gaame wil len doen." Bij die woorden lachte zij harte- lijk. „lk geloof, dat ik bet probleem heb opge- lost. U twijfelt niet aan de bekwaamheidi der vrouiwen, maar heeft een hekel aan ons alle- maal. Is het niet zoo?" „lk ken heel weinig vrouwen?" antwoord de hij' stijif. Mlrs. Lendridge zag, dat Mark werd ge- plaagd en vond dat uitstekend voor hem. „Ik zeg altijd tegen mijn zoon, dat hij niet genoeg uitgaat. irtij1 heeft geen afkeer van de vrouwen, madr hij weet mtiete van ze af dat te alles", merkte Bij met een gjlimlacb famden het neerendeet vormden, warden ten- si otte tot het podium toegelaten. De professor liet zijn demonstratie ookd itmaal voorafgaan door een tamelijk lange inleiding, en daarna kwam de eerste patient in behandeling, een 38-jarige lamrne, die sinds zes jaar niet meer geloopen had. Prof. Otto Otto liot hem, zij het dan ook zeer onzeker, eenige malen het tooneel rondloopen Hij meende, dat een ver- dere kuur den man zeker volkomen het ge- bruik van zijn beenen zou kunnen terug be- zorgen. Bij een anderen man, ongeveer 40 jaar oud, hadden zich zes jaar geleden verlammings- 'verschijnselen geopenbaard; sindsdien kon hij ge entrappen meer loopea en sinds een half jaar kon hij niet meer zonder stok gaan. Prof. Otto Otto liet hem geheel vrij over het tooneel rondgaan, de trappen op- en afloopen en door het middenpad der zaal loopen. Ook de ze man zou het normaal gebruik zijner lede- maten terug kunnen krijgen. Een dame, die volgens medisch attest, sindfl twee jar en lijdende was aan een slokdanm- kranip, waardoor zij vloeibare, noch vaste' stoffen zonder hevige pijnen kpn slikken, liet prof. Otto Otto zonder eenig bezwaar een glas water uitdrinken en een reep chocolade eten. Een zestigjarige man, die sinds vijf of zes jaar niet loopen kon zonder krukken en in wiens voet enzich dientengevolge ook organische afwijkingen waren gaan vertoo- nen, liep na.de behandeling, zij het ook zeer stuntelig, zonder krukken de trappen van het tooneel af en de zaal door. De stakkerd was buiten zich zelf van vreugde, toen wij hem echter na afloop buiten weer op zijn krukken zagen strompelen en hem vroegen of het ge- holpen had, tooowte hij zich maar matig te- vreaen. Er waren ook patienten bij wie het resul- taat zeer matig was of nageivoeg uitbleef. Sterker indruk maakte evenwel het geval van een 50-jarigen man, die een aantal jaren geleden na een hevigen schrik het gezichts- vermogen verloren had. Blijkens attesten van oogartsen was er geen organ isch gebrek ge- constateerd aan zijn oogen. Na de behande ling bleek hij te kunnen zien en niet al te kled- nen druk te kunnen lezen. De laatste patient die in behandeling kwam was een stotteraar, die voor het eerst na lan ge jaren er in slaagde, v'ot na te zeggen, wat hem werd voorgezegd. Moest hij echter uit zich zelf iets zeggen, dan was er weinig beter- schap waar te nemen. EEN HAAGSCHE WONDERDOKTER. Onze stad, zegt het Vad., heeft de eer, iemand onder haar burgers te tellen, die blijk- baar een soortgelijke geheimzinnige genees- kundige kracht heeft als die van prof. Otto Otto. Wij hebben het niet geweten, doch de Opr. Haari. Ct. vertelt het. Onze stadgenoot, hij noemt zich Even Bar ry, heeft Dinsdagmiddag om 2 uur in den Schouwburg te Haarlem een seance gegeven. Om 10 uur waren al gebrekldgen op komen dagen en het gebouw was. toen de heer Barry met zijnproefnemingen aanving, vol bezoe kers. Een 16-jarig meisje, dat stotterde, was na beh'andeling iin staat bedaard en zonder hak- kelen te spreken. Een oude Zantvoortsche visscher, die 20 jaar niet dan met moeite en met hulp had kunnen strompelen, verliet kordaat op zijn eenfje de zaal. Een nagenoeg blind meisje kon tot haar groofev reugde weer de krant lezen. Het blad zegt, dat er van den heer Barry een grooten invloed is uitgega&n op de aan- wezigen. Des avonds was de Schouwburg weer ge- vuld met hoopvolle ongelukkigen en nieuws- gierigen. Toen de heer Barry de kreupelen, blinden en stotteraars tot zich riep, sonden ze overal in de zaal op. De stotteraars, met wie hij proeven nam, spreken zuiver. Het 16-jarig meisje, dat 's middags haar normale spraak had terugge- kregen, was in de wolken en decide vol over- tuiging mede, dat zij nooit en nooit meer zou stotteren. Het blinde meisne, 's middags ook behandeld, was nog even helder van gezicht, en kreeg na nog een proef nog sterker de beschikking over haar gezidrtvermogen terug. Vele halve lammen, die hompelend en strompelend waren gekomen, komden „vrij fat- soenlijlc", zonder hulp of steun naar tiu's toe op. Han wordt het tijld, dat hij ze leert ken- nen", zei Janet vrooldjk. Mark voelde zich niet in het minst op zijn gemak en verlangde weg te komen, maar zijn rooeder maakte geen aanstalten tot ver- trekken. „ls u wel1 ooit verliefdi geweest?" vroeg Ja net botweg. „Tk Heb er nooit tijd voor gehad," ant- woordlde hij1 met imspamming. „Mark heeft vanaf zijn jongensjaren hard' gewerkt. Zelfs nu schijmt bij nooit tijd te kun- neni viindeni voor eenige ontspanning. Ik wou, dat u hem eens onder haaden nam, miss For bes." „Met genoegen", hernam Janet terstond. ,,'Hij kan zelfs met mij flirten als hij dat ver ities! iEr zal geen1 gevaar bij1 zijln, want ik trouw nooit." Mrs. Lendridge lachte zachtjes in zichzelf en wierp Janet een bemoedigdenden blik toe. Dit lokaas toewerpen zou Mark enorm veel goed doen. ,»Ik ben bijna een dokter, mr. Lendridge", gimig Janet voort, „en ik ben mijn diagnose omitrent u reeds gemaakt. Ik sta in voor ge- nezing, maar u moet u geheel aan mij overge- ven." „Aan welken kwaal lijd ik dan?" vroeg Mark bdeefd. 'H5j voelde, dat hij iets zeggen moest. „Ik wil u dat niet in tnedisdie termen zeg gen. U zou het toch niet begrijpen.. U is in de eerste plants lijdende aan de gevolgen van langduiig overwerken. Als u zoo doorgaat, zonder voldoende ontspaning, zal; u onltaar- dien..." Hier hield zij heel gewichtig op en wendde zich tot mrs. Lendridge. „Vindt u niet, dat ik de verondenstelling mag maken, dat hij in een eerste Idas brave iHlendrik zal ontaar- den?" ,,Ik igelioof niet, dat daarvoor eenige kana bestaair, antwoordde mrs. Lendridge lachendi. (Wocdi uaoietligd).

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5