JOPIE SLIM en DIKKIE BIGMANS N.V. v h. Herms. Goster Zn. Voordam C 9, Alkmaar. bail met Set1 hoofd) was Mj de Bdgm veeft beter. Het elftal da Belgen was zeker niet zwakker dan bet team, dat wij in- Antwopen zagen spelen. Het achtertrio was weer prima en men zal ongetwijfeld genoten hebben van de Bie, bet massieve spel vain Swartebnoeekx en bet meer fijne en listige spel van Verbeedk, die altijd en altijd1 weer op fijd ingreep. De middenlinie was sterk, zoowel van Hegge, als Fierens bleken bun plaaits meer dan waardi en van Halme deed als spil veel goedc dingen. Koppen, opvangen, doorgeven, "t was alles soma zeer mooi. De voorhoede der Belgem was van links naar recbts: Bastin, Michel, Larnoe, Oilles en Bessems. Daar zat fana- tisme en schot in dit vijftal. Larnoe blonk be- paaid! uit, maar ook de linikervleugel dient met eere genoemd. De duels hisschen Bastin en Fons Pelser waren bepaald interessant. De rechterwing had bet tegen Denis-Grobbe niet zoo moeilijk. De Belgen vormden een mooi geheel. En toch: wij hadden met een betere voorhoede niet behoeven -te verliezen. Om echter dp den duur den strijd 'tegen Bel- gig te kunnen volhoudten, zal er aan verschil lende onderdeelen van ons spel veel verbeterd moeten worden. Edn man was er gisteren op t veld, die zich zeker niet bemind heeft gemaakt biji 't pu- bliek en dat was de Fransche soheidsrechtcr Fournois. -Hij was van zeer goeden wil, trad sfcreng op, maar was zeer onjuist in vcle van zijn besiissingen en hij bad het vertrouwen bij publiek en spdere al spoedig valorem De leidmg van dezen arbiter beeft zijn invloed op onze spelers en hun prestaties niet gemist. Voor den wedstrijd bood captain Swarte broeela der Belgen Dg Kessler een fraaie bloemenhulde aan. Van half twee tot twee uur werden op het terrein athletiek-demonstraties gehouden. Heynemann onderscheiddte zich op de 100 M. Hiji won de finale in 10*/» sec. Paulen was de baas op de 400 M. Wij zagen mooie speer- en discusworpen. Laten onze voetballers de athleitiek toch meer beoefenen! O. De wedstrijd H.F.C.Edo eind/igde In een gelijk spel 1—1. In de eerste klas A won Bl. Wit met groote moeite in Dordrecht van D.F.C. met 10. V.O.C.(Haarlem 22. Go Ahead won haar kampioenswedstrtjd tegen N.A.G met 31. Overgang: AdoExodlstor 2—2, S.V.V 2 FC 03 Zuldet. le klas. Willam II—B.V.V. 1—1. VelocitasM.V.V. 0-3. Noordel. le klas. VelocitasAlcides 40. AchillesFriaia 11. (Enkele dezer uitslagen zijn ontleend aan „de Courant")- Gemengd Nieuws BOEVEN. Donderdagmiddag te ongeveer 1 uur reed een boer met een rijtuig van Beek langs het Biesbosch in de rich ting Leur." Twee kerels, gewapend met revolvers, sprongen voor het paard en sommeerden den boer zijn geld af te geven. Nadat gebleken was, dat de man niets bij zich had en ook in zijn mandje, dat hij meervoerde, niets te ontdelkken was, hebben zij den boer laten rijden. In Leur vertelde hij het geval, waarop 3 politieagenten per fiets naar het Biesbosch gingen en de twee kerels in het bosch arresteerden. Zij verzetten zich nog met hun revolvers, maar de agenten kon- den de kerels overmannen. Het bleken te zijn een Oostenrijker en iemand uit Elten. PLATTELANDERSBOND EN STAATKUNDIG GEREF. PARTTJ. Naar de Rott. meldt, hebben een dezer da- gen een afgevaardigde van de Staatkundig Qercf. Partij en twee afgevaardigden van de rechtsche fractie van den Plattelandersbond een onderiioud gehad, waarin voorloopige be- sprekingen zijn gevoerd over een eventueel sa- mengaan bij de Kamerverkiezingen. Deze besprekingen hebben het gevolg ge had. dat de volgende week beide partijen eerst afzonderlijk en daama gemeenschappelijk zul len vergaderen, om tot een mogelijk resultaat te komen. De Staatkundig Geref. partij moet als voor- naamsten eisch gesteld hebben, dat de recht sche fractie-van den Plattelandersbond een zelfstandige partij zal vormm, die geheel los staat van genoemden bond. ONTVANGBEWIJZEN VOOR VRACHT. De vereeniging ..Handelsbelang" te Mid- delburg had zich tot de directie der spoorwe gen gewend om het zegelen van een ontvang- oewijs'voor een vrachF, waarvan de vracht- brief reeds gezegeld is, overbodig te maken, door het doen afteekenen voor ontvangst op den vrachtbrief Thans heeft ze ten antwoord gekregen, dat de handel zeker prijs stelt op't behoud van den vrachtbrief en dat daarom al- leen een oplossing Is te vinden, wanneer de minister van financiSn bij spoorwegvervoer vrijstelling verleent van zegeling van het ont- vangbewijs in de gevallen, dat de vrachtbrief reeds gezegeld is. De directie der spoorwegen heeft zich tot dit doel reeds tot den minister einde en huiszoeking te verrichten. De heer gewend. DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPER- SONEE'L. Gistermiddag is een deputatie uit de Cen trale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst, het Comite van- Neutraal Over- heidspersoneel, de Centrale van hoogere Rijks- en gemeente-ambtenaren, de Centrale van R.K. Overheidspersoneel en de Foderatie van personeel in openbaren dienst door den minister van financien in audientie ontvan- gen, in verband met het bericht betreffenae net verlagen van de salarissen van het Rijks- personeel met 10 pet. Het bescheid van den, minister was zooda- nie, dat deze deputatie onmiddellijk irtftat- regelen nam, wdke zullen kunnen leiden tot het vormen van een eenheidsfonds van het geheele overheidspersoneel. NEDERLANDSOH HISTORISCH SCHE'EPVA ART-MUSEUM. Naar de N.R.Ct. vemeemt, is de opening van het Nederlandsch Historisch Schee-p- vaartmuseum te Amsterdam tot een nader te bepalen datum uitgesteld. DE MILITAIRE POLITIE^TROEPEN. Naar de Telg vemeemt is aan de dienst- plichtigen, ingedeeld bij- de militaire politic, aan wien ontslag was aangezegd in ver band met de lnkrtmptng van de poMetroe- pen thans mededeeling gedaan dat hun ontslag voor onbepaalden tijd is uitgesteld NACHTVORST. Te Steenwijk heeft het zoo streng gevroren. dat eenige schapen onder Steenwijkervdd aood gevonden zijn. HET NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Heden is in het gebouw voor Kunsten en Wetcnschappen te Utrecht de 53ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneel- verbond gehouden. De voorzitter, jhr A. W. O. van Riemsdijk, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij er op wees, dat het Nederlandsch Tooneelverbona gedurende zijh 50-jarig be- staan herhaaldelijk de moeite en zorgen heeft meegemaakt, waarmee de tooneelgezelschap>- pen hadden te kampen. Maar een seizoen als dit van het laatste jaar hebben wij toch nim- mer beleefd. Het lijkt op een debacle. DOODGEREDEN. Gistermorgen is te Amsterdam bij den spoorwegoverweg MeeuwenlaanVa-lkenweg ae gemeente-brandweerman Ruschmann. die de rails wilde passeeren, door de Noordi-Hol- landsche stoomtram gegrepen en overreden. Toen men -hem opnajn,bleek hij reeds te zijn, overledeu. OVERREDEN. In het R.-Kath. ziekenhuis te Nijmegen is overleden de 28-jarige rangeerder D. A. Pe- perzak, wonende te Nijmegen, die Maandag j.l. op £et spoorweg-emplacement aldaar bij het rangeeren overreden en emstig gewond waa BRUT ALE DIEFSTAL. Al geruimen tijd vermiste de meubelhande- laar v. R. te Rotterdam meubelen uit zijn ma- gazijn. Nauwkeurige contrdle bracht nets aan het licht. Vrijdag kwam de politie ter oore dat het Oosten der stad een tweedhands meubelwinkel gekregen htad, waar vermoede- lijk de gestolen goederen verkocht werden. Een onderzoek werd ingesteld en aldaar nam de politie in beslag twaalf buffetten, zes fau- teuils, verscheidene stoelen, alsmede andere goederen, die alle door den eigenaar werden herkend. In verband met dezen diefstal ziju aangehouden en in bewaring gesteld de expe- ditie-chef S en de voerman J., die reeds in dienst van de firma waren geweest, doch ont- slagen waren wegens oneerlijkheid, terwij voor heling der goederen aangehouden were de meubelhandelaar in wiens huls de gesto len goederen in beslag gen omen werden en diens a.s. schoonzoon, een 20-jarige stoffeer- der. Een waarde van ruim 4000 werd in beslag genomen. DE OVERSTROOM1NO EEN VAlLUTA- KWESTIE1 „De Tel." vemeemt, dat de overstrooming van den Rijn bij- Loibitih en Zevenaar een va- luta-kwestie is. Er bestaat een tractaat met Duiitschland waarbij Nederland zich verplicht heeft he: gedeelte van den dijk bij de Tolkamer-Over- laat teo nderhouden, de overlaat dus, om ge- vaiar voor den banidenk; in Duitschland te voorkomen. ReedS eenige jaren geleden werd1 dit trac taat gewijzigd, en bepaald, da-t Duitcshland een nieuwen dijjk z»u aanleggcn, waardoor het voor Nederland mogelijk zou worden, de overlaat van Lobith hooger te maken. Neder land zou toen 100.000 mark in de kosten voor dezen dijk bijdragen, doch toen hot zoover was, dat Duitschland dit nieuwe verdrag zou ratificeeren, weigerde men dit op grond van het feit, dat de waarde van de mark inmid- dels zoo gedaald was, dat een tegemoetko- ming van 100.000 mark vrijwel waarddoos was. Nieuwe onderihandelingen werden ge- opend en Duitschland vroeg thans niet min der dan 2 milliard mark. Dit bed rag werd ten slotte toegezegd en in ons land is men VirrototM eprai MJ afltvureml cms hrt dagblad De Tefegraaf, die met berichtjes over loonsverl aging het er op toe scheeni te leggen, voortdurend onrust te stokeni in de Icrmgen der ambtenaren. Vandaag wordt het congrea voxwlgezet DE OTAKUNO TE EINDHOVEN AFGELAST. In de Zaterdagavondi te Eindhoven gehou den, druk bezochte ledenivergadering van den R. K. Bouwvakarbeidcrsbond werd besloten de tegen a.s. Maandag aangekondigde sta king niet te laten doorgaan, daar de patroons hedeni op hun besluit tot loonsverlaging zijn teruggekomen. De loonregeling van net oude collectieve contract zal voor een week gehand- haafd blijven. Na dien datum zal over een fiieuwe loonregelihg onderhandeld worden indien intusschen geen nieuwe landelijke loonovereenkomst is getrof'fen. Tevens hebben de werggevers zidh thans bereid verklaard het sedert 1 Mei te weinig betaalde loon te zullen bijbetalen. i NEUTRALE BOND VAN SPOORWEO- PERSONEEL. Gisteren is te Utrecht de vergadering van den Neutralea Bond van Spoorwegperaooeel begonnen. De voorzitter, de heer A. H. van Wei, uit Vloardingen, herrinderde cr in zijn opyenings- woord aan, dat het 5 jaren geleden is, dat de Bond te Amsterdam werd opgericht. Spr. be- toogde, dat men tegenw oordig leeft in een tijd van reactie. Men wil bij de spoorwegen in versneld tempo terug naar de toestanden van v66r 1918. De heer Van Wcl besprak vervol- gens de kwestie van de dienst- en- rusttijden, en decide daama mee, dat aan het eindc van het vorige jaar de directie had' voorgesteldi, ter wille van bezuiniging, het aantal schcids- rechters per scheidsgerecht te halveeren. Het hoofdbesruur heeft zich daarigen moeten ver zetten, omd'at dit vermindcring van do rechts- positie van het personeel zou beteekenen. Vervolgens sprak de heer Verhetuwen, voorzitter van den Algemeenen Bond van ambtenaren en beambten der Belgische Statsspoorwegen, die adviseerde tot samen- werking tusschen, maar niet tot samensmel- ting van Algemeen Nederlandsch Vaiver- bond en Nederlandsch Verbond van Vakver- breMtag fa gegwrro, roodai mat de dienstregeling zes tig aneltreinan daarvoer zijn aangewezen. BONDSVERZE'KERINO. De dienst van de Bondsverzekering ia thans uitgebreid tot verziekering op elk gcbitd, voor zoover het met toerieme in verband staat, zoo- als: verzekering van rijfwielen, motomjlwie- len, automobielen en vajirtuigen, reisbagage, wettelijke aansprakelijkheid, ongevallen, enz. Nadere inlicntingen verstrekkeni de Bonds- bureaux te VGravenihage en Amsterdam, waar verzekeringen kunnen gealotea worden. KGRTE BE'RICHTEN. De Sdieveniingsche automobiel-tentoon- stelling werd Zaterdag officieel geopend. Ingezonden Stukken. (Butten verantwoordtlijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens' zins; dat de Redactie er nude instemt) thans reedis zoover, dat't deskundig wetsont- werp in de beide Kamers is aangenomen ter- wijl Duitschland heeft bcloofd, dat ratifica- tie binnen een maand zal volgen. Intoiddels is opnieuw het geheele land van Lobith on- dergeloopen, uitgezonderd de polder van Herwen en Aerdt en Panerdeni, die omdijkt zijn. Het water stroomt nu om Lobith been, langs oud-Zevenaar en komt bij de bekende boerderij ,,Candia" weer in de Neder-Rijn. Wanneer nu het nieuwe tractaat ook door onze Oostelijke buren wordt geratificeerd, krij'gt men dus vrijheid den overlaat op te hoogen. In het land van Lobith ziet het er emstig uit. Overal is het vee. naar de stallen ge- bracht. Men staat telkens op den dijk voor uitgestrekte waterplassen en het verkeer on- dervindt groote moeilijkheden. Overal ziet men de mensehen met roeibootjes de schier on- afzienbare watervlakte oversteken. Hier en daar zijn boerderijen geheel geisoleerd. Som- mige plaatsen zijn met vocrtuigcn en paarden in het geheel niet meer te bereiken. Overtoch- ten met ponten leveren onvermendelijke moea- lijkheden op. OONGRES OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdagmiddag heeft het comity tot be- hartiging van de belangen van overheidsper soneel op modernen grondslag in Den Haag vergaderd, onder Ieiding van den heer W. F. van Meurs. Deze zeide in zijin openings- woord, dat de geruchten van Loonsverlaging een bewijs mochten heeten van deni geest van reactie. die in den tegeniwoordigen tijd in de kapitalistiscbe em christelijke pers werd ge- propageerd. Het blijkt in de regeerlngskrln- geni inderdaad ernst te wezen om het ambte- narencorps te schaden. Daarom is het hoog tijd, dat alien wakker geschud worden, oj>- dat kracbtig front kan wordem gemaakt tegem deni geest der reactie. Dit congres, aldus spr. verder, is belegd om deze zakem nader onder oogern te zien. Want wij staan voor eem ver- kiezingsperiode, die wordt aangevoerd onder de vaan der reactie. Spr. beette de Kamerledem Van Zadelhof en: V an Stapele onder applaus van de aanwe- zigen welkom op het congres. De heer N. van Hinten, voorzitter van het algemeen comite ter bebartiging, van de be langen van overheidstoersoneel, voerde ver volgens het woord. Hij zeide o.m., dat er thans eem stievige bries staat uit dem reacfinn- nairem hoek. De geest van reactie komt niet alleen voor in de pers, maar ook in de regee- ringsbureaux. Hij haalde in dit verband ver- schillende besluiten van Oedeputeerde Staten aan. Voorts critiseerde hiji de bonding van minister Aalberse en van minister Ruys de Beerenbrouck. Ten opzichte van de hiouding van alatstgeneemde sprak hij van afzetterij. 1 eenigingen, daar dit voor de neutrale orga- nisatie zelfmoord zou beteekenen. De vcrtegenwoordiger van de Duitsche zus- tervereeniging de heer O. Scaruppg, schetste de actie van de Duitsche spoorwegmamnen. De heer J. Dekker, voorzitter van het Alge meen Nederi. Vakverbond, verklaarde, dat het A.N.V. steeds bereid zA\ zijn, krachtig samen te werken met den Neutr. B nd van Spoorwegpersoneel. Blijkens het jaarverelag bediroeg het le- dental op 1 Januari 1922 4128, tegen 4136 een jaar tevoren. Nieuwe afdfeelingen werden gesticht te Velzen, Waalwijk, Delft, Hanne- len, Vleuten, Hoogeveen en Maarn. De af- deeling te Maarssen werd ontbonden. De heer P. de Haam, tie Utrecht, werd als bondssecretaris herkozen. 'Besloten wad, geeo redactielid buiten het darfelijksch bestuur te benoemen. De leden van de commissie van gosdiillen werden herkozen. Besloten wad, die volgende jaarlijfcsch ver gadering wederom te Utrecht te houden. Breedvoerig werd gesproken over de loonr regeling en den loonraad. Om. wad ova- wogen het voor en het tegen van publicatie van de notulen van den loonraad. De verga dering sprak zich uit tegen publicatie. Heden wordt de vergadering ,huishoude- lijk) vooTtgezef. GIENEEISKSUNIDIO ONDE'RlZOElK! V66R (HET HUWELrjK. Het Comite ter bevordering van het Ge- neeskundig Onderzoek v66r het Huwelij-k te 's-Gravenhage verzoekt cms het volgende op te nemen: „Het Huwelijk is de meest verantwoordelij- ke slap van het leven, want die stap beslist rttede over het Uvea en geluk van een ander, en hi} zaait de kiern van't nieuwe geslachi." (J. J. Berdemis Van Baiekom.) Van de waarhekt van dteze kemiachtige uitspraak behooren alien, dje huwen gaan, doordrongen te zijn, of doordrongen te wor- dlen. Hunne opgan dienen te worden geopend voor het miet te loochenen1 feit van het ver band, dat a bestaat -tusschen den geestelij- krn en liichaanelijkam toestand van de ouders en hun magesltacht. In hoevele boeken- is niet reeds ddt ondfer- werp behandeld, en zijini in schrille kleuren geschildend de gevolgen van „ongezonide Hu- welijken." Zien wij dit niet dagelijks In onze naaste omgeving Of zouden a nog mensehen gevondlen wor den, die in deze met hlndheid geslagen zijn, of dat vabanidi ontkennen? Het is daarom de onmiskenbare pHcht, zoowel van den man, als van de vrouw, v66r het doen van dien allergewichtigsten stap, zich al te vragen: „Hoe staat het met mijn gezondheid? Be staat die mogelijikheid, d'at ik een lijden heb, dat van ongunstigen; invloed' kan zijn op miijo achtgenoot(e) en tnajlne binderen? 'En rust dan niet op mif de heilige plicht, den raad van een vertrouwd geneeskundige in te winnen?" Laat U-dan niet door mispliaatste of kin der a chtige vrees of door Struisvogelpolitiek weahouden', dlatgene te doen, wat de uit- spraak van Uw geweten gebdedend van U eischt. Het zijn groote lievensbelangen, die hier op het spel staan. 'Het gaat om het geMc van U en de Uwen. Em mocht soma de uitslag van het genees- tundig onderzoek minda gunstig ziin, stel dan Civ huwelijk voorloopig uit, tot gij ge- nezen zijt. Huw m geen geval, zonder elkaar op die loogtc te hebben gesteld van den uitslag van dat onderzoek. RIJWIELVERVOER PER SPOOR NA 1 JUNII. Het is ons aangenaam te kunnen' medadee- en, dat de directie da Nederlandsrfie Spoor wegen' in ovaleg is getredem met het -Bonds- oestuur ova het vervoa van rijwiden met sneltreinenhet gevolg van dit ovaleg is ge weest, dat thans aan net aantal sneltreinen, wiaarmde rijwidea tegen het gewone tarief kunnen vervood werden, een belangrijko uit- WILLEKEUR1G OPTREDEN VAN DE ALKMAARSCHE POLITIE. Qeachte Redactie, Zaterdag 30 April reisden een 50-tal kin- daen met begeleiustas naar Amsterdam, om op uitaoodigmg van da Vereeniging „de 1 loop diex- toekomst" aldaar het 1 Moifeest te viaen. Van deze gdegenheid maakten twee da begelcidsters gebruik, om in Amsterdam eenige ponden schrielvet te koopen. Dit vet. afkomstig van Joodsche slachting, wordt al jaar en dag, zoo niet weggcgevea, dan toch voor zea luttelen. prijs vakocht aan de niet- Joodlsche helpers aan het Abattoir, aangezica dit vet volgens de Joodsche wet (zie het boek Leviticus) door de Joden niet gegetdn mag worden. Een vriendelijk jongmensch nam op zich, daar deze vrouwen de handen vol hadden om de kindferen in den namiddag van, 1 Mei weer veilig en wel naar Alkmaar te voereo, het vet in ontvangst te nemen, en bij, ieder da huismoedas fhuis te brengen. Het geval deed zich voor, dat een da vrou wen zich met haar huisgenootem op diem 1 Mei feestavond bevomd in „de 'Harmonifl". Het vriendelijke jongmensch zette zich all wach- tende neda voor de woiiing van deze men schen. Daar nadert een politie-agent, vimdt het vadacht, dat iemand de wacht houdt voor de wooing van een vriend, nog ver- dachter komt hot hem voor, dat die vriemdelijk- heid zoo ver gaat, om eenige ponden vet te torschcn. De man moest mee naar het politiedntreau, waar het vet in beslag werd genomen, en de gevangene omstreeks naif twee in den nacht, na een onheusche bejegeming, vrij1 gelaten. Het vet bleef gevangen tot Zaterdagmiddag, en het heeft den edgenaren heel wat moeite gekost, om het voor den Zondag in bun bezit te krijgen. Hoe moet deze hooding van de pol itie wor den gekwalificeerd? Ons inziens getuigt zij, in de eerste plants van de lidhtvaardigheid1, waarmee met den z.g. „mmdseren man" wordt omgesprongen. De spreuk: „ea is teer" sdhijnt voor hen niet te mogen bestaaa. Maar ten tweede blijkt hia ook bij de pclitie een ontstellend' gemis aan inzidht in het wezen van een misdadiga. Zal iemand, met gestolen vet beladen, rus- tig op een stoep gaan zittem, en stil wachten tot hij zijn gestolen waar kan afleveren? Het feit, dat het jomge miensch, dit deed' is juist een bewijsi, dat hem' geen vrees voor politie kwelde. Wait mea nadenken m minda brutaal op- treden, blijkt wel voor de Alkmaarsdhe politie broodnooaig. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, C. J. TJADEN. Alkmaar, 6 Md 1922. EEN AANGENAME KENNISMAKING MET IMUJiNHEER' DEN DIRECTEUR VAN DEN) RAAD VAN ARiBEID TE ALKMAAR. Mijnheei; de Redacteur, Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, u hiervoor bij voorbaat beleefd damk- zeggende. Zooals elders, geniet ook in deze omgeving de Raad van Arbeid een waeldvermaardheia, en zijn het ook niet weinigen, die met dit lichaam op voet van oorlog staan, hoofdzake- lijk het gevolg zijnde van de zeer amicale wijze van optreden van de heeren ambtena ren, inzonderheid mijnheer de Directeur, welke laatste een voorbeeld is van nauwge- zette pliohtsbetnachtiing en die door zdjm ova- bekende, zea op prijs gestelde manier van optreden, op weg is zich een steeds grooter wondtendem vriendenkring te verwerven. Om ter zake te komen, diene, dat ik mij tot het in- winnen van inlichtingen tot genoemden Raad wendde, 's morgens om- 9 uur, niet denkende mijnhea nog nidf aan zijn kantoor te kunnen treffen. Na wachten en informatie .aldaar bleek deze heer nooit z66 vroeg aanwe- zig was, waarna ik verzocht mij bij leomst van majnhea deni Directeur even1 te bellen. Kwart voor tien een telefoontje met het bericht: Mijnheer al present is. Dus a heen ge- stapt. Wordt aangediend, kom binnen. Een prachtig lokaal, groote lessenaars enz., waar- achta mijnheer de Directeur. „Wat moet u?", waarop -geantwoord wordt: ,,-Bij: ons stel len wij elkaar wederkeerig east voor, maar hier gaat het zeker anders. U is zeker mijnheei; Vas Dias?" Een bevestigend knikje, waarop ik beleefd vraag aan mijnheer, alvorens het doel van mijn komst te melden, of mijnhea betaald wordt vanaf 's morgens kwart voor tien dan wel vanaf negem uur. Alls antwoord iyordt gedreigd met politie en wordt de con- cioge gcbelid! (die tevens het bcroep van uit- smijter uitoefent) om mij er uit te zetten. Een ieder zij dus gewaarsdiuwd tegen dezen kleinzoon van Alva. U nogmaals beleefd dankzeggende, mijn heer de Redacteur, heb ik de ea te zijn, Hoogachtend1, UwEd. dw. dnr., J. Ph. VAN DEN BERG, Noordeinde 2, Wormervea. (Wij kunnen ons heel goedl voorstelilen, diatl een hoofdambtenaar niet precies om -negen uur op zijn kantoor zit. Allerlei met zijn ambt in verband staande bezigheden kunnen hem opgehouden hebben wij weten b.v. dat de heer Vas Dias's avonds laat menigmaal op verschillende plaatsen lezingen ova den Raad van Arbeid houdt. Het komt niet te pas rich dan's morgens bij, dien hoofdambtenaar te laten aandienen) en onmiddellijk, met da wist op die stoelleuning slaande, van ham ss> loop en Dikkie, diaenvrienden, Van de alterbeste soort, ioop en Dikkie, leukste snaken. >aar je ooit van hebt gehoord. Maar van al, him avonturen, Die je in de boekeni vindt, Zijn die in den tuin da diaen, 't Meest gevraagd door ieda kind. •Vraagt dus uitsluitend eem da via deeltjea: 1. In de Apenkooi. 2. Het grappige hat- S. De boksende kangoaoe. 4. De reuzen paddestoel. PrDs slechts 60 ct. per deeltje. Franco per post 70 ct. kenschap van zijn tijdverdeeling te eischen. Wie bovenstaand ingezonden stuk leest, zal evenals wij wel den indruk krijgen, dat het optreden van inzender ten kantore van den Raad van Arbeid allesbchaive behooriijk is geweest. Red. Alkm Crt.) Geachte Hoofdredacteur, Vermits en het ingezonden stuk van den heer ir. W F. Kopp^chaar ais bestuurslid da Buitensocieteit en de aankoncLiging der jaarlijksche vergadering in een en dezelfde courant verscheen, heb ik tot dusver tever- geefsch gewacht op het ver&iag daarover in hope er misschien eenige leering vie! te put- ten in verband met het beantwoorden van bo- vengemeld ingezonden stuk. Nu dit niet het geval is verzoek ik u beleefdeiijk het navol- gende op te nemen. De hea ir. Koppeschaar heeft vrijwel de bedoeling begrepen dat reorganisatie da Buitensocieteit een hoofdvoorwaarde tot sla- gen is, vandaar zijne mededeeling van plan- nen in de richting van een volkstuin naar het voorbeeld van den Prinsentuin in Leeuwar- den, niaai- deze ken ik niet en kan daarover dus niet oordeelen. Wel is de Buitensocieteit te Zwolle mij bekend- met hare verschillende localiteiten, bijv. zaal vo$r concaten en ver- gaderingen, biljartzaal etc. en deze zou al- licht tot richtsnoer kunnen dienen. Maar we kunnen ook eenigszms een voorbeeld mea dicht in de buurt nemen, nJ. „de Rusimde Jageri te Bergen met haar terras aan- den tuinkant Vroega was dit een sombere ge- legenheid en is sedert eenigen tijd zoo ver- andad, dat het de aandacht trekt van iemand die Bergen bezoekt. Ik zou derhalve willen daarstellen een-flink gebouw met het front naar het zuiden, met flink breed terras en een zaal voor bijv. 500 h 600 personen. Dit ge bouw moest dan ingaicht worden voor 2 bo- venwoningen, die minstens de helft der rente als huur opbrachten. Laten we voor het oogenblik aan nemen een gebouw van 15 Me ter breed en 12 Meter diep, dat goed- gemaakt met plat dak en ijzeren pijpen voor wateraf- voer en dahalve in geen jaren onderhouds- kosten vraagt, kost zoo ongeveer 30 miile De bovenwoningen, vahuurd k J 450 pa stuk, geven dus de helft da rente van dit be- drag. ■De exploitatie da societeit stel ik mij vOor als volgt De leden hebben het geheele jaar door voor hunne f 5 contributie vrije toegang, evenzeer als do leden die buiten de grens da gemeente wonen dit tegen betaling van 3 hebben. Zij betalen alteen een klein surplus wanneer bui ten de concerten van het Stedelij-k Muziek- corps cf iets anders plaats vind, waarvoor entree kan geheven worden. De bedoeling zit namenlijk voor om het geheele jaar door bij afwisseling een strijkje te engageeren of iets dergelijks, hetzij overdag of 's avonds, tenzij de zaal voor een of andere vagadering niet disponibel is. Ik geloof wel, dat op deze wijze het vaste ledental zich zou uitbreiden, want waarlijk, Alkmaar heeft zoo nu en dan wel iets noodig om het vertia te bevordaen. De hea ir. Koppeschaar maakt in zijn in gezonden stuk bezwaar om v-oor zulk een plan aan geld te komen. Maar zou dat niet overdreven zijn? Waar, zooals in Alkmaar, in de laatste jaren tal van Banken en Bijban- Kcn verrezen zijn die goede dividenden geven, daar mag men toch wel aannemen dat de in- woners van Alkmaar, die dien bl-oei vaoor- zaakt hebben, niet ongeneigd zullen zijn, om bij te dragen tot iets waar zij- niet enkel ge- noega van kunnen oogsten, maar het ook door hunne medewerking tot een goed resul taat kunnen brengen, waarmee de rente van hunne aandeelen verzekerd is. De wenk van den heer Koppeschaar ten opzichte van het voorbeeld volgen van wijlen den heer P. W Janssen m-oet ik beleefdelijk afwijzen. Wij le ven immers niet meer in den tijd van inder daad vorstelijke giften uit Indie en zou dan nu, de gepassead jaar overleden heer Mr. van der Brand uit Medan- zijne brochure des- tijds met geschreven hebben over: „de Mil- lioenen uit Deli en -op welke wijze deze wa ren verkregen." Mijn contrawenk zou zijn, dat de bestuursleden da Buitensocieteit eeni ge lnvloedrijke personen zouden bewegen om lien bchulpzaam te zijn bij- het plaatsen van de noodige aandeelen en- dit zou hun mijna bedunkens wel gelukkcn. Hierbij wil ik ook nog even terugkomen op mijne beschouwingen omtrent't electrisch tramverkeer, dat volgens mijn inzicht de meest rationale weg is om den bloei en het vertier in Alkmaar te bevordaen en dat zeker ook °P be^oek der Buitensocieteit grooten in- vloed kan nebben indien men verzekad is, dat bijv. elk half uur het uiteinde van Alk maar te bereiken is Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, UEd dv., N. N. jaarverelag vaim de Alkm. Buiten- bM opgawv man. Red. Altai. CW.)

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6