DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BANK VAN WISSELINK De Bank No. Ill Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922. Dlt nammer bestaat nit 2 bladen Abonnementsprijg btj roomftbetnltng per 3 mnjirtdon f 2.—, fr. por post f 2.50. Itowljsn. 6 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsniitinte Itrlevon JVanco N.V. Itoek- en Ilandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordain CO, Tel. Administr. No. 3. Redaetie No. 33. DONDERDAG Dlrectear: O. II. KRAK. UobfJredacteurTJ. N, ADEMA. 1IEI Buitenland DE OOlNFEHENTIE TE GENUA. iMoewel, zooals wiji gister reeds meldden, het Russiscl e antwoord op het memorandum overhand'igd is, kunnen omtrent den inhoud daarvan' nog geeni mededeelingen gedaan warden. Zel'fs zegt men ie Genua, dat de sojet-delegatie haar antwoord nog zal wij- zigen om het aannemelijker voor de geaih- eerden te maken. Deze wijziging zou het gevolig zi|n van een onderhoucf tusschen Tsjitsjerin en Schanzer, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Nog een! gevolg van dat onderhoud is, dat waar- schijmlijk het antwoord eerst morgan zal wor den gepubliceerd. De bekendmaking van het commentaar, dat Rakofsky op het antwoord zou geven, is eveneans uitgesteld. Toch zijn reeds eenige bijzonderhedan over het antwoord befkend. Hlet ging n.l. vergezeld van een door Tsietsjerin onderteekanden1 brief, waarin de beslisimgen der Russische delegatie worden opgesomd en uiting wordt fegeveni aan de verzoenende bonding der ovjet-regeering. jHiet Russiche antwoord-memorandum her- innert er aan1, onder welke voorwaardfen eovjet-Rusland de uitmoodiging der mogend- heden voor de eonierentie van Genua heeft aanvaard. Voorts wordt erop gewezan, dat in weerwil van het bij den aanvang der conferentie over- eangekomene, n.l. dat ae delegaties van alle landen op gelijken voet zouden worden be- hjanxjeld, de 'Russiche delegatie niet heeft kunnenl deelnemen aan de meeste zittingen van de sub-commissie voor Russische aange- legenheden. Voorts wordt het betreurd, dat twee mo-i gendhedan met memorandum niet hebben onderteekend, die juislt het nauws t met de belangen van sovjet-Rusland vetbonden zijn. Wat de lewestie van de propaganda in an- dere landen betreft, verklaart de Russische delegatie dat deze clausu'le van ziuivel poli- tieken aard1 is en niet im verband staat met een evntueele economische overeenkomst. Met betrekilkng tot de Russische schulden wordt erop gewezen, dat Rusland groote of fers heeft gebracht. Rusland zal zij® ver- plichtingen nakomen, doch slechts op voor- waarde, dat het onverwijld credieten ont- vangt, en wel1 van regeerimg ?an regeering. Deze credieten mioeten in haar worden ver- leend. daar ddt voor hpt economisch herald van Rusland beslist noodzakelijk is. Voorts wordt verklaard, dat het onmogelijk zou zijn, een algemeene overeenkomst te sluiten, wanneer en geen waarborgen in zake de verleening van credieten worden gegeven. 'Het antwoord scbijint, naar verluidt, op de twee voornaamste punten, n.l. de crediet- kwestie en het vraagstuk van het particulier eigendom, zeer verzoenenld te luiden, zoodat het de mogel ijidieid tot verdere onderhande- lingeni openstelt. In lEngelsahe en 'Italiaansche idjelegatie- krin gen waar men omtrent den inhoud1 van het Russiche antwoord1 reeds was ingelicht, schiijimt men daarover zeer tcvredem te zijn. Naar beweerd wordt, wenscht men de onder- handelingen voort te zetten en acht men het gevaar van. een crisis geweken. Tevens wordt gemeld', dat de bemiddelings- pogingen van Schanzer niet alleen succes hebben gehad bij' de Rugsen, doen ook bij' de Belgen. Er zou namelijlk eon formule gevon- den zijn, die het ook aan Belgie en Frank- rij'k mogelijk zou maken, tot het memoran dum toe te treden. iDe algemeene'indruk in diplomatieke krin- gen te Genua is"eptimistisch. Men gelooft dat de Belgische delegatie de nieuwe, door Schanzer voorgestelde, formule zal aanvaar- den in zake de teruggave der buitenlandsche particuliere bezittingen in Rusland. Tsjitsjerin heeft in een onderhoud met den correspondent te Genua van de Daily He rald" gezegd, dat de Russiche nota een .lee- ning van een millioen dollar zou vragen in geld of goederen. iDe sovj et-gedelegeerden moesten, zeide hij, iets tastbaars mee naar huis brengen in ruil voor de erkenning der schulden. De correspondent te Genua van de .Daily Chronicle" vexneemt uit betrouwbare bron, dat dfe sovjet-regeering de schulden van vo6r den ooiilog zal erkennen, maar dat haar hou ding ten aanzien der oorlogssohulden min der zeker is. Omtrent den vermoedelijiken inhoud van hot Russiche antwoord verneemt de „Vossi- sche Zeitung" nog het volgende In het Russiche antwoord wordt er op ge wezen, dat de cin de inleiding .van het me morandum opigesomldte voorwaarden, wellke aani Rusland' worden gesteld, niet zeer dtii- delijik zijn geformuleend, en dat het wensche- liik zou zijn, wanneer deze voorwaarden, als- mede die welke Ln het memorandum zelve zijn vervat, in nauwkeurig geformuleerde artike- leni werden' geordenrf. Voorts wordt betoogd', dat, wanneer men verwacht, dat de eene partij zich niet tot algemeene verzekeringen mag bepalen. Ook wordt giewezen op de rede, welke Schanzer in de jongste voltallige zitting van de coriferentie heeft gehouden, en waarin wordt gezegd', dat achter ieder financieel probleem een moreel en een politiek probleem staat. Wanneer een leenimg van staat aan staat niet mogelij'k zou zijn, zal de Russische dele gatie er toch op aandringn, dat uitdrukkelijk vaaigeatald wordt, wellke kapitalen het inter- na'tionale consortium ter beschikking kan stelleni. In dit verband' wordt er op gezin- speeld, dat de mogendheden, die zich in gel- delijk opzicht het mcest voor het herstel van Rusland hebben geintresseerd, ook op de meeste tegemoetkoming wat betreft de eigen- d'ommen van hun ohoerdanen in Rusland kunnien rekenen. Wat betreft de verschillende bepalingen van het memorandum schijnen de Russen zich het krachtigst te verzetten tegen de artike- len 1 en 13. In art. 1 werdt van Rusland ge- eischt, dat het in Klein-Azi6'een neutrale houding zal aannemen, hetgeen in strijd1 is met het feit, dat de regeeringen van Angora en Mtoskou door het sluiten van een; verdrag verschillende wederzijdbche verplichtingen op zich hebben genoinen. Art. 13 betreft de teruggave van het Roemeensche eigendom. Tegen de erkenning van de schulden van voor den oorlog zullen van Russiche ziide vermoedelijk geen groote bezwaren werdfen geopperd, a'l zal Rusland wellicht ook be- proeven, de bepalingen in zake de gemengde arbritagegevecnten gewijlzigd te krijgen. Met betrekikng tot art. 7 wordt verklaard: Rusland kan onmogelijk afstand doen van een dler fumdamanteele beginselen van zijn sovjet-stelsel. IHet kan echter, om buiten- landlSch kapitaal in het land te brengen, in enkele gevallen het vruchtgebruik der gena- tionaliseerden eigendommen met verstrekken- de waaiborgen toestaan, en, wanneer dit mogelijk is, schadeloosstellingen aanbieden. Voorts hebben de Russen eergisteravond door Rakofsky laten publiceeren, dat Rus land gaarne een algemeene overeenkomst met aMe mogendheden wenscht te sluiten, doch dat de mogendheden, die thans niet aan deze overeenkomst zouden' deelnemen, niet moeten verwachten, dat zij> later op een an- dere basis dan die van Genua met Rusl'ana •tot overeenstemming zullen komen. 'Gistermorgen had te Rap alio een' bespre- king der neutralen' plaats. De neutralen wen- schen nog v66r de overbandiging van het Russische antwoord in zake deze aangdegn- heid tot overeenstemming te komen. De Tel. schrijft: 'De te Genua vertoevende Berlijinsche oof- respondent van de International News Ser vice seint: ,,'Nlaar ifc verneem, wordt het mo gelijk geacnt, dat d'e mogenaheden, die het memorandum hebben onderteekend, in het anlwoordi der Russen datgene zullen vinden, dat Lloyd George in heoldzaak als bevredi- id zou worden beschouwd. Zeer zeker is document geen duidelijk „ja" of „neen" doch- het bevat meer positieve dan negatieve verklaringen. Men kan wel zeggan dat de regeling van het Russiche vraagstuk nog lang niet is berei'kt, doch dat het antwoord den weg tot verdere onderhandelingen openlaat. Wat Frankrijk en Belgie zullen doen, is zeer dte vraag. Daar echter het antwoord op art. 7 geen absolute weigering bevat, is het niet onwaarschijinlifk, dat deze beide gealli- eerde het Russiche antwoord1 als een' geschik- te basis voor de voortzetiting der onderhan delingen. beschouwen. Op mijn vraag aan Tsjitsjerin, of hiji ge looft, dat het antwoord! tot basis voor een overeenkomst zal kunnen1 strekken, antwoord- d'e hij„Zeker. Wanneer men tot overeen stemming wenscht te komen, dan is dit de basis daarvoor. Wanneer men daarentegen zou willen trachten, het gezag der sovjet-re geering te ondermijnen1 of te vernietigen, dan zou mij dit ten zeerste teleurstellen. 'De gealieerden zullen voor het onderzoek van het antwoord vermoedelijk drie dagen nood'ig hebben." Met betrekking tot de besprckingen te Ge nua, wordt gemeld, dat Belgie de teruggave van het particulier eigendom zal blijven eischen. Hierop kunnen slechts uitzonderin- gen worden gemaakt in nauwkeurig omsChre- ven en beperkte gevallen. En in aeze geval len zal dan nog het scheidsgerccht de schade- leosstelling mioeten bepalen, welke aan den eigenaar zal worden toe^ekend, hetgeen niet in den vonn van obligaties der sovjet-regee- rLnig mag gschied'en. Een bijzondere correspondent van de Tel. mieldt aan' dat blad: Op initiatief van de 'Nederlandsche dele gatie zijn de vertegenwoordigers van Dene- marken, Spanje, Noorwegen, 'Nederland, Ziwedenl en Zwitseriand heden te Pigli bijeen- gekomen en hebben zij beraadslaagd over de kwestie van het iEuropeesche pact. Ten einde de mogelijkheid van verwar- ring, ten nad'eele van den Volkenbond in de toekomst te voorkomen, heeft men o.m. het d'enkbeeld besprolken om in het pact een be- paling op te nemen volgens welke het pict vervalt, zoodra aile onderteekenaars daarvan lid zullen zijn geworden van den Volkenbond. Dit denkbeeld 'heeft een gunstige ontvangst gevonden. In het onderhoud, dat Van Karnebeek een week geleden met Lloyd George heeft gehad, had hij1 reeds de meaning van den Engel- schen premier daarover ingewonnen. Met een kleine reserve betuigde deze zijn instemming met het geopperd'e derikbeeld. iNlaar de beriohtgever der Vossische Ztg. uit Genua meldt, is de toestand in de Rus sische kwestie weder verscherpt, daar na de kalmer stemming van gisteren in de kringen der Fransche delegatie hed'en weder beslist verklaard' wordt, dat het onvoldoende ant woord Russen van Fransche zijde niet als een geschikte grendslag voor onderhandelin gen wordt beschouwd. Men wijt dezen onime- keer aan het bealuit van den Parijschen mi- nisterraad van gisteren, die zoowel inzake het Russiche memorandum als de kwestie der schadeloosstellingen het standpunt in- nam in geen enkel opzicht te willen toege- ven. Poincare verklaarde, dat de geallieer- den vooral in de kwestie der controle van de Duitsche financieele regeling onmogelijk toegeven. Een bijzondere correspondent van de Tel. meldt d.a. 10 Mlei aan zijn blad1: Ik vroeg heden een onderhoud aan met Krassin aangaande het herstel van de eco nomische betrekingen tuschen Nederland' en Rusland'. Krassin had het evenwel te druk mij te ontvangen in verband met het ant woord van Rusland op het bekende memo randum, doch machtigde zijn secretaris tot de volgende verklaring: Rusland heeft indertijd aan ale landen voorstelilen gedaan en tot Nederland' speciale voorstellen. Daarop heeft Rusland geen ant woord ontvangen. INu is het nibt aan Rusland nieuwe voor- stelen te doen. Ruslamdl wacht af. Het woord is aan iNlederland. Te Genua is een protestschrijven van Ja pan ingefcomen, d'at gericht is tegen de nota van Tsjitsjerin betreffende dfe kwestie der min'derhieden in het Verre Oosten, waarin de bevolking van Korea een onderdlrukte natie wordt genoemd. In dlt protest worden ook de Russische tbeschuldigingen jbetrelffen.de Ja pans optredten in Siberie afgewczcn. Uit Genua wordt gemeld, dat de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken Schanzer aan persvertegenwoordigers als zijn meening heeft medegedeeld, dat de conferen tie naar alle waarschijnlijkheid tegen' den 20sten dzer of op zijn laatst tgen het einde van de maand als geeindigd kon worden be schouwd. Holl. IJzermagazyn DE WILD. Beroemde „Nationaal" Waschmachines prfjzen zonder concurrentie. DE STRIJD IN CHINA. De correspondent van de „Daily Tele- grapah" te Peking wijst als een der merk- waardigste verschijnselen bij de jongste ge- vechten in China op de humane behandeling der gevangenen en de buitengewoon beleefde houding, welke door beide legers tegenover vreemdelingen werd aangenomen. Overal werden zij met de grootste onderscheiding be- handeld. In geen enkel geval werd het leven van een vreemeling bedreigd Ook werd et niets van hen gestolen, hoewel duizend man van het verslagen leger door Pao Ma Tsjang marcheerden, waar zich nog tal van gezinnen van buten landers bevonden, de geen gevolg haden gegeven aan het bevel der legates ora naar Pekng te vertrekken. Tusschen den president en generaal Woe Pei Foe is de verhouding zeer haxtelijk. De vertegenwoordiger van laatstgenoemdie is militair commissaris te Peking. Generaal Woe Pei Foe is niet voornemens, de stad binnen te trekken, alvorens zijn oor- logstaak is volbracht. Inmiddels werkt de regeeringsorganisatie zonder eenige stoornis. Woe Pei Foe blijft bij zijn verklaring, zich niet met de politiek te willen inlaten, afgezien van zijn orspronkelijk voornemen in zake het bijeenroepen van een nationale conferentie, met het doel een volks- vertegenwoordiging te kiezen. Dit pariement zou de nationale problemen moeten oplossen, zooals de demobilisatie der troepen, de rege ling der financien, de verkiezing van een pre sident door het geheel volk, en de samenstel- ling van een ministerie. Er worden krachtige maatregelen genomen, ten einde heni, die door de gevechten anz. na- deel hebben. gfeledfen, sohadeloos te stellen'. Al- gemeen is men te Peking van meening, dat op deze periode van verwarring een tijdperk van nationaal herstel zal volgen. Naar dezelfde correspondent verneemt, is de nederlaag van Tsjang Tso Lin toe te schrijven aan het verraad van twee bevelheb- bers der Noordelijke troepen, die met hun troepen naar den vijand overliepen. Hoewel de zakenlieden te Peking verheugd zijn over het staken der vijandelijkheden, vreezen zij, dat't einde te spoedig is gekomen, om definitief te kunnen zijn, en1 d!at er weer moeilijkheden op komst zijn in verband met den onverzadiglijken machtshonger der inili- taristen. IERSCHE ONDERHANDELINGEN MI'SLUKT. De vereenigdfe vredfescommissie der vijan- diige partijen van den Ierschen Vrijsitaat, aan- gewezen door de Dai'l Eireann, heeft niet tot overeenstemming kunnen komen. Het ver sing, door de oommissie ingediend, deetl mo de, diait er 11 zittingen zijn gehouden, waarin men pogingen deed' eene bijeenkomst te rege- len van legerofficieren van bedde zijden, ten- einde de vijandelijkheden onmiddellijk te doen ophouden. De oommissie voegt er bijHet ge- lukte ons niet op eenigen grondlslag tot over eenstemming te geraten. DE DUITSOHE SCHA'DELOQS- STELLING. De antwoord-nota van de Duitsche regee ring op de jongste nota- \an de oommissie van hereitel zou Woensdag in den loop van den dag te Parijs overhandigd worden en daarna gepubliceerd. In de rijkskanselarij vond een besprfeking tuschen de ministers w.o. de minister van fi nancien Hetfmes em. da partijleddens plaats, Anno 1886. Volgestort kapitaal f 1.000.H00.— Keservefonds f 270.000.—. apent rekening-courant en ch§que-rekenlngen met eene[rentevergoedlng van I incasseert en dlsconteert handelspapier op binnen- en bulteniand, verleent bedrljfscreitleten aan Landbouw, Handel en Nljverheld, belast zich met den aan- en verkoop van ettecten voor geldbelegglng, verhuurt in hare zwaar geconstru- eerde ondergrondsche Safe-Deposit loketten, waarvan de huur bedraagt Model A per jaar f 6. B fl2.- i) C i) f 18.— j» 1' f 27. De inrichting biedt tevens ge- legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der clienten. neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente: met 1 dag opzegging^) S "/o voor 1 maand vast 31/4 3 8i/g 6 j» 4 1 jaar 4l/j Bedragen tot f 25000 zijn desge- wenscht direct opvraagbaar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Nederlandsche Bank. waarbij het antwoord uitvoerig werd bespro- ken. Het antwoord werd door den- vice-kanse- lier Bauer in den breede toegelicht. In de nota wordt apnieuw gezegd', dat de Duitsche regeering al het mogelijike doet om de begrooting in evenwichit tfe brengen. Aan den anderen kant worden de ei-cl.en der Commissie van Herstel betreffende het invoeren van nieuwe belastingen en de finan cieele controle opnieuw afgewezen. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN- BONDSRAAD. De agenda van deze achttiende vergade- ring van den Volkenbondsraad bevat o.m. dfe beraadslaging over den wensch der Noorsche regeering om een onderzoek te doen instel- len naar den hoogersnood in Rusland. Voorts wordt gemeld', dat er vermoedelijk stappen zullen worden gedaan om het organisme van het Permanente Hof van Internationale Jusi- titje binnen kort in werking tc stellen. BRAND IN' HET CASINO TE PARIJS. Dinsdag heeft een zware brand gewoed in het Casino de Paris te Parijs. Iemand van het personeel merkte's middags, dat achter het toomeel alles in lichte laaie stond. Kort daar op sloegen de vlammen naar buiten. Vanaf de daken van het in de buurt gelegen Apollo- Theater en het Thfeatre de Paris richtte de snel ter plaatse verschenen brandweer haar stralen op dfen vuurpoel. Weld'ra stortte de koepel van het Casino in. De brandweer gaf geen kamp en na anderhalf uur was men het vuur meester. De schade wordt op een mil- loen francs geraamd. BANDITISMjE TE MOSKOU. Gelijtk we reeds meldden, hebben dieven uit de beroemde kapel van de Iverisdhe Maa'gd te Moskou voor acht millioen goudroebel aan juweelen gestolen. De beroofde kapel, zoo lezen we in de „Dai- ly Telegraph", is na de Heilige Grotten te Kief het meest gewijde oord van Rusland. Het beeld der H. Maagd, dat in de 17e eeuw uit Iveria (het huidige Georgie) werd over- gebracht, wordt door de orthodoxe Russen als-wonderdadig beschouwd. In ieder geval is het een oud' kunstwerk en vermoedelijk van Byzantijnschen oorsprong. De kapel staat tusschen dfe beide bogen in, waaronder het verkeer uit het handels- kwartier naar het Roode Plein binnen het Kremlin wordt geleid. Het is een klein gebouwtje, dat er uitziet als een vierkante hut. De achterwand wordt gfeheel ingenomen door het beeld. De deur staat altijd wij'd open, zoodat het volk het beeld kan. zien, dat overdekt is met goud' en edelgesteenten, d'ife flonkeren in het 'licht van honderden dunne gele waskaarsen. Voortdurend treden dfe ge- loovigen binnen om enkfele oogenblikken in aanbidding neer te liggen. V66r dfe revolutie bezat de kapel een eigen koets met vier paardfen, die diende om het hei lige beeld te vervoeren naar de sponde van zieltogenden. HET VOORDEEL VAN DEN KINDER- ZEGEN. De Daily Chronicle" vertelt, dat iiy Veni ce (Californie) een aantal etagewoningen, pas gebouwd, slechts ie huur zijn voor echt- paren met kinderen. Men leest in de huur- contracten „A'l'le drie-vertreks wooingen doen 10 p. st. per maand. Alle twee-vertreks woningen 8 p. st. p. mnd. In de woningen mag geen ongehuwd pereoon van manndijke of vrouwe- lijke kunne verblijven. Alle gehuwde ','-aren, in de woningen verblijvend, moeten kinderen1 hebben. Voor hen die meer dan een kind heb ben, wordt de huurprijs voor ieder kind bo- ven het eerste verlaagd1 met 1 p. st. per mnd De kinierlievende huisbaas heeft voorts bepaald1, dat jonggehuwden, die in zijn hui- zen komen wonen, de laatste maand van hun eerste huurjaar vrij1 wonen hebben, ind'ien ze dan op een eerstgeborene kunnen bogen. Kun nen ze dat niet, dan wordt over de maand dubbel betaald of ze moeten1 de woning uit. Wordt een kind in een der woningen ge- boren, dan wordt den ouders een maand huur kwijt gescholden. 'CCWDERDO'KTERS IN Z.-AFRIKA. Te Johannesburg is dazer dagon het pro- ces geeindigd tegen een wonderdokter, die ter dood Werd veroordeeld wegens moord1 op een kind1. Het mislukken van den mais-oogst heeft aan dit beroep nieuw leven geschonken en de inbooriingen raadplegen. deze z.g. toovenaars ten einde hulp te verkrijgen. Zoo hadden zich lieden van een inbooriin- genstam tot zoo'n wonderdokter geuend om een middel te krijgen tegen hfet mislukken' van den oogst. Hij antwoordde, dat hij daaivoor het lichaam moest hebben van een jongen. Een zesjarig jongetje werd daarop gedood en het lichaam vreeselijk verminkt. Dt politic zocht naar den wonderdokter, die naar Portugeesch gebicd vluchtte. Later kwam hij terug en hield zich ergens verhor- gen in een grot in een diepe ravijn in de Ke- Sombo-bergen. Hij1 bleef daar, tot hij was ont- dekt. Toen zwierf hij van kraal tot kraal, tot men hem arresteerde. Het is aan geen twijfel onderhevi'g, dat jaarlijks in Swaziland talrijke moorden wor den (begaan door wonderd'oktere, in wie de inbooriingen een' onwankelbaar vertrouwen stellen. BRAND IN HET HOOFDPOST- KA'NTOOR TE ATHENE. *Ten gcvolge van kortsluiting is Zondag- nacht 'brand1 uitgebroken in het hoofd'post- kantoor te Athene. De Daily Ma;l" schrijft, dat de brand' begon in de itfelefoonafdeeling, welke geheel werd vernield. De andere afdee- lingenIcregen waterschadc. De schade wordt geschat op 10.000 pond. Het telefonische verkter stond stil. Ook war den twee (telegraaflijnen naar Saloniki ver- nield. I„VICTR1X" Rijwialen zyn in elk opzicht betrouwbaar. HET PERS1SCHE KABINET AFGE- TRElDEN. Het kabinet, met uitzondering van den mi nister van Oorlog, heeft den Sjah te'egra- fisch doen weten, dat het zijn ontslag neemt. Hangende het antwoord daarop, nemen de onderstaatssecretarissen de regeering waar. 'KORTE BERICHTEN. De Parijsche bladen' maiden, dat de cpmintssie vanj herstel |?m ontwterp heef t opgesteld voor eene Duitsche schadeloosstel- lingsleening ten bedrage van 5 milliard' gou- den marken voor den tijd van 20 jarcn. De Duitsche staatssecretaris Bergmann is voo^ een kort verblijf van Parijs te Ber- lijn aangekomen, ten einde besprckingen te houden over de sell adeloosstel 1 ingHet tijd- stip van h^t verti-ck van den Rjjksminister Hermes naar Parijs is nog niet vastgesteld. De Duitsche regeering veriangt in een nieuwe nota aan de bezettingsmogendheden van Opper-Silezie eene spoedig regeling der aangerichte schade en verklaart, dat het ant woord' van den Raad van Gezanten- op de eerste Duitsche nota in deze kwestie, waarin schadeloosstelling geweigerd wordt, tegen den text en den geest van het verdrag van Versailles indruisdit. Lord Winterton decide in het Engeisclie Lagerhuis mede, dat thans onderhandelingen gevoerd werden met de Spaansche regeering tot het sluiten an een handfelsverdrag. Het votum van wantrouwen der socia- listen tegen den Oostenrij'kschen minister van financien Giirtler wegens eigenmachtige ver- hooging der douanetarieven, is aangenomen. Giirtler is daarop afgetreden. Venizelos is te Parijs aangekomen. Zijn secretaris verklaarde, dat de vroegere Griek- sche minister zich voor goed uit de politiek zal terugtrekken. Hij zal nog eenigen tijd te Parijs blijven en daarna' naar St. Moriitiz in Zwitseriand vertrekken. De voormaiige vaandrig Hirschfeld, die wegens den moordaanslag op Erzberger tot een langdurige gevangeniss'traf was veroor deeld, doch reeds eenigen tijd in een inrich ting voor krankzinnigen vertoefde voor on derzoek, moet thans als krankzinni'g worden beschouwd. Uit Memel wordt gemeld, dlat de Duitsch-Lithausche bond' een proclamatie heeft venspreid, waarin wordt geprotesteard

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1