De Lange De Moraaz DEPOSITO's. Burgemeester en Wethouders van- ALK MAAR brengen ter algemeene kmnis, dat in bet Gemeenteblad van Alkmaar no. 801 is opgmomen het besluit van den Raad dier gemeente van 25 Augustus 1021, waarbij zijn vastgesteld: Verordeningen op de heffing en in- vorderiag van schoolgelden voor het on- derwi'fs op de openbare school voor bui- tengewoon lager onderwijs. welke verordeningen, heden afgekondigd, ge- durende drie maanden ter gemeente-secreta- rie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tes fan1 betaling van f 0.20 in afdruk verkrijg- aar zijn. Alkmaar, 11 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. F. THOMSON, Voorz., lo. burg. DONATH, Secretaris. tegen het plan voor inlijving van Memel en Lithauen en volksstemming wordt geeischt. De ,.Gazeta Gdanska" mddt, dat in de eerste helit van Mei troepen manoeuvres zul- len plaats hebben in Oost-Pruisen in de om- geving van de Mazurische meren. Naar bericht wordt, is den 7en Mei de geheele Sjantoeng-spoorweg door Japan aan China overgedragen. Binnenland. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De volgende ivragen zijn ingediend: van den heer De Kan ter aan den minister van onderwijs, kunsten to wetenschappen: 1. Is de minister niet van meening, dat er alle reden is om in dezen voor de kunstenaars zoo moeilijken tijd mede te werken om hun de jjans te geyenzelf in hun levensonderhoud te voorzien, voor hen dua zoo weinig mogelijk het gieibruik maken van een steunregeling nooazakelijk te maken:? 2. Is daarvoor, in verband met het ant woord van den minister op de vragen van den ondergeteekende betreffende de bevoegd- heid tot het geven van nijverheidsonderwiis door hen, die in h'et bezit zijn van diploma s voor aesthetica, kunstgcschiedenis, ontleed- en doorzichtkunde, uitgereikt wegens met goed gevolg afgelegde examens, bedoeld in art. 11 der wet van 26 Mei 1870 (St.bl. no. 78) -• vergdijk no. 266. vel 126, Aanhang- sel tot het Venslag van ae Handelingen der Tweede Kamer niet een, oplossing te vin- den door voor hen, die bovenbedoelae diplo ma's bezitten, den Weg te vergemakkelijken om de bevoegdheid tot het geven van nijver- hcidsondcrwijs te verkrijgen in de vakken, waarvoor die diploma's gelden, onder meer door vrijstelling te verleenen voor die vak ken, waarin ziji aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten met goeden uitslag exa- men hebben afgeflegd? '3. Is de Minister ook niet van meening, dat, waar Voor de ingenieurs niet eisehen voor hun onderwijskundige kennis worden gesteld, opdat zij- met het geven van nijver- neidsonderwijs kunnen woraen belast, er geen reden1 is die eisehen voor de gediplomeerden van de Rijksacademie wel te stellen? 4. Erketid de minister ook niet het belang, dat ook) bij het nijverheidsonderwijs aan de kunst invloed wordt toegekend, waardoor de bloei van de kunstnijverhdd en de kunstam- bachten zal worden bevorderd? Van den heer Van der Waerden aan de mi nisters van arbeid en tin ancient Is het de bedoeling dat de wijziging van art. 41 der Invalidiiteitswet, in uitzicht ge steld in de beantwoording der vragen1 van het Kamerild van Beresteyn, zich ook zal uit- strekken tot provincies en waterschappenyin het algemeen tot publiekrechtelijke liphamen, die in deze in dezelfde omstandigheden ver- keeren als de gemeenten? Van den heei' BuLten aan den minister van justitie: 1Is het den minister van justitie bekend, dat in de laatste maanden het aantal ter be- schikkingsstellingen van de regeering van jeugdige veroordeelden, bij: vorige tijder. vei- geleken, zeer aanzienlijk is afgenomen? 2. Meent de minister dit feit te mogen toe- schrijven aan een daling der jeugdcriminali- teit, of liggen naar het oordeei van den mi nister antler oorzaken hieraan ten grondslag? 3. Zoo dit laatste Ihet geval is, zou de minister hiervan dan mededeeling willen doen? v Van den heer Alberda aan den minister van kolonito: 1. Is de minister bereid te bevorderen, dat een onderzoek worde ingesteld" naar den omvang van de werkloosheid onder Euro- peesche employe's in Nederlandsch-'ndifi 2. Is de minister bereidmaatrgelen te nemen, waardoor de Europeesche werkloozen in Nederlandsch-Indie kunnen worden ge- holpen, hetzij door de verechaffing van pro- ductie werk, hetzij door geldelijke ondersteu- ning, hetzij door het verstrekken varf midde- len voor de terugreis naar Nederland? 3 Is de minister bereid te bevorderen, dat in de hoofdplaatsen van Nederlandsch- Indie arbeidsbeurzen worden opgericht, wier werkzaamlieid er op gericht zal moeten zijn om te bereiken; dat openstaande bctrekkingen zooveel mogelijk in de eerste plaats door in IndiS aanwezige werkloozen worden bczet? Op vrageiu van de heeren Gerretson en Deckers betreffende de totstandkoming van den algemieenen maatregel van bestuur in za- ke het bujtengewoon lager onderwijs: I. Kan de minister reeds mededeelen te gen welk tijdstip kan worden tegemoet' gezien de vaststelling van den algemeenen maatre gel van bestuur in zake bet buitengewoon la- fer onderwijs, waaromtrent de minister ver- laarde in de Kamerzitting van 10 Maart 1922, dat hij zich vleide met de hoop, dat"de vaststelling binnen niet te langen tijd zou vol gen II. Ingeval bedoelde algemeene maatre gel nog langen tijd mocht uitblijven, wordt dan uitvoering gegeven aan het voornemen van den minister tot het treffen van een pro- visioneelen maatregel ten aanzien van ver- schillende inrichtingen, van welks noodzake- lijkheid de minister reeds 10 Maart j.l. zich volkomen overtuigd toonde, en is de minister bereid omtrent deni inhoud van dezen maat regel mededeeling te doen? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord De verschillende maatregelen van bestuur, die noodig zijn voor de regeling van het bui tengewoon onderwijs, zullen niet anders dan geleidelijk tot stand kunnen komen. Een viertal, n.l. die tot regeling van het onderwijs aan doofstommen en blinden, aan slechthoorenden, aan ziekelijke en misonaakte kinderen, aan zwakzinnigen, zijn in een zoo vto gevorderden staat van voorbereiding, dat weldra over de mogelijkheid van invoering pverleg met den minister van financien kan worden gepleegd. Blijkt het kostenbezwaar geen belemmering te zijn, dan ligt het in het voornemen, deze maatregelen op 1 Januaxi ,1923 in werking te doen treden. Op de tweede vraag is nog geen antwoord mogelijk. POLITIE JUSTITIE. - Op vragen van den heer de Groot betref fende het verbod van den off icier van justitie te Amhem tot het verstrekken van berichten betreffende politic en justitie door een poli- tie-ambtenaar aan de pens, heeft de minister van justitie geantwoord: Het bericht, dat de officier van justitie te Amhem, mr. van Kleffens, den inspecteur van politie der recherche aldaar zou ver- boden hebben berichten betreffende politie en justitie aan de pers op te geven, berust op een verkeerde voorstelling van zaken. Ge- noemde officier van justitie heeft, nadat ver schillende malen gebleken was, dat door de politie berichten aan de pers waren verstrekt. waarvan de publicatic in het belang van het onderzoek in hooge mate ongewenscht was, op grond van de bepaling van art. 38 van het wetboek van Strafvordering krachtens welke bepaling' de hulpofficieren van justitie gehoudto zijn" in het beheer der justitie en rechter lijke politie de bevel en na te komen, welke hun door denzclven (den officier van justitie) worden gejgeven te kennen gege ven, dat in den vervolge, zonder voorkemiia van hem, officier van j ustitie, door de politie, bij cenigszins belangrijke strafzaken, geen mededeeTingem aan de pers of aan particu- lieren zouden mogen worden verstrekt. Van een absoluut verbod is derhalve geen sprake, terwijl evenmin de intentie voorzit van een minder coulante bonding van de zijde van ge- noemden officier van justitie jegens de pers. Zooals de ondergeteekende reeds meaedeel- de van plan te zijn in zijn antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Kleerekoper, betreffende de totstandko ming eener regeling ter bevordtering van het contaot tusschen justitieele en politioned'e au'toriteiten eenerzijds en de vertegenwo rdi- gers der pers anderzijds (antwoord ingezon- den 3 Februari 1922, zie Handelingen der Staten-Generaal 1921-1922. II, Aanhangsel, biz. 165—166), heeft hij zidh in verbinding gesteld o.a. met den Nederlandschen Jouma- ustenkring, ten einde het gevoelen van be- langhebbenden te vernernen. lDe ondergetee kende hoopt, dat de resultaten van dit overleg binnen niet langen tijd zullen kunnen worden voorgesteld. Indien dit overleg mocht voeren tot een meer algemeene regeling van het con tact tusschen de politic en de pers, zal dit mogelijk ook leiden toit consequenties voor de justitie. 1 BOUW VAN ALOOOFWONi NGEN De minister van arbeid heeft naar aanlei- ding van het verzoek van het gemeentebe- stuur van Rotterdam om ook rijkssteun te verleenen voor den bouw van alcoofwoningen, een commissie van deskundigen benoemd, ten einde hem omtrent dit vraagstuk van advies te dienen. In die commissie hebben zitting Sof. dr. Eijkman te Utrecht, prof. Van der eur en prof. Valckenier Kips. CRDSI3WETGEVINQ. Daartoe bijeengexoepen door het Kon. Nled. Landbouwcomite is gistenniddag te Utrecht een Vergadering gehoud'en van landbouwor- ganisaties ter bespreking van de noodzake- lijklieid om zooveel mogelijk een einde te ma ken aan datgene wat nog van de zgn. crisis- wetgeving is evergebleven. Uitgenoodigd waren de Alg. Ned'. Zul- velbond, de Chr. Boer en- en Tuindersbond1, de Ned. Boerenbond, de Ned. Tuinbouwraad, en de bij het Kon. Ned. Landbouwcomite aan- gesloten vereenigingen. De heer V. R. Y. Croesen uit 's-Graven- hage leidde de vergadering, en hield1 ter in- leiding der besprekingen een rede, waarin hij in de eerste plaats behandelde de geheele wordingsgeschiedenis van de Wet van 3 Augustus 1914, omdat daaruit blijken kan, welke everwegingen w^l en welke overwegin- gen niet hebben voorgezeten biji het aanne- men van deze wet, en in de tweede plaats aantoonde de noodzakelijkheid van bedrijfs- vrijheid en rechtszekerfieid' voor de beoefena- ren van het land- en tuinbouwbedrijf, zoo- wel in het belang van die groepen van onze bevolking als in het belang van de gemeen- schap. iNa uitvoerige discussies wilde men het re- sultaat der vergadering belichamen in een motie. Aan het Kon. Ned. Landbouwcemit£ werd, in overleg met d'en F. N. Z. overgela- teni de redactie aezer motie vast te stellen. Oe- tracht zal worden de irstemming met deze motie te verkrijgen van dto Alg. Ned. Boe renbond en den Christ. Ned. Boerenbond. De motie zal ter kennis van regeering en Staten Oeneraal worden gebracht. Zij werd als volgt nadcr vastgesteld De vergadering van het Kon. Ned. I.andL bouw-Gomit£ in samenwerking met den al daar vertegenwoordigden Nederlandschen Tuinbouwraad en den Algemeen em Nfcder- landsdhen Zuivelbond en talrijke andere vereenigingen, van meening, dat het handha- ven van de wet van 3 Augustus '14 Sfbl. 344 met betrekking tot de land- en tuinbouw- en zuivelproducten een groot gevaar oplevert voor de rechtszekerfieid, waaronder de be- reiders daarvan leven; van meening, dat het tijdelijk uitvoerverbod van aardappelen, zooals dat eenigen tijd ge- leden is toegepast, een overtuigend bewijs op levert, dat genoemd gevaar niet denkbeeldig is; van meening, dat door zoodanig Lngnjpen zoowel de belangen van de land- en tuinbou- wers, waaronder ook zij, die een deel van hun inkomsten aan loondienst ontleenen, als die van de gemeenschap geschaad worden; van meening, diat het ten zeefttc onbillijk is om, wanneer de prijzen van voedingsmidde- len oploopen door omstandigheden, welke geen verband houden met den achter ons lig- genden oorlog, de prijzen daarvan kunstma- tig op zoodanige wijze te beinvloeden, dat uitsluitend de land- en tuinbouwers daarvan nadeelice gevolgen ondervinden spreekt als haar meening uit, dr. het nood- zakelijk is, de wet van 3 Augustus '14, Staats- hlad No 344 met betrekking tot d« voort- brenpselen rn land- en tuinbeuw terstond buiten werking te stellen. DE KAM ERVE RiK I EZINGE'N. De Staatspartij voor Volkswelvaart heeft voor de verkiezingen samenwerking verkregen met de Middenstandunie, het Neutrale Blok alter Middenstanders, de Bezuinigingspartij te Oelft, de Haagsdie Vereeniging <oor be- zuinigingspolitiek en de Unionisten-Liga^ Met nog andere organisaties, ook Plattelan- ders wordt overleg gepleegd. DE MILITAIRE PENSIOENIWETTEIN. Maandag is afgekondigd de wet van den 5den Mei 1922, Staatsbiad no. 250, betref fende toepassing van de wet van 29 Mei 1920 (Staatsbiad no. 283) op militaire pensioenen. Het eenig artikel, waaruit deze wet bestaat luidt als volgt: „Van de miiltaire pensioenen, waarin is begrepen eene verhooging voor verblijf in de kolonien en tusschen de keerkringen en die door de bij artikel 9 der wet van 29 Mei 1920 bepaalde maxima van 4000 en 6000 niet of niet ten voile met 40 procent volgens die wet kunnen worden verhoogd, wordt voor de toepassing van die wet, te rekemen van 1 Ja- nuari 1920, het. bedrag van eerstbedoelde verhooging aangemerkt niet als deel van het pensioen, maar als een daarbovent verleende toelage. Wanneer het in het eerste lid bepaalde ten gevolge zou hebben, dat een reeds tot het maximum respectievelijk van 4000 of 6000 verhoogd pensioen verminderd zou moeten worden, blijft die bepaling buiten toe passing." DE VOORZITTER VAN DE EERSTE KAMER. De toestand van generaal baron Van Voorst tot Voorst, voorzitter der Eerste Ka mer, die aan rheumatiek lijdt, is vooruitgaan- de. Voorloopig zal de heer Van Voorst even- wel nog niet het Kamerpresidium kunnen vervullen. Gemengd Kieuws DE BIOSOOOP ALS LEERMIDDEL. De Onderwijsraad, afdeeling voor het al gemeen vormend lager onderwijs en het be- waarschoolonderwijs, heeff den. minister een rapport uitgebracht inzake de beteekenis van de bioscoop als leermiddiel. Hij vat zijn meening omtrent de waarde van ae bioscoop als (hulpmiddcl in dienst van opvoeding en onderwijs in dezen vorm samen In ons eigen Land zijn de proeven met de schoolfilm genomen, nog te weinig talrijik en van te geringen omvang geweest, dan dat de Onderwijsraad op grond van edgen ervaring tot een besiiste aanbeveling of tot een afwij- zing zou kunnen komen. De kennisneming even'wel van wat in het buitenland op dit ge- bied. reeds is gedaan in het bijzonder in Duitschland en in de Vereenigde Stateni van Amerika maant tot voorzichtigheid in het negeeren der b eteekenis van dit aanschou- wingsmiddel. :De buitenlandsehe ervarin- gen toch, neergelegd in rapporten, die em lin- druk geven van degelijkhewi m betrouwbaar- heid, rechtvaiardigen dan ook tm voile meer belangstelling van overheidswege, dan tot he- den in ons land voor de bioscoop als zoo danig werd getoond. Voorzichtigheid is hier ongetwijfeid gebodm, maar voor onverschil- ligheid of vooringmommheid zal in niet ge- ringer mate gewaakt moetm wordm. Een 17-tai conclusies volgm. AANSTOOTELIJK VOOR DE EE RB AARHEID Naar aanleiding der inbeslagneming van een aantal reproducties van beeldhouwwer- ken van verschillende Duitsche meesters bij den kunsthandelaar A. J Gazendam te Deven- ter, vemeemt de Telg., dat de politie hiertoe is overgegaan op verzoek van verschillende per- soneni van Christ, en R. K. huize, die aansroot lindden genomen aan bedoelde afbeeldinigen. R'en wi! thans uitgemaakt zien of het ten- toonstellen van deze reproducties strafbjiar is op grond van art. 240 W. v. St. (tentoonstel- !en. aa.nstootelijk voor de eerbaarheid), of al- thans op grond van art. 451 bis W. v St. (het tentoonstellen van afbeeldingen of voorwer- pen, gcschlkt om de zinnelijkhcid van de ieugd te prikkelen). STEMPELS EN SCHIMMELS. Een Ooudsche kaas-exporteursfirma, die van verplichte stempeling van kaas voor uit- voer alleen „onnoodige kostm, benadeeling ?n p'agerij van den handel" verwacht, deelt aan het Hbld. mede, dat zij aan den minister van I andbouw een gestempelde kaas heeft ge- zonden. als bewijs, dat „bij zeer vele export- kaasies de kaas naast het stempel openscheurt, waarvan het logische gevolg is, dat zich in de kaas schimmels beginnew te onfwikkelen en de kaas voor exportdoeleinden ongeschikt wordt" Zij verzoekt met verplicht stempo- Vn te doen ophouden. ER WATER BIJ GEDAAN. Bij de zitting van het Kantongerecht te Wageningen op 8 Mei 1.1. waren niet minder dan 12 zaken over melkvervalsching in behan deling. In een geval betrof het een verVal- sching met 50' pot. .water. „ALLERZIELEN" TE APELDOORN. Op ihitiatief van de S. D. A. P. en den Apeldoornschen Bestuurdersbond werd gis- teravond in den Tivolischouwburg door Heijerman's gezelschap voor de leden dier Vereenigingen „Allerzielen" opgevoerd, na dat dit tooneelwerk het laatst nog in het na- iaar van 1921 door den burgemeester was verboden. Voor de eerste maal geschiedde dit een twaalftal jaren geleden met als onmiddel- lijk gevolg, dat in Apeldoom werd opgericht, ten einde aan deze vrijheidsbelemmering en geestelijke censuur te ontkomen, de Vereeni ging Apeldoornsche Kunstkring, welke in haer bloeitijd 5000 leden telde. Voor de le den dier vereeniging is spoedig na de oprich- tinc „Allerzielen" toch opgevoerd. Dc sociaal-democratische wethouder K. van Trigt deelde in een rede, van het tooneel af "■ehouden, o. a. mede, dat de burgemces(|pr, dip het stuk niet kende, de opvoering had ver- Hodrn op verzoek van eenige leden der Ver eeniging ..Eer en Deupd". Hij had nu den burgemeester uitgenoodigd de vertooning bij te wonen om voor zichzelf te kunnen uitma- ken of een verbodsbepaling voor dit stuk noo dig is. De burgemeester had echter van de uit- noodiging geen gebruik gemaakt. EEN JEUGDIGE ZWERVER. In October van het vorig jaar ontvreemdde ,een 16-jarig jongmensch te Bussum, ten na- deele Van zijn vader uit een gesloten kast een bedrag van pl.m. 10,000 en ging er met dit geld, in gezelschap van zijn 17 jarigen vriend vandoor. Kort daarop meldde zich eerstge- noemde bij de politie te Rotterdam aan, nog in het bezit van bijna al het geld, dat hij zorg- vuldig had opgeborgen. Het vriendje verkoos niet naar Bussum fce- rug te gaan en nam de wijk naar Belgie, om te trachten daar werk te vinden. Naar het „Hbld." meldt, heeft hij zich echter bij de po litie te Gorkum om nachtverblijf aangemeld, waar bleek uit het signalementregister, dat hij verdacht is als medeplichtige in een dief- stal te Bussum gepleegd. Hij verklaarde van Belgie naar Frankrijk te zijn gegaan, waar hij twee maanden in arrest hedt gezeten, als niet in het bezit van de vereischte papieren. Van daar trok hij naar Duitschland, waar hij werk vond in een bruinkolenmijn. Daar hij niet in het bezit was van geldige papieren, kreeg hij daar ontslag en ging naar de Servi- sche grens en kwam ten slotte al zwervende en te voet in Holland terug. Hij werd Dins- dag door de Bussumsche politie ter beschik- king gesteld van de justitie te Amsterdam. NIJVERHEIDSRAAD. De Nijverheidsraad heeft in zijn laatste vergadering naar aanleiding van een onder zoek, dat hij had doen instelleh naar den in- vloed, dim de Nederlandsche douane-formali- teiten bij in-, uit- en doorvoer oefenm op de industrie, een bespreking gehouden welke is bijgewoond door den referendaris van het de- partement van financien, den heer H. van Eb- •benhorst Tengbergen. Uit de door genoemden ambtenaar gedane meaedeelingen is geble- km, dat reeds een regeling in overweging is, waarvan verwacht wordt, dat zij aan enkele algemeene klachten zal tegemoet komen. Wat betreft de voomaamste van die klachten, den langen duur, dim het vervoer van uit het buitenland aangebrachte goederm naar de plaats van bestemming vordert, besloot de Raad aan den minister van financito kenbaar te maken, op welke wijze naar zijn meening ook nog em belangrijlce verbetering in den bestaanden toestana zou kunnen worden ge brachtBovendien zullen dim minister over de ingekomen klachten van particulierm aard, die met ter vergadering zijn behandeld, na- dere inlichtingen worden gevraagd. Verder heeft de Raad uitvoerig van ge- dachten gewisseld over de nadeelen, die voor de Nederlandsche nijverheid voortspruitm uit de toepassing der Huurwetten. Over dit onderwerip is een sdirijven aan den minister van arbeid verzondm. DiRONKENSOHAP AAN BOORD. Men schrijft ons uit Nieuwer-Amstel: Van de uit Amsterdam komen de stoomboot werd gisteren te Oudericerk een zekere S., schilder van beroep, wegms buiitensporige dronken- schap aan wal gezet. Daar hij niet in staat was te loopen, werd hij per handkar door eenige burgers naar het arrestantenlokaal vervoerd, alwaar bij aankomst bleek, dat hij 'gesignaleerd was daar hij nog 14 dagen hechtenis te goed had. De arresitant is ter beschikking der Justitie gesteld. DE SAI.ARISSEN VAN HET RIJ K'SP ER SONE EI De Rott. schrijft met groote stelligheid te verq^mm, dat de regeering voomemens is de traktementen van de ambtenarm in's rijtks dimst met ingang van 1 Jan. a.s. met 10 pCt. te verlagen em daarenbovm de pensi- ombijdragen. 834 procent in totaal, voor re- •kening van het personeel te brengen. BEL AST I NIG OP NEDERLANDSCHE ONDERNEMINGEN IN DUITSCH LAND. De Nederalndsche Kamer van Koophandel voor Duitschland vestigt de aandacht van belanghebbenden op de wet van 20 April 1922, waarbij de Duitsche belasting op on- dememingm (Kurperschaftssteuer) gewij- zigd werd. Tot dusverre waren buitenland sehe maatschappijen slechts aan deze belas ting onderworpen voor zooverre zij grondbe- zit in Duitschland hadden of een nederzet- ting. Thans is deze belastingplicht ook uitge- breid tot buitenlandsehe ondernemingm, die een, vasten Yertegenwoordiger in Duitschland hebben. GASVERSTIKKINO. Een fondsbode kreeg gistermorgm, zooals wij reeds in em deel onzer vorige oplage meldden, gem gehoor aan het bovmhuis 2de Walstraat 157 te Nijmegm, bewoond door den 80-jarigm K. m twee ongehuwde doch- ters van hem. Toen mm zich toegang tot de woning had verschaft, nam men em sterke gaslucht waar cn vond den ouden man m een dochter van 49 jaar dood te bed. De an dere. 43-jarige, dochter, die gebrekkig is, leefde nog en werd naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk is em lek in de gas- leidintr de oorzaak van het ongeluk geweest. AANOEHOUDEN. De recherche te Leeuwardem heeft aange- houden D. G., vroeger mijnwerker te Heer- lm, die voortvluchtig was en zou vertrekken naar Engeland, om zich te omttrekken aan de straf, hem opgelegd wegens het leveren van dynamiet aan de bedrijvers van den bomaan- slag te 's-Gravmhage. BRAND. Te Raalte zijn twee woningm, bewoond door dm landbouwer Van Eertm en dm postbode J. Oldenhof, afgebrand. Bij dm postbode icon de inboedel nog gered wordm, bij den landbouwer niet. Ook zijn schapen kwamen in de vlammm om. Vermoedelijk is de brand ontstaan door oavoorzichtigheid met em gasstel. AANGEHOUDEN. Te Rozendaal is aangehouden de 35-jaraige J. Kafkomstig uit Idskenhuizm, wonende te Keulen, verdacht de hoofddader te zijn van 'n reeks van diefstallen met braak in Lemster- land, te Rauwerd, in Leeuwarderadeel en te Roordahuizum. De aangehoudene is tef be schikking gesteld van de justitie te Heeren- veen. PLOTSELING OVERLEDEN De 58-jarfge P.D. te Rotterdam, die als wachtman op em1 schip dimst deed, werd1 gis- teravond onwel en zakte in elkaar. De ge- neeskundige dimst, die spoedig ter plaatse was, kon slechts dm dood: constateerm. POSTER I JEN. Dit Dirvettur van hti Postkantoer te Am sterdam1 brengt ter kennis, dat met ingang van 15 dezer op werfcdaigm een tweede lucht- postdienst Amsterdam'Rotterdam'Londen wordt ingesteld. Hiermede zal voorloopig al- leerPbrievenpost naar m over Engeland ver zondm wordm. De laatste afgifte van ge- wone correspondentie tm hoofdpostkantore (loket nr. 1is vastgesteld op 7.30 v.m.aan- teekming eveneens tot 7.30 v.m. Voorts be staat gelegenheid gewone niet-aangeteekmde stukken voor verzending met dezen dienst af te geven aan het Bureau LeidlschepleLn der Kon. Luchtvaartmaatschappij, tot uiterlijk 8.30 v.m. DE OVERNAME DER PREFERENTE AANDEELEN DER BANK-ASSOCIATIE. Wij vernernen van de Directie van de Ste- delandsche Bank, dat tot het consortium voor de ovemame van 4 milliocn gulden 6 pd. preferente aandeelen der Ba/ik Aissociatie zijn toegetreden de navolgende insiellingen en firma sAmsterdamsche Bank, Ge'dersche Gredietveremiging, Incassobank, Lippmann, Rosenthal en Co., R. Mees Zonen, Neder landsche Handelmaatschappij, Nederl.-Indi- sche Handelsbank, Pierson Co., Rotter- damsche Bankveremiging, Twentsche Bank, benevms Directie en Commissarissen der Bank Associatie. De noodiige maatregelm voor de reorga- nisafie der Bank-Associatie, met de bedoeling het voortbestaan dezer instelling te verzeke- ren, zijn reeds met kracht ter hand genomen. HULiP AAN RUSLAND. Het Algemem Comite" tot steun aan de iHongerenden in Sowjet-Rusland heeft-van de twee Hollandsche verpleegsters, zusters Lan- gmberg eni Barneveld, bericht ontvangen, dat met deni arbeid in het Kindertehuis een aanvang is genomen. De.toestand is te TscheLjabinsk, evenals in de andere honger- districtm, afschuwelijk en de hulp, die daar door middel van het kindertehuis wordt ge- boden, is voor de moeders en kinderm een wa re verlossing. Een brie'fje van het doofstomme kindje Va- stina Jefremowa luidt als volgt: „Kleine lieve kinderm. Ik dank u voor de gort m de melk, die ge ons zondt. Ik eet gort m ik drink melk. Ik dmk aan jullie, hoe goed jullie zijt. Lieve kinderen, die ook dacht aan ons, die zoo ver weg zijxi. Ik ben doofstom m te Tschelja- binsk leer ik spreken, lezm, schrijvm en re- kmm. U omarmt de doofstomme Vastia Je- fremowia." De moeders van de kinderm, die eindelijk redding hebben gekreeen, hebbm ook ge- meend haar dank aan de Hollandsche gevers te moetm uiten m van hen werd door mid- del van het Auslands Comite de volgmde brief ontvangen. „Lieve kindertjes van onze buitenlandsehe' arbeidersvrienden Wij: moeders van hongwende kinderm uit het dorp Kosino, gemeente Toechoborsk, dis trict Tscheljabinsk, haastm om jullie harte- lij'k te danken, dat jullie onze kinderm van den hongerdood hdbt gered. Onze harten zijn zoo vervuld van innige en oprechte dankbaarfieid voor jullie lieve kin deren, dat wij gem woorden vinden voor de vreugde, die wi] voelen bij1 den .aanblik van onze kinderm. Jullie moeders, onze verWeg wonende zusters, zullen begrijpen wat er in ons omgaat als wij de vrooliike gezichtjes zien van onze kinderen, zooals ze heerlijk smullen van het wittebrood m de rijst, die julile zondm. Jullie moeders zullen begrij- peni, hoe vol onze hartm warm van verre dankbaarheid en liMde voor jullie, die onze kinderen heeft gered van dm dood. Nogmaals dank lieve kinderm." 'Het algemem Comitd hoopt, dat deze be- wijzen van dankbaarheid een aansporing zul len zijn voor alien om het comite in staat te stellen dit menschlievend werk te kunnen voortzetten. Duizenden guldens moeten er zijn om dit kinderhulpwerk in Tscheljabinsck gaande te houden. Het adres van den secre- tarisHpenningmeester is Schoolstraat 26 te Utrecht (Postrekening 47570). INVOERING VAN DE TABAKSWET. De Ned. R. K. Vereeniging van Sigaren- fabrikantm heeft aan de Tweede Kamer drin- gend verzocht het voorstel-Staalman tot uit- stel van de invoering van de Tabakswet aan te nemen? daar de invoering van deze wet, vooral bij het ontbrekm van een invoerver- bod van' sigaren, dm geheelm ondergang van de tocn reeds zoo zeer geschokte siga- rmindustrie zou beteekenen. HERSTELLINGOORD SPOORWEG- PERSON'EEL. De Vereeniging tot stichting en exploitatie van een hers t ell ingsoord amor spoorwegperso- ned zal 25 dezer te Utrecht haar algemeene vergadering houden. Op de agenda komen o. a. voor voorstellen van het bestuur tot het koopen van ViLlandry met terrein, te zamen groot ongeveer 20 ti.A., te N'ijimegen. en tot het nemm van een hypotheek van ten hoogste 50.000. Het heeft in de bedoeling gelegen een go- heel nieuw herstcllingsoord te stichten in de Stadsdmnm te Hardenvijk. Dr. ir. G. W. van Heukelom had feeds een gebouw ontwor- pm m de directie der Nederl. Spoocwegm had het benoodigde kapitaal tegen vergoeding' van rente toegezegd, doch de raad van com missarissen der spoorwegmaatschappijen heeft tenslotte het kapitaal geweigerd, zoodat dit plan moest wordm opgegeven. Blijkens het jaarverslag zijn in 1921 in Villandry 180 persunen verpleegd. Naar kin- derherstellingsoorden werden op kosten van de vereeniging gezondm 72 en naar andere sanatoria 5 personm. DE 'KAjNDBIAUE'N VAN NIEUW-GUINEA. Em romanHschrijfsfer, Beatrice Grimshaw, is na em: verbllijf van 15 jaar in Nleuw- Gu'inea en de eilanden van de Stille Zuid'zee te Plymouth aangdkomen. De „Daily Chronicle" publiceert em uit voerig verslag van een interview met Miss Grimshaw, waaraan wij het volgmde ontlee nen: Den tijd dat Miss Grimshaw in deze afgele- gen streicen woonde in Nieuw-Guinea zijn groote gebieden nog niet onderzocht door blanken, in Papoea wonen in't geheel slechts 900 blanken V heeft zij zich beziggehouden met het schrijvm van boeken en den aanleg van een plantage. De inlanders die op de plan- tage werkten. behoorden alien tot kanniba- len-stammm. Volgens Miss Grimshaw werden gevange- nen altijd opgegetm, nadat z« eerst waren

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2