del te spreken, de melkprij® was at 9 aagen t>H ceiH per liter, zoudur uat men er aftimeel it\s van wist, verder dat het bestuur ateeda heeft gewerkt om het voor elkander -le krijten om ze.i te gaan vcnten, zoo noodig zal men de melkoorlotj uuloxxenhen gaa. men om ae Yi cent prijsverschil alleen, doch om mede- zeggingscnap bij den melkverkoop. Vroeger is men met de Alkmaarsche Melkcentrale over- eenigekomen dat bij- prijsstelling of verande ring beide partijen gekendi zouden worden, minstens een week van te voren. Nu passeert men ons eenvoudig en bepaalt de centrale den priis. Inmiiddels kwam baricht binnen dat de cen trale den prijs op 6Vi cent per liter hand- haaft. Met .algemeene stemmen werd daarop be- stolen 7 cent te eischen of anders zelf te gaan venten. Nog werd besloten d'e afde-eling Bergen direct kennis te geven, bespreking te houden en gezamenlijk actie te voeren. Afloop veiling van huismanswoning, erf en tuingirond voor de wed. C. Ouife-Edken c.s. gro:t 1.36.34 H.A. opgehouden voor 10.665. Voor den beer J. v. Gemeren: Een perceel tuingrond, groot 0.13.57 H.A., opgenouden op 7 240. Uit een 4-tal sollicitantcn is al® bode voor den Volksbond gekozen de heer J. J. van Tongeren. HEILOO. April. Geboren Johannes, z van J. Adri- chem en Th. de Wit. X Sophia, d. van J- Bruin eu J. Boendermaker. Qasina Enge- lina, d. van C. A. Berger en D. Vcrduin. Geertrudis, d. v. J. Klaacse en Q. Baikker. Hendricus en Maria, z. en d. van M. Houten- bos en J. Dekker. Klaasje, d. van H. Dij'k- stra en G Raggers. Theodorus, z. van D Steeman en A. Kager. Alida Agatha, d van Th. Velseboer en A. de Groot Catri- na Johanna, d. van R. Swart en A. Admiraal Jan, z. van N. Kleef en A. Schut. Ber- nardus, z van P. L. Vcrmeulen en A. Nooij. Levenloos aangegeven kind van P. L. Ver- meulen en A. Nooij. Ondertrouwd Jacob Oud en Grietie Kraakman. Jan v. d. Molen en Be- letje Kalverboer. Addanua Cornelia Smit en Wilhelmina Chatrina Maria Noort. Jo- hannus Visser en Nelly Winkel. Comelis de Boer en Guurtje Relk. Nicolaas Ban- kersten en Maartje de Groot. Jan Mooij en Elizabeth Pool. Willem Kaandorp en Ma ria Out. Petrus Bemardus Vader en Jo hanna Out.— Pdrrus Bemaidus Vader en Jo- en Agatha Chatrina Kraakman. Getrouwd: J. Oud en G Kraakman C. de Boer en G. Relk J. v. d. Molen en B. Kalverboer. J. Visser en N. Winkel N. Bankertsen en M. de Groot. A. C. Smit en W M. C Noort. J. Mooij en E Pool. Overleden: P. de Pater, 79 j. J. Ad miraal, 41 j. A. Nooij, echtgen. van P. L. Vermeulen, 39 j. UIT SCHOOR'L. Bij beschikflcing van den Minister van Oor- log, is aan den aienstpliditige J. Kossen, uit deze gemeente, vrijstelling van den dienstv plicht verleend, wegns persoonlijke onmis- baanheid. UIT OTERLEEK. In het lokaai van O. de Vries alhier trad de heer J. Westerhof van A'ilkmaar m een openhare vergadering, belegd door de S.D. A.P., afd. Stompetoren, voor een klein pu- bliek, groottndeeis bestaande uit belangstel- lende niet-leden, ongeveer 00 personen, als spreker op met het ontderwerp: Socialisatie en Ontwapening. De heer Westerhof began met te zeggen, dat zijn onderwerp hierboven genoemd de on- verdeelde belangstelling moet trekken. Deze tijd diringt alien partij te kiezen tegen de reac- tionairen. Nog nooit- hebben zich zulke scher- pe tegenstellmgen als thans zich vertoond. Onze strijd, zegt spreker, gaat tegen het pri- vaatbezrt, dat zijn 'begin en aorsprong heeft gevonden in diefstal. Volgens den bijibel toch wordit gezegd God schiep de aarde voor de menschen. Spr. deel-t mede, dat bij de oudste vo'lkeren, o.a. de joden, de regel werd gevolgd, om gemeen- schappelijk den grand te gebruiken, el-ken stam voor zich en dat de eerste Christenen ook in volkomen gemeenschappdii'k bezit leef- den. Maar langzamerh-and neert de Bour geoisie zich, gebruik ma'kende en steunende op de domheid van het volk, bezit genomen van den arbeid van het proletariaat. Geen ontwikkeld proletariaat zou daarin berusten. Daaruit moest strijd ontstaan en did is er nu in hevigem ate. Jacht naar goud doodt bij den -bourgeois alle menschelijk gevoel, aide medelijlden met de medemenschen, de arbeiders, de gebruikers van de producten. Om de prijzen -te doen stij- van de producten. Om dd prijzen te doen s gen, komen do trustlui er toe om grootc mas- sa's producten te venuetigen. m Amerilea werd' de katoenoogst verloden jaar tot op 2/3 vernietigd, om oveiproductie van klee- ren tegen te gaan. Daardoor staan in Enge- lan-d vdle katoenfabridken, opinnerijten ®til en lijden vele werkloozen gcbrelc Zoo niet het overvloedige graan in A-meri- ka was gebezigd om locomotieven te stooken, zou deze barbaarcdie schandelijke handel- wijze niet hebben- verhinderd om duizendtan bij duizenden in Ru-iand te vooden Ma-ar neen, de grootkapita'istcn veroorloven- zich alles, hoe afschuwelijk ook, om t dividend maar verhoogd te krijgen. De Telograaf van 12 October 1921 heeft gezegd: Er is een geforceerdte weTkeloosheid-; dus, aluds spr.door kommer gednongen ziul- len de a-rbeiders zelf moeten wagon am werlk tegen lager loondat is de bedoeling van die bourgeoisie. Vnendcn, zegt spr., Juli a.s. moet hot stem- biljet het machtsniid-dd zijn om deze regee- ring weg te jagen en aan de arbeiders de overw-inning teb rengen. In Nedoriand woet nu de reactie. In 1918 was 't anders. De revolutie der ged-achten vroeg toen revolutie in staatsvonmen. Minis ter Aalberee schreei toen dat de 8 uurs ar- beidsdag zegenend zou werken voor arbei- der en werkgever. De R.K. streden voor t behoud van den 8 uunsdag. Voor don macht der Liberalen boog eindelijk Aalberse diep, dOor de -arbeidswet te wijizigen en de arbeids- uren per week, per jaar te vermeerderen. De R.K. arbeiders voeren actie tegen deze regeling. nooogwrwongm oemocnarach. Uw ae twee- »pait ucr i\auioue*.ai loereu wij, uat er maar ecu smjiu is in aue nunuugen eu puiiiueae panujeu; ue suiju cuswanen Kapi-.aai eu ar- ueiu. ruei'op werd pauze gehouden en- daarua oepruseu; Outwapauuig. xeuer inensui moet met kracht strijden te gen net mtiDiaiirisfiie. in dtezeu >ujid uer be- i. lining uigspreuiiuig moet op ooi iug net eerat ueiuuiigu wuiueu. in ivie -oij, oj mmioeu onecie ueia&nngeu 4V nmuioen urtga-veu voor aonog. in ivti 34'1 mrmoeu oeiaa.ing, uua zov m. meer dan in '13, dus nanuen ae bour geois Sou miiuoea extra vera'iend. In 1918 iwiasicing 339 mill., ooriogsuntgaven 365 mull. In 19ki uitgaven 130 miilioen mumde enz. lot) nuir en oewapenmg too mill. hn om nu toen tie retemng goad te maiken, al wordt de directe oeiastiiig aoor ooriog ge- neel opgeslokt, springen ae indirecie beiaatin- gen bij. Op dep roauoten-, de verbruutsaru- kelen, b.v. de suiker met een belasting van 13 gulden op de 1UO pond, wordit zooveel belas ting en accijns geiegd, dat een aroeider 14 pet. van zijn inkomen aan beliasting betaalt. Drogressie vindt spr. billijk en iogisch. De S.D.A.P. wensch/t alleen belasting op de in- komens, niet op het verbruik. Onze regeenng noemt spr. alierchiistel-ij'kst. Voreert 3(X) miilioen- voor miilitairen, 100 m. voor leger en 200 m. voorv loot. Zoo die regeering Juli rechts blijft, denkt er er aan dat dan de lcosten van leger en vloot nog hooger worden. Spreker laakt ten zeersite de sch-romelijke geidverapd-lling door de ver- hooging uitgaven voor het koninklijk huis. De koningin, die uit de dOmeinen 1.800.000 trekt, dan ma da looneverhooging nog 1.200.000 inkomen^ plus 1 000.000 uit dgen kapitaal, maakt /4.000.000 heeft persoonlijik al het leed aanechouwd in de veenstreken, gezien de diepe ellende, waaraan de bevol- kin-g aldaar ten prooi Is. Wat doet de Regee ring? Deu itkeenngen voor steun in de ellen de is verlaagd en volgens den Minister houdt die in de n-aaste -toekomst geheel op Spreker vindt het een ongekende brutalU- teit van de regeering om zooved millioenen te verspillen, terwijl er, als er voor de arbeiders iets gevraagd wordt, geen geld is. Voor ver- hooging van ouderdomsrente geen geld! Voor tuberculosebestrijding geen geld! Voor verbetering van amb^enaa-rspensioenen en wediuwen en weezen diaarvan geen ge- hoor bij de reactionaire Eerste Kamer! Bij den arbeider moet de intense wil opkomen om te strijden -tegen de reactie. Wij S.D.A.P.'ers, aldus spr.. zijn voor de instandhouding van onze onamankeiijkheid, steunende op de Internationale bondl van Vakvereeigingen, de madxt der arbeiders Washington gat geenu itkomst. Ook Genua niet. De Imperialisten zijtn daar en houden- een goede oplossin-g aer in'teraationalc vraag- stukken tegen. De macht van het proletariaat zal uitkamst geven. Sluit U aan, zegt spr., Oterleek, voeg U samen met Stomipetoren. Aan het ddbat werd alleen deelgenomien door den 'heer Joh. Harskamp, die ontkende, dat de S.D.A.P. anti-militairistisch is. Spr. wees op Duitschland. Ebert, de soc.-dem. laat het toe, dat door militairen bij de spoarweg- staking arbeiders worden in den pan gehafct. Spr. betoogde nog, dat de 'leidere van het I.V.V. als men ziet naar de dienstweigeraars, tegen- het mi'litairisme niets deden. U zegt, het stembiljet zal als ge een S.O.A.P. er kiest, het mi'litairisme -doen verdwijnen. 't Kan niet zijn. Elke regeering eisoht militairen ter ver- dediging. De h-eer Westerhaf betoogde inzijn ant- woord, dat de heer Harskamp door ziin ge voel geleid, de menschen beter aord-eelde dan ze zijn en teven-s de geoompliceerdheid van de samenlevin-g uit -het oog verloor. Met nadruk deed spr. uitkomen, dat de eenheid- van de arbeiders de bevnijd'ing moet brengen, de 'bourgeois is bij de verdeeld'heid der arbeiders de lachende derde. Het mag een arbeider niet omversdiillig zijn, wie de regeering in handen heeft. UIT BERGEN Inge komen personen. V. Abbekerk en gezin, Breelaan 50, Bode- graven. G. J. Bos, D.G., kantoo-rbediende, posterij-en, bij C. Oldenburg, Dorpsstr., van lexel. H. du Gardija en gezin, N.H., Ol- denburglaaa 10, van beemster. W. J. M. Otten, K.K., keilner, Oosterweg 56 (inw.), van Kotiterdam. A. Koitschergin, G.K., on- derwijzeres bij Z-r. da Silva Pereira, Meer- weg 5, van Letland. J. A. Marseille, N.H., Bergerweg 18, uit Frankrijk. H. r. Soo- mer en gezin, N.H., Officier Mij. Nedor iand", Niieuwe weg Kerkelaan, van Amster dam. T. te Buck, R.K., diienstbode bij H. Dijs, Dorpstr., van Warmenhulzen. M. Verkraost en gezin, N.H., pensaonhouder, Breelaan 110, van Zijpe. J. Polling, G. K., boerenknecht bij P. Bakker, „de Eranschman. van Vries. G. C. J. Korver, D.G., dienatbode bij J. Onrust, Ru-ssenweg 1, van Zaandam. J. J. Siezen, N.H., diirec- ter Ned. Uitgevera Bond, Oude Prinsweg 11a, van Maastricht. H. Jouker, echtgcn. J. J. Siezen en gez., N.H, Oude Prinsweg 11a, van Alkmaar. C. Th. Pool, N.H., Liicweg 12( van Grootebroek. E. Rcimann, E.L., hluisjuff. bij J. P. Kreb, Breelaan 16, uit Duitschland. H. B. Goettel en gezin, mu- sicus, Princesselaan 4, van Alkmaar. R. Leijdsman, N.H., keilner bij J. P. Kreb, Bree laan 16, van Groningen.Dr. A. van Door- ninck, N.H., bij' mej. Storm van- Leeuwen, Breelaan 14, van Deventer. H. J. Kolen- brander, R.K., bij J. Duijn, Groencweg 54, P. A. de Haan, N.H., graan- lenbuurt 22, van Alkmaar L. Gestel an gezui, xuimiiScnuuor, ouen weg 4, van Auister- uam. f. m. ocnrnm, t.i.., aiaisuwua cij j. K- tilaax, Meerweg i, van Apeiuoom. j. M. boscu van a o-ravcuiinoer, iNatteweg, uit l-ai'ijs M. W. truest, i\atnoweg, uu farijs. P. Franz en en gezin, iN.ri., zoop- niau, Bergerweg ui, van Auisueruain. u. M. ivteenoo, uiuisuxKie, oij o. Fosuna, Bree laan 30, van Bouegra-ven t. M. M. F ul ster, b.b., aiensiuwue mj, J. K. Fuaar, Meer weg x, uui munscmanu. A. van L>icpuu, K k., rensiouaat, Bo-uueisweg zo, van Ftoo-rn. c. L M. Scnuld, K.K., reusionaat, Juou- del8weg 20, van tiooru. W. A. M. Krom, K.K., i^eiisio-naat, L.weg 20, van heernugo- waaird. P. M. K'iaver K.K. pens., L.weg 20, van Opmeer. M. E. Leppns, K.K., Pens., L.weg 20, van Fioorn. M. C. en C. J. M. van Bleisum, K.K., Pens., L.wog 20, van tnkhuizen. J. M. Kiupers, K-K-, Pens. L.weg 20, van Heemstede. A. M. J. F'. van Kessel, R.K., Pens., L.weg 20^ van Haar lem. A. M. Bant, K.K., Pens., L.weg 20, van Amsterdam. Th. A. Wiilemsc, K.K., Pens., L.weg 20, van Sohoten. H. P. Veen- boer, R.K., Pensionaat L.weg 20, van Am sterdam. A. lh. M. Padbcrg, K.K., Pens., L.weg 20, van Amsterdam. A. C M. Hsen- driks, R.K., Pens., L.weg 20, van Schoten. A. T. van Langen, R.K., Pens., L.weg 20, van Purmerend. P. E. M. van der Weij- den, R.K., Pens., L.weg 20, van Heemstede. A. A. Schilder, R.K., Pens., L.weg 20, van Hoogwoud. V ertrokken personen. A. G. van Egmond, R.K., van Pensionaat Loudeisweg 20, naar Aalsmeer wijk H, no. 102. E. C. de Jongh, Rem., van Breelaan 80 bij wed. BLijstra naar Groningen, St Lu- caastr. 5a. J. J. Komen, D.G., boerankn, naar Canada (Winnipeg). G. J. Helsdin- gen en vrouw, R.K., keilner, van Loudeis weg naar Schoorl (Aagtdorp). K. Zomer en gezin, bouwkundige, van Breelaan 5, naar Heiloo, Heerenweg 39b. Baron H. van Oelsen, E.L., van Zuidlaan, ambtslhalve af- geschroven. E. John. E.L., van Bergen aan Zee bij Schmieden, ambtslhalve afge- schreven. Joh. Blokker, N'.'H., arbeider, van Bergerweg 110 naar Duitschland. C. Swaan en gezin, N/H., land'man, van Berger- meer naar Zaandam, Haalderkroekerdwars- straat 12. G. Klomp en gezin, N.H., tuin- bouwer, van Kanaaldijk 87 naar Koedijk. G. M. Krom, R.K., van Pensionaat Loudeis weg 20 naar Haarlemmermeer, IJweg 616 M. G. M. Bronsveld, R.K., van Pensio naat Loudeisweg 20 naar Hoom, Doelen- kade 37. J. J. Smit, echtge. C. Gfmam. N. H., van St. v. Surddaan naar Amstera-am, Loodsstr. 5. J. de Beure en gezin, N.H schilder van St. Antoniusstr. naar H. Hugo- waard, Veenhuizer Middenweg. G. A. Dekker, R.K., d-ienstbode, van Natteweg 41, naar Heiloo p.a. N. Hoebe. A. Winter, N.H., dienstbode, van Komlaan 4 bij Movr. Lammerschaag, naar Alkmaar, Langestr. 35. J. C. W. Loos en gezin,1 H.L., van Bredaan naar Amsterdam, 2e Helmerstr. 109. A. A. J. M. de Jong, R.Kvan Pensionaat Loudeis weg 20 naar Alkmaar, Mient C 19. D. Berkhouwer, wed. W. Swaan en gezin, N.H., van Baakmeerdijik naar Alkmaa-r, Spoorstr. 80a. J. Visser, N.H., dienstbode bij Jhr. van Lennep, Breelaan naar Alkmaar, Wester- weg. G. J. Gdn en gezin, N.H., machi nist, van Jan Jaooblaan naar N. O.-Indie. EGMOND AAN ZEE. (2e week van Mei). Gebore n Maarten, z. van Arie GLas eni Trijntje Visser. O v e r 1 e di e n- Trijntje de Graaff, 29 jaar, echitgenoote van KLaas Zwart. Ondertrouwdi Willem Visser en Antje Gravemaker. fciemengrf Menws van Limmen. factor bij P. v. d. Berg, Schoolstr. 23, van •Rijzenbu-rg. N. van Eijk, N.H., verpleeg- ster bij P. v. d. Berg, Schoolstr. 23, van Rij- zenburg. H. W. de Koning, D.G., leeraar wiskunde, bij A. de Vries, St. v. Surddaan, van Alkmaar. H. de Boer en gezin, R.K., reiziger, Stroomerlaan 10, van Alkmaar. J. G. Cornelisscn en gezin, D.G., landmeter, Russenweg 6, van Dordrecht. M. H. Buijs en gezin, D.G., Breelaan 17a, van Alkmaar. H. v. d. Sleesen en gezin, N.H., Bredaan 10a, van Alkmaar. C. de Jong, R.K., boerenknecht, bij S. J. Schouten, Baak- meerdijk 2, van Schoor1 G. van Brenk, N.H., arbeider, bij- J. van Zaniten, Kanaal dijk 55, van Herwen en Aerdt. Joh. Vis ser, N.H., arbeider Kanaaldijk 87, van Hei loo. Ds. F. W. J van den Kieboom, N.H predikant, Hoflaan 1, uit Engeland. W. D« Katholielas Staxtspartij dssd alleao Kaandorp an gezin, fi.lt, tuinman, Meeas- KE1ZER EN KROONPRINS. De N. R. Gt. is begonnen met de publica- tie van gedeelten uit de mem- lies van ex- kroonprins Wilhelm. v In een dezer tragmenten schrijft do gewe- zen kroonprins over zijn jeugd en spreekt er met ontroering over zijn rnoeder, die vou-r haar oudsten zoon een bijzondere voorliefde had. De verhouding tot den keizer was heel anders. lusschen hen stond meestal een der de, een huisonderwijzer of gouverneu-r, en van hem vemamen de kinderen dan ook of de keizer tevreden over hen was. Dit systeem van den derde, die aitijd tusschen vader en kinde ren stond, leidde vaak tot spanning. ,,ln zulke tijden, aldus schrijft de Kroon prins, was het een verademing, wanneer ik eans bij een manometerstand negen en negen- tig of om -bijzondere feestelijike redenen in uniform bij den keizer ontbo-den werd om door hem onder vier oogen duchtig, maar in ieder geval rechtstreeks op mijn nummer ge- zet te worden. Dan begrepen wij elkaar nog het best. En dan kon men soms ook wagen wait te zeggen. Een volkomen o-nschuldig voorbeeld, d-it hier thuia hoort, schiet me juist te binnen: Ik was van jongsaf een geestdriftige aan- hanger van sport in elken vorm: jacht, rij- den, rennen, polo enz. Maar ook op dat ge- bied' golden beperkingen, bezwaren en ver- bodsbepalingen. Als een strooper voelde men zich soms. Zoo mocht ik wegens het gevaar -niet deelnemen aan paardenrennen. Maar juist om het gevaar hield ik van deze sport. Ik had mij-n eerste openbare hardrijderij in den Berlin-Postdammer Reiterverein achter denr ug. Ik hoopte, dat er geen ruzie op vol- gen zou. Maar den volgen-d'en dag werd ik in uni form in het Neue Palais bij den keizer ont- boden. Onweersstemming. Je hebt aan de hardrijderij meegedaan „Zu Befehl." „Je weet, dat het verboden is." „Zu Befehl." „Waarom heb je het dan toch ^edaan „Omdat het mijn grootste passie is en om- dat ik het goed vino, dat de kroonprins zijn kameraden laat zien, dat hij niet bang voor het gevaar is en een goed voorbeeld geeft." Een oogenblik zwijgt hij en denkt na. Dan plotseling kijkt hij weer op: „Heb je dan ook gewonnen „Helaas ben ik met een hoofdlengte door graaf Koeningsmarck geslagen." Kwaad slaat hij op tafel: „Dat is stbm van je en maak nu, dat je weg komt." Ditmaal had mijn vader mij en den siport- man in mij begrepen." Over dt reia naar Nfcdarlaod, het paasee- m der grens en de aantrooist In Limburg, vertelt een ander hoofdscuk, waarvan wij in de „Koln. Ztg." een fragment lezen. In bewogen bewoord-nigen is het stu-k ge- schreven, zinnen en termen. waarin nog iets leeft vhn de emo-ties, die aen troonopvo-lger en legeraanvoerder bewogen hebben, toen hij voorgoed afsdieid nam van zijn solda-ten eu van zijn- wapenbroedera, afstand deed van al- le recht op gezag en onderacheiding om een ongewisse toekomst legemoet te gaan. Het rythme der zinnenverraadt niet al leen gevoelens, die bij het herdenken weer op- leven, maar heeft ook een ander element, dat van de overdenking, thans na bijna vier jaar. In twee wagens ziin de prins en zijn drie getrouwen, Miiller, Miildner en Zobeltitz weggereden, dwara door het etappen-land in ontibmding, eerat nog gegroet. later uitge- scholden door de Duitsdie soldaten. De overga-ng op Nederlandsch grondge- bied, nadat de laatste Duitsche posit bij Vroenhoven gepasseerd is, roept nog eens alle emoties wa-k'ker. Hierbij vermeldt de prins een brief uit Beriijn, die hem als sol-d'aat zijn cong6 geeft. Volguns zijn lezing is hij dus uit den dienst on-tslagen en bereikte het ontslag hem v66r zijn overgang op Nederlandsch ge- bied. Het verhaal geeft dan bijzonderhed'en over de reis in Limburg, het verblijf in Maastricht, in Roermond, de on-derhanaelingen over de waarborgen, die d'e kroonprins moest geven als tegenwidht tegen de gastvrijheid, en ten Slotte de reis naar Wieringen ,welks naam hij •nimmer had gehoord', noch iemand uit zijn Limburgsche omgeving. EEN PRAATJE OVER PIJPE'N. De tijd van de Goudsche pijpen is lang voor bijZe waren- vroegex wureldiberoemdi en er werd een -uitgebredde handel in gedxeven, waaraan de Pijipenmarkt zijn naam ontleen- de, schrijft het N. v. d'. O. Maar Goudische pijpen worden haast niet meer- gerookt eni een pijlpenila, die vroeger in geen ouderwetsch hiuishoudeni ontbrak, bestaat alleen nog maar in overdrachitelijken zin, als wij spreken van eeni heel lang en smal lokaai. Engeland, dat lang vasth'oudt aan zijn gewoonten, heeft de „clay-pipea" nog een heelen tajd blijVen roo- ken en is-nog langen tijki een- van de voor- naamste afnemers gebieden van producten der beroemde Goudische i-ndustri, totdat deze verdrongen werden door de houten Engel- sche pijlpjes of de meerachuimen pijpeni en de o'liekoppen. Maar nu, in den laatsten tijdl ko men in Engeland die steenen pijpen weer in de mode. Op een dezer dagen te Londen ge houden tentoonstellmg van den -tabaks-han- del was een inzending van meer dan twee- hohderd verschillende steenen pijpen van De vonshire pijtp-.aarde. Ze worden niet alleen in Engeland grif Verkochit, maar er gaan ook groote bezendingen naar Australie, Canada en ZuidkAfrika. Of de Gdudsche pijpen weer een kansje zouden krijigeru? Het oude, aarts- vaderlijke model met den langen dtunnen steel zeker niet. Die zijn niet meer van on- zen haastigen tijd, behoord'en aan een be- dachtzaam, loalm en rustig geslacht. De te- genwoord-ige generatie moet een kort neus- warmertje hebben, dat niet zoo breekbaar is en waarmee mem desnoods op de motorfiets kan voortjagen. iDe nieuwe modellen zijn dan ook alle kort en stevig en lijken op de houten pij-pjes die ze nu beginnen be verdringen. DE NEDERLANDSGHE DAGBLAD- PERS. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der ver- eenigmg van directeuren van dagbladen in Nfederland „De Nederlandsch Dagbiadpens" werd bij de opening dier samen'komst, door den waarnemend voorzitter, den heer Chr. A. Vieweg, herinnerd aan het verlies, dat de Vereeniging sedert de vorige jaarvergadering had geieden door het aisterven van den voor- zitter, den heer A. G. Boissevain. Hij atelde daarna in het licht het vele, dat de overlede- ne 'in het belang der Vereeniging en in dart der Nederlandsch Dagbladpera had gedaan. De rede van den heer Vieweg word door de vergadering staande aangehoord. Daarna volgde de behandeling der agenda. De jaarverslagen van secretaris en penning- meester, die reeds in het orgaan der Vereeni ging waren opgenomen, werden door de ver gadering goedgekeurd. Tot 'bestuursleden werden gekozen in de plants van wijlen den heer A. G. Boissevain, de heer J. Fumke, directeur van „Het Nieuws v. d. Dag", en in de plants van de heeren J. H. Deibel, „Middelb. Cxrt." (niet herkies- baar), de heer mr. J. H. M. van Roosmalen, directeur van de ,.Prov. Nd.-Brab. en 's-Her- togenbossche Crt. terwijl de heer H. Niigh, directeur der „Nieuwe Rott. Grt." werd her- kozen. Besloten werd, dart de volgende jaarverga dering zal worden gehouden te N'ijmegen. In behandeling kwam daarna een voonstel van het bestuu-r om in samenwerking met den „Ned. Journalistenkring" en de „R.K. Jour- nalisten vereeniging" een pensioenrcgeling in het leven te roepen door oirecties en jour- nalisrten gezamenlijk. Nla ui-tvoerige cfisoussiie nam de verga -' ring, met groote meerderheid van stemmen aan het beginsel, dat iedere direotie zich be- rei-d verklaart voor elkm in haar dienst zijn- den joumalisrten een pensioen-toeslag te ge ven ten bedrage van ten m-insrte 5 pet. van het salaris, onder voorw-aarde, dat deze door den journalist ten minsrte met een gelijk bedrag wordt aangevuld. De overige punten werden met eenige re daction eele wijzigingen goedgekeurd en het zoo geamendeerde voonstel van het besituur in zijn geheel aan genomen. In een ged'urende de pauze gehouden be- etuurevergadering koos het bestuur tot voor- zitter der Vereeniging den waarnemend voor- zitter den heer Chr. A. Vieweg, directeur der Prov. Geldersche en Nijlmeegsche Oourant, die verklaaide, dat hij de benocming althans voor ^n jaar zou aannemen. Tot ondervoorzitter werd aangewezen de heer J. Tunke. DE SALARISSEN VAN HET RIJKS- PERSONEEL. Gisteravond is in Den Haag een drukbe- zochte vergadering gehouden van peraoneel n Overheidsdienst, in verband met het pers- bericht dat de regeering van plan zou zij.i de salarissen van het geheele rijkspersoneel met 10 pet. te verlagen. De voorzitter deed mededeeling van het >eloop van de interpellatie-Ketelaar in de Kamer. Daarop ward bij aeelamade ds vol- gende resolutie aangenomen: Het Counts van nationaal overheidsperso- neel enz., neemt acte van: a. h$t verzoex van de regeering aan de centrale commissie voor georgamiseerd overleg in ambtenarenza- ken om advies te geven over het uit het Be- zoldigingsbesluit 1920 lichten van art. 40; b. het sleepend houden van de zeer urgente herziening van de classificatie der genieen- ten; c. het nog steeds niet in behandeling ne- men van de ambtenaarswet; d. het traineeren met het vaststellen van een goede wachtgeld- regeling; e. het wijzigen van de Burgerlijki Pensioenwet in deztn zin, dat het der regee ring mogelijk is gemaakt, heden of morgen premiestoiting te eischen; protesteert met klem tegen al deze pogin gen om de levensvoorwaarden van het over heidspersoneel te verslechteren; is van oordeel dat de bezuinigingsmaatre- gelen, welke thans allerwege geeischt wor den, een zeer eenzijdig karakter clragen daar ze zich in onevenredige mate rich ten tegen het overheidspersoneel, waardoor de be- staansmogelijkheid van den overheidsdienaar in gevaar wordt gebracht, terwijl nog tiental len millioenen worden verepild aan het mi litairisme; is voorts van meening, dat de huidige eco- nomische toestand een loonsverlaging niet wettigt, in welken vorm deze dan ook zou worden toegepast: verwacht, dat de regeering geen verlaging van de salarissen zal aoorvoeren, daar dit op emstig verzet zal stuiten; besluit, deze resolutie aan den minister- raad en de leden van de Iweede Kamer te zenden en haar tef kennis te brengen van het Nederlandsche volk door middel van de pers. Na afloop van de vergadering trokken de deelnemers gezamenlijk door de stad. De toegang tot het Binnenhof was door de politie afgezet, zoodat aan het aanvankelijk plan om op het Binnenhof te demonstreeren, geen gevolg kon worden gegeven. De demonstranten zijn tenslotte kalm uit- een gegaan. GENOQTSCHAP VOOR ZEDELIJKE VOLKSPGLITIE K. Men verzoekt ons opname van het vol gende: iHet kenmerk van de tegenwoordige politiek is: verandering. Allerwege blijkt een onte- vredenheid met het bestaande, een verlangen naar andere vormen, wat uiting vindt in een zoeken naar nieuwe beginselen en- andere groepeering, in splitsing van bestaande par tijen en vorming van nieuwe. Onzekerheid heerecht alom. Alom; dat wil zeggen voor zoover men zich nog bemoeit met politiek. Want het is een merkiwaardig verschijmsel van onzen tijd, dat groote kringen alle politieke belangstel ling verloren hebben. Voor een deel is dit te verklaren door een afkeer van alle poiltiek „gedoe", een woord, dat aiiengs de beteekenis kreeg van „geknoei"; men zag hoe politiek vaak ontaardde in een niet steeds met eer- lijke m-idtielen gevoerden belangenstrijd, en trok er zich van terug, zonder te letten op het zeer waardevolle werk dat daarnaast eveneens gedaan werd. Doch het gemis aan politieke Belangstelling vloeit wel in hoofd- zaak voort uit gemis aan belangstelling voor hat maatschappelijk leven, aan het ontbreken van het bewustzijn, dat men lid is van een samenleving en mede-arbeider in, mede-ver- antwoordelijk voor het sociale leven. En in het maatschappelijk leven, aan het ontbreken thans nu nog, een belangrijk element. Zoolang dit zoo is, zullen. er ook eerzuch- tige politikasters zijn en lieden die door mid- del van de politiek groepsbelangen trac' ten te behartigen. Zou ieder die gelooft in hooge- re waarden, ook voor het maatschappelijk le ven, zich van de politiek afwenden-, dan zou deze overgelaten zijn aan de eersten, en de weg geopend worden voor ontaarding en cor- ruptie. In zooverre dit geschiedt ligt de scnuld bij hen die rich terugtrokken, of zich voor actieve belangstelling niet de moeite gaven. Ook de buitenlandsch-e politiek verkeert in een stadium van verandering en onzekerheid. Wij gaan 6f naar pen wereldvrede, 6f naar een- weredloorlog. Een derde is er niet. Ook Nederland- en dit zelf® niet in de laatste plaats is een van de factoren, die op den gang van zakem op internationaal gebied in- vloed uitoefenen. Zoudon deze allergrootste -belangen, wat ons land betreft, overgelaten kunnen worden aan een troepje geinteresseer- den, aan beroepspolitici in den ongunstigen zin van het woord? Gelukkig is het bij ons hier nog verre vandaan een ander land toont ons de ongelukkige gevolgem hiervan. Alzoo in de politiek wijziging, onzeker heid. Over de politiek ontevredenheid in alle wel en1 niet politieke kringen. Maar ook een oplevend besef dat er wat gedaan moet worden, om in deze tijden van groei de richting niet te laten aangeven door belangengroepen-, om zedelijke waarden ster- ker in de politiek te doen gelden. Nadat het vroegere politieke systeem uitgeloopen was op den wereldoorlog, begint nu eindelijlk het besef wakker te worden dat het zoo niet langer kan, en- dat er maar ten middel is tot verbetering: dat ieder zijn aandacht in meer- dere mate gaat schemken aan het maatschap pelijk leven en met name aan de politiek, dat ieder zich mede-verantwoordelijk gaat gevoe- len voor het politiek gebeuren. Tuars agitur: het gaat om uw eigen- zaak. het gaat om het belang van ieder en van al ien; dat eischt in de politiek tot gelding ko men der hoogste waarden, zedelijke beginse len en dat de wijze waarop groepsbelangen zich uiten, steeds eeni zuivere zijd-at het po litieke leven naar inhoud en naar vorm kan voldoen aan zedelijke maatstaven. Om hieraan mee te werken, om bij te dra- gem aan het d66rdringen van dit verantwoor- delijkheidsgevoel, is op het eind van het vo rige jaar door ruim een twintigtal landge- nooten; vooraanstaande op wetenschappelijk en politiek gebied, werkzaam o-p verscnillend terrein en van zeer verschillende politieke richtingen, opgericht het Genootschap voor Zedelijke Volkspolitiek. Dit genootschap be- doelt allerminst een nieuwe partij1 te zijn, noch zich direct in te laten met politiek, doch het wil trachten in breeder kring maatschap- peliik verantwoordelijkheidsgevoel te wekken en belangstelling voor het politieke leven, het stelt zich ten doel allereerst de zedelijike belangen der nationale en internationale ge- meenschap tot meerdere gelding te brengen. Lid kan worden ieder die voor dit doel go- vtam uuvuivH iui wiw-uci ina<ti£

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 8