Wekelijksch overzicht Staten-Generaal Uemengd Nieuws. Het hart van meneer Darby. KORTE BERICHTIN. De Duitsche telegraafkantoren zull«n voortaan, naar gemeld wordt, wederom te- legrammen aannemen, bestemd voor plaat- sen in Europeesch Rusland, in den Kauka- sus, Trans-Kaukasifc, de Oekraine, Azer- beidjan, Armenia, OeorgiS, alsmede voor Aziatiach Rusland, met uitzondering van het kuatgebied en Wladiwostok. Uit Moskou wordt gemeld, dat in de Basjkiren-republiek 92 pCt. der bevolking honger lijdt. Van de 892,000 inwoners worat slocnts aan 26.200 hulp verleend. In Febru- ari zijn 47.000 personen van honger gestor- ven. De Oriekache Kambr heeft, zooala gemeld, de motie van vertrouwen in de re- geering aangenomen met een meerderheid van slechts to stem. Men verwacht evenwel, dat de premier niet zal aftreden, ondanka deze minieme meerderheid. In het proces te Moakou wegena verzet tegen de onteigening der kerkeliike goederen werd, behalve de geestelijken, ook de achoon- dochter van generaal Broesajlof ter dood ver- oordeeld. Daar men niet tot een accoord is ge- raakt over het aluiten van een collectief ar- beidacomtract, is in de fabrieken in Tranaayl- vanie de uitaluiting aigekondSgd. De conflict en in de Boneemsche glas- industrie zijn geeindigd door de tot atandko- ming van een collectief contract, waarbij be- paald wordt, dat de loonen met 10 pCt. ver- minderd zullen worden. Tusschen Duitschland en Tsjecho-Slo- wakije is een verdrag geteekend betreffende wederzijdsche rechtshulp en uitlevering. De Volkenbondscommisaie voor de Hygtene heeft Woensdag haar openingszit- ting te Pariis eehouden onder voorzitter- schap van ar. Madse. De Ver. Staten hebben 11 dezer de Eeyptische regeering officieel erkend. •aaagwteld volgens bit atelnl van evtnxs- dige vertegenwoordiging, zal afhangen van de omstandigtoeid, of in het eeratvolgende zit- tingsjaar al of niet de deabetreffende wet tot stand komt. Mochten buitengewone omstandigheden zulka v66r 22 Juli Vcreischen, dan worden de oude Kamera nog bijcengeroepen. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de interpellatie-Wijnkoop. Interpellant vroeg, waarom de Indische regeering aldaar optreedt en of het geen tijd wordt, dat gouverneur-generaal Fook ontsla- gen wordt. De heer Marchant vroeg of aan de regen- ten, die uittraden uit het comi-te voor autono mic van Indie is te kennen gegeven, dat zij moesten uittredien. De Minister van Kolonien ibetoogde, dat de Indische regeering slechts gebruik maalkt van haar recht, als zijin optreedt tegen hen, die daadwerkclljik communisme propageeren. Het oogenblik van aftreden van den 0.0. ach'tte de regeering nog niet geko-men. De regenten waarover de 'heer Marchamit sprak, waren op de hoogte gebracht van dien niet-onschuldigen aard van het comite voor autonomic en toen vrijiwiPig ui'tgetreden. De heer Wijrikoop diende twee mottes in, de eene vragende om opheffing van de ex- horbitante reohten van d'en G.G.; de andere om publicatie van de stukken betreffende Malakka en de vervolging van Atjelische hoofden. De heer Marchant d'iende een mode in uit- sprelkende dat het ambtenaren vrii moot staan deel te nemen aian iedere geoorlooMe staat kundige organisatie. De conclusie der commissie inzake 'het kort verslag werd aangenomen z.h.s. De motie-van Ravesteijn betreffende verlaging van de abom- nementsprijs van' het kort verslag ward ver worpen met 61 tegen 23 stemmen. De subsidie voor de luchtvaant werd goed1- gekeurd1 met 78 tegen 7 stemmen. Het ontwerp-Rutgers inzake tegemoetko- ming aan de gemoedsbezwaren van- school- besturen tegen verzekering van' schoolgebou- wen werd verworpen met 45 tegen 40 stem- men. De motie-WijWkoop inzake opheffing der exhorbitante rechten van den G.G. werd' ver worpen met 61 tegen 22 stemmen de motie- Wijnkoop betreffende de publicatie der stuk ken betreffende de vervolging in Indie werd1 verworpen met 62 tegen 23 stemmende mo de-Marchant inzake de vrijheid voor ambte- naren om deel te nemen aan iedere geoor- loofde staatkundige organisatie werd verwor pen met 59 tegen 23 stemmen. Eenige kleine ontwerpen werden aangeno men z. h. s. De vastgestelde pensioenregeling voor we- duwen en weezen van miilitairan werd aan genomen z. h* s., nadat hot alnendement-Wijik om ook pensioen te verltenen aan wtduwen en weezen van v66r 23 Januari 1919 overle- den militairen was ingetrokken op 'belofte van den minister, dat hij zou werwegen of bij iets voor de betrokkenen doen kan. Zonder hoot'deliike stemming aangenomen uitbreidiing vrijwillige ouderdomsverzekering. Aan de orde was de Landbouwongevallent- wet. Het amendement-iHeemstra tot verruiming van het medezeggensohap der arbeiders bij de samenstelling van bedrijfsvereenigingen, werd aangenomen met 69 tegen 4 stemmen. Het amendement-Beumer 'tot wijziging van de beursverzekering werd aangenomen met 55 tegen 18 stemmen. Het amendement-,Deckers, om mogelijk te maken dat Bedrij'fsvereenigin'gen in sommige gevallen periodieke uitkeeringen kunnen ver- vangen door uitkeering in eens, werd overge- nomen. Het ontwerp werd z. h. s. aangenomen. De Kamer is daarna uiteen gegaan. DE ONTBINDIMO VAN DE STATEN- GENERAAL. Het Hbld. meldt, dat de beide Kamers der Staten-Generaal a.s. Zaterdag 20 Mci in een gemcenschappelijike vergadering zullen bij- eenkomen. Buitengewone omstandigheden voorbehouden zal ait de laatste zitting zijn der beide Kamers in hare tegenwoordige sa- menstell'.ng. De ontbinding van het parle- ment, door de Orondwetsherziening noodza- kelijk geworden, zal, om het land zoo kort mogelijk zonder volkJsvertegenwoordiging te doen zijn, geschieden op 22 Juli. De inmid- dels nieug saamgestelde Kamers zullen dan op 25 Juli a.s. wederom voor een igemecn- schappelijke zitting worden bijcengeroepen. Daarna wordt, eerst in de Tweede, dan tn de Eerste Kamer, de Orondwetsherziening in twe.ede lezing benandeld. Wordt ook die aan genomen,, dan zal de Tweede Kamer gedu- rende den gewonen vieriaarlijkschm zittings- auur bijeen blijven. de Eerste Kamer slecnts voor to jaar. Qf zjji daarna zal worden NED. MOLENAARSBOND. Woensdag 10 dezer werd te Utrecht de iharvergadering gehouden van den Algem. Nederl. Molenaarsbond, die zeer druk was bezocht. Het voornaamste punt vau de agen da was de bespreking tot voorbereiding eener feestelijke herdenking van het 25-iarig be- staan van den Bona in Mei 1923 en werd eene commissie benoemd om iets op touw te zetten. De yoorzitter, de heer J. Das Dzn. van Utrechr heeft dan tevens 25 iaar aan't hoofd van den Bond geataan. Het officieel orgaan van den Bond „De Molenaar" her- ednkt cveneens in Januari zijn 25-jarig jubi- leum. Na afloop van de vergadering werd eene voordracht gehouden door een ingenieur van de maatschappij Heemaf, te Hengelo, over toepassing van electrische drijfkracht in de bedrijvenj en werd speciaal naar voren ge bracht eene nieuwe vinding op het gebied van electrooiotoren, door haar cedaan. Na de voordracht ontspon zicn over diver se zaken een zeer leerzame discussie. ERNSTIGE BRAND TE AMSTERDAM. Gisteravoad omstreeks half zeven is door nog niet vastgestelde oorzaak brand uitge- broken in de fabriek van aebest- en andere machinebedekkingen van dc naaml. venn. Hertel aan de Motorkade (overkant van het IJ) te Amsterdam. Het fabrieksgebouw was te 5 u ruverlaten; in het kantoor gelijk- vloers brandde een kachel. Eea knecht van een andere fabriek in de nabijheid bemerkte den brand het eerst en alarmeerde de brand- weer. Tengevolge van een telefonische sto ring was ae brandweer betrekkelijk laat ter Elaatse. Het eerst kwam er materieel van de randweerposten van den overkant van het IJ; de brand had toen echter reeds fel om zich heen gegrepen, zoodat beide verdiepin- gen weldra in lichte laaie stonden. De vlam- men vonden gretig voedsel in verschillende licht brandbare artikelen, vooral gemalen rubber en geteerde kurk, welke in het pand voor het vervaardigen van asbest aanwezig waren. Toen de driivende stoomspuit, de Jason, la ter versterkt door de motorspuiten van de ka- zerne de Ruyterkade, massa's water in de vuurzee spoot, terwijl aan den achterkant de boot van de havenpolitie met 5 stralen werk- te, was men het vuur vrij spoedig meester, zoodat het belendende pand, een chemische wasscherij, behouden bleef en er zonder aan- merkelijke schade afkwam. De fabriek der fir- ma Hertel echter is geheel uitgebrand; het dak is ingestort en de voorgevel, die zeer ge- vaarlijk stond, moest worden gesloopt Voor dit werk kwam het z.g. waterkanon van de Jason in functie; dit toestel richtte zijn straal, die de dikte heeft van een flinke boomstam, i eerst op het groote luik op de verdiening, het- welk in een minimum van tijd week en een- voudig weggespoten werd. Daarna beukte de ontzaggelijke straal op den gemetselden muur, die al even spoedig door den geweldigen druk uit de voegen ge- raakte en wankelde. Toen deze tweesteens muur aldus „stormrijp geschoten" was, heb ben de brandwachts hem zonder veel moeite met touwen en haken omver kunnen halen. Deze operaties maakten den brand wel tot een bijzonder kijkspel, hetwelk een talrijke menigte nieuwsgierigen goed wist te waar- deeren. De schade wordt geschat: voor het ge- bouw op 30.000 gulden en voor aanwezige voorraden machines enz. op 100.000 gulden. Een en ander was op beurspolis verzekerd. Op het terrein van den brand waren aan wezig burgemeester de Vlugt en de hoofd- commissaris van politic de heer Marcusse. Het blusschingswerk stond onder hoofdlei- ding van.den heer Gordijn, commandant van de Brandweer. Ll'JiW AANGEISPOELD. Onlder -St. Jaooba-P:arochie, aan' den Westhoek, is het liik aangespoeld van schip- per Visser, die in den storm van October met vrouw, kind en broer aldaar is verdrooken. Hietl ijk is naar Harlingen vervoerd. 9POOHWBGPERSO'NEEL. v 'De INied. Vereeniging vani spoor- en itram- wegpensoneel heeft een' adres gezonden. aan ddn minister van waiterstaat, in verband' met het afiwijlzende advies van den Loonraad' op de vraag van de directie der Nederlandsche spoorwegeni, of het niet wenschelijik zou zijn om' de loonen van het personeel der groote werkphatsen met 10 put. te verlagen. W1REED VEEMERVOER. Blijkens bij het hoofdbestuur van de Ned1. Vereeniging tot bescherming van Dieren ontvangen bericht heeft de marechaussee te R'ozendaal proces-verbaal opgemaakt van een zeer ennistig geval van wreed veevervoer. Daar kwamen aan 16 groote stieren in een wagon van ruim; 17 M2. Een dier was dood'. INBIR1AAK. Gislernacht is ingetoroken in de papierfa- biek De Veluwe te Vaassen. Met een auto- geen apparaat werd' de bnaadkast geopend. Mile aanwezige geldswaarden zijn geslolen. Van de daders geen spoor. TE NTOONSTEL LI NO „DE MEN'SCH". De officieele opening is thans vastgesteld op Zaterdag 20 Mei a.s., 'smiddags te 2M uur en zal plaats hebben met een Toespraak van^r. P. J. M. Aalberse, minister van Ar- beid, Eeere-voorzitter van het Dagelijiksch Bestuur der tentoonstelling. Door verandering in de inzendingen wordt het grootste deel samen gebracht in de hoofd- zaal, welke geheel volgens de plannen van den architecl-interieur A. Grimmon wordt ingericht. Naast de Hollandsche geleerden, die de ex- positie met eene inzending verrijken, als prof. Bolk, prof. v. d. Broek, prof, van Rees, dr. Holwerda en dr. Jiuijnbol worden biji de opening ook nog verwacht prof. Eliothi Smith uit Londen, die persoonlijk een1 kleine waar- devolle inzending komt brengen' eni de Ober- biirgemeister van Dresden, de hser Bliiher, voerzitter van ds vereeaiging .^Dsutsches Hygilne Museum*. De persoonlijlke daadwerkclijke medewer- king van deze geleerden aan de opstelling waarborgt zeer zeker een schoon wetenschap- peliik geneel. Naast de reeds genoemde lezingen zijn nog toezeggingen ontvangen van prof. dr. A. J. P. van deni Broek, hoogleera ar in de ont» leedkunde te Utrecht, die zal sprekeni over den „Voorhistorischen Mensch" en van prof, dr. r. J. J, Buitendijik, hoogleeraar in dc al- gemeene biologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, ale een voordracht met proeven en demonstraties zal houden over „De mensch in Arbeid". De tentoonstelling, die populalr-weten- schappelijik is, en waarvan de aantrekkelljkr heid wordt verhoogd doordat atliid student- ten In de medicijnen aanwezig zullen zijn, om inlichtingen te geven, wordt voor het pu- bliek geopend op Zaterdag 20 Mel om 4 uur. iDE TAIBAKSWET. Op de vraag van den heer Abr. Staalman betreffende de inwerkkigtredling der Tabaks- wet op 1 Juni1922: Vindit die miister in het feit, dat j}fi Kamer alsnog besloten heeft het ini<tiatief-vooratel be- fende wijtziging der Tabakswet in behande- ling te nemen, aanleidiug te bevorderen, dat de Tabaksiwet op 1 Juni aanstaaade nog nirf in werking treedt? luidt het antwoord van,1 den minister van financito: Het antwoord op deze vraag luidt omr- kennend. 'Mlotiveeren hiervan is tot het leed- wezen van den ondergeteekende niet moge lijk, zonder dat hij zich memgt in de gedach- tenwisseling over een aanhangig imtiatief- voorsiel. I PL ATTEL ANDE RSBOND EN STAAT- KUNDIOE GERE FOR MEJE'RDE PART I J. Gisteren is he Rotterdam de conferentie gehouden tuechen de hoofdbesturen van de rechtsche fraotie van den Plattelandersbond en van de Staatkundige Gereformeerde Par- tij De samenkomst heeft geen definitief re- sultaat opgeleverd: organisatorische bezwa- ren zouden naar men oris mcldt het nemen van eenig positief besluil belet heb ben. De besprekigen zullen op later tijdstip worden voortgezet. KORTE BERICHTEN. De Oehecl onthoudersverceniging onder Nederl andsch Spoor- en Tramwegpersoneel (S. 0 V.) heeft gisteren te 's-Gravenhage haar jaarlijksche vergadering gehouden. door DOROTHEE DE ESOOFET. Nadruk verbod&n). Zooals u zegt, mevrouw, het is een be- zoeking, zei juffrouw Darby, voorkomeaid als altijd. Ze stond in de kille kelderachtige keuken, waar het nooit heelemaal 'licht werd, en maakte zich gereed uit te gaan. Zorgvuldig rolde ze het bonte werkschont op road haar middel en stak het vast met een veiligheid- speld, dat het niet zou kunnen uithangen on der haar wintermantel. Ze trok hot viMioedje over haar gladde haar en school gebreide wanten over haar r^wgewerkte roode han- den. De jonge mevrouw, in haar bontge- bloemde overall, keek toe, lichtelijk misnoegd. Het bleef een last, dat juffrouw Daiiby er altijd's middags moeSt uitbreken, midden on der het schoonmaken, om haar invalieden man zijn eten te gaan geven. Ze vroeg, dien wreveligen gedachtengang volgend Hoe lang ligt hij nu al zoo? Zondag wordt het zestien iaar, zei juf frouw Darby, als verontschukiigeiid, haar mantel toeknoopend. Hij deed dien val op zijn vijfendertigste, nu is hij eenenvijftig Dan kan het nog wel zestien jaar durai, riep geschokt de jonge mevrouw. Spijtig om die ondoordachte woorden, voegde ze toe: Haast u maar niet, juffrouw Darby, het blijft al aardig lang licht. Klokke vier ben ik weerom, antwoordde de schoonmaakster zakelijk. Ze nam haar werkzak van tafel, en schoof zich door het smalle achterdeurtje, dat langs een steepen trap toegang gaf tot den voortuin. Ja, de dagen lengden al, mijmerde ze, ter wijl ze jachtig voortstapte lang® de eendere huizen. Het zag er hier altijd lichter uit dan in haar eigen straat, meer buitenachtig Dat kwam door de tuinen, er was altijd wat dat Soende of bloeide, zelfs nu in den winter. ■anje. bessen hingen in trossen boven de lage portieken, de rondgeiknipte hulststruiken staken vol van glimmend roode bolletjes. Met veel weken meer, en de gele en paarse puntjes van crocussen piepten uit boven het gras. Darby was een buitenman, maar die kies had hij sinds lang uitgetrokken. En er waren slechter straten in Londen dan hun buurtWaar hij lag, voor het raam, keek hij in de boomtoppen van een park. Beter dan louter daken en schoorsteenenHij wist wanneer de boomen knopten, wanneer ze vol- op stonden in blad, en als ze geelden in den herfst. Hij zag ze zwtepen in den wind, en hoe de hongerige kraaien er krasesnd op neer- streken. Er viol niet veel apders voor hem te doen dam te kijken, lezen vermoeide hem' gauw en zijn handen waren haast even machteloos als zijn beenen. Juffrouw Darby bedacht het zonder ontroering, het was een gewoon feit geworden in haar hoofd. de lange jaren dat ze samenleefden. De een had dit, de ander dat. Schoonmaken was ook niet alles, het bleef nog goedig, dat de menschcn haar lie- ten gaan, zonder haar geld te korten. mar dikgezoolde saioenen klapten luid- ruchtig over het plaveiscl, nog to hock en ze zag het raam. Nu hoorde hii haar komen er leefde een welkom voor haar In zijn oogen, wanneer ze binnentrad. Maar ook daaraan raakte je gewend, vooral wanneer 1c altijd haast had. Het vuur In het haardje gloeide gezellig, daar keek een buurvrouw af en toe naar om. Het koken nam niet veel tijd, daar ze's odh- tends alles klaar maakte, eer ze er op uit trok. Todh ruimde en redderac ze nu wat, uit ge- woonte, omdat haar handen er naar stonden. Vanaf den rieten ruststoel keek Darby toe, zijn uitgeteerd gezicht in vergenoegden plooi. Hii leek ouder dan zijn jaren. Zijn dun. krullend grijs haar liet een enorm voor- hoofd Moot, wasgeel en glimmerig, zijn kleine blauwe oogen lagen diep weggezonken onder aprietigw wenkbrauwbogen. Dat voorhoofd ea da langv gnrawv baard gtvm bam het voor- komen van een profeet. All da buurvrouwen zeiden het, en dat hij net een man was om in de toekomst te zien en goed en kwaad f ortuin te lezen uit hand of kaart. Juffrouw Darby had er wel eens schuw haar gedachten over laten gaan. hoe jammer het was. dat hij daar- in zoo heelemaal geen idee had, er viel aar dig geld mee te verdienen in deze tijden. waar riikdom en gTootheid naar waarzegvolk liep. Maar dan het bleveni zondige dingen.... Toch drong ongezocht het denkbeeld zich opnieuw aan naar op, terwijl ze hem daar liggen zag, het late licht op ziju baard, em met zijn lange witte handen. Geld was schaarsch, nog kon ze zelve flink vooruit maar dat bleef niet al tijd duren. En z66 kon hij' nog zestien jaar liggen. vreemd hoe dat opeens vast zat in haar hersens. Ze had het er zich nooit moeilijk over gemaakt, hoe Lang, hoe kort? Een ieder gaat als het zijn tijd isZe leefden best samen, hij was als eem lam voor haar. Ze zou hem niet graag missen, als ze's avonds moe naar huis toe kwam. Toch, zestien jaar,.. Ongeduldig schudde Juffrouw Darlw het hoofd over haar eigen! gepieker. Ze diende zich te reppen. eem uur schoof gauw voorbij. Ze reikte Darny zijn bord aan, antwoordde wat kortaf op zijn gewoonlijke vragen: naar het weer. en' naar de mensehem in haar werk- huizem, die hij allem kende van haar verhalen. Zijn zwakke oogjes volgdem al haar wegin- gen, met de onaerdamge aanhankelijkheid van een hond, terwijl ze af en1 aan beende, het kamertlje gansch vullend met het rumoerig beweeg van haar sterkbottig lijf-ja-ja-ja! viel ze eenmaal uit, snauwerig, als tegen een kind dat te veel vraagt. En meneer Darby zwee gedwee, morserig dem lepel voerend van het bord naar zijn mond met schokkende be- weginkjes. Ze voelde al spiji milder vroeg ze: Wou je niet liever in bed, eer ik j^a? Doch hij' schudde het hoofd, aanvoerend dat de dag nog lang duurde. Straks gingen de scholen uit, werd het bepaald levenidig in de straat, het zou jammer wezem dat te mis- sen juffrouw Darby knikte, afwezig van ge dachten. Ze schouwde het kamertje rond, dan gleden haar blikken over den invaliede op zijn rustbank, het zou leeg wezen zonder hemHij hoorde hier. zoo goed als de verbleekte portretjes op aen schoorsteemman- tel, als het kleurige heiligebeeldje onder zijn glasstolp. .De rijkdom had rare ideefin, be- sloot ze, toegeefelijk, terwijl ze weer het werk- schort oprolae rond. haar middel, haar man tel aantrok em het sluike viltboedje vast- priemde voor het sproetige spiegeltje. De lente zwol em barstte open over Lon den, groem in grijs, met zijn xnoppen onder roet en de kleurenweelde van veel afgesneden bloemen in de manden der straatventers. De hyacinihen'bollen in de glazem voor meneer Darby's raam bloeiden blauw em roomtintig, het kamertje vulelnd met zwaar-zoet aroom, hoog boven het verre park wuifden de boom- kruinem hun bottende takkenvracht. Juffrouw Darby voelde de lente in haar beenen. Alles viel haar zwaarder dan anders. Het loopen en' trappeniklimmen, het bukkem en boenen in haar werkhuizen, het tweemaal op een dag uit haar bezigbeden vandaan loopen om den invalide te gaan verzorgen, hem zijn middagmaal en thee te geven-. En ten slotte, na haar dagtaak, het inkoopen doen voor -haar eigen. huishouden, het staan wachten in overvolte winkels tot aar beurt kwam om te worden geholpen. Als ze eindelijk, met den zwaren boodschapzak aan den arm haar schreden huiswaarts wendde, wogen haar voeten als lood. Traag sleepte ziji zich door de bekende achterstraaties, waar het in de lichte avonduren krioelde van rumoerige kin- deren, door afgeheulde moeders tot laat de straat opgezonden, om uit den weg te wezen. Voor het eerst in al die lange jaren rees in iuffrouw Darby eem ontstemming op, als ze net huis naderde en dacht aan Darby, die daar nu voor het opem venster lag te luiste- rem naar haar stap. Hij had het maar gemak- kelijk, terwijl zij sjouwde em sloofde! Onrede- lijk in haar moeheid deed ze vaak stug tegen hem, jachtend met het avondetem, tot ze hem in het somhere achterkamertje had te bed ge holpen. Met eem steekje van wroeging zag ze, bij het terugkeerem in het voorvertrekje hoe nog het licht paarsig draalde in de nauwe straat. Ze zette zich op dem rand' van) de rustbank em tuurde tusschen de slapende bloemen- door naar buiten, naar de ravotten- de kinderen, naar de glans-overgotem ramen aan den overkant en naar de verre, groemen- de boompluiinen, Uit sleur keerden haar ge- -peinzen naar haar werkhuizen, waar ze mor- 'gw ta wezn bad m bos last? H«t moist goed zijn hier eem lang en dag te Irunnem rus- ten, geen zeepsop te ruikem en geen stof. Nog zestien iaarsoesde ze sTaperig. Dan werd het haast tijd voor haar ouderdomepen- sioen, met de kleine toelagc die de firms Darby uitbetaalde, zou het net gaan Bemoedigd door die gedacbte, hief ze zicb overeind, redderde nog wat, om morgen tijdig gereed te wezem. Als ze zich ter ruste begaf, was nog het licht niet volledig geweken. Dui- deliik onderscheidde ze Darby's witte gezicht op het kussen, zijn profetehbaard em zijn wHjdopem, hunkerende oogen. De zomer strcek ademloos aan. In Jaren had niet z66 onbarmhartig de zon gezengd boven de Londensche straten. De ooomcn dozxfeini cm liet en gele blaren vallen als in de herfst, de bruingeschroeide grasveldem In d parken geleken op cocosmatten. Nog nooit had' Juffrouw Darby zoo vaak haar werk verzuimd. Haar hoofd draaide, haar knito knikten als ze uit bed stapte. Tel- kens had in dem morgem het slechtgewasschen jongetjc van buurvrouw, onder belofte van eem halvem stuiver. weg te dravem met het eendere potlood-gekrahbeld brietje. Ea tel- kemmale werd de ontvangst koeler, wanneer ze terugkwam in haar huizen. De menschen hielden er nu eenmaal niet van, te worden to- leurgesteld. Tot de jonge mevrouw in de overall, zelve amechtig van de hitte, het er uitflapte: Dat gaat zoo niet, julffriuw Darby, nie- mand kan twee dingen tegelijk doen! waar om plaatst u uw man niet in eem inricbting? Als u z66 doorgaat kunt u er zeker van ws- zem al uw werkhuizen- te verliezen In eem inrichting? De tranen- schoten Juffrouw Darby in de oogen. Doch de jonge mevrouw hield ferm voet bij stuk: Wat vreeselijks school er in haar voorstel? Er viel gemakkelijk wat te vinden dicht in de buurt, waar ze hem elfcem avond kon bezoeken, waar uitstekemd voor hem werd gezorgd. Zij zelve kon dan haar krachten sparen, zich volledig geven aan haar werk Juffrouw Darby droogde haar oogen. Ze zou er over nadenken, later, als het niet zoo heet was, als het niet zoo bonsde in je hoofd, nam ze zich voor. Nu mompelde ze wat uit beleefdheid, ze wist zelve nauwelijks wat. Voor het oogenblik bleef er louter hitte en stof, en ergens in vage verte, op zijn rustbank in het broeierige kamertje, Darby, die nog nergens van afwist. En nu was het dan gebeurd Tegen de gelaten inschrikkelijkheid van dem invalide waren juffrouw Darby's in stil- te voorbereide, zenuwig opgedreven argu- menten, neergevallen als 1 amine zotte dingen als vogelverschrikkers opgesteld in eem veld waar geen' vogel zou te vinden wezen Ze bezocht hem geregeld op de daarvoor toegestane tijden Zondagsmiadags en in het avonduur, als ze terugkeerde van haar dag taak. In haar kamertje terug, zat ze dan lang voor het raam aan straat, ze tuurde naar de boomtoppen van het park, met voor haar oogen scherp als een schildering, de witte zaalwanden, de wirte beddern, de btoempotten op den vensterbank en Daly's profetenbaard boven het gestreepte dek. De schemering leek ten laatste die beelden te vervagen, zooals de boomkruinen verdoezelden en goud en. rood van avondzon in groeiend grijs verging. Als ze zich te bed legde, zei ze dringend zich telkenmale, hoe ze zich al voelde aan- sterken, nu ze niet zoo dikwijls hoefde af en aan te loopen, hoe ook stellig de meer gere- gelde verpleging Darby ou ten goede komen. Hij klaagde dan ook nooit, niet diet eem em- kel woora, enl iedereem wist, hoe gauw een man reden vond zich zelf te beklagem! Doch al klaagde meneer Darby niet, na nog geen voile drie wekeni in de inrichting te zijn geweest, deed hit iets veel meer door- slaand en onverwachts: hij stierf. De dokter sprak over uitputting, sentunenteele buur-# vrouwen preivelden van een gebroken hart* En de jonge mevrouw in de kokette overal noemde het rondweg eem gezegende oplos- sing. Alleen juffrouw Darby gaf geen opinie ten beste Ze ging voort met schoonmaken, en< als ze's avonds moe van haar dagtaak naar huis toe kwam, legde ze zich te bed en sliep, vaak reeds eer nog het laatste daglicht taande. In zeldzame, slapelooze nachten keerde geregeld de toe kwelgedachte: dat je. achterat beschouwd, beter nog wat gedula met Darby had kunnen hebben en aat het nu toch geen zestien jaar meer zou hebben geduurd En haar simpele, verontruste ziel greep ter troost gretig naar de naastbije orakeltaal: Dat niemand gaat, eer het zijn tijd is. van ter Amsterdamsche Benrze flenoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. 6 Mel 8 Mel '^S/* 0 Mel 10 Mel 11 Mel 12 Mel 89'/, 10111/lg 871/, 821/, 783/, 963/, 93 873/, 873/, 1221/, 851/, 125!/, 95V, FONDSEN. 5 obi. N.W.S. 1000 '18 6 idem 4Vi idem 4H idem 4 idem 6 O.Ind. 5 idem 5 idem 5 idem Kolonitle Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Insulinde Olia Philips Gloeilamp Comm. Studebaker Comm. Steel Companie M. Arg. Cult MIJ. VoratenL Handelaver. A'dam Javaache Cult. Dordtiehe Petr. gew. Geconi. Holl. Olio Konlnklljke 1000 Moaara Enim A'dam Rubber Serbadjedl Holl. Am. LUn Java Chine Jap. LiJn Ned. Scheepv. Unie Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Senembah 7 obi. Holl. Spoor 7 obi. Staatsipoor South. Pacific Union Pacific Prelongatie 1000 '22 1000 '16 1000 '17 1000 '16 1000 '19 1000 'IS 1000 '16 1000 '17 893/i 101'/i, 87Va 821/4 78% 963/4 9:8/, 871/, 871/, 837/, 1261/, 250 1241/, ,0|» 1501/4 3591/, 306 484 142»/, 495>/, 394 86 212 1431/4 93 IO71/4 2461/4 360 104 V* 1047/, 89'/,4 1018/, 87V, 821/, 783/, 961/, 927', 877/, 877/, 121 83 1251/, 5Va 1257/, 103 451/, 1491/, 353 3058/, 472 1411,4 4921/, 390 841/, 2098/, 141 931/, 1071k 240 254 1841/, 978/, 1467* 4 2441/, 1231/, 1021/, 441/, 1511/, 3561/, 3071/, 480 1418/, 491./, 400 841/, 209 1401/, 108 2361/, 352 104V, 1451/, 89>'m 101»/i, 873/, 821/, TSii/ia 92'/, 87 6/8 878/, 1207/, 85 125 48/4 103 44 1521/, 357 477 1421/, 4931/, 400 85 209 1421/i 933/4 108 V* 233 353 1048/g 104 96 146 4 89'/,, 100'i/j, 87'3/u 82V4 7811/w 961/, 92'/, 877/, 877/, 121 84 1237/, 68/, 121 1021/, 411/, 1523/1, 360 315 4761/, 1411/, 4861/, 390 838/, 2081/, 1411/, 931/, 108./, 279 229 349 104 103./, 96 145 4 8 9'/is 10C»/, 87 82 78V, 96'i/!, 927/, 87./, 878/, 83./, 124 5./, 2421/, 120'/, 1 OOis/ie 40 '518/, 364 314 4701* 391* 4841* 395 83.* 2081/, 140 93 1087/, 274 2251* 349 104»/, 104

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 7